2023 kovo 27 d. pirmadienis, 16:11
Reklama  |  facebook

Statybininkų nerimas dėl pabrangusių statybų kiek atlėgo – valstybės įmonės indeksavo apie 75 proc. sutarčių su statybų bendrovėmis

2022-07-13 10:02
Gegužę įvykusi statybininkų ir kelininkų organizuota protesto akcija „#stabdome statybą“ suveikė ir išsivežti statybininkų vagonėlių daugelio iš statybviečių bent artimiausiu metu neprireiks. Ilgai delsusios peržiūrėti smarkiai išaugusias valstybės užsakymu statomų objektų statybos darbų kainas, dauguma valstybės įmonių indeksavo didžiąją dalį sutarčių su statybų bendrovėmis. Iš apie 80 paveiktų objektų sąrašo nepakeistos liko 18 sutarčių.
nuotrauka
Dalius Gedvilas, Lietuvos statybų asociacijos prezidentas. Alekso Jauniaus nuotr.


Minimos įmonės
LSA (Lietuvos statybininkų asociacija), VŠĮ

„Džiaugiamės, kad nors ir vėluodamos, valstybės institucijos viena po kitos vis dėlto peržiūrėjo sutartis su statybų bendrovėmis ir šiandien situacija iš raudonos zonos stabilizavosi į geltoną – daugelis sutarčių yra peržiūrėtos, tad bent kol kas, situacija suvaldyta. Kita vertus, paaiškėjo, kad nėra jokio greito kelio kaip peržiūrėti sutartis, kai valstybei svarbūs objektai statomi panaudojant Europos Sąjungos fondų lėšas – dauguma likusių neperžiūrėtų sutarčių yra būtent tokios. Tikimės, kad bus rasti sprendimai ir dėl šių likusių sutarčių“, – pranešime cituojamas Dalius Gedvilas, Lietuvos statybų asociacijos prezidentas.

Kelis mėnesius laukę valstybės institucijų reakcijos imtis indeksuoti dėl karo Ukrainoje staiga pabrangusių valstybei svarbių objektų statybų sutartis, gegužės viduryje statybininkai ir kelininkai surengė protesto akciją „#stabdomestatybą“. Akcijos metu pusdieniui buvo sustabdytos statybos maždaug 80-yje valstybei svarbių visuomeninių objektų, tarp kurių – keliai, viadukai, darželiai, mokyklos, sveikatos priežiūros įstaigos, šilumos tinklai, sporto ir mokslo centrai.

Lietuvos statybos sektorius šiemet susidūrė su lig šiol dar neregėtu statybinių medžiagų kainų šuoliu: dauguma pagrindinių statybinių medžiagų per metus pabrango nuo 40 iki 70 proc., o ypač brangimas pasijautė Rusijai užpuolus Ukrainą. Statybinių medžiagų kainos augo taip drastiškai, kad statybininkai ir kelininkai buvo priversti kelis mėnesius iš eilės dirbti nuostolingai, o kai kurie tiesiog nebegalėjo tęsti darbų.

Sieks įtvirtinti vieningą sutarčių indeksavimą reikšmingai pasikeitus statybų kainoms

„Lietuvoje vis dar daug kas priklauso nuo atskirų institucijų geros valios. Jeigu jos nėra – turime problemą. Norime pasiekti, kad gera valia būtų įtvirtinta visose sutartyse ir, esant sudėtingoms situacijoms, visoms institucijoms būtų iš karto aišku, kas ir kaip yra indeksuojama, o mums nereikėtų kiekvieną kartą organizuoti akcijas ir tokiu būdu spręsti problemas, kurios lengvai galėtų būti sureguliuotos teisiniu keliu“, – sako D. Gedvilas.

Alekso Jauniaus nuotr.

Pasak LSA prezidento, nors Viešųjų pirkimų tarnyba yra išsakiusi aiškią poziciją, kad sutartys gali būti keičiamos jau pasirašytose sutartyse LR viešųjų pirkimų įstatymo pagrindu ir rangovai turi teisę kreiptis į perkančiąsias organizacijas dėl sutarties pakeitimo, tačiau nesant vieningo sutarties standarto, esant krizinei situacijai sprendimai užsitęsia, ką gerai parodė pirmieji karo mėnesiai.

„Perkančiosios organizacijos, nors ir gali, tačiau vis dar vengia taikyti VPT paruoštą standartizuotą statybos rangos sutartį, kuri, deja, nėra privaloma. Tai užprogramuoja naujas problemas viešųjų pirkimų procese, tad nors situacija dabar atrodo suvaldyta, tačiau problemos niekur nedingo ir esant panašioms aplinkybėms, jos kartosis. Gaila, kad tik ištikus krizinei situacijai pirkimų organizatoriai pradeda kažką daryti. Nors dirbdami planingai ir taikydami gerąją užsienio praktiką, galėtų išvengti daugybės ginčų ir teisminių procesų“, - cituojamas D. Gedvilas.

Statybininkai sutinka su abipusiu indeksavimu – kai statybinės medžiagos brangsta ar pinga

Pasak asociacijos vadovo, žiūrint atgal, visos pasekmės statybų sektoriui būtų buvę nepalygintinai švelnesnės, jeigu Lietuvoje, kaip daugelyje ES šalių, būtų užtekę politinės valios įtvirtinti vieningo standarto valstybei svarbių visuomeninių objektų statybų sutartis, pagal kurias numatyti ir statybų kainų padidėjimo, ir sumažėjimo scenarijai.

„Dabar, kai situacija šiek tiek normalizavosi, pagrindinis mūsų asociacijos tikslas – kuo skubiau pasiekti, kad būtų visuotinai patvirtinta vieno pavyzdžio sutartis, įtvirtinanti skaidrų indeksavimo mechanizmą. Siekiant skaidrumo, statybų bendrovės sutinka, kad indeksavimas būtų abipusis – jeigu statybinės medžiagos brangsta, kainų skirtumą dengia užsakovas – valstybė, jeigu krinta – kainas mažina rangovas“, – teigė Dalius Gedvilas, LSA vadovas. 

Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2023-03-27 10:50
Jau aštuntus metus iš eilės „Skaitmeninė statyba“ tęsia tradiciją ir rengia kasmetinį konkursą „Lietuvos BIM projektai“, skirtą išrinkti geriausią šalies įmonių praktiką, taikant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją, o taip pat kviečia ir į viešą konkurso dalyvių pro...
nuotrauka
2023-03-27 09:42
Energinio naudingumo sertifikavimas yra paslauga, kurią atlikus išduodamas sertifikatas – dokumentas, kuriame ne tik formali informacija, bet ir vertę keliantys statinio ypatumai.
nuotrauka
2023-03-24 13:49
Nors situacija, rodos, gerėja, tačiau nelaimingų atsitikimų darbe, pastebi Darbuotojų saugos ir sveikatos skyriaus vedėjas Saulius Balčiūnas, rodikliai vis dar prasti.
nuotrauka
2023-03-23 10:52
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) už pažeidimus trims fiziniams asmenims kovo mėnesį pritaikė drausmines nuobaudas bei apribojo pastatų energinio naudingumo sertifikavimo (PENS) eksperto kvalifikacijos atestatų galiojimus.
nuotrauka
2023-03-23 09:11
Profesinio mokymo įstaigos kartu su darbdaviais kviečiami dalyvauti projekte „Pameistrystė – nauja galimybė man!“ ir teikti paraiškas gauti finansavimą pameistrystei skatinti. Projektas finansuojamas Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės lėšomis, jam numatoma skirti virš 19 mln. eurų.
nuotrauka
2023-03-23 07:49
Sodininkų bendrijose prasideda aktyvusis metas: užmiesčio teritorijose esantys sodai vėl atgyja ir prisipildo besidarbuojančių žmonių. Prasidedant naujam sodininkystės sezonui, svarbu aptarti ne tik ūkio, bet ir teisės klausimus apie sodų bendrijas. Paanalizuokime, naudinga ar nenaudinga būti sodini...
nuotrauka
2023-03-23 07:45
Balandžio 28 d. apie infrastruktūros skaitmenizaciją ir jos tarptautinius gerosios praktikos pavyzdžius, Vilniaus metro idėją ir reikalingus pokyčius šalies infrastruktūros vystyme bus diskutuojama jau 12-us metus iš eilės vykstančiame didžiausiame skaitmeninės statybos tematikos renginyje Lietuvoje...
nuotrauka
2023-03-22 17:19
Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Vidmantas Janulevičius ir Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentas Mindaugas Sinkevičius pasirašė bendradarbiavimo susitarimą, kuriuo numatoma telkti abiejų organizacijų pastangas, atstovaujant savo narių interesams energetikos, valst...
nuotrauka
2023-03-22 11:58
2022 m. Lietuvos sutelktinio finansavimo rinka sparčiai augo nepaisant geopolitinės krizės, finansų rinkos svyravimų ir reguliacinių pokyčių. Reikšmingai padidėjo ir finansuojamų projektų skaičius, ir suteikiamas finansavimas, tačiau ir pradelsti mokėjimai.
nuotrauka
2023-03-22 06:13
Keturi asmenys įtariami sukčiaujant apgaule įgiję daugiau nei 640 tūkst. eurų iš Užimtumo tarnybos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros. Asmenys, pasitelkę savo pačių įkurtus juridinius asmenis Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, galimai klastojo dokumentus ir vykdė fiktyvių sandorių grandines, siekdami...
nuotrauka
2023-03-22 06:03
Šiandiena, kovo 22 d., vyks Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdis, kuriame Aplinkos ministerijos atstovai pristatys parengtus pasiūlymus dėl LR statybos įstatymo įgyvendinamųjų teisės aktų nuostatų tobulinimo.
nuotrauka
2023-03-21 05:33
Sprendžiant pastatų statybos ir naudojimo ne pagal paskirtį problemą, aplinkos ministro sudaryta darbo grupė suformavo teisinio reglamentavimo pakeitimų pasiūlymus, kurie kovo 22 d. bus pristatomi Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdyje. Siūloma patikslinti statinio paskirčių sąrašą, priskyrimo jo...
nuotrauka
2023-03-21 05:20
Europos investicijų bankas (EIB) patvirtino Aplinkos projektų valdymo agentūros (toliau ­– APVA) pateiktą prašymą skirti 58 mln. eurų investicijų iš Modernizavimo fondo. Šios lėšos bus skirtos daugiabučių atnaujinimo projektams.
nuotrauka
2023-03-20 10:00
Darbuotojų saugos ir sveikatos padėtis Lietuvos statybvietėse reikalauja realių pokyčių: daugelyje įmonių reikalingas dėmesys ir apmokymai vis dar yra tik formalumas, siekiant atitikti minimalius reikalavimus.
nuotrauka
2023-03-18 10:05
Susisiekimo ministerija ir AB Lietuvos automobilių kelių direkcija (toliau – Kelių direkcija) siekia paskatinti Lenkijos kelių tiesimo įmones dalyvauti įgyvendinant stambius Lietuvos transporto infrastruktūros projektus ir kviečia dalyvauti rangos darbų viešųjų pirkimų konkursuose.
nuotrauka
2023-03-17 11:50
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) atlikusi mokslo paskirties pastato Mokslininkų g., Vilniuje avarijos tyrimą ir nustačiusi, kad statinio griūtis įvyko dėl statybos dalyvių kaltės, kreipėsi į Statybos sektoriaus vystymo agentūrą (...
nuotrauka
2023-03-17 11:43
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) kreipėsi į viešąją įstaigą Statybos sektoriaus vystymą agentūrą (SSVA), prašydama įvertinti neteisėtai ypatingojo statinio – daugiabučio gyvenamojo namo Krivūlės g. 9, esančio kultūros paveldo ter...
nuotrauka
2023-03-17 11:06
Užimtumo tarnybos finansuojamos mokymosi priemonės praėjusiais metais tapo itin populiarios. 2022-aisias paramos mokymuisi priemonėse dalyvavo 2,3 karto daugiau klientų nei užpernai. Ypatingai didelį dėmesį parodė užimti darbo rinkos dalyviai, norėję keisti kvalifikaciją ar įgyti kompetenciją.
nuotrauka
2023-03-17 09:24
2023 m. sausį šalyje atlikta statybos darbų už 265,9 mln. EUR to meto kainomis, tai, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, 1,5 proc. palyginamosiomis kainomis daugiau nei 2022 m. gruodį (nepašalinus – 40,7 proc. mažiau).
nuotrauka
2023-03-16 15:52
Turto bankas baigė būtiniausius Sporto rūmų konservavimo darbus – suremontuota nesandari stogo danga, apskardinti parapetai, demontuotos nenaudojamos ant stogo esančios konstrukcijos, demontuotos nesaugios pakabinamų lubų plokštės, suremontuoti betoninių fasadų trūkiai ir ištrupėjimai, pastatas užsa...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos