2024 gegužės 29 d. trečiadienis, 11:47
Reklama  |  facebook

Rekuperatorius – kas tai?

2024-04-26 14:46
Terminas rekuperacija girdėtas, ko gero, daugeliui. Ypač tie, kurie šiuo metu statosi namą, tam ruošiasi arba yra pirkimo procese, pakankamai dažnai tenka kalbėti apie įvairius techninius dalykus, tarp kurių patenka ir rekuperatoriai. Šis prietaisas atlieka labai svarbų vaidmenį gerinant oro kokybę patalpose ir taupant energiją, ypač statiniuose, kurie suprojektuoti taip, kad sunaudotų kuo mažiau energijos. Čia kalba eina apie pasyvius namus (A+ ir A++ klasė).
nuotrauka
Pigu.lt iliustr.


Minimos įmonės
Pigu.lt,
Tačiau nors tai yra labai svarbus sprendimas, ar tikrai žinote, kas tiksliai yra rekuperatorius ir kodėl jis tampa vis svarbesnis šiuolaikinėse statybose?

Rekuperatoriaus veikimo principas bei paskirtis

Paprastai kalbant, rekuperatorius yra šilumos mainų arba atgavimo funkciją atliekantis įrenginys, kuris surenka šiluminę energiją iš pastato išleidžiamame ore ir ją panaudoja iš lauko įeinančiam, jau šviežiam orui pašildyti. Šis procesas labai taupo energiją ir padeda palaikyti komfortišką patalpų temperatūrą be papildomų išlaidų šviežiam orui šildyti iš naujo. Be to, oras nuolat cirkuliuoja, tad nėra tvankumo, mažiau kaupiasi dulkės, susidaro geresnės sąlygos bet kokiam žmogui, bet ypatingai tai jaučiasi alergiškiems.

Rekuperatoriai paprastai įmontuojami į pastato ŠVOK sistemą, kurioje jie veikia pasyviai (nuolat ir nereikalauja papildomo įsikišimo).

Rekuperatorių techninės galimybės remiasi į tam tikrų komponentų gebėjimo perduoti šilumą iš šilto patalpų oro, į įeinantį, šviežų orą. Perdavimo procesą palengvina šilumokaičiai, kurie leidžia perduoti šilumą nesumaišant abiejų oro srautų. Priklausomai nuo įrenginio konstrukcijos, šiems mainams gali būti naudojami tokių tipų rekuperatoriai:
  • Plokšteliniai – ekonomiškesnis pasirinkimas, labai patikimi, tačiau reikalauja kondensato nuvedimas (papildomas darbas ir konstrukcija);
  • Rotaciniai – labai efektyvūs ir nereikalauja kondensato nuvedimo bei tuo pat metu ir šildo, ir drėkina orą. Visgi, tenka pripažinti, kad tai yra sudėtingas mechanizmas, kuriam gali reikėti daugiau priežiūros bei dėmesio.
  • Plokšteliniai su entalpiniu šilumokaičiu – tie patys pliusai, kaip ir įprasto plokštelinio rekuperatoriaus, tik nereikia kondensato nuvedimo, o drėgmė taip pat grąžinama į patalpą. Minusas – tikrai didesnė kaina bei neišvengiamas entalpinio šilumokaičio dėvėjimasis.

Rekuperatorius pasyviame name

Naujos statybos namuose labai daug minimas terminas pasyvus namas. Jo turėti be rekuperatoriaus neįmanoma.

Pasyvūs namai turi labai mažą energijos poreikį šildymui ir vėsinimui, palyginti su senesnės bei mažiau efektyvios statybos objektais. Juose rekuperatoriai yra labai naudingi. Tokie pastatai suprojektuoti taip, kad juose pavyktų naudoti pasyvius energijos šaltinius, pavyzdžiui, saulės energiją, geoterminį arba aeroterminį šildymą ir rekuperaciją, taip sumažinant priklausomybę nuo aktyvių šildymo ir vėsinimo sistemų. Be to, labai aukštas sandarumas garantuoja, kad nebus didelių šilumos nuostolių.

Naudojant rekuperatorių, pasyvūs namai gali padėti taupyti, tilpti į jūsų biudžetą ir patenkinti lūkesčius dėl komforto. Rekuperacinės įrangos gebėjimas sumažinti šilumos nuostolius ir kartu užtikrinti nuolatinį šviežio oro tiekimą yra labai svarbus tokiose sandariose aplinkose, nes tada pasyvus namas tampa tvaresnis ir mažiau taršus.

Kaip pasirinkti tinkamiausią rekuperacinę sistemą savo namams?

Jeigu patys dairotės po prekių katalogus ir bandote įsigyti rekuperatorių savo namams, turime keletą patarimų dėl to, į ką reikėtų atsižvelgti:

  • Rekuperatoriaus tipas – jau apžvelgėme skirtumus, tad jums reikėtų įvertinti galimus variantus pagal biudžetą;
  • Namo plotas ir tūris - objekto tūris (kadangi cirkuliuojamas oras užima ne tik grindų plotą, bet ir visą erdvę) vaidina labai svarbų vaidmenį. Didesnėse patalpose gali prireikti galingesnio įrenginio arba kelių mažesnių įrenginių. Žiūrėkite į maksimalaus oro srauto galimybę bei tinkamumą būstams. Paprastai gamintojai nurodo ne tik oro srautą (m³/val), bet ir kokiems būstams tinka įrenginys, pvz., iki 120 m².
  • Energinis efektyvumas/Energijos klasė - ieškokite kuo efektyviau energiją vartojančių rekuperatorių (rasite ne vieną A+, A++ ir dar aukštesnių klasių įrenginį. Prie gaminio gali būti nurodoma, kad jis, pavyzdžiui, tinka A++ klasės namams ir taip toliau.
  • Papildomos funkcijos – ne tik pagrindinės, bet ir papildomos funkcijos, tokios kaip išmanusis valdymas per Wi-Fi, drėgmės ir CO2 jutikliai, gali gerokai padidinti rekuperatoriaus vertę jūsų namams, todėl jį pavyks integruoti į išmaniųjų namų sistemas ir viską valdyti dar efektyviau.
  • Triukšmo lygis – nors rekuperatoriaus triukšmo su gera garso izoliacija neturėtų girdėtis, dėl maksimalaus komforto verta palyginti šią specifikaciją ir prioritetą teikti tyliau veikiančiai sistemai.
Potencialūs pirkėjai taip pat turėtų įvertinti, ar lengva bus atlikti rekuperatoriaus techninę priežiūrą ir ar įrenginys bus ilgaamžis, nes tai turės įtakos jūsų investicijos naudai bei patogumui ilgalaikėje perspektyvoje. Visada galite pasitarti su rangovais ir meistrais, galbūt gausite nešališkas jų rekomendacijas.

Rekuperatoriaus įrengimas bei pajungimas – trukmė, darbų eiga

Jeigu vyksta namo statybos, tikėtina, kad rekuperacinės sistemos neplanuosite ir neįrenginėsite patys. Darbus rekomenduojama patikėti specialistams, kurie turi patirtį bei žinias. Norint viską gerai atlikti reikia ne tik įrankių, bet ir bendro supratimo apie objekto specifikas, oro srautų valdymą ir ne tik.

Perkantiems namus su įrengtu rekuperatoriumi dėl to nereikia rūpintis, nes tai atliks rangovas. Visgi, užsisakantiems atskirai, reikėtų žinoti, kad įrengimo bei pajungimo laikas gali skirtis priklausomai nuo sistemos apimties (paprasčiau kalbant – namo dydžio), sudėtingumo, esamos namo vėdinimo sistemos (jei yra) ir papildomų poreikių.

Paprastai standartinio gyvenamųjų namų rekuperatoriaus įrengimas gali trukti nuo pusdienio iki kelių darbo dienų. Jei reikia keisti ortakius arba atlikti didesnius pakeitimus, trukmė auga.

Viskas paprastai prasideda nuo to, kad pats rekuperatorius pastatomas į vietą ir iš jo išvedžiojami ortakiai. Tada prijungiama elektra ir atliekamas testas. Jeigu yra poreikis, rekuperatorius papildomai kalibruojamas ir vėl ištestuojamas. Tada galima techniką priduoti pirkėjui.

