2023 birželio 6 d. antradienis, 3:41
Reklama  |  facebook

Specialistų komentarai. Kaip namuose sukurti malonią vėsą, kai lauke – 30 laipsnių karštis, ir sušildyti žiemą

2020-07-20 07:34
Žmogus siekia gyventi ir dirbti komfortiškomis sąlygomis. Ką daryti, kad vasarą nekamuotų tvankuma, o žiemą nereikėtų drebėti nuo šalčio? Racionalūs žmonės siekia dar daugiau – kaip padaryti, kad ta pati sistema ir vėsintų, ir šildytų, o įrenginiai nedarkytų interjero? Išeitis – kapiliarinė vėsinimo sistema, ištisus metus kurianti idealų mikroklimatą.
nuotrauka
Leono Garbačausko nuotr.


Minimos įmonės
TENKO Baltic, UAB
Vilnius Tech / Vilniaus Gedimino technikos universitetas,

Vėsinimas per kapiliarinius kilimėlius – perspektyvus sprendimas

Anot Vilniaus Gedimino technikos universiteto profesoriaus architekto Gintaro Stauskio, retas kuris nepamena, kokie seniau maloniai vėsūs vasaromis būdavo masyvūs namai, statomi iš molio plytų ir turintys praktiško dydžio langus. 

„Dabar projektuojami ir statomi santykinai mažos masės pastatai, konstruojami iš karkaso ir lengvų apšiltinimo sluoksnių, o jų išorės atitvaros dažnai paverčiamos ištisiniu įstiklintu paviršiumi. Todėl tokiems pastatams šildyti, vėdinti ir vėsinti naudojami šiuolaikiniai inžineriniai sprendimai. Vienas moderniausių vėsinimo būdų – vėsinimas aktyvavus paviršius, pavyzdžiui, kapiliarinius kilimėlius“, – sako specialistas.

Lietuvoje daugelis statybos naujovių prigyja ne iškart. Pavyzdžiui, karkasinių namų, kurie turi daug ekonominių pranašumų, lietuviai dar nepamėgo. Vėsinimas per kapiliarinius kilimėlius – taip pat naujiena šalies rinkoje, tačiau pasaulyje – seniai naudojamas sprendimas. 

„Kaip architektas manau, kad tai perspektyvi sistema: ji „nematoma“, nes kilimėliai slepiami po lubų plokštėmis, pakankamai lengvai sumontuojama ir dar gali teikti dvigubą naudą – vėsinti ir šildyti, todėl yra tvari“, – apie šalyje gana naują patalpų vėsinimo sprendimą pasakoja architektas. Jis pastebi ir dar vieną niuansą, dėl kurio ištverti karštas vasaras biuruose ir namuose tampa nepakeliama – per daug stiklo.

Upa Medical Spa nuotr.

Kai pastate suprojektuota daug daugiau nei reikėtų pagal apšviestumo, energijos taupymo, jaukumo, pagal architektūrinį sprendimą langų ir kitų įstiklintų paviršių, natūralu, kad į pastatą įleidžiam itin daug saulės šilumos. Dėl to namuose jaučiamės lyg šiltnamyje. Tokiu atveju gelbėtis nuo karščio reikia inžineriniais sprendimais.

„Kokią sistemą pasirinkti – kiekvieno sprendimas, tačiau aš visada patariu žiūrėti plačiau į ateitį, į perspektyvas ir į galimybes gyventi kuo komfortiškiau bei tvariau“, – sako prof. G. Stauskis.

Specialisto nuomone, kapiliariniai kilimėliai – efektyviausia vėsinimo sistema

Inžinerijos specialistas Rolandas Mackonis sako, kad kapiliarų veiksmingumu patikėjo tik tada, kai 2014 m. juos sumontavo pirmame name. Šiandien inžinierius turi dešimtis patenkintų klientų, kurie per vasaros karščius gyvena komfortiškai ir yra patenkinti, kai daugelis dūsta nuo tvankumos. 

„Siūlydamas klientui tai, ko neturi kiti, aš rinkoje turiu pranašumą. Kalbant apie kapiliarinį vėsinimą, įmonė „Tenko Baltic“ yra inovatoriai, kurie į Lietuvą atvežė šią naujieną iš Vokietijos. Beje, ten šis išradimas užpatentuotas prieš 25 metus, tad nauja tai tik Lietuvoje, bet ne Vakarų Europoje“, – sako pašnekovas.

Energiškai efektyviuose pastatuose reikalinga ne tik šildymo sistema, vėdinimas, bet ir vėsinimas. Klimato atšilimo poveikį jaučiame vis stipriau, todėl dabartiniuose pastatuose tiesiog būtina galvoti apie namų vėsinimą vasarą. Vaillo & Irigaray Architects nuotr. 

„Kapiliariniai kilimėliai gaminami iš polipropileno ir gali būti montuojami įvairiose konstrukcijose. Jie teikia energiją taupantį ir malonų plokštuminį šildymą ir vėsinimą visuose pastatų tipuose: nuo vienos šeimos namo iki biurų dangoraižio. Modernizuojant senus pastatus, kapiliarinių kilimėlių įmontavimas taip pat jokia problema. Mano nuomone, tai šiuolaikinio, modernaus komfortiško namo dalis – dabar rinkoje nėra geresnės, efektyvesnės vėsinimo sistemos“, – tvirtina R. Mackonis, pastebėdamas, kad sistemų, kurios vėsina, yra labai daug, tačiau jos turi minusų.

Sistemą lengvai integruoti, pritaikyti

„Jei man pačiam reikėtų apibūdinti pojūtį, koks būna karštą dieną įėjus į kapiliarais vėsinamą pastatą, sakyčiau taip: kaip molinėje kaimo sodyboje – kūną apgaubia maloni vėsa, bet ne šaltis. Vėsa iš kapiliarų lengvai sklendžia žemyn, nėra jokio pūtimo. Dizaineriai, su kuriais dirbu, sako, kad tai ir labai estetiška, palanki sistema – nes jos tiesiog nematyti. Tai lengvai integruojama, pritaikoma sistema: jokių revizinių durelių, nėra kondicionierių ant sienų, jokios priežiūros, aptarnavimo, nereikia priėjimo.

Tai sistema, kurią paprasta reguliuoti: tiek iš namų, tiek per programėlę“, – patirtimi dalinasi R. Mackonis. Jo žodžiais, klimatinė lubų sistema veikia gerokai efektyviau nei grindinis vėsinimas/šildymas.

Hiepler & Brunier nuotr.

Kapiliariniai kilimėliai nėra parduodami kaip daiktai – jie gaminami ir projektuojami individualiai pagal kiekvieno namo poreikį, todėl pašnekovas, remdamasis savo patirtimi, rekomenduoja vėsinimo klausimą apgalvoti dar namo statybos pradžioje. 

„Kai kas nusigąsta, kad tai sudėtinga sistema, bet ji montuojama paprastai. Svarbu, kad sistemos instaliuotojas turėtų būtinų žinių“, – sako R. Mackonis.

Patikrino efektyvumą: temperatūra skyrėsi 6 laipsniais

Tadas Sprindžiūnas name kapiliarinę vėsinimo sistemą turi jau penkerius metus. Jo žodžiais, dienomis, kai lauke itin karšta, kambariai mansardiniame aukšte (su stoglangiais) prišiltų taip, kad juose būtų neįmanoma gyventi. Šiuo atveju situaciją gelbsti inovatyvi vėsinimo sistema.

„Mėgstu stebėti, kaip tam tikri įrenginiai veikia namuose. Vieną karštą dieną palyginau, ką rodo termostatai skirtinguose sodybos kambariuose. Temperatūra vonios kambaryje, kur kapiliarinės sistemos nėra, buvo +29 oC, o greta esančiame miegamajame, kur ši sistema veikia, net šešiais laipsniais mažesnė. Kambario drėgmė taip pat yra labai komfortiška. Ir pats pastebėjau, ir sodybos svečiai atkreipia dėmesį, kad pojūtis toks, lyg karštą vasaros dieną užeitum į vėsų rūsį: gera, malonu, komfortiška“, – dalinasi T. Sprindžiūnas.

Vyriškiui patinka, kad ši sistema neskleidžia jokių garsų, nepučia, nešvokščia. Esant tokiai vėsinimo sistemai, nerekomenduojama darinėti langų, nes tuomet ji dirbs neefektyviai. Bet darinėti langų nėra ir jokio poreikio: sodyboje įrengta vėdinimo sistema, kuri tiekia gryną orą, užtikrina jo cirkuliaciją name. T. Sprindžiūnas sako negirdėjęs apie geresnį sprendimą, kad per tą pačią trasą veiktų ir šildymas, ir vėsinimas.

Tai ne tik skirtumas tarp karšta ir vėsu, tai bendras pojūtis

Prieš penkerius metus T. Sprindžiūnas nepabūgo namuose diegti naujos, modernios sistemos, nes suintrigavo pati kapiliarinės šildymo ir vėsinimo sistemos su „BEKA“ kapiliariniais vamzdelių kilimėliais idėja bei veikimo principas: „Paskaičiau, kad pasaulyje ši sistema sėkmingai naudojama, ypač kai diegiama kartu su geoterminiais gręžiniais, todėl nusprendžiau pats išbandyti. Šiandien jau neįsivaizduoju, kaip reikėtų gyventi be vėsinimo. Mums tai itin aktualu miegamuosiuose, esančiuose antrame aukšte: langų darinėti nenorime, nes tai neefektyvu ir nepatogu“.

Pašnekovas dažnai iš aplinkinių sulaukia klausimų apie vėsinimą, ar pasiteisino, ar verta, „nes Lietuvoje tiek ir tos vasaros“? Vyras sako skeptikams ne pasakojantis, o kviečiantis užeiti į vidų.

„Žmonės, užėję į namus ir pajutę, koks skirtumas, lieka sužavėti. Tai ne tik karšta ir vėsu, tai bendras pojūtis, kuris leidžia ilsėtis, jausti malonumą būnant namuose, o ne „tirpti“ iš karščio“, – pasakoja pašnekovas.

Inžinerinė sistema gimė iš poreikio gyventi tvariau, komfortiškiau

Kaip sako „TENKO Baltic“ pardavimų vadovas Mindaugas Budrys, kapiliarinė sistema iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti sudėtinga, bet ji labai artima gamtai, žmogui ir jo kūnui: „Šilumos reguliavimas gamtoje vyksta vandenį cirkuliuojančiais kapiliarais: augalų lapuose arba po žmogaus oda. Vanduo perduoda šilumą tūkstančius kartų geriau, tad ir efektyviau už orą. Taip ir ši sistema – ji susideda iš daugybės plonyčių 3–4 mm vamzdelių, kuriuose cirkuliuoja vėsus arba šiltas vanduo, priklausomai nuo sezono (vasara ar žiema). „BEKA“ kapiliariniai kilimėliai integruojami į patalpą supančias plokštumas labai arti paviršiaus ir tokiu būdu užtikrina itin komfortišką, natūralų šilumos ir vėsos perdavimą patalpose“.

Ši moderni sistema skiriasi nuo įprastinių vėsinimo įrenginių, tokių, kaip, pavyzdžiui, kondicionieriai.

„TENKO Baltic“ nuotr. 

Naudojant naująją sistemą, patalpos vėsinamos be jokio oro judėjimo, įprasto pūtimo. Šis pranašumas greitai įvertinamas tiek namuose, tiek biuruose. Tai ypač aktualu, kai šeimoje yra mažamečių vaikų, o biuruose – daug darbuotojų.

Kondicionieriai paprastai tampa nesutarimų ir galimų peršalimo ligų priežastimi, kai vieniems kyla diskomfortas dėl šalto oro srovių, o kitiems reikia daugiau vėsos, nes jų darbo vieta – kiek toliau nuo kondicionieriaus. Aktyvavus paviršius šildymui ir vėsinimui, visoje patalpoje temperatūra būna tolygi ir komfortiška.

M. Budrys akcentuoja ir itin paprastą sistemos eksploatavimą: „Žmonėms patinka, kad šios sistemos nereikia prižiūrėti, – svarbu jos įrengimo metu užtikrinti, kad nebūtų koroziją skatinančių medžiagų ir sistema būtų užpildyta tinkamai paruoštu vandeniu. Sistemą sudaro plastikiniai vamzdeliai, kuriais cirkuliuoja vanduo, tad nėra poreikio keisti filtrų, pildyti įrenginių specialiomis dujomis, kitomis medžiagomis“.

Pasak inžinerijos įmonės specialisto, kapiliariniai kilimėliai ypač tinka naudoti kartu su gruntas-vanduo tipo šilumos siurbliais. Tokia vėsinimo sistema yra 15–25 kartus efektyvesnė nei įprasti kondicionieriai ir gali būti naudojama 50 metų ir ilgiau.

Malonus mikroklimatas – didžiulis pranašumas, tad vis dažniau ir individualiuose namuose, ir biuruose, komerciniuose pastatuose diegiamas šis modernus, efektyvus ir žmogaus sveikatai palankus vėsinimo būdas.

Abejojančius, norinčius patiems patirti, kokią vertę kuria kapiliarinė vėsinimo sistema, „TENKO Baltic“ kviečia užsukti į įmonės biurą Vilniuje, Žirmūnų g. 139A – karštą vasaros dieną čia apgaubs maloni vėsa.

Daugiau informacijos apie kapiliarinę vėsinimo sistemą www.tenko.lt

 Parengta pagal „TENKO Baltic“ inf. ir iliustr. 
Statybunaujienos.lt



SPRENDIMAI

nuotrauka
2023-05-15 07:32
Visi žinome, kad užterštas lauko oras gali pakenkti sveikatai. Tačiau ar susimąstėme, kad namų oras taip pat gali būti didelė problema? Pasaulinė Sveikatos organizacija nustatė, jog patalpų oro kokybė dažnai būna net 2–5 kartus prastesnė negu oro lauke.
nuotrauka
2023-05-12 07:45
Įvairiems statybos darbams, kuriuos atliekant naudojamos sandarinimo putos, klijai, hermetikai, glaistai, yra imlūs laikui, kruopštumui. Todėl meistrai ieško priemonių, su kuriomis galėtų dirbti sparčiai ir kokybiškai. Atliepiant rinkos poreikius, PENOSIL, kuris yra vienas iš pirmaujančių Europoje p...
nuotrauka
2023-03-20 07:45
„Teriva“ sistema – tai efektyvus sprendimas pigiai, lengvai ir greitai sumontuoti perdangas naujos statybos ir renovuojamuose pastatuose net ir tada, kai pastato išplanavimas sudėtingas, nepatogios montavimo sąlygos.
nuotrauka
2023-02-20 07:47
Aukštesnio energinio naudingumo pastatų nauda apskaičiuojama finansiškai, nes tai lemia mažesnes šildymo sąnaudas. O kaip ekonomiškai pagrįsti akustinio komforto, aukštesnės garso izoliacijos klasės naudą?
nuotrauka
2023-02-16 08:20
Įvertinę LR pastatų energinio naudingumo ir atitvarų projektavimo reglamentų reikalavimus, PAROC gaminių pasiūlą ir jų savybes, „Paroc“ specialistai atnaujino CAD brėžinius ir katalogą „Statau šiltą namą 2023“.
nuotrauka
2023-02-13 07:38
Akustinio komforto poreikis praaugo akustinio STR reikalavimus. Tačiau vartotojai, anot Viktoro Meko, įmonės „Akustika plius“ akustiko, dar nelabai suvokia, kas tai yra – painioja su pastato energinio naudingumo klase arba neskiria patalpų akustikos nuo garso izoliacijos. O statybų specialistams, ku...
nuotrauka
2023-02-08 07:30
SEB banko duomenimis, per pastaruosius dvejus metus būsto kaina padidėjo 40 procentų. Gyventojai viliasi, kad brangus būstas bus kokybiškas ir komfortiškas gyventi. Tačiau paradoksas – naujos statybos butai yra aukščiausio – A++ energinio naudingumo, o garsas jau kone 20 metų – vis tos pat minimalio...
nuotrauka
2023-02-07 07:28
Įmonė „Ekobazė“ verčiasi atliekų tvarkymu, tačiau prieš porą metų rinkai pateikė naują prekinį ženklą EKOFINA, kuris pretenduoja aktyviai dalyvauti žiedinėje ekonomikoje: įmonė iš atliekų gamina inovatyvius, pažangius ir aktualius gaminius, kurie taip pat naudojami ir statyboje.
nuotrauka
2023-02-01 06:13
Pastebima, kad renovavus daugiabutį namą, būsto išlaikymas tampa ekonomiškesniu, pagražėja gyvenamoji aplinka, išauga gyvenimo komfortas bei padidėja nekilnojamojo turto vertė. Paskaičiuota, kad renovavus būstą, jo pardavimo ar nuomos kaina išauga maždaug trečdaliu. Privataus namo renovacija taip pa...
nuotrauka
2023-01-31 07:31
Pastatų vidaus nuotekų sistemoms įrengti pilkojo ketaus vamzdžiai naudojami jau nuo seno. Dabar Lietuvoje juos jau baigia išstumti pigesni ir lengvesni plastikiniai vamzdžiai. Vis dėlto eksploatacinėmis – ypač akustinėmis bei priešgaisrinėmis – savybėmis plastikiniai smarkiai nusileidžia ketaus vamz...
nuotrauka
2023-01-30 09:26
Statydami naujus pastatus, tiek daugiabučius, tiek ir individualius gyvenamuosius namus, siekiame, kad jie būtų energiškai efektyvūs, kokybiški ir ilgaamžiai. Siekiame, kad išlaidos būsto šildymui būtų kuo mažesnės, o gyvenamoji aplinka sveika ir patogi.
nuotrauka
2022-12-14 07:31
Naujos kartos produktai vidaus ir fasado apdailai turi būti patvarūs ir vizualiai patrauklūs – tai rinkos spaudimas statybos pramonei. Patvarios, estetiškos vidaus ir išorės apdailos ieško kiekvienas, skaičiuojantis sąnaudas ir naudą, nenorintis kas kelerius metus imtis remonto, o pasidaryti apdailą...
nuotrauka
2022-12-14 05:13
Kiemo vartai bei varteliai yra bene svarbiausias tvoros elementas, kuris turi būti ne tik gražus, bet ir patvarus bei ilgaamžis, nes yra naudojamas kasdien. Apie tai, kaip, vykdant kiemo aptvėrimo darbus, išsirinkti vartus bei vartelius, numatyti jų plotį, atidarymo būdą ir kitus svarbius dalykus, k...
nuotrauka
2022-11-22 07:27
Statybų sektorius susiduria ne tik su daugelį sričių paliečiančiais kylančių kainų, žaliavų trūkumo ar vis augančio investicijų ekologiškiems sprendimams poreikio iššūkiais. Didėjančio vartotojų reiklumo ir rinkos bei aplinkos sąlygų diktuojami pokyčiai reikalauja kūrybiškų ir tvarių sprendimų.
nuotrauka
2022-11-21 09:56
Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) vystytojai pirmieji Baltijos šalys pasiekė aukštą garso izoliaciją. Vilniuje vystomas NT projektas „Mindaugo rezidencija“ yra pirmasis daugiabutis Baltijos šalyse, turintis A klasės garso izoliaciją, kuri gyventojams užtikrina maksimalų privatumą ir komfortą.
nuotrauka
2022-10-20 15:24
Šildymo sezonas tik prasideda, bet akivaizdu, kad šiemet už namų ir butų šildymą mokėsime gerokai brangiau. Jau pasigirsta prognozių, kad išlaidos šildymui augs ir toliau. Tokia situacija verčia susimąstyti – ką savo namuose galime pakeisti, kad nors kiek sumažintume sąskaitas už šildymą. Vienas iš ...
nuotrauka
2022-10-12 07:10
Siekdama pagerinti ir pagreitinti vartotojų pasirinkimą, PENOSIL sukūrė patogią kategorizavimo sistemą. Naujas dizainas padės ne tik padidinti produktų matomumą, bet ir leis aiškiau nustatyti jų paskirtį bei užtikrinti efektyvesnę ir malonesnę klientų patirtį. Nauja sistema patogi ir profesionalams,...
nuotrauka
2022-09-16 07:24
Terasa tapo neatskiriama būsto dalimi. Kad šis statinys leistų patirti visus malonumus ne tik šiltuoju metų laiku, reikia pasidomėti statybos ypatumais.
nuotrauka
2022-09-07 07:44
Šildomos grindys – tai ekonomiškai efektyviausias, estetiškiausias, todėl ir populiariausias šildymo būdas. Šildomų grindų įrengimas pirmajame aukšte, įprastai, problemų nesukelia, tačiau antrajame, ant medinės perdangos, gali tapti iššūkiu. Betonuoti dažnai negalima dėl per didelių apkrovų, todėl č...
nuotrauka
2022-09-02 07:47
Grindinį žmonės paprastai pastebi tik dviem atvejais: kai už jo užkliūva arba grožėdamiesi negali atitraukti akių. Kauno rajono Kulautuvos miestelio Akacijų alėjoje ir V.Augausko gatvėje paklota apie 7 tūkst. kv. m „Brikers LT“ trinkelių – patogių pėstiems ir važiuotiems, įspūdingų, derančių prie ap...

Statybunaujienos.lt » SPRENDIMAI