Pirmojo elektroninio statybos darbų žurnalo kūrėjai: ateities statyba – tai statyba be popieriaus
Kaip kilo mintis pirmiesiems Lietuvos rinkoje pasiūlyti elektroninį statybos žurnalą StatybosZurnalas.lt ir kokią pridėtinę vertę tai kuria statybos įmonėms, pasakoja bendrovės „Cotenders“ vadovas Virginijus Kanaporis.
Vykdote veiklą jau 10 metų. Kodėl pasirinkote žengti į rinką kuriant statybų dokumentacijos skaitmeninimo sprendimus?
Statybų pramonė ir statybų rinka Lietuvoje vis dar yra mažai suskaitmeninta. Esu įsitikinęs, kad mūsų statybų sektoriui labai svarbu kelti darbo našumą ir efektyvumą. Šio uždavinio nepavyks išspręsti, jeigu nebus taikomos inovacijos ir informacinės technologijos. Jau prieš 10 metų matėme daug erdvės ir galimybių siūlant Lietuvos statybų rinkai IT sprendimus, todėl ryžomės žengti pirmuosius žingsnius. Sukūrėme elektroninį statybos žurnalą, kuris tapo efektyviu statybų dokumentacijos įrankiu.
Statybų įmonės buvo įpratusios rengti popierinius statybos darbų žurnalus. Ar buvo sunku keisti jų įpročius? Su kokiais iššūkiais susidūrėte?
Reikia pripažinti, kad iššūkių buvo nemažai. Svarbu paminėti, kad „Cotenders“ sukurtas elektroninis statybos darbų žurnalas didina skaidrumą. Ne paslaptis, kad Lietuvos statybų rinkoje vis dar gajus šešėlinis sektorius, o neskaidriai dirbančioms įmonėms mūsų produktas yra visiškai nereikalingas. Kita dilema – žemas statybų sektoriuje dirbančių asmenų kompiuterinis raštingumas. Skyrėme labai daug laiko ir dėmesio savo klientams – statybos įmonėse dirbantiems darbuotojams – mokyti. Pradėdami veiklą, tikrai nesitikėjome, kad susidursime su tokiais iššūkiais.
„Cotenders“ kuriamas StatybosZurnalas.lt vienoje platformoje jungia daugiau nei 10 tūkst. vartotojų. Kas yra jūsų klientai?
Šiuo metu daugiau vyrauja privatūs klientai, bet yra nemažai klientų ir iš viešojo sektoriaus. Džiugina tai, kad užsienio investuotojai dažnai renkasi mūsų IT sprendimus. Pastebime, kad tarptautinėms įmonėms, investuojančioms į projektus Lietuvoje, labai svarbu kontroliuoti investicinių projektų įgyvendinimo procesus.
Kokius jūsų elektroninio statybos darbų žurnalo privalumus dažniausiai mini jį naudojančios įmonės?
Klientai mūsų produktą vertina todėl, kad programėle patogu naudotis, mat skiriame daug dėmesio, kad būtų lengva ir suvesti duomenis, ir naudotis paieška, ir analizuoti gautą informaciją. Nėra abejonės, kad klientams svarbus ir duomenų saugumas, privatumas, o tam, plėtodami savo produktus, skiriame labai daug dėmesio.Esate vieninteliai Lietuvoje elektroninio statybos darbų žurnalo paslaugos tiekėjai, kuriems suteiktas ISO 27001 sertifikatas. Ką tai reiškia jūsų žurnalo vartotojams?
Nuo „Cotenders“ veiklos pradžios didelį dėmesį skyrėme sistemų saugumui ir patikimumui. Vadovaudamiesi šiuo saugos standartu, galime užtikrinti klientus, kad jų informacija yra tvarkoma pagal aukščiausius reikalavimus. Gebame nustatyti galimas saugumo rizikas ir efektyviai užkirsti joms kelią. Taip pat svarbus saugos aspektas: dokumentuose esantys duomenys negali būti pakeisti po suinteresuotųjų šalių pasirašymo, todėl išvengiama duomenų klastojimo. Visos šios priemonės svarbios siekiant apsaugoti suinteresuotųjų šalių (klientų, darbuotojų, tiekėjų, veiklos partnerių ir kt.) informaciją.
Kaip keičiasi „Cotenders“ žurnalo vartotojų poreikiai ir kas tam turi daugiausiai įtakos – technologijų tobulėjimas, teisiniai pokyčiai, ekonominiai veiksniai? Kaip prie kintančių vartotojų poreikių prisitaiko jūsų kuriamas produktas?
Į statybų rinką ateina nauja inžinierių karta, keičianti statybų sektorių ir didinanti reikalavimus IT paslaugų tiekėjams. Be to, nemaža dalis statybos rinkos dalyvių dirba kitose ES šalyse, ten įgauna naujų patirčių ir siekia tas patirtis pritaikyti Lietuvos statybų rinkoje. Savo produktų tobulinimą vykdome atsižvelgdami į klientų lūkesčius ir tai yra nuolatinis procesas. Akivaizdu, kad ateities statyba – tai statyba be popieriaus. Ši vizija yra mūsų kelrodis, atnaujinant siūlomų produktų funkcionalumus.
Kaip manote, kokios įtakos jūsų kuriamas elektroninis statybos darbų žurnalas turi statybos sektoriaus plėtrai šalyje?
Elektroninis statybos darbų žurnalas kuria didelę pridėtinę vertę įmonėms – taupo laiką, padeda efektyvinti rinkos dalyvių veiklą, surasti priežastis, kurios įmonėms neleidžia didinti veiklos efektyvumo. Taip pat manome, kad elektroninis statybos darbų žurnalas kuria didelę vertę ir nekilnojamojo turto savininkams, bet jie to kol kas dar tinkamai neįvertino. Nekilnojamojo turto savininkai turi daug galimybių net ir uždirbti iš informacijos, kuri yra sukaupta mūsų elektroniniame statybos žurnale, tačiau kol kas jas dar tik atranda.
„Cotenders“ informacija ir nuotrauka