2024 balandžio 18 d. ketvirtadienis, 15:55
Reklama  |  facebook

Sode ar daugiabutyje: kaip nebesukti galvos dėl statybinių atliekų?

2020-05-28 11:01
Pandemija gyventojų nesustabdė ir nuo sezoninio sodo namelio, sodybos ar buto atnaujinimo, tad pastaruoju metu pastebimai išaugo netinkamai paliktų statybinių ir didelių gabaritų atliekų kiekiai. Ekspertai atkreipia dėmesį, jog net ir per karantiną šios atliekos turi būti tvarkomos atsakingai bei primena būdus, kaip tai padaryti.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotr.


Minimos įmonės
Ecoservice, UAB
Atviri didžiųjų atliekų aikštelių vartai

Įprastai pavasarį padažnėja atvejų, kai statybinės atliekos, tokios kaip langai, durys, laminatas, grindjuostės, plytos ar net betono gabalai nugula neleistinoje vietoje. Nors gyventojų sąmoningumas auga, ir vis daugiau atliekų savarankiškai pristatoma į didžiųjų atliekų surinkimo aikšteles – karantino metu neatsakingai tvarkomų statybinių atliekų kiekiai pastebimai išaugo.

Bendrovės „Ecoservice“ atliekų surinkimo verslo direktorė Daiva Skrupskelienė, cituojama pranešime, teigia, kad karantino laikotarpiu statybinės ir kitos didelių gabaritų atliekos neretai buvo paliekamos šalia didžiųjų atliekų surinkimo aikštelių. „Karantino metu didžiųjų atliekų aikštelės – tiek privačios, tiek priklausančios savivaldybėms – dirba ir statybines atliekas iš gyventojų priima. Tiesiog atvykus į jas reikia dėvėti jau įprastomis tapusias asmens apsaugos priemones ir laikytis saugaus atstumo. Taigi, net ir šiuo laikotarpiu tinkamai sutvarkyti remonto likučius galima be vargo“, – cituojama D. Skrupskelienė.

Ir remonto likučiams, ir sodo atliekoms

Be to, kad per karantiną statybinės atliekos nugula šalia didžiųjų atliekų aikštelių vartų – remonto likučiai ir kitos didžiosios atliekos dažnai atsiduria ir neleistinose vietose gamtoje. Tuo ypač susirūpinę aplinkosaugininkai – per pastarąjį mėnesį pranešimų apie aptiktus nelegalius sąvartynus gamtoje gerokai padaugėjo.

Pasak ekspertės, atliekų išmetimas gamtoje – tikriausiai daugiausiai žalos aplinkai sukeliantis būdas. Visų pirma, tokio tipo atliekos gali būti pavojingos ir nuodingos egzistuojančiai ekosistemai ir ją nepataisomai paveikti. Be to tikėtina, kad miške jos ilgą laiką liks nepastebėtos ir nesutvarkytos.

„Pasitaiko atvejų, kad prie sąvartynų gamtoje formavimo prisideda ir nelegalūs vežėjai, kurių skelbimų apstu internete. Deja, bet susigundę pigesnėmis tokių vežėjų paslaugomis, gyventojai apsigauna ir rizikuoja būti nubausti patys. Jei nelegaliai paliktų atliekų krūvoje būtų rastos sąskaitos ar kiti asmenį galintys identifikuoti dokumentai, atliekas pridavusiam gyventojui tektų pačiam gerokai patuštinti piniginę", – perspėja D. Skrupskelienė.

D. Skrupskelienė primena, jog egzistuoja ir daugiau tvarių alternatyvų, kaip tvarkyti statybines atliekas, ypač turint nedidelius jų kiekius: „Tiems, kurie remontuoja namus ar nuo senų rakandų atlaisvina sodo namelį, paprasčiausia išeitis – užsisakyti didmaišį. Tai lengvi ir tvirti polipropileno maišai, kurie talpina net iki 800 kg atliekų. Ypač patogu tai, kad didmaišiai kompaktiški, neužima daug vietos ir netrukdo aplinkiniams, tad puikiai tinka neturintiems savo kieme vietos įprastam 10 m³ statybinių atliekų konteineriui. Be to, į šiuos maišus galima krauti ne tik remonto ar statybines atliekas, bet ir nereikalingus buities daiktus, po persikraustymo likusią pakavimo plėvelę kartonines dėžes, ar netgi sodo atliekas – žolę, lapus, šakas."

Išeitis daugiabučių gyventojams

Tikriausiai visi esame pastebėję dailylenčių, putplasčio, gipso plokščių, cemento, betono, dažų ir kitų remonto likučių krūvas šalia bendro naudojimo konteinerių tiesiog daugiabučių kiemuose. Karantino metu tokių atvejų tik daugėjo.

Ekspertė atkreipia dėmesį, kad tokiu būdu paliktos atliekos ne tik kenkia kiemų estetiniam vaizdui, bet ir formuodamos nelegalius sąvartynus trukdo laisvai judėti automobiliams, kurių kiemuose per karantiną ypač gausu. Tokių ne vietoje paliktų statybinių ir didžiųjų atliekų vežėjai surinkti negali, bet to, jos kliudo ištuštini konteinerius, būtent todėl šie neretai tampa perkrauti atliekomis.

„Gyvenantiems daugiabučiuose didmaišiai taip pat pasitarnauja kaupiant nedidelius statybinių atliekų kiekius, ar nuo senų daiktų atlaisvinant rūsius ir sandėliukus. Dažnai daugiabučio kieme pastačius statybinių atliekų konteinerį, daiktus, seną buitinę techniką ar baldus kaip mat pradeda tempti kiti namo ar net aplinkinių namų gyventojai. Todėl užsisakę konteinerį skuba jį kuo greičiau užpildyti ir išvežti. Didmaišyje atliekas galima kaupti visą mėnesį, o ir tikimybė, kad jame atsiras svetimų daiktų, nedidelė. Be to, galima užsakyti tiek vieno, tiek ir kelių didmaišių išvežimą vienu metu", – didmaišių privalumus vardija ekspertė.

D. Skrupskelienė apibendrina, jog kaupiant mažesniais kiekiais ir išvežant atliekas didmaišiuose jos nesikaupia kieme, o kartu ir neskatina kitų gyventojų savo atliekas krauti šalia. Tiesa, didmaišiai išvežami specialios paskirties automobiliais su manipuliatoriais, todėl išvežimo dieną privažiavimas prie jų turėtų būti laisvas.

Taigi, net ir tuo atveju, jei bute susikaupia nedaug remonto ar didelių gabaritų atliekų – ekspertė ragina pasidomėti tvariais jų tvarkymo būdais, užuot atsikračius nereikalingais daiktais neleistinoje vietoje ar paliekant kieme prie konteinerių. Juk net ir kelios neatsakingai paliktos atliekos gali sukelti negrįžtamų padarinių.
Statybunaujienos.lt



Aplinka

nuotrauka
2024-04-18 09:52
Ryškiomis spalvomis pleškančios gėlės – vienas iš gražiausių ir pigiausių namų akcentų. Tai, kad šiemet daug namų balkonų, terasų ir sodų pražys įvairiais žiedais, rodo ir gėlių, sėklų pardavimo skaičiai, sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Tiesa, planuojant jomis dekoru...
nuotrauka
2024-04-17 14:26
Vilniaus paukštyno akcininkai patvirtino investicijų į poveikio aplinkai mažinimą planą. Šiam planui įgyvendinti įmonė skirs 852 tūkst. eurų. Skaičiuojama, kad įgyvendinus numatytas priemones Vilniaus rajone, Rudaminoje, veikiančiuose bendrovės objektuose kvapų sklaida gali mažėti 40 proc.
nuotrauka
2024-04-16 18:33
Balandžio 22d. startuoja kvietimas savivaldybių administracijoms teikti paraiškas suprojektuoti, suformuoti ir užregistruoti miestų miškų sklypus Nekilnojamojo turto registre. 2024 m. šiai priemonei įgyvendinti bus skiriama apie 47 tūkst. eur.
nuotrauka
2024-04-16 18:27
Žemės gelmėse slypi neišnaudotas potencialas, kurį galima paversti energijos šaltiniu. Bendradarbiaujant su tarptautinėmis įmonėmis, KTU „M-Lab“ įsikūręs „Geoenergy Lab“ paramos būdu gavo beveik 3 mln. eurų vertės programinę įrangą, leidžiančią efektyviai modeliuoti žemės gelmių reiškinius. Tai svar...
nuotrauka
2024-04-15 15:30
Lietuvos apeliacinis teismas konstatavo, kad nekokybiškus konteinerius įrengusios bendrovės VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrui (ŠRATC) turės atlyginti daugiau nei 445 tūkst. eurų žalą.
nuotrauka
2024-04-12 13:47
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" veikla rodo ryžtą tausoti aplinką. Prisijungusi prie ekspedicijos „Išsaugokime Baltiją", įmonė savo aplinkosauginių iniciatyvų sąrašą papildė dar viena svarbia priemone. Pasak įmonės atstovų, šis žingsnis taps dar vienu būdu užtikrinti,...
nuotrauka
2024-04-12 13:21
Sakoma, kad svarbiausias kriterijus renkantis būstą yra vieta. Tačiau šiemet Lietuvoje atliktas tyrimas atskleidė, kad kone pusė (48 proc.) šalies gyventojų kaip prioritetą nurodo būsto energinį efektyvumą. Tiesa, trečdalis apklaustųjų pripažino, kad nėra svarstę apie investicijas, kurios padėtų pag...
nuotrauka
2024-04-11 10:29
„Orientuokimės į tai, kad mūsų vaikai neprisimintų tokio reiškinio kaip sąvartynas. Į Europos Sąjungą prieš 20 metų Lietuva įstojo prižiūrėdama šalyje 850 sąvartynų, šiuo metu yra tik 11 jų, o ateityje jų turėtų iš viso nebelikti“, – teigė pranešime cituojamas aplinkos ministras Simonas Gentvilas tr...
nuotrauka
2024-04-10 14:51
Augant statybų apimtims, auga ir atliekų kalnai – statybų aikštelėse, kaip pastebi atliekų tvarkytojai, ypač daugėja plastiko pakuočių. Nors daliai statytojų atliekų rūšiavimas vis dar – papildomas rūpestis, iš tiesų tai – ne tik tvarus, bet ir ekonomiškai naudingas sprendimas. Tiesa, planuojantys s...
nuotrauka
2024-04-09 10:43
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), Seimo Aplinkos apsaugos komiteto prašymu, atliko Aplinkos apsaugos įstatymo pakeitimo ir Aplinkos oro apsaugos įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymo projektų antikorupcinį vertinimą. STT dėl šių projektų Seimo Aplinkos apsaugos komitetui pateikė 7 antikorupcines ...
nuotrauka
2024-04-08 10:22
Generalinės prokuratūros prokuroras, siekdamas apginti viešąjį interesą, kreipėsi į Regionų administracinį teismą su prašymu septynių asmenų naudai solidariai iš Lietuvos valstybės ir Neringos savivaldybės priteisti beveik 1 mln. Eur (923 030, 43 Eur).
nuotrauka
2024-04-05 09:39
Turto bankas atidarė saulės parkus, kurie elektra aprūpina įmonės valdomus visuomeninės paskirties pastatus. Skaičiuojama, kad 2,21 MW suminės galios saulės parkai per 25 metų eksploatacijos laikotarpį CO2 emisiją sumažins kone 7 tūkst. tonų ir padengs didžiąją dalį elektros energijos poreikio pasta...
nuotrauka
2024-04-04 17:36
Alytaus miesto savivaldybės administracija ir Suvalkų miesto savivaldybė kartu įgyvendins Žaliosios infrastruktūros gerinimo pasienio regiono miestų teritorijose projektą „The Gardens“, iš dalies finansuojamą Europos Sąjungos.
nuotrauka
2024-04-04 11:09
Žadama keisti potvynių rizikos valdymo tvarkos aprašą ir peržiūrėti, kiek tikslingos jame numatytos finansuoti priemonės.
nuotrauka
2024-04-03 15:05
Balandžio 2d. baigėsi kvietimas norintiems atnaujinti savo individualų gyvenamąjį namą ir padidinti energinio naudingumo klasę. Mėnesį laiko trukęs kvietimas sulaukė didelio gyventojų susidomėjimo – gauta arti 2 000 paraiškų už daugiau nei 16 mln. eurų. Aktyviausiai namų modernizavimo galimybėmis do...
nuotrauka
2024-03-29 13:40
Artėjant gražiausiai pavasario šventei – Šv. Velykoms, daugelis ieško originalių būdų papuošti namus ir šventinį stalą. Aplinkos ministerija siūlo savo erdvių puošybai pasirinkti natūralias, tvarias dekoracijas. O ypač gerą darbą gamtai galima padaryti tam panaudojant invazinius augalus, pavyzdžiui,...
nuotrauka
2024-03-28 11:33
Po daugiau nei 3 metus trukusios rekonstrukcijos atidaryta Švenčionių nuotekų valykla. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) administravo daugiau nei 3 mln. eurų vertės projektą, modernizuojant Švenčionių miesto nuotekų valymo įrenginius ir užtikrinant nepertraukiamas, patikimas ir kokybiškas pa...
nuotrauka
2024-03-28 09:55
Kovo 27 dienos vakarą Vilniuje Panerių gatvėje AB „Ruvis“ teritorijoje užsiliepsnojo automobilių atliekų apdorojimo aikštelė. Aplinkos apsaugos agentūros laboratorija išvyko paimti aplinkos oro mėginių bei atlikti kietųjų dalelių ir kitų teršalų matavimų. Taip pat buvo parengta artimiausių valandų t...
nuotrauka
2024-03-26 09:51
Lietuvoje žaliąją elektros energiją jau perka daugiau nei kas dešimtas Lietuvos gyventojas. Labiausiai tarp jų išsiskiria 26-25 m. gyventojai, bendrai jie sudaro daugiau nei trečdalį (35,5 proc.) perkančiųjų žalią elektros energiją.
nuotrauka
2024-03-22 10:05
Nors egzistuoja daugybė pirčių nuomos pasiūlymų, tačiau dažnai žemės sklypo savininkas susimąsto apie nenuginčijamą privalumą – nuosavą pirtį. Tuomet kyla klausimas – ar turimame žemės sklype pirties statyba yra galima, o jei planuojama pirtis bus statoma šalia vandens telkinio – kokiu atstumu ją ga...

Statybunaujienos.lt » Aplinka