2024 gruodžio 2 d. pirmadienis, 9:26
Reklama  |  facebook

Medžių ar krūmų kirtimas nuosavame sklype: ką turi žinoti gyventojai?

2022-07-27 08:29
Aplinkos ministerija dažnai sulaukia gyventojų klausimų, ar savo sklype jie gali pjauti medžius ir kokiais atvejais tam reikalingas leidimas. Primename, ką reikia žinoti privačioje žemėje kertant, intensyviai genint medžius ar krūmus ir kokia atsakomybė gresia tai darant savavališkai, nesilaikant įstatymų.
nuotrauka
Aplinkos ministerijos iliustr.


Želdinių, augančių ne miško žemėje, priežiūros, apsaugos ir tvarkymo teisinio reguliavimo pagrindus nustato Želdynų įstatymas. Pagal šį įstatymą privačioje žemėje kertant medį ar krūmą ar intensyviai jį genint (tai yra, kai pašalinama daugiau kaip 30 proc. lajos tūrio) specialų leidimą, išduodamą savivaldybės, privaloma gauti, kai želdinys yra priskiriamas saugotiniems.

Vyriausybės nutarimu, praneša Aplinkos ministerija, patvirtinti Kriterijai, kuriuos atitinkantys medžiai ir krūmai priskiriami saugotiniems želdiniams, nurodo, kokioje vietoje, kokios rūšies ir kokių skersmens bei aukščio parametrų želdiniai priskiriami saugotiniems.

Vietos, kuriose augantys želdiniai gali būti priskiriami saugotiniems, nurodytos minėtuose kriterijuose ir dažniausiai siejamos su žemės naudojimo paskirtimi, kuri nurodoma konkretaus sklypo Nekilnojamojo turto registro išraše.

  • Pavyzdžiui, kurortuose ar kurortinėse teritorijose, pakrantės apsaugos juostoje, kitos paskirties žemėje daugiabučių gyvenamųjų pastatų, bendrabučių, vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijose privačioje žemėje, žemės ūkio paskirties žemėje, sodininkų bendrijų bendrojo naudojimo žemėje ir kiti atvejai.

Todėl, norint įsitikinti, ar privačiame žemės sklype augantis želdinys nėra priskirtas saugotinam, kiekvienu konkrečiu atveju reikėtų pasitikrinti kriterijų sąraše.

Medžio skersmuo, nuo kurio priklauso, ar medis priskiriamas saugotiniems, matuojamas 1,3 m aukštyje ir skiriasi miesto ir ne miesto teritorijoje.

  • Pavyzdžiui, žemės ūkio paskirties žemėje kituose žemės ūkio paskirties žemės sklypuose ir rekreacinio naudojimo žemės sklypuose esančioje privačioje žemėje saugotiniems priskiriami ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skroblai, skirpstai, bukai, vinkšnos, liepos, maumedžiai, beržai, pušys, kai jų skersmuo 30 cm ir didesnis.

Kitos paskirties žemėje daugiabučių gyvenamųjų pastatų, bendrabučių, vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijose privačioje žemėje mieste saugotini yra 20 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skroblai, skirpstai, bukai, vinkšnos, liepos, maumedžiai, beržai, pušys, ne mieste šių rūšių medžiai 30 cm ir didesnio skersmens.

  • Kitas pavyzdys – jei privatus sklypas patenka į pakrantės apsaugos juostą, saugotiniems priskiriami ir kai kurie mažesnio skersmens medžiai – 12 cm skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skroblai, skirpstai, bukai, vinkšnos. Beržai ir gluosniai pakrantėse priskiriami saugotiniems, kai jie yra 30 cm ir didesnio skersmens. Taip pat saugotini aukštesni kaip 3 m paprastieji kadagiai.

Želdynų įstatymas numato, kad leidimas kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos želdinius gali būti išduodamas sumokėjus savivaldybės vykdomosios institucijos pagal aplinkos ministro tvirtinamus Želdinių atkuriamosios vertės įkainius apskaičiuotą želdinių atkuriamosios vertės kompensaciją (išskyrus įstatyme nustatytas išimtis, kada šios kompensacijos mokėti nereikia).

Dėl leidimo kirsti ar intensyviai genėti saugotiną želdinį asmuo turi kreiptis į savivaldybę. Kiekviena savivaldybė leidimus išduoda pagal individualias taisykles.

Leidimo kirsti saugotiną želdinį nereikia, kai kirtimo darbus reikia atlikti nedelsiant – kai dėl gamtinio, eismo ar kito įvykio pakitus saugotinų želdinių būklei jie kelia pavojų gyventojams, jų turtui, statiniams ar eismo saugumui.

Šiuo atveju, kaip pranešama, darbus atlikę asmenys per 3 darbo dienas privalo raštu informuoti savivaldybės vykdomąją instituciją, nurodydami saugotino želdinio vietą (adresą ar koordinates) ir pateikdami 3 nuotraukas, kuriose būtų užfiksuotas vaizdas prieš atliekant darbus ir iš skirtingų pusių užfiksuotas nukirstas, kitaip pašalintas iš augimo vietos ar intensyviai nugenėtas saugotinas želdinys.

Pagal Administracinių nusižengimų kodeksą neteisėtas saugotinų želdinių naikinimas užtraukia baudą asmenims nuo 60 iki 200 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 80 iki 300 eurų.

Be baudos, už neteisėtai sunaikintą želdinį asmenys turi atlyginti padarytą žalą, kuri, priklausomai nuo medžio rūšies, sudaro nuo 3 iki 13 eurų už kiekvieną nupjauto medžio kelmo skersmens centimetrą. Visa žalos suma, priklausomai nuo pašalinto medžio augimo vietos, gali būti dar padidinta iki kelių kartų. 
Statybunaujienos.lt
Žymės  Želdiniai



Aplinka

nuotrauka
2024-11-28 09:36
Šiandien daugelis gyventojų nori gyventi ne tik patogiame ir kokybiškai įrengtame, bet ir tvariame būste. Tiesa, būsto ir miesto tvarumo suvokimas neretai skiriasi, tačiau daugeliui Lietuvos didmiesčių gyventojų pirmiausiai asocijuojasi su žaliųjų erdvių gausa. Įsigydami būstą, žaliųjų erdvių aspekt...
nuotrauka
2024-11-22 11:06
Skaičiuojama, kad visame pasaulyje vidutiniškai perdirbama tik apie 9 proc. plastiko, 21 proc. stiklo ir 60 proc. popieriaus atliekų. Jungtinių tautų organizacijos (JTO) vertinimu, situacija gali dar labiau pablogėti, nes iki 2050 m. kietųjų komunalinių atliekų susidarymas išaugs nuo 2,3 mlrd. iki, ...
nuotrauka
2024-11-13 14:27
Pietrytinėje Klaipėdos dalyje, palei Šilutės plentą, netoli Jūrininkų prospekto per artimiausius kelerius metus bus įrengtas naujas parkas. Siekiama, kad šis projektas ne tik padidintų šios miesto teritorijos patrauklumą, bet ir pagerintų aplinkosauginę situaciją. Nauja žalioji zona drieksis nuo Smi...
nuotrauka
2024-11-13 09:34
Plungės apylinkės teismas tenkino Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorės ieškinį dėl neteisėtai vykdytų statybų Karklėje, Pajūrio take.
nuotrauka
2024-11-06 09:23
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti Klaipėdos apygardos teismo apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo bendrovė bei jos direktorius ir jo pavaduotojas pripažinti kaltais dėl didelės žalos žemei (jos paviršiui) padarymo ir saugomos teritorijos suniokojimo Kuršių nerijos nacionaliniame parke, išpilan...
nuotrauka
2024-11-05 09:50
Žodis „tvarumas“ vis dažniau girdimas tiek žiniasklaidoje, tiek moksliniuose darbuose, nes šiandieniniams iššūkiams reikia efektyvių ir ilgalaikių sprendimų. Tvarumas tapo neišvengiama būtinybe įvairiose srityse – nuo verslo ir politikos iki švietimo bei mokslinių tyrimų. Ne išimtis ir Kauno technol...
nuotrauka
2024-11-04 09:37
Aplinkos ministerija primena, kad nuo lapkričio 1 d. įsigaliojo liepos mėnesį Seimo priimti Želdynų įstatymo pakeitimai, įpareigojantys tam tikrais atvejais informuoti savivaldybes apie ketinamus šalinti medžius.
nuotrauka
2024-10-30 09:56
Šią savaitę Salanto upėje buvo demontuota jau antroji, kone 200 metų, ją kausčiusi užtvanka. Sunkiosios technikos išgriautas užtvankos betono atitvaras išlaisvino natūralią upės tėkmę.
nuotrauka
2024-10-24 10:31
Vienai didžiausių Lietuvoje atliekų perdirbimo bendrovių UAB „Ekobazė“ patvirtintas beveik 10 mln. Eur ES finansavimas Akmenės laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) planuojamam plastiko atliekų ir kietojo atgautojo kuro perdirbimo kompleksui. Viso projekto, kurį tikimasi įgyvendinti 2027 m. pradžioje,...
nuotrauka
2024-10-23 09:23
Vilniaus regiono atliekų rūšiavimo gamyklos operatorius „Energesman" paleido naują stiklo rūšiavimo liniją, kuri iš mišrių komunalinių atliekų atskirs 10 mm ir net dar mažesnes stiklo duženas. Naujoji linija per metus galės išrūšiuoti ir išsaugoti apie 13 tūkst. tonų stiklo – tiek stiklo reikia paga...
nuotrauka
2024-10-22 10:08
Pirmadienį, spalio 21 d., aplinkos ministras Simonas Gentvilas lankėsi Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) sąvartyne Kazokiškėse, kur kartu su vietos bendruomenių atstovais, Elektrėnų savivaldybės meru Gediminu Ratkevičiumi, Seimo nare Edita Rudelienė ir VAATC direktoriumi Tomu Vaitk...
nuotrauka
2024-10-21 14:00
Valstybės valdoma pavojingųjų atliekų tvarkymo bendrovė „Toksika“ baigė reorganizavimo procesą, po kurio naftos produktais užteršto grunto, dumblo ir vandens tvarkymo bendrovė „GVT LT" prijungta prie UAB „Toksika".
nuotrauka
2024-10-18 09:38
Klaipėdos universiteto (KU) mokslininkai šiemet ištyrė klaipėdiečiams ir regiono gyventojams itin svarbaus ir Lietuvoje unikalaus Vilhelmo kanalo vandens kokybės būklę ir galimas rizikas dėl klimato kaitos. Ką atskleidė naujasis tyrimas ir ką turėtume daryti, kad kanalas bei jį supanti gamta būtų la...
nuotrauka
2024-10-11 13:13
Klaipėdos miesto savivaldybė plečia stacionarių oro taršos stebėjimo stotelių tinklą. Stotelės bus įrengiamos 6 vietose, kurios atrinktos atsižvelgus į pramonės įmonių ir didžiausių transporto srautų pasiskirstymą mieste. Šiuo metu rengiamasi viešųjų pirkimų procedūroms, o stoteles numatoma įrengti...
nuotrauka
2024-10-10 14:00
Aplinkos ministras patvirtino Atliekų tvarkymo taisyklių pataisas, kuriose aiškiau reglamentuojama, kas yra atliekų tvarkytojai, bei nustatytos naujos pavojingų atliekų laikymo, surinkimo ir vežimo sąlygo
nuotrauka
2024-10-07 15:43
Tik trečdalis Lietuvos gyventojų yra patenkinti savo gyvenvietėse esančiomis viešosiomis erdvėmis. 42 proc. „Bipa“ tyrimo apklaustųjų pasigenda daugiau poilsio zonų: suoliukų, stalų bendriems susibūrimams. 59 proc. mano, kad infrastruktūra nėra pritaikyta žmonėms su negalia bei 50 proc. pasisako, ka...
nuotrauka
2024-10-07 09:27
Nekilnojamojo turto plėtros įmonių grupės „EIKA" darbuotojai spalio 4 d. Vilniuje, Pašilaičiuose rinkosi į talką, kurioje pasodino 130 medelių. Tokios talkos – bendrovės tradicija, kurioje jie ne tik stiprina tarpusavio ryšius, bet ir gražina aplinką.
nuotrauka
2024-10-03 09:25
Aplinkos ministras patvirtino Nuotekų dumblo tvarkymo ir panaudojimo reikalavimų pakeitimus, užkirsiančius kelią nuotekų dumblą apdorojančioms įmonėms dviprasmiškai aiškinti šį teisės aktą.
nuotrauka
2024-10-02 08:19
Aplinkos ministras patvirtino naują statybos techninį reglamentą „Statybinė klimatologija“, kuris nustato klimatinių parametrų statistines charakteristikas, būtinas teritorijų planavimui, statinių projektavimui ir statybai. Naujasis reglamentavimas leis projektuojant įvertinti tinkamas apsaugos prie...
nuotrauka
2024-10-01 09:57
Vykdydami seismologinį monitoringą, per 2018-2023 m. laikotarpį Lietuvos geologijos tarnybos (LGT) specialistai užregistravo 10 062 vietinius seisminius įvykius, 487 regioninius ir 1 579 teleseisminius. „Kartu atkreipiame dėmesį, kad didelė dalis vietinių įvykių buvo susiję su žmogaus veikla“, – sak...

Statybunaujienos.lt » Aplinka