2023 kovo 22 d. trečiadienis, 23:38
Reklama  |  facebook

Šilumą izoliuoja, panaudodami želės savybes Video

2019-09-20 10:18
Po daugelio metų tyrimų BASF sukūrė naują šilumą izoliuojančią medžiagą „SLENTITE ®“. Tai aukštos kokybės produktas, kurio gebėjimas izoliuoti šilumą pagrįstas organiniu aerogeliu, 90 proc. sudarytu iš oro.
nuotrauka
„SLENTITE ®“ – aukštos kokybės šilumos izoliacinė medžiaga, pagaminta iš organinio aerogelio, 90 proc. sudaryto iš oro. Alexander Schneider iliustr.


Minimos įmonės
Moderni izoliacija, UAB
Oras suteikia puikią apsaugą nuo šalčio – tai gali patvirtinti kiekvienas, pirmosiomis žiemos dienomis užsivilkęs pūkinę striukę. Mažytės oro kišenės tarp tūkstančių pūkinių skaidulų padeda kūnui išlaikyti šilumą.

Daugelis įprastinių medžiagų, skirtų pastatų šiluminei izoliacijai, duoda tokį patį rezultatą. Tačiau, kaip ir daugelis pūkinių striukių, ši medžiaga turi būti storesnė, kad būtų geresnė šilumos izoliacija. Bet ar įmanoma šilumos izoliaciją padaryti plonesne, nepakenkiant medžiagos eksploatacinėms savybėms?

BASF chemikas Marc Fricke

Po septynerių metų tyrimų BASF chemikas Marc Fricke ir jo komanda rado atsakymą: „SLENTITE ®“ – aukštos kokybės šilumos izoliacinė medžiaga, pagaminta iš organinio aerogelio, 90 proc. sudaryto iš oro. Ji yra ypač tvirta ir izoliuoja dvigubai geriau, nei įprastos medžiagos.

Kai prieš daugiau nei 7 metus M. Fricke pradėjo tirti labai akytas, aukštos kokybės medžiagas, iki gatavo produkto buvo labai toli.

„Tuo metu BASF Strasbūro laboratorijoje surinko įvairią informaciją iš viso pasaulio. Turint visą reikiamą įrangą, reikėjo atlikti labai sudėtingus procesus. Tai buvo naujų cheminių strategijų kūrimo ar pažįstamų strategijų taikymo naujose srityse klausimas, – pasakoja M. Fricke, aiškindamas projekto, kurio kulminacija yra „SLENTITE ®“, aerogelio pagrindu sukurta didelio efektyvumo izoliacinė medžiaga, pradžią. – Iš pradžių mes net neįsivaizdavome, kuria linkme galiausiai dirbsime.“

Tuo metu jau buvo plačiai žinoma, kad aerogeliai pasižymi ypač mažu šilumos laidumu. Kuriant naują medžiagą, iššūkiu tapo šiai ypač trapiai medžiagai suteikti stabilią formą. Aerogeliai šilumos izoliacijoje nebuvo naujiena. Tačiau iki šiol jie buvo tik miltelių pavidalo ir naudojami kaip viena iš sudėtinių medžiagų. M. Fricke ir jo komandos idėja buvo sukurti gryną poliuretano aerogelį, kurį būtų galima gaminti kaip tvirtą plokštę.

„Tai buvo ir vis dar yra gana sunki užduotis“, – pasakoja M. Fricke.

Norint suvokti komandos iššūkius, reikia praverti duris į chemijos pasaulį.

„Įsivaizduokite, kad savo virtuvėje pasigaminote želę. Proceso pradžioje ji yra beveik tokia pat kaip mūsų gelis, – aiškina Misūrio mokslo ir technologijos universiteto chemijos profesorius ir BASF bendradarbis Nichol Levent. – Šiuo metu užduotis yra pakeisti visą želės skystį oru. Tai daroma taikant vadinamąjį superkritišką džiovinimą. Svarbu, kad medžiaga nesitrauktų ir išlaikytų savo formą bei poringumą.“
Kūrėjų komanda kartu su Hamburgo technologijos universiteto ekspertais pamažu judėjo sprendimo link. Rezultatas yra PU plokštė, neįtikėtina, bet sudaryta 90 proc. iš oro. Oras yra įstrigęs daugybėje porų šimtų nanometrų diapazone, todėl naujasis aerogelio skydas tampa viena iš geriausių šilumą izoliuojančių medžiagų.
„SLENTITE®“ yra mažo svorio: sunkesnis už polistireną, bet lengvesnis už gipso kartoną. 
Jis yra ypač atsparus hermetiškumui ir lengvai apdorojamas: izoliacines plokštes galima pjauti, frezuoti, gręžti ir klijuoti. Kadangi papildomai galime sumažinti izoliacijos storį 25–50 proc., atveriame naujų galimybių, ypač architektūroje, – sako M. Fricke, neslėpdamas susižavėjimo šia medžiaga. – Su „SLENTITE®“ galime spręsti tokias neatidėliotinas problemas, kaip senų pastatų modernizavimas. Sudėtingi dizaino sprendimai gali būti realizuojami lanksčiau, naudojant plonesnę izoliaciją.“

