Norite vasarą statyti namą? Pradėkite ruoštis žiemą
2018-01-09 07:08
Apie nuosavo namo statybą galvojantys žmonės susiduria su pačiais įvairiausiais klausimais, į kuriuos atsakymų ieško kreipdamiesi ir į SEB banko finansų konsultantus. Banko ekspertų teigimu, neretai pasitaiko, kad norintieji gauti finansavimą namo statybai dėl patirties trūkumo ar kitų priežasčių neįvertina, kiek užtrunka namo statybos, jo įregistravimo procedūros ir kiek visa tai kainuoja. Be to, dažnai suplanuota statybų sąmata išauga, todėl planus tenka keisti.
Visos dokumentacijos paruošimas ir derinimas paprastai užtrunka nuo 2 iki 5 mėnesių, t. y. ilgiau nei daugelis įsivaizduoja. Todėl dokumentus namo statybai reikėtų pradėti tvarkyti dar metų pradžioje. Asociatyvi Pixabay.com nuotr.
Paprastai žmonės, norėdami šiltuoju metų laiku statyti namą, banką užplūsta pavasarį, daugiausiai kovo – balandžio mėnesiais. Tačiau tokiu metu konsultacijas pradėję žmonės nustemba sužinoję, kad liko per mažai laiko tam, kad iki vasaros būtų suderintas projektas, gautas statybų leidimas ir būtų galima pradėti statybos darbus. Visos dokumentacijos paruošimas ir derinimas paprastai užtrunka nuo 2 iki 5 mėnesių, t. y. ilgiau nei daugelis įsivaizduoja. Todėl dokumentus namo statybai reikėtų pradėti tvarkyti dar metų pradžioje.
Tuomet, tikėtina, visi dokumentai bus gauti laiku ir statybos pradėtos pavasarį ar vasarą, kai norisi efektyviai išnaudoti šiltąjį metų laiką, pastatyti vadinamąją „dėžutę“, baigti lauko darbus. O orui atšalus, bus galima tęsti vidaus apdailos darbus.
Svarbiausi SEB banko atstovų patarimai besiruošiantiems šiemet statyti namą:
Ruošdamiesi namo statyboms, tinkamai įvertinkite terminus, reikalingus projektui parengti, jį suderinti ir gauti statybos leidimą. Iš anksto sužinokite, kur kreiptis, kokie specialistai gali suteikti jums reikalingą informaciją.
Svarbu pasitarti su statybų specialistais ir tiksliai įvertinti jūsų namui būtinas komunikacijas, jų rūšis, kainą bei galimus nesklandumus jas prijungiant. Kai kurios komunikacijos (pavyzdžiui, miesto vandentiekis, dujų įvadas) gali kainuoti labai brangiai. Tai reikšmingos techninės sąlygos, nuo kurių negalima nukrypti norint įregistruoti 100 proc. namo baigtumą. Taigi, šios išlaidos komunikacijoms yra neišvengiamos ir kartais didesnės nei planuota, todėl tokiais atvejais reikėtų numatyti, iš kokių lėšų bus finansuojamos pabrangusios statybos.
Atsižvelgiant į statomo namo plotą, reikia įvertinti vidutinius statybų kaštus. Remiantis 2017 m. pradžios informacija, vidutiniai statybų kaštai svyruoja nuo 730 iki 1100 eurų už 1 kvadratinį metrą (išlaidos skaičiuojamos pagal 125-250 kvadratinių metrų ploto gyvenamųjų namų projektus). Mažesnio ploto gyvenamųjų namų statybos išlaidos pastebimai išauga – 10-20 proc., o didesnio ploto namų išlaidos – 5-10 proc. mažesnės. Atsižvelgiant į tai sudaroma būsimo namo sąmata.
Įvertinkite, kiek turite nuosavų lėšų namo statybai. Rekomenduojama turėti apie 20-30 procentų nuosavų lėšų t. y. jeigu namo statybos sąmata yra 100 tūkst. eurų, kreipiantis į banką dėl paskolos rekomenduojama turėti apie 20-30 tūkst. eurų ir daugiau savų lėšų. Rekomenduojama įsivertinti, kiek papildomai galėtumėte pasiskolinti statyboms ar turėti lėšų atsargą, jeigu jų metu atsirastų nenumatytų ar iš anksto neįvertintų išlaidų. Šios išlaidos vidutiniškai sudaro apie 5-10 procentų visos sąmatos sumos. Pasinaudokite būsto kredito skaičiuokle.
Daugiau apie būsto kreditą
Kaip ir tariantis dėl bet kokios paskolos, taip ir finansuojant statybas itin svarbus faktorius yra turto vertė. Taip yra todėl, kad kai imamas kreditas, pinigai statyboms finansuoti išmokami remiantis įkeičiamo turto verte. Ją nustato sertifikuoti turto vertintojai. Pabaigus kiekvieną numatytą namo statybos etapą (pamatų klojimas, „dėžutės“ pastatymas, vidaus įrengimas ir t.t.) ir norint gauti finansavimą tolimesniam statybos etapui, reikalinga atnaujinti kadastrinių matavimų bylą ir atnaujinti įkeisto turto įvertinimą.
Svarbu pasitarti su statybų specialistais ir tiksliai įvertinti jūsų namui būtinas komunikacijas, jų rūšis, kainą bei galimus nesklandumus jas prijungiant. Kai kurios komunikacijos (pavyzdžiui, miesto vandentiekis, dujų įvadas) gali kainuoti labai brangiai. Tai reikšmingos techninės sąlygos, nuo kurių negalima nukrypti norint įregistruoti 100 proc. namo baigtumą. Taigi, šios išlaidos komunikacijoms yra neišvengiamos ir kartais didesnės nei planuota, todėl tokiais atvejais reikėtų numatyti, iš kokių lėšų bus finansuojamos pabrangusios statybos.
Kai namas statomas savomis lėšomis, kiekvienas gali pasirinkti, per kiek laiko nori užbaigti projektą. Tačiau kai namo statybos vykdomos už skolintus pinigus, jas užbaigti reikia per sutartą laikotarpį, standartiškai tai trunka 2-3 metus. Finansavimą suteikusiam bankui yra svarbu, kad turtas pabaigus statybas būtų tinkamas gyventi ir būtų įregistruotas 100 proc. baigtumo faktas. Šiam veiksmui atlikti bus reikalinga atnaujinta (100 proc. baigtumo) statinio kadastro duomenų byla, kurią rengia matininkai, todėl norint viską laiku užbaigti ir išvengti papildomų rūpesčių, statybų metu svarbu nenukrypti nuo projekto. Statybos užbaigimo aktas ar deklaracija apie statybos užbaigimą yra pagrindas Nekilnojamojo turto registre įregistruoti statinį ir nuosavybės teises į jį.
Kadangi statybos finansuojamos remiantis įkeisto turto verte, pasitaiko, kad įkeičiamo turto vertės nepakanka norint gauti tam tikro dydžio kreditą. Tokiais atvejais statybų projektą gelbsti kitas turimas gyvenamosios paskirties nekilnojamasis turtas. Dažniausiai tai būna butas ar gyvenamasis namas, kuris įkeičiamas tam, kad papildomai būtų galima užsitikrinti norimą finansavimą namo statyboms. Vėliau, pabaigus statybas ir esant pakankamai pastatyto namo vertei, papildomai įkeisto turto įkeitimas yra išregistruojamas.
Visi žinome, kad užterštas lauko oras gali pakenkti sveikatai. Tačiau ar susimąstėme, kad namų oras taip pat gali būti didelė problema? Pasaulinė Sveikatos organizacija nustatė, jog patalpų oro kokybė dažnai būna net 2–5 kartus prastesnė negu oro lauke.
Įvairiems statybos darbams, kuriuos atliekant naudojamos sandarinimo putos, klijai, hermetikai, glaistai, yra imlūs laikui, kruopštumui. Todėl meistrai ieško priemonių, su kuriomis galėtų dirbti sparčiai ir kokybiškai. Atliepiant rinkos poreikius, PENOSIL, kuris yra vienas iš pirmaujančių Europoje p...
„Teriva“ sistema – tai efektyvus sprendimas pigiai, lengvai ir greitai sumontuoti perdangas naujos statybos ir renovuojamuose pastatuose net ir tada, kai pastato išplanavimas sudėtingas, nepatogios montavimo sąlygos.
Aukštesnio energinio naudingumo pastatų nauda apskaičiuojama finansiškai, nes tai lemia mažesnes šildymo sąnaudas. O kaip ekonomiškai pagrįsti akustinio komforto, aukštesnės garso izoliacijos klasės naudą?
Įvertinę LR pastatų energinio naudingumo ir atitvarų projektavimo reglamentų reikalavimus, PAROC gaminių pasiūlą ir jų savybes, „Paroc“ specialistai atnaujino CAD brėžinius ir katalogą „Statau šiltą namą 2023“.
Akustinio komforto poreikis praaugo akustinio STR reikalavimus. Tačiau vartotojai, anot Viktoro Meko, įmonės „Akustika plius“ akustiko, dar nelabai suvokia, kas tai yra – painioja su pastato energinio naudingumo klase arba neskiria patalpų akustikos nuo garso izoliacijos. O statybų specialistams, ku...
SEB banko duomenimis, per pastaruosius dvejus metus būsto kaina padidėjo 40 procentų. Gyventojai viliasi, kad brangus būstas bus kokybiškas ir komfortiškas gyventi. Tačiau paradoksas – naujos statybos butai yra aukščiausio – A++ energinio naudingumo, o garsas jau kone 20 metų – vis tos pat minimalio...
Įmonė „Ekobazė“ verčiasi atliekų tvarkymu, tačiau prieš porą metų rinkai pateikė naują prekinį ženklą EKOFINA, kuris pretenduoja aktyviai dalyvauti žiedinėje ekonomikoje: įmonė iš atliekų gamina inovatyvius, pažangius ir aktualius gaminius, kurie taip pat naudojami ir statyboje.
Pastebima, kad renovavus daugiabutį namą, būsto išlaikymas tampa ekonomiškesniu, pagražėja gyvenamoji aplinka, išauga gyvenimo komfortas bei padidėja nekilnojamojo turto vertė. Paskaičiuota, kad renovavus būstą, jo pardavimo ar nuomos kaina išauga maždaug trečdaliu. Privataus namo renovacija taip pa...
Pastatų vidaus nuotekų sistemoms įrengti pilkojo ketaus vamzdžiai naudojami jau nuo seno. Dabar Lietuvoje juos jau baigia išstumti pigesni ir lengvesni plastikiniai vamzdžiai. Vis dėlto eksploatacinėmis – ypač akustinėmis bei priešgaisrinėmis – savybėmis plastikiniai smarkiai nusileidžia ketaus vamz...
Statydami naujus pastatus, tiek daugiabučius, tiek ir individualius gyvenamuosius namus, siekiame, kad jie būtų energiškai efektyvūs, kokybiški ir ilgaamžiai. Siekiame, kad išlaidos būsto šildymui būtų kuo mažesnės, o gyvenamoji aplinka sveika ir patogi.
Naujos kartos produktai vidaus ir fasado apdailai turi būti patvarūs ir vizualiai patrauklūs – tai rinkos spaudimas statybos pramonei. Patvarios, estetiškos vidaus ir išorės apdailos ieško kiekvienas, skaičiuojantis sąnaudas ir naudą, nenorintis kas kelerius metus imtis remonto, o pasidaryti apdailą...
Kiemo vartai bei varteliai yra bene svarbiausias tvoros elementas, kuris turi būti ne tik gražus, bet ir patvarus bei ilgaamžis, nes yra naudojamas kasdien. Apie tai, kaip, vykdant kiemo aptvėrimo darbus, išsirinkti vartus bei vartelius, numatyti jų plotį, atidarymo būdą ir kitus svarbius dalykus, k...
Statybų sektorius susiduria ne tik su daugelį sričių paliečiančiais kylančių kainų, žaliavų trūkumo ar vis augančio investicijų ekologiškiems sprendimams poreikio iššūkiais. Didėjančio vartotojų reiklumo ir rinkos bei aplinkos sąlygų diktuojami pokyčiai reikalauja kūrybiškų ir tvarių sprendimų.
Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) vystytojai pirmieji Baltijos šalys pasiekė aukštą garso izoliaciją. Vilniuje vystomas NT projektas „Mindaugo rezidencija“ yra pirmasis daugiabutis Baltijos šalyse, turintis A klasės garso izoliaciją, kuri gyventojams užtikrina maksimalų privatumą ir komfortą.
Šildymo sezonas tik prasideda, bet akivaizdu, kad šiemet už namų ir butų šildymą mokėsime gerokai brangiau. Jau pasigirsta prognozių, kad išlaidos šildymui augs ir toliau. Tokia situacija verčia susimąstyti – ką savo namuose galime pakeisti, kad nors kiek sumažintume sąskaitas už šildymą. Vienas iš ...
Siekdama pagerinti ir pagreitinti vartotojų pasirinkimą, PENOSIL sukūrė patogią kategorizavimo sistemą. Naujas dizainas padės ne tik padidinti produktų matomumą, bet ir leis aiškiau nustatyti jų paskirtį bei užtikrinti efektyvesnę ir malonesnę klientų patirtį. Nauja sistema patogi ir profesionalams,...
Terasa tapo neatskiriama būsto dalimi. Kad šis statinys leistų patirti visus malonumus ne tik šiltuoju metų laiku, reikia pasidomėti statybos ypatumais.
Šildomos grindys – tai ekonomiškai efektyviausias, estetiškiausias, todėl ir populiariausias šildymo būdas. Šildomų grindų įrengimas pirmajame aukšte, įprastai, problemų nesukelia, tačiau antrajame, ant medinės perdangos, gali tapti iššūkiu. Betonuoti dažnai negalima dėl per didelių apkrovų, todėl č...
Grindinį žmonės paprastai pastebi tik dviem atvejais: kai už jo užkliūva arba grožėdamiesi negali atitraukti akių. Kauno rajono Kulautuvos miestelio Akacijų alėjoje ir V.Augausko gatvėje paklota apie 7 tūkst. kv. m „Brikers LT“ trinkelių – patogių pėstiems ir važiuotiems, įspūdingų, derančių prie ap...