2024 balandžio 23 d. antradienis, 17:47
Reklama  |  facebook

Lietuva turės didžiausią Europoje biotechnologijų miestą

2023-11-16 15:09
Įmonių grupė „Northway" Vilniuje pradeda plėtoti didžiausią Europoje biotechnologijų miestą BIO CITY. Šalia Molėtų plento esančioje teritorijoje, prilygstančioje 10-iai futbolo aikštynų, įsikurs 6 dideli biotechnologijų kompleksai – keturios gamyklos ir du mokslo tiriamieji centrai. Juose bus vystomos kertinės biotechnologijų mokslo ir gamybos sritys: kamieninių ląstelių tyrimai, 3D biospausdinimas, genų terapijos komponentų gamyba ir kita veikla. Planuojama, kad investicijos į šį biotechnologijų miestą per artimiausią dešimtmetį pasieks apie 7 mlrd. eurų.
nuotrauka
BIO CITY nuotr.


Minimos įmonės
Incorpus, UAB
Northway Holdings Limited,
Naresta, UAB
Lapkričio 16 d. BIO CITY statyboms buvo duotas simbolinis startas. Unikalaus biotechnologijų centro vystymo pradžios renginyje dalyvavo Prezidentas Gitanas Nausėda, Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas ir kiti svečiai.

„Naujojo biotechnologijų miestelio projektas įkūnija inovatyvios Lietuvos ekonomikos kryptį", – renginyje sakė pranešime pacituotas Prezidentas G. Nausėda.

Seimo Pirmininkė renginyje sakė, kad plėtojamas naujas biotechnologijų miestas Vilniuje sustiprins mūsų šalies konkurencingumą. „Lietuvos gyvybės mokslų industrija reikšmingai prisidės prie mokslinių tyrimų raidos dėl žmogaus, gamtos ir planetos gerovės ir suteiks naujų galimybių susidoroti su globaliais sveikatos, darnaus vystymosi ir kitais iššūkiais", – įsitikinusi pranešime cituojama V. Čmilytė-Nielsen.

BIO CITY, NorthwayProf. Vladas Algirdas Bumelis
BIO CITY nuotr.

Pasak įmonių grupės „Northway" įkūrėjo prof. Vlado Algirdo Bumelio, Lietuva yra viena pažangiausių pasaulio šalių biotechnologijų srityje. Vis dėlto, profesorius pažymi, kad šios srities konkurencija visame pasaulyje nuolat auga, tad Lietuvai būtinos kuo didesnės investicijos į gyvybės mokslus, modernią infrastruktūrą, mokslinę veiklą ir būsimus specialistus.

„Turime unikalią progą sustiprinti Lietuvos, kaip vienos iš pasaulio biotechnologijų lyderių, pozicijas. Privalome ja pasinaudoti ir visi kartu prisidėti prie gyvybės mokslų plėtros, kuri turės milžiniškos įtakos visos šalies, jos mokslo, ekonomikos ir visuomenės ateičiai", – pažymėjo pranešime cituojamas prof. V. A. Bumelis.

Genų terapijos centras – jau 2024 metais

Biotechnologijų mieste BIO CITY pirmiausiai duris atvers čia jau statomas Genų terapijos centras. Šis centras bus pirmas ir kol kas vienintelis toks Baltijos šalyse. Taigi jo veikla Lietuvai leis stiprinti regioninę pasaulinę lyderystę plėtojant genų inžinerijos potencialą ir pritaikymą visuomenes gerovei.

„Biotechnologijų srityje genų ir kamieninių ląstelių terapijai tenka ypač svarbus vaidmuo. Šios terapijos suteikia galimybę efektyviau gydyti ligas, kurios anksčiau buvo laikomos negydomomis. Įkurdami Genų terapijos centrą Lietuvoje didinsime savo kompetencijas, galėsime konkuruoti su kitomis valstybėmis, atversime naujas eksporto rinkas ir, svarbiausia, suteiksime savo mokslininkams ir biotechnologams sąlygas dirbti Lietuvoje", – pažymėjo prof. V. A. Bumelis.

Planuojama, kad centras pradės veikti antrąjį 2024 m. ketvirtį. Centre bus atliekami inovatyvūs genų terapijos moksliniai tyrimai ir komponentų gamyba. Investicijos į šį centrą sieks apie 50 mln. eurų. Bus sukurta per 100 naujų aukštos pridėtinės vertės darbo vietų.

Genų terapijos centro rangos darbus vykdo Vilniaus statybų bendrovė „Naresta", atsakinga už kompleksą sudarysiančių trijų pastatų realizavimą. Laboratorijų ir visos infrastruktūros įrengimu rūpinsis gyvybės mokslų, farmacijos gamybos srityse besispecializuojanti bendrovė „Biotecha". Projekto vystymą prižiūri statybos projektų valdymo bendrovė „Incorpus".

Plėtos mokslinę veiklą ir gamybą

Be Genų terapijos centro biotechnologijų mieste BIO CITY iki 2030 m. duris atvers dar 5 kompleksai. Čia įsikurs Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei virusologijos centras, Gyvybės mokslų pramonės išmaniųjų paslaugų centras, Kamieninių ląstelių tyrimų ir 3D biospausdinimo centras, Didelės skalės žinduolinių procesų gamybos centras ir Didelės skalės mikrobinių procesų gamybos centras.

„Koncentruosimės ne tik į užsakomąsias gamybos paslaugas, bet ir daug investuosime į mokslo tiriamuosius centrus. Būtent mokslinė veikla stiprina šalies konkurencingumą ir kuria visokeriopą, ne tik ekonominę vertę. Modernios biotechnologijos, tokios kaip genų redagavimas ar ląstelių terapija, sparčiai evoliucionuoja ir Lietuva turi būti viena iš šios evoliucijos lyderių", – kalbėjo prof. V. A. Bumelis. Jo teigimu, biotechnologijų miesto vystymas Vilniuje taip pat padės užmegzti naujų partnerysčių su inovatyviais startuoliais, mokslinių tyrimų institucijomis ir farmacinėmis įmonėmis visame pasaulyje.

BIO CITY, Northway

Iš dešinės: Ekonomikos ir inovacijų ministrė A. Armonaitė, Prezidentas G. Nausėda,
Seimo Pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen. BIO CITY nuotr.

Planuojama, kad kai pradės veikti visos gamyklos ir moksliniai centrai, biotechnologijų mieste BIO CITY iš viso galės dirbti daugiau kaip 2 tūkst. darbuotojų. Absoliuti dauguma šių darbo vietų bus aukštos kvalifikacijos – mokslininkų, biotechnologų, medicinos inžinierių ir kitų sričių.

Lietuva – tarp pasaulio biotechnologijų rinkos lyderių

Pasaulio biotechnologijų rinkos vertė šiuo metu viršija 1 225 mlrd. JAV dolerių. Tikimasi, kad iki 2030 m ši rinka išaugs iki daugiau kaip 3 000 mlrd. JAV dolerių.

Didžiausios gyvybės mokslų lyderės pasaulyje yra Švedija, Šveicarija, JAV, Singapūras, Vokietija, Jungtinė Karalystė (JK), Danija. Tačiau stiprios yra ir Lietuvos pozicijos. JAV mokslo žurnalo „Scientific American Worldview" sudaromame reitinge, kuriuo vertinamas valstybių inovacijų potencialas biotechnologijų srityje, Lietuva patenka tarp 35 geriausių pasaulio šalių.

„Gyvybės mokslų srityje Lietuvos vardas pasaulyje minimas vis plačiau, o išskirtinis BIO CITY projektas įtvirtins mūsų šalies lyderystę. Mūsų vizija pildosi – tai pasaulinio lygio gyvybės mokslų infrastruktūra ir konkurencingas, inovatyvius produktus kuriantis sektorius. Praėjusiais metais šio sektoriaus įmonės pardavė gaminių už beveik 1,5 mlrd. eurų. Jie buvo eksportuojami į daugiau nei 100 valstybių. Pagal inovacijų kūrimą ir diegimą tai yra vienas pirmaujančių sektorių Lietuvoje", – teigia pranešime cituojama ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Šiuo metu Lietuvoje veikia daugiau kaip 80 gyvybės mokslų bendrovių. Jos sukuria apie 2,5 proc. Lietuvos bendrojo vidaus produkto (BVP). Valstybė siekia šį gyvybės mokslų bendrovių indėlį į šalies ekonominę gerovę iki 2030-ųjų išauginti dvigubai – iki 5 procentų. Įmonių grupės „Northway" vykdoma plėtra gerokai prisidės prie šio tikslo įgyvendinimo, stiprindama Lietuvos pozicijas gyvybės mokslų srityje ir skatindama šios pramonės šakos augimą.
Statybunaujienos.ltPramoninė statyba

nuotrauka
2024-04-22 10:06
Klaipėdos laisvosios ekonominės zonos (LEZ) įsteigta NT vystymo įmonė UAB „Flex Start Three“ gavo statybą leidžiantį dokumentą 8,8 tūkst. kv. m ploto šešių segmentų nuomininkų poreikiams itin greitai pritaikomam gamybiniam pastatui „FlexStart 03“. Tai – jau trečias tarptautinius apdovanojimus pelni...
nuotrauka
2024-04-17 14:26
Vilniaus paukštyno akcininkai patvirtino investicijų į poveikio aplinkai mažinimą planą. Šiam planui įgyvendinti įmonė skirs 852 tūkst. eurų. Skaičiuojama, kad įgyvendinus numatytas priemones Vilniaus rajone, Rudaminoje, veikiančiuose bendrovės objektuose kvapų sklaida gali mažėti 40 proc.
nuotrauka
2024-04-17 08:01
Antradienį pasirašytas Lietuvos institucijų ir Vokietijos gynybos pramonės įmonės „Rheinmetall“ ketinimo protokolas dėl amunicijos gamyklos Lietuvoje statybų. Dokumentą, rodantį Lietuvos pasirengimą stiprinti savo ir regiono saugumą bei glaudžią partnerystę su Vokietija, pasirašė ekonomikos ir inova...
nuotrauka
2024-04-11 10:09
2023 m. vasarį Kėdainių laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) pradėtos gerai žinomos pasaulyje dviračių gamintojos „Pon.Bike" gamyklos statybos pasiekė finišo tiesiąją. Beveik 40 tūkst. kv. metrų ploto pastatą per vienerius metus užbaigė tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva".
nuotrauka
2024-04-08 11:02
Gegužės 15-17 d. Vilnius vėl taps inžinerijos ir technologijų inovacijų epicentru – čia vyks jau 32-oji LITEXPO tarptautinė specializuota technologijų, inovacijų ir inžinerinių sprendimų paroda „Balttechnika 2024“. Organizatoriai tvirtina – renginys ne tik suburs specialistus iš šalies ir užsienio, ...
nuotrauka
2024-03-14 15:12
Kaune tęsiant „SBA Urban“ vystomo naujos koncepcijos prekybos ir verslo miesto „Urban HUB“ pirmojo etapo statybos darbus, pradedamas antrasis etapas. Jį už 11 mln. EUR įgyvendina tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“. Biurų, prekybos ir logistikos projekto Kaune naujajame ...
nuotrauka
2024-02-20 10:40
Didžiausia prekybinių sandėlių (angl. stock office) plėtotoja Vilniuje „Darnu Group“ Gariūnų gatvėje pradeda antrojo „Vilniaus verslo parko“ etapo statybas. Šiuo metu baigiamą statyti 4700 kv. m. ploto I etapą papildys dar 3500 kv. m. patalpų, kuriose bus įrengta 12 savarankiškas inžinerines sistema...
nuotrauka
2024-02-14 10:52
Sparčiai plėtojamoje Kauno laisvosios ekonomikos zonoje (LEZ) statomas naujas baldų sandėlis. Tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“, pasirašiusi rangos sutartį su įmone „Freda IV“ gavo statybos darbų leidimą ir jau pradėjo sandėliavimo komplekso statybos darbus.
nuotrauka
2024-02-13 11:07
NT plėtros bendrovė „Darnu Group“ pristatė naujojo „Rimi Lietuva“ logistikos centro šalia Elektrėnų projektinius pasiūlymus. Juose numatoma, kad 43,3 tūkst. kv. m objektas išsiskirs tokiems centrams nebūdingais architektūriniais ir technologiniais, tvarumo sprendimais. Pagal built-to-suit modelį sta...
nuotrauka
2024-01-29 13:38
Pirmoji prekybinių sandėlių (angl. stock-office) koncepciją Vilniuje pradėjusi vystyti nekilnojamojo turto bendrovė „Darnu Group“ gavo statybos leidimą ir pradeda vystyti dar vieną „Vilniaus verslo parko“ kompleksą šalia Ukmergės gatvės. Naujieji 17200 kv. metrų ploto prekybiniai sandėliai bus stato...
nuotrauka
2024-01-26 08:44
VĮ Ignalinos atominėje elektrinėje (IAE) tęsiami išmontavimo darbai. 2023 m. IAE personalas išmontavo 4,6 tūkst. tonų įrangos bei 5,2 tūkst. tonų konstrukcijų (pastatų gelžbetonio ir metalo konstrukcijų komponentai). Daugiausia įrangos išmontuota vykdant reaktoriaus technologinės įrangos išmontavimo...
nuotrauka
2024-01-18 12:39
Nestandartinių inžinerinių įrenginių ir mechanizmų projektavimo ir gamybos įmonei „Arginta Engineering" 2023 m. buvo reikšmingi. Kaip ir buvo planuota, pastatyta nauja gamykla Panevėžyje, įgyvendintas didžiausias užsakymas įmonės istorijoje, kurio vertė buvo virš 5 mln. Eur, tiekiant įrangą didžiaus...
nuotrauka
2024-01-16 10:34
Iš bet kurios pasaulio vietos valdomas dronas pakyla, apskrenda laukus, surenka informaciją ir grįžta į savo stotį. Joje automatiškai įkraunamos baterijos, prireikus, jas pakeičia robotinė ranka. Autonominė bepiločių orlaivių monitoringo technologija „DBOX“ jau yra sėkmingai naudojama Vilniaus miest...
nuotrauka
2024-01-10 16:57
Plėtros projektus aktyviai įgyvendinantys Lietuvos oro uostai pristatė ilgalaikį viso tinklo plėtros planą (angl. „master plan“) iki 2052 metų. Tris oro uostus Lietuvoje valdanti bendrovė taip siekia plėtoti konkurencingą Lietuvos oro uostų modelį, gerinti efektyvumą ir laike aiškiai išdėlioti Vilni...
nuotrauka
2024-01-09 09:40
Sausio 9 d. Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose bus atidaryti angarai sraigtasparniams laikyti bei aptarnauti. Šalia sraigtasparnių garažų pastatytas ir administracinis korpusas, kuriame įrengtos darbo vietos.
nuotrauka
2024-01-08 09:53
Nuo sausio 8 d. ūkininkai, pripažinti žemės ūkio kooperatyvai ir įmonės, norinčios įsirengti biodujas ar biometaną naudojančias grūdų džiovyklas, galės teikti paraiškas ir gauti subsidijas.
nuotrauka
2024-01-05 15:19
Buvusio sraigtasparnių gamyklos angaro konversija Aleksote – finišo tiesiojoje. Iš pagrindų rekonstruotas pastatas Europos prospekte tapo pirmuoju objektu čia besikuriančiame Inovacijų pramonės parke (AIPP). 10 tūkst. kvadratinių metrų plote – erdvės tyrimų centrams, laboratorijoms, biurų ir sandėli...
nuotrauka
2024-01-03 09:52
Bendrovė „Vitaresta" investuos į A++ energetinės naudingumo klasės, 1,3 tūkst. kv. m biuro ir logistikos centro Kaune, kuris padės įmonei efektyvinti veiklos procesus ir įgyvendinti tvaresnius sprendimus, plėtrą. 2,4 mln. eurų žaliąją paskolą vienai didžiausių Lietuvoje patalpų valymo ir aplinkos tv...
nuotrauka
2024-01-02 14:09
Paskutinėmis 2023-iųjų dienomis pavojingųjų atliekų tvarkymo bendrovė „Toksika“ pabaigė unikalų projektą – Šiaulių rajone pradėtas eksploatuoti pirmasis Lietuvoje saulės parkas, pastatytas ant uždaryto ir įmonės prižiūrimo Aukštrakių odų pramonės atliekų sąvartyno.
nuotrauka
2023-12-29 10:42
Vilniaus oro uostas jau vykdo naujojo keleivių išvykimo terminalo vidaus apdailos ir įrengimo darbus. Moderniausiu oro uosto terminalu Baltijos šalyse pastatą pavers nauja įranga ir pažangių technologijų derinys. Kitąmet įdiegus ir metų pabaigoje ištestavus naujas sistemas - stipriai patobulės pagri...

Statybunaujienos.lt » Pramoninė statyba

nuotrauka

INSTITA dalyvavo infrastruktūros projekte, kuris keičia sostinės nekilnojamojo turto vystymo kryptis ir mažina taršą

INSTITA įgyvendino dar vieną lietaus nuotekų kolektoriaus rekonstravimo ir lietaus nuotekų valymo įrenginių statybos projektą – vykdė II etapo darbus. Tai itin reikšminga veikla, kuri, užsak...