2025 sausio 25 d. šeštadienis, 2:07
Reklama  |  facebook

Lietuva turės didžiausią Europoje biotechnologijų miestą

2023-11-16 15:09
Įmonių grupė „Northway" Vilniuje pradeda plėtoti didžiausią Europoje biotechnologijų miestą BIO CITY. Šalia Molėtų plento esančioje teritorijoje, prilygstančioje 10-iai futbolo aikštynų, įsikurs 6 dideli biotechnologijų kompleksai – keturios gamyklos ir du mokslo tiriamieji centrai. Juose bus vystomos kertinės biotechnologijų mokslo ir gamybos sritys: kamieninių ląstelių tyrimai, 3D biospausdinimas, genų terapijos komponentų gamyba ir kita veikla. Planuojama, kad investicijos į šį biotechnologijų miestą per artimiausią dešimtmetį pasieks apie 7 mlrd. eurų.
nuotrauka
BIO CITY nuotr.


Minimos įmonės
Incorpus, UAB
Northway Holdings Limited,
Naresta, UAB
Lapkričio 16 d. BIO CITY statyboms buvo duotas simbolinis startas. Unikalaus biotechnologijų centro vystymo pradžios renginyje dalyvavo Prezidentas Gitanas Nausėda, Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas ir kiti svečiai.

„Naujojo biotechnologijų miestelio projektas įkūnija inovatyvios Lietuvos ekonomikos kryptį", – renginyje sakė pranešime pacituotas Prezidentas G. Nausėda.

Seimo Pirmininkė renginyje sakė, kad plėtojamas naujas biotechnologijų miestas Vilniuje sustiprins mūsų šalies konkurencingumą. „Lietuvos gyvybės mokslų industrija reikšmingai prisidės prie mokslinių tyrimų raidos dėl žmogaus, gamtos ir planetos gerovės ir suteiks naujų galimybių susidoroti su globaliais sveikatos, darnaus vystymosi ir kitais iššūkiais", – įsitikinusi pranešime cituojama V. Čmilytė-Nielsen.

BIO CITY, NorthwayProf. Vladas Algirdas Bumelis
BIO CITY nuotr.

Pasak įmonių grupės „Northway" įkūrėjo prof. Vlado Algirdo Bumelio, Lietuva yra viena pažangiausių pasaulio šalių biotechnologijų srityje. Vis dėlto, profesorius pažymi, kad šios srities konkurencija visame pasaulyje nuolat auga, tad Lietuvai būtinos kuo didesnės investicijos į gyvybės mokslus, modernią infrastruktūrą, mokslinę veiklą ir būsimus specialistus.

„Turime unikalią progą sustiprinti Lietuvos, kaip vienos iš pasaulio biotechnologijų lyderių, pozicijas. Privalome ja pasinaudoti ir visi kartu prisidėti prie gyvybės mokslų plėtros, kuri turės milžiniškos įtakos visos šalies, jos mokslo, ekonomikos ir visuomenės ateičiai", – pažymėjo pranešime cituojamas prof. V. A. Bumelis.

Genų terapijos centras – jau 2024 metais

Biotechnologijų mieste BIO CITY pirmiausiai duris atvers čia jau statomas Genų terapijos centras. Šis centras bus pirmas ir kol kas vienintelis toks Baltijos šalyse. Taigi jo veikla Lietuvai leis stiprinti regioninę pasaulinę lyderystę plėtojant genų inžinerijos potencialą ir pritaikymą visuomenes gerovei.

„Biotechnologijų srityje genų ir kamieninių ląstelių terapijai tenka ypač svarbus vaidmuo. Šios terapijos suteikia galimybę efektyviau gydyti ligas, kurios anksčiau buvo laikomos negydomomis. Įkurdami Genų terapijos centrą Lietuvoje didinsime savo kompetencijas, galėsime konkuruoti su kitomis valstybėmis, atversime naujas eksporto rinkas ir, svarbiausia, suteiksime savo mokslininkams ir biotechnologams sąlygas dirbti Lietuvoje", – pažymėjo prof. V. A. Bumelis.

Planuojama, kad centras pradės veikti antrąjį 2024 m. ketvirtį. Centre bus atliekami inovatyvūs genų terapijos moksliniai tyrimai ir komponentų gamyba. Investicijos į šį centrą sieks apie 50 mln. eurų. Bus sukurta per 100 naujų aukštos pridėtinės vertės darbo vietų.

Genų terapijos centro rangos darbus vykdo Vilniaus statybų bendrovė „Naresta", atsakinga už kompleksą sudarysiančių trijų pastatų realizavimą. Laboratorijų ir visos infrastruktūros įrengimu rūpinsis gyvybės mokslų, farmacijos gamybos srityse besispecializuojanti bendrovė „Biotecha". Projekto vystymą prižiūri statybos projektų valdymo bendrovė „Incorpus".

Plėtos mokslinę veiklą ir gamybą

Be Genų terapijos centro biotechnologijų mieste BIO CITY iki 2030 m. duris atvers dar 5 kompleksai. Čia įsikurs Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei virusologijos centras, Gyvybės mokslų pramonės išmaniųjų paslaugų centras, Kamieninių ląstelių tyrimų ir 3D biospausdinimo centras, Didelės skalės žinduolinių procesų gamybos centras ir Didelės skalės mikrobinių procesų gamybos centras.

„Koncentruosimės ne tik į užsakomąsias gamybos paslaugas, bet ir daug investuosime į mokslo tiriamuosius centrus. Būtent mokslinė veikla stiprina šalies konkurencingumą ir kuria visokeriopą, ne tik ekonominę vertę. Modernios biotechnologijos, tokios kaip genų redagavimas ar ląstelių terapija, sparčiai evoliucionuoja ir Lietuva turi būti viena iš šios evoliucijos lyderių", – kalbėjo prof. V. A. Bumelis. Jo teigimu, biotechnologijų miesto vystymas Vilniuje taip pat padės užmegzti naujų partnerysčių su inovatyviais startuoliais, mokslinių tyrimų institucijomis ir farmacinėmis įmonėmis visame pasaulyje.

BIO CITY, Northway

Iš dešinės: Ekonomikos ir inovacijų ministrė A. Armonaitė, Prezidentas G. Nausėda,
Seimo Pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen. BIO CITY nuotr.

Planuojama, kad kai pradės veikti visos gamyklos ir moksliniai centrai, biotechnologijų mieste BIO CITY iš viso galės dirbti daugiau kaip 2 tūkst. darbuotojų. Absoliuti dauguma šių darbo vietų bus aukštos kvalifikacijos – mokslininkų, biotechnologų, medicinos inžinierių ir kitų sričių.

Lietuva – tarp pasaulio biotechnologijų rinkos lyderių

Pasaulio biotechnologijų rinkos vertė šiuo metu viršija 1 225 mlrd. JAV dolerių. Tikimasi, kad iki 2030 m ši rinka išaugs iki daugiau kaip 3 000 mlrd. JAV dolerių.

Didžiausios gyvybės mokslų lyderės pasaulyje yra Švedija, Šveicarija, JAV, Singapūras, Vokietija, Jungtinė Karalystė (JK), Danija. Tačiau stiprios yra ir Lietuvos pozicijos. JAV mokslo žurnalo „Scientific American Worldview" sudaromame reitinge, kuriuo vertinamas valstybių inovacijų potencialas biotechnologijų srityje, Lietuva patenka tarp 35 geriausių pasaulio šalių.

„Gyvybės mokslų srityje Lietuvos vardas pasaulyje minimas vis plačiau, o išskirtinis BIO CITY projektas įtvirtins mūsų šalies lyderystę. Mūsų vizija pildosi – tai pasaulinio lygio gyvybės mokslų infrastruktūra ir konkurencingas, inovatyvius produktus kuriantis sektorius. Praėjusiais metais šio sektoriaus įmonės pardavė gaminių už beveik 1,5 mlrd. eurų. Jie buvo eksportuojami į daugiau nei 100 valstybių. Pagal inovacijų kūrimą ir diegimą tai yra vienas pirmaujančių sektorių Lietuvoje", – teigia pranešime cituojama ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Šiuo metu Lietuvoje veikia daugiau kaip 80 gyvybės mokslų bendrovių. Jos sukuria apie 2,5 proc. Lietuvos bendrojo vidaus produkto (BVP). Valstybė siekia šį gyvybės mokslų bendrovių indėlį į šalies ekonominę gerovę iki 2030-ųjų išauginti dvigubai – iki 5 procentų. Įmonių grupės „Northway" vykdoma plėtra gerokai prisidės prie šio tikslo įgyvendinimo, stiprindama Lietuvos pozicijas gyvybės mokslų srityje ir skatindama šios pramonės šakos augimą.
Statybunaujienos.lt



Pramoninė statyba

nuotrauka
2025-01-16 14:40
Šalia Kauno laisvosios prekybos zonos (LEZ) sparčiai kyla naujas „ACE Logistics Group" logistikos terminalas. Pernai rugsėjo pabaigoje pradėtos terminalo statybos pasiekė svarbų etapą – ant pastato stogo iškeltas simbolinis pabaigtuvių vainikas.
nuotrauka
2025-01-14 16:05
Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva" Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje, Ramučių kaime, netrukus pradės modernaus bendrovės Onninen logistikos centro statybas. Beveik 7 tūkst. kv. m ploto sandėliavimo ir administracines patalpas planuojama pastatyti ir įrengti iki šių me...
nuotrauka
2025-01-13 13:02
Klaipėdos uoste vyksta intensyvūs pasirengimo darbai prieš pradedant pirmosios Baltijos šalyse žaliojo vandenilio gamybos ir degalų papildymo stoties statybas. Projektui įrangą tieksianti strateginių Europos energetikos infrastruktūros projektų vystymo bendrovė „MT Group“ pasirinko vandenilio saugoj...
nuotrauka
2025-01-09 08:59
Gruodžio 20 dieną Vokietijos gynybos technologijų kompanijos „Rheinmetall“, energijos perdavimo ir mainų įmonių grupės „EPSO-G“ bendrovės „EPSO-G Invest“ ir Giraitės ginkluotės gamyklos atstovai oficialiai pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Ja reglamentuojamas bendrovės „Rheinmetall Defence Lietuva“...
nuotrauka
2024-12-30 13:39
Vilniuje „SKR Baltic“ valdo beveik 60 000 kv. m ploto statinių kompleksą, esantį greta tankiai apgyvendintų Lazdynų ir Lazdynėlių teritorijų. Rinkos tyrimai parodė, kad Vilniečiai susiduria su savo turimų daiktų sandėliavimo iššūkiais. „SKR Baltic“ pastatuose bus sukurtas tentais dengtų sandėlių ir ...
nuotrauka
2024-12-19 10:14
Investicijų valdymo įmonė „EIKA Asset Management" (EAM) pasirašė sutartį su didžiausiu Europoje logistikos nekilnojamojo turto vystytoju „Panattoni". Remiantis šia sutartimi „Panattoni" bus atsakingas už logistikos pastato Lenkijoje vystymą ir statybą, o EAM koordinuos projekto finansavimą. Pusę vys...
nuotrauka
2024-12-12 14:03
Ekonomikos ir inovacijų ministerija su kompanija UAB „Narbutas International“ pasirašė stambaus investicinio projekto sutartį, pagal kurią planuojama pastatyti naują baldų gamyklą Ukmergės rajone. Projekto metu planuojama sukurti 300 naujų darbo vietų ir investuoti ne mažiau kaip 110 mln. eurų.
nuotrauka
2024-12-12 13:31
Vyriausybė suderino paskutinę likusią sutartį dėl valstybės valdomų įmonių dalyvavimo „Rheinmetall“ gamyklos projekte. Derybose dėl bendros įmonės su Vokietijos gamintoju steigimo dalyvavo ir bendros įmonės veikloje dalyvaus UAB „EPSO-G“ ir AB Giraitės ginkluotės gamykla, kurios buvo pakviestos į de...
nuotrauka
2024-12-11 09:14
Europos energetikos infrastruktūros projektų vystymo bendrovė „MT Group" ir Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatorius „Amber Grid" pasirašė reikšmingos vertės sutartį dėl Elektrėnų dujų skirstymo stoties rekonstrukcijos. Šis projektas yra svarbus žingsnis, siekiant užtikrinti stabilų ir patikimą ...
nuotrauka
2024-12-04 09:33
„Adampolis Group", įtvirtinusi savo pozicijas kaip oficiali „MAN Truck & Bus" atstovė Lietuvoje ir Suomijoje, pradeda ambicingą plėtros projektą Kaune. Statomame naujame verslo komplekse bus sutelktos visos įmonių grupės paslaugos, o jame įsikursianti „MAN Truck & Bus Lietuva" atstovybė taps vienu d...
nuotrauka
2024-11-28 13:02
Visai netrukus Pasvalio rajone, Daičiūnų kaime, pilnu pajėgumu veiklą pradės žemės ūkio bendrovės „Vaškai biomethane" projektas – biodujų gamybos ir biometano valymo infrastruktūros gamykla. Tai bus didžiausia galvijų virškinimo metu susidarančių atliekų perdirbimo gamykla Baltijos šalyse ir viena d...
nuotrauka
2024-11-22 09:49
UAB ILTE suteikė 28,5 mln. eurų paskolą įmonei UAB „Pentasweet“, kuri planuoja pastatyti inovatyvaus saldaus baltymo brazeino gamyklą Vilniaus Pramonės ir Inovacijų parke „Northtown“. Moderni biotechnologinė įmonė tieks precizinės fermentacijos būdu gaminamą ingredientą maisto produktų gamintojams E...
nuotrauka
2024-11-20 15:12
Šiandien, lapkričio 20 d., Vyriausybė pritarė Finansų ministerijos nutarimo projektui, kuriuo 11,16 mln. eurų investuojami AB Giraitės ginkluotės gamyklos įstatinio kapitalo didinimui ir gamybos pajėgumų plėtrai. Šios lėšos nukreipiamos iš 2024 m. Finansų ministerijos asignavimų.
nuotrauka
2024-11-19 09:41
NT plėtros bendrovė „Darnu Group“ pradeda centrinio „Rimi“ logistikos centro Baltijos šalyse statybas. Pagal built-to-suit modelį statomą projektą šalia Elektrėnų, į kurį „Darnu Group“ investuoja per 60 mln. eurų, ketinama užbaigti iki 2026 metų vidurio.
nuotrauka
2024-11-12 09:38
AB „Panevėžio statybos trestas“ pasirašė 26,5 mln. Eur (su PVM) vertės užsakymą su Ukrainos gyvūnų pašarų gamybos įmone UAB „Kormotech“ dėl gamybos paskirties pastato su sandėliavimo ir administracinėmis patalpomis statybos darbų, adresu Pažangos g. 4, Kėdainiai.
nuotrauka
2024-10-24 10:31
Vienai didžiausių Lietuvoje atliekų perdirbimo bendrovių UAB „Ekobazė“ patvirtintas beveik 10 mln. Eur ES finansavimas Akmenės laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) planuojamam plastiko atliekų ir kietojo atgautojo kuro perdirbimo kompleksui. Viso projekto, kurį tikimasi įgyvendinti 2027 m. pradžioje,...
nuotrauka
2024-10-18 17:36
Ekonomikos ir inovacijų ministerija su Ukrainos įmone pasirašė Ketinimų protokolą dėl bendradarbiavimo statant Lietuvoje naujos kartos RDX sprogmenų gamyklą. Taip būtų sustiprinti Ukrainos, Lietuvos ir Europos gynybiniai pajėgumai. Numatoma, kad gamyklos statybų darbai turėtų prasidėti kitąmet.
nuotrauka
2024-10-18 10:29
Valstybės valdoma sprogmenų gamybos AB „Detonas“, vertindama geopolitinę situaciją ir būtinas saugumo reikmes, planuoja investicijas gynybos srityje ir ruošiasi statyti sprogstamosios medžiagos trotilo (TNT) gamyklą.
nuotrauka
2024-10-14 13:21
Oficialiai pradėtos šešių segmentų itin greitai nuomininkų poreikiams pritaikomo gamybinio pastato „FlexStart 03“ statybos. Projektą planuojama pilnai užbaigti per metus. Su būsimais nuomininkais-investuotojais jau vyksta derybos.
nuotrauka
2024-10-04 10:18
Tūkstančiai kvadratinių metrų stiklo ir daugiasluoksnių plokščių netrukus gerokai atnaujins Kauno oro uosto keleivių terminalo vaizdą. Spalio mėnesį pradedami montuoti terminalo abiejų naujųjų dalių fasadai. Įsibėgėjant terminalo plėtros projektui, esamas erdves išplės priestatai, kurie Kaune atver...

Statybunaujienos.lt » Pramoninė statyba