2024 liepos 25 d. ketvirtadienis, 12:52
Reklama  |  facebook

Klinkerio populiarumas neslūgsta

Jonas MALINAUSKAS      2016-01-20 08:47
Senoviniai plytų statiniai – neatsiejama Lietuvos kultūrinio paveldo dalis, ištvėrusi daugelio amžių išbandymus. Todėl mūsų požiūris į statybinės keramikos gaminius – itin pagarbus, turintis senas ir gilias tradicijas, o kartu tampriai susijęs su šiuolaikine architektūra bei moderniomis statybos technologijomis.
nuotrauka
Klinkerio populiarumas ypač išaugo pastaraisiais metais, kuomet Lietuvos privačių namų architektūroje pradėjo vyrauti vadinamasis „olandiškas“ stilius. Bendrovės nuotr.


Minimos įmonės
Wienerberger atstovybė Lietuvoje,

Viena labiausiai garbinamų tradicinės keramikos rūšių yra klinkerinės plytos. Tai ypatinga plytų rūšis, gaminama iš specialių rūšių molio. Gamybos eigoje jis išdegamas 1200 laipsnių temperatūroje iki visiško dalelių sukepimo – tai suteikia jam nepaprasto atsparumo ir ilgaamžiškumo, lyginant su apdailos tinku ar įprastomis molinėmis plytomis. Šias savybes lemia aukštas klinkerio mechaninis tvirtumas, atsparumas vandens įgeriamumui ir šalčiui, leidžiantis įmirkusiai plytai ištverti daugybę sušaldymo ir atitirpimo ciklų. Labiausiai patyrę klinkerinių plytų gamintojai, skaičiuojantys ne vieną veiklos dešimtmetį, savo produkcijai drąsiai suteikia 100 metų garantiją, – ir tai ne pigus marketingo triukas, o tvirtas pažadas, paremtas gamybos ir eksploatacijos patirtimi.

Skirtingų klinkerio plytų atspalvių dėka individualaus namo fasadas tampa dar išraiškingesnis. Bendrovės nuotr.

„Olandiškas“ stilius paskatino klinkerio populiarumą

Vienas iškiliausių ir seniausių Europoje plytų gamintojų yra kompanija „Wienerberger“, įkurta Vienoje 1819 metais. Šiandien ji išaugo į stambų tarptautinį koncerną, turintį daugiau nei 200 gamyklų 27 pasaulio šalyse. Vienas pagrindinių šios įmonės produktų, tiekiamų į Lietuvos rinką, yra „Terca“ keraminės apdailos plytos. Mūsų architektai ir statybininkai aukštai vertina visų pirma jų dekoratyvines savybes, itin platų asortimentą, apimantį net ir vienetinius rankomis formuotus gaminius, o taip pat nepriekaištingą kokybę. Plačiausia klinkerio keramikos taikymo sritis – statinių fasadų apdaila, tačiau nemaža „Terca“ produkcijos dalis taikoma ir interjerų dekoravimui. Klinkerio populiarumas ypač išaugo pastaraisiais metais, kuomet Lietuvos privačių namų architektūroje pradėjo vyrauti vadinamasis „olandiškas“ stilius, paremtas vizualiniu paprastumu bei solidumu, o taip pat kokybiškų natūralių medžiagų naudojimu. O kokia gi statybinė medžiaga gali būti natūralesnė už išdegtą molį?

Kita, ne mažiau populiari „Wienerberger“ keraminė produkcija yra „Penter“ trinkelės, pastaraisiais metais vis plačiau naudojamos mūsų šalies miestų aikštėse, skveruose bei kitose viešose erdvėse – galima paminėti Klaipėdos piliavietę, Vilniaus Bernardinų sodą, aikštes Joniškyje ir Krekenavoje. Įvairių spalvų bei formų keraminės trinkelės, sudėtos gražiais geometriniais raštais, sudaro rimtą konkurenciją niūriai-biudžetinėms betono plytelėms, juolab atsižvelgiant į menką pastarųjų ilgaamžiškumą.

Šiandien Lietuvos rinkoje taip pat auga „Porotherm“ keraminių blokelių paklausa – būdami stambūs, tvirti ir kartu pakankamai lengvi, jie ženkliai paspartina mūro darbus statant individualius, daugiabučius namus bei kitus pastatus. Kvalifikuotai atlikto blokelių mūro paviršius yra kur kas lygesnis, nei įprastų plytų, dėl to ženkliai sumažėja sienų šiltinimo bei tinkavimo išlaidos. Įvairių modelių „Porotherm“ blokeliai naudojami tiek vidaus, tiek ir išorinėms sienoms mūryti – kokybiškai atlikus statybos darbus, ilgaamžiškumu jie nenusileidžia įprastam plytų mūrui. 

Ir pagaliau, ketvirtoji „Wienerberger“ produktų grupė Lietuvos rinkoje – tai „Koramic“ keraminės čerpės. Dauguma čerpių gamintojų atstovų mūsų šalyje siekia sugriauti mitus apie čerpinės stogo dangos brangumą ir jos fizinį sunkumą. Aišku, „Koramic“ atstovai irgi skiria tam dėmesio savo interneto svetainėje, tačiau kartu nepamiršta paminėti ir kitų čerpių dangos pliusų – jos „tylumą“, stabilumą ir ekologiškumą. Būtina pažymėti, kad viso koncerno mastu galiojantys spalvų ir dydžių standartai leidžia lengvai derinti tarpusavyje skirtingų kolekcijų medžiagas, ne tik išgaunant estetinį vaizdingumą, bet ir kokybiškai atliekant jungimus bei sudūrimus – žodžiu, naudojant esminius „vienerių rankų“ privalumus.

Klinkerio plytomis dekoruoti naujų pastatų fasadai Talino centre. Bendrovės nuotr.

Idealiai tinka atstatyti senuosius mūrus ir ... interpretuoti

Dėl mechaninio tvarumo ir specifinės faktūros klinkerio plytos idealiai tinka atstatyti senuosius mūrus arba klasikinės architektūros interpretacijoms. Po degimo aukštoje temperatūroje kiekviena plyta įgauna ne tik natūraliam akmeniui prilygstantį tvirtumą, bet ir unikalų, kartais ne visiškai tolygų paviršiaus atspalvį. Taip pat vienu-dviem milimetrais skiriasi plytų gabaritai, „vaikšto“ kampai ir įstrižainės. 

Priklausomai nuo molio sudėties ir formavimo būdo, plytos gali būti įvairių faktūrų – nuo šiurkščios, primenančios sužiedėjusią duonos plutą, iki visiškai lygios. Norint išgauti papildomą glotnumą, klinkerio paviršius prieš degant tepamas skystu smulkios frakcijos moliu (vadinamoji engobo technika). Statybos metu klinkerio plytos rišamos specialiu skiediniu, per dieną klojant ribotą eilių skaičių; dažnai naudojamas netolygus arba nepilnas siūlių užpildymas, imituojant senovinę mūro techniką. Puikiu tokio atkūrimo pavyzdžiu galėtume laikyti Vilniaus bastėją – unikalų fortifikacinės architektūros statinį, kurio sienos rekonstruojant buvo sudėtos iš klinkerinių plytų; praėjus keliems dešimtmečiams, beveik niekas jau neabejoja šio mūro autentiškumu.

Vilniaus Barbakano išorinės sienos, išmūrytos klinkerio plytomis, atrodo labai autentiškai. Bendrovės nuotr.

Tačiau klinkerio plytos – tai ne vien architektūros praeitis. Dekoratyvinės bei konstrukcinės klinkerio ir kitų rūšių degto molio savybės sėkmingai panaudojamos ir šiandieninėje architektūroje. Vienas žinomiausių pasaulyje mūrinės architektūros konkursų yra koncerno „Wienerberger“ kasmet rengiami „Brick Award“ apdovanojimai. 

„Kai mes kalbame apie plytas, žmonės galvoja, kad kalbame apie tradicijas. Bet šiame konkurse galime pamatyti daugybę inovatyvių projektų, suteikiančių plytų mūrui naują išvaizdą ir prasmę“, – teigia architektas Wang Shu, 2012 m. Pritzkerio premijos laureatas ir 2014 m. konkurso komisijos narys. Dviem metais anksčiau šiame konkurse buvo apdovanotas garsaus lietuvių architekto Algimanto Kančo ir jo dukros Gustės Kančaitės projektas – viešbučio pastatas Danės krantinėje Klaipėdoje. Įdomu, kad šis statinys, savo tauria plokščių klinkerio čerpių apdaila gerokai išsiskyręs iš senamiesčio konteksto ir sukėlęs gyvą klaipėdiečių diskusiją, neįveikė minėto konkurso Baltijos regioninės atrankos ir tik atsitiktinai pateko į pagrindinį etapą, kur įveikė daugiau nei 1000 varžovų iš 28 pasaulio šalių. Architekto teigimu, prie šio projekto sėkmės prisidėjo ir apdailos – plokščiųjų keraminių čerpių – parinkimas, ne tik suteikęs pastatui santūraus solidumo, bet ir darniai sujungęs stogą bei sienas į vieningą tūrį.

„Taip, šis pastatas išsiskiria iš konteksto, tačiau dėl lakoniškos formos ir patvarios apdailos jis taip pat moderniai atrodys ir po 100 metų, tapdamas moderniosios architektūros paminklu“, – tvirtina A. Kančas.

Įvairių atspalvių klinkerio trinkelės Klaipėdos miesto parko aikštelėje. Bendrovės nuotr.

Kas sieja klinkerį ir vyną

Šią statybinės keramikos apžvalgą norėčiau užbaigti citata iš vieno reklaminio leidinio: „Gerai įrengta keraminė danga sensta garbingai, kaip senas vynas, laikui bėgant ji tiktai gražėja, suteikdama namui išskirtinį žavesį.“ Ši savybė yra viena iš daugelio, lemiančių neatslūgstantį tradicinės statybinės keramikos populiarumą.

Tekste ir fotogalerijoje – „Wienerberger“ nuotr.

„Wienerberger“ AB atstovybė
Kernavės 88, LT08216 Vilnius
Tel. +370 5 241 74 35+370 5 241 74 35
Faks. +370 5 279 47 00
www.wienerberger.lt
 

 

Statybunaujienos.ltArchitektūra. Interjeras

nuotrauka
2024-07-24 09:47
Daiktų perteklius namuose neišvengiamai kuria netvarką, kuri blaško tiek vaikų, tiek tėvų dėmesį. Todėl psichologai su interjero dizaineriais siūlo skirtingų, tačiau to paties tikslo siekiančių būdų tvarkai ir gerai nuotaikai palaikyti.
nuotrauka
2024-07-23 15:54
LR Vyriausybės kanceliarija ir Latvijos investicijų ir plėtros agentūra paskelbė 3 geriausius Baltijos paviljono tarptautinėje parodoje „Expo 2025 Osaka“ dizaino idėjos projektus. Pirmoji vieta skirta interaktyviai instaliacijai „Mes esame viena“ (We are One), akcentuojančiai gamtos, žmonių ir tech...
nuotrauka
2024-07-19 13:49
Abipus sostinės Konstitucijos prospekto išsidėstę aukštybiniai pastatai sudaro vadinamąją „Architektūrinę kalvą" – tai vienas iš skiriamųjų šiuolaikinio Vilniaus bruožų. Tam, kad ši centrinė miesto teritorija vystytųsi darniai, buvo atnaujintos jos formavimo gairės.
nuotrauka
2024-07-16 12:35
Daugiausiai šalyje investuojančios nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Darnu Group“ inicijuotų trijų architektūros konkursų, skirtų pirmiesiems dviem naujojo rajono „Launagiai“ Vilniaus pietinėje dalyje etapams, laimėtojai jau aiškūs: pirmosios vietos skirtos architektų studijoms „Aketuri archite...
nuotrauka
2024-07-16 07:23
Tvarumo tema šiuolaikinėje visuomenėje įgauna vis didesnę reikšmę. Pastebima, kad dėmesys aplinkosaugai vis dažniau skiriamas įsirenginėjant būstą: gyventojai ieško interjero sprendimų, kurie galėtų sumažinti poveikį aplinkai, todėl populiarėja produktai, pagaminti iš biologinės kilmės atliekų ir pe...
nuotrauka
2024-07-15 09:41
Pastatai bei juos supanti aplinka turi didelę įtaką žmogaus veiksmams. Tyrimai rodo, kad prie estetiškai patrauklių pastatų esame labiau linkę padėti vieni kitiems, o pro nuobodžius pastatus net nenorime eiti – trečdalis „Darnu Group“ inicijuotame tyrime apklaustų Lietuvos didmiesčių gyventojų teigi...
nuotrauka
2024-07-11 09:22
Baigti Panevėžio autobusų stoties statybų rangos darbai. Šiuo metu tvarkoma aplinka, gaminami baldai, pagal sutartį iki spalio mėnesio turi būti baigti sutvarkyti statybos užbaigimo dokumentai. Su kelis dešimtmečius lauktu nauju statiniu panevėžiečiams ir miesto svečiams sudaryta galimybė susipažint...
nuotrauka
2024-07-10 11:01
Įsibėgėja Klaipėdoje planuojamos statyti ledo arenos projektavimas. Jau įvyko viešas projektinių pasiūlymų pristatymas, kurio metu visi besidomintys šiuo objektu turėjo galimybę detaliau susipažinti su būsimąja arena, užduoti rūpimus klausimus, pateikti savo pasiūlymus bei išsakyti pastebėjimus.
nuotrauka
2024-07-08 15:46
NT plėtros bendrovė „Homa Group“ buvusio Panevėžio mėsos kombinato teritorijoje Smėlynės g. 85 ketvirtadienį oficialiai pradės beveik 9000 kv. m ploto prekybos parko „TOWER" statybas. Kompanija jau yra susitarusi dėl didesnės dalies ploto nuomos, o 14 mln. Eur vertės projektą planuojama atidaryti ki...
nuotrauka
2024-07-03 13:29
Lietuvoje vystomi verslo centrų projektai vis dažniau pritraukia ne tik vietinius, bet ir žymius užsienio architektus. Vieni naujausių pavyzdžių – Vilniaus veidą gerokai pakeitęs Danielio Libeskindo suprojektuotas verslo centras „Artery“ ir šalia jo Konstitucijos pr. 14A kylantis investicijų valdymo...
nuotrauka
2024-07-02 07:56
Terminas „tvarumas“, ekologų imtas naudoti praėjusio amžiaus 7-ojo dešimtmečio pradžioje, anglų kalboje reiškia maždaug „gebėjimą palaikyti, paremti, patvirtinti“ arba „pastatyta, kad išliktų“. Terminas išpopuliarėjo, imtas plačiai naudotis įvairiausiose gyvenimo srityse – nuo gyvenimo būdo, politik...
nuotrauka
2024-06-28 14:11
Išlaikyti vėsą namuose pačiame vasaros įkarštyje gali būti tikras iššūkis. Čia gali padėti išmanesnių namų sistema JUNG HOME. Vienas iš šios sistemos produktų yra specialus valdiklis, kuris gali automatiškai kontroliuoti ne tik žaliuzes, bet ir užuolaidas, roletus nuo saulės bei markizes. Tai inovat...
nuotrauka
2024-06-27 10:18
Vilniaus Jeruzalės rajone esantis sklypas ties Braškių ir Maumedžių gatvių sankryža taps naujo vaikų darželio erdve – skelbiamas atviras jo architektūrinio projekto konkursas.
nuotrauka
2024-06-25 12:02
Niujorke atidengtas 10 Europos šalių ir JAV menininkų viešojo meno kūrinys – freska „Kolektyvinės ateities sodas“. Tarp freską kūrusių menininkų – ir Niujorke gyvenantis lietuvių tapytojas Julius Ludavičius. Ši 25 metrų ilgio freska nutapyta ant viešbučio „The Standard“ sodo išorinės sienos Manhatan...
nuotrauka
2024-06-24 08:44
Įrenginėjant vonios kambarį, svarbu atsižvelgti ne tik į patogumą ir baldų kokybę, bet ir išsaugoti erdvės bei švaros pojūtį. Interjero dizainerė papasakojo, kaip viską suderinti net ir nedidelės kvadratūros vonios kambaryje ir atskleidė, koks sprendimas visada pasiteisina apjungiant estetiką bei fu...
nuotrauka
2024-06-20 15:17
Tvarkingas vonios kambarys leidžia dieną pradėti ir ją pabaigti be papildomo streso. Tačiau dažnai dėl netinkamo baldų išdėstymo šios erdvės potencialas lieka neišnaudotas. Interjero dizainerė sako, kad, protingai suplanavus erdvę, net ir mažiausiame vonios kambaryje galima palaikyti tvarką. Geriaus...
nuotrauka
2024-06-19 11:05
Paėjusią savaitę ambasadoje Vilniuje įteikti Suomijos valstybiniai apdovanojimai nusipelniusiems lietuviams. Suomijos Liūto ordino riterio kryžiumi apdovanotas architektas, LAS Tarybos narys, prof. Gintaras Čaikauskas.
nuotrauka
2024-06-19 10:23
Dažnas įsivaizduoja, kaip turėtų atrodyti svajonių namas, o tie, kuriems pritrūksta idėjų ar įkvėpimo, pagalbos gali kreiptis į dirbtinį intelektą. Anot dirbtinio intelekto programos „ChatGPT", lietuviai nori gyventi miškingoje vietovėje prie vandens telkinio, mediniame name su atviru išplanavimu, t...
nuotrauka
2024-06-14 12:18
Paskelbti prekybos ir laisvalaikio centro „Panorama“ kviestinio architektūrinio projekto konkurso nugalėtojai, žadantys dideles šalia prekybos centro esančios teritorijos transformacijas. Konkursui savo projektus pateikė penki architektų biurai iš Lietuvos bei užsienio šalių, o geriausiais išrinkti ...
nuotrauka
2024-06-14 10:40
Turto bankas baigė derybas ir pasirašė projektavimo sutartį su „Studija Archispektras“, laimėjusia tarptautinį A. Goštauto kvartalo architektūrinį-urbanistinį konkursą. Projektas „Demokratijos uostas“ apima senų kvartalo pastatų atnaujinimą, naują statybą ir aplinkos sutvarkymą. Sutarties vertė siek...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras