2023 birželio 2 d. penktadienis, 5:53
Reklama  |  facebook

Patikslinta želdynų normų apskaičiavimo tvarka

2023-05-23 06:34
Aplinkos ministras patvirtino Viešųjų atskirųjų želdynų plotų normų ir priklausomųjų želdynų plotų normų apskaičiavimo tvarkos aprašą. Apraše atskirųjų želdynų normos papildytos bendro viešųjų atskirųjų želdynų ploto ir 300 m atstumu nuo gyvenamojo kvartalo ribos esančių atskirųjų želdynų ploto, tenkančio vienam miesto, miestelio ar kurorto gyventojui, rodikliais.
nuotrauka
„Vilniaus vystymo kompanijos“ iliustr.


Minimos įmonės
STT (Specialiųjų tyrimų tarnyba),
Atsižvelgiant į Specialiųjų tyrimų tarnybos pastabas dėl įžvelgtų galimų korupcinių rizikų taikant želdynų normų skaičiavimo metodiką, darbo grupė, sudaryta iš savivaldybių atstovų, architektų, kraštovaizdžio ir želdynų specialistų bei mokslininkų, po daugiau nei pusės metų viešų diskusijų, praktinių pavyzdžių analizės, parengė pasiūlymus, pagal kuriuos buvo patikslintas aprašas, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime.

Atskirųjų želdynų, kuriems yra priskiriami miestų parkai, skverai ir kiti atskiruose žemės sklypuose suformuoti žalieji plotai, normos papildytos 300 m pasiekiamumo rodikliu, nustatant, kad šiuo atstumu nuo kvartalo ribos jo gyventojui turi tekti 10 m2 želdynų.

Darbo grupei atsižvelgus į realią situaciją itin didelio užstatymo intensyvumo didžiųjų miestų centruose nustatyta mažesnė atskirųjų želdynų norma, nes tokiose teritorijose trūksta vietos želdynams. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja užtikrinti miesto gyventojui minimalų 9 m2 žaliųjų miesto erdvių plotą ir rekomenduoja, kad gyventojas 300 m spinduliu pasiektų 0,5–1 ha viešą žaliąją erdvę. Todėl Apraše nustatyta, kad 1 km pasiekiamumo atstumu į 12 m2 atskirųjų želdynų plotų normą dideliuose ir vidutinio dydžio, t. y. 10–100 tūkst. gyventojų, miestuose turi būti įtraukiami ne mažesnio kaip 1 ha ploto atskirieji želdynai – parkai, miesto sodai, skverai.

Atsižvelgiant į tai, kad kitose šalyse taikoma praktika miesto gyventojams tenkantį želdynų kiekį apskaičiuoti viso miesto mastu nenustatant želdynų pasiekiamumo rodiklių aprašas papildytas bendro viešųjų atskirųjų želdynų ploto (m2), tenkančio vienam miesto, miestelio ar kurorto gyventojui, rodikliu. Juo remiantis galima vertinti bendrą miesto žalumą.

Į atskirųjų želdynų plotų normą bus įskaičiuojami visi II grupės valstybei priklausantys miškų plotai (miestų parkai, miestų miškai, draustinių miškai).

Priklausomieji želdynai – tai žalieji plotai, pasodinti įvairios paskirties statiniams skirtuose žemės sklypuose. Darbo grupei pasiūlius, apraše nustatyta, kad pramonės ir sandėliavimo objektų, susisiekimo ir inžinerinių komunikacijų aptarnavimo objektų teritorijose šių želdynų plotų norma galėtų būti kompensuojama nurodyta apimtimi vertikaliuoju apželdinimu arba įkuriant atskirąjį želdyną ar įveisiant mišką.

Didelių miestų pagrindinių centrų zonose ir kultūros paveldo objektų teritorijose nustatomas reikalavimas nemažinti esamų priklausomųjų želdynų plotų daugiau nei to reikalauja paveldosaugos reikalavimai ar negu nustatyta Priklausomųjų želdynų normose. Į priklausomųjų plotų normas bus įskaičiuojamos tik kritulių vandeniui laidžią dangą turinčios sporto ir žaidimo aikštelių dalys. Taip pat siūloma nustatyti ant stogo įrengiamų želdinių grunto parametrus ir užskaitos koeficientus, naudojamus apskaičiuojant stogo želdinių ploto įskaičiavimą į plotų normas. Tai turėtų paskatinti antžeminių ir požeminių statinių stogų apželdinimą.

Taikant daugiau atskirųjų želdynų kiekį apibūdinančių rodiklių visuomenė turės galimybę gauti išsamesnę informaciją apie želdynų būklę jų mieste lyginant ją su kitais miestais.

Patikslinus Priklausomųjų želdynų plotų normų nuostatas sudarytos sąlygos tiksliau taikyti plotų normas pramoninėse teritorijose, didelių miestų centrų zonose, kultūros paveldo teritorijose užtikrinant esamų priklausomųjų želdynų plotų išsaugojimą ar kompensavimo galimybę.

Naujos nuostatos dėl stogų želdinių įskaitymo į priklausomųjų želdynų plotų normas paskatins įrengti daugiau tokių želdynų. Apželdinti statinių stogai padidina bendrą rekreacijai tinkamų želdinių plotą gyvenamojoje aplinkoje, sugeria kritulių vandenį, apsaugo pastatus nuo karščio, sudaro palankias sąlygas vabzdžiams, paukščiams.

Visi darbo grupės posėdžiai buvo transliuojami viešai. Jų įrašų galima paklausyti Aplinkos ministerijos „Facebook“ paskyroje, rubrikoje „Vaizdo įrašai“. 
Statybunaujienos.ltAplinka

nuotrauka
2023-05-25 05:53
Nuo ko pradėti, norint sutvarkyti ežero pakrantę arba pašalinti švendres, dumblo sankaupas ir įsirengti poilsio vietą prie vandens? Ar galima naudotis technika, kokius prašymus ir kam reikia teikti? Aplinkos apsaugos agentūra primena, į ką reikia atkreipti dėmesį prieš užsiimant šiais darbais.
nuotrauka
2023-05-24 15:39
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas šiandien, gegužės 24 d., susitiko su Vilniaus miesto meru Valdu Benkunsku ir Vilniaus miesto vyriausiuoju architektu Mindaugu Pakalniu ir aptarė, kokių teisinių pakeitimų reikia imtis, kad būtų užkardytas savavališkas vertingų medžių kirtimas miestuose.
nuotrauka
2023-05-24 09:45
Vilniaus apylinkės prokuratūros prokurorai, gavę sostinės mero Valdo Benkunsko pareiškimą dėl Vilniaus centre nupjauto ąžuolo, pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal požymius nusikalstamos veikos, numatytos Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 294 str. 1 d. (Savavaldžiavimas).
nuotrauka
2023-05-23 13:22
Aplinkos ministerija siūlo priemones skatinti smulkųjį verslą, teikiantį pakartotinio daiktų naudojimo, remonto paslaugas, vykdantį tvarią, išteklius tausojančią gamybą. Taip pat edukacinėms programoms, kurios mažintų atliekų susidarymą, skatintų tausų išteklių, maisto vartojimą, kuo ilgesnį ir paka...
nuotrauka
2023-05-18 06:32
Sodininkė Renata Mikailionytė sako, kad nors sodas turi padėti atskleisti žmogaus tapatybę, svarbu nepamiršti ir jame augančių augalų bei visos aplinkos, derinantis prie jos diktuojamų sąlygų. Tad sodininkystės ir apželdinimo tendencijos pamažu kinta tvarumo link, skatindamos kurti aplinkai draugišk...
nuotrauka
2023-05-10 11:07
Netoli Vilniaus esančiuose Nemenčinės miškuose, Taurijos girinkijoje, sužaliuos PAROC miškas.
nuotrauka
2023-05-05 13:35
Atšilęs pavasariškas oras kviečia kuo daugiau laiko praleisti lauke. Gyvenantiems nuosavuose namuose arba turintiems sodybą – tai kiemo, terasos įsirengimo, atnaujinimo, paruošimo vasaros sezonui metas. Tinkamai įrengta, patogi ir funkcionali terasa yra bene svarbiausias kiemo akcentas. „MOKI VEŽI“ ...
nuotrauka
2023-05-05 13:28
Sostinėje aplinką prižiūrinčios įmonės jau pradeda šienauti miesto teritorijas. Vilniaus savivaldybė pranešė, kad „įsiklausius į gyventojų nuomones, šiemet bus šienaujama visame mieste“. Parkuose, skveruose, kur vaikšto daug žmonių, ir daugiabučių kiemuose bus prižiūrima trumpa veja. Natūralios piev...
nuotrauka
2023-04-29 09:59
Terasa yra labiau jausmas nei statinys. Nes joje būti gera. Todėl planuodami terasą, pirmiausia galvokite apie save: ką joje veiksite, kiek daug ar mažiau vietos norite, kuo ji turi kvepėti, kokiomis spalvomis džiuginti, ar vaikščiosite joje basomis. Terasa turi būti jūsų oazė. Kaip tai įgyvendinti?
nuotrauka
2023-04-21 10:18
Kaip susitvarkyti sandėliuką ar garažą, kad jis būtų patogus naudoti ir funkcionalus, dalijasi „Tvarkos psichologija“ ekspertė Sigita Turskienė, o kur mesti susidariusias didelių gabaritų atliekas ir kaip patogiai jas rūšiuoti, pasakoja aplinkotvarkos bendrovės „Ecoservice“ atliekų surinkimo verslo ...
nuotrauka
2023-04-20 10:03
Vilniečius jau džiugina pirmosios pavasarinės gėlės. Krokų, narcizų, žydrių ir scylių žiedais pasidengė Neries krantinė prie Baltojo tilto, Bernardinų sodas, Trakų Vokės dvaro sodybos aplinka, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro prieigos, J. Jablonskio skveras. Įvairūs žiedai miestiečius d...
nuotrauka
2023-04-13 11:09
Mėgstate šviežias daržoves bei svajojate apie ankstyvus ridikėlius ir kvapnius pomidorus? Vis dar svarstote, ar jums tikrai reikia šiltnamio, ar pakaks lysvės? Susipažinkite su patarimais, kodėl šiltnamį verta turėti savo namų kieme.
nuotrauka
2023-04-08 08:10
Lauko sporto erdvės skirtos ne vien patobulinti fizinę būklę ir sveikatą. Čia susitinka sportuojantys, šeimos su vaikais, kaimynai, buriasi jaunimas. Viešos lauko sporto aikštelės sukuria nemokamas visapusiškos mankštos galimybes su treniruokliais gryname ore.
nuotrauka
2023-04-06 06:04
Aplinkos apsaugos agentūra šiuo metu vykdo kasmetinį Baltijos jūros krantų pokyčių monitoringą. Įvertintoje krantų atkarpoje nuo Melnragės iki Palangos pastebėta, kad palyginti su pernai Melnragės ir Girulių paplūdimiai atsistatė nežymiai.
nuotrauka
2023-03-16 09:59
Bendrovė „Ecoservice“ investavo 700 tūkst. eurų į pirmąją tokio tipo ir apimčių statybinių atliekų rūšiavimo liniją Lietuvoje. Pagal specialų užsakymą suprojektuoti ir pagaminti įrenginiai užtikrins, kad didžioji dalis statybinių ir griovimo atliekų bus naudojama pakartotinai – iki šiol antriniam pa...
nuotrauka
2023-03-06 05:19
Rangovams tęsiant darbus aukščiau upės krantinėje, vilniečiai jau galės naudotis atkarpoje tarp Žvėryno ir Baltojo tiltais įrengtais daugiau kaip 2 km pėsčiųjų takasi, apie 1 km dviračių takais. Čia bus ir dviračių stovų, poilsio salelių, apsčiai suoliukų.
nuotrauka
2023-03-01 10:02
NT plėtros bendrovės „Darnu Group“ įsteigtas „Darnių iniciatyvų paramos fondas“ kartu su Lietuvos hidrobiologų draugija atliks Europoje retai vykdomą kompleksinį tyrimą – įvertins per Vilniaus miestą tekančios Neries upės dalies ekologinę bei užterštumo būklę, bus numatytos upės būklės gerinimo ir n...
nuotrauka
2023-02-27 04:55
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas ir Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla susitarė dėl veiklos plano, kaip stiprinti aplinkosauginių nusikaltimų tyrimus ir siekti, kad už tokias veikas atsirastų baudžiamumas. Taip pat artimiausiu metu planuojama surengti bendrų Aplinkos apsaugos departa...
nuotrauka
2023-01-14 07:04
Vilniuje, tarp Giedraičių ir Kintų gatvių esančioje teritorijoje, bus įrengtas skveras su pakelta terasa, kurios apačioje bus galima rengti įvairius renginius, muges, koncertus, o viršuje esančiu taku pasivaikščioti ir pasigrožėti rajonu iš viršaus.
nuotrauka
2023-01-06 15:09
Sausio 6-oji – tradicinė Trijų karalių šventė, pažyminti Kalėdinio laikotarpio pabaigą. Dažnai būtent šią dieną į dėžes vėl pakuojamos šventinės dekoracijos ir nupuošiamos kalėdinės eglės.

Statybunaujienos.lt » Aplinka