2024 spalio 4 d. penktadienis, 17:53
Reklama  |  facebook

Kokie pokyčiai nuo 2021-ųjų laukia statybos sektoriaus

2020-12-11 06:41
Aukščiausia energinio efektyvumo klasė A++ žymi energijos beveik nevartojantį pastatą. Būtent tokie namai Lietuvoje bus statomi nuo 2021 m. sausio 1 d., kai visoje Europos Sąjungoje (ES) įsigalios aukščiausi energinio efektyvumo reikalavimai pastatams. Kokie su šiais reikalavimais susiję pokyčiai laukia planuojančių statybas po 2021 metų privačių asmenų ir verslininkų?
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt (PROGRESYVŪS PROJEKTAI) archyvo iliustr.


Minimos įmonės
LSA (Lietuvos statybininkų asociacija), VŠĮ
KTU Architektūros ir statybos institutas,
ROCKWOOL, UAB
Svarbiausia šiluminės ypatybės ir ekonomiškumas

Pagal Aplinkos ministerijos statybos techninį reglamentą „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas“ nuo 2021 m. visi naujai projektuojami pastatai turi būti aukščiausios energinio efektyvumo klasės – A++ klasės, t. y. energijos beveik nevartojančiais. Tokio namo šiluminės energijos poreikis yra beveik lygus nuliui, o didžiąją suvartojamos energijos dalį sudaro atsinaujinančių išteklių energija. Tokio tipo namas energijos suvartoja minimaliai – jis sutaupo iki 90 proc. šildymo išlaidų, palyginti su įprastais namais.

Atsižvelgiant į mūsų šalyje vyraujančias klimatines sąlygas, A++ energinės klasės namai užtikrina palankiausią sąnaudų santykį. Tai reiškia, kad per 50 metų (toks nustatytas pastato gyvavimo ciklas) bus pasiektos mažiausios jo išlaikymo sąlygos ir padaryta mažiausia žala aplinkai.

Statybos prioritetai – ekologija, tvarumas ir darni aplinka

Pasak Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidento Daliaus Gedvilo, cituojamo išplatintame pranešime, ateities statyba neišvengiamai turės būti nukreipta į ekologiją, į tvarumą ir darnios aplinkos kūrimą. Turėsime statyti tokius pastatus, kurie tausotų aplinką viso gyvavimo ciklo metu ir atitiktų beveik nulinės energijos suvartojimo reikalavimus, naudojant atsinaujinančios energijos šaltinius. 

Pagal naująjį ES žaliąjį kursą, iki 2050 m. Europa sieks tapti klimatui neutraliu regionu, o visi statiniai turės atitikti nulinės energijos sąnaudų reikalavimus.

Pastatų sektorius turi labai didelį potencialą taupyti energiją. Pagal naująjį reikalavimą 50 proc. energijos pastate turės būti iš atsinaujinančios energijos šaltinių, todėl atsiras neišvengiamas poreikis rinkai investuoti į tokius sprendinius kaip saulės baterijos, vėjo jėgaines, hidroturbinos, biokuro ir geoterminės energijos naudojimas. Atsinaujinančios energijos šaltinius reikės nusimatyti jau projektavimo stadijoje, siekiant išvengti papildomų sąnaudų ar nuostolių, o tą įgyvendinti leis statinio informacinio modeliavimo (BIM) taikymas. Taip pat atsiras poreikis investuoti ir į pastatų šildymo ir vėdinimo sistemas.

Aukštesnės energinės klasės pastatą pastatyti kainuoja brangiau nei žemesnės energinės klasės pastatus, tačiau tvarių pastatų nauda yra gerokai didesnė ir jų poreikis vis labiau auga, nes aukšto energinio naudingumo būstų eksploatacija yra daug pigesnė nei žemesnių klasių. Kuo energiškai efektyvesnis pastatas statomas, tuo mažesnis energijos poreikis reikalingas.

Registrų centro duomenimis, Lietuvoje šiuo metu yra tik daugiau nei 60 sertifikuotų A++ energinės klasės pastatų.

Kokie pagrindiniai skirtumai tarp A+ ir A++ pastatų energinio efektyvumo?

Kauno technologijos universiteto Architektūros ir statybos instituto Statybinės fizikos laboratorijos vadovas dr. Karolis Banionis, cituojamas pranešime, sako, jog kalbant apie pagrindinius skirtumus tarp A+ ir A++ energinio naudingumo pastatų vertėtų paminėti tai, kad, įvedus reikalavimą statyti A++ energinio naudingumo pastatus, pusė ar daugiau pastato metinių pirminės energijos sąnaudų turės būti iš atsinaujinančios energijos šaltinių: saulės energijos, vėjo, hidroelektrinių, biokuro. Pasak pašnekovo, naudojant vien tik elektrinius radiatorius ar kilimėlius, pastatas nepasieks A++ energinio naudingumo klasės. Tikėtina, kad namui šildyti naudojant anglį, dujas, elektrą ar kitą kurą iš neatsinaujinančių šaltinių pastatas taip pat neatitiktų A++ energinio naudingumo klasės reikalavimų. Kai naudojama šilumos tinklų energija, tai papildomų atsinaujinančių šaltinių nereikia, nes Lietuvoje pastaruoju metu naudojama daugiau biokuro arba energijos iš kitų atsinaujinančių šaltinių.

A++ energinio naudingumo klasės pastatuose turi būti apie 15 proc. mažesni norminiai savitieji nuostoliai per atitvaras. Paprasčiau kalbant, šiluminės pastato savybės turi būti nuo 15 iki 20 procentų geresnės negu A+ klasės. A++ klasės pastatų energijos norminės sąnaudos turi būti apie 10 proc. mažesnės negu A+ energinio naudingumo klasės.

Dr. Andrius Buska, cituojamas pranešime, sako, kad didelę reikšmę užtikrinant aukštas pastato šilumines savybes turi tinkamų medžiagų ir patikrintų sprendimų pasirinkimas. O geriausias termoizoliacinis sprendimas yra toks, kuris per visą pastato eksploatacijos laiką išlaiko savo savybes neprarasdamas efektyvumo. 

Nuo šių metų rugsėjo 28 dienos įsigaliojo reikalavimas dėl pirminės energijos naudojimo apribojimo. Remiantis šiuo reikalavimu, nustatytos lubos ne tik energijos šildymui sąnaudoms, bet ir pirminės viso pastato energijos (vėdinimo, vėsinimo, elektros, karšto vandens) naudojimo. Tai reiškia, kad bus apribojimų atsinaujinančios energijos bendram vartojimui.

Kuomet A++ klasės pastatuose yra įrengta mechaninė vėdinimo sistema su rekuperacija, šių vėdinimo įrenginių rekuperatoriaus naudingumas turi būti didesnis lyginant su A+ (A+ buvo 75 proc., o A++ turi būti bent 80 proc.), o elektrinė ventiliatorių galia vienam kubiniam metrui oro reikalingos elektros energijos kiekiui turi būti atitinkamai mažesnė nuo 0,55 Wh/m³ (A+) iki 0,45 Wh/m³ (A++), o t. y. apie 10 proc. mažesnis elektros energijos suvartojimas vėdinimui. Šis reikalavimas yra netaikytinas atskirų srautų rekuperatoriams. Karšto vandens ruošimo sistemų naudingumo koeficientai turi būti aukštesni 15 proc. lyginant su A+. Sandarumo reikalavimai išlieka nepakitę.

Statybų sektoriaus laukiantys iššūkiai


Dr. Karolis Banionis įvardija du su būsimais pokyčiais susijusius iššūkius. Pirmasis – energijos šaltinio pasirinkimo klausimas. Jeigu iki šiol kai kuriuose regionuose buvo patogiausia pasirinkti dujinį šildymą, tai, įvedus A++ energinio naudingumo klasės reikalavimus, teks persiorientuoti į energijos tiekimą iš šilumos tinklų. Nors naudojant dujas energinės prasmės rodikliai gana aukšti, tačiau tai yra neatsinaujinanti (iškastinė) energija.

Antras iššūkis - vėsinimo klausimai. Jau šiuo metu vėsinimo poreikiai aktualūs administracinės paskirties pastatuose, ypatingai biuruose, turinčiuose daug skaidraus įstiklinto ploto. Tokie pastatai pusę ir daugiau energijos suvartoja šildymui, kitą dalį - vėsinimui. Atsiradus A++ energinio naudingumo klasės pirminės energijos vartojimo luboms iššūkiai bus didesni. Reikės galvoti apie vėsinimo galimybę, ieškoti sprendimų, kad vasaros metu patektų mažiau saulės spinduliuotės, o įrengiant vėsinimo įrenginius, pasirinkti energiškai efektyvesnius sprendinius.

Statybos sektoriui reikalingos kryptingos investicijos

Anot D. Gedvilo, reikia pripažinti, kad užsibrėžtų ES tikslų nepasieksime be skaitmeninių technologijų ir duomenų kaupimo. Norėdami efektyviai įgyvendinti tvarios statybos reikalavimus, privalome investuoti į statinio informacinio modeliavimo (BIM) taikymą Lietuvos statybos sektoriuje, į struktūruotų skaitmeninių duomenų apie statinių gyvavimo ciklą surinkimą ir apdorojimą bei darbuotojų kompetencijų ugdymą. Perėjimas prie žiedinės ekonomikos yra sisteminis pokytis, kuriam lemiamos įtakos turi politinė valia ir valstybės vaidmuo, siekiant skaitmenizuotis ir diegti inovacijas. Norint mažinti klimato kaitos įtaką, reikalinga ne tik verslo iniciatyva, bet ir savivaldybių bei valstybinių institucijų lyderystė.

Pasak D. Gedvilo, šiandien statybos sektoriui reikalingos kryptingos investicijos ne tik į infrastruktūros, bet ir į ilgalaikę pridėtinę vertę kuriančius projektus, kurie būtų orientuoti į verslo konkurencingumo didinimą ir skaitmeninį perginklavimą, suteiktų galimybę įsigyti naujas technologijas ir įrengimus, kelti darbuotojų kvalifikaciją, didinti darbo našumą ir veiklos efektyvumą. Tai – investicijos į ateitį.

Europos Komisija, plėtodama žaliojo kurso politiką, numato daug lėšų skirti tvarumo priemonėms įgyvendinti, tame tarpe, ragina greitinti ir senų pastatų renovacijos mąstą, dvigubinant anksčiau numatytus renovavimo rodiklius. Pasak A. Buskos, renovacijos spartinimas bei didesnis lėšų skyrimas, suteikiant prioritetą pastatų energinio efektyvumo ir tvarumo didinimui, gali teigiamai atsiliepti mūsų ekonomikos atsigavimui ir augimui.

Dar vienas klausimas, kaip rašoma pranešime, – ar šiuo metu renovuojami statiniai tikrai sulauks 2050 metų? Akivaizdu, kad reikia spręsti renovacijos koncepcijos atnaujinimo klausimą. Nauja strategija ir naujas renovacijos modelis – paskatintų proveržį. 
Statybunaujienos.lt



SPRENDIMAI

nuotrauka
2024-09-20 09:58
Pirmieji vėsūs rudens vakarai negailestingai priminė, kad šiltos ir saulėtos dienos greitai bus tik malonus prisiminimas, ir vis daugiau laiko teks praleisti patalpose. Tad rugsėjį vis dažniau pagalvojama apie namų atnaujinimą, kad būtų kuo maloniau leisti juose šaltus, tamsius vėlyvo rudens, žiemos...
nuotrauka
2024-08-29 11:58
Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama virš 3 tūkst. saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų. „Energijos skirstymo operatoriaus" (ESO) ekspertų teigimu, tapti gaminančiais vartotojais ir taip sumažinti sąnaudas už elektros energ...
nuotrauka
2024-08-26 07:34
Montavimo putos dažniausiai naudojamos montuojant langus ir duris, kai reikia sandarinti ir tvirtinti. Todėl renkantis putas, meistrai įvertina svarbiausius aspektus: šilumos pralaidumą – kiek efektyviai saugo pastate šilumą; antrinį plėtimąsi – geriausias 20–30 %, kad būtų patogu išpūsti į siauresn...
nuotrauka
2024-07-31 08:12
SOUDAL pristato purškiamą termoizoliaciją įvairiems statybos darbams. Tai patogiai ir ekonomiškai naudojamos priemonės, užtikrinančios darbų kokybę.
nuotrauka
2024-07-19 08:32
Aplinkos projektų valdymo agentūros duomenimis, šiuo metu Lietuvoje renovuojama per 1200 daugiabučių, o jau surenovuota – kiek daugiau nei 3700. Tai siekia vos 12,4 proc. šalies daugiabučių, tad norint pasiekti klimato kaitos padarinių švelninimo tikslus, būtina spartinti renovacijos tempą. Atnaujin...
nuotrauka
2024-07-04 07:44
Nuotekų šalinimo garsai, pavyzdžiui, nuleidžiant vandenį tualete ar išleidžiant iš vonios, gali būti itin stiprūs ir trikdantys gyventojų ir net kaimynų ramybę bei komfortą. Pirmaujanti tarptautinė plastikinių vamzdynų sprendimų gamintoja „Pipelife“ sukūrė sistemą „Master3Plus“, kuri itin efektyviai...
nuotrauka
2024-07-01 15:14
Išmanių namų sprendimų paklausa nuolat auga – namų šeimininkai nori gyventi ne tik gražiau, bet ir išmaniau. Viena populiariausių sistemų, galinčių atliepti net ir sudėtingiausius išmanesnių namų poreikius, yra KNX. Tad jei ketinate rinktis būtent tokį sprendimą, šiame straipsnyje sužinosite svarbia...
nuotrauka
2024-07-01 07:54
Nuo seno dažnai yra minimi tokie raktažodžiai kaip – „visraktis“ ar „stebuklingas raktas“. Bet ar tai gali būti tiesa, kad jie egzistuoja? Taip ir tai nėra mitas. Siekiant patenkinti augančią ABLOY spynų paklausą visame pasaulyje, 1968 m. buvo įkurta Joensuu gamykla. ABLOY gamykloje gaminami ir vien...
nuotrauka
2024-06-17 08:40
Kiekvienais metais patiriame vasaros karščius, kurie dėl klimato kaitos darosi ne tik ilgesni, bet ir intensyvesni. Todėl patalpų vėsinimas tampa ypač aktualus, tačiau tradiciniai, primityviai valdomi oro kondicionavimo būdai yra susiję su didelėmis energijos sąnaudomis. Būtent čia gali padėti išman...
nuotrauka
2024-05-29 15:09
Kiekvienas savo namuose norime jaustis saugiai, o kur nors išvykę – būti ramūs, kad saugūs išliks ir jie. Interjero dizainerė dalijasi keturiais paprastais ir nebrangiais sprendimais, kurie padės užtikrinti namų saugumą atostogų metu.
nuotrauka
2024-05-29 14:51
JUNG KNX išmaniųjų namų sistema (angl. JUNG KNX system arba JUNG KNX smart home) iš naujo apibrėžia mūsų santykį su erdvėmis, kuriose gyvename ar dirbame. Ši sistema leidžia ne tik valdyti ir automatizuoti įvairias išmaniųjų namų funkcijas, bet ir padeda ženkliai sumažinti energijos vartojimą bei ku...
nuotrauka
2024-05-28 10:55
Nuo pat karo Ukrainoje pradžios dažnas nerimauja ir dėl savo šalies saugumo – kaip gintų ją arba kur slėptųsi nuo pavojų, jei iškiltų grėsmė. Viena svarbiausių apsisaugojimo priemonių karo metu yra pastatuose įrengtos slėptuvės, kuriose nuo sprogimo gali slėptis šimtai žmonių. Apie tai, ar įmanoma t...
nuotrauka
2024-05-22 14:45
JUNG garsėja aukštos kokybės sprendimais, skirtais elektros instaliacijai ir išmaniesiems namams. Gydymo įstaigos ne išimtis – JUNG asortimente yra daugybė specializuotų sprendimų, kurie atitinka ligoninių, ambulatorijų, slaugos namų ir kitų medicinos įstaigų reikalavimus.
nuotrauka
2024-05-22 07:04
Prasidėjus šildymo ar vėsinimo sezonui, viena iš svarbiausių aktualijų tampa klausimas, kaip palaikyti norimą temperatūrą namuose be didelių šildymo ar vėsinimo sąnaudų. Populiariausias veiksmų planas – sienų izoliacija ir alternatyvūs šildymo-vėsinimo būdai. Tačiau paprastai pamirštama, kad didžiau...
nuotrauka
2024-05-07 07:04
Be akivaizdžių klimato kaitos padarinių, šiuo metu susiduriame ir su sparčiai augančiomis energijos kainomis, todėl energijos tausojimas tapo didžiausiu namų ūkių rūpesčiu. Energinis efektyvumas reiškia, kad tai pačiai užduočiai atlikti arba tam pačiam rezultatui gauti sunaudojama mažiau energijos. ...
nuotrauka
2024-04-27 09:01
Tiek buityje, tiek ir pramonėje neretai tenka susidurti su problema, kuri, nors ir nedidelė, bet kelia daug nepatogumų: kažkas užrūdijo, sunkiai atsidaro, neįmanoma pastumti. Mesti lauk ir keisti nauju –neracionalu. SOUDAL pasiūlė universalų sprendimą – atnaujintą „Soudal Multi Spray“.
nuotrauka
2024-04-26 14:46
Terminas rekuperacija girdėtas, ko gero, daugeliui. Ypač tie, kurie šiuo metu statosi namą, tam ruošiasi arba yra pirkimo procese, pakankamai dažnai tenka kalbėti apie įvairius techninius dalykus, tarp kurių patenka ir rekuperatoriai. Šis prietaisas atlieka labai svarbų vaidmenį gerinant oro kokybę ...
nuotrauka
2024-04-24 07:43
„Wolf Group“ yra pirmaujanti Europos statybinės chemijos produktų ir sprendimų gamintoja bei platintoja. Įmonė šiemet mini 30 metų veiklos sukaktį. 1994 m. dviejų draugų – Jaan Puusaag ir Jaanus Paeväli – įkurta įmonė išaugo į rinkos lyderę, veikiančią didelėje pasaulio dalyje ir eksportuojančią sav...
nuotrauka
2024-04-23 07:26
Iki balandžio 30 d. vilniečiai kviečiami teikti paraiškas istorinių pastatų išorės tvarkymui. Savivaldybė remia nuo 60 iki 80 proc. istorinių pastatų tvarkybos darbų išlaidų. Vilniaus miesto savivaldybės Kultūros paveldo apsaugos skyriaus vedėja Donata Kabelkė pasakoja svarbiausius dalykus, kuriuos ...
nuotrauka
2024-04-18 09:52
Ryškiomis spalvomis pleškančios gėlės – vienas iš gražiausių ir pigiausių namų akcentų. Tai, kad šiemet daug namų balkonų, terasų ir sodų pražys įvairiais žiedais, rodo ir gėlių, sėklų pardavimo skaičiai, sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Tiesa, planuojant jomis dekoru...

Statybunaujienos.lt » SPRENDIMAI