2024 liepos 25 d. ketvirtadienis, 10:39
Reklama  |  facebook

Renkamės protingų namų sistemą KNX: į ką atkreipti dėmesį?

2024-07-01 15:14
Išmanių namų sprendimų paklausa nuolat auga – namų šeimininkai nori gyventi ne tik gražiau, bet ir išmaniau. Viena populiariausių sistemų, galinčių atliepti net ir sudėtingiausius išmanesnių namų poreikius, yra KNX. Tad jei ketinate rinktis būtent tokį sprendimą, šiame straipsnyje sužinosite svarbiausius žingsnius, kurie būtini norint įsidiegti ne tik kokybišką KNX sistemą, bet ir atlikti šiuos darbus taip, kad sistema tarnautų patikimai ir be klaidų.
nuotrauka
Shutterstock nuotr.


Minimos įmonės
JUNG Vilnius, UAB
Šviesos studija (THINK LIGHT), UAB

Patikimo gamintojo pasirinkimas – pusė darbo

KNX sistemos standartas – arba, tiksliau tariant, namų ir pastatų automatizavimo protokolas – buvo sukurtas dar 1999 metais. Šiandien jis pripažįstamas visame pasaulyje ir užtikrina sklandžią įvairių KNX įrenginių tarpusavio sąveiką. Būtent dėl tokio populiarumo KNX protokolą naudoja daugybė skirtingų gamintojų.

Tačiau universalaus KNX standarto naudojimas savaime neužtikrina sistemos įrenginių kokybės. Todėl namų šeimininkai turi gerai išsinagrinėti įvairių gamintojų siūlomus sprendimus ir produktus bei pasirinkti tą prekės ženklą, kuris geriausiai atitinka jų poreikius.

Pirmiausia, reikėtų atkreipti dėmesį į gamintojų reputaciją ir patirtį – labiau tikėtina, kad pažangius ir patikimus sprendimus pasiūlys pasaulyje pripažinti, ilgametę patirtį sukaupę gamintojai. Atlikus tai, svarbu nuodugniai peržiūrėti gaminių asortimentą ir įsitikinti, kad jis atitinka konkrečius automatizavimo poreikius ir yra suderinamas su kitais namų prietaisais, tam, kad jų integracija būtų sklandi.

„Daugiausia dėmesio reikėtų skirti kokybei ir ilgaamžiškumui – namų šeimininkai turėtų pasidomėti gaminių medžiagomis ir ieškoti atsiliepimų apie konkrečius gamintojus bei jų produktus. Taip pat svarbus kokybiškas klientų konsultavimas ir garantinis aptarnavimas, tad reikia rinktis tokį KNX sistemos gamintoją, kuris siūlo techninę pagalbą, garantinį aptarnavimą ir galimybę kreiptis į sertifikuotus diegėjus“, – pasakoja jungiklių ir protingų namų centro „JUNG Vilnius“ direktorius Raimundas Skurdenis.

Anot jo, gamintojų technologinė pažanga bei jų produktų dizainas – tai dar vienas kriterijus, kurį verta įtraukti renkantis KNX sistemos gamintoją. „Savaime suprantama, geriau rinktis tokį, kuris nuolat investuoja į naujoves ir šiuolaikinį dizainą – tokių gamintojų produktai išliks aktualūs ne tik techniškai, bet ir estetiškai. Galiausiai, pirmenybę reikėtų teikti ir tiems, kurie laikosi tvarumo bei etikos principų“, – pasakoja pranešime cituojamas R. Skurdenis.

JUNG

JUNG nuotr.

Kokybiškas diegimas – namų funkcionalumą lemiantis etapas

Išsirinkti patikimą KNX sistemą – tai tik pusė darbo. Lygiai tokia pat svarbi namų „išmanizavimo“ dalis yra ir kokybiškas sistemos diegimas, kurį gali atlikti tik kvalifikuoti profesionalai.

Pasak įmonės „Think Light“, kuri užsiima KNX sistemų ir elektros instaliacijos diegimu, pardavimų projekto vadovo Adomo Gusčio, sistemos diegimo procesas visuomet prasideda nuo elektros techninio projektavimo.

„Kuo jis kokybiškiau atliktas, tuo vėlesniuose etapuose galima daugiau sutaupyti. Turint elektros techninį projektą, elektrikas išvedžioja visus kabelius bei KNX sistemos magistralę – atlieka pirmą elektros darbų etapą. Kai padaroma visa apdaila, elektrikas sujungia visus elektros prietaisus, tokius kaip šviestuvai, jungikliai, transformatoriai, termostatai ir kitus – tai yra antrasis elektros darbų etapas“, – vardija pranešime cituojamas specialistas.

Po šio etapo darbą pradeda KNX sistemos programuotojas – viską apjungia taip, kad namas taptų vieninga sistema. Atlikus programavimo darbus, projektas laikomas užbaigtas – klientui perduodami visi prisijungimo duomenys (slaptažodžiai ir dokumentacija), supažindinama su veikimo principu, apmokoma naudotis sistema.

„Esant poreikiui, specialistai klientui teikia pagalbą – operatyviai atsako į įvairius klausimus bei sprendžia iškilusias problemas. Paprastai užtenka 2-5 dienų, kad namų šeimininkai perprastų KNX sistemą ir išmoktų ja naudotis“, – dalijasi patirtimi A. Gustys.

JUNG

Shutterstock nuotr.

Ar galiu pasidaryti pats?

KNX sistema reikalauja specifinių žinių, tad nors ją ir galėtų įdiegti savamokslis elektrikas be specialių mokymų, tokiu atveju nėra jokių garantijų, kad sistema veiks tinkamai. O ką jau kalbėti ir apie darbui atlikti sugaištą laiką.

„Kad būtų paprasčiau suprasti, galime sugretinti išmanius namus ir automobilius. Tiek vienų, tiek kitų patikimumo, komforto bei kainų lygis skiriasi. Išmanų namą gali sukurti ir studentas, atlikdamas baigiamąjį darbą, tačiau tokį namą lyginčiau su automobiliu, surinktu požeminiame garaže iš atsitiktinai rastų detalių skelbimuose ar laužyne. Toks išmanus namas irgi funkcionuos, bet kaip ilgai?“ – palygina A. Gustys.

Specialistas taip pat atkreipia dėmesį, jog renkantis KNX sistemos diegėjus, pravartu pasidomėti jų turima patirtimi: „Renkantis kompaniją, kuri diegs išmanius namus, reikėtų rinktis pagal jos ilgaamžiškumą – kuri turi daugiau patirties, ir pagal tai, kaip greitai ir kokybiškai gali suteikti techninę pagalbą. Dauguma kompanijų suteikia tik dvejų metų garantinį laikotarpį ir jam pasibaigus stengiasi nebegrįžti, nes ne visos sugeba surasti ir pašalinti gedimą“.

Kaip batai – reikia pasimatuoti

Kaip teigia „Think Light“ specialistas, jei tik yra galimybė, namų šeimininkai, prieš diegdami KNX sistemą savo namuose, turėtų išbandyti ją patys.

„Užsakovams verta kreiptis į diegėjus ir ieškoti galimybės išbandyti KNX sistemą gyvai ir pasižiūrėti, ar visi šeimos nariai supranta, kaip valdomas išmanusis namas, bei įsivertinti, kokių funkcionalumų būtent jiems reikia“, – įsitikinęs A. Gustys

„Tai padaryti galima JUNG Vilnius biure. Čia turime įsirengę „Showroom“ – demonstracinį butą, kuriame įdiegėme KNX sistemą. Ja besidomintys klientai atvyksta pas mus praktiškai išbandyti KNX sistemos funkcijas, pamatyti kaip veikia išmaniųjų namų scenarijai ir kaip galima visa tai valdyti net balso komandomis. Ką pasirinks namų šeimininkai – tik fantazijos ir poreikių reikalas, nes KNX sistemos galimybės yra praktiškai neribotos“, – papildo R. Skurdenis.

Bazinis funkcionalumas turėtų apimti apšvietimo, šildymo, vėdinimo, vėsinimo valdymą, įeigos kontrolę (kad namas „suprastų“, kada išvykstama ar grįžtama, kad galėtų aktyvuoti tam tikras funkcijas), gaisro saugą ir apsaugą. Papildomai galima integruoti automatines užuolaidas, vaizdo kameras, pievos laistymą, išmanias funkcijas baseine ar pirtyje, garso sistemą.

„Pasirinkti savo namams KNX sistemą – tai reiškia investuoti į novatoriškus, individualiai jums pritaikytus sprendimus. Tik pasirinkus kokybišką gamintoją ir patikimą diegėją, išmanieji namai gali veikti nepriekaištingai daugelį metų. Todėl išties verta investuoti į kokybišką išmaniųjų namų sprendimą, kurį kartą įdiegus, nebereikės juo rūpintis iškilus net mažiausiai problemai. Teliks mėgautis futuristinių namų pranašumais, kuriuos galima turėti jau šiandien“, – priduria „JUNG Vilnius“ direktorius R. Skurdenis. 
Statybunaujienos.ltInžinerinės sistemos

nuotrauka
2024-07-22 11:37
Namų jaukumą galima kurti ne tik gražiais interjero dizaino sprendimais. Tai tik viena dalis – likusioji yra techniniai sprendimai, leidžiantys namų šeimininkams kontroliuoti apšvietimą bei patalpų klimatą. Optimalios temperatūros palaikymas yra aktualus ištisus metus, tačiau tai reikalauja nemažų e...
nuotrauka
2024-07-19 08:32
Aplinkos projektų valdymo agentūros duomenimis, šiuo metu Lietuvoje renovuojama per 1200 daugiabučių, o jau surenovuota – kiek daugiau nei 3700. Tai siekia vos 12,4 proc. šalies daugiabučių, tad norint pasiekti klimato kaitos padarinių švelninimo tikslus, būtina spartinti renovacijos tempą. Atnaujin...
nuotrauka
2024-07-16 12:50
Aplinkos ministerija primena individualių nuotekų valymo įrenginių savininkams, kad nuo 2030 m. pradžios nuotekose, išleidžiamose iš šių įrenginių, turės būti valomas fosforas ir azotas. Tokia tvarka nebus taikoma rezervuaro tipo individualiems nuotekų tvarkymo įrenginiams, nes jie neišleidžia nuote...
nuotrauka
2024-07-16 09:30
Vasarą, kai karščiai pasiekia piką, oro kondicionieriai tampa nepakeičiamais pagalbininkais, užtikrinančiais komfortą ir gaivą namuose. Vis dėlto, jų naudojimas reikalauja priežiūros, kuri ne tik padeda išvengti gedimų, bet ir užtikrina švarų orą patalpose, sumažindama alergijų bei kvėpavimo takų li...
nuotrauka
2024-07-10 09:42
Ar žinojote, kad UAB „Traidenis“ yra ne tik nuotekų valymo sektoriaus ekspertė? Įmonė pagal individualių talpų užsakymų gamybą lyderiauja visoje Europoje. „Traidenis“ kuria gaminius pagal konkrečius klientų reikalavimus, garantuodamas produkto unikalumą ir aukščiausią kokybę.
nuotrauka
2024-07-04 09:20
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) nuo liepos 4 d. kviečia įmones, turinčias jau veikiančią elektrinę ar dar tik ketinančias jas vystyti, teikti paraiškas paramai gauti, įsirengiant kaupimo įrenginius. Energetikos ministerijos inicijuotam kvietimui numatyta skirti 48 mln. eurų.
nuotrauka
2024-07-04 07:44
Nuotekų šalinimo garsai, pavyzdžiui, nuleidžiant vandenį tualete ar išleidžiant iš vonios, gali būti itin stiprūs ir trikdantys gyventojų ir net kaimynų ramybę bei komfortą. Pirmaujanti tarptautinė plastikinių vamzdynų sprendimų gamintoja „Pipelife“ sukūrė sistemą „Master3Plus“, kuri itin efektyviai...
nuotrauka
2024-06-28 14:11
Išlaikyti vėsą namuose pačiame vasaros įkarštyje gali būti tikras iššūkis. Čia gali padėti išmanesnių namų sistema JUNG HOME. Vienas iš šios sistemos produktų yra specialus valdiklis, kuris gali automatiškai kontroliuoti ne tik žaliuzes, bet ir užuolaidas, roletus nuo saulės bei markizes. Tai inovat...
nuotrauka
2024-06-19 10:35
Europos Parlamentas šį balandį priėmė direktyvą, kuria įsipareigojama palaipsniui mažinti pastatų sektoriuje suvartojamos energijos ir išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Nuo 2028 m. valstybei priklausantys, o nuo 2030 m. – visi nauji pastatai turės būti netaršūs, nuo 2050-ųjų – klimat...
nuotrauka
2024-05-29 14:51
JUNG KNX išmaniųjų namų sistema (angl. JUNG KNX system arba JUNG KNX smart home) iš naujo apibrėžia mūsų santykį su erdvėmis, kuriose gyvename ar dirbame. Ši sistema leidžia ne tik valdyti ir automatizuoti įvairias išmaniųjų namų funkcijas, bet ir padeda ženkliai sumažinti energijos vartojimą bei ku...
nuotrauka
2024-05-24 13:37
Nors elektromobilių naudojimas Lietuvoje kasmet auga, vienas iš didžiausių iššūkių, su kuriuo susiduria daugiabučių namų gyventojai, yra elektromobilių įkrovimo infrastruktūros prieinamumas. Kokias galimybes turi vairuotojai, gyvenantys daugiabutyje, pasakoja daugiabučių priežiūra ir administravimu ...
nuotrauka
2024-05-23 10:39
Nuo 2025 m. daugiau nei du aukštus turinčiuose daugiabučiuose namuose SND balionai negalės būti naudojami. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) primena apie galimybę pasinaudoti valstybės parama ir daugiabučiuose namuose atsisakyti suskystintų naftos dujų (SND) balionų, juos pakeičiant kitais e...
nuotrauka
2024-05-22 17:09
Šiandien šalia Panevėžio aplinkkelio, ties Bliūdžių kaimu, oficialiai paskelbta didžiausio Baltijos šalyse elektromobilių parko statybų pradžia – įkasta laiko kapsulė. Projektą vystys elektromobilių įkrovimo stotelių operatorė UAB „Eldrive“.
nuotrauka
2024-05-21 13:13
Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ verslo centro „Business Stadium Central“ vidaus inžinerinių sistemų montavimo rangovais pasirinko Lietuvos įmones „Aktinis“, „Todera“, „Ivalta“, „PoolPro“. Bendra su rangovais sudarytų sutarčių vertė – 5,6 mln. eurų.
nuotrauka
2024-05-21 12:56
Kada prekybos centras gali vadintis tvariu? Ar tam užtenka deramai surūšiuoti atliekas ir pakeisti lemputes? Vienas iš technologiškai pažangiausių „Nordika“ tvarumo aspektų – R8 tech įrankio, kuris paremtas dirbtiniu intelektu, naudojimas. Ši automatizavimo sistema valdo prekybos centro šildymo, vė...
nuotrauka
2024-05-20 10:26
Ministrai iš Lietuvos, Latvijos, Austrijos, Kipro, Danijos, Estijos, Prancūzijos, Airijos, Graikijos, Liuksemburgo, Maltos, Portugalijos, Slovakijos, Slovėnijos ir Ispanijos kartu kreipėsi į Europos Komisiją raginant parengti Europos Sąjungos strategiją dėl šilumos ir vėsumos ūkio dekarbonizacijos i...
nuotrauka
2024-05-14 09:40
Gegužės 15–17 d. Vilniaus LITEXPO parodų centras taps vieta, kur bus galima susipažinti su pažangiausiomis technologijomis ir inovacijomis, skirtomis pramonei, verslui bei vartotojams. Čia vyks ir nemažai specializuotų renginių. Viename jų – konferencijoje „Ateities energetika Baltijos šalyse 2024“...
nuotrauka
2024-04-16 07:24
KOMFOVENT jau daug metų realizuoja vėdinimo ir šildymo technologijas, o šiandien daromas naujas žingsnis valdant namų mikroklimatą – pristatomas visas šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo funkcijas atliekantis KOMBI.
nuotrauka
2024-04-03 09:39
Atlikus kasmetę A. Goštauto g. estakados virš Geležinio Vilko g. apžiūrą, specialistai nustatė, jog reikia atlikti tilto sujungimo siūlių ir lietaus nuvedimo tinklo remontą. Kol kas remonto apimtys ir trukmė nėra žinomi, tam būtina atlikti detalesnį konstrukcijų vertinimą.
nuotrauka
2024-03-30 08:30
Kai atsirado šviesa, žmonės būrėsi aplink ją. Prisijaukinęs šviesą, 21-ojo amžiaus žmogus nori, kad ji sektų paskui jį ir keistųsi pagal jo poreikius. „LEMONA electronics“ siūlo išmanius apšvietimo sprendimus, kurie atliepia modernios visuomenės poreikį – būste, spintoje, net virtuvinės spintelės st...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos