2024 kovo 29 d. penktadienis, 12:26
Reklama  |  facebook

Šilumą lauk išvaro prasti langai, o išsaugoti gali ir vėdinimo sistema

2018-01-09 14:53
Šaltąjį metų laiką daugelis senų daugiabučių gyventojų pasitinka su nerimu. Jis atneša ne tik išsipūtusias sąskaitas už šildymą, bet ir bute dažnai karaliaujančią vėsą. Nesandarios namo konstrukcijų jungtys, prasti langai ar kiauras stogas laikomi dažniausiais šilumos „vagimis“ daugiabučiuose, dėl kurių už šildymą mokama daug, bet rezultato – nejausti. Tam, kad įsigyjamas būstas būtų ir taupus, ir šiltas, statybų specialistai pataria išsiaiškinti daug jo savybių – pradedant energine klase, baigiant šildymo tipu.
nuotrauka
Šilumą saugo ir vėdinimo sistema. Pasyvaus namo asociacijos nuotr.


Minimos įmonės
Nacionalinė pasyvaus namo asociacija,
Keista, UAB

Žemesnė energinė klasė – didesnės sąskaitos

Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos vadovas Aidas Vaičiulis teigia, kad patikimiausias būsto vertinimo matas yra nepriklausomos trečiosios šalies įvertinimas, taip pat pastatui suteikta nacionalinė energinio efektyvumo klasė.

„Jei toks vertinimas egzistuoja, tai reiškia, kad konkreti organizacija, o ne vystytojas, yra prisiėmusi atsakomybę už įvertinimą. Vienai ar kitai pastato energinei klasei keliamus reikalavimus nustato valstybė“, – teigia A. Vaičiulis, pažymintis, kad egzistuoja nemenkas skirtumas tarp A ar A+ ir B energetinės klasės. „Pavyzdžiui, B energetinėje klasėje nėra visų dedamųjų, kurios užtikrintų šilumos taupymą“, – sako A. Vaičiulis.

Jam antrina ir statybos valdymo bendrovės „Keista“, prižiūrinčios Vilniaus Naujamiestyje kylančio daugiabučių namų komplekso „Birželio namai“ statybas, specialistas Marius Tamošiūnas. Anot jo, norint, kad žiemą namuose netrūktų šilumos, renkantis būstą negalima numoti ranka į energinio naudingumo klasę: „Kuo ji aukštesnė, tuo pastatas bus taupesnis“.

A energinės klasės pastatų atitvaroms yra taikomi griežtesni reikalavimai, todėl dėl mažo šilumos perdavimo koeficiento jos atiduoda į lauką daugiau nei 1,5 karto mažesnį šilumos kiekį, lyginant su B energinės klasės pastatais. Maža to, paskaičiuota, kad A energinio naudingumo klasės pastatai per metus suvartoja apie 2,5 karto mažiau energijos šildymui nei B klasės analogai.

Siūlo įvertinti langus ir duris

Bendrovės „Keista“ projektų inžinierė Goda Bikulčiūtė pažymi, kad itin svarbų vaidmenį, sulaikant šilumą bute, atlieka ir langai bei durys.

„Tiek langai, tiek sienos atskiria namo vidų nuo išorės, tad kuo jų šiluminis laidumas mažesnis, tuo daugiau šilumos jie sulaiko. Langų šiluminiam laidumui įtaką daro kamerų skaičius, jas užpildančios dujos, profiliams bei stiklams naudojamos medžiagos. Na, o sienų šiluminiam laidumui didžiausią įtaką daro šilumos izoliacija – jos tipas bei storis.

Išplatintame pranešime spaudai teigiama, kad sulaikant šilumą bute taip pat svarbus ir langų bei išorinių durų sandarumas. Jį nusako orinio laidžio klasė – kuo ji aukštesnė, tuo langas ar durys yra mažiau pralaidūs šilumai“, – patarimus, į ką atkreipti dėmesį renkantis būstą, dalija G. Bikulčiūtė.

Būtent blogos pastatų sienų šiluminės savybės ir nesandarūs konstrukcijų sujungimai yra esminiai trūkumai, dėl kurių seni daugiabučiai pagal taupumą smarkiai nusileidžia naujai statomiems būstams.

„Paprastai tariant, seni pastatai šilumą lengvai atiduoda laukui. Jų langai, durys, sienos, stogas pasižymi dideliu šiluminiu laidumu, langai nesandarūs, netinkamomis priemonėmis išspręstos konstrukcijų jungtys, dėl kurių atsiranda šalčio tiltai. Naujos statybos daugiabučiuose šios problemos sprendžiamos ir dėl to jie yra gerokai taupesni“, – sakė projektų inžinierė.

Šilumą saugo ir vėdinimo sistema

A ir, ypatingai, A+ energinės klasės butai pasižymi ypač dideliu sandarumu, todėl renkantis juos svarbu pasirūpinti ir tinkamu jų vėdinimu. Vienas tokių būdų ­– rekuperacinės vėdinimo sistemos įrengimas.

„Jeigu labai sandariame bute nebus vėdinimo sistemos, ten gyvenantys žmonės nukentės ir dėl to, kad išvengti pelėsio bus tiesiog įmanoma. Rekuperacinės sistemos, dar vadinamos priverstiniu vėdinimu su šilumokaita, visų pirma ir yra priemonė pašalinti sunaudotą orą ir padedanti išvengti drėgmės kaupimosi. Be to, visada gausite šviežio oro ir susigrąžinsite šilumą“, – sako Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos vadovas A. Vaičiulis.

„Keista“ specialistai priduria, jog rekuperacinė sistema, šiuo metu įrenginėjama ir „Birželio namuose“, prisideda ir prie šiltesnio būsto. Skaičiuojama, kad šis vedinimo sistemos tipas padeda išsaugoti net iki 90 proc. šilumos, prarandamos per įprastą vėdinimo sistemą.

Šiltos grindys padeda ne tik sutaupyti

Galiausiai dar vienas būdas, leidžiantis džiaugtis ne tik mažesnėmis sąskaitomis už šildymą, bet ir malonia šiluma bute bei didesne erdve, yra grindinis šildymas.

„Tokiu atveju šilumnešio, tiekiamo į grindinio šildymo sistemą, temperatūra yra žemesnė nei tiekiamo į radiatorinio šildymo sistemą. Dėl šios priežasties prarandama mažiau šilumos bei sutaupomi kaštai šildymui. Taip pat esant grindiniam šildymui pačios patalpos šyla tolygiau, kadangi šildomas visas grindų plotas. Todėl vaikštant bute basomis grindų paviršius bus maloniai šiltas.

Grindinio šildymo sistema sudaro „šiltų kojų, vėsios galvos“ aplinką, kurioje šiluma koncentruojama gyvenamajame būsto lygyje, o ne eikvojama lubų zonos šildymui, kaip kad yra su radiatoriais“, – teigia M. Tamošiūnas. 

Be to, nelikus radiatorių ant sienų, bute baldus išdėstyti galima daug lanksčiau. Be to, tokios grindys labai greitai išdžiūsta ir visuomet yra tokios temperatūros, kad nei dulkių erkės, nei pelėsis neturi sąlygų veistis. 

Statybunaujienos.lt



SPRENDIMAI

nuotrauka
2024-03-26 15:16
Ar kada nors pagalvojote, kad įmanoma padidinti saugumą, palengvinti savo buitį ir dar sumažinti sąskaitas už elektrą? Aktyviai tobulinamos išmaniosios sistemos ne tik padeda siekti šių tikslų, bet ir nereikalauja daug investicijų, o jų nauda pajuntama gana greitai.
nuotrauka
2024-03-22 12:06
Netinkami pastatų projektavimo sprendimai vėliau gali lemti ne tik dar didesnes išlaidas, bet ir sveikatos problemas. Dėl prastai suprojektuotų vėdinimo sistemų gyventojai gali susidurti su pelėsiu, kurio išnaikinimas neretai tampa neįmanomas.
nuotrauka
2024-03-15 15:55
Dabartinėje nekilnojamojo turto rinkoje itin didelis mažesnių būstų pasirinkimas. Jų kainos labiau prieinamos, tad perkant galima gerokai sutaupyti, o pasitelkus keletą gudrybių įrengti taip, kad atrodytų kur kas erdvesni. Pasak ekspertų, žinant vos kelias taisykles, keliolikos kvadratinių metrų lo...
nuotrauka
2024-02-29 07:45
Būstuose populiarėja plačios ir aukštos stumdomos sistemos į terasą, balkoną ar kiemą. Tačiau kartu kyla problema – kaip apsisaugoti nuo vabzdžių ir valdyti šviesos srautą. Amerikiečių gamintojas CENTOR pasiūlė modernų sprendimą: stilingus ištraukiamus tinklelius ir susukamas vertikalias žaliuzes. Š...
nuotrauka
2024-02-23 07:15
Parduodamo arba nuomojamo objekto kainą lemia plotas. Tad užsakovai suinteresuoti turėti kuo daugiau ploto, bet neprarasti kokybiškos apdailos. Tradiciškai laikoma, kad kuo storesnis atitvarų ar perdangų apdailos sluoksnis, tuo geriau izoliuojamas garsas. Bet taip mažėja plotas, patalpų aukštis. Vok...
nuotrauka
2024-02-14 14:36
Būsto statyboms ar renovacijai naudojamos šilumą atspindinčios medžiagos ir pastato apdaila gali turėti įtakos ryšio kokybei namuose. Aukštos energetinės klasės A++ pastatai pasižymi ekonomiškumu, tačiau juose gyvenantys ir dirbantys žmonės gali susidurti su ryšio sutrikimais. Ekspertas ramina – pas...
nuotrauka
2024-02-09 07:55
Rinkoje nuolat trūksta naujų kokybiškesnių izoliacinių gaminių. Poliuretano putos – tai medžiaga, turinti geriausias izoliacines savybes. Techniniu požiūriu tai reiškia, kad šie gaminiai turi mažiausią šilumos laidumą. Poliuretanas gali būti jau pagamintos plokštės arba aukšto ir žemo slėgio purškia...
nuotrauka
2024-02-08 08:04
Rinkoje vertinami sprendimai, kurie sudaro sąlygas statyti greitai, optimaliomis sąnaudomis bei gauti kokybišką rezultatą. Todėl itin populiarūs lego principu surenkami namai. Vieną tokių galimybių siūlo „ShellBau“ – karkasiniai namai iš patobulintų struktūrinių izoliacinių skydų (SIP).
nuotrauka
2024-02-07 12:57
Lietuvos gyventojai savo būstą nuo nepageidaujamų įsibrovėlių stengiasi apsaugoti įvairiais būdais. Tradiciškai vis dar yra populiarios šarvuotos durys, akylūs kaimynai ar garsiai lojantis šuo. Tačiau technologijų amžiuje yra ir gerokai efektyvesnių namų apsaugos būdų. Apsaugos sistemos gali būti e...
nuotrauka
2024-02-05 07:41
Kaip patikimai užsandarinti konstrukcines ir išsiplečiančias siūles fasaduose, stoguose ar pėsčiųjų takuose? Sprendimas – naujos kartos hermetikas „Fome Flex ROOF & FAÇADE“, padedantis suformuoti ypatingai elastingą ir patvarią siūlę.
nuotrauka
2024-02-02 14:10
Energetikos rinkoje vis dažniau kalbama apie ketvirtąją pramonės revoliuciją, kitaip dar vadinamą Pramone 4.0, ir pramonės šakų skaitmeninimą. Tačiau šiame kontekste pamirštami individualūs vartotojai, kurie daro vis didesnę įtaką energetikos transformacijai, elektros tinklams ir rinkos dalyviams. A...
nuotrauka
2024-02-01 10:16
Nuo š. m. sausio 1 d. pradėjus veikti Nuotekų tvarkymo informacinei sistemai (NTIS) jokių naujų reikalavimų šiems įrenginiams nėra. Neturintys galimybės prisijungti prie centrinės nuotekų sistemos gyventojai vis dar gali rinktis vieną iš trijų įrenginių tipų: rezervuaro tipo individualių nuotekų kau...
nuotrauka
2024-01-25 11:09
Akumuliatoriniai darbo įrankiai populiarūs, nes jie ne tik patogūs naudoti, be ir puikiai pritaikomi tiek profesionalams, tiek mėgėjams. Šios rūšies įrankio veikimas tiesiogiai priklauso nuo akumuliatoriaus galingumo, jo dydžio ir talpos. Jei nesinori darbo nutraukti todėl, kad išseko baterija, nau...
nuotrauka
2024-01-03 09:39
Nors gyventojams žadėta, kad šiemet šildymo išlaidos bus mažesnės nei praėjusiais metais, sulauktos pirmosios sąskaitos signalizuoja atvirkščiai – mokėti kai kuriems teks netgi daugiau. Vienas iš būdų efektyviai mažinti energijos suvartojimą ir taupyti nepriklausomai nuo valdžios sprendimų, bute ar ...
nuotrauka
2023-12-27 13:06
Elektriniai katilai – tai alternatyva tradicinėms šildymo sistemoms. Šie katilai yra atsakas į šiuolaikinius energetikos iššūkius: jie mažina priklausomybę nuo iškastinio kuro, yra ekologiški ir gali būti efektyvus sprendimas daugelyje situacijų. Be to, dėl savo paprastos konstrukcijos ir saugumo, e...
nuotrauka
2023-12-22 15:19
Įprastai namų remontu užsiimama šiltuoju sezonu ar rudens pradžioje, tačiau tam tikrus darbus atlikti patogiau žiemą. Visus vidaus darbus galite drąsiai pradėti net tuomet, kai už lango spaudžia šaltukas – tereikia pasirūpinti, kad namuose nesikauptų drėgmė ir šaltis. Sausis ir vasaris yra bene geri...
nuotrauka
2023-12-19 10:50
Svajonių namai daug kam dar sunkiai pasiekiami dėl milžiniškų nekilnojamo turto kainų ir brangių paskolų. Šį ratą pastaruoju metu papildo dideli nuomos mokesčiai bei infliacija su ją sunkiai besivejančiais atlyginimais, tad nenuostabu, kad kitokie galimi statybos procesai ir jų potencialas atpiginti...
nuotrauka
2023-12-07 15:06
Medinių pastatų Lietuvoje apstu, tačiau kur bepasisuksi, seni, sukrypę, kiaurais stogais medinukai vis dar bado akis, o tokių pastatų savininkai, norėdami imitis remonto ar rekonstrukcijos darbų, ne visuomet žino nuo ko ir pradėti.
nuotrauka
2023-12-05 11:01
Vidaus sienų perdažymas – paprastas ir nebrangus būdas atnaujinti ir pagerinti namų išvaizdą. Sienų dažymas bus smagus ir pasitenkinimą teikiantis užsiėmimas, jei tinkamai nusiteiksite ir pasiruošite.
nuotrauka
2023-11-16 12:13
Nuo plaktuko, atsuktuvo ir replių iki skirtingų rūšių grąžtų bei suktuvų – kiekvieno meistro įrankių dėžėje galima sutikti pačius įvairiausius įrankius. Nors namų remonto ar kiti statybos darbai neįsivaizduojami be elektrinių įrankių, savo patvarumu ir funkcionalumu gali nustebinti ir šiuolaikiški a...

Statybunaujienos.lt » SPRENDIMAI