2021 rugsėjo 25 d. šeštadienis, 19:57
Reklama  |  facebook

Nuo ko pradėti balkonų ir kiemų apželdinimo darbus?

2016-05-02 13:39
Pavasaris – atsinaujinimo ir gyvybės metas. Šis metų laikas yra tiesiog ideali galimybė pasikeisti tiek patiems, tiek pakeisti mus supančią aplinką. Akivaizdu, kad žmogus per savo egizstavimo tūkstantmečius kryptingai judėjo tolyn nuo gamtos. Šiandien daugelis mūsų gyvena betoninėse džiunglėse, kuriose žaluma yra pakankamai retas svečias. Tačiau panašu, kad pasiekėme tokį tašką, kai supratome norį pažvelgti šiek tiek atgal, įsileisti į savo gyvenimus daugiau gamtos. Todėl ir kiemų ar net balkonų apželdinimas tampa vis aktualesniu. Tačiau nuo ko pradėti? Ką žinoti rengiantis į savo aplinką įnešti daugiau žalumos.
nuotrauka
Apželdinant balkonus reikėtų pagalvoti ir apie kaimynus. Asociatyvi Pixabay.com nuotr.


Nepamirškite kaimynų

Kaip portalui Statybunaujienos.lt sakė Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos pirmininkas ir „ArchMITA“ direktorius Alvydas Mituzas, rengiantis želdinti savo aplinką labai svarbu to nedaryti bet kaip. Optimaliausi rezultatai pasiekiami į pagalbą pasikvietus specialistus. Nors, aišku, ir jais aklai kliautis nederėtų.

„Kartais man net tenka šiek tiek išgyventi dėl savo kolegų. Dažnas labai nori pademonstruoti savo išmonę, kokių įdomių sprendimų yra prigalvojęs. Tačiau tie išmoningi sprendimai ne visada būna tinkami, nes jiems tiesiog stinga racionalumo. Manau, kad čia labai svarbi ir užsakovų kultūra. Kai ji aukšto lygio, žmonės patys suformuluoja klausimus, o specialistas tada jau atlieka savo pagrindinį darbą – suranda atsakymus į juos. Geriausia, kai žmogus pasako: šitiek laiko galvojau, o pagaliau kažkas atėjo ir viską aiškiai išdėstė“, – sakė pašnekovas.

Visgi, pasak jo, geriausi rezultatatai pasiekiami, kai nuo pačių pradžių būtų konsultuojamasi su specialistais, geri atsakymai gali atsirasti tik kalbantis. Atsakymai juk priklauso ir nuo tokių dalykų, kaip šeimos sudėtis, individualūs jos narių lūkesčiai.

>>>Kaip apželdinti stogą ar namo sieną?

A. Mituzas pataria nepamiršti ir dar vieno labai svarbaus momento. Svarbūs ne tik jūsų norai ir lūkesčiai, bet ir jūsų kaimynų nuomonė. Ypač jeigu gyvenate bute ir rengiatės permainoms savo balkone.

Balkonas yra specifinė vieta. Gyventojui norisi susikurti jaukų kampelį, bet nereikia pamiršti ir pagalvoti apie tai, kaip tas balkonas atrodys iš lauko pusės, ar jis neiškris iš bendro namo konteksto. Tačiau matome ir gerų pavyzdžių, kai visi namo balkonai yra tvarkomi pagal tuos pačius reikalavimus. Šitai labai svarbu. Negalima į viską žiūrėti tik iš savo pozicijos. Reikia prisiminti, kad jeigu kažkieno balkone pilna žalumos, tai kaimynai jaučia ne tik geruosius kvapus. Kiekvienas augalas yra specifinis, specifinė ir jų priežiūra. Jeigu ji netinkama, kenčia visi. Visa tai labai subtilu“, – teigė A. Mituzas.

Jis teigia visada ir visur pasisakantis už saikingą puošybą. Balkonas turėtų būti apželdinamas neišeinant iš jau esamų konstrukcijų ribų. Turi būti tam tikri reikalavimai, principai, kuriems nevalia nusižengti. Nesvarbu ką apželdinant, reikia pasirinkti tinkamiausius augalus, tinkamiausius medžius.

Asociatyvi Pixabay.com nuotr.

Svarbu saiko jausmas

Tačiau apie kaimynus pagalvoti reikėtų ne tik įsirenginėjant balkoną, bet ir ruošiantis šiek tiek pagražinti bendrą kiemą. „Aš visada sakau, kad ne viskas ir ne visur tinka. Mieste reikia ir rinktis tuos dekoratyvinius augalus, kurie yra tinkami miesto aplinkai. Reikia prisiminti, kad mieste yra tokie dalykai, kaip inžineriniai tinklai, požeminės komunikacijos. Todėl želdinti reikia pakankamai atsargiai ir saikingai. Kita vertus, labai svarbu ir surasti tinkamą erdvę. Čia jau pakankamai didelė problema, nes geriausia, kai tokia erdvė numatoma dar planuojant visą kvartalą“, –įsitikinęs specialistas.

Deja, taip būna ne visada. Naujai statomuose daugiabučiuose žalios erdvės gana dažnai numatytos, bet štai senos statybos namai, deja, gyventojams palieka labai nedaug galimybių. „Tenka atkreipti dėmesį, kad dabar daugiabučių namų kiemai ir privažiavimai yra iš esmės paversti automobilių aikštelėmis. Visur tik mašinos, mašinos, mašinos… Reikia tik džiaugtis, kad pagaliau matome tendenciją automobilius iškelti kažkur aplink. Kiemai paliekami vaikų žaidimų aikštelėms, poilsio zonoms. Su automobilių problema mums reikia susidoroti, nes jie juk niokoja aplinką. Kas iš tų želdinių, jeigu ant jų stovės automobiliai“, – sakė A. Mituzas.

>>>Želdinimo tendencijos: netrukus daugiabučių rajonuose gali sužaliuoti kabantys sodai

Jeigu visgi jums pasisekė ir turite laisvą plotą, kuriame galima pasodinti kokį nors medelį, stenkitės elgtis atsakingai. Labai svarbu, kad po balkonais sodinami medžiai būtų atitraukti reikiamu atstumu. Būtina ir apskaičiuoti, kokio aukščio jie bus, kokį ir kur šešėlį mes. Kiekvienas atvejis yra atskira istorija.

„Medžių, krūmų asortimentas šiandien jau yra labai stipriai išplėstas. Rinktis tikrai turime iš ko. Aš patarčiau formuojant aplinką atkreipti dėmesį į skandinavų pavyzdį. Jie sugeba išnaudoti gyvąjį gamtos kalendorių. Kai vieni augalai dar tik pradeda žydėti, kiti jau baigia. Visada pasisakau už racionalias kompozicijas. Tarkim, dabar labai plinta tokie rytietiški sodeliai. Nesakau, kad jų reikėtų visiškai atsisakyti. Tačiau jie ne visada tinka mūsų aplinkai“, – dėstė Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos pirmininkas.

Panašiais principais jis pataria vadovautis ir kuriant nuosavą kiemą. Vienaip ar kitaip, apželdinimą reikia tinkamai suplanuoti. Labai daug priklauso nuo gyventojo norų ir poreikių. Vienas nori, kad priežiūros kiemui reikėtų kiek mažiau, kitiems ji kaip tik patinka. Kitas dalykas, kad sklypas niekada nebūna vienas. Namai juk retai stovi kažkur plyname lauke. Taigi reikia atkreipti dėmesį į kontekstą. Kaip jūsų kiemas koreliuotų su kaimynų?

„Labai patariu viską daryti pakankamai saikingai. Namo kieme miško kurti tikrai nereikėtų. Prekyboje juk netrūksta mažaūgių augalų, ir tikrai galima sukurti gražią kompoziciją neapkraunant kiemo“, – teigė A. Mituzas.

Statybunaujienos.lt
SPRENDIMAI

nuotrauka
2021-09-24 06:40
Lietuvos įmonė IGLU TECH, priklausanti ICOR įmonių grupei, neslepia ambicingų planų. Modernių geoterminių šilumos siurblių gamintojai, jau žinomi Baltijos šalių ir Lenkijos rinkose, nusitaikė į Europą.
nuotrauka
2021-09-20 15:33
Stogas yra svarbiausias namo elementas, kuris saugo namus ir jo šeimininkus nuo nelauktų kritulių ir šalto bei karšto oro. Jei stogas nebus tinkamai parinktas, patirsite didelių ekonominių nuostolių. Stogą reikia rinktis atsakingai, nes visi norime, kad jis tarnautų ilgai ir puoštų kiemą savo gražia...
nuotrauka
2021-09-13 07:25,      papildyta 2021-09-14 21:38, Papildyta nuotraukomis
Svarbiausios priežastys dvi: išmanioji šildymo dujomis sistema garantuoja maksimalų komfortą su minimalia priežiūra, o išmanieji skaitikliai užtikrins tikslų atsiskaitymą ir garantuos nenutrūkstamą dujų tiekimą.
nuotrauka
2021-09-13 05:56
Balta stogo danga dengtas žaliausias Lietuvoje logistikos centras WESTHUB visą eksploatacijai reikalingą energiją planuoja gauti iš saulės elektrinės, sumontuotos ant stogo. Dėl specialios stogo dangos „RENOLIT ALKORPLAN Bright“ šio pastato energinis naudingumas yra kur kas aukštesnis – tokie stogai...
nuotrauka
2021-09-08 07:30,      papildyta 2021-09-14 21:10, Papildyta nuotraukomis
Naujos kartos ADAX NEO H/L ir CLEA H/L elektriniai radiatoriai su WiFi valdymu – modernaus ir elegantiško dizaino radiatoriai, tinkantys įvairioms aplinkoms ir pritaikyti įvairios paskirties patalpoms: gyvenamosioms, komercinėms ir pan.
nuotrauka
2021-08-12 10:50
Tinkuojamos sienos – vienas populiariausių sienų šiltinimo sprendimų tiek gyvenamųjų bei viešosios paskirties pastatų statyboje, tiek ir renovacijoje. Šilumos izoliacija yra ypatingai svarbi tokios sienos dalis, nes būtent ji padeda taupyti šildymo sąnaudas. Nedegi, ilgaamžė, laidi vandens garams, s...
nuotrauka
2021-08-06 08:02
Didėjant individualių namų pardavimams auga ir tvorų paklausa. Būsimieji gyventojai namus juosiančia tvora dažnai pradeda rūpintis dar prieš namų vidaus įrengimo darbus. Tvora šiandien yra tapusi ne tik namų saugumo ir privatumo garantu, bet ir estetiniu elementu. Taip pat svarbu žinoti, kad norint ...
nuotrauka
2021-07-30 07:31
Visai netrukus – nuo 2023 m. – visi viešieji pirkimai Lietuvoje turėtų tapti žali ir inovatyvūs. Pasiekti to vien tik tradicinėmis statybinėmis medžiagomis ir sprendimais nėra paprasta, tad modernioji Europos statybos pramonė apsiginkluoja hibridiniais sprendimais, suteikiančiais naudojamoms medžiag...
nuotrauka
2021-07-28 07:30
Siekiant užtikrinti statinių ilgaamžiškumą ir energinį efektyvumą, itin svarbus kokybiškas išorinių fasadų sienų jungčių sandarinimas. Fasado elementų jungtys ne tik padeda sukurti vientisą, estetišką vaizdą, bet ir apsaugo pastatą nuo drėgmės, temperatūrų pokyčių bei kitokio aplinkos poveikio, gali...
nuotrauka
2021-07-16 06:33
Saulės elektrinės montavimo ant namo stogo sąnaudos sudaro reikšmingą dalį visos saulės jėgainės kainos. Specialistai tvirtina, kad turint aiškias instrukcijas, saulės elektrinę ant savo namo stogo paprastai gali susimontuoti kiekvienas nagingesnis žmogus.
nuotrauka
2021-07-14 08:07
Alinant karščiams vis dažniau pagalvojame, kaip būtų gera gyventi namuose, kuriuose žiemą šilta, o vasarą – vėsu. UAB ROCKWOOL techninis vadovas dr. Andrius Buska tvirtina, kad tai tikrai įmanoma – tereikia statant ir įrengiant namus dėmesio skirti ne vien estetikai, bet ir pritaikyti keletą sprendi...
nuotrauka
2021-07-07 07:58
Net energiškai efektyviuose namuose gyventojai kartais priversti klausytis iš kaimyninių butų sklindančių garsų ar gatvės triukšmo. Vienas iš būdų padidinti akustinį komfortą – garsą izoliuojantys langai.
nuotrauka
2021-06-28 07:14
Vienas iš pagrindinių pastato elementų yra išorinė atitvara arba siena. Todėl suprantamas specialistų dėmesys, ieškant efektyviausių sprendinių. Šios paieškos tapo dar aktualesnės nuo metų pradžios įsigaliojus reikalavimui statyti tik A++ energinio naudingumo pastatus.
nuotrauka
2021-06-17 07:15
Nuo senų laikų didesnių dvarų, rūmų stogai buvo dengiami vario, žalvario ar cinkuota skarda. Ši šimtmečius menanti tradicija, tik su gerokai patobulintomis medžiagomis, išlieka populiari ir šiomis dienomis – ypač tai pastebima apsižvalgius ne tik po naujai statomų, modernių namų kvartalus, bet ir Li...
nuotrauka
2021-06-15 08:05
Vienas greičiausiai kintančių gyvenamosios aplinkos taršos šaltinių yra triukšmas. Miesto transporto, buitinių prietaisų, garso ir vaizdo aparatūros sukuriamo triukšmo lygis per pastaruosius 15–20 metų padidėjo net 10 decibelų. Žmogaus ausis tai suvokia kaip du kartus didesnį triukšmą.
nuotrauka
2021-06-14 07:18
Statybų įmonės dažnai giriasi A++ energinės klasės pastatais. Tačiau nemaža dalis pastatų realiai neatitinka deklaruojamų savybių. Sumažinti pažeidimų skaičių galėtų griežtesnė sertifikavimo kontrolė ir pirkėjų reiklumas, siekiant įsitikinti, ar gauna tai, už ką sumokėjo.
nuotrauka
2021-06-11 07:20
Garsą sugerianti tekstilė patalpoms – nauja realybė. Iš poliesterio siūlų išaustam ir poliuretanu padengtam audiniui tokių savybių suteikė ypatinga technologija: 250 tūkst. mikroperforacijų 1 kv. m užtikrina, kad akustinės CLIPSO lubos sugers net iki 90% garso.
nuotrauka
2021-06-09 13:14
Triukšmas – viena opiausių mūsų laikų aplinkosaugos ir visuomenės sveikatos problemų. Triukšmas neleidžia susikaupti, vargina, neigiamai veikia leidžiant laiką viešosiose, visuomeninėse erdvėse bei biuruose, todėl būdų, kaip efektyviai slopinti triukšmą, reikia ieškoti jau ankstyvuosiuose pastatų pr...
nuotrauka
2021-06-08 08:37
Šilumos izoliacija naudojama visur, kur siekiama išvengti patalpų mikroklimato kaitos dėl vidaus ir išorės temperatūrų skirtumo, kai šiluma prarandama dėl mainų per atitvaras, besiribojančias su išore.
nuotrauka
2021-06-01 06:47
Netinkamos pastatų konstrukcijos, nesandarumai veikia kaip kanalai, kuriais oru sklindantis garsas gali laisvai keliauti iš vienos patalpos į kitą. Dėl to gerokai sumažėja garso izoliacijos efektyvumas. O ką daryti, kai tokių garso kelių pastate yra ne vienas?

Statybunaujienos.lt » SPRENDIMAI