2025 m. liepos 17 d. ketvirtadienis, 19:16:27
Reklama  |  facebook

Statybos ir architektūros sinergija: nuo skaitmeninių įrankių iki miestų ateities

2025-07-17 07:43
Šiuolaikinėje statybos ir architektūros praktikoje vis svarbesnį vaidmenį įgyja ne atskiri sprendimai, o sklandus, tarpusavio pasitikėjimu grįstas komandos darbas. Statybininkų ir architektų bendradarbiavimas tampa kertiniu projekto sėkmės veiksniu, o jo esmė – derinti kūrybines vizijas su inžineriniu tikslumu ir praktinėmis įgyvendinimo galimybėmis.
nuotrauka
Architektūra tampa kasdiene gyventojų bei miesto gyvenimo dalimi, – principas, kurio laikosi „YIT Lietuva“. Tai iliustruoja ir „Piliamiesčio“ projektas: amfiteatras ant Neries kranto atviras visiems. YIT LIETUVA nuotr.


Minimos įmonės
YIT Lietuva, UAB
YIT Lietuva logoPasak tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovės „YIT Lietuva“ generalinio direktoriaus Kęstučio Vanago, tarpdisciplininis dialogas lemia ne tik efektyvesnį procesą, bet ir didesnę naudą tiek galutiniam naudotojui, tiek visai miesto aplinkai. „Tik tada, kai visos grandys – nuo idėjos autoriaus iki statytojo – veikia išvien, gimsta sprendiniai, kurie ne tik tenkina šiandienos poreikius, bet ir išlaiko vertę ateities kartoms“, – akcentuoja K.Vanagas.

Architekto vaidmuo projekto gyvavimo cikle

Architekto vaidmuo projekto gyvavimo cikle kinta, tačiau išlieka svarbus visuose etapuose. Pradiniame – idėjos ir koncepcijos – etape architektas veikia kaip vizijos kūrėjas, nustatantis estetinę, funkcinę ir urbanistinę kryptį. Projektavimo metu jis tampa koordinatoriumi ir sprendimų priėmėju, kad vizija būtų įgyvendinta techniškai. Statybos etape jis padeda spręsti detales ar nukrypimus nuo projekto. Eksploatacijos fazėje architektas tiesiogiai nedalyvauja, bet grįžtamasis ryšys tampa vertinga patirtimi būsimiems projektams.

Didžiausia jo įtaka ten, kur gimsta idėja ir formuojami esminiai sprendimai. Tad suprantama, kodėl statytojui santykiai su architektu, o architektui su statytoju turi didelę reikšmę projekto kokybei, terminams, galutiniam rezultatui.

Estetika įpareigoja darniai miestų plėtrai

Estetinė kokybė architektūroje nėra tik paviršinis apvalkalas – tai sprendimas, kuris daro ilgalaikį poveikį ne tik naudotojų kasdienai, bet ir viso miesto identitetui. Atsakomybė už aplinką, kurią paliekame ateities kartoms, yra kertinis principas, kuriuo vadovaujasi „YIT Lietuva“.

Kęstutis Vanagas YIT LIETUVA„YIT Lietuva“ vadovas
Kęstutis VANAGAS.
Įmonės nuotr.

Įmonės viduje dažnai akcentuojama nuostata: „Negalima statyti taip, kad būtų gėda prieš vaikus ir anūkus“. Šis principas apima ne tik estetinius kokybės reikalavimus, bet ir vertybinę atsakomybę – siekį įgyvendinti tvarius, ilgaamžius ir prasmingus projektus. Toks požiūris aiškiai atsispindi ir įmonės strateginiame pozicionavime – kaip tvarios miestų plėtros bendrovės.

Diskusijos dėl kokybės ir kainos balanso

Diskusijos tarp architektų ir statytojų yra neišvengiama projektavimo proceso dalis, ypač kai susiduria estetiniai, funkciniai ir ekonominiai interesai. Tokių diskusijų priežastys dažniausiai susijusios su biudžeto ribojimais, techniniais ar teisiniais apribojimais ar skirtingu požiūriu į sprendimų vertę. „Tokios diskusijos – tai natūrali projektavimo proceso dalis, – pažymi K.Vanagas. – Tokiose situacijose itin svarbus bendradarbiavimas su architektu, pagarba jo vertybinei pozicijai ir konstruktyvus požiūris ieškant sprendimų.“

„YIT Lietuva“ pasitelkia sukauptą patirtį gyvenamosios statybos srityje, duomenų analitiką ir išvystytas skaičiuokles, leidžiančias įvertinti projektinių sprendinių ekonominį pagrįstumą. Papildomai atliekami rinkos tyrimai padeda suprasti, kurie architektūriniai sprendimai klientams išties svarbūs. Todėl projektuose siekiama įgyvendinti ne tik estetiškai patrauklius, bet ir ilgaamžius, eksploatacijos požiūriu racionalius sprendinius. Tai nereiškia, kad tie sprendiniai yra supaprastinti: galutinis „YIT Lietuva“ tikslas – sukurti geriausią galutinį rezultatą.

Architektas – ne tik kūrėjas, bet ir komandos žaidėjas

Skaitmeninės technologijos, ypač BIM modeliavimas, iš esmės keičia projektavimo ir statybos procesus. „YIT Lietuva“ projektuose BIM tampa bendradarbiavimo platforma, kurioje informacija centralizuojama, dalijamasi realiuoju laiku, o pokyčiai valdomi operatyviai. Tai leidžia visai komandai veikti sinergiškai.

SKANSENAS YIT LIETUVA

„Naujajame Skansene“
architektūriniai sprendimai
susijungė su urbanistiniais principais: žaliosios erdvės, sporto takai,
viešųjų ir privačių erdvių integracija.
Įmonės nuotr.

 

Ši technologinė pažanga įmonėje pakoregavo ir architekto vaidmenį. „Architektas mums – ne tik kūrėjas, bet ir komandos žaidėjas, gebantis koordinuoti procesus, komunikuoti su įvairių sričių specialistais, valdyti pokyčius ir technologijas, – sako K. Vanagas. – Būtent šios savybės leidžia jam tapti neatsiejama projekto sėkmės dalimi.“

Toks požiūris lemia didesnį efektyvumą, aukštesnę kokybę ir kuria apčiuopiamą pridėtinę vertę visam projektui.

Vertę kuriantys sprendimai

Architektūra, kuri tampa ne tik patraukliu fonu, bet ir kasdiene gyventojų bei miesto gyvenimo dalimi, – principas, kurio laikosi „YIT Lietuva“. Tai iliustruoja ir „Piliamiesčio“ projektas: amfiteatre ant Neries kranto gali apsilankyti ir mėgautis Kauno senamiesčio, Santakos vaizdais bei upės tėkme visi norintys. Tuo tarpu Vilniaus „Naujajame Skansene“ architektūriniai sprendimai susijungė su urbanistiniais principais: žaliosios erdvės, sporto takai, viešųjų ir privačių erdvių integracija. Tokie sprendimai tampa ne tik išskirtinumo ženklu, bet ir tikra ilgalaike verte miestui bei jo gyventojams.

Architektų ir statybos komandų bendradarbiavimas – tai ne tik techninis ar projektinis procesas. Tai nuoseklus dialogas tarp kūrybos ir įgyvendinimo, kur kiekvienas sprendimas gimsta ieškant pusiausvyros tarp estetinio sumanymo, funkcionalumo, tvarumo ir ekonominio pagrįstumo. Kai šis dialogas yra atviras, pagarbus ir grįstas bendru supratimu, gimsta projektai, kurie ne tik atitinka lūkesčius, bet dažnai juos ir pranoksta.

„YIT Lietuva“ patirtis rodo, kad tokia sinergija sukuria pridėtinę vertę visoms pusėms: architektas mato realizuotą viziją, statytojas – efektyviai įgyvendintą projektą, o galutinis naudotojas – kokybišką, apgalvotą ir ilgalaikę gyvenamąją ar darbo aplinką. Miestui tai reiškia darnesnį urbanistinį audinį, kuriame dera estetika, funkcija ir atsakomybė. Tokia partnerystė tampa pagrindu ne tik sėkmingiems projektams, bet ir tvariai miestų ateičiai.

Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2025-07-17 13:46
Laisvėjančios pinigų skolinimosi sąlygos, pozityvūs gyventojų lūkesčiai ir kainų augimo perspektyva toliau skatina būsto rinkos aktyvumą, o tai atsispindi ir realiuose sandorių skaičiuose, skelbiama „Ober-Haus“ būsto rinkos apžvalgoje. VĮ Registrų centro duomenimis, 2025 metų antrąjį ketvirtį Lietuv...
nuotrauka
2025-07-17 09:44
Tendencija darbo rinkoje – į Lietuvą pirmąjį pusmetį atvyko dirbti 4 tūkst. mažiau trečiųjų šalių piliečių. Daugiau darbo rinkoje šiemet skaičiuojama pradėjusių dirbti Europos Sąjungos piliečių (1,7 tūkst.) nei pernai tokiu pat laikotarpiu.
nuotrauka
2025-07-17 08:00
Tinkamas lango angos montavimas ir sandarinimas lemia namų šilumos ir akustines savybes. Dėl nesandarios lango–sienos jungties atsiranda šalčio tilteliai, taip prarandant šilumą. „SOUDAL Window System“ (SWS) – tai profesionali langų ir durų montavimo sistema, sukurta spręsti šias problemas.
nuotrauka
2025-07-16 12:13
Fondo „Lords LB Management“ valdoma bendrovė „PN Management“, vykdanti „Preses Nama Kvartāls“ plėtrą Rygoje, ir buvęs statybų partneris AS „UPB“ pasirašė taikos sutartį, kuria išsprendžiami visi ilgalaikiai nesutarimai tarp šių bendrovių.
nuotrauka
2025-07-15 15:00
Liepos 15 d. Vilniaus Žirmūnų rajone iškilmingai įkasta kapsulė su laišku ateities kartoms. Šis simbolinis gestas pažymėjo jau vykstančias moderniausio ir didžiausio lengvosios atletikos maniežo Vilniuje statybas – tai vienas svarbiausių sporto infrastruktūros projektų Lietuvoje.
nuotrauka
2025-07-15 10:41
Po itin nerezultatyvių 2024 metų Lietuvos komercinio nekilnojamojo turto investicinių sandorių rinkoje 2025 metais jau fiksuojamas augimas. „Ober-Haus“ duomenimis, per 2025 m. pirmąjį pusmetį Lietuvoje buvo įsigyta modernaus srautinio komercinio turto (biurai, prekybinės, sandėliavimo ir gamybinės p...
nuotrauka
2025-07-15 07:17
Sanatorijos „Gradiali“ atnaujinimo ir plėtros darbai Palangoje šiandien vertinami kaip vienas ambicingiausių pastarųjų metų sveikatingumo infrastruktūros projektų Lietuvoje. Projektą etapais įgyvendino generalinis rangovas – UAB „Rekana“ iš Šiaulių. Po trejų metų intensyvaus darbo sanatorijos plotas...
nuotrauka
2025-07-14 10:03
PS „MB.MS" – jungtinės veiklos įmonė, įsteigta UAB Merko statyba ir SIA Merko Būve (AS Merko Ehitus grupės dukterinių įmonių) bei SIA WPR 2, – pasirašė rangos sutartį dėl vėjo jėgainių parko statybos Latvijoje, Smiltenės rajone. Sutarties vertė – daugiau kaip 30 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-11 06:44
Europos Komisijai pradėjus viešąsias konsultacijas dėl karinio mobilumo paketo, Lietuva aktyviai sieks daugiau Europos Sąjungos (ES) investicijų strateginiams projektams, gerinantiems Baltijos šalių regiono susisiekimą ir karinio mobilumo jungtis su Europa.
nuotrauka
2025-07-10 12:42
Per pirmuosius šešis šių metų mėnesius tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ pardavė 218 būstų ir komercinių patalpų Vilniuje ir Kaune. Šis skaičius beveik pasiekė visų 2024-ųjų metų rezultatą, kai buvo parduoti 239 objektai, ir gerokai viršija visų 2023 metų pardavimus, k...
nuotrauka
2025-07-09 06:55
Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) sprendimas nutraukti narystę Lietuvos pramonininkų konfederacijoje (LPK) sulaukė viešo dėmesio. Liepos 3 d. LSA paskelbė apie išėjimą iš organizacijos, su kuria ją siejo net 35 metų partnerystė. Po šio žingsnio abi pusės pateikė savo vertinimus – LSA akcentavo...
nuotrauka
2025-07-08 09:02
Dar prieš porą metų Kauno tarpukario architektūrai patekus į UNESCO paveldo sąrašą daugelio kauniečių ir miesto svečių akys atsigręžė į jų kasdien praeinamus istorinius pastatus. Visgi, nors kultūrinio paveldo požiūriu tokie pastatai yra vertybė, energetiškai jie gali būti vieni nuostolingiausių.
nuotrauka
2025-07-08 07:34
Pasibaigus Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) organizuotiems Metų renovacijos projekto rinkimams, paaiškėjo, kad vienas iš trijų daugiausiai visuomenės balsų surinkusių projektų – penkiaaukštis daugiabutis Marijampolėje. Pastatą atnaujino generalinis rangovas UAB „Coner“, o jo transformacija...
nuotrauka
2025-07-07 08:17
Naujamiestis – vienas iš greičiausiai augančių sostinės rajonų ir strateginė Vilniaus teritorija, kur sprendimai dėl plėtros šiandien gali nulemti ne tik šio rajono, bet ir miesto gyvybingumo ateitį, sako NT ir verslo ekspertai. Sparčiai besikeičiantis buvęs pramoninis rajonas vis dar neturi aiškaus...
nuotrauka
2025-07-03 20:05
Skiriasi šalies statybų sektoriaus įmones vienijančios Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) keliai – LSA taryba liepos 3 d. priėmė sprendimą išstoti iš Lietuvos pramonininkų konfederacijos.
nuotrauka
2025-07-03 15:36
Kaune, A. Juozapavičiaus pr. 57, duris atvėrė atnaujintas Turto banko administracinis pastatas, kuriame patogesnėmis darbo sąlygomis jau džiaugiasi 6 valstybės įstaigos. Atlikti darbai leido reikšmingai pagerinti pastato energinį naudingumą nuo F iki A klasės. Teigiami pokyčiai leidžia energijos sąn...
nuotrauka
2025-07-03 09:52
2024-ieji Elinta Charge komandai tapo kryptingo virsmo metais. Reaguodama į rinkos pokyčius ir augančius klientų lūkesčius, įmonė perorientavo pardavimų strategiją, sustiprino fokusą į B2B segmentus ir performavo komandą. Šie sprendimai tapo pagrindu investicijoms į produktų kokybę, sertifikavimą, n...
nuotrauka
2025-07-02 13:13
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) pasirašė 19-ąją stambaus investicinio projekto sutartį su bendrove „Pentasweet“, kuri Vilniuje plėtos gamybos projektą, paremtą pažangiomis biosintezės technologijomis. Įgyvendinant projektą planuojama investuoti 44 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-02 12:07
Vilniaus oro uostas tęsia keleiviams skirtų erdvių modernizavimo darbus – senosiose išvykimo erdvėse prasidėjo pertvarkos. Nuo keleivių atitvertose patalpose vyksta pasiruošimo rekonstrukcijai etapas. Planuojama, kad po maždaug pusantrų metų senoji erdvė pasikeis neatpažįstamai – terminalas taps ne ...
nuotrauka
2025-07-02 11:59
Nacionalinis plėtros bankas ILTE skyrė kiek daugiau nei pusę milijono eurų Kėdainių rajone esančio Kalnaberžės dvaro atnaujinimui. Pasak projektą įgyvendinančios UAB „Rangon“ vadovo, siekiama atgaivinti nykstantį kultūros paveldą ir pritaikyti jį šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas