Palangoje prasideda Kurhauzo medinės dalies atgimimas
Iki šio žingsnio eita ne vienerius metus – po 2002 m. rugpjūtį įvykusio gaisro, kurio metu visiškai sudegė medinė, ir smarkiai apgadinta buvo mūrinė Kurhauzo dalis, šio istorinio pastato griuvėsiai Palangos miesto centrą darkė net dešimtmetį, kadangi visą laiką kildavo ginčų tarp bendrasavininkų – Palangos miesto savivaldybės ir privačių asmenų – dėl žemės sklypo dydžio prie Kurhauzo, skelbiama Palangos savivaldybės pranešime. Galiausiai išsprendus šį klausimą, Savivaldybė ėmėsi jai priklausančios mūrinės pastato dalis atstatymo. 2012 m. gruodį buvo atstatyta mūrinės dalies išorė, o 2013 m. gruodį atlikti vidaus sutvarkymo ir pritaikymo visuomenės poreikiams darbai, ir pastatas perduotas kurorto kultūros bendruomenei. Čia įsikūrė Palangos kultūros ir jaunimo centras, imti rengti kultūriniai renginiai, visuomenės susibūrimai. Per metus mūrinėje Kurhauzo dalyje įvyksta apie 200 kultūros renginių.
Tačiau privatiems asmenims priklausiusi medinė Kurhauzo dalis po gaisro nebuvo tvarkoma. Savininkams nesirūpinant jiems priklausančia pastato dalimi, po daugybės perspėjimų buvo inicijuotas pastato dalies paėmimas, ir 2017 m. birželio 30 d. Klaipėdos apygardos teismas konstatavo – Palangos Kurhauzo medinė dalis turi būti perimta Valstybės nuosavybėn, siekiant ją išsaugoti ateinančioms kartoms.Vyriausybei priėmus nutarimą medinės Kurhauzo dalies fragmentus perduoti Palangos miesto savivaldybei, 2017 m. spalio 17 d. medinė Kurhauzo dalis perduota Palangos miesto savivaldybei. Tais pačiais metais buvo atlikti pastato medinės dalies tyrimai bei parengtas pamatų tvarkybos darbų projektas, o 2018 m. restauruoti Kurhauzo medinės dalies pamatai.
Šiais metais parengtas Kurhauzo tvarkybos projektas (rengėjas – UAB „Klaipėdos projektas“) bei gautas tvarkybos leidimas. Medinė pastato dalis bus atkuriama pagal surinktą ir archyvuojamą ikonografinę medžiagą. Palangos Kurhauzo medinės dalies tvarkybos rangos darbų suma – 974 tūkst. eurų.
Šiais metais yra parengtas ir Kurhauzo pritaikymo kultūrinei veiklai projektas, šiuo metu atliekama projekto ekspertizė. Patalpų plotas – apie 700 kv. m. Pirmame aukšte bus įrengta amfiteatrinė salė su vaizdo, garso, scenos įranga, taip pat – renginiams skirta salė, kurioje bus atkurtas grafų Tiškevičių laikmečio interjeras, bei pagalbinės patalpos, artistų persirengimo kambariai. Antrame aukšte bus įrengtos dvi salės, skirtos Palangos kultūros ir jaunimo centro kolektyvų repeticijoms.
V. Drumsta, valstybės įmonės „Lietuvos paminklai“ direktorius, pabrėžė, jog didelė garbė yra administruoti Kurhauzo tvarkybos bei pritaikymo darbus ir sulaukti rezultato.
„Ne tik viliuosi, bet ir tikiuosi, kad bus pasiektas toks pat rezultatas, kaip ir restauruojant mūrinę dalį – rangovo viešuosius pirkimus laimėjo „Pamario restauratorius“, o ši įmonė turi pakankamai patirties, todėl rezultatu aš neabejoju“, – kalbėjo V. Drumsta. Pasak jo, šiais metais planuojama visiškai restauruoti pastato sienas, stogą ir kitas konstrukcijas.
„Mūsų visų – Savivaldybės, rangovo ir mūsų įmonės, administruosiančios darbus – tikslas yra iki žiemos pilnai restauruoti pastato išorinę dalį. Kitaip pasielgti būtų ir neatsakinga“, – sakė V. Drumsta.
Restauracijos darbus atliksiančio „Pamario restauratoriaus“ vadovas A. Kliukas teigė besidžiaugiąs, kad šio kurorto simbolio restauracija patikėta būtent jo vadovaujamai įmonei.
„Mes iš pelenų pakėlėme mūrinę dalį ir labai džiaugiamės, kad galime pratęsti ir užbaigti šį darbą. Iššūkis yra nemenkas, kadangi su medžiu dirbti yra sunkiau nei su mūru. Medis yra ambicingas“, – sakė A. Kliukas bei pabrėžė – restauratoriai užsibrėžė sau tikslą atstatyti ir visai Lietuvai padovanoti tokį pastatą, koks kurortą puošė anksčiau.
Kurhauzo restauracija yra svarbi ne tik Palangai ir palangiškiams, bet ir visai Lietuvai. Kurhauzas yra istorinis objektas – nuo šio pastato Palanga pradėjo vystytis kaip kurortas. Tai buvo pirmasis Palangos viešbutis, čia nuolat vyko ir visuomenės susibūrimai, kultūros renginiai.