2022 rugpjūčio 9 d. antradienis, 16:22
Reklama  |  facebook

Savivaldybės įspėja: norite remontuoti namus be baudų – palaikykite gerus santykius su kaimynais

Agnietė VILKIŠIENĖ      2017-03-20 15:38
Nuo metų pradžios Triukšmo valdymo įstatymas buvo papildytas nauju kontrolės tvarkos aprašu, kuris sugriežtino iki tol galiojusį reikalavimą informuoti savivaldybes apie statybos ir remonto darbus daugiabučiuose. Nuo šiol gyventojai privalės ne tik likus septynioms dienoms iki planuojamo remonto pradžios raštu pateikti pranešimą savivaldybei, tačiau ir rizikuos sumokėti 600 eurų baudą, jeigu keliamas triukšmas erzintų kaimynus.
nuotrauka
Pagal higienos normą, nuo 7 val. ryto iki 19 val. vakaro leidžiamas ne didesnis nei 40 decibelų triukšmas, o 19–22 val. – ne didesnis nei 50 decibelų, 22–7 val. – maksimalus, t. y. 45 decibelų garso lygis. Tačiau nustatytą triukšmo lygį viršija ir siurblys ar moterų vaikščiojimas aukštakulniais. Asociatyvi portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Minimos įmonės
Lietuvos respublikiniai būsto valdymo ir priežiūros rūmai,

Reikalavimas papildytas naujais apribojimais

Kaip sako Vilniaus miesto savivaldybės Saugaus miesto departamento Organizavimo poskyrio vedėjas Gintaras Leperskas, reikalavimas pranešti savivaldybei apie remontą nėra naujas. Jam jau 12 metų ir jis įsigaliojo kartu su 2004 metais priimtu Triukšmo valdymo įstatymu.

„Priimant Triukšmo valdymo įstatymą buvo numatyta, kad asmuo, planuojantis statybos arba remonto darbus, privalo prieš septynias kalendorines dienas pranešti savivaldybei apie planuojamus darbus, darbų pradžią ir pabaigą, triukšmo lygį per parą ir jo valdymo priemones“, – pasakoja G. Leperskas ir priduria, kad iki šių metų pradžios pranešimus pateikdavo ne visi.

Vilniaus savivaldybės duomenimis, praeitais metais pranešimus apie vykdomą remontą pateikė vos 211 žmonių, 2015 metais – kiek daugiau nei 100. Šiemet gyventojai aktyvesni ir tokių pranešimų sulaukta jau daugiau nei 120.

Dėl tokio mažo pranešėjų skaičiaus nesistebi ir G. Leperskas. Pasak jo, savivaldybė įprastu paštu ar per elektroninę sistemą gautus pranešimus kaupia ir dažniausiai reaguoja tik radusi trūkumų, kuomet paprašo juos pašalinti. Paklaustas apie šios prievolės tikslą, pašnekovas primena: „Savivaldybei priskirta triukšmo valdymo ir kontrolės funkcija. Todėl gavus gyventojų skundą mes vykstame į nurodytą vietą ir vertiname, ar yra pažeidimas. Visų pirma kalbame su pažeidėju dėl besiskundžiančiojo teisėtų reikalavimų paisymo, o tuomet sprendžiamas administracinės atsakomybės klausimas.“

Nepateikus pranešimo savivaldybei atsakomybė greičiausiai bus griežtesnė. Administracinio kodekso 46 straipsnis numato baudas nuo 50 iki 300 eurų, už pakartotinį pažeidimą – nuo 280 iki 600 eurų.

remontas triukšmas
Lietuvos būsto rūmų prezidentas
Juozas Antanaitis
(portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotr.)

Palikta didelė erdvė manipuliacijoms

Lietuvos būsto rūmų prezidentas Juozas Antanaitis pastebi, kad naujame nutarime trūksta konkretumo.

„Dabartinis reikalavimas, įpareigojantis informuoti savivaldybę apie planuojamus remonto darbus, sveikintinas. Vis dėlto, šiandien yra daug darbų, kuriuos galime priskirti prie remonto, tarkim, keičiu tapetus, bandau perkabinti paveikslus. Tai triukšmas, tačiau apie tokius darbus pranešimai savivaldybei būtų pertekliniai“, – sako J. Antanaitis.

Pašnekovas pripažįsta, kad trūksta nutarime tokių kasdienybėje dažnai pasitaikančių išlygų, kaip avarinės situacijos. Juk avarija šildymo sistemoje, ypač – nakties metu, taip pat laikoma remonto darbais ir gali užtraukti nemažą baudą.

Iki šiol galiojo draudimas atlikti darbus nuo 22 val. iki 6 val. ryto. Anot J. Antanaičio, naujoji Triukšmo valdymo įstatymo redakcija prilygino remontą bute statybos ir kasimo darbams.

Pagal higienos normą, nuo 7 val. ryto iki 19 val. vakaro leidžiamas ne didesnis nei 40 decibelų triukšmas, o 19–22 val. – ne didesnis nei 50 decibelų, 22–7 val. – maksimalus, t. y. 45 decibelų garso lygis. Tačiau nustatytą triukšmo lygį viršija ir siurblys ar moterų vaikščiojimas aukštakulniais.

Užtenka kaimynų parodymų

Policijos atstovai sako, kad gyventojai, kurie nepraneša apie planuojamus darbus savivaldybei, privalo nedelsiant nutraukti remontą, atvykus pareigūnams dėl kaimynų skundų. Taip pat gyvenamųjų namų teritorijose darbo dienomis nuo 22 iki 7 val. bei poilsio ir švenčių dienomis nuo 22 iki 9 val. draudžiama vykdyti statybų, remonto, rekonstrukcijos ar kitokią veiklą, kuri trikdytų, neigiamai veiktų žmonių sveikatą, darbą, poilsį arba miego kokybę.

Vilniaus savivaldybė tokių skundų gauna nuo trijų iki penkių per savaitę ir skaičius išlieka praktiškai toks pat jau net kelerius metus.

„Policija daugiausia skundų gauna dėl viešosios rimties trikdymo vakaro ir nakties metu. Skundų dėl statybų, remonto triukšmo gaunama palyginti labai mažai. Gavus pranešimą apie statybų keliamą triukšmą, į vietą vyksta policijos patruliai. Jie įvykio vietoje nustato triukšmo šaltinį, t. y. asmeniškai įsitikina, ar trikdoma viešoji rimtis. Jeigu triukšmo šaltinis atvykimo metu jau būna išjungtas, tuomet surenka kitus įrodymus – nukentėjusiųjų, liudytojų parodymus. Šių veiksmų pakanka konstatuoti triukšmo faktui“, – sako Policijos departamento Viešosios policijos valdybos atstovas Gintaras Mažintas.

Tuo tarpu J. Antanaitis neslepia abejonių dėl kaimynų liudijimų. Pasak jo, viena iš šio nutarimo problemų yra neaiškios kontrolės funkcijos. Juk žmogus gręžti gali nebūtinai remontuodamas, bet ir meistraudamas, amatus darydamas.

„Įsivaizduokime, atvažiuoja policija. Kaip jie užfiksuoja pažeidimą? Liudytojų parodymai – dar ne viskas. Du kaimynai iš vieno buto gali būti susitarę apšmeižti ar suvedinėti kokias asmenines sąskaitas. Net jeigu yra garso įrašas, kas įrodys, kad jis padarytas būtent čia ir dabar“, – apie gyvenimiškus keblumus pasakoja būsto rūmų prezidentas. Pašnekovas pastebi, kad nedidelis skundų skaičius nereiškia tobulai veikiančios sistemos. Greičiau tai rodo, J. Antanaičio nuomone, kad praktikoje neįgyvendinti nutarimai lieka popieriniais, o gyventojai gyvena remdamiesi sveika nuovoka: žmonės supranta nutarimų absurdiškumą.

Ne kiekvienas garsas yra triukšmas

Anot G. Mažinto, gyventojai turi teisę kreiptis į policijos pareigūnus dėl bet kokio kaimynų keliamo triukšmo ar diskomforto, tačiau ne kiekvienas keliamas triukšmas yra matuojamas. Statybų ar buitinis triukšmas – nematuojamas. Tiesiog remiamasi liudytojų, nukentėjusiųjų parodymais, garso, vaizdo įrašais. Jei kviečiama policija, užtenka vien to, kad atvykę pareigūnai girdėtų keliamą triukšmą.remontas triukšmas

Vilniaus miesto savivaldybės
Saugaus miesto departamento
Organizavimo poskyrio vedėjas Gintaras Leperskas
(Vilniaus sav. nuotr.)

G. Leperskas pripažįsta, kad nustatyti pažeidimus nėra lengva. Nenuolatinis triukšmas yra nematuojamas. Plaktukas, pavyzdžiui, neturi instrukcijos, kurioje būtų nurodytas sukeliamo maksimalaus triukšmo lygis. Tuo tarpu nuolatinį garsą, tarkim, gręžimą, kuris vyksta bent kelias minutes, galima nustatyti pasižiūrėjus į skaičius, nurodytus ant prietaiso. Specialistas įsitikinęs, kad geriausia kalbėti su kaimynu. Tačiau jeigu kalbėti nepavyksta, neatmetamas ir garso ar vaizdo įrašymo priemonių panaudojimas.

Rekomenduojama įrašyti vaizdą ar garsą

Nors policija apie kaimynų remonto įrašymą vaizdo ir garso technika teisėtumo nekomentuoja, Vilniaus savivaldybės atstovas G. Leperskas atvirauja, kad pats savaime filmavimas ar fotografavimas nėra pažeidimas. Svarbiausia, kokiam tikslui renkama medžiaga. Įvairiuose portaluose ir televizijose dažnai rodomi užfiksuoti pažeidimai, pagal tokius įrašus policija baudžia pažeidėjus. Todėl ir šiuo atveju, jeigu kaimynas piktybiškai remontą atlieka vakarais ar kitaip pažeidžia taisykles, vaizdo ar garso filmavimas ir pateikimas savivaldybei bus puikus pažeidimo įrodymas, į kurį savivaldybė privalės reaguoti. Na, o visų geriausia, su kaimynais gyventi draugiškai.

„Turime gyventi draugiškai, dorai ir laimingai. Jeigu reikia kažką paremontuoti, būtina tartis su kaimynais. Ne pranešinėti reikia apie remonto keliamą triukšmą, o toleruoti norinčius gyventi gražiau“, – sako J. Antanaitis, Lietuvos būsto rūmų prezidentas.

Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2022-08-08 14:51
Kasmet valstybė paveldi apie 400 butų, įmonių akcijų, įvairių ūkinių pastatų ir kitokio turto bei jo dalių. Toks valstybei tenkantis nekilnojamasis turtas, kai jo dėl skolų nenori priimti įpėdiniai arba jų tiesiog nėra, perduodamas Turto bankui ir vėliau parduodamas viešuose aukcionuose. Praėjusiais...
nuotrauka
2022-08-08 13:51
Vidurvasarį – net 30 proc. (67,6 tūkst.) mažiau darbo neturinčių žmonių nei prieš metus. Rugpjūčio 1 d. Užimtumo tarnyboje registruota 158,7 tūkst. neaktyvių darbingo amžiaus gyventojų.
nuotrauka
2022-08-08 13:35
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (toliau – VERT), atsižvelgdama į UAB „Perlas energija“ pateiktus vienašališkus siūlymus vartotojams keisti sudarytas sutartis ir pereiti nuo fiksuoto tarifo į tiesiogiai su birža susietą planą, pabrėžtinai akcentuoja, kad šie UAB „Perlas energija“ veiksmai n...
nuotrauka
2022-08-08 10:04
Liepos 15 d. startavęs kvietimams teikti paraiškas kompensacijoms už elektrines iš saulės parkų jau sulaukė milžiniško susidomėjimo. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) sulaukė daugiau kaip 5200 paraiškų už 8,5 mln. eurų.
nuotrauka
2022-08-05 11:13
Šią savaitę baigėsi Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) kvietimas teikti paraiškas kompensacinėms išmokoms už gyvenamųjų namų (vieno ar dviejų butų) modernizavimą. APVA gavo beveik 1300 paraiškų už daugiau kaip 11 mln. eurų. Iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos l...
nuotrauka
2022-08-05 09:44
„Lietuvos geležinkelių“ (LTG) Grupė iš sostinės centro ketina iškelti lokomotyvų remonto depą. Senamiesčio kaimynystėje esanti 3,6 ha ploto teritorija yra stoties rajono konversijos projekto „Vilnius Connect“ dalis. Ateityje buvusi lokomotyvų remonto bazės teritorija su čia esančiais pastatais galės...
nuotrauka
2022-08-05 09:12
Augančios kainos neaplenkė ir būsto nuomos rinkos. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, per metus gyvenamojo nekilnojamojo turto nuoma brango visuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose, tik uos-tamiestyje ji liko panaši. Nors daugiausia už būsto nuomą moka vilniečiai ir kauniečiai, praėjusiai...
nuotrauka
2022-08-04 14:47
Rugsėjo mėnesį aukcione bus parduodamas, kaip teigiama, vienintelis pasaulyje išlikęs pastatas tiesiogiai susijęs su esperanto kalbos atsiradimu. Šios kalbos sumanytojo garbei pavadintoje L. Zamenhofo gatvėje, Kaune, Turto bankas parduoda greta esančius du objektus.
nuotrauka
2022-08-04 11:40
Remiantis Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį Darbo ginčų komisijos gavo beveik 3000 prašymų išnagrinėti darbo ginčus tarp darbuotojo ir darbdavio. Daugiausia prašymų gauta iš transporto ir saugojimo veiklos sektoriaus įmonių, antroje vietoje – statybų sektor...
nuotrauka
2022-08-03 09:11
156,8 tūkst. – tiek darbo skelbimų Užimtumo tarnybos informacinėje platformoje pirmąjį pusmetį įregistravo šalies darbdaviai. Laisvų darbo vietų neterminuotam darbui šiemet 0,7 tūkst. daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Tuo tarpu terminuotam mažėjo šeštadaliu (1,9 tūkst.). Vidutiniškai kas mėn...
nuotrauka
2022-08-02 16:43
Ekonomikos ir inovacijų ministerija Lietuvos savivaldybių infrastruktūros projektams skiria 10 mln. eurų. Pasinaudojusios šiomis lėšomis, jos galės įrengti ir tobulinti Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose (LEZ), pramonės parkuose ir kitose pramoninėse teritorijose esančią infrastruktūrą. Paraišk...
nuotrauka
2022-08-02 16:25
Eidamas 90-uosius metus mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) emeritas, habilituotas daktaras, profesorius Jonas Gediminas Marčiukaitis.
nuotrauka
2022-08-01 15:12
Šiuo metu galiojančio LR Darbo kodekso (DK) 144 str. 8 d. nustatyta, kad darbuotojams, kurių darbas yra kilnojamojo pobūdžio arba atliekamas lauko sąlygomis, arba susijęs su kelionėmis ar važiavimu, kompensuojamos su tuo susijusios padidėjusios išlaidos už faktiškai tokio pobūdžio dirbtą darbo laiką...
nuotrauka
2022-08-01 14:46
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė gavo Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio įsteigtą Ukrainos taikos apdovanojimą. Ukrainos žmonių vardu ministrė apdovanota už paramą Ukrainai šalies karo su Rusija metu.
nuotrauka
2022-08-01 11:43
Šiandien, rugpjūčio 1 d., įsigalioja LR piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo 21 straipsnio pakeitimas, kuriuo pratęsiamas laikas už miestuose turėtą žemę pasirinkti miško plotą kaimo vietovėje. Tikimasi, kad šios įstatymo pataisos paspartins nuosavybės teisių a...
nuotrauka
2022-07-29 10:56
Užbaigus viešųjų pirkimų procedūras, Vilniaus stoties rajono transformacijos projekte „Vilnius Connect“ baigiamas svarbus etapas – geležinkelio stoties teritorijos architektūrinio konkurso laimėtoja oficialiai paskelbta Londone įsikūrusi kompanija „Zaha Hadid Architects“.
nuotrauka
2022-07-28 14:38
Nuo šiandien, liepos 28 d., Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) priima paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui. Šiai priemonei, kurią inicijuoja Aplinkos ministerija kartu su Energetikos ministerija, finansuoti iš Klimato kaitos programos lėšų skirta ...
nuotrauka
2022-07-28 14:28
Atsinaujinant ar įsirengiant būstą susidaro nemažai statybinių atliekų. Aplinkosaugininkai pastebi, kad žmonėms vis dar paprasčiau statybinėmis atliekomis atsikratyti jas išmetant į komunalinių atliekų konteinerius ar paliekant šalia. Kai kurie statybinį laužą išverčia miškuose ar pamiškėse ir tai d...
nuotrauka
2022-07-28 10:00
Dar daugiau kaip 600 gyventojų ketina modernizuoti savo individualius gyvenamuosius namus. Tiek paraiškų sulaukė Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) nuo kvietimo teikti paraiškas pradžios. Prašoma lėšų suma sudaro daugiau kaip 5,1 mln. eurų. Viso skirta 10 mln. eurų.
nuotrauka
2022-07-28 09:14
Didžiausią įtaką bendram kainų pokyčiui turėjo vidutinio valandinio bruto darbo užmokesčio padidėjimas 2 proc. bei statybinių medžiagų ir gaminių kainų – 0,9 proc., mašinų ir mechanizmų darbo valandos kainų padidėjimas 0,2 proc. Iš statybinių medžiagų ir gaminių daugiausia – 2,7 proc. – pabrango izo...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos