Kėdainiuose pastatyta išskirtinai aukšto automatizacijos lygio ir naujausius saugumo standartus atitinkanti gamykla
„Linde Gas“ (iki 2020 m. – „AGA“) gamyklos bandymai parodė, kad įranga visiškai atitinka kiekybinius ir kokybinius techninius parametrus, o per parą galima pagaminti iki 100 tonų azoto ir deguonies.
„Gamykla Baltijos šalių regiono rinkai tieks pramoninius ir skystus deguonies bei azoto produktus, labiausiai paplitusias pramonines dujas. Jos naudojamos maisto pramonėje, metalo apdirbime, chemijos pramonėje, stiklo ir popieriaus gamyboje, vandens valyme, žuvivaisoje ir kitose sferose“, – sako „Linde Gas“ Baltijos regiono verslo plėtros vadovas Dalius Klyvis.
Į deguonies ir azoto gamyklą Kėdainių LEZ investuota apie 20 mln. eurų.Dauguma procesų gamyklos komplekse automatizuoti
Pagal „Linde Engineering“ technologinius sprendimus gamyklos projektą parengė bendrovė „Baltic Engineers“. Pasirengimo darbai truko beveik metus.
Naujoji dujų gamykla pastatyta Kėdainių LEZ. Hektaro plote pastatytas administracinis-buitinis pastatas, kompresorinė, rektifikacinė kolona, azoto bei deguonies talpyklos, autocisternų užpildymo stotis ir kita technologinė įranga. Bendras pastatų, statinių ir inžinerinių įrenginių užimamas plotas – 1200 kv. m, kompresorinė užima 290 kv. m, o administracinis pastatas – 90 kv. metrų.Tai, kaip pažymėjo D. Klyvis, yra išskirtinai aukšto automatizacijos lygio ir naujausius saugumo standartus atitinkanti gamykla. Dauguma procesų gamyklos komplekse automatizuoti, o darbuotojai ir operatoriai tik prižiūri sistemas ir technologinius procesus.
Rektifikacinė kolona – vienintelė tokia Baltijos regione
Esminis aukšto automatizacijos lygio oro skaidymo gamyklos komponentas – gamykloje Vokietijoje pagaminta 50 t svorio ir 30 m aukščio rektifikacinė kolona, vadinamoji šalčio dėžė, kuriai pakelti buvo pasitelkti net du 300 t ir 250 t keliamosios galios kranai.
„Linde Gas“ iliustr.
Pasak gamyklos atstovo D. Klyvio, tokios modernios ir pajėgios kolonos kol kas nėra visame Baltijos regione. Joje vyksta deguonies ir azoto išskyrimas iš oro kondensavimosi būdu. Deguonis suskystėja prie -183 °C, o azotas prie -196 °C temperatūros.
Gamykla atliepia tvarios aplinkos poreikius
Oro skaidymo gamykla bus eksploatuojama naudojant žaliąją elektros energiją, pagamintą iš atsinaujinančių energijos šaltinių, o jos keliamas poveikis aplinkai minimalus.
Gamykloje įrengta nuotekų užterštumo matavimo įranga – duomenis (užterštumą, temperatūrą, pH, laidumą) galima stebėti nuotoliniu būdu.
„Linde Gas“ gamykla buvo kuriama taip, kad ji ne tik darytų minimalų poveikį aplinkai, bet ir išteklius naudotų ekonomiškai, efektyviai. Gamykla, pasak D. Klyvio, pasižymi ne tik ypač efektyviu energijos suvartojimu – prireikus, ji gali keisti ir gamybos apkrovas.
Arčiau klientų esanti oro skaidymo gamykla palengvins transportavimą ir sutrumpins pristatymo laiką. Didesnis energijos vartojimo efektyvumas ir mažesnis teršalų išmetimo į aplinką kiekis taip pat prisidės prie tvarios aplinkos kūrimo.
Užsakovai „Incorpus“ įmonei patikėjo rūpintis inžinerine priežiūra
Gamyklą bendrovė „Linde Engineering“ statė kartu su statybų, techninės įrangos montavimo ir energijos tiekimo sistemų diegimo partneriais iš Lietuvos. Tarp jų buvo ir statybos projektų valdymo inžinierių-konsultantų komanda „Incorpus“.
Bendrovės partneris Gytis Urnikis pasakojo, kad „Incorpus“ atliko ne tik statybų techninės priežiūros darbus, bet ir buvo pagrindiniai užsakovo atstovai bendraujant su statybos proceso dalyviais.
„Mūsų užduotis buvo rūpintis sklandžiu visų statybvietėje dirbusių rangovų veikla, jų darbų suderinamumu su inžinerinės įrangos tiekimu, laiko grafiko kontrole. Džiaugiamės, kad puikiai pavyko baigti darbus numatytu laiku“, – sakė G. Urnikis. Jo žodžiais, dirbant prie tokio pobūdžio projektų, vien profesinių žinių ir įgūdžių neužtenka. Šiuo atveju labai svarbus gebėjimas aktyviai bendrauti su partneriais, perteikiant savo patirtį, ieškant ir surandant sprendimus, analizuojant padarytas klaidas ir taip užbėgant už akių galimoms klaidoms.
Dvigubas saugumas: taikė Lietuvos ir kur kas griežtesnius užsakovo standartus
Ypatingas dėmesys gamykloje skiriamas darbų saugai – vadovaujantis tarptautinėmis praktikomis įdiegti ir pritaikyti moderniausi saugumo standartai. Statybos metu statinio statybos saugos ir sveikatos koordinatoriaus bei atsakingo darbuotojo už aplinkosaugą statybvietėje funkcijas vykdė konsultacijų kompanija „SDG“ (Saugaus darbo garantas).
„Užsakovo keliami darbų saugos ir aplinkosaugos reikalavimai statybvietėje atitinka aukščiausius tarptautinius darbų saugos reikalavimus, – sakė „SDG“ Inžinerijos departamento Kauno skyriaus vadovas Žilvinas Stankevičius. – Statybų metu gavome užduotį ne tik pilnai įgyvendinti Lietuvoje galiojančių teisės aktų reikalavimus, bet ir statybvietėje įdiegti taip pat ir užsakovo „Linde Gas“ vidinius standartus, kurie yra kur kas griežtesni negu galiojančios darbų saugos ir aplinkosaugos normos mūsų šalyje.“
Kaip pastebi „SDG“ aplinkosaugos specialistas Giedrius Bumbliauskis, statybvietei užsakovas taip pat suformulavo itin aukštus, bet tuo pat metu aiškius aplinkosauginius reikalavimus. „SDG“ specialistai nuolat tikrino statybvietę, pagal tarptautinius reikalavimus ir standartus vertino statybvietės aplinkosauginę būklę, kaip: atliekų rūšiavimas, šiukšlinimo prevencija, cheminių medžiagų ženklinimas, jų laikymas, naudojamų cheminių medžiagų saugos patikra ir kt.
Saugiai aplinkai užtikrinti subūrė visus proceso dalyvius
Tiek „SDG“, tiek „Incorpus“ specialistai, dirbę šio objekto statyboje, akcentuoja užsakovų požiūrį į saugos reikalavimus.
Didžiausias iššūkis, pasak „SDG“ atstovo Ž. Stankevičiaus, buvo įdiegti užsakovo numatytus darbuotojų saugos ir aplinkosaugos reikalavimus bei užtikrinti, kad rangovai dirbtų pagal juos. Didelis dėmesys ir prioritetas, jo pastebėjimu, buvo skiriamas visų proceso dalyvių bendradarbiavimui, užtikrinant saugią aplinką, nes tik taip galima pasiekti tvarių ir sėkmingų rezultatų.„Nors visuomet saugos reikalavimų stengiamasi laikytis, bet iki šiol dirbant prie projektų neteko susidurti su tokiais aukštais reikalavimais, dėmesiu šiai sričiai ir investicijomis į saugos technologijas, – dalijosi ir „Incorpus“ partneris G. Urnikis. – Akivaizdu, kad tokie patys aukšti reikalavimai išliks ir visų veiklos procesų metu, kol gamykla veiks, nes saugumas yra vienas didžiausių „Linde Gas“ prioritetų ir į jokius kompromisus šiuo klausimu jie nesileidžia.“
Projekto sėkmės dedamosios – ne tik ekonominiai sprendimai, bet ir panašios proceso dalyvių vertybės
Prie naujos gamyklos statybų prisidėjo Lietuvoje veikiančios įmonės „Baltic Engineers“, „Incorpus“, „Agentus“, „Daimena“, „Elektrėnų energijos remontas“, „Axioma“, „Elektros automatika“, „SDG“, „TEC Consulting“ ir daugelis kitų.Anot „Incorpus“ partnerio G. Urnikio, vis dažniau verslo sektoriuje įmonės partnerius renkasi ne tik atsižvelgdamos į komercinius pasiūlymus, bet ir į sutampančius arba panašius požiūrius, vertybes, darbo filosofiją.
„Dabartiniu metu neretai partnerių pasirinkimą nulemia ne tik ekonominiais skaičiavimais pagrįsti sprendimai, bet ir suvokimas, kad pasirinktas partneris ir jo turima patirtis yra svarbi projekto sėkmės dalis“, – pastebėjo G. Urnikis.
Rangovų pasirinkimą statyti oro skaidymo gamyklą, pasak „Linde Gas“ Baltijos regiono verslo plėtros vadovo D. Klyvio, taip pat lėmė pirmiausia įmonių kompetencija, jų sukaupta patirtis. Tarp svarbiausių kriterijų D. Klyvis taip pat įvardino gebėjimą laikytis aukštų saugumo standartų.