2023 spalio 4 d. trečiadienis, 8:43
Reklama  |  facebook

Šilumą izoliuoja, panaudodami želės savybes Video

2019-09-20 10:18
Po daugelio metų tyrimų BASF sukūrė naują šilumą izoliuojančią medžiagą „SLENTITE ®“. Tai aukštos kokybės produktas, kurio gebėjimas izoliuoti šilumą pagrįstas organiniu aerogeliu, 90 proc. sudarytu iš oro.
nuotrauka
„SLENTITE ®“ – aukštos kokybės šilumos izoliacinė medžiaga, pagaminta iš organinio aerogelio, 90 proc. sudaryto iš oro. Alexander Schneider iliustr.


Minimos įmonės
Moderni izoliacija, UAB
Oras suteikia puikią apsaugą nuo šalčio – tai gali patvirtinti kiekvienas, pirmosiomis žiemos dienomis užsivilkęs pūkinę striukę. Mažytės oro kišenės tarp tūkstančių pūkinių skaidulų padeda kūnui išlaikyti šilumą.

Daugelis įprastinių medžiagų, skirtų pastatų šiluminei izoliacijai, duoda tokį patį rezultatą. Tačiau, kaip ir daugelis pūkinių striukių, ši medžiaga turi būti storesnė, kad būtų geresnė šilumos izoliacija. Bet ar įmanoma šilumos izoliaciją padaryti plonesne, nepakenkiant medžiagos eksploatacinėms savybėms?

BASF chemikas Marc Fricke

Po septynerių metų tyrimų BASF chemikas Marc Fricke ir jo komanda rado atsakymą: „SLENTITE ®“ – aukštos kokybės šilumos izoliacinė medžiaga, pagaminta iš organinio aerogelio, 90 proc. sudaryto iš oro. Ji yra ypač tvirta ir izoliuoja dvigubai geriau, nei įprastos medžiagos.

Kai prieš daugiau nei 7 metus M. Fricke pradėjo tirti labai akytas, aukštos kokybės medžiagas, iki gatavo produkto buvo labai toli.

„Tuo metu BASF Strasbūro laboratorijoje surinko įvairią informaciją iš viso pasaulio. Turint visą reikiamą įrangą, reikėjo atlikti labai sudėtingus procesus. Tai buvo naujų cheminių strategijų kūrimo ar pažįstamų strategijų taikymo naujose srityse klausimas, – pasakoja M. Fricke, aiškindamas projekto, kurio kulminacija yra „SLENTITE ®“, aerogelio pagrindu sukurta didelio efektyvumo izoliacinė medžiaga, pradžią. – Iš pradžių mes net neįsivaizdavome, kuria linkme galiausiai dirbsime.“

Tuo metu jau buvo plačiai žinoma, kad aerogeliai pasižymi ypač mažu šilumos laidumu. Kuriant naują medžiagą, iššūkiu tapo šiai ypač trapiai medžiagai suteikti stabilią formą. Aerogeliai šilumos izoliacijoje nebuvo naujiena. Tačiau iki šiol jie buvo tik miltelių pavidalo ir naudojami kaip viena iš sudėtinių medžiagų. M. Fricke ir jo komandos idėja buvo sukurti gryną poliuretano aerogelį, kurį būtų galima gaminti kaip tvirtą plokštę.

„Tai buvo ir vis dar yra gana sunki užduotis“, – pasakoja M. Fricke.

Norint suvokti komandos iššūkius, reikia praverti duris į chemijos pasaulį.

„Įsivaizduokite, kad savo virtuvėje pasigaminote želę. Proceso pradžioje ji yra beveik tokia pat kaip mūsų gelis, – aiškina Misūrio mokslo ir technologijos universiteto chemijos profesorius ir BASF bendradarbis Nichol Levent. – Šiuo metu užduotis yra pakeisti visą želės skystį oru. Tai daroma taikant vadinamąjį superkritišką džiovinimą. Svarbu, kad medžiaga nesitrauktų ir išlaikytų savo formą bei poringumą.“
Kūrėjų komanda kartu su Hamburgo technologijos universiteto ekspertais pamažu judėjo sprendimo link. Rezultatas yra PU plokštė, neįtikėtina, bet sudaryta 90 proc. iš oro. Oras yra įstrigęs daugybėje porų šimtų nanometrų diapazone, todėl naujasis aerogelio skydas tampa viena iš geriausių šilumą izoliuojančių medžiagų.
„SLENTITE®“ yra mažo svorio: sunkesnis už polistireną, bet lengvesnis už gipso kartoną. 
Jis yra ypač atsparus hermetiškumui ir lengvai apdorojamas: izoliacines plokštes galima pjauti, frezuoti, gręžti ir klijuoti. Kadangi papildomai galime sumažinti izoliacijos storį 25–50 proc., atveriame naujų galimybių, ypač architektūroje, – sako M. Fricke, neslėpdamas susižavėjimo šia medžiaga. – Su „SLENTITE®“ galime spręsti tokias neatidėliotinas problemas, kaip senų pastatų modernizavimas. Sudėtingi dizaino sprendimai gali būti realizuojami lanksčiau, naudojant plonesnę izoliaciją.“

