2023 rugsėjo 26 d. antradienis, 9:19
Reklama  |  facebook

Kokie pokyčiai nuo 2021-ųjų laukia statybos sektoriaus

2020-12-11 06:41
Aukščiausia energinio efektyvumo klasė A++ žymi energijos beveik nevartojantį pastatą. Būtent tokie namai Lietuvoje bus statomi nuo 2021 m. sausio 1 d., kai visoje Europos Sąjungoje (ES) įsigalios aukščiausi energinio efektyvumo reikalavimai pastatams. Kokie su šiais reikalavimais susiję pokyčiai laukia planuojančių statybas po 2021 metų privačių asmenų ir verslininkų?
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt (PROGRESYVŪS PROJEKTAI) archyvo iliustr.


Minimos įmonės
LSA (Lietuvos statybininkų asociacija), VŠĮ
KTU Architektūros ir statybos institutas,
ROCKWOOL, UAB
Svarbiausia šiluminės ypatybės ir ekonomiškumas

Pagal Aplinkos ministerijos statybos techninį reglamentą „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas“ nuo 2021 m. visi naujai projektuojami pastatai turi būti aukščiausios energinio efektyvumo klasės – A++ klasės, t. y. energijos beveik nevartojančiais. Tokio namo šiluminės energijos poreikis yra beveik lygus nuliui, o didžiąją suvartojamos energijos dalį sudaro atsinaujinančių išteklių energija. Tokio tipo namas energijos suvartoja minimaliai – jis sutaupo iki 90 proc. šildymo išlaidų, palyginti su įprastais namais.

Atsižvelgiant į mūsų šalyje vyraujančias klimatines sąlygas, A++ energinės klasės namai užtikrina palankiausią sąnaudų santykį. Tai reiškia, kad per 50 metų (toks nustatytas pastato gyvavimo ciklas) bus pasiektos mažiausios jo išlaikymo sąlygos ir padaryta mažiausia žala aplinkai.

Statybos prioritetai – ekologija, tvarumas ir darni aplinka

Pasak Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidento Daliaus Gedvilo, cituojamo išplatintame pranešime, ateities statyba neišvengiamai turės būti nukreipta į ekologiją, į tvarumą ir darnios aplinkos kūrimą. Turėsime statyti tokius pastatus, kurie tausotų aplinką viso gyvavimo ciklo metu ir atitiktų beveik nulinės energijos suvartojimo reikalavimus, naudojant atsinaujinančios energijos šaltinius. 

Pagal naująjį ES žaliąjį kursą, iki 2050 m. Europa sieks tapti klimatui neutraliu regionu, o visi statiniai turės atitikti nulinės energijos sąnaudų reikalavimus.

Pastatų sektorius turi labai didelį potencialą taupyti energiją. Pagal naująjį reikalavimą 50 proc. energijos pastate turės būti iš atsinaujinančios energijos šaltinių, todėl atsiras neišvengiamas poreikis rinkai investuoti į tokius sprendinius kaip saulės baterijos, vėjo jėgaines, hidroturbinos, biokuro ir geoterminės energijos naudojimas. Atsinaujinančios energijos šaltinius reikės nusimatyti jau projektavimo stadijoje, siekiant išvengti papildomų sąnaudų ar nuostolių, o tą įgyvendinti leis statinio informacinio modeliavimo (BIM) taikymas. Taip pat atsiras poreikis investuoti ir į pastatų šildymo ir vėdinimo sistemas.

Aukštesnės energinės klasės pastatą pastatyti kainuoja brangiau nei žemesnės energinės klasės pastatus, tačiau tvarių pastatų nauda yra gerokai didesnė ir jų poreikis vis labiau auga, nes aukšto energinio naudingumo būstų eksploatacija yra daug pigesnė nei žemesnių klasių. Kuo energiškai efektyvesnis pastatas statomas, tuo mažesnis energijos poreikis reikalingas.

Registrų centro duomenimis, Lietuvoje šiuo metu yra tik daugiau nei 60 sertifikuotų A++ energinės klasės pastatų.

Kokie pagrindiniai skirtumai tarp A+ ir A++ pastatų energinio efektyvumo?

Kauno technologijos universiteto Architektūros ir statybos instituto Statybinės fizikos laboratorijos vadovas dr. Karolis Banionis, cituojamas pranešime, sako, jog kalbant apie pagrindinius skirtumus tarp A+ ir A++ energinio naudingumo pastatų vertėtų paminėti tai, kad, įvedus reikalavimą statyti A++ energinio naudingumo pastatus, pusė ar daugiau pastato metinių pirminės energijos sąnaudų turės būti iš atsinaujinančios energijos šaltinių: saulės energijos, vėjo, hidroelektrinių, biokuro. Pasak pašnekovo, naudojant vien tik elektrinius radiatorius ar kilimėlius, pastatas nepasieks A++ energinio naudingumo klasės. Tikėtina, kad namui šildyti naudojant anglį, dujas, elektrą ar kitą kurą iš neatsinaujinančių šaltinių pastatas taip pat neatitiktų A++ energinio naudingumo klasės reikalavimų. Kai naudojama šilumos tinklų energija, tai papildomų atsinaujinančių šaltinių nereikia, nes Lietuvoje pastaruoju metu naudojama daugiau biokuro arba energijos iš kitų atsinaujinančių šaltinių.

A++ energinio naudingumo klasės pastatuose turi būti apie 15 proc. mažesni norminiai savitieji nuostoliai per atitvaras. Paprasčiau kalbant, šiluminės pastato savybės turi būti nuo 15 iki 20 procentų geresnės negu A+ klasės. A++ klasės pastatų energijos norminės sąnaudos turi būti apie 10 proc. mažesnės negu A+ energinio naudingumo klasės.

Dr. Andrius Buska, cituojamas pranešime, sako, kad didelę reikšmę užtikrinant aukštas pastato šilumines savybes turi tinkamų medžiagų ir patikrintų sprendimų pasirinkimas. O geriausias termoizoliacinis sprendimas yra toks, kuris per visą pastato eksploatacijos laiką išlaiko savo savybes neprarasdamas efektyvumo. 

Nuo šių metų rugsėjo 28 dienos įsigaliojo reikalavimas dėl pirminės energijos naudojimo apribojimo. Remiantis šiuo reikalavimu, nustatytos lubos ne tik energijos šildymui sąnaudoms, bet ir pirminės viso pastato energijos (vėdinimo, vėsinimo, elektros, karšto vandens) naudojimo. Tai reiškia, kad bus apribojimų atsinaujinančios energijos bendram vartojimui.

Kuomet A++ klasės pastatuose yra įrengta mechaninė vėdinimo sistema su rekuperacija, šių vėdinimo įrenginių rekuperatoriaus naudingumas turi būti didesnis lyginant su A+ (A+ buvo 75 proc., o A++ turi būti bent 80 proc.), o elektrinė ventiliatorių galia vienam kubiniam metrui oro reikalingos elektros energijos kiekiui turi būti atitinkamai mažesnė nuo 0,55 Wh/m³ (A+) iki 0,45 Wh/m³ (A++), o t. y. apie 10 proc. mažesnis elektros energijos suvartojimas vėdinimui. Šis reikalavimas yra netaikytinas atskirų srautų rekuperatoriams. Karšto vandens ruošimo sistemų naudingumo koeficientai turi būti aukštesni 15 proc. lyginant su A+. Sandarumo reikalavimai išlieka nepakitę.

Statybų sektoriaus laukiantys iššūkiai


Dr. Karolis Banionis įvardija du su būsimais pokyčiais susijusius iššūkius. Pirmasis – energijos šaltinio pasirinkimo klausimas. Jeigu iki šiol kai kuriuose regionuose buvo patogiausia pasirinkti dujinį šildymą, tai, įvedus A++ energinio naudingumo klasės reikalavimus, teks persiorientuoti į energijos tiekimą iš šilumos tinklų. Nors naudojant dujas energinės prasmės rodikliai gana aukšti, tačiau tai yra neatsinaujinanti (iškastinė) energija.

Antras iššūkis - vėsinimo klausimai. Jau šiuo metu vėsinimo poreikiai aktualūs administracinės paskirties pastatuose, ypatingai biuruose, turinčiuose daug skaidraus įstiklinto ploto. Tokie pastatai pusę ir daugiau energijos suvartoja šildymui, kitą dalį - vėsinimui. Atsiradus A++ energinio naudingumo klasės pirminės energijos vartojimo luboms iššūkiai bus didesni. Reikės galvoti apie vėsinimo galimybę, ieškoti sprendimų, kad vasaros metu patektų mažiau saulės spinduliuotės, o įrengiant vėsinimo įrenginius, pasirinkti energiškai efektyvesnius sprendinius.

Statybos sektoriui reikalingos kryptingos investicijos

Anot D. Gedvilo, reikia pripažinti, kad užsibrėžtų ES tikslų nepasieksime be skaitmeninių technologijų ir duomenų kaupimo. Norėdami efektyviai įgyvendinti tvarios statybos reikalavimus, privalome investuoti į statinio informacinio modeliavimo (BIM) taikymą Lietuvos statybos sektoriuje, į struktūruotų skaitmeninių duomenų apie statinių gyvavimo ciklą surinkimą ir apdorojimą bei darbuotojų kompetencijų ugdymą. Perėjimas prie žiedinės ekonomikos yra sisteminis pokytis, kuriam lemiamos įtakos turi politinė valia ir valstybės vaidmuo, siekiant skaitmenizuotis ir diegti inovacijas. Norint mažinti klimato kaitos įtaką, reikalinga ne tik verslo iniciatyva, bet ir savivaldybių bei valstybinių institucijų lyderystė.

Pasak D. Gedvilo, šiandien statybos sektoriui reikalingos kryptingos investicijos ne tik į infrastruktūros, bet ir į ilgalaikę pridėtinę vertę kuriančius projektus, kurie būtų orientuoti į verslo konkurencingumo didinimą ir skaitmeninį perginklavimą, suteiktų galimybę įsigyti naujas technologijas ir įrengimus, kelti darbuotojų kvalifikaciją, didinti darbo našumą ir veiklos efektyvumą. Tai – investicijos į ateitį.

Europos Komisija, plėtodama žaliojo kurso politiką, numato daug lėšų skirti tvarumo priemonėms įgyvendinti, tame tarpe, ragina greitinti ir senų pastatų renovacijos mąstą, dvigubinant anksčiau numatytus renovavimo rodiklius. Pasak A. Buskos, renovacijos spartinimas bei didesnis lėšų skyrimas, suteikiant prioritetą pastatų energinio efektyvumo ir tvarumo didinimui, gali teigiamai atsiliepti mūsų ekonomikos atsigavimui ir augimui.

Dar vienas klausimas, kaip rašoma pranešime, – ar šiuo metu renovuojami statiniai tikrai sulauks 2050 metų? Akivaizdu, kad reikia spręsti renovacijos koncepcijos atnaujinimo klausimą. Nauja strategija ir naujas renovacijos modelis – paskatintų proveržį. 
Statybunaujienos.lt



SPRENDIMAI

nuotrauka
2023-09-21 09:30
Pasaulyje gerai žinomas SIKA prekinis ženklas, kuriuo žymimos specifinės cheminės medžiagos, skirtos statybai, turi 113 metų patirtį, kuri prasidėjo Šveicarijoje. Šimtametė kompanijos istorija yra pagrindas, ant kurio kuriami modernios rinkos produktai ir kuris liudija šimtmečio patikrintą patikimum...
nuotrauka
2023-09-20 13:38
Neprižiūrimi balkonai ne tik mažina gyvenamųjų namų estetinį patrauklumą, bet ilgainiui gali tapti rimtos nelaimės priežastimi.
nuotrauka
2023-09-19 11:39
Lietuvoje iškylantys nauji NT projektai įprastai atitinka tarptautinius tvarumo standartus, tačiau tai tik ledkalnio viršūnė – kur kas didesnę nekilnojamojo turto rinkos dalį sudaro senesni, energetiškai mažiau efektyvūs pastatai. Pasak tvarumo ekspertų, senuosius pastatus prikelianti renovacija ar ...
nuotrauka
2023-09-18 15:40
Lietuvos rinkai šiemet pristatyta inovatyvi skaitmeninė namų sistema JUNG HOME taps svarbiausiu akcentu specialiai tarptautinei parodai „Supernamai 2023“ sukurtame JUNG stende. Rugsėjo 29–spalio 1 d. „Litexpo“ parodų centro lankytojai, užsukę į šį interaktyvų stendą, turės unikalią galimybę ne tik i...
nuotrauka
2023-09-13 15:12
Tiek didesnius namų remonto darbus, tiek ir mažesnės apimties būsto atnaujinimo projektus, kuriuos seniau būtų patikėję meistrams, žmonės vis dažniau renkasi atlikti patys. Bent kartą per metus – tokiu dažnumu statybos ir remonto įrankius perka dauguma Lietuvos gyventojų.
nuotrauka
2023-08-22 11:40
Protingi, prie žmonių poreikių prisitaikantys būstai, tampa neatsiejama kasdienybės dalimi. Gausėjant inovacijų vis dažniau svarstoma ne apie pavienius išmanius prietaisus, bet apie visą būstą apimančias, ekonomiškai veikiančias, aplinkosauginius ir individualius žmonių poreikius tenkinančias sistem...
nuotrauka
2023-07-31 14:55
Lietuvoje karštų vasaros dienų pasitaiko ne tiek daug, tad kondicionieriai mūsų namuose vis dar yra retenybė. O pakilus oro temperatūrai lauke, daugelis žmonių ieško būdų, kaip išvengti per didelio karščio savo namuose. Internete galima rasti įvairių gudrybių, kurios iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti...
nuotrauka
2023-07-25 07:58
Gera akustika yra esminė pastato, kuriame malonus patalpų mikroklimatas, dalis. Deja, statant daugelį pramoninių, gamybinių ir komercinių pastatų, apsaugai nuo triukšmo neskiriama daug dėmesio. Kadangi vėlesni patobulinimai gali kainuoti brangiai ir užtrukti, į garso charakteristikas verta atkreipti...
nuotrauka
a+ Fotogalerija
2023-07-01 08:08
Ten, kur susitinka garsas ir architektūra, prasideda kultūra. Statomi spektakliai ir atliekama muzika. Dar daugiau galimybių burtis, bendrauti ir skleisti savo supratimą apie mus supančios aplinkos suvokimą. Nauja erdvė Lenkų kultūros namuose – pagrindinė renginių salė – dar vienas įrodymas to, kaip...
nuotrauka
2023-06-21 12:53
Atnaujindami ar įsirenginėdami namus, visuomet atsižvelgiame ir į tendencijas, kurių dėka galime neatsilikti nuo vyraujančių madų ar tiesiog pasisemti naujų idėjų. Jomis galima pasinaudoti net ir tuomet, jei ketinama pakeisti grindis. Šį kartą aptarsime, kokios jų dangos šiuo metu yra pačios populia...
nuotrauka
2023-05-15 07:32
Visi žinome, kad užterštas lauko oras gali pakenkti sveikatai. Tačiau ar susimąstėme, kad namų oras taip pat gali būti didelė problema? Pasaulinė Sveikatos organizacija nustatė, jog patalpų oro kokybė dažnai būna net 2–5 kartus prastesnė negu oro lauke.
nuotrauka
2023-05-12 07:45
Įvairiems statybos darbams, kuriuos atliekant naudojamos sandarinimo putos, klijai, hermetikai, glaistai, yra imlūs laikui, kruopštumui. Todėl meistrai ieško priemonių, su kuriomis galėtų dirbti sparčiai ir kokybiškai. Atliepiant rinkos poreikius, PENOSIL, kuris yra vienas iš pirmaujančių Europoje p...
nuotrauka
2023-03-20 07:45
„Teriva“ sistema – tai efektyvus sprendimas pigiai, lengvai ir greitai sumontuoti perdangas naujos statybos ir renovuojamuose pastatuose net ir tada, kai pastato išplanavimas sudėtingas, nepatogios montavimo sąlygos.
nuotrauka
2023-02-20 07:47
Aukštesnio energinio naudingumo pastatų nauda apskaičiuojama finansiškai, nes tai lemia mažesnes šildymo sąnaudas. O kaip ekonomiškai pagrįsti akustinio komforto, aukštesnės garso izoliacijos klasės naudą?
nuotrauka
2023-02-16 08:20
Įvertinę LR pastatų energinio naudingumo ir atitvarų projektavimo reglamentų reikalavimus, PAROC gaminių pasiūlą ir jų savybes, „Paroc“ specialistai atnaujino CAD brėžinius ir katalogą „Statau šiltą namą 2023“.
nuotrauka
2023-02-13 07:38
Akustinio komforto poreikis praaugo akustinio STR reikalavimus. Tačiau vartotojai, anot Viktoro Meko, įmonės „Akustika plius“ akustiko, dar nelabai suvokia, kas tai yra – painioja su pastato energinio naudingumo klase arba neskiria patalpų akustikos nuo garso izoliacijos. O statybų specialistams, ku...
nuotrauka
2023-02-08 07:30
SEB banko duomenimis, per pastaruosius dvejus metus būsto kaina padidėjo 40 procentų. Gyventojai viliasi, kad brangus būstas bus kokybiškas ir komfortiškas gyventi. Tačiau paradoksas – naujos statybos butai yra aukščiausio – A++ energinio naudingumo, o garsas jau kone 20 metų – vis tos pat minimalio...
nuotrauka
2023-02-07 07:28
Įmonė „Ekobazė“ verčiasi atliekų tvarkymu, tačiau prieš porą metų rinkai pateikė naują prekinį ženklą EKOFINA, kuris pretenduoja aktyviai dalyvauti žiedinėje ekonomikoje: įmonė iš atliekų gamina inovatyvius, pažangius ir aktualius gaminius, kurie taip pat naudojami ir statyboje.
nuotrauka
2023-02-01 06:13
Pastebima, kad renovavus daugiabutį namą, būsto išlaikymas tampa ekonomiškesniu, pagražėja gyvenamoji aplinka, išauga gyvenimo komfortas bei padidėja nekilnojamojo turto vertė. Paskaičiuota, kad renovavus būstą, jo pardavimo ar nuomos kaina išauga maždaug trečdaliu. Privataus namo renovacija taip pa...
nuotrauka
2023-01-31 07:31
Pastatų vidaus nuotekų sistemoms įrengti pilkojo ketaus vamzdžiai naudojami jau nuo seno. Dabar Lietuvoje juos jau baigia išstumti pigesni ir lengvesni plastikiniai vamzdžiai. Vis dėlto eksploatacinėmis – ypač akustinėmis bei priešgaisrinėmis – savybėmis plastikiniai smarkiai nusileidžia ketaus vamz...

Statybunaujienos.lt » SPRENDIMAI