Klaipėdoje siūloma skelbti ekstremalią situaciją: po Atgimimo aikšte gali būti ir daugiau sprogmenų
Apie 20 sprogmenų aikštėje buvo aptikta vos pradėjus archeologinius tyrimus, visi rasti sprogmenys išvežti ir neutralizuoti. Nors šiuo metu daugiau rastų ir atidengtų sprogmenų nėra, pagal iki šiol aptiktus radinius, jų išsidėstymą bei kitas detales, manoma, kad sprogmenų čia gali būti ir daugiau, todėl darbai sustabdyti. Nors tarnybinės pagalbos kreiptasi į Krašto apsaugos ministeriją, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentą, vyksta konsultacijos su kariuomenės atstovais, tačiau aiškumo, kaip elgtis toliau, nėra.
Sprendimai įstrigo saugos „pilkojoje zonoje“
„Tai ne pirmas posėdis ir ne pirmas susitikimas dėl Atgimimo aikštės, konsultavomės tiek su kariškiais, tiek su privačiomis kompanijomis, aiškinomės, kaip procesai reglamentuojami kitose šalyse, tačiau aiškumo, kaip elgtis šioje situacijoje, nėra. Ką daryti, kai randamas sprogmuo, mūsų šalyje aiškiai reglamentuota, bet situacija iki sprogmens radimo – pilka zona. Suprantu, kad kariškiai su sprogmenimis susiduria kasdien ir ramiau žiūri į šią situaciją, mums Klaipėdoje sprogmenys taip pat nėra naujiena, tačiau šiuo atveju – teritorija miesto centre, šalia gyvenamųjų ir visuomeninių pastatų, intensyvaus judėjimo, tad akivaizdu, kad reikia daugiau atsargumo negu įprasta. Ekstremalią situaciją skelbiame dėl greitesnio reagavimo, aiškaus scenarijaus, kaip elgtis šiuo atveju, numatymo bei dar didesnio saugumo užtikrinimo“, – sako pranešime cituojamas Klaipėdos vicemeras Algirdas Kamarauskas.
Klaipėdos m. savivaldybės nuotr.Ekstremalios situacijos operacijų vadovu siūloma paskirti policijos atstovą. Ekstremali situacija pagal teisės aktus yra skelbiama mero potvarkiu. Galutinį sprendimą meras priims įvertinęs Ekstremalių situacijų operacijų centro rekomendacijas.
Darbai Atgimimo aikštėje yra sustabdyti nuo rugsėjo 30 dienos. Čia dirbusių specialistų nuomone, nors dabar aikštėje naujų atidengtų sprogmenų nėra, jų greičiausiai yra likę ir daugiau. Panašu, kad sovietmečiu čia buvo bandyta išsprogdinti po bombardavimo likusius pastatų likučius, tačiau dalis sprogmenų nedetonavo ir, tikėtina, yra likę aikštėje, todėl tęsti darbus pavojinga. Siekiant užtikrinti aplinkinių saugumą, teritorija yra aptverta, saugoma saugos tarnybos ir stebima vaizdo kameromis.
Galimi du keliai
Iki šiol akcentuota, kad sprendžiant situaciją galimi du keliai – darbai turėtų būti vykdomi toliau ir kai randamas sprogmuo, įvedamas planas „Skydas“ bei atvykstama neutralizuoti sprogmens, kitas kelias – teritorija gali būti įtraukiama į metinius kariuomenės išminavimo planus, tačiau tai nėra greitas procesas.
Taip atrodo kai kurie Lietuvoje randami Antrojo Pasaulinio karo sprogmenys. Vidaus reikalų ministerijos nuotr. „Šiuo metu kaip tik laukiama kariuomenės atsakymo, ar teritorija gali būti įtraukta į planus, jei taip – kada. Kiekviena laukimo diena yra svarbi, nes nei viena institucija negali užtikrinti ir aiškiai pasakyti, kad pavojaus tikrai nėra. Tai yra absurdas. Turime tiksiančias bombas mieste, bet sprendimų iki šiol nacionaliniu mastu nėra“ – sako Klaipėdos vicemeras Algirdas Kamarauskas.Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus jau seniau akcentavo, kad laukti nežinia kiek tikintis, kad nieko neatsitiks – nesuvokiama situacija XXI amžiaus Europoje. Darbai Atgimimo aikštėje bus atnaujinti tik suradus sprendinius, kaip užtikrinti darbuotojų bei visuomenės saugumą.
Atgimimo aikštės rekonstrukcija startavo liepos mėnesį. Pagal projektą aikštė turi būti kuo lengviau prieinama iš bet kurių prieigos taškų, aikštės centre turi būti sukurtas multifunkcinis akcentas su istorinio Klaipėdos miesto, apsupto gynybiniais pylimais, maketu, aplink numatomas amfiteatras. Želdinių zonos suprojektuotos atkartojant buvusio užstatymo vietas. Taip pat suplanuota įrengti dviejų aukštų požeminę aikštelę automobiliams. Aikštės rekonstrukcijos darbus atlieka uždaroji akcinė bendrovė „Infes“, laimėjusi savivaldybės skelbtą viešųjų pirkimų konkursą.