Remontas: 5 klausimai, į kuriuos turėtumėte atsakyti prieš imantis darbų
1. Ką remontuoti?
Jeigu neplanuojate kapitalinio viso būsto remonto, turite įsivertinti silpniausias ir labiausiai korekcijų reikalaujančias vietas. Pirmiausia pagalvokite, kas gyvenamojoje aplinkoje jus erzina labiausiai – galbūt tai aptrupėjusios vonios kambario plytelės ar svetainėje neišvalomai sutepti tapetai? O gal tai – nepatogus ir nefunkcionalus virtuvės išplanavimas?
Išanalizavus daugiausiai problemų keliančias namų erdves, tiksliai žinosite, ką pirmiausia reikia keisti. Jei remontas – ne vien kosmetinis, bet reikalaujantis ir, pavyzdžiui, vamzdyno ar kanalizacijos sutvarkymo, pasitarkite su profesionalais. Specialistai jums rekomenduos ir patars, kokių priemonių jums gali prireikti.2. Ko neremontuoti?
Dažna remonto besiimančių žmonių klaida – griebti ir keisti viską, kas stovi kambaryje. Per daug įsijautus, rizikuojate išleisti per daug pinigų ir apsikrauti nereikalingais daiktais ar darbais.
Nusprendę atnaujinti kambarį, atidžiai įvertinkite, kokie jau turimi daiktai ar medžiagos vis dar tinkami naudoti. Pavyzdžiui, galbūt jums nebūtina keisti grindų dangos – natūralaus medžio lentas pakaks nušveisti ir perlakuoti. O virtuvės spinteles galite atnaujinti jas tiesiog perdažant. Paieškokite idėjų internete – taip gausite įkvėpimo atnaujinti tam tikrus nusidėvėjusius, bet tinkamus naudoti daiktus.3. Kas remontuos?
Remontą galite atlikti patys arba samdyti meistrus. Prieš apsispręsdami, apsvarstykite keletą faktorių.
Gali pasirodyti, kad darydami remontą patys, sutaupysite. Tai ne visuomet yra teisingas požiūris. Jei paprastiems dekoratyviniams darbams didelių žinių ar įgūdžių nereikia, sudėtingesnes užduotis, tokias kaip plytelių klojimas, vertėtų patikėti profesionalams. Ilgalaikėje perspektyvoje suprasite, kad sutaupėte – visų pirma laiko, o taip pat ir pinigų, nes patyrę meistrai darbą atliks kokybiškiau. Įvertinkite ir tai, kad tam tikrus remonto darbus (pvz. vonios remontą) atliekate tikrai nedažnai. Dėl to verta investuoti į kokybišką darbų atlikimą, o ne bandyti tai daryti mėgėjiškai, nes netrukus galite pastebėti lendančius brokus bei klaidas ir remontą teks kartoti.
Kompanijos „Mokilizingas“ komercijos vadovas Vaidotas Rimeikis teigia, kad su šios lengvatos įsigaliojimu tikimasi ir didesnio susidomėjimo vartojimo paskolomis būsto remontui. „Dabar išties sudarytos puikios sąlygos pasigerinti savo buitį – su pajamų deklaracija galėsite susigrąžinti nemažą dalį sumokėtų mokesčių“, – sako jis.
- Beje, verta žinoti, kad nuo 2019-ųjų sausio 1-osios įsigaliojo nauja pajamų mokesčio lengvata už remonto darbus. Pagal Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą, nuo šiol už atliktus remonto darbus (išskyrus daugiabučių gyvenamųjų namų modernizavimą) galite susigrąžinti sumokėtą pajamų mokestį. Maksimali išlaidų suma, nuo kurios galės būti susigrąžinta dalis GPM už minėtas paslaugas, yra 2000 eurų. Taigi, jei meistras jums atliks remontą už 10 tūkst. eurų, iš savo apmokestinamų pajamų galėsite atimti 2000 eurų. Ši lengvata galioja ir sutuoktiniui – jis ar ji taip pat galės šią sumą atimti iš savo apmokestinamų pajamų.
4. Ką įsigyti?
Kai tiksliai žinosite, ką remontuojate, susidarykite naujų pirkinių sąrašą. Geriausia jį derinti su darbus atliekančiu meistru arba žmogumi, kuris turi remonto darbų patirtį. Kai žinosite, kokių priemonių, medžiagų ar daiktų jums reikia, galėsite tiksliau apskaičiuoti, kiek jums kainuos remontas.
Anot V. Rimeikio, tokias prekes kaip šaldytuvai, skalbimo mašinos ar indaplovės, remontuojantys būstą dažnai perka lizingu. „Stambioji buitinė technika užima didelę dalį remonto išlaidų atnaujinant virtuvę ar vonios kambarį. Tad žmonės ją mėgsta įsigyti lizingu, taip prekę gaudami iškart, o mokėjimą paskirstydami dalimis“.Planuodami pirkinius, nepabijokite pasinaudoti ir dizainerio paslauga – tai tampa itin populiaru įsirenginėjant ne tik naujus namus, bet ir darant remontą. Interjero dizaineris jums gali pagelbėti ne tik estetiniais patarimais, bet ir tokiais klausimais kaip baldų išdėstymas ar židinio įrengimas. Ši paslauga labai naudinga įrenginėjant nedideles erdves: dizaineris turi žinių ir patirties, kaip optimaliausiu būdu išnaudoti net ir pačią mažiausią erdvę.
5. Kiek visa tai kainuos?
Būsto remonto kaina – labai individualus klausimas. Tai priklauso ne tik nuo to, ar remontą darysite patys, kokį plotą remontuosite ir kokius konkrečiai darbus atliksite. Juk galite naudoti ir pačias pigiausias medžiagas, ir brangiausią marmurą – viskas priklauso nuo jūsų poreikio ir laikotarpio, kuriam norite, kad naujas būsto įrengimas tarnautų.Išsirinkite savo finansines galimybes ir norus labiausiai atitinkančias medžiagas bei pirkinius. Pavyzdžiui, jei virtuvėje planuojate tiesti plyteles, pagalvokite, kiek pinigų tam galite skirti ir nepatingėkite paieškoti kokybiškiausių plytelių už šią sumą.
Jeigu kokybiškam remontui neturite pakankamai lėšų ir nutarėte imti paskolą, V. Rimeikis pataria tiksliai apskaičiuoti, kiek pinigų jums reikės. „Neišnaudokite 100 proc. savo santaupų – pasilikite pinigų ir nenumatytoms išlaidoms“, – sako jis.
Lietuvoje vartojimo paskolos būsto remontui – išties populiarios. „Tokios rūšies paskolą galite pasiimti 2-3 metų laikotarpiui, jos suma svyruoja nuo 2 iki 15 tūkstančių eurų“, – teigia „Mokilizingas“ komercijos vadovas V. Rimeikis. „Tai viena populiariausių paskolų rūšių. Remontas – naudinga ir tvari investicija, kuri džiugina ilgai. Todėl žmonės kokybiškam remontui pinigų tikrai negaili“.