2025 m. kovo 28 d. penktadienis, 2:08:43
Reklama  |  facebook

Mikroplastikų išvalymas iš nuotekų – paskutinė stotelė, tik iki jos mums dar toloka

2021-11-18 17:45
Seime pristatyti siūlomi Atliekų įstatymo pakeitimai. Vienas jų - įpareigojantis gamintojus nenaudoti mikroplastikų kosmetikos gaminiuose. Tai pirmasis žingsnis įgyvendinant ES įpareigojimą iki 2033 m. pasiekti nulinę taršą, kitaip tariant, visiškai išvalyti nuotekas nuo šių teršalų.
nuotrauka
Marius ŠVAIKAUSKAS, „Vilniaus vandenų“ generalinis direktorius


Minimos įmonės
Vilniaus vandenys, UAB
Plastiko minkštiklių, mikroplastikų kiekiai nuotekose sparčiai auga, kasmet šių teršalų su nuotekomis atiteka vis daugiau. Prieš dešimtmetį mums, vandentvarkininkams, šie teršalai dar nebuvo žinomi, dabar jie jau rikiuojasi dažniausiai aptinkamų ir sparčiausiai augančių teršalų nuotekose dešimtuke. Šių teršalų koncentracijos augimas nuotekose buvo fiksuojamas net griežto karantino laikotarpiu, kai dauguma įmonių buvo gerokai sumažinusios veiklos apimtis. Tai, visų pirma, rodo nekontroliuojamai augantį šių medžiagų vartojimą buityje.

Nors „Vilniaus vandenims“ plastiko minkštiklius, mikroplastikus iš nuotekų išvalyti dar pavyksta - į gamtinę išleidžiamose išvalytose nuotekose šių teršalų koncentracija neviršija leistinos normos, vis tik čia įžvelgiame grėsmingai augančią problemą.

Įmonėms už taršą paprasčiau susimokėti


Šių teršalų nuotekose daugėja dėl per menkai mūsų šalyje kontroliuojamų gamybos procesų. Mikroplastikų randama įvairiuose buities produktuose - maisto ir gėrimų pakuotėse, namų valymo ir skalbimo priemonėse, žaisluose, kosmetikos gaminiuose, tualetiniame popieriuje.

Kai kuriose kitose šalyse, pavyzdžiui, Vokietijoje, mikroplastikų naudojimas gamybos pramonėje yra apskritai uždraustas, nes prieš patekdamos į nuotekas šios medžiagos pirmiausia kenkia visiems gyviems organizmams.

Lietuvos įstatymai leidžia verslui naudoti mikroplastikus gamybos procesuose, jų neribojant ir toleruoja didelę jų koncentraciją įmonių išleidžiamose nuotekose. O štai vandentvarkos įmonės yra įpareigotos rūpintis, kad gamintojai neviršytų leistinų normų. Šiuo metu didžiausia leistina ftalatų koncentracija iš gamybos įmonių atitekančiuose nuotekose yra net 40 µg, kai šalies nuotekų valyklos privalo išvalyti ir į aplinką išleisti ne daugiau kaip 2 µg.

Mes, vandentvarkininkai, kovojame su gamybininkais, kurie viršija jau ir taip aukštą ftalatų ir fenolių normą. Tokioms įmonėms skaičiuojame padidintos taršos mokestį, reikalaujame sumažinti taršą, pateikiant taršos mažinimo priemonių planą. Vis labiau griežtiname ir sutartinius įmonių įsipareigojimus. Tačiau įmonėms yra paprasčiau susimokėti padidintos taršos mokestį nei keisti savo požiūrį ir procesus.

Pirmieji žingsniai, inicijuojant įstatymų pakeitimus, jau žengiami

Tai, kad šiandien jau diskutuojame apie mikroplastikus ir Seime siūlomi įstatymo pakeitimo projektai - reikšmingas ir labai sveikintinas žingsnis. Išties didesnio visų šalių – ne tik vandentvarkininkų, bet ir aplinkosaugininkų, sveikatos specialistų įsitraukimo į šios problemos sprendimą labai trūksta.

vilniaus nuotekų valyklaĮmonės nuotraukoje – 
Vilniaus nuotekų valykla

 

Net jei į upes tekės nuo ftalatų išvalytas vanduo, žmogus juos ir toliau vartos su maisto produktais, jį supančiais daiktais. Ftalatų taršos ir žalos problema akivaizdžiai liks neišspręsta. Todėl pirmiausia reikėtų ieškoti strateginių sprendimų – t. y. šalyje kurti nuoseklią sistemą, įgalinančią riboti ar užkardyti ftalatų naudojimą kasdienėje buityje ir pramonėje, keisti įstatymus, leidžiančius apmokestinti didžiausius teršėjus (tiek buitinius, tiek ir juridinius), o tuomet jau investuojant diegti modernias technologijas, galinčias išvalyti tai, kas liko ir gali patekti į gamtinę aplinką.

Įstatymo projekte siūloma uždrausti mikroplastikus kosmetiniuose gaminiuose. Tačiau tarptautiniuose aplinkosauginiuose tyrimuose padaryta išvada, kad vandenyne mikroplastiko kiekis iš asmens higienos produktų sudaro vos 2 proc., kai tuo tarpu net 35 proc. mikroplastiko patenka iš sintetinės tekstilės pramonės. Skalbiant sintetinius drabužius, vienas drabužis gali išleisti daugiau nei 1900 mikroplastikų (<1 mm) per kiekvieną skalbimo ciklą. Todėl mūsų, vandentvarkininkų, siūlymas būtų Atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimu mikroplastiko draudimą išplėsti, apimant sintetinę tekstilę, padangas, dažus ir kt.

Užkardyti ar išvalyti?

Tačiau iki šiol Lietuvoje sprendžiant taršos mikroplastikais problemą kol kas buvo žvalgomasi tik į vandentvarkininkus. Taip, išvalyti mikroplastikus iš nuotekų privalėsime, tačiau tai paskutinė stotelė, iki kurios mums dar toloka važiuoti. Neneigsime, nuotekas būtina valyti. Galbūt valyti geriau nei darėme iki šiol.

Saugoti aplinką nuo taršių nuotekų galima dviem būdais – užkardyti jų patekimą į nuotekų tinklus griežtai kontroliuojant teršėjus arba modernizuoti nuotekų valymą, užtikinant tam reikalingą infrastruktūrą. Nuotekos su plastiko priemaišomis ir įvairiais chemikalais į nuotekų valyklas atkeliauja iš gamybos įmonių, tačiau atsekti, kas konkrečiai užteršia valymo įrenginius, tiek mums, tiek teisėsaugos įstaigoms ir valstybės institucijoms, yra sudėtinga. Todėl problemą sprendžiame investuodami į šiuolaikiškus nuotekų valymo įrenginius.

„Vilniaus vandenų“ valdomos didžiausios Vilniaus mieste ir apskrityje nuotekų valyklos atnaujinimui iki šiol planavome skirti rekordinę sumą - beveik 44 mln. eurų. Tačiau plečiantis Vilniaus miestui, sparčiai augant teršalų nuotekose kiekiui, griežtėjant ES reikalavimams, „Vilniaus vandenys“ šių metų pradžioje kartu su Vilniaus miesto savivaldybės atstovais kreipėmės į Aplinkos ministeriją prašydama skirti iš ES struktūrinių fondų papildomą finansavimą modernioms valymo technologijoms nuotekų valykloje diegti. Jau sulaukėme ir žinių, kad papildomas 7,3 mln. eurų finansavimas bendrovei bus skirtas.

„Vilniaus vandenys“ savo iniciatyva dar praėjusiais metais pradėjo ieškoti būdų, kaip mikroplastikus iš nuotekų išvalyti. Vienas iš galimų sprendimų - valymas, naudojant aktyvintą anglį, nanofiltraciją ir oksiduojantį valymą. Pateikėme užklausas valymo technologijų tiekėjams. Tačiau nurodžius konkrečius su nuotekomis atitekančių teršalų kiekius bei siekiamus išvalymo rodiklius, kol kas nė vienas jų nepasiūlė efektyvių valymo sprendimų.

Jau antri metai vykdome ir visuomenės švietimą apie plastiko atsisakymą, atsakingą vartojimą, tvarų pasirinkimą. 
Statybunaujienos.lt



Aplinka

nuotrauka
2025-03-25 10:19
Ekspertai atkreipia dėmesį į Lietuvoje vis nuožmiau pasireiškiančias gamtos stichines nelaimes, kurios kelia grėsmę gyventojų ir verslo turtui, infrastruktūrai ir fiziniam žmonių saugumui. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, pastarųjų trijų metų laikotarpiu gamtos jėgų sukeltų žalų skaičius ša...
nuotrauka
2025-03-24 12:58
Minint pasaulinę Vandens dieną, galime pasidžiaugti, jog Lietuvoje nestokojame švaraus ir geriamojo vandens. Lietuva yra viena turtingiausių gėlo vandens išteklių pasaulyje: visoms reikmėms – nuo pramonės iki namų ūkio – mes naudojame gėlą vandenį. Tačiau, Jungtinių tautų organizacijos (JTO) duomeni...
nuotrauka
2025-03-24 12:17
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) siekia užtikrinti efektyvesnę ir tikslesnę žemės naudojimo priežiūrą, todėl diegia modernius sprendimus. Nuo šiol planuojant patikrinimus, ypatingas dėmesys bus skiriamas objektams, kurie gali kelti didžiausią grėsmę visuomenės interesam...
nuotrauka
2025-03-21 08:57
Balandžio 5 d. 11 val. Vilniuje (Stepono Batoro g. 5), netoli Pūčkorių atodangos, vyks miško sodinimo talka. Šioje erdvėje planuojama pasodinti apie 3000 medžių. Tikslui pasiekti reikalinga pagalba, taigi, palikti pėdsaką Vilniaus žaliame veide kviečiami visi.
nuotrauka
2025-03-20 12:26
Klaipėdos miesto savivaldybė atnaujina miesto žaliąsias erdves. Skulptūrų parke pirmą kartą atliekamas arboristinis medžių genėjimas, kuris padės puoselėti parko augaliją ir gerins estetinį vaizdą. Baltijos prospektą papuoš nauji medžiai, skiriamojoje juostoje bus pasodinta apie 400-500 naujų medžių...
nuotrauka
2025-03-20 12:00
„Lietuvos karstinis regionas išskirtinis tuo, kad gipsas yra palyginti arti paviršiaus (3-10 m gylyje), todėl smegduobės formuojasi įvairiais ir nenuspėjamais scenarijais – netikėtose vietose gali staiga įkristi grunto sluoksniai arba lėtai suslūgti, kaip ir po to staiga ir giliai baigti formuotis. ...
nuotrauka
2025-03-19 09:28
Aplinkos apsaugos agentūros Aplinkos būklės analitikos centro Aplinkos oro kokybės vertinimo skyriaus specialistai primena, kad iki kovo 25 d. Aplinkos apsaugos agentūrai turi būti pateiktos Kuro ir iš kuro deginančio įrenginio į aplinkos orą išmesto teršalų kiekio apskaitos 2024 metų ataskaitos.
nuotrauka
2025-03-14 10:03
Paskelbtas kvietimas teikti paraiškas 2025 m. UNESCO ir Graikijos Melinos Mercouri tarptautiniam apdovanojimui už kultūrinių kraštovaizdžių išsaugojimą ir tvarkymą. Šis apdovanojimas, įsteigtas 1995 m., skatina išskirtinius veiksmus, kuriais siekiama apsaugoti ir puoselėti pasaulio kultūrinius krašt...
nuotrauka
2025-03-13 09:41
Vandenį iš kelių šimtų gyventojų privačių šachtinių gręžinių ir gręžtinių šulinių praėjusiais metais ištyrę „Vilniaus vandenys“ stebi nedžiuginančius rezultatus – higienos normų reikalavimų neatitiko net 51 proc. gręžinių ir 45 proc. šulinių mėginių. Didžiausios Lietuvoje vandentvarkos bendrovės sp...
nuotrauka
2025-03-12 09:45
Kovo 10 d. prasidedančioje Seimo pavasario sesijoje ketinama svarstyti 5 Aplinkos ministerijos pateiktų įstatymų pakeitimo projektus. Tai numatyta Vyriausybės teikiamame teisėkūros plane Seimo pavasario sesijai. Didžioji jų dalis jau pateikta, dar keli projektai bus baigti rengti ir perduoti Seimui ...
nuotrauka
2025-03-10 15:28
Vilniuje netrukus prasidės intensyvūs želdinimo darbai – šį pavasarį miesto gatvėse ir viešosiose erdvėse bus pasodinta daugiau nei tūkstantis medžių, beveik 79 tūkst. krūminių augalų, taip pat sutvarkyta ir naujai įrengta 3343 kv. m. gėlynų.
nuotrauka
2025-03-10 15:13
Baigus paruošiamuosius darbus, Danės upės krante ties Botanikos sodu jau pradedamas tvirtinti šlaitas: įrengiamas apsauginis įlaidas ir formuojama laikanti atraminė sienutė. Šie darbai būtini siekiant apsaugoti šlaitą nuo griūties. Danės krantas šioje vietoje yra stipriai paveiktas erozijos – jis ke...
nuotrauka
2025-03-07 12:32
Daugiabučių ir individualių gyvenamųjų namų kiemuose, soduose ir sodybose vis dažniau čekši sodo žirklės ar ūžia pjūklai: žmonės geni medžius ir krūmus. Aplinkos ministerija primena, kaip tai daryti tinkamai, kad nenukentėtų želdiniai ir nebūtų padaryta žala gamtai, kurią gali tekti ir atlyginti.
nuotrauka
2025-03-06 15:10
Nors atliekų rūšiavimo sistema Lietuvoje veikia jau daugelį metų, gyventojams vis dar kyla iššūkių dėl skirtingose savivaldybėse taikomų nevienodų reikalavimų. Net 8 iš 10 šalies gyventojų mano, kad pakuočių atliekų rūšiavimo sistema turėtų būti vienoda visose šalies savivaldybėse. Tokius duomenis ...
nuotrauka
2025-03-06 14:49
Neteisingai apdorotas ir į aplinką patekęs sunkusis metalas nikelis, be kurio šiandien neįsivaizduojama technologijų pramonė, daro žalą žmonių sveikatai ir ekosistemai. KTU magistrantė, šiuo metu bandymus atliekanti Taivane, ieško naujų šio cheminio elemento išgavimo būdų ir kaip alternatyvą siūlo j...
nuotrauka
2025-03-05 15:38
Tytuvėnų regioniniame parke (tarp Šiaulėnų ir Šaukoto miestelių, Radviliškio r. sav.) esantis Šiaulės apžvalgos bokštas po remonto darbų vėl atviras lankytojams.
nuotrauka
2025-03-05 10:27
Praėjusią savaitę Vilniaus televizijos bokšte buvo įrengta ir išbandyta apledėjimo stebėsenos sistema. Sistemos paskirtis – stebėti aukščiausio Lietuvos statinio konstrukcijų apledėjimą ir laiku informuoti apie ledų kritimo rizikos lygį.
nuotrauka
2025-03-04 12:38
2024 m. Vilniuje vandens suvartojimas išaugo – Lietuvos sostinei buvo patiekta beveik 36 mln. kubinių metrų vandens. Tai yra didžiausias vandens suvartojimas per penkerius metus, o palyginti su 2020 m., vandens patiekta dešimtadaliu daugiau. Didžiausios Lietuvoje vandentvarkos įmonės „Vilniaus vande...
nuotrauka
2025-03-03 08:06
Vilnius yra tarp pirmųjų miestų pasaulyje, kuriame oranžiniais maišeliais surinktos maisto atliekos tvarkomos unikaliu būdu – maitinamos musių lervoms. Į anksčiau šį mėnesį pradėjusią veikti gyventojų maisto atliekų apdorojimo sistemą sostinės partneriai investavo daugiau nei 2 mln. eurų.
nuotrauka
2025-02-28 11:00
Aplinkos ministerija artimiausiu metu planuoja kreiptis į Europos Komisiją dėl Investicijų programos keitimo. Planuojama išplėsti galimybes investuoti į komunalinių atliekų perdirbimo infrastruktūrą. Finansavimas būtų skiriamas ne tik atskirai surinktoms, bet ir iš mišraus srauto atskirtoms atliekom...

Statybunaujienos.lt » Aplinka