2025 m. balandžio 22 d. antradienis, 3:42:07
Reklama  |  facebook

Konferencijoje apie betoną ir gelžbetonį – nuo kasdienių darbų iki neišvengiamų pokyčių Fotogalerija

2017-02-10 08:35,      papildyta nuotraukomis iš konferencijos 2017-02-10 15:39
Betono ir gelžbetonio pramonė Lietuvoje turi gilias šaknis. Betonas yra pagrindinė statybinė medžiaga, iš kurios pagaminta apie 70 proc. laikančiųjų konstrukcijų. Rinkoje veikia apie 50 betono gamintojų. Konferencijoje „Betonas ir gelžbetonis. Dabartis ir ateitis“, kurią organizavo Lietuvos statybos industrijos asociacija (SIA) kartu su Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Statybos fakultetu, mokslininkai ir specialistai dalinosi srities naujovėmis, pastebėjimais, tendencijomis ir brėžė perspektyvą.
nuotrauka
Konferencijoje „Betonas ir gelžbetonis. Dabartis ir ateitis“, kurią organizavo Lietuvos statybos industrijos asociacija (SIA) kartu su Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Statybos fakultetu, mokslininkai ir specialistai dalinosi srities aktualijomis. Alekso Jauniaus (VGTU) nuotr.


Minimos įmonės
VILNIUS TECH Statybos fakultetas,
LSIA (Lietuvos statybos industrijos asociacija),
„Statybų sektoriaus reikšmė šalies ūkiui neabejotinai didelė, tad svarbu sudaryti sąlygas tvariam sektoriaus augimui, paslaugų kokybės gerinimui, konkurencingumo stiprinimui, – sakė Vytautas Čaplikas, Statybos industrijos asociacijos prezidentas. – Betono ir gelžbetonio pramonė yra viena iš svarbiausių statybos sektoriuje, nes užtikrina statybos spartą ir efektyvumą.“

Gelžbetonio pasiūlai viršijant paklausą, siūloma eksportuoti

„Gelžbetonio gamybos potencialas viršija vidaus statybos poreikius, – sakė SIA prezidentas V. Čaplikas. – Tad eksportas ir jo didinimas iš dalies padeda spręsti problemas, kylančias dėl vidaus rinkos ribotumo. Ypač perspektyvi eksporto kryptis – į Skandinavijos šalis.“

Nuotraukoje iš dešinės: Statybos industrijos asociacijos prezidentas Vytautas Čaplikas ir VGTU Gelžbetoninių ir mūrinių konstrukcijų katedros vedėjas prof. dr. Juozas Valivonis

Apžvelgdamas betono ir gelžbetonio gamybos pokyčius, Asociacijos prezidentas pažymėjo, kad statybininkai vėl atsigręžia į surenkamąsias gelžbetonio konstrukcijas. Ši tendencija, nulemta trumpėjančių statybos terminų ir darbuotojų trūkumo, teikia vilčių gelžbetonio pramonei.

„Lankydamasis įmonėse matau, kad senos technologinės įrangos beveik nebeliko, – dalijosi Asociacijos prezidentas. – Dominuoja stendinė gamyba, kuri neriboja gaminių matmenų ir įvairovės. Modernios betono mišinių gamybos sistemos, automobilinės betono maišyklės ir siurbliai teikia galimybes tiekti į statybvietes reikiamos kokybės ir klasių mišinius. Nors dabar nėra įprasta gamybinio potencialo vertinti gamybos pajėgumais, mano manymu, gelžbetonio pramonė turi didelius rezervus.“

SIA prezidento pastebėjimu, iš vienos pusės – betono pramonė skatina vietinių medžiagų naudojimą, ekonomikos augimą, socialinių klausimų sprendimą, darbo vietų kūrimą; iš kitos pusės – tai yra labai svarbi šaka, kurioje daug investicijų. „Prarasti tai, kas sukurta, galima greitai, o sukurti yra sunku, – sako V. Čaplikas. – Statybos apimčių mažėjimas 2016 m. ir neapibrėžtos 2017 m. perspektyvos verčia atsargiai vertinti statybos rinkos ateities galimybes. Eksporto didinimas yra svarbi sąlyga panaudoti sukurtą aukšto techninio lygio betono ir gelžbetonio pramonės potencialą ir išsaugoti darbo vietas.“

Surenkamasis gelžbetonis atliepia rinkos poreikius

Viena iš konferencijos dalių buvo skirta betono gamybai Baltijos regione, antrojoje aptarti ištekliai ir produkcijos kokybės klausimai.

VGTU Gelžbetoninių ir mūrinių konstrukcijų katedros vedėjas prof. dr. Juozas Valivonis ėmėsi, jo paties žodžiais, amžiaus klausimo – kas geriau – surenkamasis ar monolitinis gelžbetonis?

„Betonas ir gelžbetonis yra pagrindinė statybinė medžiaga ir manoma, kad apie 70 proc. laikančiųjų konstrukcijų yra betoninės arba gelžbetoninės, – kalbėjo prof. dr. J. Valivonis. – Apie 70 proc. tiltų taip pat yra gelžbetoniniai.“ Tačiau vienareikšmiškai atsakyti, kas geriau – surenkamasis ar monolitinis gelžbetonis, negalima. Tarp jų, anot profesoriaus, yra tamprus ryšys, todėl nėra absoliučios tiesos. Negali būti kažkuri išskiriama ir rekomenduojama visoms konstrukcijoms.

JAV ir Anglijos gelžbetonio asociacijos teigia, kad 2016–2022 m. numatomas surenkamojo gelžbetonio panaudojimo augimas. Manoma, kad 2022 m. JAV bus pagaminta surenkamų gelžbetoninių konstrukcijų už 58,7 mlrd. dolerių. Prof. dr. J. Valivonio nuomone, ir Lietuvoje turėtų didėti, palyginus su monolitiniu gelžbetoniu, surenkamojo gelžbetonio panaudojimas.

Surenkamasis monolitinis gelžbetonis, kaip pastebi profesorius, mažai kur naudojamas, nors turi geresnių savybių, palyginus su kitomis medžiagomis. Surenkamosios gelžbetoninės konstrukcijos vėl ima populiarėti gyvenamojoje statyboje, o į visuomeninių pastatų – ypač biurų, prekybos centrų – statybą jos sugrįžo jau daugiau negu prieš dešimtmetį.

„Pramoniniai pastatai be surenkamojo gelžbetonio net negalėtų būti projektuojami“, – mano prof. dr. J. Valivonis. Jis siūlo surenkamąjį gelžbetonį naudoti ir inžineriniuose įrenginiuose, kurie dar neseniai buvo gaminami iš monolitinio gelžbetonio, kuris „kelia specifinių problemų“. Surenkamasis gelžbetonis siūlomas ir komunikaciniams kanalams, pralaidoms, atraminėms sienoms, vamzdžiams, bokštams, silosams, rezervuarams, tiltams.

Kalbėdamas apie surenkamųjų elementų pranašumus, prof. dr. J. Valivonis išskyrė tris sritis: statybos technologinį procesą, statinio konstrukcinius sprendimus ir konstrukcijas.

Kadangi jaučiamas darbo jėgos trūkumas, robotizacija, kaip ne sykį skambėjo konferencijoje, neišvengiama, tuolab, Lietuvoje. Surenkamasis gelžbetonis šiuo atveju nepakeičiamas. O Lietuvai žengiant į statybos skaitmenizavimo procesus, surenkamasis gelžbetonis tampa neišvengiamas.

Surenkamasis gelžbetonis, akcentuota konferencijoje, mažina darbo sąnaudas, spartina statybos tempą, o procesas tampa kur kas paprastesnis. Dar vienas iš pranašumų – galimybė išvengti klimato poveikio statybos procesui. Neatsitiktinai Lietuva daugiausiai surenkamojo gelžbetonio gaminių eksportuoja į šiaurės šalis, pastebėjo prof. dr. J. Valivonis. Analogiškai klimato sąlygos turi įtakos pasirenkant surenkamąsias gelžbetonio konstrukcijas ir pietų šalyse. Taip pat nebereikia nei klojinių, nei pastolių. Visi šie dėmenys turi įtakos ir kainos mažėjimui.

„Surenkamosios gelžbetoninės konstrukcijos yra brangesnės. Bet skaičiuojant visą ekonominį efektą, kuris gaunamas naudojant šias konstrukcijas, kaina bus mažesnė“, – sako prof. dr. J. Valivonis. Surenkamosios gelžbetoninės konstrukcijos teigiamai veikia ir statinių konstrukcinius sprendinius, pačias konstrukcijas – nuo kokybės iki demontavimo ir panaudojimo antrąkart, nuo konstrukcijų gamybos proceso pagreitinimo iki greitesnio betono kietėjimo. Surenkamosios gelžbetonio konstrukcijos lemia ir pastatų fasado vaizdą, kai lengvai galima naudoti spalvas, dizaino elementus ant betoninio paviršiaus.

„Monolitinė plokštė statybos aikštelėje ir surenkamosios gelžbetonio konstrukcijos – nepalyginami dalykai, – sako prof. dr. J. Valivonis. – Neišvengiamai turės keistis ir technologiniai procesai gamyklose – turės būti įdiegta robotizacija.“

Taip pat skaitykite:

>>>Apie betono ir jo gaminių subtilybes, dokumentaciją ir naujoves – gamintojų organizuojamoje konferencijoje

Konferencijos „Betonas ir gelžbetonis. Dabartis ir ateitis“, kurią organizavo Lietuvos statybos industrijos asociacija (SIA) kartu su Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Statybos fakultetu, medžiagą rasite čia. Portale www.statybunaujienos.lt – netrukus daugiau informacijos iš konferencijos.

Alekso Jauniaus (VGTU) nuotr.  

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka




Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2025-04-21 07:30
Dirbtinio intelekto (DI) plėtra ir automatizacija vis dažniau leidžia verslui atlikti daugiau užduočių su mažesniu darbuotojų skaičiumi. Tai neišvengiamai keičia darbo rinką ir fizinės darbo aplinkos poreikius. Vienas iš svarbių klausimų – kaip šie pokyčiai paveiks statybos ir statybos pramonės sekt...
nuotrauka
2025-04-17 09:16
Vilniaus miesto savivaldybės valdoma bendrovė „ID Vilnius“ tapo pirmąja įmone Lietuvoje, gavusia Lengvosios bepiločių orlaivių sistemos naudotojo sertifikatą (Light UAS Operator Certificate, LUC). Tai reikšmingas pasiekimas ne tik Vilniaus miestui, bet ir visai šalies bepiločių orlaivių ekosistemai,...
nuotrauka
2025-04-15 07:16
„T-Rex Gold“ – tai aukščiausios kokybės montažiniai klijai, pagaminti SMX hibridinių polimerų pagrindu. Jie pasižymi išskirtiniu pradiniu sukibimo stiprumu – net 400 kg/kv. m, fiksuoja jau pirmąją sekundę ir sukuria elastingą, ilgalaikę jungtį.
nuotrauka
2025-04-14 14:57
Vieni iš dažniausiai pasitaikančių darbo ginčų vis dar išlieka ginčai dėl nesumokėto darbo užmokesčio ir neteisėto atleidimo iš darbo. Valstybinė darbo inspekcija sulaukia nemažai darbuotojų nusiskundimų, kad jie buvo atleisti iš darbo neteisėtai „privertus“ juos pasirašyti prašymą išeiti iš darbo s...
nuotrauka
2025-04-14 14:35
Japonijoje prasideda didžiausia pasaulinė paroda EXPO 2025. Paroda vyksta nuo balandžio 13 d. iki spalio 13 d. Osakoje ir, planuojama, kad suburs 160 šalių ir beveik 30 mln. lankytojų. Lietuva šioje parodoje dalyvauja bendrame Baltijos šalių paviljone su Latvija, o svarbiu parodos akcentu taps versl...
nuotrauka
2025-04-14 10:50
Stalo teniso akademija „Vienuoliktas taškas“, iš naujo duris atversianti jau šį rudenį, įsikurs naujai statomoje modernioje teniso arenoje „Septyni Šeši“ Vilniaus rajone, netoli Riešės. Ši Akademija vienintelė Lietuvoje turės savo stacionarią, tarptautinius reikalavimus atitinkančią stalo teniso erd...
nuotrauka
2025-04-11 09:12
Kitą savaitę Vilniaus televizijos bokšte atidaroma nauja apžvalgos aikštelė. Jai suteiktas „360 ore“ vardas.
nuotrauka
2025-04-10 11:53
Rūdninkų karinio miestelio statybos ir jų projektavimas – neeilinis projektas, reikalaujantis aukščiausios kompetencijos ir itin atsakingo pasiruošimo. Vien pirmojo etapo statyboms vienu metu yra projektuojami 29 statiniai. Tam, kad visi darbai būtų atlikti kokybiškai ir laiku, „EIKA Construction“ k...
nuotrauka
2025-04-10 09:12
Lietuvos turtingiausieji asmenys (angl. Ultra-High-Net-Worth Individuals (UHNWI), žmonės, kurių turtas viršija 30 mln. Eur) tvirtina, kad dažna jų finansinės sėkmės priežastis yra ne tik verslo planas, bet tinkamas socialinis tinklas ir ryšiai. ISM universitete tyrėjų Alvydo Petrošiaus, Liudviko Mic...
nuotrauka
2025-04-10 07:15
MB „POLIBETONAS“ specializuojasi įrengiant poliruoto betono dangas ir kaupia patirtį betono frezavimo, išlyginimo ir demontavimo darbuose. Įmonė glaudžiai bendradarbiauja su įvairiais statybos partneriais ir tiekėjais, siekdama užtikrinti aukščiausią darbų kokybę.
nuotrauka
2025-04-08 13:45
Įmonės Lietuvoje artimiausioje perspektyvoje mokesčių didėjimą mato kaip didesnę riziką verslui nei karo grėsmę ar geopolitinį nestabilumą, rodo banko „OP Corporate Bank“ užsakymu tyrimų bendrovės „Rait“ atlikta apklausa „Baltijos šalių verslo pulsas“. Net 85% apklaustų įmonių Lietuvoje šią riziką v...
nuotrauka
2025-04-08 09:11
Nekilnojamojo turto plėtros įmonių grupė „EIKA Group“ plečia veiklos ribas. Grupė planuoja dar aktyvesnę plėtrą Vidurio ir Rytų Europos regione, daugiausia dėmesio skiriant Lenkijos rinkai, kur 2025 m. planuoja investuoti ir į būsto projektus.
nuotrauka
2025-04-07 09:18
Dujų perdavimo sistemos operatoriaus „Amber Grid“, kuris priklauso naujosios energetikos įmonių grupei „EPSO-G“, valdyba naujam 5 metų kadencijos laikotarpiui bendrovės vadovu paskyrė Nemuną Biknių. N. Biknius įmonei vadovavo nuo 2020 metų balandžio, o šių metų balandį baigiasi „Amber Grid“ vadovo k...
nuotrauka
2025-04-04 12:38
Mažėjančios palūkanų normos, augantis gyventojų noras įsikurti šiuolaikiškame būste bei siekis saugiai investuoti santaupas Lietuvos didmiesčiuose toliau didina kokybiško nekilnojamojo turto paklausą. Tvarios miestų ir infrastruktūros bendrovė „YIT Lietuva“ šiemet fiksavo geriausius ketvirčio būsto ...
nuotrauka
2025-04-03 09:59
Išorė yra kiekvieno namo vizitinė kortelė, užtikrinanti saugumą, šilumą ir estetiką. Tinkamai sumontuotos durys ne tik atlieka savo funkciją, bet ir padeda išsaugoti energinį efektyvumą daugelį metų. Profesionalus montavimas reikalauja aukštos kokybės montavimo putų, kurios optimaliai užpildo tarpus...
nuotrauka
2025-04-02 09:46
Šių metų rugsėjį Vilniuje įsikūręs prekybos centras „Mada“ užsidarys dvejus metus truksiančiai rekonstrukcijai. Komercinio nekilnojamojo turto plėtros ir valdymo bendrovė „Baltisches Haus" praneša apie gautą leidimą rekonstrukcijos darbams bei pasirašytą rangos sutartį, kurios vertė – virš 56 mln. e...
nuotrauka
2025-04-01 16:13
Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) plėtotojų nuotaikos dėl sektoriaus plėtros išlaiko pozityvumą ir šiais metais, rodo 2025 m. NT rinkos Lūkesčių indeksas. Skalėje nuo 0 iki 100 apskaičiuota indekso reikšmė siekia 72 punktus. Tai reiškia, kad šiais metais tikimasi dar aktyvesnės NT rinkos su augančio...
nuotrauka
2025-03-31 09:34
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) kasmet atliekama stebėsena parodė, kad pernai reguliavimo našta verslui išaugo 63 mln. eurų: prisitaikymo išlaidos verslui padidėjo beveik 69 mln. eurų, o administracinė našta sumažėjo daugiau nei 6 mln. eurų.
nuotrauka
2025-03-31 07:17
Tvarūs ir ilgaamžiai sprendimai tampa statybos sektoriaus standartu. ALIPLAST aliuminio sistemos užtikrina modernumą, patvarumą ir ekologinį atsakingumą bei atitinka aukščiausius šiuolaikinės architektūros standartus.
nuotrauka
2025-03-28 15:02
Lietuvos kelių kokybė diskusijų sulaukia nuolatos, tačiau VILNIUS TECH mokslininko dr. Mindaugo Zakarkos atlikti geotinklu armuoto grunto tyrimai bei jų rezultatai gali šią situaciją iš esmės pakeisti.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas