2024 vasario 26 d. pirmadienis, 13:27
Reklama  |  facebook

Saulės moduliai ant stogo. Nauda žinoma, o rizika?

2023-11-29 09:57
Kaip tvariai su minimaliai neigiamu aplinkai poveikiu gaminti energiją iš atsinaujinančių šaltinių: saulės, vėjo ir vandens? Kaip išsisukti nenaudojant iškastinio kuro? Šiuos ir kitus klausimus praėjusią savaitę kėlė šalies inžinerinė bendruomenė Projektų ekspertizės ir gaisro saugos įmonių asociacijos inicijuotojoje konferencijoje „Saulės moduliai ant stogo. Nauda žinoma, o rizika?”.
nuotrauka
Freepik nuotr.


Minimos įmonės
ROCKWOOL, UAB
Projektų ekspertizės ir gaisro saugos įmonių asociacija,
Statybos projektų ekspertizės centras, UAB
Lietuvos saulės energetikos asociacija (LSEA),
Rizikos cesija,

Konferencijoje dalyvavo srities ekspertai

Nacionalinės gaisrinės saugos asociacijos prezidentas Martynas Matulevičius kalbėjo apie fotovoltikos gaisrus ir jų efektą plokštiems stogams, apie gesinimo ypatumus; UAB ROCKWOOL techninis vadovas Andrius Buska susirinkusius kvietė diskutuoti apie tai, ar stogai paruošti saulės modulių montavimui.

Saulės baterijų įrengimo praktika bei patirtimi dalinosi Lietuvos saulės energetikos asociacijos prezidentas Andrius Karazinas.

Apie saulės elektrines ant stogų, apie rizikas ir rizikų valdymą draudimo pagalba pasakojo UADBB „Rizikos cesija” verslo klientų plėtros grupės vadovas Rokas Kalendra, o UAB Statybos projektų ekspertizės centro statybos projektų ir statinio ekspertizės vadovė Jelena Čepulėnienė pasakojo apie pagrindinius iššūkius įrenginėjant Saulės baterijas ant stogų.

Prieš daugelį dešimtmečių atsinaujinančios energijos era pradėta naudojant hidroenergiją. Šiandien ši sritis jau pasiekusi tokį lygį, kad liko mažai augimo galimybių. Pastaruosius 20 metų vis plačiau plėtojama ir naudojama vėjo ir saulės energija. Panašu, kad artimiausiu metu šios sritys turėtų dar smarkiau suklestėti. Saulės energija yra bene dažniausiai naudojamas atsinaujinantis energijos šaltinis. Tai puikus būdas gauti „švarios“ energijos kaip tik ten, kur jos reikia.

Kalbant apie jau pastatytus pastatus žinome, kad jie sunaudoja nemažai energijos ypač šildymui šaltuoju metų periodu, tačiau pastebėta jog ir vasarą energijos poreikis nuolat didėja dėl patalpų vėsinimo poreikio siekiant išvengti perkaitimo.

Teisinė aplinka


Pasauliniu mastu atsinaujinančių energijos išteklių poreikis nuolat auga – ypač Europoje, kurioje intensyviai kuriama teisinė aplinka, siekiant užtikrinti efektyvų atsinaujinančių energijos išteklių naudojimą; daugelis šalių tai ir skatina. Kai kuriose iš jų atsiranda ir teisės aktų, aiškiai reguliuojančių šią sritį; kitose – privačių iniciatyvų, pavyzdžiui: gaisrinės saugos asociacijos ir draudimo įmonės. Privačios iniciatyvos, pasak konferencijos rengėjų, turi ir tam tikrų minusų: pavieniai veiksmai gali sukelti problemų, kai valstybėse narėse pradeda skirtis reikalavimai ir įgyvendinimo tvarka.

Siekiant sukurti vienodas sąlygas išleistos rekomendacijos (gairės), vadovaujantis iniciatyva „REPowerEU“ ir parengta Europos Sąjungos (ES) saulės energijos strategija. Vienas jų tikslų – siekti, kad statytojai būtų teisiškai įpareigoti pastatuose įrengti įrenginius gaminančius energiją iš saulės.

Į ES pasiūlymą įtrauktas saulės modulių, dar vadinamų fotovoltinėmis plokštėmis, įrengimas ant pastatų stogų:
  • Naujų visuomeninės ir komercinės paskirties statinių, kurių stogo plotas viršija 250 m2 – nuo 2027 m.;
  • Visų esamų minėtos paskirties statinių, kurių stogo plotas viršija 250 m2 – nuo 2028 m.;
  • Visų naujų gyvenamosios paskirties statinių – nuo 2029 m.

Reikalavimas įrengti saulės modulius yra tik dalis minėtos strategijos. Strategijoje numatytos ir tokios priemonės kaip išmetamo anglies dioksido mažinimas pramonės srityje, dujų tiekimo diversifikavimas ir keitimas, vandenilio energijos naudojimo plėtra.

Saulės energijos rinkos tendencijos

Vėjo ir saulės energija sudaro apie 40 procentų atsinaujinančiosios energijos rinkos. Saulės energijos rinkos dalis auga sparčiausiai.

2020 m. pabaigoje sumontuotų saulės jėgainių galia pasauliniu mastu siekė maždaug 800 GW. Šis pajėgumas auga maždaug po 140 GW per metus. Europoje sumontuotų saulės jėgainių galia 2020 m. pabaigoje buvo apie 136 GW.

Nauja iniciatyva siekiama gerokai padidinti per metus sumontuojamų jėgainių galią: iki 320 GW 2025 m., ir iki 600 GW – 2030 m. Tam, kad būtų lengviau suvokti saulės energijos rinkos mastą, verta prisiminti, jog vienas šiuolaikinės atominės elektrinės branduolinis reaktorius kasmet pagamina apie 1,5 GW.

Gaminančių vartotojų skaičius pastaruosius du metus Lietuvoje auga eksponentiškai. Absoliuti dauguma jų naudojasi valstybės skiriamomis dotacijomis. 2021 m. pabaigoje gaminančių vartotojų buvo 18,8 tūkst., pernai metų pabaigoje – jau virš 42 tūkst. Per tris pirmuosius šių metų mėnesius jų skaičius jau viršija 50 tūkstančių. Visų jų saulės elektrinės sugeneruoja kiek daugiau nei 550 MW elektros energijos.

Tad įrengiamų saulės elektrinių kiekis nuolat auga, o kartu ir iš atsinaujinančių šaltinių pagaminamos energijos kiekis.

Naudos žinomos – o rizikos?

Sparčiai augant elektros energijos kiekiui gaminamam saulės modulių sistemomis kyla ir gaisrų atvejų susijusių su tokių sistemų eksploatavimu. Dėl populiarumo ir įrengimo mastų ši problema veikiausiai tik didės, ir kai kurių šalių priešgaisrinės ir gelbėjimo tarnybos jau pradėjo rinkti tam tikrus duomenis ir statistiką apie gaisrus, susijusius su saulės modulių sistemų gaisrais.

Tarptautinės energetikos agentūros paskelbtų turimų duomenų analizė parodė, apie 51 % gaisrų kilo dėl elektrinio komponento gedimo susijusio su saulės modulio sistemos gedimu (pvz. inverteriai, jungtys ir izoliatoriai). Tai dažniausia lėmė montavimo klaidos – arba taip vadinamas „žmogiškasis faktorius“ . Likusius 49 % gaisrų sukėlė dėl nežinomo komponento arba uždegimo šaltinis, nesusijęs su sistema.

Verta paminėti, kad statybos produktų gaisrinio pavojingumo vertinimo srityje Europos Sąjungoje vis dar nėra sukurta vieningos metodikos; taa pats galioja ir saulės modulių įrengimui ant pastatų ar jų konstrukcijose. Kiekviena šalis tvarkosi pati – kuria metodikas arba nieko nedaro, nes dar nėra įvykę skaudžių nelaimių. Laukti nereiktų: verta sukurti vieningą standartizuotą metodiką, kaip saugiai saulės moduliai turi būti įrengti ir eksploatuojami, nekeliant rizikų.

Kaip pavyzdžius šalių, kuriose reglamentavimas jau numatytas, galima nagrinėti Italijos ir Prancūzijos atvejus. Daugelyje kitų šalių egzistuoja įvairių asociacijų parengtos ir patvirtintos rekomendacijos. Galima rasti ir atskirų draudimo įmonių taisykles, susijusias su rizikos vertinimu.

Visos Projektų ekspertizės ir gaisro saugos įmonių asociacijos (PEGSĮA) inicijuotos konferencijos metu temą lydėjo esminė problema: šalyje itin trūksta aiškaus saulės elektrinių teisinio reglamentavimo. Taip pat buvo išgryninti kiti bendruomenei aktualūs uždaviniai:
  • Sukurti ir pradėti sistemingai rinkti duomenis apie gaisrus susijusius su atsinaujinančios energijos gamybos įrenginiais (šiuo metu fiksuojami tokių gaisrų atvejai veikiausiai priskiriami „Elektros įrangos įrengimo ir eksploatavimo taisyklių pažeidimams“);
  • Inicijuoti saugaus įrengimo ir eksploatavimo taisyklių parengimą, numatant konkrečias schemas ar sprendimus mažinančius gaisro kilimo ar išplitimo rizikas;
  • Remiantis kitų šalių ar organizacijų patirtimis parengti rekomendacijas kaip saugiai įrengti saulės elektrines ant stogų;
  • Informuoti visuomenę apie galimas problemas ir sprendimo būdus, metodiškai mokyti specialistus kaip saugiai montuoti ir eksploatuoti įrenginius.
Statybunaujienos.ltInžinerinės sistemos

nuotrauka
2024-02-13 07:46
Šilumos siurbliai jau tapo įprasta Lietuvos gyventojų namų dalimi. Įmonės INDUSTEK ekspertai pastebi, kad vartotojai vis sparčiau atsisako šildymo kietu kuru ir noriau renkasi šilumos siurblius. Bene populiariausi Lietuvoje yra universalieji „Daikin Altherma“ oras-vanduo šilumos siurbliai. Šis šildy...
nuotrauka
2024-02-12 12:12
Išmaniuosius skaitiklius gaminanti ir juos eksportuojanti lietuvių kompanija „Elgama-Elektronika" praėjusiais metais skaičiavo rekordinį grynąjį pelną, kuris augo daugiau nei 14 kartų ir siekė 4,6 mln. eurų (2022 m. – 0,32 mln. eurų), o apyvarta augo beveik du kartus iki 41,37 mln. eurų (2022 m. – 2...
nuotrauka
2024-02-07 07:27
Naujos kartos „hansgrohe iBox universal 2“ – tai patobulintas „hansgrohe iBox universal“, kuris nepraranda populiarumo jau 23-jus metus. Patobulinto įrenginio esmė – novatoriška paslėpta potinkinė technologija „iBox universal 2“, kuri idealiai tinka vonios kambariui įrengti.
nuotrauka
2024-02-06 10:38
Mus nuolat supa galybė ligų sukėlėjų bei bakterijų. Jie aktyvūs būna ten, kur lankosi daug žmonių, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, sporto klubuose, biuruose. Pasak specialistų, ypač šaltuoju metų laiku, kai gerokai padaugėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių, užkrečiamų ligų prevencijai gali būti pan...
nuotrauka
2024-01-26 06:34
Prie nuosavų namų įprastai yra pristatomos ir lauko terasos, nes sėdėti namie užsidarius tarp keturių sienų nusibosta, todėl norisi ištrūkti ir į gryną orą. Vasarą tai nesukelia jokių nepatogumų, tačiau ankstyvą pavasarį ir vėlų rudenį, kai lauke vėsoka, nelabai jauku sėdėti terasoje. Bet vien dėl t...
nuotrauka
2024-01-24 13:40
Prognozuojama, kad iki 2035 m. elektromobilių skaičius pasaulyje išaugs septynis kartus nuo 10,5 mln. (2022 m.) iki 74,5 mln. (2035 m.). Ekspertų skaičiavimu, vien tik elektromobilių įkrovimui elektros poreikis 2030 m. pasaulyje sieks 655 TWh. Apie 45 proc. elektros pastatuose sunaudos elektromobili...
nuotrauka
2024-01-19 10:00
Prabėgus šventiniam šurmuliui ir prasidėjus naujiems kalendoriniams metams, daugelis ima vykdyti sau duotus pažadus: pradėti sportuoti, sveikai maitintis ar atsikratyti žalingų įpročių. Specialistų teigimu, vienas iš nepelnytai pamirštamų naujametinių įsipareigojimų – elektros energijos suvartojimo ...
nuotrauka
2024-01-08 09:45
Didesnis komfortas, efektyviai vartojama energija ir proporcingai mažėjančios komunalinės išlaidos. Tokie reikalavimai gali būti įgyvendinti, jei pastato įranga yra sujungta į bendrą naujos kartos išmanųjį skaitmeninės namų sistemos JUNG HOME tinklą. Pastarąjį Lietuvoje šiuo metu gali kvalifikuotai ...
nuotrauka
2024-01-03 09:39
Nors gyventojams žadėta, kad šiemet šildymo išlaidos bus mažesnės nei praėjusiais metais, sulauktos pirmosios sąskaitos signalizuoja atvirkščiai – mokėti kai kuriems teks netgi daugiau. Vienas iš būdų efektyviai mažinti energijos suvartojimą ir taupyti nepriklausomai nuo valdžios sprendimų, bute ar ...
nuotrauka
2023-12-27 13:06
Elektriniai katilai – tai alternatyva tradicinėms šildymo sistemoms. Šie katilai yra atsakas į šiuolaikinius energetikos iššūkius: jie mažina priklausomybę nuo iškastinio kuro, yra ekologiški ir gali būti efektyvus sprendimas daugelyje situacijų. Be to, dėl savo paprastos konstrukcijos ir saugumo, e...
nuotrauka
2023-12-05 09:54
Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą. Ekspertai sako, kad vienareikšmiškai pasakyti, kiek elektros sunaudos kalėdinės dekoracijos, yra sudėtinga, nes tai priklauso ...
nuotrauka
2023-11-28 09:42
Vėstant orams gyventojams vėl pradeda kilti klausimai dėl šildymo – norima, kad kambariuose būtų komfortiška temperatūra, tačiau baiminamasi didesnių sąskaitų. Įtaką sąskaitų dydžiui daro ne tik šilumos suvartojimas, kurį lemia lauko oro temperatūra, drėgmė, vėjo stiprumas, pastato energetinis efekt...
nuotrauka
2023-11-10 11:26
Šviesos jungiklis, kištukinis lizdas ar termostatas ilgą laiką buvo svarbūs tik dėl savo funkcijų, neteikiant per daug reikšmės jų išvaizdai ir derėjimui interjere. Dizainerių teigimu, būtina griauti mitą, kad šie prietaisai privalo būti tik balti: jų spalvą ir formą apsprendžia vieta interjere.
nuotrauka
2023-10-30 11:36
Išmaniųjų namų sistemos daugeliui jau nėra naujiena. Jos vis dažniau yra diegiamos ne tik gyvenamuosiuose būstuose, bet ir biuruose, viešbučiuose ar kituose dideliuose pastatuose. Jungiklių ir protingų namų sistemų centras „JUNG Vilnius" kartu su įmone „SoulWood LT" nusprendė, jog protingo namo sist...
nuotrauka
2023-10-30 07:10
Viena didžiausių energetikos bendrovių Baltijos šalyse „Enefit“ pasirašė sutartį su prekybos tinklu „Norfa“ dėl viešojo įkrovimo stotelių įrengimo. 107 skirtingose prekybos tinklo stovėjimo aikštelėse visoje Lietuvoje iš viso bus įrengta mažiausiai naujų 250 įkroviklių, kuriuose vienu metu bus galim...
nuotrauka
2023-10-19 11:37
Namuose turime daug įvairių prietaisų, kuriuos tenka nuolat įkrauti – nuo telefonų, akumuliatorinių žoliapjovių, robotų iki automobilių. Milijonai žmonių įvairius prietaisus palieka įkrauti nakčiai ar net išėję iš namų. Energijos specialistas atskleidžia, kokius saugaus prietaisų įkrovimo aspektus t...
nuotrauka
2023-10-18 11:30
Vilniaus miesto savivaldybė dar šiais metais planuoja daugiau nei 20 švietimo, sporto, kultūros įstaigų, sveikatos priežiūros ir socialinių paslaugų įstaigų aprūpinti nutolusiomis saulės elektrinėmis. Žaliąją energija apsirūpins ir pati Savivaldybė, Vilniaus Rotušė bei Energetikos ir technikos muzie...
nuotrauka
2023-10-12 11:29
Atvėsus orams šilumos tiekėjai vis dažniau sulaukia klientų klausimų apie šildymo sezono pradžią. Šilumos poreikis – individualus, todėl gyventojams, kurių namuose pernelyg šalta, rekomenduojama pasinaudoti galimybe ir šildymo sezoną pradėti anksčiau.
nuotrauka
2023-10-10 16:40
Mikroklimato reguliavimas šiuolaikiniuose būstuose vis sparčiau automatizuojamas. Automatinis šildymo valdymas bei kitų optimalių mikroklimato rodiklių palaikymas galimas pasirinkus išmaniuosius namų sprendimus, kurie suteikia komforto, taupo laiką bei leidžia sumažinti sunaudojamos energijos kiekį.
nuotrauka
2023-09-27 11:17
Nuo rugsėjo 23 d. įsigaliojo Gaisrinės saugos pagrindinių reikalavimų pakeitimai, atveriantys galimybes statyti aukštesnius nei 5 aukštų visuomeninius pastatus, naudojant iš medienos ir organinių medžiagų pagamintus statybos produktus. Iki šiol maksimalus tokių pastatų aukštis negalėjo viršyti 5 auk...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos