2024 liepos 25 d. ketvirtadienis, 12:20
Reklama  |  facebook

NT bendrovės užsakytas tyrimas atskleidė kone išnykusių rūšių gyvenimą ir kitas Neries paslaptis

2024-03-18 09:48
Ar žinojote, kad Vilniuje galima išvysti vienas didžiausių lašišų pasaulyje? Arba tai, kad dažnas vilnietis yra ne kartą vaikščiojęs vienu seniausių miškų Europoje, besidriekiančiu palei Neries vingį? NT plėtros bendrovė „Darnu Group” ir Lietuvos hidrobiologų draugija kviečia artimiau susipažinti su vilniečiams puikiai pažįstama Neries upe ir į ją pažvelgti netikėtu rakursu.
nuotrauka
Bendrovės „Darnu Group“ nuotr.


Minimos įmonės
Darnu Group (buvusi MG VALDA), UAB

Prieglobstis nykstančioms rūšims

Neris, nors ir driekiasi palei miestą, tačiau yra kupina gyvybės – 2023 m. NT plėtros bendrovės „Darnu Group” kartu su Lietuvos hidrobiologų draugija atliktas pirmasis kompleksinis Neries tyrimas sostinėje parodė, jog čia glaudžiasi kone 30 žuvų rūšių, iš kurių net 10 yra saugomos. Viena tokių žuvų – skersnukis, kuris prieš 10 metų buvo laikytas beveik išnykusiu.

Taip pat, atliekant upės tyrimus atrasta, kad joje glaudžiasi net 67 rūšys smulkių upės dugno organizmų. Dauguma jų – įvairūs pilvakojai moliuskai, lešalai bei apsiuvos. Tai – tipiniai tekančių vandenų gyventojai, tačiau jų tarpe yra ir retų rūšių. Neryje aptiktos itin saugomos žirgelio (laumžirgio) – pleištinės skėtės lervos, taip pat rasta ir Lietuvos florai ir faunai nebūdingo lešalo lerva, kuri paskutinį kartą Lietuvos vandenyse buvo aptikta prieš 30 metų.

Įspūdingo dydžio lašišos

Į saugomų žuvų sąrašą taip pat patenka ir lašišos bei šlakiai, kurie į Nerį atplaukia šimtus kilometrų iš Baltijos jūros, kad galėtų pratęsti savo giminę. Į Neries rėvas neršti šios žuvys atplaukia sukaupusios didžiulį riebalų sluoksnį tam, jog pavyktų atlaikyti sunkią ir varginančią kelionę prieš srovę, todėl Lietuva gali pelnytai girtis didžiausiomis lašišomis.

„Lietuva gali pasigirsti vienomis didžiausių pasaulyje lašišų – iki savo nerštaviečių Lietuvos upių aukštupiuose šios žuvys, būna, nukeliauja irper 500 km atstumą. Tokį kelią įveikti gali tik pačios stipriausios ir didžiausios žuvys. Taip pat, tokį dydį Neryje neršiančios lašišos gali pasiekti ir todėl, nes jos nerštą čia išgyvena, kitaip, nei kai kuriuose kituose vandens telkiniuose neršiančios lašišos. Vadinasi, po neršto jos gali augti ir toliau“, – teigia Lietuvos hidrobiologų draugijos mokslininkas, „Darnu Group“ konsultantas upių iniciatyvoms Kęstutis Skrupskelis.

Lietuvos hidrobiologų draugija

Bendrovės „Darnu Group“ nuotr.

Anot jo, didžiausia Lietuvos vandenyse sugauta lašiša svėrė 40,2 kg ir buvo beveik 1,5 m ilgio. Dažniausiai žvejams pakliūva 6-13 kg svorio ir iki 1,1 m ilgio žuvys. Tačiau neršto metu, kuris Lietuvoje vyksta spalio-lapkričio mėnesiais, lašišų žvejyba yra griežtai draudžiama, o šių žuvų apsaugai skiriamas ypatingas dėmesys.

Seniausiame miške Europoje – saugomų paukščių giesmės

Vingio parkas yra laikomas vienu seniausių miškų Europoje, tad nieko keisto, jog jis yra tapęs prieglobsčiu paukščiams. O jų čia – gausu, ypač ties Neries pakrante, kurioje yra įsikūrę per 50 paukščių rūšių, iš kurių 8 yra saugomos ne tik Lietuvoje, bet ir tarptautiniu mastu.

Žiemos metu čia galima sutikti itin retą paukštį – vandeninį strazdą, kuris laikomas povandeninės medžioklės virtuozu. Į Neries pakrantėse sutinkamų retų paukščių sąrašą patenka ir itin retai miestuose sutinkamas tulžys, išsiskiriantis savo mėlynomis, metališko blizgesio plunksnomis, bei taip pat žuvimis besimaitinantys didieji dančiasnapiai ar juodosios žuvėdros. Neries pakrančių pievos tinkamos žaliųjų meletų ar paukščiu-panku vadinamo kukučio maisto paieškoms.

Invazinis atėjūnas

Pirmasis sostinėje atliktas kompleksinis Neries tyrimas atskleidė ir tai, jog Neryje vis daugėja invazinių rūšių. Vienas pagrindinių grėsmę vietinei faunai keliančių atėjūnų – kaspijinis upinis grundalas, kuris per pastarąjį dešimtmetį itin išplito Lietuvos gėluosiuose vandenyse.

Lietuvos hidrobiologų draugijaBendrovės
„Darnu Group“
nuotr.

„Grundalai ne tik užima vietinių rūšių teritoriją, bet ir tiesiogiai joms kenkia, kadangi yra ne tik mėgėjai ryti viską, ką tik gali apžioti, bet ir didžiuliai ikrų mėgėjai. Tad jie ne tik ryja mažesnes už save žuvis, bet ir pasistengia, jog didžiųjų liktų kuo mažiau, sudorodami ikrus ir sukdami ratus aplink nerštavietes. Grundalus pažaboti būtų galima tik labai intensyviai vykdant jų žvejybą, bei didinant specifinių plėšrūnų gausumą upėje“, – konstatuoja pranešime cituojamas upių ekspertas.

Jis priduria, kad ši žuvis ryja viską, ką gali apžioti ir nėra reikli gamtinėms sąlygoms, todėl itin lengvai plinta ir dauginasi.

Norintiems daugiau sužinoti apie upes – specialios pamokos sostinės mokykloms

Sostinės 6-12 klasių moksleiviai apie Nerį gali daugiau sužinoti NT plėtros bendrovės „Darnu Group“ organizuojamose nemokamose interaktyviose pamokose, kuriose jie supažindinami su pirmojo Neries kompleksinio tyrimo rezultatais.

Edukacijų metu Lietuvos hidrobiologų draugijos narys, „Darnu Group“ konsultantas upių iniciatyvoms K. Skrupskelis moksleivius supažindina su Neryje gyvenančiais organizmais bei joje augančiais augalais, užterštumo rodikliais, taip pat papasakoja apie upės saugojimo svarbą. Specialių pamokų metu moksleiviai gali dalyvauti viktorinoje bei laimėti prizus.

Norėdamos dalyvauti ir savo mokykloje turėti šią interaktyvią paskaitą, Vilniaus progimnazijos ir gimnazijos yra kviečiamos kreiptis el. paštu: fondas@darnugroup.lt
Statybunaujienos.ltSavivaldybėse

nuotrauka
2024-07-25 10:35
Siekiant sumažinti užtvindymo liūčių metu riziką centrinės Vilniaus dalies gatvėse, Kalvarijų gatvės atkarpoje nuo Žaliojo tilto iki Apkasų g. pradedama lietaus nuotekų tinklų rekonstrukcija. Planuojama, kad darbai bus atlikti per 13 mėnesių. Projekto vertė – 11 mln. Eur.
nuotrauka
2024-07-24 10:13
Savivaldybės vadovams aprodyta teritorija, kurioje išaugs priestatas, ir pirmajame aukšte esančios patalpos, į kurias laikinai persikels Priėmimo ir skubios pagalbos skyrius, papasakota, kokie pokyčiai laukia įgyvendinus šį projektą. Daugiausiai nerimo kėlęs klausimas – ar pavyks betranšėju būdu pak...
nuotrauka
2024-07-23 10:48
Klaipėdos uoste įgyvendinamas vieną didžiausių projektų jo istorijoje – bus suformuota ir įveiklinta 100 hektarų apimanti teritorija. Naujos sausumos teritorijos pietinėje Klaipėdos uosto dalyje kūrimui pritarė Aplinkos apsaugos agentūros specialistai, baigtos visos poveikio aplinkai vertinimo proce...
nuotrauka
2024-07-19 09:43
Pėsčiųjų susisiekimas tarp Vitės kvartalo ir Poilsio parko bus saugesnis – Klaipėdos savivaldybė ir AB „LTG Infra“ rengiasi pasirašyti bendradarbiavimo sutartį dėl dviejų lygių pėsčiųjų perėjos per geležinkelį įrengimo ties Pušyno gatve.
nuotrauka
2024-07-17 13:56
Vyriausybė pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pasiūlymui Utenoje steigti pramonės parką ir, atsižvelgiant į jo reikšmę regionui, projektui suteikti valstybei svarbaus projekto statusą.
nuotrauka
2024-07-17 09:38
Seimas priėmė Aplinkos ministerijos parengtas Želdynų įstatymo pataisas, kurios leis optimizuoti ir efektyvinti savivaldybių vykdomą želdynų ir želdinių inventorizaciją bei stebėseną, sumažins administracinę naštą savivaldybių administracijoms ir užtikrins kokybišką, centralizuotą duomenų apie želdi...
nuotrauka
2024-07-17 09:33
Panevėžio miesto savivaldybė atnaujina miesto sporto infrastruktūrą. Artimiausiu metu darbai prasidės Smėlynės g. 2B esančiame futbolo stadione.
nuotrauka
2024-07-17 09:27
Vilniaus miesto savivaldybė tęsia senamiesčio gatvių atnaujinimą. Šiais metais tvarkomos Subačiaus, Paupio, V. Šopeno, Vingrių, Žygimantų, T. Kosciuškos, Seinų, M. Daukšos, Aušros Vartų gatvės, dalis Pylimo gatvės šaligatvių. Ateinančiais metais bus pradėtos tvarkyti Trakų, Barboros Radvilaitės ir M...
nuotrauka
2024-07-16 12:05
VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (toliau – ŠRATC) visuomenei pristatė ilgai lauktą naujieną – naują didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę (DGASA), adresu S. Dariaus ir S. Girėno g. 1D, Šiauliai. Apie 3,7 tūkst. kvadratinių metrų plote įsikūrusioje atliekų surinkimo aikštelėje gyven...
nuotrauka
2024-07-15 16:01
Panevėžio miesto savivaldybė primena, kad vyksta gražiausios aplinkos konkursas ir kviečia jame dalyvauti Panevėžio miesto daugiabučių gyvenamųjų namų bendrijas, įstaigas, įmones, privačių valdų savininkus.
nuotrauka
2024-07-15 13:09
Siekiant išsiaiškinti, kaip ateityje būtų galima pagreitinti Utenos rajono savivaldybei priklausančių vietinės reikšmės kelių su žvyro danga asfaltavimo darbus, Utenoje išbandyta nauja technologija – kelio pagrindo stabilizavimas ligninu.
nuotrauka
2024-07-12 16:46
Seimas po pateikimo pritarė Aplinkos ministerijos parengtiems Žemės įstatymo ir lydinčiųjų įstatymų pakeitimams, kurie leis valstybinę žemę naudoti efektyviau ir sudarys sąlygas visuomenei gauti maksimalią naudą. Šiuos pakeitimus paskatino Konstitucinio teismo sprendimas ir identifikuotas teisinio r...
nuotrauka
2024-07-12 11:36
Klaipėdoje toliau gerinama infrastruktūra pėstiesiems ir dviratininkams. Darbai neseniai baigti Šilutės plente, ties bendrovės „Klaipėdos energija“ teritorija, taip pat – Dubysos gatvėje. Šilutės plente įrengta daugiau nei pusė kilometro naujų takų, Dubysos gatvėje – daugiau nei 300 metrų. Abiejuose...
nuotrauka
2024-07-11 13:28
Siekiant nukreipti tranzitinį transportą nuo miesto centrinės dalies, Tauragėje šiemet toliau tiesiamas pietinis aplinkkelis. Šiuo metu darbai vyksta ruože nuo Vytauto gatvės iki Dariaus ir Girėno gatvės.
nuotrauka
2024-07-11 09:22
Baigti Panevėžio autobusų stoties statybų rangos darbai. Šiuo metu tvarkoma aplinka, gaminami baldai, pagal sutartį iki spalio mėnesio turi būti baigti sutvarkyti statybos užbaigimo dokumentai. Su kelis dešimtmečius lauktu nauju statiniu panevėžiečiams ir miesto svečiams sudaryta galimybė susipažint...
nuotrauka
2024-07-10 13:50
Skundų iš Klaipėdos regiono gyventojų skundų dėl iš įmonių sklindančių nemalonių kvapų savivaldybė sulaukia kasmet. Šią savaitę aplinkos ministras Simonas Gentvilas su uostamiesčio vadovais, bendruomene, miesto ir rajono savivaldybių Aplinkosaugos komitetų nariais bei įmonių atstovais aptarė kvapų p...
nuotrauka
2024-07-10 11:01
Įsibėgėja Klaipėdoje planuojamos statyti ledo arenos projektavimas. Jau įvyko viešas projektinių pasiūlymų pristatymas, kurio metu visi besidomintys šiuo objektu turėjo galimybę detaliau susipažinti su būsimąja arena, užduoti rūpimus klausimus, pateikti savo pasiūlymus bei išsakyti pastebėjimus.
nuotrauka
2024-07-09 09:52
Antakalnio seniūnijos teritorijoje pradedami Moliakalnio ir P. Morkūno gatvių dalių atnaujinimo darbai. Šiose Dvarčionių gyvenamajame rajone esančiose gatvėse, užtikrinant saugų tiek pėsčiųjų, tiek automobilių judėjimą, bus paklota nauja asfalto danga, įrengti šaligatviai, pakeistas apšvietimas.
nuotrauka
2024-07-08 15:46
Birželio 25 - liepos 5 dienomis gyventojai galėjo balsuoti už labiausiai patinkantį naują pavadinimą dviem Fabijoniškių gatvėms – Liudo Giros ir Salomėjos Nėries. Iš viso gyventojai pasiūlė 1 776 pavadinimus. Po tris pavadinimus kiekvienai gatvei balsavimui išrinko Fabijoniškių bendruomenė kartu su ...
nuotrauka
2024-07-08 14:19
Prieš dvejus metus Kauno Laisvoji ekonominė zona (LEZ) paskelbė apie pirmąjį pritrauktų investicijų milijardą, šiuo metu investicijų suma jau artėja prie antrojo milijardo – ji siekia 1,56 milijardo eurų. Šios investicijos artimiausiu metu leis sukurti beveik 10 tūkst. aukštos kvalifikacijos darbo v...

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse