Markučių darželis sulauks atgimimo: skelbiamas architektūrinis rekonstrukcijos konkursas

Architektai turės pateikti architektūrines idėjas, pagal kurias gerokai padidėtų darželio lankytojų skaičius. Taip pat statinys ir jo aplinka turi atliepti bendruomenės poreikius bei šiuolaikinius kokybiškos architektūros reikalavimus.
Po rekonstrukcijos darželyje galės būti ugdoma apie 320 vaikų, bus įrengta ne mažiau nei 17 grupių, o įstaigoje dirbs apie 74 darbuotojus.
Tvarūs sprendimai – ilgalaikė investicija
„Architektų prašome ne tik racionalių ir funkcionalių sprendimų – laukiame kūrybiškų idėjų, kurios padėtų sukurti darželį, atspindintį šiuolaikinę ugdymo filosofiją, bendruomenės vertybes ir aplinkai draugišką požiūrį. Mums svarbu ir tvarumas, ir ilgaamžiškumas, ir efektyvaus pastato naudojimo galimybės. Šis konkursas projektuotojams yra galimybė prisidėti prie inovatyvaus, tvaraus ir ekonomiškai naudingo projekto, kuriuo gerinama švietimo kokybė“, – cituojama projektą plėtojančios Vilniaus vystymo kompanijos vadovė L.Joffė.
Teikdami konkursui pasiūlymus architektai turi numatyti, kaip rekonstruoti esamą darželio pastatą, kuriame būtų įrengtos papildomos penkios vaikų grupės, dvi salės vietoje dabar esančios vienos bei naujos edukacinės ir rekreacinės erdvės. Sprendiniais iki A++ klasės turės būti padidintas energinis pastato naudingumas. Be to, taikant universalaus dizaino principus turės būti užtikrintas pastato ir jo aplinkos prieinamumas turintiems negalią žmonėms, konstrukcijoms naudojamos natūralios, ilgaamžės, tvarios medžiagos.

Taip pat konkurso dalyviai turi suplanuoti darbuotojų požeminę automobilių stovėjimo aikštelę su priedangos funkcija, atnaujintą žaidimų aikštelę, antžeminę automobilių stovėjimo aikštelę, geresnę sklypo struktūrą. Numatoma, kad bus nugriautas vienas pastato korpusas, tad architektai turės suplanuoti, kaip efektyviai išnaudoti naują pastato struktūrą. Teritorijoje bus išsaugotos visos esamos medžių alėjos.
Bendruomenės lūkesčiai virs konkrečiais sprendimaisKonkursui parengta techninė užduotis remiasi ir vietos bendruomenės idėjomis – dar šių metų pradžioje buvo surengtos kūrybinės dirbtuvės, kuriose Markučių gyventojai ir darželio bendruomenė dalijosi lūkesčiais. Įvertinus visus įvardintus poreikius ir projekto galimybes, bus įrengtos požeminės automobilių stovėjimo vietos darbuotojams, paliktas esamas įėjimas į teritoriją prie autobusų stotelės, įrengtas naujas įėjimas į darželio teritoriją iš vakarinės pusės, išsaugoti medžiai, augantys prie gatvės.
Taip pat projektuotojai turės atliepti poreikį, kad naujos žaidimų aikštelės būtų modernios, jų įrenginiai įdomūs ir vyriausiems darželinukams. Jose turės būti pavėsinės su sandėliukais inventoriui ir metodinėms priemonėms, o kiemelyje – erdvė renginiams. Bus įrengtas tualetas su patekimu iš lauko, kad vaikai, žaisdami lauke, galėtų greitai jį pasiekti. Neabejotinai bus atlieptas ir gyventojų lūkestis įrengti naujus santechnikos sprendimus bei vaikams pritaikytus įrenginius pastato viduje.
Projekte numatyti ir ugdomieji želdynai: daržas, šiltnamis ir pakeltos lysvės – mažųjų daržininkystei bei pažinimui apie augalus. Saugumui užtikrinti apšvietimas bus įrengtas visoje teritorijoje, kad net ir sutemus vaikai galėtų saugiai leisti laiką lauke. Saugumą užtikrins ir vaizdo stebėjimo kameros.
Gyventojams taip pat buvo svarbu, kad darželis naudotų tvarią energiją, todėl ant pastato stogo galės būti įrengtos saulės baterijos su energijos kaupimo sistemomis. Vaikai turės kur saugiai palikti savo paspirtukus ir dviračius – gyventojų pageidavimu bus suprojektuota jų laikymo vieta.
Vertinimo kriterijai su investicine perspektyva
„Vilniaus miesto darželių patalpos prižiūrimos, remontuojamos, tačiau daugiau nei pusę amžiaus skaičiuojančioms įstaigoms reikia rimtesnių atnaujinimų. Markučių darželiui, kuris turi didelį sklypą, planuojame rekonstrukciją ir tikrai džiugu, kad po diskusijų, kūrybinių dirbtuvių priėjome prie architektūrinio konkurso“, – teigia Vilniaus vicemerė Donalda Meiželytė.
Pasibaigus architektūriniam konkursui su laimėtoju bus pasirašoma projektavimo sutartis. Pagal ją per 18 mėn. laimėjusi architektų komanda turės parengti techninį darbo projektą. Vėliau bus skelbiamas rangos paslaugų viešasis pirkimas. Atrinkti tiekėjai iki 2029 m. rugsėjo turės įgyvendinti architektų komandos suplanuotą projektą.
Architektūrinio konkurso pirmos vietos laimėtojas ne tik pasirašys projektavimo sutartį su Vilniaus miesto savivaldybe ir Vilniaus vystymo kompanija, bet ir pelnys 11 tūkst. eurų piniginį prizą. 2-os vietos laimėtojų komandai teks 9 tūkst. eurų prizas, 3-ios – 6 tūkst. eurų.
Vertinant konkursines idėjas bus atsižvelgta į urbanistinį integralumą, architektūrinių sprendinių kokybę, racionalumą, funkcionalumą ir paslaugų kainą.
Visa konkurso informacija ir dokumentai – CVP IS.