2024 liepos 16 d. antradienis, 12:27
Reklama  |  facebook

Sodininkė Renata Mikailionytė kviečia ieškoti aukso vidurio tarp norų ir augalų poreikių

2023-05-18 06:32
Sodininkė Renata Mikailionytė sako, kad nors sodas turi padėti atskleisti žmogaus tapatybę, svarbu nepamiršti ir jame augančių augalų bei visos aplinkos, derinantis prie jos diktuojamų sąlygų. Tad sodininkystės ir apželdinimo tendencijos pamažu kinta tvarumo link, skatindamos kurti aplinkai draugiškus sodus su natūraliomis gamtinėmis buveinėmis bei laimingais augalais.
nuotrauka
Sodininkė Renata Mikailionytė. Asm. albumo nuotr.


„Sodininkystė ir pats sodo tvarkymas po truputį kinta, pvz., populiarėja natūralių gamtinių buveinių kūrimas. Kuo toliau, tuo dažniau susidursime su įvairiomis buveinėmis, kurios kuriamos paukščiams, vabalams, net sliekams ir kitiems mažiems sodo gyventojams. Atsižvelgiant į klimato atšilimą, sodininkaudami turime keisti požiūrį į tvarumą bei savo pasirinkimus, nes ateities miestų sodai – sausieji sodai. Be abejo, sodas turi atskleisti jo savininko tapatybę, žmogus turi gėrėtis savo sodu, bet jis kartu gali būti ir draugiškas aplinkai“, – pranešime cituojama R. Mikailionytė.

Veja ir pieva dera kaimynystėje

Kalbėdama apie šiuo metu vyraujančias apželdinimo tendencijas, R. Mikailionytė sako, kad jų yra daug, kaip ir augalų derinių, tad galima daryti beveik viską – net ir sekti savo landšafto guru pavyzdžiu. Jos teigimu, šiandien sodininkai nebeslepia savo paslapčių, viskuo dalijasi, todėl tikrai yra iš kur semtis idėjų.

Paklausta apie šiuo metu plintančią tendenciją dalį vejos palikti nepjaunama ir užauginti ten žydinčios pievos plotelį, sodininkė pripažįsta, kad nors ši tema dažnai kelia dideles diskusijas, gamtinių buveinių kūrimą tokioje erdvėje reikėtų vertinti palankiai.

„Lietuvoje bene dažniausias argumentas „prieš“ yra erkės, kurių išties reikia saugotis, tad jei mes galvojame apie zonas, kuriose gali vaikščioti žmonės ar būti vaikų, jas turėtumėme atidžiau prižiūrėti. Tačiau žemai nupjauta veja ir žydinti pieva, kaip dvi atskiros zonos, gali puikiausiai gyventi kaimynystėje. Juk nebūtina eiti visur, kartais galima ir iš tolėliau pasigrožėti vaizdu. Reikia tiesiog protingai viską suplanuoti ir rezultatas bus tobulas – būsime labiau draugiški gamtai, kursime didesnę įvairovę, buveines gamtai ir gerą atmosferą sau“, – įsitikinusi R. Mikailionytė.

Kaip pavyzdį specialistė mini Čikagos (JAV) centre esantį 2004 m. sukurtą „Millenium“ parką. Parke viskas pritaikyta žmonėms – ten užsuka daug turistų, bėgikų ir netoliese gyvenančių žmonių, įrengtos erdvės koncertams, poilsiui, akį traukia išpuoselėtos vejos, įrėmintos neaukštomis tvoromis, už kurių palikti nepjaunamos vejos plotai su medžiais.

„Būtent šioje teritorijoje yra neapsakomas kiekis paukščių, kurie nebijo žmonių, o patiems žmonėms buvimas tokioje aplinkoje suteikia labai gerą emociją ir atsipalaidavimą. Norint sukurti tokio grožio projektą, svarbu suvokti, kad reikia bendrauti bendruomenėmis – vienas ar du žmonės nesugebės visko padaryti patys. Mes turime auginti vienas kitą“, – įsitikinusi ji.

