Požeminis vanduo ir geoterminė energija – tvarumo ir naudos garantija
Tvaraus vartojimo nuostatos verčia ieškoti racionaliausių sprendimų, siekiant išgauti požeminį vandenį ar gaminti šilumą iš atsinaujinančių energijos šaltinių.
„Lietuvos plotas nėra didelis, tačiau geologinės-hidrogeologinės sąlygos, nuo kurių priklauso gręžinių vieta ir gylis, labai skiriasi, – tvirtina UAB „Artva“ projektų direktorius Giedrius Ingaunis. – Pietų Lietuvoje požeminio vandens gavybos gręžinius tenka įrengti 30–80 m gylyje – dažniausiai kvartero sluoksnyje. Šiaurėje slūgso sunkiai pragręžiamas dolomitas, klintis. Šiame regione daugiausia 80–150 m gylio gręžinių. Yra vietų, kur įrengiami 150–240 m gylio gręžiniai požeminiam vandeniui išgauti. Visų regionų geologinės, hidrogeologinės, hidrocheminės sąlygos savitos, todėl kiekviena būsimų darbų vieta analizuojama atskirai.“
Tvarų šio sektoriaus vartojimą lemia specialistų kompetencijos ir atsakingumas. G. Ingaunio pastebėjimu, pasitaiko, kad, prieš pradedant vykdyti darbus, neatliekami arba prastai atliekami požeminio vandens gavybos gręžinio projekto parengimo darbai. Tai lemia ir ydinga viešųjų pirkimų praktika, kai perkami projekto parengimo ir rangos darbai, o žemės gelmių tiriamieji darbai, būtini požeminio vandens poreikiams ir išgavimo galimybėms įvertinti, paliekami „paraštėse“ – lyg nebūtini.
UAB „Artva“ projektų direktoriusGiedrius Ingaunis
„Įmonės investuoja į atsinaujinančią energiją, kokybišką vandenį, bet tai reikia daryti apdairiai. Efektyviausi sprendimai dėl geoterminių gręžinių, kaip ir dėl požeminio vandens gavybos gręžinių, gali būti priimami tik specialistams atlikus vietovės analizę ir tiriamuosius darbus.“
Įrengiant geoterminius gręžinius, situacija panaši. „Artvos“ nuostata aiški: tiriamieji darbai svarbūs, juos būtina atlikti dar prieš rengiant projektą ar bent projekto rengimo metu.
Įmonės praktika rodo, kad tiriamieji darbai vandens gavybos ar geoterminiams gręžiniams sutaupo lėšų ir tampa ekonomiškai patrauklūs eksploatuojant. Esminis aspektas – ilgaamžiškumas. „Artva“ specialistai žino ne vieną atvejį, kuomet garantinio termino metu gręžinyje baigiasi vanduo.Žvalgybos gręžinių vertė: mineralinis vanduo Trakus artina prie kurorto statuso
Varnikų vandenvietėje, kurią eksploatuoja „Trakų vandenų“ įmonė, „Artva“ yra atlikusi vandeningų sluoksnių žvalgybą ir įrengusi keletą vandens gavybos gręžinių. Prieš penkerius metus iš senų šios vandenvietės gręžinių pradėjus tiekti geriamąjį vandenį ir Lentvariui, žymiai padidėjo tiekiamo geriamojo vandens kiekis. „Artva“ atliko gilesnių žemės gelmių tyrimą: išgręžti 5 žvalgybos gręžiniai nuo 120–205 m gylio.
Šioje vandenvietėje žvalgybiniai gręžiniai Trakams sukūrė ir pridėtinę vertę – buvo aptiktas ypač geros kokybės viršutinio silūro vandeningasis sluoksnis. Šiuo metu baigiama gręžinio vandens pripažinimo natūraliu mineraliniu vandeniu įteisinimo procedūra, o Patentų biurui pateikta paraiška patentuoti būsimą mineralinio vandens pavadinimą. Tad netrukus Trakai turės iš savo savivaldybės teritorijos gelmių gaunamą patentuotą kokybišką mineralinį vandenį.
UAB „Trakų vandenys“ direktoriusRomualdas Ingelevičius
„Įmonei svarbu, kad nereikėtų perdarinėti atliktų darbų, o gyventojai gautų gerą vandenį. Todėl, kai darbuojasi „Artva“, esu ramus. Galima mokėti pigiai, bet dukart, galima iš karto gauti kokybišką paslaugą už kokybę atitinkančią kainą.“
„Mineralinis vanduo Trakams, siekiantiems kurorto statuso, svarbus, – neabejoja Romualdas Ingelevičius, UAB „Trakų vandenys“ direktorius, akcentuodamas „Artvos“ vaidmenį, išžvalgant miestui svarbų mineralinį vandenį. – Kitąmet planuojame Varnikų vandenvietės plėtrą ir norime, kad šių darbų imtųsi tokios įmonės, kokia yra jau daugelį metų pas mus besidarbuojanti „Artva“.
„Trakų vandenų“ užsakymu, Lentvaryje „Artva“ yra likvidavusi ir visą vandenvietę – 12 gręžinių. Tai retas atvejis, kai likviduojama visa vandenvietė.
Ištikus problemoms dėl vandens gavybos ir kokybės, „Trakų vandenų“ vadovas sako suprantantis, kokie svarbūs ir patikimi yra patirties sukaupę rangovai. R. Ingelevičiaus žodžiais, dirbant su „Artva“ ramu, kad ir paslauga bus tinkama, ir vanduo kokybiškas.
„Įmonei svarbu, kad nereikėtų perdarinėti atliktų darbų, o gyventojai gautų gerą vandenį. Todėl, kai darbuojasi „Artva“, esu ramus, – sako R. Ingelevičius ir tarsteli: galima mokėti pigiai, bet dukart, galima iš karto gauti kokybišką paslaugą už kokybę atitinkančią kainą.Regioninis skrydžių valdymo centras: tinkami sprendimai lėmė gerus rezultatus
„Artva“ gali įrengti geoterminius gręžinius individualiems namas ir įmonėms. „Artvos“ projektų direktorius G. Ingaunis sako, kad, imantis tokių darbų, projektavimo metu svarbu įvertinti esamas žemės gelmių geologines-hidrogeologines sąlygas, grunto savybes, nes tai lemia išgaunamos energijos kiekį, t.y., kiek efektyvus bus geoterminis šildymas.
VĮ „Oro navigacija“ Energetikos ir inžinerinės infrastruktūros skyriausvadovas Vidas Strakšys
„Šiuo metu įrangos parametrai ir būklė stebimi nuotoliniu būdu. Džiaugiamės, kad naudojama geoterminių gręžinių sistema nepareikalavo ypatingos priežiūros, nebuvo ir gedimų. Sistemos ilgaamžiškumas – 20 metų. Diegiant šį projektą pavyko rasti tinkamus sprendinius, esame patenkinti rezultatais.“
Vienas stambiausių pastarųjų metų „Artvos“ darbų šioje srityje – geoterminio šildymo įrengimas Vilniaus regiono skrydžių valdymo centre. „Artva“ atliko tiriamuosius darbus sklypo geologinei sąrangai ir uolienų šilumos laidumui nustatyti, įrengė geoterminius gręžinius, šilumos punktą su antriniais šilumos šaltiniais – geoterminiais šilumos siurbliais „Alpha Innotec“. Ši geoterminių gręžinių ir gruntas-vanduo šilumos siurblių sistema, naudodama 1 kW elektros energijos, pagamina 4,7–5 kW šiluminės energijos.
„Sistema suprojektuota, kad patenkintų pastato šildymo poreikius, kai lauko temperatūra yra ne žemesnė kaip minus 5 laipsniai. Esant žemesnei, papildoma energija tiekiama iš miesto centrinio šilumos tinklo, – pasakoja VĮ „Oro navigacija“ Energetikos ir inžinerinės infrastruktūros skyriaus vadovas Vidas Strakšys. –2019–2020 m. žiemą pastato administracinių patalpų šildymui visiškai pakako šilumos siurblių tiekiamos energijos. Beje, šilumos siurbliai taip pat naudojami ir pastato patalpoms vėsinti bei karštam vandeniui paruošti.“
Statant, pasak V. Strakšio, retai pavyksta išvengti techninio projekto sprendinių tikslinimo, todėl įgyvendinimo sėkmė priklauso nuo rangovo – jo sukauptų žinių, kompetencijų ir patirties.
Taip pat svarbus rangovo požiūris į atliekamo darbo kokybę, noras padėti užsakovui siekti geriausio rezultato, diegiant ir prižiūrint įrengtas sistemas.
„Šiuo metu įrangos parametrai ir būklė stebimi nuotoliniu būdu. Džiaugiamės, kad naudojama geoterminių gręžinių sistema nepareikalavo ypatingos priežiūros, nebuvo ir gedimų. Sistemos ilgaamžiškumas – 20 metų. Diegiant šį projektą pavyko rasti tinkamus sprendinius, esame patenkinti rezultatais“, – sako VĮ „Oro navigacija“ atstovas.
Ko reikia, kad sprendimai būtų efektyvūs
„Trakų vandenys“, „Oro navigacija“, kaip ir kiti „Artvos“ užsakovai, renkasi tvarumą, orientuojasi į energijos taupymą, todėl jiems svarbu mažinti energijos sunaudojimą ir energijos balanse didinti žaliosios energijos dalį. Klientams svarbu, kad iš žemės gelmių būtų tiekiamas kokybiškas vanduo, o išgaunama geoterminė energija patenkintų lūkesčius.
„Įmonės investuoja į kokybišką vandenį, atsinaujinančią energiją, bet tai reikia daryti apdairiai, – tvirtina „Artvos" projektų direktorius G. Ingaunis. – Jau minėjau problemas, kurios gali ištikti požeminio vandens gręžiniuose. Nuo metų pradžios įsigaliojęs reikalavimas statyti tik A++ energinio naudingumo pastatus reiškia, kad didžioji suvartojamos energijos dalis turi būti pagaminta iš atsinaujinančių šaltinių, tarp kurių – geoterminė energija. Iššūkių gali kilti ir įrengiant geoterminių gręžinių sistemas. Nežinant grunto savybių, negalima pasakyti, kiek ir kokio gylio gręžinių reikės projektiniams pajėgumams užtikrinti. Efektyviausi sprendimai dėl geoterminių gręžinių, kaip ir dėl požeminio vandens gavybos gręžinių, gali būti priimami tik specialistams atlikus vietovės analizę ir tiriamuosius darbus.“
Geologijos sektoriuje svarbiausia yra veikiančių įmonių patirtis. „Artva“ jos turi ir, garantuodama kokybę, dalijasi patirtimi su užsakovais. Kaip sako „Artvos“ specialistai, geriausias darbo įvertinimas yra tada, kai pas tą patį užsakovą grįžti ne taisyti klaidų, o įgyvendinti naują projektą.
UAB „Artva“ ir pašnekovų nuotr.