2023 rugsėjo 26 d. antradienis, 23:11
Reklama  |  facebook

Sode ar daugiabutyje: kaip nebesukti galvos dėl statybinių atliekų?

2020-05-28 11:01
Pandemija gyventojų nesustabdė ir nuo sezoninio sodo namelio, sodybos ar buto atnaujinimo, tad pastaruoju metu pastebimai išaugo netinkamai paliktų statybinių ir didelių gabaritų atliekų kiekiai. Ekspertai atkreipia dėmesį, jog net ir per karantiną šios atliekos turi būti tvarkomos atsakingai bei primena būdus, kaip tai padaryti.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotr.


Minimos įmonės
Ecoservice, UAB
Atviri didžiųjų atliekų aikštelių vartai

Įprastai pavasarį padažnėja atvejų, kai statybinės atliekos, tokios kaip langai, durys, laminatas, grindjuostės, plytos ar net betono gabalai nugula neleistinoje vietoje. Nors gyventojų sąmoningumas auga, ir vis daugiau atliekų savarankiškai pristatoma į didžiųjų atliekų surinkimo aikšteles – karantino metu neatsakingai tvarkomų statybinių atliekų kiekiai pastebimai išaugo.

Bendrovės „Ecoservice“ atliekų surinkimo verslo direktorė Daiva Skrupskelienė, cituojama pranešime, teigia, kad karantino laikotarpiu statybinės ir kitos didelių gabaritų atliekos neretai buvo paliekamos šalia didžiųjų atliekų surinkimo aikštelių. „Karantino metu didžiųjų atliekų aikštelės – tiek privačios, tiek priklausančios savivaldybėms – dirba ir statybines atliekas iš gyventojų priima. Tiesiog atvykus į jas reikia dėvėti jau įprastomis tapusias asmens apsaugos priemones ir laikytis saugaus atstumo. Taigi, net ir šiuo laikotarpiu tinkamai sutvarkyti remonto likučius galima be vargo“, – cituojama D. Skrupskelienė.

Ir remonto likučiams, ir sodo atliekoms

Be to, kad per karantiną statybinės atliekos nugula šalia didžiųjų atliekų aikštelių vartų – remonto likučiai ir kitos didžiosios atliekos dažnai atsiduria ir neleistinose vietose gamtoje. Tuo ypač susirūpinę aplinkosaugininkai – per pastarąjį mėnesį pranešimų apie aptiktus nelegalius sąvartynus gamtoje gerokai padaugėjo.

Pasak ekspertės, atliekų išmetimas gamtoje – tikriausiai daugiausiai žalos aplinkai sukeliantis būdas. Visų pirma, tokio tipo atliekos gali būti pavojingos ir nuodingos egzistuojančiai ekosistemai ir ją nepataisomai paveikti. Be to tikėtina, kad miške jos ilgą laiką liks nepastebėtos ir nesutvarkytos.

„Pasitaiko atvejų, kad prie sąvartynų gamtoje formavimo prisideda ir nelegalūs vežėjai, kurių skelbimų apstu internete. Deja, bet susigundę pigesnėmis tokių vežėjų paslaugomis, gyventojai apsigauna ir rizikuoja būti nubausti patys. Jei nelegaliai paliktų atliekų krūvoje būtų rastos sąskaitos ar kiti asmenį galintys identifikuoti dokumentai, atliekas pridavusiam gyventojui tektų pačiam gerokai patuštinti piniginę", – perspėja D. Skrupskelienė.

D. Skrupskelienė primena, jog egzistuoja ir daugiau tvarių alternatyvų, kaip tvarkyti statybines atliekas, ypač turint nedidelius jų kiekius: „Tiems, kurie remontuoja namus ar nuo senų rakandų atlaisvina sodo namelį, paprasčiausia išeitis – užsisakyti didmaišį. Tai lengvi ir tvirti polipropileno maišai, kurie talpina net iki 800 kg atliekų. Ypač patogu tai, kad didmaišiai kompaktiški, neužima daug vietos ir netrukdo aplinkiniams, tad puikiai tinka neturintiems savo kieme vietos įprastam 10 m³ statybinių atliekų konteineriui. Be to, į šiuos maišus galima krauti ne tik remonto ar statybines atliekas, bet ir nereikalingus buities daiktus, po persikraustymo likusią pakavimo plėvelę kartonines dėžes, ar netgi sodo atliekas – žolę, lapus, šakas."

Išeitis daugiabučių gyventojams

Tikriausiai visi esame pastebėję dailylenčių, putplasčio, gipso plokščių, cemento, betono, dažų ir kitų remonto likučių krūvas šalia bendro naudojimo konteinerių tiesiog daugiabučių kiemuose. Karantino metu tokių atvejų tik daugėjo.

Ekspertė atkreipia dėmesį, kad tokiu būdu paliktos atliekos ne tik kenkia kiemų estetiniam vaizdui, bet ir formuodamos nelegalius sąvartynus trukdo laisvai judėti automobiliams, kurių kiemuose per karantiną ypač gausu. Tokių ne vietoje paliktų statybinių ir didžiųjų atliekų vežėjai surinkti negali, bet to, jos kliudo ištuštini konteinerius, būtent todėl šie neretai tampa perkrauti atliekomis.

„Gyvenantiems daugiabučiuose didmaišiai taip pat pasitarnauja kaupiant nedidelius statybinių atliekų kiekius, ar nuo senų daiktų atlaisvinant rūsius ir sandėliukus. Dažnai daugiabučio kieme pastačius statybinių atliekų konteinerį, daiktus, seną buitinę techniką ar baldus kaip mat pradeda tempti kiti namo ar net aplinkinių namų gyventojai. Todėl užsisakę konteinerį skuba jį kuo greičiau užpildyti ir išvežti. Didmaišyje atliekas galima kaupti visą mėnesį, o ir tikimybė, kad jame atsiras svetimų daiktų, nedidelė. Be to, galima užsakyti tiek vieno, tiek ir kelių didmaišių išvežimą vienu metu", – didmaišių privalumus vardija ekspertė.

D. Skrupskelienė apibendrina, jog kaupiant mažesniais kiekiais ir išvežant atliekas didmaišiuose jos nesikaupia kieme, o kartu ir neskatina kitų gyventojų savo atliekas krauti šalia. Tiesa, didmaišiai išvežami specialios paskirties automobiliais su manipuliatoriais, todėl išvežimo dieną privažiavimas prie jų turėtų būti laisvas.

Taigi, net ir tuo atveju, jei bute susikaupia nedaug remonto ar didelių gabaritų atliekų – ekspertė ragina pasidomėti tvariais jų tvarkymo būdais, užuot atsikračius nereikalingais daiktais neleistinoje vietoje ar paliekant kieme prie konteinerių. Juk net ir kelios neatsakingai paliktos atliekos gali sukelti negrįžtamų padarinių.
Statybunaujienos.lt



Aplinka

nuotrauka
2023-09-22 12:12
Suomių bendrovė „Kiilto“ Lietuvoje pristatė „SUPER sveikų pastatų ekosistemą“ (angl. SUPER Healthy Buildings Ecosystem), vienijančią architektūrinės aplinkos inovatorius, tyrėjus, pradedančiąsias įmones, sprendimus priimančius asmenis, organizacijas ir įmones. Šis susivienijimas siekia iš pagrindų p...
nuotrauka
2023-09-22 11:41
Generalinė prokuratūra praneša, kad jos Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras, gindamas viešąjį interesą, kreipėsi į Vilniaus miesto apylinkės teismą su ieškiniu, kuriuo prašoma atlaisvinti valstybinę žemę Vilniuje, Valakampiuose.
nuotrauka
2023-09-21 11:46
Sostinėje daugėja rekreacinių zonų, kuriose gyventojai gali mėgautis gamtos teikiamais malonumais ir poilsiu. Tyrimai rodo, kad arti namų esantys parkai ir žaliosios erdvės teigiamai veikia gyventojų sveikatą – mažina stresą, širdies ir kraujagyslių ligų riziką, padeda išvengti medžiagų apykaitos su...
nuotrauka
2023-09-19 11:39
Lietuvoje iškylantys nauji NT projektai įprastai atitinka tarptautinius tvarumo standartus, tačiau tai tik ledkalnio viršūnė – kur kas didesnę nekilnojamojo turto rinkos dalį sudaro senesni, energetiškai mažiau efektyvūs pastatai. Pasak tvarumo ekspertų, senuosius pastatus prikelianti renovacija ar ...
nuotrauka
2023-09-18 11:48
Prasideda priėjimo prie Gulbino ežero atvėrimo darbai. Vilniečiai galės patogiai ateiti prie ežero, esančio šalia Gulbinų kvartalo, iš šiaurinės ir pietinės pusių. Planuojamas įrengti apie 250 m ilgio medinis takas, ežero pakrantėje taip pat bus kuriama poilsiavietė, įrengiamos grilio vietos su suol...
nuotrauka
2023-09-13 15:47
Baisogaloje ir Šeduvoje pradėta dviejų naujų didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių statyba.
nuotrauka
2023-09-11 13:23
Rugsėjo 10 d. prasidėjusią Seimo rudens sesiją Aplinkos ministerija teiks svarstyti 7 teisės aktų ir juos lydinčiųjų įstatymų projektus. tikslas – skaidrinti ir spartinti statybos procesus mažinant administracinę naštą, stiprinti ir plėsti gamintojų ir importuotojų atsakomybę tvarkant atliekas, tobu...
nuotrauka
2023-09-11 11:17
Nuo rugsėjo 11 d. bus teikiamas finansavimas namų ūkiuose susidariusių asbestinio šiferio atliekų surinkimo, vežimo ir šalinimo išlaidoms.
nuotrauka
2023-09-08 09:11
2 201 gyventojas – tiek šiauliečių dalyvauja VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) ir Šiaulių miesto savivaldybės administracijos įgyvendinamame maisto ir virtuvės atliekų surinkimo projekte „#AšPats. Planuoju. Valgau. Rūšiuoju. Saugau.“ Teisingai atskirtos ir išrūšiuotos maisto atliek...
nuotrauka
2023-09-06 12:16
Įsibėgėja Tauro kalno aplinkos tvarkymo darbai: tvarkomi želdynai, ruošiamasi medžių genėjimui. Vilniečių mėgstamas kalnas išliks žalias – bus pasodinta daugiau nei šimtas naujų medelių.
nuotrauka
2023-08-29 15:50
Besikeičiantis klimatas Lietuvoje įmones verčia ieškoti nestandartinių sprendimų, leidžiančių skaitmeniniu būdu stebėti temperatūros ar drėgmės pokyčius bei skubiai reaguoti į galimą stichijų poveikį. „Telia“ daiktų interneto sprendimai per tropinio karščio bangas šią vasarą saugojo „DPD Lietuva“ ma...
nuotrauka
2023-08-29 10:26
Tikriausiai kiekvienas esame matę produktų pakuočių, ant kurių puikuojasi specialūs ekologiškumą ir tvarumą patvirtinantys ženklai. Visgi, Europos komisija skelbia, kad net 53 proc. ant Europos sąjungos šalyse parduodamų produktų pakuočių ir jų reklamose skelbiamų ekologiškumo teiginių yra susiję su...
nuotrauka
2023-08-25 08:02
Turto banko užsakymu A. Goštauto kvartale, kuriame po konversijos įsikurs 9 ministerijos, inventorizuoti ir įvertinti medžiai bei kiti želdiniai. Iš viso teritorijoje apžiūrėti ir pažymėti 175 medžiai, beveik visi jie geros būklės ir bus išsaugoti.
nuotrauka
2023-08-17 16:52
Vilniaus apylinkės prokuratūros prokuroras nutraukė dėl savavaldžiavimo pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl š. m. gegužės 20 d. Vilniuje nukirsto Ceikinių ąžuolo. Tokį sprendimą prokuroras priėmė konstatavęs, kad nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.
nuotrauka
2023-08-14 06:55
Žemės įstatyme ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose žemės naudojimo santykius ir sąlygas, nustatyta žemės sklypų, besiribojančių su vandens telkiniais, savininkų (naudotojų) pareiga leisti kitiems asmenims prieiti prie vandens telkinių nustatytomis ir Nekilnojamojo turto registre įregistr...
nuotrauka
2023-08-14 06:14
Liepos mėnesį pasirašytos naujos pakuočių atliekų ir antrinių žaliavų surinkimo sutartys suteikia savivaldybės įmonei „Vilniaus atliekų sistemos administratorius" (VASA) tiesioginę šių atliekų surinkimo kontrolę bei infrastruktūros administravimą Vilniaus mieste. Individualių namų gyventojai, jau tu...
nuotrauka
2023-08-11 06:54
Rugpjūčio 6-7 d. audra vertė medžius beveik visoje šalyje, o ypatingai Šiaurės Lietuvoje. Skaičiuojama, jog vėjavartų ir vėjalaužų tvarkymo apimtys siekia apie 30 000 m³. Miškininkai operatyviai likviduoja didelio masto audros padarinius ir įspėja, kad pučiant stipriam vėjui lūžta dideli medžiai, kr...
nuotrauka
2023-08-07 14:49
„Ekrano“ marių užtvankos šliuzai pakeisti naujais, tad Panevėžio Ekstremalių situacijų operacijų centrui rekomendavus, ekstremali situacija mieste atšaukta. Ji buvo paskelbta dėl įvykusios konstrukcijos gedimo.
nuotrauka
2023-08-07 06:41
Turto bankas, siekdamas padidinti valstybės parduodamų objektų vertę, nuo šiol atliks medžių sklypuose vertinimus ir inventorizaciją. Taip siekiama potencialiems investuotojams atskleisti daugiau informacijos apie galimybes vystyti objektus, taip pat užtikrinti ir visuomenės interesą.
nuotrauka
2023-08-03 09:12
Namai turi ypatingą reikšmę žmonių būsenai, o netinkama gyvenamoji aplinka didina įvairių fizinių ir emocinių sutrikimų riziką. Ekspertai pasakoja, kaip namai gali paveikti mūsų savijautą bei į ką renkantis būstą verta atkreipti dėmesį, kad būtume kuo sveikesni.

Statybunaujienos.lt » Aplinka