Tad, jeigu esate namo statybos procese arba jį įsirengiate, nepamirškite rimtai pasižiūrėti į rekuperatoriaus įrengimą. Galbūt jau dabar reikalingi ir kiti įrenginiai, pavyzdžiui, šilumos siurblys, sodo priežiūros technika bei net vandens siurbliai? Viską galite rasti pigu.lt elektroninėje parduotuvėje, kaip kad čia https://pigu.lt/lt/vandens-siurbliai.
Statybunaujienos.ltSPRENDIMAI

nuotrauka
2024-05-28 10:55
Nuo pat karo Ukrainoje pradžios dažnas nerimauja ir dėl savo šalies saugumo – kaip gintų ją arba kur slėptųsi nuo pavojų, jei iškiltų grėsmė. Viena svarbiausių apsisaugojimo priemonių karo metu yra pastatuose įrengtos slėptuvės, kuriose nuo sprogimo gali slėptis šimtai žmonių. Apie tai, ar įmanoma t...
nuotrauka
2024-05-22 14:45
JUNG garsėja aukštos kokybės sprendimais, skirtais elektros instaliacijai ir išmaniesiems namams. Gydymo įstaigos ne išimtis – JUNG asortimente yra daugybė specializuotų sprendimų, kurie atitinka ligoninių, ambulatorijų, slaugos namų ir kitų medicinos įstaigų reikalavimus.
nuotrauka
2024-05-22 07:04
Prasidėjus šildymo ar vėsinimo sezonui, viena iš svarbiausių aktualijų tampa klausimas, kaip palaikyti norimą temperatūrą namuose be didelių šildymo ar vėsinimo sąnaudų. Populiariausias veiksmų planas – sienų izoliacija ir alternatyvūs šildymo-vėsinimo būdai. Tačiau paprastai pamirštama, kad didžiau...
nuotrauka
2024-05-07 07:04
Be akivaizdžių klimato kaitos padarinių, šiuo metu susiduriame ir su sparčiai augančiomis energijos kainomis, todėl energijos tausojimas tapo didžiausiu namų ūkių rūpesčiu. Energinis efektyvumas reiškia, kad tai pačiai užduočiai atlikti arba tam pačiam rezultatui gauti sunaudojama mažiau energijos. ...
nuotrauka
2024-04-27 09:01
Tiek buityje, tiek ir pramonėje neretai tenka susidurti su problema, kuri, nors ir nedidelė, bet kelia daug nepatogumų: kažkas užrūdijo, sunkiai atsidaro, neįmanoma pastumti. Mesti lauk ir keisti nauju –neracionalu. SOUDAL pasiūlė universalų sprendimą – atnaujintą „Soudal Multi Spray“.
nuotrauka
2024-04-24 07:43
„Wolf Group“ yra pirmaujanti Europos statybinės chemijos produktų ir sprendimų gamintoja bei platintoja. Įmonė šiemet mini 30 metų veiklos sukaktį. 1994 m. dviejų draugų – Jaan Puusaag ir Jaanus Paeväli – įkurta įmonė išaugo į rinkos lyderę, veikiančią didelėje pasaulio dalyje ir eksportuojančią sav...
nuotrauka
2024-04-23 07:26
Iki balandžio 30 d. vilniečiai kviečiami teikti paraiškas istorinių pastatų išorės tvarkymui. Savivaldybė remia nuo 60 iki 80 proc. istorinių pastatų tvarkybos darbų išlaidų. Vilniaus miesto savivaldybės Kultūros paveldo apsaugos skyriaus vedėja Donata Kabelkė pasakoja svarbiausius dalykus, kuriuos ...
nuotrauka
2024-04-18 09:52
Ryškiomis spalvomis pleškančios gėlės – vienas iš gražiausių ir pigiausių namų akcentų. Tai, kad šiemet daug namų balkonų, terasų ir sodų pražys įvairiais žiedais, rodo ir gėlių, sėklų pardavimo skaičiai, sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Tiesa, planuojant jomis dekoru...
nuotrauka
2024-04-15 10:06
Apgyvendinti skirtingo amžiaus vaikus viename kambaryje daugeliui tėvų skamba kaip rimtas iššūkis. Ypač, kai vaikų amžius ir poreikiai yra skirtingi, o vietos reikia ne tik namų darbams ruošti, bet ir žaidimams. Kaip padaryti, kad kambaryje vyrautų tvarka, o vietos pakaktų visiems, pademonstravo int...
nuotrauka
2024-04-09 07:44
Artėjant šiltajam metų sezonui, daugelis privačių ir daugiabučių namų įgauna naują išvaizdą. Dažnai būna keičiamos namų ar butų, lauko arba vidaus durys. Tačiau vienas iš pirmųjų žingsnių, renkantis duris, – apgalvoti ir nuspręsti, koks durų rakinimo sprendimas Jums bus tinkamiausias ir pateisins Jū...
nuotrauka
2024-04-04 11:44
Skirdami daugiau dėmesio tvarumui, gyventojai vis dažniau ieško būdų, kaip savo namuose sumažinti anglies dvideginio pėdsaką ir padidinti energijos vartojimo efektyvumą. Galvojant apie tai, šiltinami pastatai ir jų stogai, keičiami fasadų langai, tačiau dažnai neįvertinama, kokie svarbūs stogo langa...
nuotrauka
2024-04-03 07:43
Statant ar remontuojant klijai yra svarbus elementas, nes jie gali labai paveikti darbo kokybę ir patvarumą. Tinkamai parinkti klijai gali padėti užtikrinti, kad konstrukcija bus tvirta, patvari, estetiška ir atitiks visus reikalavimus. Klijų pasirinkimas yra svarbus ir gali turėti didelę įtaką meis...
nuotrauka
2024-03-30 08:30
Kai atsirado šviesa, žmonės būrėsi aplink ją. Prisijaukinęs šviesą, 21-ojo amžiaus žmogus nori, kad ji sektų paskui jį ir keistųsi pagal jo poreikius. „LEMONA electronics“ siūlo išmanius apšvietimo sprendimus, kurie atliepia modernios visuomenės poreikį – būste, spintoje, net virtuvinės spintelės st...
nuotrauka
2024-03-26 15:16
Ar kada nors pagalvojote, kad įmanoma padidinti saugumą, palengvinti savo buitį ir dar sumažinti sąskaitas už elektrą? Aktyviai tobulinamos išmaniosios sistemos ne tik padeda siekti šių tikslų, bet ir nereikalauja daug investicijų, o jų nauda pajuntama gana greitai.
nuotrauka
2024-03-22 12:06
Netinkami pastatų projektavimo sprendimai vėliau gali lemti ne tik dar didesnes išlaidas, bet ir sveikatos problemas. Dėl prastai suprojektuotų vėdinimo sistemų gyventojai gali susidurti su pelėsiu, kurio išnaikinimas neretai tampa neįmanomas.
nuotrauka
2024-03-15 15:55
Dabartinėje nekilnojamojo turto rinkoje itin didelis mažesnių būstų pasirinkimas. Jų kainos labiau prieinamos, tad perkant galima gerokai sutaupyti, o pasitelkus keletą gudrybių įrengti taip, kad atrodytų kur kas erdvesni. Pasak ekspertų, žinant vos kelias taisykles, keliolikos kvadratinių metrų lo...
nuotrauka
2024-02-29 07:45
Būstuose populiarėja plačios ir aukštos stumdomos sistemos į terasą, balkoną ar kiemą. Tačiau kartu kyla problema – kaip apsisaugoti nuo vabzdžių ir valdyti šviesos srautą. Amerikiečių gamintojas CENTOR pasiūlė modernų sprendimą: stilingus ištraukiamus tinklelius ir susukamas vertikalias žaliuzes. Š...
nuotrauka
2024-02-23 07:15
Parduodamo arba nuomojamo objekto kainą lemia plotas. Tad užsakovai suinteresuoti turėti kuo daugiau ploto, bet neprarasti kokybiškos apdailos. Tradiciškai laikoma, kad kuo storesnis atitvarų ar perdangų apdailos sluoksnis, tuo geriau izoliuojamas garsas. Bet taip mažėja plotas, patalpų aukštis. Vok...
nuotrauka
2024-02-14 14:36
Būsto statyboms ar renovacijai naudojamos šilumą atspindinčios medžiagos ir pastato apdaila gali turėti įtakos ryšio kokybei namuose. Aukštos energetinės klasės A++ pastatai pasižymi ekonomiškumu, tačiau juose gyvenantys ir dirbantys žmonės gali susidurti su ryšio sutrikimais. Ekspertas ramina – pas...
nuotrauka
2024-02-09 07:55
Rinkoje nuolat trūksta naujų kokybiškesnių izoliacinių gaminių. Poliuretano putos – tai medžiaga, turinti geriausias izoliacines savybes. Techniniu požiūriu tai reiškia, kad šie gaminiai turi mažiausią šilumos laidumą. Poliuretanas gali būti jau pagamintos plokštės arba aukšto ir žemo slėgio purškia...

Statybunaujienos.lt » SPRENDIMAI