2025 m. balandžio 18 d. penktadienis, 3:48:37
Reklama  |  facebook

Rekuperatorius – kas tai?

2024-04-26 14:46
Terminas rekuperacija girdėtas, ko gero, daugeliui. Ypač tie, kurie šiuo metu statosi namą, tam ruošiasi arba yra pirkimo procese, pakankamai dažnai tenka kalbėti apie įvairius techninius dalykus, tarp kurių patenka ir rekuperatoriai. Šis prietaisas atlieka labai svarbų vaidmenį gerinant oro kokybę patalpose ir taupant energiją, ypač statiniuose, kurie suprojektuoti taip, kad sunaudotų kuo mažiau energijos. Čia kalba eina apie pasyvius namus (A+ ir A++ klasė).
nuotrauka
Pigu.lt iliustr.


Minimos įmonės
Pigu.lt,
Tačiau nors tai yra labai svarbus sprendimas, ar tikrai žinote, kas tiksliai yra rekuperatorius ir kodėl jis tampa vis svarbesnis šiuolaikinėse statybose?

Rekuperatoriaus veikimo principas bei paskirtis

Paprastai kalbant, rekuperatorius yra šilumos mainų arba atgavimo funkciją atliekantis įrenginys, kuris surenka šiluminę energiją iš pastato išleidžiamame ore ir ją panaudoja iš lauko įeinančiam, jau šviežiam orui pašildyti. Šis procesas labai taupo energiją ir padeda palaikyti komfortišką patalpų temperatūrą be papildomų išlaidų šviežiam orui šildyti iš naujo. Be to, oras nuolat cirkuliuoja, tad nėra tvankumo, mažiau kaupiasi dulkės, susidaro geresnės sąlygos bet kokiam žmogui, bet ypatingai tai jaučiasi alergiškiems.

Rekuperatoriai paprastai įmontuojami į pastato ŠVOK sistemą, kurioje jie veikia pasyviai (nuolat ir nereikalauja papildomo įsikišimo).

Rekuperatorių techninės galimybės remiasi į tam tikrų komponentų gebėjimo perduoti šilumą iš šilto patalpų oro, į įeinantį, šviežų orą. Perdavimo procesą palengvina šilumokaičiai, kurie leidžia perduoti šilumą nesumaišant abiejų oro srautų. Priklausomai nuo įrenginio konstrukcijos, šiems mainams gali būti naudojami tokių tipų rekuperatoriai:
  • Plokšteliniai – ekonomiškesnis pasirinkimas, labai patikimi, tačiau reikalauja kondensato nuvedimas (papildomas darbas ir konstrukcija);
  • Rotaciniai – labai efektyvūs ir nereikalauja kondensato nuvedimo bei tuo pat metu ir šildo, ir drėkina orą. Visgi, tenka pripažinti, kad tai yra sudėtingas mechanizmas, kuriam gali reikėti daugiau priežiūros bei dėmesio.
  • Plokšteliniai su entalpiniu šilumokaičiu – tie patys pliusai, kaip ir įprasto plokštelinio rekuperatoriaus, tik nereikia kondensato nuvedimo, o drėgmė taip pat grąžinama į patalpą. Minusas – tikrai didesnė kaina bei neišvengiamas entalpinio šilumokaičio dėvėjimasis.

Rekuperatorius pasyviame name

Naujos statybos namuose labai daug minimas terminas pasyvus namas. Jo turėti be rekuperatoriaus neįmanoma.

Pasyvūs namai turi labai mažą energijos poreikį šildymui ir vėsinimui, palyginti su senesnės bei mažiau efektyvios statybos objektais. Juose rekuperatoriai yra labai naudingi. Tokie pastatai suprojektuoti taip, kad juose pavyktų naudoti pasyvius energijos šaltinius, pavyzdžiui, saulės energiją, geoterminį arba aeroterminį šildymą ir rekuperaciją, taip sumažinant priklausomybę nuo aktyvių šildymo ir vėsinimo sistemų. Be to, labai aukštas sandarumas garantuoja, kad nebus didelių šilumos nuostolių.

Naudojant rekuperatorių, pasyvūs namai gali padėti taupyti, tilpti į jūsų biudžetą ir patenkinti lūkesčius dėl komforto. Rekuperacinės įrangos gebėjimas sumažinti šilumos nuostolius ir kartu užtikrinti nuolatinį šviežio oro tiekimą yra labai svarbus tokiose sandariose aplinkose, nes tada pasyvus namas tampa tvaresnis ir mažiau taršus.

Kaip pasirinkti tinkamiausią rekuperacinę sistemą savo namams?

Jeigu patys dairotės po prekių katalogus ir bandote įsigyti rekuperatorių savo namams, turime keletą patarimų dėl to, į ką reikėtų atsižvelgti:

  • Rekuperatoriaus tipas – jau apžvelgėme skirtumus, tad jums reikėtų įvertinti galimus variantus pagal biudžetą;
  • Namo plotas ir tūris - objekto tūris (kadangi cirkuliuojamas oras užima ne tik grindų plotą, bet ir visą erdvę) vaidina labai svarbų vaidmenį. Didesnėse patalpose gali prireikti galingesnio įrenginio arba kelių mažesnių įrenginių. Žiūrėkite į maksimalaus oro srauto galimybę bei tinkamumą būstams. Paprastai gamintojai nurodo ne tik oro srautą (m³/val), bet ir kokiems būstams tinka įrenginys, pvz., iki 120 m².
  • Energinis efektyvumas/Energijos klasė - ieškokite kuo efektyviau energiją vartojančių rekuperatorių (rasite ne vieną A+, A++ ir dar aukštesnių klasių įrenginį. Prie gaminio gali būti nurodoma, kad jis, pavyzdžiui, tinka A++ klasės namams ir taip toliau.
  • Papildomos funkcijos – ne tik pagrindinės, bet ir papildomos funkcijos, tokios kaip išmanusis valdymas per Wi-Fi, drėgmės ir CO2 jutikliai, gali gerokai padidinti rekuperatoriaus vertę jūsų namams, todėl jį pavyks integruoti į išmaniųjų namų sistemas ir viską valdyti dar efektyviau.
  • Triukšmo lygis – nors rekuperatoriaus triukšmo su gera garso izoliacija neturėtų girdėtis, dėl maksimalaus komforto verta palyginti šią specifikaciją ir prioritetą teikti tyliau veikiančiai sistemai.
Potencialūs pirkėjai taip pat turėtų įvertinti, ar lengva bus atlikti rekuperatoriaus techninę priežiūrą ir ar įrenginys bus ilgaamžis, nes tai turės įtakos jūsų investicijos naudai bei patogumui ilgalaikėje perspektyvoje. Visada galite pasitarti su rangovais ir meistrais, galbūt gausite nešališkas jų rekomendacijas.

Rekuperatoriaus įrengimas bei pajungimas – trukmė, darbų eiga

Jeigu vyksta namo statybos, tikėtina, kad rekuperacinės sistemos neplanuosite ir neįrenginėsite patys. Darbus rekomenduojama patikėti specialistams, kurie turi patirtį bei žinias. Norint viską gerai atlikti reikia ne tik įrankių, bet ir bendro supratimo apie objekto specifikas, oro srautų valdymą ir ne tik.

Perkantiems namus su įrengtu rekuperatoriumi dėl to nereikia rūpintis, nes tai atliks rangovas. Visgi, užsisakantiems atskirai, reikėtų žinoti, kad įrengimo bei pajungimo laikas gali skirtis priklausomai nuo sistemos apimties (paprasčiau kalbant – namo dydžio), sudėtingumo, esamos namo vėdinimo sistemos (jei yra) ir papildomų poreikių.

Paprastai standartinio gyvenamųjų namų rekuperatoriaus įrengimas gali trukti nuo pusdienio iki kelių darbo dienų. Jei reikia keisti ortakius arba atlikti didesnius pakeitimus, trukmė auga.

Viskas paprastai prasideda nuo to, kad pats rekuperatorius pastatomas į vietą ir iš jo išvedžiojami ortakiai. Tada prijungiama elektra ir atliekamas testas. Jeigu yra poreikis, rekuperatorius papildomai kalibruojamas ir vėl ištestuojamas. Tada galima techniką priduoti pirkėjui.

Tad, jeigu esate namo statybos procese arba jį įsirengiate, nepamirškite rimtai pasižiūrėti į rekuperatoriaus įrengimą. Galbūt jau dabar reikalingi ir kiti įrenginiai, pavyzdžiui, šilumos siurblys, sodo priežiūros technika bei net vandens siurbliai? Viską galite rasti pigu.lt elektroninėje parduotuvėje, kaip kad čia https://pigu.lt/lt/vandens-siurbliai.
Statybunaujienos.lt



SPRENDIMAI

nuotrauka
2025-04-15 10:48
Statistika rodo, kad reikšminga dalis vagysčių ir kitų su turtu susijusių incidentų įvyksta ne dėl apsaugos priemonių stokos, o dėl jų netinkamo naudojimo. Remiantis naujausiais duomenimis, net iki 15 proc. vagysčių įvyksta todėl, kad signalizacija nebuvo įjungta arba jos įranga buvo pasenusi, nevei...
nuotrauka
2025-04-09 07:10
VELUX nuotolinio valdymo langai – geriausias sprendimas, norint apsisaugoti nuo netikėtai užklupusios audros; jie ne tik turi geras šilumines savybes, bet ir lietaus jutiklį, kuris automatiškai uždaro langą. Tokiu būdu nereikės nerimauti, jei išvykote ir palikote stogo langą pravertą, – netikėtai pr...
nuotrauka
2025-04-03 09:59
Išorė yra kiekvieno namo vizitinė kortelė, užtikrinanti saugumą, šilumą ir estetiką. Tinkamai sumontuotos durys ne tik atlieka savo funkciją, bet ir padeda išsaugoti energinį efektyvumą daugelį metų. Profesionalus montavimas reikalauja aukštos kokybės montavimo putų, kurios optimaliai užpildo tarpus...
nuotrauka
2025-03-28 15:16
Automatiniai vartai tampa vis populiaresni tiek privačiuose namuose, tiek pramoninėse patalpose. Tai ne tik patogumo, bet ir saugumo garantas, leidžiantis užtikrinti sklandų įvažiavimą ir išvažiavimą be papildomų pastangų. Šiandien rinkoje galima rasti įvairių tipų automatinius vartus, todėl prieš į...
nuotrauka
2025-02-28 09:30
Vos nutirpus sniegui miestų erdvėse pradeda plušėti apželdintojai, ir patys pradedame galvoti, kaip atgaivinti namų aplinką. Įprastai ieškome tokių augalų, kurie kuo greičiau sužaliuotų, būtų lengvai prižiūrimi, džiugintų akį, tačiau kraštovaizdžio dizainerė Ingrida Vainauskienė atkreipia dėmesį, ka...
nuotrauka
2025-01-22 16:48
Naujieji metai įkvepia ne tik asmeniniams pasiekimams, bet ir pokyčiams namuose. Kaip rodo „Google“ paieškos rezultatų statistika, informacijos apie namų atnaujinimą ir remontą lietuviai aktyviausiai ieško būtent metų pradžioje.
nuotrauka
2025-01-08 08:34
Lietuvoje jau yra daugiau kaip 124 tūkst. gaminančių vartotojų, didžioji dalis jų – saulės elektrines ant savo namų stogų įsirengę gyventojai. Kiekvieną mėnesį „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prie tinklo prijungia apie 3 tūkst. naujų gaminančių vartotojų, tačiau ne visi elektrines ant stogų ...
nuotrauka
2024-12-27 15:20
Šilumos siurbliai – viena iš pažangiausių ir efektyviausių šiuolaikinių šildymo technologijų, kurią dažniausiai renkasi naujos statybos namus įsirenginėjantys naujakuriai. Tačiau juos kaip ekologiškesnę ir patogesnę alternatyvą vis dažniau renkasi ir senos statybos pastatų savininkai.
nuotrauka
2024-12-06 09:44
Renovuodami senesnės statybos privačius būstus gyventojai susiduria su dvejopu iššūkiu: kaip juos paversti modernesniais ir drauge padidinti energijos vartojimo efektyvumą, kad po remonto namai džiugintų ne tik savo estetika, bet ir mažesnėmis sąskaitomis už dujas?
nuotrauka
2024-11-29 11:26
Lietuvos verslininkai, planuojantys nekilnojamojo turto projektus, dažnai susiduria su iššūkiais jau pradiniuose etapuose. Netinkamai įvertintos sklypo galimybės, apribojimai, biurokratija ar aplinkos veiksniai gali lemti didžiulius finansinius nuostolius ir projekto vėlavimą.
nuotrauka
2024-11-29 11:08
Lauko žaliuzės tarnauja kaip dvejopos paskirties architektūrinis elementas. Pirmoji funkcija – estetinė. Gerai priderintos prie lauko fasado, jos tampa puikia namo ar pastato eksterjero dalimi. Antroji funkcija – praktinė. Lauko žaliuzės apsaugo patalpas nuo perkaitimo ir intensyvios saulės šviesos,...
nuotrauka
2024-11-26 14:03
Vilniaus būsto rinkoje terasiniai butai yra retenybė, sudaranti vos apie 2 proc. visos butų pasiūlos. Šiuo metu iš bendros 4 850 butų pasiūlos sostinėje yra tik apie 100 terasinių butų. Vidutinė terasinio buto kvadratinio metro kaina siekia apie 4 250 Eur – tai yra 25 proc. daugiau nei vidutinė kain...
nuotrauka
2024-11-25 10:17
Periodiškai iškyla atvejų, kai įvykdomos didelės apimties vagystės iš gyvenamųjų namų ir butų, o tai kelia klausimą – ar mūsų namai iš tiesų yra saugūs? Nors statistika rodo, kad vagysčių, padarytų įsibraunant į gyvenamąsias patalpas, mažėja, bendras tokių nusikaltimų skaičius vis dar išlieka reikšm...
nuotrauka
2024-11-04 13:17
Individualių namų kvartaluose priedangų tinklas nėra toks tankus kaip daugiabučių namų rajonuose, todėl svarbu žinoti, kurios vietos namuose yra saugiausios – jau esančias patalpas galima pritaikyti taip, kad jose būtų galima pasislėpti ekstremalios situacijos metu. Vilniaus miesto savivaldybė kartu...
nuotrauka
2024-10-17 07:52
Atvėsus orams sandarinimo darbai, naudojant poliuretano putas, tampa sudėtingesniais. Sandarinami paviršiai yra vėsūs ar net šalti. Tai turi įtakos ne tik sandarinimo kokybei, bet yra labai svarbi ir paties PU putų balionėlio temperatūra, kuri turi būti mažiausiai +5 °C .
nuotrauka
2024-10-16 11:49
Siekdami mažinti poveikį aplinkai ir sutaupyti, vis daugiau namus įsirenginėjančių gyventojų ieško išmanių sprendimų. Ant stogo įrengta saulės elektrinė, šilumos siurbliai ar mažesnes elektros kainas užtikrinantys energijos kaupikliai – šiandien prie poreikių prisitaikantys ir energijos vartojimą op...
nuotrauka
2024-10-15 12:25
Prasidedant šildymo sezonui Lietuvoje vieni gyventojai jo laukia, kiti nerimauja dėl didėsiančių komunalinių paslaugų sąskaitų. Specialistai teigia, kad šilumos energiją galima ir reikia taupyti. Kokios paprastos priemonės namuose gali padėti taupyti šilumos energiją ir sumažinti šildymo sąskaitas p...
nuotrauka
2024-09-20 09:58
Pirmieji vėsūs rudens vakarai negailestingai priminė, kad šiltos ir saulėtos dienos greitai bus tik malonus prisiminimas, ir vis daugiau laiko teks praleisti patalpose. Tad rugsėjį vis dažniau pagalvojama apie namų atnaujinimą, kad būtų kuo maloniau leisti juose šaltus, tamsius vėlyvo rudens, žiemos...
nuotrauka
2024-08-29 11:58
Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama virš 3 tūkst. saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų. „Energijos skirstymo operatoriaus" (ESO) ekspertų teigimu, tapti gaminančiais vartotojais ir taip sumažinti sąnaudas už elektros energ...
nuotrauka
2024-08-26 07:34
Montavimo putos dažniausiai naudojamos montuojant langus ir duris, kai reikia sandarinti ir tvirtinti. Todėl renkantis putas, meistrai įvertina svarbiausius aspektus: šilumos pralaidumą – kiek efektyviai saugo pastate šilumą; antrinį plėtimąsi – geriausias 20–30 %, kad būtų patogu išpūsti į siauresn...

Statybunaujienos.lt » SPRENDIMAI