2025 m. balandžio 18 d. penktadienis, 18:53:22
Reklama  |  facebook

Pavasarį būtina tikrinti gręžinių vandenį: higienos reikalavimų neatitinka pusė ištiriamų mėginių

2025-03-13 09:41
Vandenį iš kelių šimtų gyventojų privačių šachtinių gręžinių ir gręžtinių šulinių praėjusiais metais ištyrę „Vilniaus vandenys“ stebi nedžiuginančius rezultatus – higienos normų reikalavimų neatitiko net 51 proc. gręžinių ir 45 proc. šulinių mėginių. Didžiausios Lietuvoje vandentvarkos bendrovės specialistai atėjus pavasariui ragina gyventojus suskubti išsitirti naudojamo vandens kokybę, mat net iš pažiūros skaidriausias ir skaniausias vanduo gali kelti pavojų sveikatai.
nuotrauka
Magdės šulinys. Raseinių turizmo informacijos centro nuotr.


Minimos įmonės
Vilniaus vandenys, UAB
Spinter tyrimai, UAB
„Vilniaus vandenų" užsakymu „Spinter tyrimų" atlikta šalies gyventojų apklausa parodė, kad turimų gręžinių ir šulinių vandens kokybę 16 proc. gyventojų tikrino tik prieš dešimt ar daugiau metų, prieš penkerius ar seniau – 15 proc. apklaustųjų. Tiek pat žmonių nurodė vandens kokybės apskritai niekada netyrę, o 12 proc. – neprisimena, kada tai darė. Tik kas dešimtas apklaustasis atliko vandens tyrimus per praėjusius metus, o dar 10 proc. – prieš dvejus metus.

„Vilniaus vandenų" laboratorijos vadovės Rūtos Bubulienės teigimu, pavasaris po pirmųjų didesnių atlydžių, kai nutirpsta sniegas, yra puikus metas atlikti vandens tyrimus, mat šiuo metu šulinių ir gręžinių užterštumo tikimybė padidėja.

„Atlydžių metu keičiasi gruntinio vandens sudėtis, nes tirpstantis sniegas ir ledas gali pernešti įvairių teršalų iš paviršiaus, todėl negilių šulinių ir gręžinių vanduo gali tapti netinkamas vartoti. Jei toks vanduo naudojamas maistui, rekomenduojame atšilus orams patikrinti jo kokybę. Tiesa, nemažai žmonių daro klaidą manydami, kad vandens kokybę tikrinti pakanka vieną kartą per metus, tik pavasarį. Rekomenduočiau tai daryti bent du kartus per metus ir nepasikliauti vien savo juslėmis, nes toli gražu ne visus vandens parametrų pokyčius žmogus gali pastebėti pats, jie matomi tik ištyrus specialioje laboratorijoje", – teigia pranešime cituojama Rūta Bubulienė.

Jos teigimu, ypač didelį dėmesį į savo naudojamo vandens kokybę reikėtų atkreipti gyvenant greta galimų didesnių taršos šaltinių – gamyklų, kelių, dirbamų laukų ir t.t. Tad jei vanduo buvo tikrinamas pavasarį, tą patį reikėtų padaryti ir rudenį.

Vilniaus vandenys

„Vilniaus vandenų“ nuotr.

2024 m. „Vilniaus vandenų" laboratorijoje atlikti vandens tyrimai parodė, kad dažniausia šulinių vandens kokybės problema buvo mikrobiologinė tarša. Taip nutinka, nes šuliniai paprastai yra seklesni, todėl juos labiau veikia aplinka, o juose esantis vanduo dažnai neatitinka higienos reikalavimų.

Tuo tarpu tiriant klientų pateiktus vandens mėginius iš gręžinių dažniausiai nustatomi higienos normas viršijantys bendrosios geležies ir mangano kiekiai. Nors ištirpęs manganas ir geležis vandenyje tiesiogiai nesukelia žalingo poveikio žmogaus sveikatai, tokį vandenį gerti nėra malonu, geležis jam suteikia rudą atspalvį. Anot „Vilniaus vandenų" ekspertų, tokiais atvejais vartotojai gali naudoti vandens filtrus ar vandens minkštinimo sistemas.

Ką parodo tyrimai?

Kasdien vartojamas vanduo tiesiogiai veikia sveikatą, todėl būtina užtikrinti jo kokybę ir saugą.

„Rekomenduojame cheminius ir mikrobiologinius tyrimus atlikti bent kartą per metus. Dažniau reikia tikrinti tuomet, jei pastebėjote pasikeitusį vandens skonį, kvapą ar spalvą, taip pat po stiprių liūčių ar potvynių, jei šeimoje yra nėščiųjų ar kūdikių", – sako „Vilniaus vandenų" laboratorijos vadovė R. Bubulienė.

Tyrimai, atliekami vandens kokybei nustatyti, apima kelis svarbius parametrus.

Vilniaus vandenys„Vilniaus vandenų“ nuotr.

„Gyventojai, atlikdami geriamojo vandens tyrimus, gali įvertinti tiek mikrobiologinę, tiek cheminę taršą. Šulinio vandens tyrimas apima pilną mikrobiologinį tyrimą, vandenilio jonų koncentracijos (pH) nustatymą, vandens laidumo matavimą, taip pat nitritų, nitratų ir amonio kiekio analizę", – pasakoja laboratorijos vadovė.

Pavyzdžiui, pH rodo vandens rūgštingumą ar šarmingumą, o sveikatai tinkamas pH lygis svyruoja nuo 6,5 iki 9,5.

Vandens laidumas parodo, kiek vandenyje yra ištirpusių mineralų. Kuo daugiau jų yra, tuo vanduo yra kietesnis. Tai reiškia, kad jame gali būti daugiau kalcio ir magnio, kurie nėra kenksmingi sveikatai.

Nitratai ir nitritai, jei jų yra per daug, gali kelti pavojų, ypač kūdikiams ir vaikams. Azoto turinčios medžiagos, patekusios į vandenį, virsta amoniaku, kuris oksiduojasi į nitritus ir nitratus.

Geležis ir manganas, nors ir nėra pavojingi sveikatai, gali pakeisti vandens skonį ir spalvą. Amonio kiekis vandenyje gali rodyti mikrobinį užterštumą arba puvimo procesus. Tiesiogiai jis taip pat nekenkia sveikatai, tačiau esant tam tikroms sąlygoms gali virsti nitritais ir nitratais.

Tuo tarpu centralizuotai tiekiamas vanduo yra išgaunamas iš požeminių gręžinių, kurių gylis gali siekti iki 245 metrų. Šiuos gręžinius „Vilniaus vandenys" nuolat prižiūri, kad būtų užtikrinta kokybė, saugumas ir švara. Centralizuotai tiekiamame vandenyje geležis ir manganas pašalinamas dar prieš jam pasiekiant vartotojų namus. „Vilniaus vandenų" laboratorija nuolat stebi centralizuotai tiekiamo vandens kokybę, kasmet atlikdama daugiau nei 20 tūkstančių įvairių tyrimų.

Faruq KhanFaruq Khan nuotr.

Kaip teisingai paimti mėginį

Gyventojai ir įmonės, norintys ištirti geriamojo vandens kokybę – nesvarbu, ar jis iš šulinio, gręžinio ar šaltinio – gali pasirinkti jiems patogiausią būdą: užsakyti paslaugą internetu, per savitarną arba raštu, tada pristatyti mėginį į laboratoriją patys arba išsikviesti „Vilniaus vandenų" specialistą, kuris paims mėginį vietoje.

Kaip teigia laboratorijos vadovė, mikrobiologiniam tyrimui turi būti pateikiamas mėginys steriliame 500 ml inde, kurį galima pasiimti atvykus į „Vilniaus vandenų" laboratoriją (Maironio g. 12, Vilnius).

Tyrimams pateikiami du mėginiai: mikrobiologiniam tyrimui pateikiamas mėginys steriliame 0,5 l inde, kurį galima pasiimti atvykus į laboratoriją, o kitiems tyrimams – mėginys stiklinėje ar plastikinėje 1 l taroje, kuriuos galima atsinešti iš namų.

„Jei mėginys imamas iš čiaupo, prieš tai reikėtų leisti vandeniui iš čiaupo bėgti bent 5 minutes, kad mėginys būtų reprezentatyvus. Prieš pildant sterilų indą mikrobiologiniam tyrimui negalima liesti jo vidaus ir dangtelio. Cheminiams tyrimams reikėtų pilnai pripildyti indą paliekant nedidelį oro tarpą viršuje, kad būtų galima lengvai uždaryti dangtelį. Reikėtų vengti indo perpildymo", – pataria pašnekovė.

Paėmus mėginį ji reikia kaip galima greičiau pristatyti į „Vilniaus vandenų" laboratoriją. Geriausia mėginį laikyti šaltai (ne aukštesnėje kaip +4°C temperatūroje) ir pristatyti per 2-4 valandas. Tyrimo rezultatų protokolas klientams pateikiamas el. paštu arba atsiimant laboratorijoje. 
Statybunaujienos.lt



Aplinka

nuotrauka
2025-04-18 12:23
Ketvirtadienį Pilaitėje vyko aplinkos tvarkymo iniciatyva, prie kurios prisijungė ir penki Vilniaus „Ryto“ komandos žaidėjai. Talkos metu iš dalies Pilaitės miškų ir giliausio rajono Gelūžės ežero pakrančių per nepilną valandą surinkta daugiau kaip pusė tonos šiukšlių.
nuotrauka
2025-04-15 09:43
Nors automagistralėje „Via Baltica“ žaliasis tiltas gyvūnams pastatytas tik 2023-ųjų pabaigoje, jis jau prisideda prie biologinės įvairovės išsaugojimo – vos prieš mėnesį sumontuota vaizdo stebėjimo kamera spėjo užfiksuoti, kad tiltu aktyviai naudojasi gyvūnai – lapės, stirnos, pilkieji kiškiai bei ...
nuotrauka
2025-04-10 09:32
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko Lietuvos Respublikos miškų įstatymo papildymo dėl statybos miško žemėje projekto (Projektas) antikorupcinį vertinimą. Pasak specialistų, peršasi išvada, kad Projektu siūlomas teisinis reglamentavimas yra ydingas antikorupciniu požiūriu: numatomi poilsinės pask...
nuotrauka
2025-04-07 09:10
Šį šeštadienį Vilniuje pasodinta apie 1400 medžių. Į pagalbą sunkiai savaime augančiam miškui netoli Pūčkorių atodangos, sostinėje vyko vieša talka, į kurią susirinko būrys vilniečių ir miesto svečių.
nuotrauka
2025-04-03 10:21
Didžiausia Lietuvos vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ Vilniaus nuotekų valykloje įdiegė dirbtinio intelekto (DI) sprendimus. Kasdien valykla išvalo trečdalį Lietuvos nuotekų, o inovacijos padės šį procesą optimizuoti, sumažinti sąnaudas ir pagerinti aplinkosaugos rodiklius.
nuotrauka
2025-04-02 13:35
Kilus diskusijai dėl Neries pritaikymo laivybai, Vidaus vandens kelių direkcija (VVKD) pabrėžia: šiuo metu nėra suplanuota jokia veikla Neryje tarp Vilniaus ir Kauno. Apie konkrečius sprendimus būtų galima kalbėti nebent ateityje. Tai būtų daroma išklausius suinteresuotas puses bei atlikus detalią a...
nuotrauka
2025-03-31 09:52
Neseniai Žalgirio arenos amfiteatre įvykusi Laistymas.lt 20-mečio konferencija tapo reikšmingu renginiu želdynų priežiūros specialistams ir aplinkosaugos entuziastams. Ypač daug dėmesio sulaukė Vilniaus miesto vyriausiosios sodininkės, kraštovaizdžio architektės ir ekologės Vaivos Marozienės praneši...
nuotrauka
2025-03-25 10:19
Ekspertai atkreipia dėmesį į Lietuvoje vis nuožmiau pasireiškiančias gamtos stichines nelaimes, kurios kelia grėsmę gyventojų ir verslo turtui, infrastruktūrai ir fiziniam žmonių saugumui. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, pastarųjų trijų metų laikotarpiu gamtos jėgų sukeltų žalų skaičius ša...
nuotrauka
2025-03-24 12:58
Minint pasaulinę Vandens dieną, galime pasidžiaugti, jog Lietuvoje nestokojame švaraus ir geriamojo vandens. Lietuva yra viena turtingiausių gėlo vandens išteklių pasaulyje: visoms reikmėms – nuo pramonės iki namų ūkio – mes naudojame gėlą vandenį. Tačiau, Jungtinių tautų organizacijos (JTO) duomeni...
nuotrauka
2025-03-24 12:17
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) siekia užtikrinti efektyvesnę ir tikslesnę žemės naudojimo priežiūrą, todėl diegia modernius sprendimus. Nuo šiol planuojant patikrinimus, ypatingas dėmesys bus skiriamas objektams, kurie gali kelti didžiausią grėsmę visuomenės interesam...
nuotrauka
2025-03-21 08:57
Balandžio 5 d. 11 val. Vilniuje (Stepono Batoro g. 5), netoli Pūčkorių atodangos, vyks miško sodinimo talka. Šioje erdvėje planuojama pasodinti apie 3000 medžių. Tikslui pasiekti reikalinga pagalba, taigi, palikti pėdsaką Vilniaus žaliame veide kviečiami visi.
nuotrauka
2025-03-20 12:26
Klaipėdos miesto savivaldybė atnaujina miesto žaliąsias erdves. Skulptūrų parke pirmą kartą atliekamas arboristinis medžių genėjimas, kuris padės puoselėti parko augaliją ir gerins estetinį vaizdą. Baltijos prospektą papuoš nauji medžiai, skiriamojoje juostoje bus pasodinta apie 400-500 naujų medžių...
nuotrauka
2025-03-20 12:00
„Lietuvos karstinis regionas išskirtinis tuo, kad gipsas yra palyginti arti paviršiaus (3-10 m gylyje), todėl smegduobės formuojasi įvairiais ir nenuspėjamais scenarijais – netikėtose vietose gali staiga įkristi grunto sluoksniai arba lėtai suslūgti, kaip ir po to staiga ir giliai baigti formuotis. ...
nuotrauka
2025-03-19 09:28
Aplinkos apsaugos agentūros Aplinkos būklės analitikos centro Aplinkos oro kokybės vertinimo skyriaus specialistai primena, kad iki kovo 25 d. Aplinkos apsaugos agentūrai turi būti pateiktos Kuro ir iš kuro deginančio įrenginio į aplinkos orą išmesto teršalų kiekio apskaitos 2024 metų ataskaitos.
nuotrauka
2025-03-14 10:03
Paskelbtas kvietimas teikti paraiškas 2025 m. UNESCO ir Graikijos Melinos Mercouri tarptautiniam apdovanojimui už kultūrinių kraštovaizdžių išsaugojimą ir tvarkymą. Šis apdovanojimas, įsteigtas 1995 m., skatina išskirtinius veiksmus, kuriais siekiama apsaugoti ir puoselėti pasaulio kultūrinius krašt...
nuotrauka
2025-03-12 09:45
Kovo 10 d. prasidedančioje Seimo pavasario sesijoje ketinama svarstyti 5 Aplinkos ministerijos pateiktų įstatymų pakeitimo projektus. Tai numatyta Vyriausybės teikiamame teisėkūros plane Seimo pavasario sesijai. Didžioji jų dalis jau pateikta, dar keli projektai bus baigti rengti ir perduoti Seimui ...
nuotrauka
2025-03-10 15:28
Vilniuje netrukus prasidės intensyvūs želdinimo darbai – šį pavasarį miesto gatvėse ir viešosiose erdvėse bus pasodinta daugiau nei tūkstantis medžių, beveik 79 tūkst. krūminių augalų, taip pat sutvarkyta ir naujai įrengta 3343 kv. m. gėlynų.
nuotrauka
2025-03-10 15:13
Baigus paruošiamuosius darbus, Danės upės krante ties Botanikos sodu jau pradedamas tvirtinti šlaitas: įrengiamas apsauginis įlaidas ir formuojama laikanti atraminė sienutė. Šie darbai būtini siekiant apsaugoti šlaitą nuo griūties. Danės krantas šioje vietoje yra stipriai paveiktas erozijos – jis ke...
nuotrauka
2025-03-07 12:32
Daugiabučių ir individualių gyvenamųjų namų kiemuose, soduose ir sodybose vis dažniau čekši sodo žirklės ar ūžia pjūklai: žmonės geni medžius ir krūmus. Aplinkos ministerija primena, kaip tai daryti tinkamai, kad nenukentėtų želdiniai ir nebūtų padaryta žala gamtai, kurią gali tekti ir atlyginti.
nuotrauka
2025-03-06 15:10
Nors atliekų rūšiavimo sistema Lietuvoje veikia jau daugelį metų, gyventojams vis dar kyla iššūkių dėl skirtingose savivaldybėse taikomų nevienodų reikalavimų. Net 8 iš 10 šalies gyventojų mano, kad pakuočių atliekų rūšiavimo sistema turėtų būti vienoda visose šalies savivaldybėse. Tokius duomenis ...

Statybunaujienos.lt » Aplinka