Lietuva ir „Veolia“ pasiekė 35 mln. eurų taikos susitarimą: užbaigiami dešimtmetį trukę ginčai

Ginčo pabaiga – be kaltės pripažinimo
Lietuvos Respublika ir bendrovė „Veolia“ pasirašė taikos sutartį, pagal kurią „Veolia“ sumokės Lietuvai 35 mln. eurų. Mainais į tai Lietuva atsiims ieškinį iš Vilniaus apygardos teismo, o „Veolia“ – savo ieškinius tarptautiniame arbitraže (ICSID).
Abi šalys pabrėžė, kad susitarimas nėra laikomas kaltės pripažinimu. Tai esą pragmatiškas sprendimas, užtikrinantis abiejų šalių interesus ir leidžiantis užbaigti ilgus teisminius ginčus.Ginčo ištakos: milijoniniai ieškiniai ir kaltinimai
Ginčai tarp Lietuvos ir „Veolia“ prasidėjo dar 2016 m., kai bendrovė ICSID arbitraže pareikalavo 119 mln. eurų kompensacijos už patirtus nuostolius ir tariamą diskriminaciją nuo 2009 m. Lietuvos atsakas buvo priešieškinys dėl padarytos žalos ir, galiausiai, 240 mln. eurų vertės ieškinys nacionaliniame teisme.
Lietuvos pusė teigė, kad „Veolia“ galėjo būti įsitraukusi į korupcines praktikas, siekdama gauti ir vykdyti savivaldybių šilumos tiekimo sutartis. Tuo tarpu bendrovė neigė visus kaltinimus, vadindama juos nepagrįstais ir jau atmestais prokuratūros.Vyriausybė: susitarimas – Lietuvos naudai
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas teigia, kad pasiektas susitarimas yra „teisinės taikos atkūrimas“, o gautos lėšos bus panaudotos Lietuvos gyventojų energetikos poreikiams, pagalbai Ukrainai bei arbitražo išlaidų padengimui.
„Džiaugiamės pasiektu taikiu susitarimu, kuris atveria naujas bendradarbiavimo galimybes tarp Lietuvos ir Prancūzijos verslo, grindžiamas pagarba ir partneryste“, – komentavo ministras.„Veolia“: investicijos Lietuvoje – sėkmingos
Bendrovės „Veolia“ grupės vyriausiasis teisininkas Erikas Haza pabrėžė, kad per visą ginčą įmonė gynė savo reputaciją ir investicijas.
„Veolia“ tikisi užmegzti naują bendradarbiavimo santykį su Lietuvos vyriausybe. Per visą šį ginčą „Veolia“ gynė savo verslą ir reputaciją nuo nepagrįstų kaltinimų bei kovojo už teisėtą dvišalių investicinių sutarčių vykdymą. Didžiuojamės puikiu darbu, atliktu Vilniaus ir kitų savivaldybių naudai, efektyviai ir saugiai tiekiant šilumą, naudojant pažangiausias technologijas savivaldybių šilumos tinklų eksploatacijoje. „Veolia“ investavo daugiau nei 177 mln. eurų į Vilniaus šilumos tinklą, renovuodama kogeneracinės elektrinės vamzdynus, įrengdama šilumos punktus, plėtodama bioenergijos naudojimą ir diegdama modernius IT sprendimus. „Veolia“ įgyvendinti investiciniai ir infrastruktūros projektai iki šiol sėkmingai tarnauja gyventojams. Didžiuojamės atliktu darbu Vilniuje ir kitose savivaldybėse – tiekiant šilumą efektyviai, saugiai ir moderniai“, – Energetikos ministerijos pranešime cituojamas E.Haza.