Šiuo metu „SLENTITE® BASF“ yra testuojama bendradarbiaujant su partneriais. „SLENTITE®“ yra ypač tinkamas ir naudojamas istorinių pastatų vidaus šilumos izoliacijai.

Kūrėjai siekia, kad novatoriškos šilumos izoliacinės medžiagos, kokia yra ir „SLENTITE®“, atitiktų architektūrinius ateities iššūkius. Pastatai turi tapti kuo efektyvesni energijos naudojimo vertinimu ir būti patogūs. Tam reikia naujų sprendimų, kurių jau ieško M. Fricke ir jo komanda.

Parengta pagal Danielos Ebeling informaciją
Alexander Schneider iliustr.

Statybunaujienos.lt

Moderni Izoliacija: SLENTITE® – ypač efektyvi izoliacija ateities statyboms





Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2023-03-22 11:21
Praėjusių metų rugsėjo 1-ąją, užbaigus I etapo patalpų kapitalinį remontą, Vilniaus centre duris atvėrė nauja bei modernizuota „Erudito Licėjaus“ mokykla. Šią rekonstrukciją atliko tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“, dabar pasirašiusi virš 4 mln. eurų vertės sutartį dėl II etap...
nuotrauka
2023-03-22 07:24
Moderni architektūra, saugumas, gera garso ir šilumos izoliacija. Tai yra savybės, kurias garantuoja profilių sistema GEALAN-LINEAR®. Dar vienas svarbus jos išskirtinumas šiuolaikinėje rinkoje – suderinamumas su kitomis sistemomis, galimybė panaudoti kitų sistemų priedus, iki minimumo sumažinant ski...
nuotrauka
2023-03-21 07:35
Moduliniai konteineriai yra universalus gaminys su itin plačiomis panaudojimo galimybėmis: juose gali būti įrengiamos biuro ar sandėliavimo patalpos, kirpyklos ar krautuvėlės, mokyklos arba vaikų darželiai, pirtys – panaudojimo galimybės beveik tokios pat, kaip ir tradicinės statybos pastatų.
nuotrauka
2023-03-20 07:45
„Teriva“ sistema – tai efektyvus sprendimas pigiai, lengvai ir greitai sumontuoti perdangas naujos statybos ir renovuojamuose pastatuose net ir tada, kai pastato išplanavimas sudėtingas, nepatogios montavimo sąlygos.
nuotrauka
2023-03-17 11:34
Kovo 7 d. didžiausia Lietuvos energetinės infrastruktūros statybos bendrovė „Žilinskis Group“ Švedijoje įsteigė savarankišką akcinę bendrovę Zilinskis & Co AB, kuri vystys naujų aukštos įtampos oro linijų ir pastočių statybą bei esamų rekonstrukcijas. Iki tol Žilinskis ir Co, UAB Švedijoje beveik de...
nuotrauka
2023-03-17 11:10
Pasirengimas Mindaugo g. 12, Vilniuje esančio pastato atnaujinimui vyksta pilnu tempu. Šiuo metu vyksta šio pastato pritaikymo valstybės institucijų veiklai projektavimo darbai. Planuojama, kad pastate įsikurs net 8 valstybės įstaigos, bus sukurta daugiau nei 700 šiuolaikiškų darbo vietų. Įgyvendinu...
nuotrauka
2023-03-15 14:51
Šių metų pradžioje startavus pagrindiniams Vilniaus oro uosto naujojo išvykimo terminalo statybų darbams – balandžio viduryje bus sumontuotos beveik visos pagrindinės pastato konstrukcijos – laikančiosios kolonos. Anot Lietuvos oro uostų atstovų, darbai jau įsibėgėjo ir balandžio mėnesį bus galima p...
nuotrauka
2023-03-15 09:25
Jau visai netrukus Latvijos sostinės Rygos centre iškils modernus verslo centras, šalia kurio duris atvers ir milžiniškas daugiafunkcinis pastatas su šiuolaikiškai išvystyta infrastruktūra. Šio pastatų komplekso, pavadinto „Preses Nama Kvartāls“ (liet. „Spaustuvės kvartalas“), pirmojo etapo įgyvendi...
nuotrauka
2023-03-13 16:54
Metų pradžioje prasidėjo intensyvios naujojo keleivių išvykimo terminalo Vilniaus oro uoste statybos. Planuojama, kad pirmieji keleiviai iš šio terminalo išvyks 2025 m. pradžioje. Pasak Kristinos Greičiūtės, Lietuvos oro uostų aplinkosaugos projektų vadovės, naujasis terminalas bus didelio pokyčio p...
nuotrauka
2023-03-13 12:04
Šalia Klaipėdos, Gindulių gyvenvietėje, pradedamas statyti naujas prekybos paskirties pastatas, kuriame įsikurs „Maxima“ prekybos tinklo parduotuvė. Į naujo prekybos centro Klaipėdos rajone statybas planuojama investuoti 3,2 mln. eurų.
nuotrauka
2023-03-13 05:11
Daugiau nei dešimtmetį Klaipėdos rajono gyventojų lauktas projektas – Gargždų daugiafunkcis sporto centras – virsta realybė. Dariaus ir Girėno gatvėje, Gargžduose, kur po pustrečių metų iškils moderni sporto salė bei baseinas, įkasta simbolinė kapsulė ateities kartoms, žyminti realių statybos darbų ...
nuotrauka
2023-03-10 09:09
Vilniaus stoties rajone atsiras daugiau gyvybės ir erdvės – Vilniaus miesto savivaldybė planuoja apleistos Šv. Stepono bažnyčios teritorijos tvarkymo darbus. UAB „Vilniaus planas" parengtam Šv. Stepono skvero projektui jau gautas statybos leidimas.
nuotrauka
2023-03-09 11:11
Vilniuje, Lvivo gatvėje, bendrovės RELEVEN vystomas gyvenamosios ir biurų paskirties aukštuminis kvartalas nuo šiol bus žinomas „Horizontų“ pavadinimu. Modernų gyvenimo ir darbo būdą siūlysiančiam projektui bendrovė numatė skirti 200 mln. EUR. Tai – viena didžiausių investicijų į tokio tipo nekilnoj...
nuotrauka
2023-03-09 10:45
Kovo 8 d. Vilniaus Gedimino technikos universitete (VILNIUS TECH) iškilmingai atidarytas jungtinių mokslų laboratorijų – Mechanikos, Elektronikos bei Transporto inžinerijos fakultetų –centras.
nuotrauka
2023-03-07 12:10
Pastato, kurį vilniečiai iki šiol žinojo kaip Vilniaus centrinį paštą, koridoriai prisipildė studentų. Čia veiklą pradėjo ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas. ISM atstovai teigia, kad rekonstruojant unikalų statinį svarbiausia buvo užtikrinti erdvių funkcionalumą, tvarumą ir išsaugoti architektū...
nuotrauka
2023-03-07 08:56
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Galio Group“ persikėlė į naują biurą savo išplėtotame pastate Vilniuje, Kintų g. 11.
nuotrauka
2023-03-06 10:46
Reikšmingai prie šiuolaikinio Kauno veido formavimo prisidedančiame „Piliamiesčio“ kvartale dešiniojoje Neries krantinėje iškilo dar vienas naujas modernus gyvenamasis namas. Tęsdama viena patraukliausių vietų gyventi laikinojoje sostinėje tapusio kvartalo plėtrą tvarios miestų plėtros ir statybų be...
nuotrauka
2023-03-03 13:13
Vilniaus miesto klinikinė ligoninė simboliškai pradėjo naujo operacinių, reanimacijos ir dializės bloko statybas įleisdama kapsulę su laišku ateities kartoms.
nuotrauka
2023-03-03 06:23
Artimiausiu metu Turto bankas skelbs viešąjį pirkimą atrinkti viso Goštauto kvartalo komplekso architektūrinio konkurso organizatorių. Patį architektūrinį konkursą planuojama skelbti liepos mėnesį. Po architektūrinio konkurso paaiškės, kaip atrodys transformuojamas kvartalas, viešosios erdvės.
nuotrauka
2023-03-02 10:19
Kas bendro tarp tirpstančio ledo ir betono? Kaip atsakymas į šį klausimą susijęs su Europos Sąjungos direktyva iki 2050-ųjų pasiekti, kad didžioji dalis pastatų būtų efektyviai pertvarkyti į beveik nevartojančius energijos? Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai teigia, kad fazę keičian...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas