2025 m. liepos 13 d. sekmadienis, 0:10:48
Reklama  |  facebook

Kyla ne tik pastatai – keičiasi ir statybų veidas. Ar spėjame keistis kartu?

2025-04-22 15:07
Smalsiai pažvelgę į šiuolaikinę statybų aikštelę, matome visai kitokį vaizdą nei prieš kelis dešimtmečius. Čia ne tik moderni įranga ar išmanūs sprendimai – keičiasi ir profesijos, ir pats statybų suvokimas. Virš kylančių pastatų vis dažniau skraido dronai, o tradicines medžiagas keičia žaliosios technologijos. Pranešime spaudai pateikiamas pokalbis su Kauno technologijų mokymo centro (Kautech) direktoriumi dr. Pauliu Čepu apie tai, kaip šią situaciją mato ir vertina profesinio mokymo įstaigos.
nuotrauka
Aplinkos ministerijos nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technologijų mokymo centras (Kautech), VŠĮ
Vilniaus dailės akademija,
Statybų sektorius – viena iš tų sričių, kur technologiniai ir medžiagų pokyčiai vyksta nuolat. Suprantama, darbdaviai pirmenybę skiria su naujovėmis susipažinusiems darbuotojams. Kaip profesinis mokymas prisitaiko prie nuolatinių pokyčių ir kaip padeda ruošti specialistus, gebančius dirbti su naujausiomis sistemomis bei sprendimais?

Profesinis mokymas prie pokyčių prisitaiko pirmiausia per glaudų bendradarbiavimą su darbdaviais. Pastaraisiais metais labai sustiprėjo įmonių iniciatyva – jos pačios aktyviai kviečia mus, rodo iniciatyvą supažindinti mūsų mokinius ir mokytojus su savo naudojamomis technologijomis.

Kas mėnesį ir dažniau vykstantys praktiniai seminarai, teorinės paskaitos tapo nuolatine mūsų veiklos dalimi. Įmonių atstovai atvyksta į mūsų centrą, dalijasi žiniomis, mūsų dirbtuvėse išbando atsivežtą įrangą, leidžia ja pasipraktikuoti mūsų mokiniams, profesijos mokytojams. Tai leidžia tiesiogiai išbandyti naujausias rinkos technologijas, kurios dar pradedamos plačiai taikyti.

Be to, matome augantį įmonių norą parodyti save kaip patrauklų darbdavį – profesinio orientavimo mugėse jie ne tik dalyvauja, bet daro tai išradingai, kūrybingai. O mes, kaip mokymo įstaiga, stengiamės nepraleisti nė vienos galimybės būti ten, kur pulsuoja sektoriaus naujovės – nuo socialinių partnerių renginių iki tarptautinių parodų, tokių kaip didžiausia Baltijos šalyse tarptautinė statybos ir būsto sprendimų paroda RESTA bei pasaulinėje šildymo, vėdinimo, oro kondicionavimo sistemų, atsinaujinančios energetikos paroda ISH, taip pat kasmetinė paroda Vilniuje „Supernamai". Tai mūsų mokytojams – tiesioginis kontaktas su statybų sektoriaus lyderiais, galimybė stebėti pasaulines tendencijas, kurias vėliau integruojame į mokymo programas.

paulius čepas, KautechDr. Paulius Čepas.
VšĮ „Kautech“ nuotr.
 
Viena iš mažiau pastebimų, bet labai svarbių sričių – profesinio meistriškumo konkursai. Kaip vertinate jų įtaką mokinių pasirengimui ir motyvacijai?

Profesinio meistriškumo konkursai mūsų jauniesiems specialistams yra tarsi varžybos sportininkams. Čia mokiniai ne tik parodo, ką moka, bet ir augina save – tobulina įgūdžius, gilina žinias, pamato, kur dar reikia pasitempti.

Tačiau bene svarbiausia – jie įgauna motyvacijos. Kai jaunas žmogus rungiasi ne tik su savo bendraklasiais, bet ir su kitų mokyklų mokiniais nacionaliniu ar tarptautiniu lygiu, atsiranda noras būti geriausiu, pranokti save. Šis konkurencinis užtaisas virsta asmenine iniciatyva – mokiniai pradeda ieškoti naujų būdų tobulėti, gilintis, domėtis inovacijomis.

O tai tiesiogiai atsiliepia ir mokymo kokybei – procesas tampa turtingesnis, dinamiškesnis, nes mokymosi variklis jau nebėra tik mokytojas, bet ir pats mokinys. Esu tikras, kad tokie jaunuoliai ateityje taps ne tiesiog darbuotojais, o specialistais, kurių ieškos darbdaviai, siūlydami palankesnes sąlygas, nes žinos, kad į komandą priima motyvuotą žmogų.

Statybų sektoriuje dirba įvairių specialybių darbuotojai: pradedant mūrininkais-betonuotojais, suvirintojais, apdailininkais ir baigiant elektrikais, santechnikais, oro šildymo, vėdinimo ir kondicionavimo sistemų montuotojais. Praktiškai visos statybos sektoriui reikalingos specialybės yra po Kautech stogu. Vertinant mokymo programas, kokios specialybės yra populiarumo skalės viršuje? Su kokiais iššūkiais susiduriama pritraukiant jaunimą?

Šioje „kovoje" laimi atsinaujinanti energetika. Turiu galvoje ir elektrikus, ir atsinaujinančios energetikos įrenginių bei šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo (ŠVOK) sistemų montavimo specialistus. Pastaraisiais metais pastebime, kad ši kryptis akivaizdžiai stiprėja. Tai suprantama – kai kurios jų dar gana naujos ar neseniai atsinaujinusios, todėl patrauklesnės nei ilgą laiką tradiciškai dominavusios specialybės, tokios kaip mūrininkai ar betonuotojai.

Noriu atkreipti dėmesį į tai, kad populiarumas dažnai priklauso ir nuo to, kaip save pristato darbdaviai. Jauni žmonės renkasi ne tik mokymo programą – pirmiausia, jie kuria būsimos karjeros viziją. Ir jei darbdavys geba parodyti savo darbo aplinką kaip modernią, technologiškai pažangią, patrauklią – jis laimi.

Darbo vietos įvaizdis formuojamas ne tik profesinio mokymo įstaigoje. Jį formuoja ir tai, ką mokinys mato žiniasklaidoje, ką girdi iš draugų ar pažįstamų. Profesijos įvaizdis – esminis veiksnys, kurį turime aktyviai kurti visi: ir mokymo centrai, ir darbdaviai.

Portalo
STATYBUNAUJIENOS.LT
nuotr.
 
Daug pastangų nė nereikia, nes pokyčiai šiuolaikinėje statybvietėje pastebimi ir plika akimi – čia taikomos šiuolaikinės technologijos, naudojama moderni įranga, vis daugiau automatizacijos ir mažiau sunkaus fizinio darbo. Virš kylančių pastatų skraido ir aplinką skenuojantys bepiločiai orlaiviai. Jie palengvina skaitmeninimo darbą ir pateikia tikslius statybvietės duomenis daug greičiau ir pigiau nei tradiciniais metodais. Tad kuo patraukliau visa tai pristatysime jaunam žmogui – tuo didesnė tikimybė, kad jis pasirinks šią sritį.

Statybų sektorius vis labiau orientuojasi į energijos taupymą, atsinaujinančius išteklius ir mažesnį poveikį aplinkai. Tokie sprendimai kaip pasyvieji namai, žaliosios statybų technologijos ir statybinės medžiagos iš perdirbtų ar natūralių žaliavų tampa standartu. Kaip profesinio mokymo programos integruojamos į tvarius ir ekologiškus sprendimus statybų sektoriuje?

Statybos techniniai reglamentai (STR) aiškiai rodo kryptį – didėjantis dėmesys tvarumui, mažesniam poveikiui aplinkai. Tai reiškia pokyčius pasirenkant medžiagas: mažėja betono, daugėja natūralių medžiagų. Ir tai ne tik klasikinės jos panaudojimo formos (langai, durys, stogo konstrukcija ir pan.), bet ir konstrukciniai sprendimai, kurie anksčiau buvo neįsivaizduojami.

Į mokymo programas šie pokyčiai ateina per bendradarbiavimą su mokslo institucijomis. Pavyzdžiui, Vilniaus dailės akademija, bendradarbiaudama su Kautech, šiuo metu eksperimentuoja su kanapių pluoštu – atlieka tyrimus, kurdama ekologišką betoną. Visa tai mus pasiekia ne tik kaip naujiena, bet ir kaip žinios, kurias integruojame į mokymo turinį.

Mūsų tikslas – kad mokinys, ateidamas į statybvietę, jau žinotų apie šiuos sprendimus, būtų juos išbandęs, suprastų jų veikimo principą. Kai projektuotojas suformuoja statybininkui užduotį, jam belieka ją įgyvendinti, todėl darbuotojas turi išmanyti naujausias technologijas ir medžiagas, mokėti jas naudoti.

Be to, nepamirškime, kad šiandien statybininkas ne tik vykdo projektą – jis yra tvarios statybos grandinės dalis. Jis turi suprasti, ką ir kodėl stato. Ir svarbiausia – gebėti dirbti su tvariomis, ekologiškomis technologijomis bei medžiagomis. 
Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2025-07-11 15:34
Liepos 4 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė nutartį civilinėje byloje, kurioje išaiškino, kad buitinių nuotekų tinklų skersmeniui padidėjus nuo 160 mm iki 250 mm, naujas statybos leidimas nereikalingas, nors toks pokytis ir lėmė statinio kategorijos pasikeitimą – iš nesudėtingojo į neyp...
nuotrauka
2025-07-11 15:06
Klaipėdos miesto centre esanti Atgimimo aikštė – viena svarbiausių viešųjų erdvių, kurioje jau keliolika metų planuojama didelė rekonstrukcija. Šiandien projektas pagaliau įgyvendinamas – aikštėje įrengta statybvietė, pradėti intensyvūs parengiamieji darbai, tarp jų ir teritorijos išminavimas bei ar...
nuotrauka
2025-07-11 14:52
Š. m. liepos 9 d. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) padėjo tašką ilgai trukusioje byloje dėl Visagine esančios Tarybų gatvės pavadinimo. Teismas atmetė Visagino savivaldybės tarybos apeliacinį skundą, kuriuo buvo ginčijamas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centr...
nuotrauka
2025-07-10 13:06
Nuo šių metų pradžios Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) pradėjo aktyviai konsultuoti savivaldybių specialistus, siekdama užtikrinti sklandų valstybinės žemės valdymą. Šių pastangų rezultatai jau matomi – per mėnesį nustatomų pažeidimų skaičius žemės sandoriuose sumažėjo 7 proc.
nuotrauka
2025-07-10 12:58
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) primena: įvykdžius privalomąjį nurodymą, pranešti apie tai reikia ne tik teismui ar antstoliui – svarbiausia raštu informuoti pačią Statybps inspekciją. Priešingu atveju gali kilti nereikalingų teisinių pasekmių.
nuotrauka
2025-07-10 10:00
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė reikšmingą nutartį dėl nekilnojamojo turto agentūrų sutarčių – vienašališkai parengtos brokerių sutartys, kuriose numatytos pareigos mokėti komisinius ir už neįvykdytas paslaugas, laikytinos nesąžiningomis vartotojų atžvilgiu.
nuotrauka
2025-07-10 07:41
Langų ir durų gamintoja UAB „Ltintus“, priklausanti JAV įmonių grupei „INTUS Windows“, tęsia sparčią plėtrą Lietuvoje. 2025 m. pradžioje Šiauliuose buvo baigta statyti nauja gamykla ir sandėlio patalpos. Planuojama, kad čia dirbs 150-200 žmonių. Šis projektas – tai ne tik ženklus gamybos pajėgumų pa...
nuotrauka
2025-07-10 07:18
Vilniaus Markučių rajone esantis lopšelis-darželis sulauks pokyčių – Vilniaus vystymo kompanija skelbia atvirą jo rekonstrukcijos architektūrinio projekto konkursą. Konkursu siekiama išrinkti 1966 m. statyto darželio rekonstrukcijai geriausią architektūrinį pasiūlymą, pagal kurį būtų visiškai atnauj...
nuotrauka
2025-07-09 15:25
Lietuvoje žinoma architektė, dvi kadencijas Lietuvos architektų sąjungai vadovavusi Rūta Leitanaitė pavasarį sugrįžo į KTU Statybos ir architektūros fakultetą kaip Architektūros studijų programos vadovė.
nuotrauka
2025-07-09 10:30
Siekdama užtikrinti matininkų teikiamų paslaugų kokybę, Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) stiprina šių ūkio subjektų priežiūrą ir pažeidimų prevenciją. Per šių metų I pusmetį buvo atlikta 90 planinių matininkų veiklos patikrinimų, o per likusį metų pusmetį patikrinimų numatyta 4 kartus daugiau – 410.
nuotrauka
2025-07-09 09:33
Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengė Viešųjų pirkimų įstatymų pakeitimus, kuriais siekiama supaprastinti pirkimų procesus. Pokyčiais numatoma mažinti perteklinius reikalavimus ir skatinti efektyvesnį viešųjų lėšų panaudojimą. Daug dėmesio skiriama verslo – ypač smulkiojo – įtraukimui į konkur...
nuotrauka
2025-07-08 15:28
Geros žinios gyventojams, planuojantiems su parama įsirengti saulės elektrines ar padidinti jau turimų elektrinių įrengtąją galią. Energetikos ministerija skiria papildomus 9,245 mln. Eur paramos saulės elektrinių įsirengimui namų ūkiuose bei papildomus 100 tūkst. Eur – esamų elektrinių galios didin...
nuotrauka
2025-07-08 13:32
Finansų ministerijos paskelbtą viešosios įstaigos Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) vadovo atranką laimėjo ir valdyba naująja CPVA vadove penkeriems metams paskyrė Indrę Šuolienę. Darbą agentūroje naujoji vadovė pradės nuo šių metų liepos 14 d.
nuotrauka
2025-07-08 11:35
Net 85 proc. Lietuvos gyventojų savo namuose jaučiasi saugūs – rodo saugos tarnybos „Ekskomisarų biuras“ užsakymu atliktas tyrimas. Nors tai ir nuteikia pozityviai, tyrimas taip pat atskleidė nevienodą saugumo namuose jausmo suvokimą. Vieni ramybę jaučia laikydami didelį šunį kieme, o kiti – galėdam...
nuotrauka
2025-07-08 09:17
Nuo rugpjūčio 1 d. paslaugas, susijusias su valstybinės žemės valdymu, bus galima gautiir internetu – per modernizuotą Žemės informacinę sistemą (ŽIS). Siekdama užtikrinti sklandžią naujosios sistemos veiklą, Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) surengė intensyvius mokymus 840 specialistų, kurie dirbs su...
nuotrauka
2025-07-08 09:08
Kompetentinga institucija pataria, perkančioji organizacija pasinaudoja rekomendacija ir vėliau pripažįstama pažeidusi Viešųjų pirkimų įstatymą (VPĮ) bei patiria finansinių nuostolių. Advokatų kontoros TEGOS (buv. „TGS Baltic“) vyresnioji teisininkė Vitalija Varnaitienė ieško atsakymo, kas tokiu atv...
nuotrauka
2025-07-08 09:02
Dar prieš porą metų Kauno tarpukario architektūrai patekus į UNESCO paveldo sąrašą daugelio kauniečių ir miesto svečių akys atsigręžė į jų kasdien praeinamus istorinius pastatus. Visgi, nors kultūrinio paveldo požiūriu tokie pastatai yra vertybė, energetiškai jie gali būti vieni nuostolingiausių.
nuotrauka
2025-07-08 07:32
Statinio paprastasis remontas – tai viena iš statybos rūšių, kurios esmė – esamo statinio atnaujinimas, tačiau nekeičiant jo paskirties, neatliekant rekonstrukcijos ar kapitalinio remonto darbų. Ką būtina žinoti imantis paprastojo remonto?
nuotrauka
2025-07-07 14:32
Lietuvos darbo rinkoje vis dar vyrauja stiprūs lyčių pasirinkimų stereotipai – moterys ir vyrai telkiasi į skirtingas profesines sritis. Užimtumo tarnybos duomenys rodo, kad statybos sektorius – viena ryškiausių vyrų dominuojamų sričių, kur pokyčiai vyksta labai lėtai.
nuotrauka
2025-07-07 13:47
Aplinkos ministerija skelbia konkursą Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) direktoriaus (-ės) pareigoms užimti. Kandidatai prašymus ir dokumentus gali teikti iki liepos 21 d.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos