2025 m. balandžio 22 d. antradienis, 22:15:54
Reklama  |  facebook

Požeminis vanduo ir geoterminė energija – tvarumo ir naudos garantija

2021-06-04 07:01
Gręžiniai, skirti požeminio vandens gavybai ar geoterminei energijai išgauti, yra svarbūs įrenginiai. Netinkamai naudojami žemės gelmių turtai gali brangiai kainuoti sveikatai ir biudžetui.
nuotrauka
UAB „Artva“ nuotr.


Minimos įmonės
Artva, UAB
Oro navigacija (iki 2023 m. VĮ), AB
Trakų vandenys, UAB

Tvaraus vartojimo nuostatos verčia ieškoti racionaliausių sprendimų, siekiant išgauti požeminį vandenį ar gaminti šilumą iš atsinaujinančių energijos šaltinių.

„Lietuvos plotas nėra didelis, tačiau geologinės-hidrogeologinės sąlygos, nuo kurių priklauso gręžinių vieta ir gylis, labai skiriasi, – tvirtina UAB „Artva“ projektų direktorius Giedrius Ingaunis. – Pietų Lietuvoje požeminio vandens gavybos gręžinius tenka įrengti 30–80 m gylyje – dažniausiai kvartero sluoksnyje. Šiaurėje slūgso sunkiai pragręžiamas dolomitas, klintis. Šiame regione daugiausia 80–150 m gylio gręžinių. Yra vietų, kur įrengiami 150–240 m gylio gręžiniai požeminiam vandeniui išgauti. Visų regionų geologinės, hidrogeologinės, hidrocheminės sąlygos savitos, todėl kiekviena būsimų darbų vieta analizuojama atskirai.“

Tvarų šio sektoriaus vartojimą lemia specialistų kompetencijos ir atsakingumas. G. Ingaunio pastebėjimu, pasitaiko, kad, prieš pradedant vykdyti darbus, neatliekami arba prastai atliekami požeminio vandens gavybos gręžinio projekto parengimo darbai. Tai lemia ir ydinga viešųjų pirkimų praktika, kai perkami projekto parengimo ir rangos darbai, o žemės gelmių tiriamieji darbai, būtini požeminio vandens poreikiams ir išgavimo galimybėms įvertinti, paliekami „paraštėse“ – lyg nebūtini.

UAB „Artva“ projektų direktorius Giedrius Ingaunis
 
 
UAB „Artva“ projektų direktorius
Giedrius Ingaunis
„Įmonės investuoja į atsinaujinančią energiją, kokybišką vandenį, bet tai reikia daryti apdairiai. Efektyviausi sprendimai dėl geoterminių gręžinių, kaip ir dėl požeminio vandens gavybos gręžinių, gali būti priimami tik specialistams atlikus vietovės analizę ir tiriamuosius darbus.“

Įrengiant geoterminius gręžinius, situacija panaši. „Artvos“ nuostata aiški: tiriamieji darbai svarbūs, juos būtina atlikti dar prieš rengiant projektą ar bent projekto rengimo metu.

Įmonės praktika rodo, kad tiriamieji darbai vandens gavybos ar geoterminiams gręžiniams sutaupo lėšų ir tampa ekonomiškai patrauklūs eksploatuojant. Esminis aspektas – ilgaamžiškumas. „Artva“ specialistai žino ne vieną atvejį, kuomet garantinio termino metu gręžinyje baigiasi vanduo.

Žvalgybos gręžinių vertė: mineralinis vanduo Trakus artina prie kurorto statuso

Varnikų vandenvietėje, kurią eksploatuoja „Trakų vandenų“ įmonė, „Artva“ yra atlikusi vandeningų sluoksnių žvalgybą ir įrengusi keletą vandens gavybos gręžinių. Prieš penkerius metus iš senų šios vandenvietės gręžinių pradėjus tiekti geriamąjį vandenį ir Lentvariui, žymiai padidėjo tiekiamo geriamojo vandens kiekis. „Artva“ atliko gilesnių žemės gelmių tyrimą: išgręžti 5 žvalgybos gręžiniai nuo 120–205 m gylio.

Šioje vandenvietėje žvalgybiniai gręžiniai Trakams sukūrė ir pridėtinę vertę – buvo aptiktas ypač geros kokybės viršutinio silūro vandeningasis sluoksnis. Šiuo metu baigiama gręžinio vandens pripažinimo natūraliu mineraliniu vandeniu įteisinimo procedūra, o Patentų biurui pateikta paraiška patentuoti būsimą mineralinio vandens pavadinimą. Tad netrukus Trakai turės iš savo savivaldybės teritorijos gelmių gaunamą patentuotą kokybišką mineralinį vandenį.

 

 UAB „Trakų vandenys“ direktorius
Romualdas Ingelevičius
„Įmonei svarbu, kad nereikėtų perdarinėti atliktų darbų, o gyventojai gautų gerą vandenį. Todėl, kai darbuojasi „Artva“, esu ramus. Galima mokėti pigiai, bet dukart, galima iš karto gauti kokybišką paslaugą už kokybę atitinkančią kainą.“

„Mineralinis vanduo Trakams, siekiantiems kurorto statuso, svarbus, – neabejoja Romualdas Ingelevičius, UAB „Trakų vandenys“ direktorius, akcentuodamas „Artvos“ vaidmenį, išžvalgant miestui svarbų mineralinį vandenį. – Kitąmet planuojame Varnikų vandenvietės plėtrą ir norime, kad šių darbų imtųsi tokios įmonės, kokia yra jau daugelį metų pas mus besidarbuojanti „Artva“.

„Trakų vandenų“ užsakymu, Lentvaryje „Artva“ yra likvidavusi ir visą vandenvietę – 12 gręžinių. Tai retas atvejis, kai likviduojama visa vandenvietė.

Ištikus problemoms dėl vandens gavybos ir kokybės, „Trakų vandenų“ vadovas sako suprantantis, kokie svarbūs ir patikimi yra patirties sukaupę rangovai. R. Ingelevičiaus žodžiais, dirbant su „Artva“ ramu, kad ir paslauga bus tinkama, ir vanduo kokybiškas.

„Įmonei svarbu, kad nereikėtų perdarinėti atliktų darbų, o gyventojai gautų gerą vandenį. Todėl, kai darbuojasi „Artva“, esu ramus, – sako R. Ingelevičius ir tarsteli: galima mokėti pigiai, bet dukart, galima iš karto gauti kokybišką paslaugą už kokybę atitinkančią kainą.

Regioninis skrydžių valdymo centras: tinkami sprendimai lėmė gerus rezultatus

„Artva“ gali įrengti geoterminius gręžinius individualiems namas ir įmonėms. „Artvos“ projektų direktorius G. Ingaunis sako, kad, imantis tokių darbų, projektavimo metu svarbu įvertinti esamas žemės gelmių geologines-hidrogeologines sąlygas, grunto savybes, nes tai lemia išgaunamos energijos kiekį, t.y., kiek efektyvus bus geoterminis šildymas.

 
 
VĮ „Oro navigacija“ Energetikos ir inžinerinės infrastruktūros skyriaus
vadovas Vidas Strakšys
„Šiuo metu įrangos parametrai ir būklė stebimi nuotoliniu būdu. Džiaugiamės, kad naudojama geoterminių gręžinių sistema nepareikalavo ypatingos priežiūros, nebuvo ir gedimų. Sistemos ilgaamžiškumas – 20 metų. Diegiant šį projektą pavyko rasti tinkamus sprendinius, esame patenkinti rezultatais.“

Vienas stambiausių pastarųjų metų „Artvos“ darbų šioje srityje – geoterminio šildymo įrengimas Vilniaus regiono skrydžių valdymo centre. „Artva“ atliko tiriamuosius darbus sklypo geologinei sąrangai ir uolienų šilumos laidumui nustatyti, įrengė geoterminius gręžinius, šilumos punktą su antriniais šilumos šaltiniais – geoterminiais šilumos siurbliais „Alpha Innotec“. Ši geoterminių gręžinių ir gruntas-vanduo šilumos siurblių sistema, naudodama 1 kW elektros energijos, pagamina 4,7–5 kW šiluminės energijos. 

„Sistema suprojektuota, kad patenkintų pastato šildymo poreikius, kai lauko temperatūra yra ne žemesnė kaip minus 5 laipsniai. Esant žemesnei, papildoma energija tiekiama iš miesto centrinio šilumos tinklo, – pasakoja VĮ „Oro navigacija“ Energetikos ir inžinerinės infrastruktūros skyriaus vadovas Vidas Strakšys. –2019–2020 m. žiemą pastato administracinių patalpų šildymui visiškai pakako šilumos siurblių tiekiamos energijos. Beje, šilumos siurbliai taip pat naudojami ir pastato patalpoms vėsinti bei karštam vandeniui paruošti.“

Statant, pasak V. Strakšio, retai pavyksta išvengti techninio projekto sprendinių tikslinimo, todėl įgyvendinimo sėkmė priklauso nuo rangovo – jo sukauptų žinių, kompetencijų ir patirties.

Taip pat svarbus rangovo požiūris į atliekamo darbo kokybę, noras padėti užsakovui siekti geriausio rezultato, diegiant ir prižiūrint įrengtas sistemas.

„Šiuo metu įrangos parametrai ir būklė stebimi nuotoliniu būdu. Džiaugiamės, kad naudojama geoterminių gręžinių sistema nepareikalavo ypatingos priežiūros, nebuvo ir gedimų. Sistemos ilgaamžiškumas – 20 metų. Diegiant šį projektą pavyko rasti tinkamus sprendinius, esame patenkinti rezultatais“, – sako VĮ „Oro navigacija“ atstovas.

Ko reikia, kad sprendimai būtų efektyvūs

„Trakų vandenys“, „Oro navigacija“, kaip ir kiti „Artvos“ užsakovai, renkasi tvarumą, orientuojasi į energijos taupymą, todėl jiems svarbu mažinti energijos sunaudojimą ir energijos balanse didinti žaliosios energijos dalį. Klientams svarbu, kad iš žemės gelmių būtų tiekiamas kokybiškas vanduo, o išgaunama geoterminė energija patenkintų lūkesčius.

„Įmonės investuoja į kokybišką vandenį, atsinaujinančią energiją, bet tai reikia daryti apdairiai, – tvirtina „Artvos" projektų direktorius G. Ingaunis. – Jau minėjau problemas, kurios gali ištikti požeminio vandens gręžiniuose. Nuo metų pradžios įsigaliojęs reikalavimas statyti tik A++ energinio naudingumo pastatus reiškia, kad didžioji suvartojamos energijos dalis turi būti pagaminta iš atsinaujinančių šaltinių, tarp kurių – geoterminė energija. Iššūkių gali kilti ir įrengiant geoterminių gręžinių sistemas. Nežinant grunto savybių, negalima pasakyti, kiek ir kokio gylio gręžinių reikės projektiniams pajėgumams užtikrinti. Efektyviausi sprendimai dėl geoterminių gręžinių, kaip ir dėl požeminio vandens gavybos gręžinių, gali būti priimami tik specialistams atlikus vietovės analizę ir tiriamuosius darbus.“

Geologijos sektoriuje svarbiausia yra veikiančių įmonių patirtis. „Artva“ jos turi ir, garantuodama kokybę, dalijasi patirtimi su užsakovais. Kaip sako „Artvos“ specialistai, geriausias darbo įvertinimas yra tada, kai pas tą patį užsakovą grįžti ne taisyti klaidų, o įgyvendinti naują projektą.

UAB „Artva“ ir pašnekovų nuotr.

Statybunaujienos.lt



Aplinka

nuotrauka
2025-04-18 12:23
Ketvirtadienį Pilaitėje vyko aplinkos tvarkymo iniciatyva, prie kurios prisijungė ir penki Vilniaus „Ryto“ komandos žaidėjai. Talkos metu iš dalies Pilaitės miškų ir giliausio rajono Gelūžės ežero pakrančių per nepilną valandą surinkta daugiau kaip pusė tonos šiukšlių.
nuotrauka
2025-04-15 09:43
Nors automagistralėje „Via Baltica“ žaliasis tiltas gyvūnams pastatytas tik 2023-ųjų pabaigoje, jis jau prisideda prie biologinės įvairovės išsaugojimo – vos prieš mėnesį sumontuota vaizdo stebėjimo kamera spėjo užfiksuoti, kad tiltu aktyviai naudojasi gyvūnai – lapės, stirnos, pilkieji kiškiai bei ...
nuotrauka
2025-04-10 09:32
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko Lietuvos Respublikos miškų įstatymo papildymo dėl statybos miško žemėje projekto (Projektas) antikorupcinį vertinimą. Pasak specialistų, peršasi išvada, kad Projektu siūlomas teisinis reglamentavimas yra ydingas antikorupciniu požiūriu: numatomi poilsinės pask...
nuotrauka
2025-04-07 09:10
Šį šeštadienį Vilniuje pasodinta apie 1400 medžių. Į pagalbą sunkiai savaime augančiam miškui netoli Pūčkorių atodangos, sostinėje vyko vieša talka, į kurią susirinko būrys vilniečių ir miesto svečių.
nuotrauka
2025-04-03 10:21
Didžiausia Lietuvos vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ Vilniaus nuotekų valykloje įdiegė dirbtinio intelekto (DI) sprendimus. Kasdien valykla išvalo trečdalį Lietuvos nuotekų, o inovacijos padės šį procesą optimizuoti, sumažinti sąnaudas ir pagerinti aplinkosaugos rodiklius.
nuotrauka
2025-04-02 13:35
Kilus diskusijai dėl Neries pritaikymo laivybai, Vidaus vandens kelių direkcija (VVKD) pabrėžia: šiuo metu nėra suplanuota jokia veikla Neryje tarp Vilniaus ir Kauno. Apie konkrečius sprendimus būtų galima kalbėti nebent ateityje. Tai būtų daroma išklausius suinteresuotas puses bei atlikus detalią a...
nuotrauka
2025-03-31 09:52
Neseniai Žalgirio arenos amfiteatre įvykusi Laistymas.lt 20-mečio konferencija tapo reikšmingu renginiu želdynų priežiūros specialistams ir aplinkosaugos entuziastams. Ypač daug dėmesio sulaukė Vilniaus miesto vyriausiosios sodininkės, kraštovaizdžio architektės ir ekologės Vaivos Marozienės praneši...
nuotrauka
2025-03-25 10:19
Ekspertai atkreipia dėmesį į Lietuvoje vis nuožmiau pasireiškiančias gamtos stichines nelaimes, kurios kelia grėsmę gyventojų ir verslo turtui, infrastruktūrai ir fiziniam žmonių saugumui. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, pastarųjų trijų metų laikotarpiu gamtos jėgų sukeltų žalų skaičius ša...
nuotrauka
2025-03-24 12:58
Minint pasaulinę Vandens dieną, galime pasidžiaugti, jog Lietuvoje nestokojame švaraus ir geriamojo vandens. Lietuva yra viena turtingiausių gėlo vandens išteklių pasaulyje: visoms reikmėms – nuo pramonės iki namų ūkio – mes naudojame gėlą vandenį. Tačiau, Jungtinių tautų organizacijos (JTO) duomeni...
nuotrauka
2025-03-24 12:17
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) siekia užtikrinti efektyvesnę ir tikslesnę žemės naudojimo priežiūrą, todėl diegia modernius sprendimus. Nuo šiol planuojant patikrinimus, ypatingas dėmesys bus skiriamas objektams, kurie gali kelti didžiausią grėsmę visuomenės interesam...
nuotrauka
2025-03-21 08:57
Balandžio 5 d. 11 val. Vilniuje (Stepono Batoro g. 5), netoli Pūčkorių atodangos, vyks miško sodinimo talka. Šioje erdvėje planuojama pasodinti apie 3000 medžių. Tikslui pasiekti reikalinga pagalba, taigi, palikti pėdsaką Vilniaus žaliame veide kviečiami visi.
nuotrauka
2025-03-20 12:26
Klaipėdos miesto savivaldybė atnaujina miesto žaliąsias erdves. Skulptūrų parke pirmą kartą atliekamas arboristinis medžių genėjimas, kuris padės puoselėti parko augaliją ir gerins estetinį vaizdą. Baltijos prospektą papuoš nauji medžiai, skiriamojoje juostoje bus pasodinta apie 400-500 naujų medžių...
nuotrauka
2025-03-20 12:00
„Lietuvos karstinis regionas išskirtinis tuo, kad gipsas yra palyginti arti paviršiaus (3-10 m gylyje), todėl smegduobės formuojasi įvairiais ir nenuspėjamais scenarijais – netikėtose vietose gali staiga įkristi grunto sluoksniai arba lėtai suslūgti, kaip ir po to staiga ir giliai baigti formuotis. ...
nuotrauka
2025-03-19 09:28
Aplinkos apsaugos agentūros Aplinkos būklės analitikos centro Aplinkos oro kokybės vertinimo skyriaus specialistai primena, kad iki kovo 25 d. Aplinkos apsaugos agentūrai turi būti pateiktos Kuro ir iš kuro deginančio įrenginio į aplinkos orą išmesto teršalų kiekio apskaitos 2024 metų ataskaitos.
nuotrauka
2025-03-14 10:03
Paskelbtas kvietimas teikti paraiškas 2025 m. UNESCO ir Graikijos Melinos Mercouri tarptautiniam apdovanojimui už kultūrinių kraštovaizdžių išsaugojimą ir tvarkymą. Šis apdovanojimas, įsteigtas 1995 m., skatina išskirtinius veiksmus, kuriais siekiama apsaugoti ir puoselėti pasaulio kultūrinius krašt...
nuotrauka
2025-03-13 09:41
Vandenį iš kelių šimtų gyventojų privačių šachtinių gręžinių ir gręžtinių šulinių praėjusiais metais ištyrę „Vilniaus vandenys“ stebi nedžiuginančius rezultatus – higienos normų reikalavimų neatitiko net 51 proc. gręžinių ir 45 proc. šulinių mėginių. Didžiausios Lietuvoje vandentvarkos bendrovės sp...
nuotrauka
2025-03-12 09:45
Kovo 10 d. prasidedančioje Seimo pavasario sesijoje ketinama svarstyti 5 Aplinkos ministerijos pateiktų įstatymų pakeitimo projektus. Tai numatyta Vyriausybės teikiamame teisėkūros plane Seimo pavasario sesijai. Didžioji jų dalis jau pateikta, dar keli projektai bus baigti rengti ir perduoti Seimui ...
nuotrauka
2025-03-10 15:28
Vilniuje netrukus prasidės intensyvūs želdinimo darbai – šį pavasarį miesto gatvėse ir viešosiose erdvėse bus pasodinta daugiau nei tūkstantis medžių, beveik 79 tūkst. krūminių augalų, taip pat sutvarkyta ir naujai įrengta 3343 kv. m. gėlynų.
nuotrauka
2025-03-10 15:13
Baigus paruošiamuosius darbus, Danės upės krante ties Botanikos sodu jau pradedamas tvirtinti šlaitas: įrengiamas apsauginis įlaidas ir formuojama laikanti atraminė sienutė. Šie darbai būtini siekiant apsaugoti šlaitą nuo griūties. Danės krantas šioje vietoje yra stipriai paveiktas erozijos – jis ke...
nuotrauka
2025-03-07 12:32
Daugiabučių ir individualių gyvenamųjų namų kiemuose, soduose ir sodybose vis dažniau čekši sodo žirklės ar ūžia pjūklai: žmonės geni medžius ir krūmus. Aplinkos ministerija primena, kaip tai daryti tinkamai, kad nenukentėtų želdiniai ir nebūtų padaryta žala gamtai, kurią gali tekti ir atlyginti.

Statybunaujienos.lt » Aplinka