2023 gegužės 30 d. antradienis, 16:43
Reklama  |  facebook

Nuo 2023-ųjų turės nelikti lauko tualetų

2021-05-20 15:12
Pandemija vis dar koreguoja atostogų planus – vietoje užsienio kurortų daugelis rinksis ramias atostogas sodybose. Vis tik aptemdyti atostogų nuotaikas užmiestyje gali nehigieniškos ir neišvaizdžios lauko būdelės, kurios daro žalą ne tik gamtai, bet ir gyventojų sveikatai. Tad kaip ilsėtis vasarnamyje be kanalizacijos ir vandentiekio?
nuotrauka
„Ecoservice“ nuotr.


Minimos įmonės
Ecoservice, UAB
Teršia net geriamąjį vandenį ir nuodija gyvūnus

Šie metai lauko tualetams – jau priešpaskutiniai. Jų atsisakyti iki 2023-ųjų metų visose gyvenvietėse, kur yra daugiau nei 2000 gyventojų, Lietuvą įpareigoja Europos Sąjungos (ES) direktyvos, tačiau daugybė žmonių tebesinaudoja taršiomis lauko būdelėmis. Prisijungti prie centralizuotų nuotekų sistemų yra brangu, o kai kur ir paprasčiausiai neįmanoma.

„Didžiausia lauko tualetų problema yra jų taršumas. Po lauko tualetais dažniausiai gyventojai patys yra išsikasę nuotekų tvarkymo taisyklių neatitinkančias duobes, todėl nuotekos užteršia gruntinius vandenis, pasiekia pačių tualeto savininkų ar jų kaimynų šulinius bei vandens gręžinius. Negana to, nuotekos iš lauko tualetų keliauja į upes, ežerus. Taip nuodijami vandens gyvūnai, žuvys, kurios vėliau galbūt atsiduria ir ant mūsų pačių stalo“, – cituojamas Andrejus Barinovas, „Ecoservice“ teritorijų priežiūros verslo direktorius.

Bendrovės atstovas atkreipia dėmesį, kad netinkamai tvarkomos nuotekos dabar yra kur kas didesnė problema, nei buvo praeityje. Gyventojai naudoja vis daugiau buitinės chemijos – įvairių valiklių, skalbiklių, dezinfekavimo priemonių, kurios su nuotekomis taip pat keliauja į aplinką, cheminėmis medžiagomis užteršdamos dirvožemį ir gruntinius vandenis.

Centralizuotos nuotekų sistemos – ne visada prieinamos

ES direktyvose numatoma, kad dauguma gyventojų turės prisijungti prie centralizuotų nuotekų tvarkymo tinklų, o 2 proc. nuotekų galės būti valomi individualiuose nuotekų valymo įrenginiuose. Vis dėlto ši tvarka daliai gyventojų kelia nemažai iššūkių. Skaičiuojama, kad prie nuotekų tinklų Lietuvoje vis dar neprisijungę 30000 namų ūkių, iš kurių, pagal Aplinkos ministerijos užsakytą „Vilmorous" atliktą apklausą, net 73,7 proc. nuotekas surenka į surinkimo duobes, kurios nėra tinkamai tvarkomos.

„Prisijungimas prie centralizuotų nuotekų sistemų reikalauja lėšų ir, nors savivaldybės siūlo iš dalies kompensuoti šiuos darbus, kai kuriems gyventojams tai gali būti neprieinama. Reikėtų ne tik nutiesti vamzdynus, tačiau ir įsirengti sanitarinį mazgą namuose. Yra situacijų, kai prisijungti prie centralizuotų sistemų neįmanoma, nes jos tiesiog pernelyg toli", – problemas įvardija A. Barinovas.

Individualūs nuotekų valymo įrenginiai gali kainuoti 2000–3000 eurų, jiems reikalinga priežiūra, todėl daliai gyventojų ir ši alternatyva yra per brangi. „Dažniausiai žmonės nenori investuoti į valymo įrenginius ar prisijungti prie centralizuotų nuotekų sistemų ten, kur nuolatos negyvena. Soduose, kaimo sodybose ir vasarnamiuose, kur žmonės laiką leidžia tik atostogų metu ir savaitgaliais, įrenginėti brangias nuotekų tvarkymo sistemas jiems paprasčiausiai neapsimoka", – paaiškina bendrovės atstovas.

Vis dažniau renkasi aplinkai draugiškus sprendimus

Vis daugiau sodų, vasarnamių ir kaimo sodybų šeimininkų tampa sąmoningesni ir vietoje taršių lauko būdelių renkasi kur kas ekologiškesnes alternatyvas – kilnojamus biotualetus. Toks gyventojų pasirinkimas kuria sveikatai saugesnę ir higieniškesnę aplinką, neleidžia nuotekoms patekti į gruntinius vandenis. Be to, biotualetams nereikalingas prijungimas prie vandentiekio ir kanalizacijos, elektros.

„Gyventojai, savo sodybose naudodamiesi biotualetais, gali būti ramūs, jog išvengs nuotekų patekimo į aplinką. Be to, pasirūpinus biotualetu, nereikia patiems sukti galvos dėl jo priežiūros ir švaros palaikymo – sutartu grafiku tuo rūpinasi vairuotojai operatoriai. Specialiu transportu biotualetai yra pristatomi ir prireikus – išvežami. Tiesa, papildomai dar galima įsirengti ir praustuvę bei rankų dezinfekavimo skysčio laikiklį. Patogu ir tai, jog naudotis biotualetu galima neribotą laiką – tiek kelerius metus, tiek ir keletą dienų, kol truks atostogos", – biotualeto privalumus vardija A. Barinovas.

 „Ecoservice“ atstovas taip pat atkreipia sodo sklypų savininkų dėmesį: „Kadangi biotualetas atitinka kilnojamojo daikto sąvoką ir nėra statinys, jo pastatymui sodo sklype atstumas iki sklypo ribos nereglamentuojamas. Tad biotualetais be vargo ir papildomų investicijų gali naudotis ir soduose poilsiaujantys ar derlių auginantys gyventojai. Negana to, į sodus ir vasarnamius galime pristatyti ir vandenį 1 kub. m plastikinėse talpose. Tai ypač patogu tiems, kaip rašoma  „Ecoservice“ pranešime, kurie neturėdami vandentiekio nenori patys pildyti didžiulių vandens rezervuarų, bet nori patogiai palaistyti šiltnamį, daržą, ar panaudoti vandenį higienos palaikymo ir ūkio priežiūros reikmėms.“
Statybunaujienos.lt
Žymės  Tarša, Sodyba



Aplinka

nuotrauka
2023-05-25 05:53
Nuo ko pradėti, norint sutvarkyti ežero pakrantę arba pašalinti švendres, dumblo sankaupas ir įsirengti poilsio vietą prie vandens? Ar galima naudotis technika, kokius prašymus ir kam reikia teikti? Aplinkos apsaugos agentūra primena, į ką reikia atkreipti dėmesį prieš užsiimant šiais darbais.
nuotrauka
2023-05-24 15:39
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas šiandien, gegužės 24 d., susitiko su Vilniaus miesto meru Valdu Benkunsku ir Vilniaus miesto vyriausiuoju architektu Mindaugu Pakalniu ir aptarė, kokių teisinių pakeitimų reikia imtis, kad būtų užkardytas savavališkas vertingų medžių kirtimas miestuose.
nuotrauka
2023-05-24 09:45
Vilniaus apylinkės prokuratūros prokurorai, gavę sostinės mero Valdo Benkunsko pareiškimą dėl Vilniaus centre nupjauto ąžuolo, pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal požymius nusikalstamos veikos, numatytos Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 294 str. 1 d. (Savavaldžiavimas).
nuotrauka
2023-05-23 13:22
Aplinkos ministerija siūlo priemones skatinti smulkųjį verslą, teikiantį pakartotinio daiktų naudojimo, remonto paslaugas, vykdantį tvarią, išteklius tausojančią gamybą. Taip pat edukacinėms programoms, kurios mažintų atliekų susidarymą, skatintų tausų išteklių, maisto vartojimą, kuo ilgesnį ir paka...
nuotrauka
2023-05-23 06:34
Aplinkos ministras patvirtino Viešųjų atskirųjų želdynų plotų normų ir priklausomųjų želdynų plotų normų apskaičiavimo tvarkos aprašą. Apraše atskirųjų želdynų normos papildytos bendro viešųjų atskirųjų želdynų ploto ir 300 m atstumu nuo gyvenamojo kvartalo ribos esančių atskirųjų želdynų ploto, ten...
nuotrauka
2023-05-18 06:32
Sodininkė Renata Mikailionytė sako, kad nors sodas turi padėti atskleisti žmogaus tapatybę, svarbu nepamiršti ir jame augančių augalų bei visos aplinkos, derinantis prie jos diktuojamų sąlygų. Tad sodininkystės ir apželdinimo tendencijos pamažu kinta tvarumo link, skatindamos kurti aplinkai draugišk...
nuotrauka
2023-05-10 11:07
Netoli Vilniaus esančiuose Nemenčinės miškuose, Taurijos girinkijoje, sužaliuos PAROC miškas.
nuotrauka
2023-05-05 13:35
Atšilęs pavasariškas oras kviečia kuo daugiau laiko praleisti lauke. Gyvenantiems nuosavuose namuose arba turintiems sodybą – tai kiemo, terasos įsirengimo, atnaujinimo, paruošimo vasaros sezonui metas. Tinkamai įrengta, patogi ir funkcionali terasa yra bene svarbiausias kiemo akcentas. „MOKI VEŽI“ ...
nuotrauka
2023-05-05 13:28
Sostinėje aplinką prižiūrinčios įmonės jau pradeda šienauti miesto teritorijas. Vilniaus savivaldybė pranešė, kad „įsiklausius į gyventojų nuomones, šiemet bus šienaujama visame mieste“. Parkuose, skveruose, kur vaikšto daug žmonių, ir daugiabučių kiemuose bus prižiūrima trumpa veja. Natūralios piev...
nuotrauka
2023-04-29 09:59
Terasa yra labiau jausmas nei statinys. Nes joje būti gera. Todėl planuodami terasą, pirmiausia galvokite apie save: ką joje veiksite, kiek daug ar mažiau vietos norite, kuo ji turi kvepėti, kokiomis spalvomis džiuginti, ar vaikščiosite joje basomis. Terasa turi būti jūsų oazė. Kaip tai įgyvendinti?
nuotrauka
2023-04-21 10:18
Kaip susitvarkyti sandėliuką ar garažą, kad jis būtų patogus naudoti ir funkcionalus, dalijasi „Tvarkos psichologija“ ekspertė Sigita Turskienė, o kur mesti susidariusias didelių gabaritų atliekas ir kaip patogiai jas rūšiuoti, pasakoja aplinkotvarkos bendrovės „Ecoservice“ atliekų surinkimo verslo ...
nuotrauka
2023-04-20 10:03
Vilniečius jau džiugina pirmosios pavasarinės gėlės. Krokų, narcizų, žydrių ir scylių žiedais pasidengė Neries krantinė prie Baltojo tilto, Bernardinų sodas, Trakų Vokės dvaro sodybos aplinka, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro prieigos, J. Jablonskio skveras. Įvairūs žiedai miestiečius d...
nuotrauka
2023-04-13 11:09
Mėgstate šviežias daržoves bei svajojate apie ankstyvus ridikėlius ir kvapnius pomidorus? Vis dar svarstote, ar jums tikrai reikia šiltnamio, ar pakaks lysvės? Susipažinkite su patarimais, kodėl šiltnamį verta turėti savo namų kieme.
nuotrauka
2023-04-08 08:10
Lauko sporto erdvės skirtos ne vien patobulinti fizinę būklę ir sveikatą. Čia susitinka sportuojantys, šeimos su vaikais, kaimynai, buriasi jaunimas. Viešos lauko sporto aikštelės sukuria nemokamas visapusiškos mankštos galimybes su treniruokliais gryname ore.
nuotrauka
2023-04-06 06:04
Aplinkos apsaugos agentūra šiuo metu vykdo kasmetinį Baltijos jūros krantų pokyčių monitoringą. Įvertintoje krantų atkarpoje nuo Melnragės iki Palangos pastebėta, kad palyginti su pernai Melnragės ir Girulių paplūdimiai atsistatė nežymiai.
nuotrauka
2023-03-16 09:59
Bendrovė „Ecoservice“ investavo 700 tūkst. eurų į pirmąją tokio tipo ir apimčių statybinių atliekų rūšiavimo liniją Lietuvoje. Pagal specialų užsakymą suprojektuoti ir pagaminti įrenginiai užtikrins, kad didžioji dalis statybinių ir griovimo atliekų bus naudojama pakartotinai – iki šiol antriniam pa...
nuotrauka
2023-03-06 05:19
Rangovams tęsiant darbus aukščiau upės krantinėje, vilniečiai jau galės naudotis atkarpoje tarp Žvėryno ir Baltojo tiltais įrengtais daugiau kaip 2 km pėsčiųjų takasi, apie 1 km dviračių takais. Čia bus ir dviračių stovų, poilsio salelių, apsčiai suoliukų.
nuotrauka
2023-03-01 10:02
NT plėtros bendrovės „Darnu Group“ įsteigtas „Darnių iniciatyvų paramos fondas“ kartu su Lietuvos hidrobiologų draugija atliks Europoje retai vykdomą kompleksinį tyrimą – įvertins per Vilniaus miestą tekančios Neries upės dalies ekologinę bei užterštumo būklę, bus numatytos upės būklės gerinimo ir n...
nuotrauka
2023-02-27 04:55
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas ir Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla susitarė dėl veiklos plano, kaip stiprinti aplinkosauginių nusikaltimų tyrimus ir siekti, kad už tokias veikas atsirastų baudžiamumas. Taip pat artimiausiu metu planuojama surengti bendrų Aplinkos apsaugos departa...
nuotrauka
2023-01-14 07:04
Vilniuje, tarp Giedraičių ir Kintų gatvių esančioje teritorijoje, bus įrengtas skveras su pakelta terasa, kurios apačioje bus galima rengti įvairius renginius, muges, koncertus, o viršuje esančiu taku pasivaikščioti ir pasigrožėti rajonu iš viršaus.

Statybunaujienos.lt » Aplinka