Nuo ko pradėti balkonų ir kiemų apželdinimo darbus?

Kaip portalui Statybunaujienos.lt sakė Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos pirmininkas ir „ArchMITA“ direktorius Alvydas Mituzas, rengiantis želdinti savo aplinką labai svarbu to nedaryti bet kaip. Optimaliausi rezultatai pasiekiami į pagalbą pasikvietus specialistus. Nors, aišku, ir jais aklai kliautis nederėtų.
„Kartais man net tenka šiek tiek išgyventi dėl savo kolegų. Dažnas labai nori pademonstruoti savo išmonę, kokių įdomių sprendimų yra prigalvojęs. Tačiau tie išmoningi sprendimai ne visada būna tinkami, nes jiems tiesiog stinga racionalumo. Manau, kad čia labai svarbi ir užsakovų kultūra. Kai ji aukšto lygio, žmonės patys suformuluoja klausimus, o specialistas tada jau atlieka savo pagrindinį darbą – suranda atsakymus į juos. Geriausia, kai žmogus pasako: šitiek laiko galvojau, o pagaliau kažkas atėjo ir viską aiškiai išdėstė“, – sakė pašnekovas.Visgi, pasak jo, geriausi rezultatatai pasiekiami, kai nuo pačių pradžių būtų konsultuojamasi su specialistais, geri atsakymai gali atsirasti tik kalbantis. Atsakymai juk priklauso ir nuo tokių dalykų, kaip šeimos sudėtis, individualūs jos narių lūkesčiai.
>>>Kaip apželdinti stogą ar namo sieną?
A. Mituzas pataria nepamiršti ir dar vieno labai svarbaus momento. Svarbūs ne tik jūsų norai ir lūkesčiai, bet ir jūsų kaimynų nuomonė. Ypač jeigu gyvenate bute ir rengiatės permainoms savo balkone.„Balkonas yra specifinė vieta. Gyventojui norisi susikurti jaukų kampelį, bet nereikia pamiršti ir pagalvoti apie tai, kaip tas balkonas atrodys iš lauko pusės, ar jis neiškris iš bendro namo konteksto. Tačiau matome ir gerų pavyzdžių, kai visi namo balkonai yra tvarkomi pagal tuos pačius reikalavimus. Šitai labai svarbu. Negalima į viską žiūrėti tik iš savo pozicijos. Reikia prisiminti, kad jeigu kažkieno balkone pilna žalumos, tai kaimynai jaučia ne tik geruosius kvapus. Kiekvienas augalas yra specifinis, specifinė ir jų priežiūra. Jeigu ji netinkama, kenčia visi. Visa tai labai subtilu“, – teigė A. Mituzas.
Jis teigia visada ir visur pasisakantis už saikingą puošybą. Balkonas turėtų būti apželdinamas neišeinant iš jau esamų konstrukcijų ribų. Turi būti tam tikri reikalavimai, principai, kuriems nevalia nusižengti. Nesvarbu ką apželdinant, reikia pasirinkti tinkamiausius augalus, tinkamiausius medžius.
Asociatyvi Pixabay.com nuotr.
Svarbu saiko jausmasTačiau apie kaimynus pagalvoti reikėtų ne tik įsirenginėjant balkoną, bet ir ruošiantis šiek tiek pagražinti bendrą kiemą. „Aš visada sakau, kad ne viskas ir ne visur tinka. Mieste reikia ir rinktis tuos dekoratyvinius augalus, kurie yra tinkami miesto aplinkai. Reikia prisiminti, kad mieste yra tokie dalykai, kaip inžineriniai tinklai, požeminės komunikacijos. Todėl želdinti reikia pakankamai atsargiai ir saikingai. Kita vertus, labai svarbu ir surasti tinkamą erdvę. Čia jau pakankamai didelė problema, nes geriausia, kai tokia erdvė numatoma dar planuojant visą kvartalą“, –įsitikinęs specialistas.
Deja, taip būna ne visada. Naujai statomuose daugiabučiuose žalios erdvės gana dažnai numatytos, bet štai senos statybos namai, deja, gyventojams palieka labai nedaug galimybių. „Tenka atkreipti dėmesį, kad dabar daugiabučių namų kiemai ir privažiavimai yra iš esmės paversti automobilių aikštelėmis. Visur tik mašinos, mašinos, mašinos… Reikia tik džiaugtis, kad pagaliau matome tendenciją automobilius iškelti kažkur aplink. Kiemai paliekami vaikų žaidimų aikštelėms, poilsio zonoms. Su automobilių problema mums reikia susidoroti, nes jie juk niokoja aplinką. Kas iš tų želdinių, jeigu ant jų stovės automobiliai“, – sakė A. Mituzas.
>>>Želdinimo tendencijos: netrukus daugiabučių rajonuose gali sužaliuoti kabantys sodai
Jeigu visgi jums pasisekė ir turite laisvą plotą, kuriame galima pasodinti kokį nors medelį, stenkitės elgtis atsakingai. Labai svarbu, kad po balkonais sodinami medžiai būtų atitraukti reikiamu atstumu. Būtina ir apskaičiuoti, kokio aukščio jie bus, kokį ir kur šešėlį mes. Kiekvienas atvejis yra atskira istorija.„Medžių, krūmų asortimentas šiandien jau yra labai stipriai išplėstas. Rinktis tikrai turime iš ko. Aš patarčiau formuojant aplinką atkreipti dėmesį į skandinavų pavyzdį. Jie sugeba išnaudoti gyvąjį gamtos kalendorių. Kai vieni augalai dar tik pradeda žydėti, kiti jau baigia. Visada pasisakau už racionalias kompozicijas. Tarkim, dabar labai plinta tokie rytietiški sodeliai. Nesakau, kad jų reikėtų visiškai atsisakyti. Tačiau jie ne visada tinka mūsų aplinkai“, – dėstė Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos pirmininkas.
Panašiais principais jis pataria vadovautis ir kuriant nuosavą kiemą. Vienaip ar kitaip, apželdinimą reikia tinkamai suplanuoti. Labai daug priklauso nuo gyventojo norų ir poreikių. Vienas nori, kad priežiūros kiemui reikėtų kiek mažiau, kitiems ji kaip tik patinka. Kitas dalykas, kad sklypas niekada nebūna vienas. Namai juk retai stovi kažkur plyname lauke. Taigi reikia atkreipti dėmesį į kontekstą. Kaip jūsų kiemas koreliuotų su kaimynų?
„Labai patariu viską daryti pakankamai saikingai. Namo kieme miško kurti tikrai nereikėtų. Prekyboje juk netrūksta mažaūgių augalų, ir tikrai galima sukurti gražią kompoziciją neapkraunant kiemo“, – teigė A. Mituzas.