Svarbiausia taisyklė – nekankinti augalų

R. Mikailionytė įsitikinusi, kad sodas yra žmogaus tapatybė. Kadangi dažniausiai sodininko užduotis yra kurti kitiems, be galo svarbus yra gebėjimas įsiklausyti: jeigu tenka darbus atlikti kitų aplinkos dizainerių sukurtuose projektuose – dirbama laikantis kūrėjo autorinio projekto, jei kuriama privatiems sklypams – stebimi augalai ir aplinka: šviesa, vandens nutekėjimas ir kiti svarbūs dalykai.

„Man visada yra labai svarbu, ką sako klientas, stengiuosi į tai įsiklausyti, tačiau čia ir prasideda kūryba – reikia rasti aukso viduriuką tarp to, kad ten gyvenantis žmogus būtų laimingas, ir kad nebūtų kankinami augalai ir jų šaknų sistemos. Jeigu žmogus kažko nežino, labai svarbu jam paaiškinti, kodėl yra taip ir kodėl augalas negali kankintis“, – sako sodininkė.

Jos teigimu, augalai kartais būna kankinami labai akivaizdžiai ir egoistiškai. Vienas iš atvejų – kuomet augalai pasodinami ir pamirštami, paliekami likimo valiai. Pavyzdžiui, miesto centre, kone gatvėje, prie kavinės pasodinamos tujos. Sodinusieji įsivaizduoja, kad jeigu kažkiek palyja lietus, tujoms užtenka drėgmės, bet tai netiesa, šiuos augalus reikia laistyti papildomai. Viskas baigiasi tuo, kad po pusės metų augalai miršta.

„Kitas dažnas atvejis – kai labai užsigeidžiama augalų, kurių neįmanoma auginti mūsų klimato zonoje, pavyzdžiui, japoniško klevo, kuris Lietuvoje žiemą nušąla. Vienintelis būdas, kai tokie augalai gali augti, yra jeigu žmonės gali sudaryti išskirtines sąlygas jiems augti, gali skirti daug laiko ir juos lepinti. Pasodinti tokį augalą ir tinkamai neprižiūrėti yra jo kankinimas“, – sako R. Mikailionytė.

Norintiems savo sode susikurti gražią, stilingą gyvybės oazę, ji pataria pirmiausia nuolankiai susitaikyti su tuo, ką diktuoja sklypo sąlygos, ir nustoti kovoti su gamta: sklype jau augančiais augalais, samanomis, išsaugoti medžius, kurie yra ir pavėsis, ir deguonis. Taip pat svarbu apgalvoti priežiūros klausimus, nes pats gražiausias ir didžiausias projektas be tinkamos priežiūros sugriūna.

„Reikia įsivertinti ir savo galimybes – sodininkystė yra prabangos dalykas. Rezultatas priklauso nuo to, kiek žmogus įdeda pastangų ir kiek visko jam pačiam reikia. Jeigu žmogus labai nori būti draugiškas gamtai ir žino, kad galės toks būti – netriukšmauti, neišbaidyti paukščių, leisti vystytis buveinėms, rinktis ekologiškesnius sprendimus, pavyzdžiui, išnaudoti saulę elektros gamybai ar lietaus vandenį – tuomet viskas yra įmanoma“, – reziumuoja pašnekovė. 
Statybunaujienos.lt
Žymės  Sodas, TvarumasAplinka

nuotrauka
2024-07-16 12:05
VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (toliau – ŠRATC) visuomenei pristatė ilgai lauktą naujieną – naują didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę (DGASA), adresu S. Dariaus ir S. Girėno g. 1D, Šiauliai. Apie 3,7 tūkst. kvadratinių metrų plote įsikūrusioje atliekų surinkimo aikštelėje gyven...
nuotrauka
2024-07-16 09:14
Europos Komisija (EK) patvirtino Ekonomikos ir inovacijų ministerijos 122 mln. eurų vertės pagalbos priemonę, kuri bus skiriama įmonei „Achema“. Šis finansavimas atveria galimybes diegti inovatyvią technologiją, leisiančią sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Tuo tikslu trąšų gamybos p...
nuotrauka
2024-07-15 16:01
Panevėžio miesto savivaldybė primena, kad vyksta gražiausios aplinkos konkursas ir kviečia jame dalyvauti Panevėžio miesto daugiabučių gyvenamųjų namų bendrijas, įstaigas, įmones, privačių valdų savininkus.
nuotrauka
2024-07-15 12:48
Nuo šiandien, liepos 15 d., įsigalioja birželį Seimo patvirtinto Klimato kaitos valdymo įstatymo naujos redakcijos dauguma nuostatų, kuriomis į nacionalinę teisę perkeliamos ir įgyvendinamos naujai priimtų Europos Sąjungos „Fit for 55“ teisėkūros paketo teisės aktų nuostatos.
nuotrauka
2024-07-12 09:45
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" Tauragės rajone baigė saulės elektrinės statybas prie jau veikiančio vėjo parko, taip sukuriant pirmąjį bendrovės hibridinį saulės ir vėjo elektrinių parką ir atveriant didesnes galimybes efektyviau išnaudoti valdomą infrastruktūrą ir ž...
nuotrauka
2024-07-10 13:50
Skundų iš Klaipėdos regiono gyventojų skundų dėl iš įmonių sklindančių nemalonių kvapų savivaldybė sulaukia kasmet. Šią savaitę aplinkos ministras Simonas Gentvilas su uostamiesčio vadovais, bendruomene, miesto ir rajono savivaldybių Aplinkosaugos komitetų nariais bei įmonių atstovais aptarė kvapų p...
nuotrauka
2024-07-10 11:18
Energinis efektyvumas Lietuvos gyventojams vis dar yra svarbiausia tvaraus pastato savybė – šį aspektą kaip svarbiausią nurodo kas antras šalies gyventojas (54 proc.), rodo reprezentatyvi „Spinter tyrimai" apklausa. Tuo tarpu pastato neutralumas klimatui, bioįvairovės apsauga ar turimi tarptautiniai...
nuotrauka
2024-07-10 07:24
Įmonė „Gerbūvio projektai“ įgyja pagreitį. Jau trečius metus sparčiai auga užsakymų portfelis, o nuo 2020 m. apyvarta kasmet auga kone dvigubai. 2023-aisiais įmonė tempo nemažino.
nuotrauka
2024-07-08 14:07
Vilniaus miesto savivaldybė kreipėsi į Aplinkos apsaugos agentūrą (AAA) su prašymu naujai peržiūrėti statybų atliekas tvarkančiai įmonei UAB „Atliekų rūšiavimo centras" dar 2016 m. suteiktą leidimą vykdyti veiklą. Gauta informacija, kad AAA nustatė 20 dienų terminą per kurį statybų atliekas tvarkant...
nuotrauka
2024-07-02 13:47
Šiąnakt apie 1 val. nakties kilo gaisras Kauno regioniniame nepavojingų atliekų sąvartyne Lapių seniūnijoje, Kauno rajone.
nuotrauka
2024-06-28 14:49
„Via Lietuva“ šiais metais didina savo veikloje taikomus aplinkosauginius sprendimus. Dar šiais metais įmonė ant triukšmą mažinančių užtvarų netoli Vilniaus įrengs saulės modulius. Jų pagaminta žalioji energija bus naudojama kelio ženklų apšvietimui.
nuotrauka
2024-06-27 10:11
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtam įstatymų pakeitimų paketui, tobulinančiam atliekų prevencijos ir tvarkymo sistemą. Daugelis pakeitimų susiję su apmokestinamųjų gaminių, ypač padangų, taip pat alyvos, elektros ir elektroninės įrangos, baterijų ir akumuliatorių, pakuočių atliekų, ek...
nuotrauka
2024-06-27 09:35
Būsto pirkėjams labai svarbus aspektas yra žalia namų aplinka ir vaizdas pro langą. Nekilnojamojo turto (NT) plėtotojai pastebi, kad ypač geidžiami yra būstai, šalia kurių yra miškas, parkas, kita žalioji erdvė ar vandens telkinys. Tačiau miestuose natūralios gamtos „pasiūla“ yra ribota, tad urbanis...
nuotrauka
2024-06-26 14:24
Rygos biurų nuomos kompleksui „Elemental Business Centre" suteiktas aukščiausias BREEAM New Construction „Outstanding" įvertinimas. Tai yra pirmasis nekilnojamojo turto (NT) projektas Latvijoje, gavęs tokio aukšto lygio įvertinimą. Tuo tarpu „Outstanding" įvertinimą Lietuvoje jau turi du verslo cent...
nuotrauka
2024-06-13 10:55
Nuo š. m. sausio pradėjusioje veikti Aplinkos ministerijos sukurtoje Nuotekų tvarkymo informacinėje sistemoje (NTIS) jau yra užsiregistravę daugiau nei 1 tūkst. vartotojų: apie 550 organizacijų atstovų ir panašus skaičius privačių asmenų, turinčių individualius nuotekų tvarkymo įrenginius.
nuotrauka
2024-06-07 09:36
Vasaros sezono daugelis neįsivaizduoja be šašlikų ar kitų ant grotelių kepamų patiekalų. Kokias galimybes mėgautis ant grotelių kepamais patiekalais turi daugiabučių namų gyventojai pasakoja daugiabučių priežiūra ir administravimu užsiimančios „Civinity Namai“ atstovas Arūnas Armanavičius.
nuotrauka
2024-06-06 09:30
„Vilniaus duona" pradėjo įgyvendinti šilumogrąžos sistemos projektą Panevėžio kepykloje. Duonos gamybos metu susidaranti energija, anksčiau leidžiama per kaminus vėjais, virs nauda: šildys karštą vandenį ir patalpas. Taip bus taupoma šilumos reikmėms skirta energija ir mažinama CO2 emisija. Į projek...
nuotrauka
2024-06-05 14:00
Aplinkos ministerija trečiadienį Prezidentūroje įteikė apdovanojimus žaliausiai Lietuvos savivaldybei. Šiemet ja tapo Panevėžio miesto savivaldybė. Taip pat apdovanota Jurbarko rajono savivaldybė. Ji per metus padarė didžiausią pažangą ir reitinge pakilo per 34 pozicijas, lyginant su 2023 m. rezulta...
nuotrauka
2024-06-05 11:05
Pasvalio rajone veikianti bioetanolio ir biodujų gamintoja „Kurana“ įrengs gamyklą, kurioje iš maisto ar pašarų tiekimo grandinėje netinkamų naudoti pramoninių atliekų, pavyzdžiui, krakmolo suspensijos atliekų bei maisto atliekų, bus gaminamas antros kartos bioetanolis. Gamykla turėtų pradėti veikti...
nuotrauka
2024-06-05 09:49
Vilniaus paukštyną pasiekė dar pernai gruodį įsigyta mobilioji oro taršos ir kvapų stebėjimo stotis, į kurią investuota daugiau kaip 30 tūkst. eurų. Stotis šiuo metu įrengiama ir testuojama. Planuojama, kad ji įmonės teritorijoje visa apimtimi veikti pradės liepą.

Statybunaujienos.lt » Aplinka

nuotrauka

Įmonės GERBŪVIO PROJEKTAI apyvartas augina plečiamas paslaugų paketas ir kelių projektai

Įmonė „Gerbūvio projektai“ įgyja pagreitį. Jau trečius metus sparčiai auga užsakymų portfelis, o nuo 2020 m. apyvarta kasmet auga kone dvigubai. 2023-aisiais įmonė tempo nemažino.