Šiuo metu „SLENTITE® BASF“ yra testuojama bendradarbiaujant su partneriais. „SLENTITE®“ yra ypač tinkamas ir naudojamas istorinių pastatų vidaus šilumos izoliacijai.

Kūrėjai siekia, kad novatoriškos šilumos izoliacinės medžiagos, kokia yra ir „SLENTITE®“, atitiktų architektūrinius ateities iššūkius. Pastatai turi tapti kuo efektyvesni energijos naudojimo vertinimu ir būti patogūs. Tam reikia naujų sprendimų, kurių jau ieško M. Fricke ir jo komanda.

Parengta pagal Danielos Ebeling informaciją
Alexander Schneider iliustr.

Statybunaujienos.lt

Moderni Izoliacija: SLENTITE® – ypač efektyvi izoliacija ateities statyboms




Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2023-10-04 07:52
Statybų procese itin svarbu ne tik rinktis kokybiškas medžiagas, kurios tarnaus ilgus metus, bet ir būti atidiems įsigyjant montavimo bei apdailos priemones, kurios padėtų siekti efektyvaus rezultato. Prekės ženklas PENOSIL pristato naujieną – paruoštą naudoti gipso kartono plokščių siūlių glaistą „...
nuotrauka
2023-10-03 12:20
Turto valdymo bendrovė „Nter Asset Management“ įsigijo 1,03 ha ploto sklypą su buvusios gydyklos ir kitais statiniais prestižiniame Vilniaus Antakalnio rajone, adresu P. Širvio g. 5.
nuotrauka
2023-10-03 07:21
Nuo praėjusių metų pradžios Lietuvoje įsigaliojo statybos techninis reglamentas (STR), iš esmės keičiantis vėdinamo fasado naudojimą. Pagal STR, vėdinamam fasadui sukurti nebeužtenka to, kad visi komponentai būtų sertifikuoti. Dabar jis turi būti tiekiamas kaip vieno gamintojo elementas ir turėti ET...
nuotrauka
2023-10-02 10:47
Nors apie technologinio pramonės perversmo įtaką šalies verslams kalbama jau daugiau nei dešimtmetį, ekspertai prognozuoja, jog Lietuvos įmonių laukia dar didesni pasikeitimai. Anot Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto (KTU EVF) dekanės, profesorės dr. Editos Gimžauskienės...
nuotrauka
2023-10-02 10:36
Kauniečiams seniai pažįstamo studentų laisvalaikio klubo „Kolegos“ vietoje iškilo naujas unikalus pastatas – Kauno technologijos universiteto (KTU) tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. KTU Studentų miestelio vaizdą pakeitęs pastatas ne tik leido išsaugoti buvusio pastato arc...
nuotrauka
2023-10-02 08:17
Vienai iš pirmaujančių statybos bendrovių „Naresta“ beveik tris dešimtmečius vadovavusį generalinį direktorių Arūną Šlenį keičia šiemet vasarį prie vadovų komandos prisijungęs vykdomasis direktorius Tadas Grincevičius. Jis pareigas eiti pradeda spalio 2 d. Buvęs vadovas A. Šlenys lieka vadovauti nau...
nuotrauka
2023-09-30 14:29
Aplinkos ministerija parengė Statybinių atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimus, kurie paskatins perdirbtas statybines atliekas naudoti kaip antrinę žaliavą, užtikrins aiškesnį teisinį statybinių atliekų tvarkymo reguliavimą. Siūloma nustatyti kriterijų sistemą, kuri užtikrintų tinkamą inertinių staty...
nuotrauka
2023-09-29 15:47
Vilnius pripažintas draugiškiausiu verslui augančios Europos miestu – paskelbė organizacija „Emerging Europe" šių metų indekse „The Business-Friendly City Perception". Atrankos komisija buvo sudaryta iš 100 visame pasaulyje garsių investavimo ekspertų, kurie vertino miestus su daugiau nei 200 tūkst....
nuotrauka
2023-09-28 13:58
Nacionalinio stadiono vietoje intensyviai vyksta pasiruošimo darbai – sunkiasvorė technika kasa žemę ir ruošia vietą pamatams, įrengiami bandomieji pamatų poliai, gaminamos ir montuojamos statybinės konstrukcijos.
nuotrauka
2023-09-27 07:20
Dėl ydingos verslo aplinkos, viešųjų pirkimų praktikos, politikų baimės imtis sprendimų stringa projektai, griūva įmonių planai. Nors politikai deklaruoja mažinantys administracinę naštą verslui, statybos įmonės verčiamos vykdyti joms nebūdingas veiklas, kiekviename konkurse vis iš naujo įrodinėti, ...
nuotrauka
2023-09-26 11:49
Žaliakalnio karūna tituluojamoje laikinosios sostinės vietoje kompanijos „Citus“ valdomame projekte „Radio City by CITUS“ baigtas pirmasis etapas. Į jį investuota daugiau nei 8,3 mln. eurų.
nuotrauka
2023-09-26 08:36
Užsienio kapitalo įmonė LAYHER BALTIC jau 11 metų dalyvauja Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA), kuriai šiemet suėjo 30 metų, veikloje. Įmonės vadovas Viktoras Voroncovas sako, kad tapusi įtakinga, LSA turi žengti dar toliau – jungti kuo daugiau statybininkų: ne tik statybos ir susijusias įmones...
nuotrauka
2023-09-25 16:39
Rugsėjo 22d. Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalione Alytuje atidarytos rekonstruotos kareivinės. Kareivinių rekonstrukcijai buvo skirta 2,7 mln. eurų, darbus atliko UAB „Statrama“. Rekonstruotose kareivinėse galės tarnauti ir gyventi apie 200 karių.
nuotrauka
2023-09-22 12:59
Diskusijose apie kvalifikuotų darbuotojų stoką bei jų pritraukimo galimybes vis dažniau atsigręžiama į emigracijoje gyvenančius ir į Lietuvą sugrįžti svajojančius mūsų piliečius. Juolab, kad grįžtančių į gimtinę ar rimtai ketinančių tai daryti skaičiai kasmet auga. Emigrantų, ypač kvalifikuotų darbu...
nuotrauka
2023-09-22 11:30
Nekilnojamojo turto vystymo bendrovė „Homa Group“ keičia 2021 m. įsigyto viešbučio „Simple Plus“ pastato koncepciją ir pavadinimą. Šiuo metu Ševčenkos g. 21, Vilniaus Naujamiesčio rajone, atliekami paprastojo remonto darbai.
nuotrauka
2023-09-21 09:30
Pasaulyje gerai žinomas SIKA prekinis ženklas, kuriuo žymimos specifinės cheminės medžiagos, skirtos statybai, turi 113 metų patirtį, kuri prasidėjo Šveicarijoje. Šimtametė kompanijos istorija yra pagrindas, ant kurio kuriami modernios rinkos produktai ir kuris liudija šimtmečio patikrintą patikimum...
nuotrauka
2023-09-20 13:35
Tvarių miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT Lietuva“ sostinės Viršuliškių rajone baigiamą vystyti naują 18 aukštų „Sky Office“ verslo centrą savo naujiesiems biurams jau pasirinko keletas nuomininkų.
nuotrauka
2023-09-19 20:06
Viena didžiausių šalies statybos bendrovių „Naresta“ pasirašė generalinės rangos sutartį dėl nacionalinio stadiono komplekso Vilniuje pirmojo etapo statybų. Sutartis pasirašyta su stadiono projektą įgyvendinančiu koncesininku – „BaltCap Infrastructure Fund“ valdoma įmone „Vilniaus daugiafunkcinis ko...
nuotrauka
2023-09-18 13:47
Turto bankas paskelbė du aukcionus ir siūlo įsigyti patalpas Vilniaus Naujamiesčio rajone – Algirdo ir Vytenio gatvėse esančiuose pastatuose – iš viso daugiau nei 1,6 tūkst. kv. m ploto.
nuotrauka
2023-09-18 07:17
Statyba tradiciškai laikoma inertiška, ją sunku įsivaizduoti be sunkiasvorės technikos, kalno medžiagų. Bet statyba taip pat įgyja vis daugiau lankstumo, kurio jai suteikia naujos technologijos. Viena tokių – geopolimerų injekcijų technologija.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas