2024 balandžio 19 d. penktadienis, 9:38
Reklama  |  facebook

Nuo ko pradėti balkonų ir kiemų apželdinimo darbus?

2016-05-02 13:39
Pavasaris – atsinaujinimo ir gyvybės metas. Šis metų laikas yra tiesiog ideali galimybė pasikeisti tiek patiems, tiek pakeisti mus supančią aplinką. Akivaizdu, kad žmogus per savo egizstavimo tūkstantmečius kryptingai judėjo tolyn nuo gamtos. Šiandien daugelis mūsų gyvena betoninėse džiunglėse, kuriose žaluma yra pakankamai retas svečias. Tačiau panašu, kad pasiekėme tokį tašką, kai supratome norį pažvelgti šiek tiek atgal, įsileisti į savo gyvenimus daugiau gamtos. Todėl ir kiemų ar net balkonų apželdinimas tampa vis aktualesniu. Tačiau nuo ko pradėti? Ką žinoti rengiantis į savo aplinką įnešti daugiau žalumos.
nuotrauka
Apželdinant balkonus reikėtų pagalvoti ir apie kaimynus. Asociatyvi Pixabay.com nuotr.


Nepamirškite kaimynų

Kaip portalui Statybunaujienos.lt sakė Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos pirmininkas ir „ArchMITA“ direktorius Alvydas Mituzas, rengiantis želdinti savo aplinką labai svarbu to nedaryti bet kaip. Optimaliausi rezultatai pasiekiami į pagalbą pasikvietus specialistus. Nors, aišku, ir jais aklai kliautis nederėtų.

„Kartais man net tenka šiek tiek išgyventi dėl savo kolegų. Dažnas labai nori pademonstruoti savo išmonę, kokių įdomių sprendimų yra prigalvojęs. Tačiau tie išmoningi sprendimai ne visada būna tinkami, nes jiems tiesiog stinga racionalumo. Manau, kad čia labai svarbi ir užsakovų kultūra. Kai ji aukšto lygio, žmonės patys suformuluoja klausimus, o specialistas tada jau atlieka savo pagrindinį darbą – suranda atsakymus į juos. Geriausia, kai žmogus pasako: šitiek laiko galvojau, o pagaliau kažkas atėjo ir viską aiškiai išdėstė“, – sakė pašnekovas.

Visgi, pasak jo, geriausi rezultatatai pasiekiami, kai nuo pačių pradžių būtų konsultuojamasi su specialistais, geri atsakymai gali atsirasti tik kalbantis. Atsakymai juk priklauso ir nuo tokių dalykų, kaip šeimos sudėtis, individualūs jos narių lūkesčiai.

>>>Kaip apželdinti stogą ar namo sieną?

A. Mituzas pataria nepamiršti ir dar vieno labai svarbaus momento. Svarbūs ne tik jūsų norai ir lūkesčiai, bet ir jūsų kaimynų nuomonė. Ypač jeigu gyvenate bute ir rengiatės permainoms savo balkone.

Balkonas yra specifinė vieta. Gyventojui norisi susikurti jaukų kampelį, bet nereikia pamiršti ir pagalvoti apie tai, kaip tas balkonas atrodys iš lauko pusės, ar jis neiškris iš bendro namo konteksto. Tačiau matome ir gerų pavyzdžių, kai visi namo balkonai yra tvarkomi pagal tuos pačius reikalavimus. Šitai labai svarbu. Negalima į viską žiūrėti tik iš savo pozicijos. Reikia prisiminti, kad jeigu kažkieno balkone pilna žalumos, tai kaimynai jaučia ne tik geruosius kvapus. Kiekvienas augalas yra specifinis, specifinė ir jų priežiūra. Jeigu ji netinkama, kenčia visi. Visa tai labai subtilu“, – teigė A. Mituzas.

Jis teigia visada ir visur pasisakantis už saikingą puošybą. Balkonas turėtų būti apželdinamas neišeinant iš jau esamų konstrukcijų ribų. Turi būti tam tikri reikalavimai, principai, kuriems nevalia nusižengti. Nesvarbu ką apželdinant, reikia pasirinkti tinkamiausius augalus, tinkamiausius medžius.

Asociatyvi Pixabay.com nuotr.

Svarbu saiko jausmas

Tačiau apie kaimynus pagalvoti reikėtų ne tik įsirenginėjant balkoną, bet ir ruošiantis šiek tiek pagražinti bendrą kiemą. „Aš visada sakau, kad ne viskas ir ne visur tinka. Mieste reikia ir rinktis tuos dekoratyvinius augalus, kurie yra tinkami miesto aplinkai. Reikia prisiminti, kad mieste yra tokie dalykai, kaip inžineriniai tinklai, požeminės komunikacijos. Todėl želdinti reikia pakankamai atsargiai ir saikingai. Kita vertus, labai svarbu ir surasti tinkamą erdvę. Čia jau pakankamai didelė problema, nes geriausia, kai tokia erdvė numatoma dar planuojant visą kvartalą“, –įsitikinęs specialistas.

Deja, taip būna ne visada. Naujai statomuose daugiabučiuose žalios erdvės gana dažnai numatytos, bet štai senos statybos namai, deja, gyventojams palieka labai nedaug galimybių. „Tenka atkreipti dėmesį, kad dabar daugiabučių namų kiemai ir privažiavimai yra iš esmės paversti automobilių aikštelėmis. Visur tik mašinos, mašinos, mašinos… Reikia tik džiaugtis, kad pagaliau matome tendenciją automobilius iškelti kažkur aplink. Kiemai paliekami vaikų žaidimų aikštelėms, poilsio zonoms. Su automobilių problema mums reikia susidoroti, nes jie juk niokoja aplinką. Kas iš tų želdinių, jeigu ant jų stovės automobiliai“, – sakė A. Mituzas.

>>>Želdinimo tendencijos: netrukus daugiabučių rajonuose gali sužaliuoti kabantys sodai

Jeigu visgi jums pasisekė ir turite laisvą plotą, kuriame galima pasodinti kokį nors medelį, stenkitės elgtis atsakingai. Labai svarbu, kad po balkonais sodinami medžiai būtų atitraukti reikiamu atstumu. Būtina ir apskaičiuoti, kokio aukščio jie bus, kokį ir kur šešėlį mes. Kiekvienas atvejis yra atskira istorija.

„Medžių, krūmų asortimentas šiandien jau yra labai stipriai išplėstas. Rinktis tikrai turime iš ko. Aš patarčiau formuojant aplinką atkreipti dėmesį į skandinavų pavyzdį. Jie sugeba išnaudoti gyvąjį gamtos kalendorių. Kai vieni augalai dar tik pradeda žydėti, kiti jau baigia. Visada pasisakau už racionalias kompozicijas. Tarkim, dabar labai plinta tokie rytietiški sodeliai. Nesakau, kad jų reikėtų visiškai atsisakyti. Tačiau jie ne visada tinka mūsų aplinkai“, – dėstė Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos pirmininkas.

Panašiais principais jis pataria vadovautis ir kuriant nuosavą kiemą. Vienaip ar kitaip, apželdinimą reikia tinkamai suplanuoti. Labai daug priklauso nuo gyventojo norų ir poreikių. Vienas nori, kad priežiūros kiemui reikėtų kiek mažiau, kitiems ji kaip tik patinka. Kitas dalykas, kad sklypas niekada nebūna vienas. Namai juk retai stovi kažkur plyname lauke. Taigi reikia atkreipti dėmesį į kontekstą. Kaip jūsų kiemas koreliuotų su kaimynų?

„Labai patariu viską daryti pakankamai saikingai. Namo kieme miško kurti tikrai nereikėtų. Prekyboje juk netrūksta mažaūgių augalų, ir tikrai galima sukurti gražią kompoziciją neapkraunant kiemo“, – teigė A. Mituzas.

Statybunaujienos.ltAplinka

nuotrauka
2024-04-18 09:52
Ryškiomis spalvomis pleškančios gėlės – vienas iš gražiausių ir pigiausių namų akcentų. Tai, kad šiemet daug namų balkonų, terasų ir sodų pražys įvairiais žiedais, rodo ir gėlių, sėklų pardavimo skaičiai, sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Tiesa, planuojant jomis dekoru...
nuotrauka
2024-04-17 14:26
Vilniaus paukštyno akcininkai patvirtino investicijų į poveikio aplinkai mažinimą planą. Šiam planui įgyvendinti įmonė skirs 852 tūkst. eurų. Skaičiuojama, kad įgyvendinus numatytas priemones Vilniaus rajone, Rudaminoje, veikiančiuose bendrovės objektuose kvapų sklaida gali mažėti 40 proc.
nuotrauka
2024-04-16 18:33
Balandžio 22d. startuoja kvietimas savivaldybių administracijoms teikti paraiškas suprojektuoti, suformuoti ir užregistruoti miestų miškų sklypus Nekilnojamojo turto registre. 2024 m. šiai priemonei įgyvendinti bus skiriama apie 47 tūkst. eur.
nuotrauka
2024-04-16 18:27
Žemės gelmėse slypi neišnaudotas potencialas, kurį galima paversti energijos šaltiniu. Bendradarbiaujant su tarptautinėmis įmonėmis, KTU „M-Lab“ įsikūręs „Geoenergy Lab“ paramos būdu gavo beveik 3 mln. eurų vertės programinę įrangą, leidžiančią efektyviai modeliuoti žemės gelmių reiškinius. Tai svar...
nuotrauka
2024-04-15 15:30
Lietuvos apeliacinis teismas konstatavo, kad nekokybiškus konteinerius įrengusios bendrovės VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrui (ŠRATC) turės atlyginti daugiau nei 445 tūkst. eurų žalą.
nuotrauka
2024-04-12 13:47
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" veikla rodo ryžtą tausoti aplinką. Prisijungusi prie ekspedicijos „Išsaugokime Baltiją", įmonė savo aplinkosauginių iniciatyvų sąrašą papildė dar viena svarbia priemone. Pasak įmonės atstovų, šis žingsnis taps dar vienu būdu užtikrinti,...
nuotrauka
2024-04-12 13:21
Sakoma, kad svarbiausias kriterijus renkantis būstą yra vieta. Tačiau šiemet Lietuvoje atliktas tyrimas atskleidė, kad kone pusė (48 proc.) šalies gyventojų kaip prioritetą nurodo būsto energinį efektyvumą. Tiesa, trečdalis apklaustųjų pripažino, kad nėra svarstę apie investicijas, kurios padėtų pag...
nuotrauka
2024-04-11 10:29
„Orientuokimės į tai, kad mūsų vaikai neprisimintų tokio reiškinio kaip sąvartynas. Į Europos Sąjungą prieš 20 metų Lietuva įstojo prižiūrėdama šalyje 850 sąvartynų, šiuo metu yra tik 11 jų, o ateityje jų turėtų iš viso nebelikti“, – teigė pranešime cituojamas aplinkos ministras Simonas Gentvilas tr...
nuotrauka
2024-04-10 14:51
Augant statybų apimtims, auga ir atliekų kalnai – statybų aikštelėse, kaip pastebi atliekų tvarkytojai, ypač daugėja plastiko pakuočių. Nors daliai statytojų atliekų rūšiavimas vis dar – papildomas rūpestis, iš tiesų tai – ne tik tvarus, bet ir ekonomiškai naudingas sprendimas. Tiesa, planuojantys s...
nuotrauka
2024-04-09 10:43
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), Seimo Aplinkos apsaugos komiteto prašymu, atliko Aplinkos apsaugos įstatymo pakeitimo ir Aplinkos oro apsaugos įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymo projektų antikorupcinį vertinimą. STT dėl šių projektų Seimo Aplinkos apsaugos komitetui pateikė 7 antikorupcines ...
nuotrauka
2024-04-08 10:22
Generalinės prokuratūros prokuroras, siekdamas apginti viešąjį interesą, kreipėsi į Regionų administracinį teismą su prašymu septynių asmenų naudai solidariai iš Lietuvos valstybės ir Neringos savivaldybės priteisti beveik 1 mln. Eur (923 030, 43 Eur).
nuotrauka
2024-04-05 09:39
Turto bankas atidarė saulės parkus, kurie elektra aprūpina įmonės valdomus visuomeninės paskirties pastatus. Skaičiuojama, kad 2,21 MW suminės galios saulės parkai per 25 metų eksploatacijos laikotarpį CO2 emisiją sumažins kone 7 tūkst. tonų ir padengs didžiąją dalį elektros energijos poreikio pasta...
nuotrauka
2024-04-04 17:36
Alytaus miesto savivaldybės administracija ir Suvalkų miesto savivaldybė kartu įgyvendins Žaliosios infrastruktūros gerinimo pasienio regiono miestų teritorijose projektą „The Gardens“, iš dalies finansuojamą Europos Sąjungos.
nuotrauka
2024-04-04 11:09
Žadama keisti potvynių rizikos valdymo tvarkos aprašą ir peržiūrėti, kiek tikslingos jame numatytos finansuoti priemonės.
nuotrauka
2024-04-03 15:05
Balandžio 2d. baigėsi kvietimas norintiems atnaujinti savo individualų gyvenamąjį namą ir padidinti energinio naudingumo klasę. Mėnesį laiko trukęs kvietimas sulaukė didelio gyventojų susidomėjimo – gauta arti 2 000 paraiškų už daugiau nei 16 mln. eurų. Aktyviausiai namų modernizavimo galimybėmis do...
nuotrauka
2024-03-29 13:40
Artėjant gražiausiai pavasario šventei – Šv. Velykoms, daugelis ieško originalių būdų papuošti namus ir šventinį stalą. Aplinkos ministerija siūlo savo erdvių puošybai pasirinkti natūralias, tvarias dekoracijas. O ypač gerą darbą gamtai galima padaryti tam panaudojant invazinius augalus, pavyzdžiui,...
nuotrauka
2024-03-28 11:33
Po daugiau nei 3 metus trukusios rekonstrukcijos atidaryta Švenčionių nuotekų valykla. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) administravo daugiau nei 3 mln. eurų vertės projektą, modernizuojant Švenčionių miesto nuotekų valymo įrenginius ir užtikrinant nepertraukiamas, patikimas ir kokybiškas pa...
nuotrauka
2024-03-28 09:55
Kovo 27 dienos vakarą Vilniuje Panerių gatvėje AB „Ruvis“ teritorijoje užsiliepsnojo automobilių atliekų apdorojimo aikštelė. Aplinkos apsaugos agentūros laboratorija išvyko paimti aplinkos oro mėginių bei atlikti kietųjų dalelių ir kitų teršalų matavimų. Taip pat buvo parengta artimiausių valandų t...
nuotrauka
2024-03-26 09:51
Lietuvoje žaliąją elektros energiją jau perka daugiau nei kas dešimtas Lietuvos gyventojas. Labiausiai tarp jų išsiskiria 26-25 m. gyventojai, bendrai jie sudaro daugiau nei trečdalį (35,5 proc.) perkančiųjų žalią elektros energiją.
nuotrauka
2024-03-22 10:05
Nors egzistuoja daugybė pirčių nuomos pasiūlymų, tačiau dažnai žemės sklypo savininkas susimąsto apie nenuginčijamą privalumą – nuosavą pirtį. Tuomet kyla klausimas – ar turimame žemės sklype pirties statyba yra galima, o jei planuojama pirtis bus statoma šalia vandens telkinio – kokiu atstumu ją ga...

Statybunaujienos.lt » Aplinka