2024 gegužės 24 d. penktadienis, 22:52
Reklama  |  facebook

Specialistų nuomonė: socialiniai būstai negali tapti izoliuotomis salomis

2018-12-11 13:57
Nors absoliuti dauguma, arba 95 proc. socialinių būstų, savivaldybių administracijų atstovų teigimu, yra įrengiami įprastuose daugiabučiuose, tačiau tokios kaimynystės nenori dalis šalies gyventojų. Visgi daugumos savivaldybių tarnautojai renkasi socialinių būstų integracijos politikos kryptį, kuri garantuotų, kad nepageidaujamų kaimynų „salelių“ visoje Lietuvoje būtų kur kas mažiau nei dabar.
nuotrauka
Asociatyvi portalo Statybunaujienos.lt (Mažeikių raj. sav. nuotr.) archyvo nuotr.


Minimos įmonės
CPVA (Centrinė projektų valdymo agentūra), VŠĮ
Savivaldybės renkasi integracijos politiką

Savivaldybių administracijos darbuotojų apklausos duomenimis, 62 proc. savivaldos atstovų yra įsitikinę, kad efektyviausia integracijos politika būtų įrengiant socialinius būstus įprastuose daugiabučiuose. Tuo tarpu 23 proc. savivaldos atstovų mano, kad socialinių būstų gyventojus reiktų įkurdinti įrengiant atskirus daugiabučius. 8 proc. respondentų tinkamiausias būdas būtų socialinių būstų įrengimas nuosavuose namuose, o 7 proc. siūlo taikyti kitus būdus, pavyzdžiui, socialinius būstus įrengti nenaudojamuose pastatuose ar rekonstruoti ir gyvenimui pritaikyti jau esamus pastatus.

„Tokios Europos šalys kaip Vokietija, Prancūzija, Suomija ar Švedija šiandien kuria socioekonomiškai mišrias kaimynystes. Jų praktika rodo, kad įrengiant socialinius būstus plačiu spinduliu, daugeliu atveju socialinio būsto gyventojai stengiasi prisitaikyti, prisiderina prie kaimynų, perima jų įpročius, galbūt net užmezga reikšmingas pažintis bei integruojasi į bendruomenę. Ypatingai socialinės aplinkos poveikį jaučia vaikai ir paaugliai“, – teigia savivaldybių apklausą inicijavusios Centrinės projektų valdymo agentūros direktorė Lidija Kašubienė.

Jos teigimu, skurdžiai gyvenantys ir teisę į valstybės pagalbą turintys žmonės yra ir jaunos šeimos, ir vienišos mamos, ir neįgalieji – klaidinga manyti, kad tai bėdų su svaigalais turintys, pagarbia kaimynyste nesuinteresuoti asmenys.

„Savivaldybės turi visas galimybes savarankiškai pasirinkti, kokiais būdais plėtoti socialinio būsto fondą. Jos gali pirkti būstus daugiabučiuose namuose, statyti naujus ar rekonstruoti negyvenamosios paskirties pastatus. Vis tik manome, kad savivaldybės neturėtų statyti daugiabučių namų, skirtų tik socialinio būsto nuomininkams ir tuo pačiu didinti jų izoliaciją. Geriau būtų ieškoti galimybių mišrios kaimynystės kūrimui“, – sako socialinės apsaugos ir darbo viceministras Eitvydas Bingelis.

Pasak viceministro, labai dažna problema, kad sudarius socialinio būsto nuomos sutartį, pamirštama prižiūrėti, kaip nuomininkai laikosi joje numatytų įsipareigojimų, vengiama padėti daugiabučio namo gyventojams spręsti problemas, kurias galimai sukelia vienas ar kitas socialinio būsto nuomininkas.

„Manome, kad nuomos sutartyje numatytų įsipareigojimų vykdymo užtikrinimas ir savivaldybės socialinių darbuotojų pagalba šioje srityje labai padėtų pagerinti neigiamą visuomenės nuomonę apie socialinio būsto nuomininkus“, – teigia viceministras E. Bingelis.

Gyventojai su integracija sutinka, tačiau ne šalia

Tuo tarpu visuomenės nuomonės tyrimas dėl socialinio būsto politikos parodė gyventojų nuomonės prieštaringumą: socialinių būstų gyventojų integravimui neprieštarautų, tačiau ji turi vykti ne kaimynystėje.

Socialinių būstų įrengimui įprastuose daugiabučiuose pritaria didžioji dauguma šalies gyventojų (76 proc.). Tačiau po eksperimento, atlikto 60-ties Lietuvos miestų ir miestelių daugiabučių, paaiškėjo, jog kas trečias Lietuvos daugiabučių gyventojas nenorėtų, kad tokie socialiniai būstai būtų įrengti šalia jų.

Psichologo Pauliaus Rakštiko teigimu, tokie rezultatai atspindi deklaratyvų altruizmą, tačiau tuo pat metu rodo, jog realiai dalis visuomenės nuo tokių problemų norėtų tiesiog atsiriboti, jų nematyti.

„Izoliuodami nepatinkančią bendruomenės dalį žmonės pasijaučia tariamai saugesni ir teisingesni. Tačiau realiai negalią turintys žmonės, kiti gyvenimo negandų bei sunkumų prislėgti žmonės tokiu būdu tampa svetimkūniu. Sakome, kad esame humaniški, linkime jiems gero, tačiau panašu, kad norėtume jų tiesiog nematyti, su jais nesusidurti bent jau artimiausioje aplinkoje. Bet jie yra integrali mūsų visuomenės, viso socialinio audinio dalis. Todėl į galvą ateina gana drastiška analogija. Kai prasidėjus plikledžiui nikstelėsite arba susilaužysite koją – negi nusipjausite ją? Negi galvosite, kam man ji tokia: deformuota ir nefunkcionali? Gal geriau tegu auga ir vystosi savarankiškai padėta kur nors rūsyje? Mintis skamba absurdiškai, bet kai kalbame apie socialinių būstų gyventojus, panašu, kai kam ji suskamba visai įtikinamai “, – aiškina psichologas.

Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšomis Lietuvoje numatoma įkurti iš viso beveik 2000 socialinių būstų visoje šalyje. Tam planuojama skirti apie 50 mln. eurų ES investicijų.

„Didžiausia socialinio būsto integracija planuojama Vilniuje, kur numatytas iš viso 472 naujų būstų įrengimas, Kaune numatyta 391 socialinio būsto įrengimas. Taip pat planuojama socialinių būstų integracijos plėtra ir Šiaulių regione“, – teigia CPVA vadovė L. Kašubienė.

Apie tyrimus:

Savivaldybių administracijų apklausą, vykdytą 2018 m. spalio ir lapkričio mėnesiais, inicijavo ES struktūrinių fondų priemonę socialinio būsto fondo plėtrai administruojanti Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA). Siekiant išsiaiškinti socialinio būsto politikos įgyvendinimo praktikos aspektus Lietuvoje, apklausoje dalyvavo 60 savivaldybių – 8 savivaldybių administracijos direktoriai, 58 savivaldybių specialistai, dirbantys su socialiniu būstu, iš viso – 66 respondentai.

Visuomenės nuomonės tyrimą siekiant identifikuoti gyventojų nuostatas socialinio būsto fondo plėtros bei socialinio būsto gyventojų atžvilgiu, atliktas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užsakymu 2017 m. lapkričio 6–19 d. Apklausti 841 18 m. ir vyresni šalies gyventojai visoje Lietuvoje. 
Statybunaujienos.ltSavivaldybėse

nuotrauka
2024-05-24 11:03
Netrukus bus tęsiami prieš dvejus metus pradėti ir vėliau sustabdyti gatvės, dubliuojančios Liepojos gatvę, privažiuojamojo kelio nuo Šiltnamių g. iki Klaipėdos g. statybos darbai. Tikimasi, kad eismas naujuoju keliu, iš kurio tikimasi geresnės saugumo situacijos, vyks dar šį rudenį.
nuotrauka
2024-05-23 13:50
Viena žaliausių Lietuvos savivaldybių Tauragė vadinama ne veltui: šią savaitę miestelyje persodinti dideli medžiai. Pasak savivaldybės atstovų, šis projektas yra ypač svarbus dėl sparčiai kintančio klimato bei vis dažnesnių karščio bangų mieste. Medžiai yra natūrali priemonė, kuri padeda sumažinti p...
nuotrauka
2024-05-22 17:09
Šiandien šalia Panevėžio aplinkkelio, ties Bliūdžių kaimu, oficialiai paskelbta didžiausio Baltijos šalyse elektromobilių parko statybų pradžia – įkasta laiko kapsulė. Projektą vystys elektromobilių įkrovimo stotelių operatorė UAB „Eldrive“.
nuotrauka
2024-05-22 15:56
Klaipėdos rajono darželiuose ypač trūkstant vietų mažiesiems gyventojams, Savivaldybė ir toliau investuoja į ugdymo įstaigų plėtrą. Žengtas dar vienas svarbus žingsnis – jau ieškoma rangovo, kuris statys naują modernų darželį Sendvario seniūnijoje, Mazūriškiuose.
nuotrauka
2024-05-22 14:22
Sparčiai augančiame Vilniaus Kalnėnų mikrorajone bus statomas darželis-pradinė mokykla. Architektūros projekto konkursų dalyviai pateikė net 12 idėjų, kaip galėtų atrodyti naujoji švietimo įstaiga. Iš jų bus renkamas nugalėtojas. Planuojama, kad nauja ugdymo įstaiga adresu Moravų g. 4, duris turėtų ...
nuotrauka
2024-05-22 09:29
Panevėžio miesto savivaldybės užsibrėžta ambicija mieste įkurti profesionalaus, šiuolaikinio meno erdvę, virsta realybe: jau kitą savaitę duris atvers pasaulinio garso menininko, daugiafunkcionalisto Stasio Eidrigevičiaus menų centras, pavadintas Stasys Museum.
nuotrauka
2024-05-21 10:00
Akcinė bendrovė „Via Lietuva" pasirašė sutartį, pagal kurią bus rekonstruojamas Ariogaloje, Raseinių rajono savivaldybėje, esantis tiltas per Dubysą. Tilto rekonstravimo darbai bus pradėti birželio mėnesį, baigti darbus planuojama iki 2025 m. spalio mėn.
nuotrauka
2024-05-21 09:54
Vilniaus savivaldybė pradeda Kazbėjų tilto per Vokės upę rekonstrukciją. Tikimasi, kad remonto darbai užtruks iki kitų metų pradžios ir vėl bus leidžiamas automobilių, dviračių ir pėsčiųjų eismas, kuris nuo 2018 metų buvo apribotas dėl tilto avarinės būklės.
nuotrauka
2024-05-20 14:37
Baigiami pagrindinės Klaipėdos miesto arterijos – Baltijos prospekto bei Šilutės ir Vilniaus plentų žiedinės sankryžos rekonstrukcijos darbai. Tam, kaip valstybei svarbiam vietinės reikšmės kelių projektui, šiemet skirta daugiau kaip 1 mln. eurų Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) lėšų.
nuotrauka
2024-05-20 14:31
Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai piktnaudžiavimu siekiant turtinės naudos, dokumentų klastojimu bei sukčiavimu pareikšti buvusiam Vilniaus miesto ...
nuotrauka
2024-05-20 14:25
Tankiai gyvenamame Vilniaus Pašilaičių rajone atsiras dar vienas valstybinis lopšelis-darželis, kurį galės lankyti 280 vaikų. Projektui jau išduotas statybą leidžiantis dokumentas ir, jei procesas vyks sklandžiai, statyba turėtų prasidėti iki kitų metų ir trukti apie dvejus metus. Priimti vaikus dar...
nuotrauka
2024-05-20 11:09
Oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. ...
nuotrauka
2024-05-17 07:46
Rekonstruotas Kauno apskrities VPK Kauno miesto Nemuno policijos komisariato pastatas. Atlikti rekonstrukcijos darbai kainavo apie 1,2 mln. Eur.
nuotrauka
2024-05-17 06:10
Aplinkos ministerija praneša, kad 550 asmenų, turinčių teisę atkurti nuosavybės teises į žemės sklypus individualiai statybaiVilniaus mieste, iki š. m. gegužės 1 d. pasirinko sklypus. Planuojama, kad dar šiemet šie sklypai bus registruoti Nekilnojamojo turto registre kaip savininkų, laukusių nuosavy...
nuotrauka
2024-05-16 14:51
Dar šiais metais planuojama atnaujinti aikštę prie Klaipėdos santuokų rūmų. Darbai bus atliekami pagal anksčiau atliktą techninį projektą – įrengiant parkavimo vietas, daugiau žaliųjų zonų ir sukuriant vientisą vaizdą su M. Mažvydo alėja.
nuotrauka
2024-05-16 10:51
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia savivaldybių administracijas ir regioninius atliekų tvarkymo centrus (RATC) teikti paraiškas dotacijoms namų ūkiuose susidariusioms asbestinio šiferio atliekoms tvarkyti. Kvietimui numatyta suma – 200 tūkst. eurų.
nuotrauka
2024-05-16 10:20
Vilniaus miesto savivaldybės taryba pritarė Daugiafunkcio komplekso statybų projekto pakeitimų patikslinimui. Jų buvo imtasi po gautos Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) nuomonės ir derybų su kitomis projekto šalimis. Pakoreguotas projektas Savivaldybei yra 20 tūkst. eurų pigesnis nei tas, kuriam Taryba...
nuotrauka
2024-05-15 08:46
Aukštaitijos sostinėje toliau tęsiami tarptautinės plaukimo federacijos (FINA) standartus atitiksiančio daugiafunkcio sporto ir sveikatingumo centro „Aukštaitija“ rekonstravimo darbai. Kyla priestatas, kuriame bus įrengtas 10-ies takelių, 50 metrų ilgio tarptautinius standartus atitinkantis baseinas...
nuotrauka
2024-05-14 13:39
Palangos jaunuoliai nuo šiol turi dar vieną erdvę, skirtą aktyviam laisvalaikiui – Palangoje atidarytas ekstremalaus sporto aikštynas. Jujo džiaugiasi ne tik jaunimas, bet ir kiti bendruomenės nariai, kurorto svečiai: aikštyną jau pirmąjį savaitgalį užplūdo lankytojai.
nuotrauka
2024-05-13 12:26
Neliko kliūčių Atgimimo aikštės rekonstrukcijai – pasirašyta sutartis dėl rangos darbų. Numatoma, kad darbai startuos vasarą, pirmiausiai bus vykdomi detalūs archeologiniai tyrinėjimai, įrengiama spraustasienė, pamatų poliai, kitos požeminės konstrukcijos, toliau įrengiama požeminė aikštelė ir galia...

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse