2023 spalio 4 d. trečiadienis, 5:48
Reklama  |  facebook

Statybininkų nerimas dėl pabrangusių statybų kiek atlėgo – valstybės įmonės indeksavo apie 75 proc. sutarčių su statybų bendrovėmis

2022-07-13 10:02
Gegužę įvykusi statybininkų ir kelininkų organizuota protesto akcija „#stabdome statybą“ suveikė ir išsivežti statybininkų vagonėlių daugelio iš statybviečių bent artimiausiu metu neprireiks. Ilgai delsusios peržiūrėti smarkiai išaugusias valstybės užsakymu statomų objektų statybos darbų kainas, dauguma valstybės įmonių indeksavo didžiąją dalį sutarčių su statybų bendrovėmis. Iš apie 80 paveiktų objektų sąrašo nepakeistos liko 18 sutarčių.
nuotrauka
Dalius Gedvilas, Lietuvos statybų asociacijos prezidentas. Alekso Jauniaus nuotr.


Minimos įmonės
LSA (Lietuvos statybininkų asociacija), VŠĮ

„Džiaugiamės, kad nors ir vėluodamos, valstybės institucijos viena po kitos vis dėlto peržiūrėjo sutartis su statybų bendrovėmis ir šiandien situacija iš raudonos zonos stabilizavosi į geltoną – daugelis sutarčių yra peržiūrėtos, tad bent kol kas, situacija suvaldyta. Kita vertus, paaiškėjo, kad nėra jokio greito kelio kaip peržiūrėti sutartis, kai valstybei svarbūs objektai statomi panaudojant Europos Sąjungos fondų lėšas – dauguma likusių neperžiūrėtų sutarčių yra būtent tokios. Tikimės, kad bus rasti sprendimai ir dėl šių likusių sutarčių“, – pranešime cituojamas Dalius Gedvilas, Lietuvos statybų asociacijos prezidentas.

Kelis mėnesius laukę valstybės institucijų reakcijos imtis indeksuoti dėl karo Ukrainoje staiga pabrangusių valstybei svarbių objektų statybų sutartis, gegužės viduryje statybininkai ir kelininkai surengė protesto akciją „#stabdomestatybą“. Akcijos metu pusdieniui buvo sustabdytos statybos maždaug 80-yje valstybei svarbių visuomeninių objektų, tarp kurių – keliai, viadukai, darželiai, mokyklos, sveikatos priežiūros įstaigos, šilumos tinklai, sporto ir mokslo centrai.

Lietuvos statybos sektorius šiemet susidūrė su lig šiol dar neregėtu statybinių medžiagų kainų šuoliu: dauguma pagrindinių statybinių medžiagų per metus pabrango nuo 40 iki 70 proc., o ypač brangimas pasijautė Rusijai užpuolus Ukrainą. Statybinių medžiagų kainos augo taip drastiškai, kad statybininkai ir kelininkai buvo priversti kelis mėnesius iš eilės dirbti nuostolingai, o kai kurie tiesiog nebegalėjo tęsti darbų.

Sieks įtvirtinti vieningą sutarčių indeksavimą reikšmingai pasikeitus statybų kainoms

„Lietuvoje vis dar daug kas priklauso nuo atskirų institucijų geros valios. Jeigu jos nėra – turime problemą. Norime pasiekti, kad gera valia būtų įtvirtinta visose sutartyse ir, esant sudėtingoms situacijoms, visoms institucijoms būtų iš karto aišku, kas ir kaip yra indeksuojama, o mums nereikėtų kiekvieną kartą organizuoti akcijas ir tokiu būdu spręsti problemas, kurios lengvai galėtų būti sureguliuotos teisiniu keliu“, – sako D. Gedvilas.

Alekso Jauniaus nuotr.

Pasak LSA prezidento, nors Viešųjų pirkimų tarnyba yra išsakiusi aiškią poziciją, kad sutartys gali būti keičiamos jau pasirašytose sutartyse LR viešųjų pirkimų įstatymo pagrindu ir rangovai turi teisę kreiptis į perkančiąsias organizacijas dėl sutarties pakeitimo, tačiau nesant vieningo sutarties standarto, esant krizinei situacijai sprendimai užsitęsia, ką gerai parodė pirmieji karo mėnesiai.

„Perkančiosios organizacijos, nors ir gali, tačiau vis dar vengia taikyti VPT paruoštą standartizuotą statybos rangos sutartį, kuri, deja, nėra privaloma. Tai užprogramuoja naujas problemas viešųjų pirkimų procese, tad nors situacija dabar atrodo suvaldyta, tačiau problemos niekur nedingo ir esant panašioms aplinkybėms, jos kartosis. Gaila, kad tik ištikus krizinei situacijai pirkimų organizatoriai pradeda kažką daryti. Nors dirbdami planingai ir taikydami gerąją užsienio praktiką, galėtų išvengti daugybės ginčų ir teisminių procesų“, - cituojamas D. Gedvilas.

Statybininkai sutinka su abipusiu indeksavimu – kai statybinės medžiagos brangsta ar pinga

Pasak asociacijos vadovo, žiūrint atgal, visos pasekmės statybų sektoriui būtų buvę nepalygintinai švelnesnės, jeigu Lietuvoje, kaip daugelyje ES šalių, būtų užtekę politinės valios įtvirtinti vieningo standarto valstybei svarbių visuomeninių objektų statybų sutartis, pagal kurias numatyti ir statybų kainų padidėjimo, ir sumažėjimo scenarijai.

„Dabar, kai situacija šiek tiek normalizavosi, pagrindinis mūsų asociacijos tikslas – kuo skubiau pasiekti, kad būtų visuotinai patvirtinta vieno pavyzdžio sutartis, įtvirtinanti skaidrų indeksavimo mechanizmą. Siekiant skaidrumo, statybų bendrovės sutinka, kad indeksavimas būtų abipusis – jeigu statybinės medžiagos brangsta, kainų skirtumą dengia užsakovas – valstybė, jeigu krinta – kainas mažina rangovas“, – teigė Dalius Gedvilas, LSA vadovas. 

Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2023-10-03 13:54
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) už peržiūrai reikalingų dokumentų nepateikimą šešiems mėnesiams sustabdė UAB „Banduva“ kvalifikacijos atestato galiojimą.
nuotrauka
2023-10-03 13:02
Klaipėdoje paskutinius žingsnius žengia sveikatos centro įkūrimo procesas, pradėtas siekiant didesnio sveikatos paslaugų prieinamumo gyventojams. Galimybe dalyvauti kuriant sveikatos centrą Klaipėdoje jau susidomėjo daugiau nei trys dešimtys gydymo įstaigų visame uostamiestyje.
nuotrauka
2023-10-03 11:01
Lietuvos energetikos agentūra (LEA) paskelbė antrą kvietimų etapą juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensuoti dalį jų įrengiamų elektromobilių privačių įkrovimo prieigų išlaidų. Šiame etape kvietimams suplanuota skirti 19,57 mln. eurų. Bendrai jungtinio projekto metu siekiama iki 2026 m. įre...
nuotrauka
2023-10-03 10:11
Planuojama, kad 2024 m. pradžioje Lietuvoje pradės veikti šiuo metu testuojama Nuotekų tvarkymo informacijos sistema, leisianti užtikrinti, kad į aplinką nepatektų nevalytos nuotekos. Taip pat sumažės administracinė našta nuotekų tvarkytojams ir jų veiklą prižiūrinčioms institucijoms.
nuotrauka
2023-10-03 07:21
Nuo praėjusių metų pradžios Lietuvoje įsigaliojo statybos techninis reglamentas (STR), iš esmės keičiantis vėdinamo fasado naudojimą. Pagal STR, vėdinamam fasadui sukurti nebeužtenka to, kad visi komponentai būtų sertifikuoti. Dabar jis turi būti tiekiamas kaip vieno gamintojo elementas ir turėti ET...
nuotrauka
2023-10-02 16:23
Anot architektų, Vilniaus plėtra iki vieno milijono įmanoma nebent darant miestą kompaktiškesnį. Seime diskusiją apie milijoninį miestą surengusio Ateities komiteto pirmininko Raimundo Lopatos teigimu, apie Lietuvos sostinę verta mąstyti ir futuristiškai.
nuotrauka
2023-10-02 15:36
Rugsėjo 29 d. Mickūnuose, Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Vilniaus rinktinės teritorijoje, atidarytas pirmasis, pilotinis, Inžinerinių priemonių parkas. Pradedama kurti valstybės gynybos metu kritiškai svarbi nauja kontrmobilumo sistema, kurią sudarys 18-ka tokio pobūdžio Inžinerinių priem...
nuotrauka
2023-10-02 10:47
Nors apie technologinio pramonės perversmo įtaką šalies verslams kalbama jau daugiau nei dešimtmetį, ekspertai prognozuoja, jog Lietuvos įmonių laukia dar didesni pasikeitimai. Anot Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto (KTU EVF) dekanės, profesorės dr. Editos Gimžauskienės...
nuotrauka
2023-10-02 10:36
Kauniečiams seniai pažįstamo studentų laisvalaikio klubo „Kolegos“ vietoje iškilo naujas unikalus pastatas – Kauno technologijos universiteto (KTU) tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. KTU Studentų miestelio vaizdą pakeitęs pastatas ne tik leido išsaugoti buvusio pastato arc...
nuotrauka
2023-10-02 07:48
Stogo langai įneša 3 kartus daugiau dienos šviesos negu fasadiniai langai. Kai kalbama apie stogo langus, dažniausiai pagalvojame apie šlaitinius stogus, bet ar žinojote, kad yra sprendimų, praplečiančių erdvės pojūtį namuose bei leidžiančių mėgautis puikiu vaizdu į dangų, ir plokštiems stogams?
nuotrauka
2023-09-30 14:29
Aplinkos ministerija parengė Statybinių atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimus, kurie paskatins perdirbtas statybines atliekas naudoti kaip antrinę žaliavą, užtikrins aiškesnį teisinį statybinių atliekų tvarkymo reguliavimą. Siūloma nustatyti kriterijų sistemą, kuri užtikrintų tinkamą inertinių staty...
nuotrauka
2023-09-29 15:56
Aplinkos ministerija patikslino, kokios institucijos nagrinės strateginio poveikio aplinkai vertinimo (SPAV) dokumentus, ir suteikė visuomenei daugiau galimybių dalyvauti SPAV procesuose bei į juos įsitraukti.
nuotrauka
2023-09-28 15:09
Mūsų visuomenėje yra išties įprasta praktika, kuomet būsto paskolos galimybėmis žmonės naudojasi prireikus naujo būsto – dažnai didesnio, erdvesnio ar tiesiog patogesnėje lokacijoje. Gauta suma panaudojama nekilnojamojo turto įsigyjimui ar būsto statymui, taip sukuriant visiškai naujas sąlygas komfo...
nuotrauka
2023-09-28 13:58
Nacionalinio stadiono vietoje intensyviai vyksta pasiruošimo darbai – sunkiasvorė technika kasa žemę ir ruošia vietą pamatams, įrengiami bandomieji pamatų poliai, gaminamos ir montuojamos statybinės konstrukcijos.
nuotrauka
2023-09-28 13:28
Aplinkos ministerijos apklausa atskleidė, kad žaliuosius pirkimus, t.y. darančius kuo mažesnį poveikį aplinkai visuose produkto gyvavimo ciklo etapuose, Lietuvoje vykdyti tampa vis paprasčiau.
nuotrauka
2023-09-28 12:07
Nuspręsta, kad fizinis barjeras gali būti įrengiamas ir prie valstybės sienos esančiose valstybės saugomų teritorijų šlapiose bei pelkėtose vietose.
nuotrauka
2023-09-28 11:53
Rengiantis Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais 2025 m. vasarį, Telšiuose ir Alytuje pradėti montuoti vieni svarbiausių sinchronizacijos įrenginių – sinchroniniai kompensatoriai. Jie padeda stabilizuoti elektros sistemos dažnį ir padidina tinklo dinaminį ...
nuotrauka
2023-09-27 12:48
Valstybės duomenų agentūra praneša, kad šių metų rugpjūtį statybos sąnaudų elementų kainos, palyginti su liepa, sumažėjo 0,3 procento, bet nuo pernai vasaros jos iš viso paaugo 2,9 proc.
nuotrauka
2023-09-27 12:18
Pernai Lietuvoje įvyko daugiau kaip 130 tūkst. nekilnojamojo turto (NT) sandorių, o turto įsigijimams su paskola prireikė profesionaliai įvertinti, kokia objektyvi įsigyjamo turto vertė. „Spinter tyrimų" atliktos apklausos duomenimis, už tai, kad turtą vertintų tik kvalifikuoti specialistai, pasisak...
nuotrauka
2023-09-27 11:17
Nuo rugsėjo 23 d. įsigaliojo Gaisrinės saugos pagrindinių reikalavimų pakeitimai, atveriantys galimybes statyti aukštesnius nei 5 aukštų visuomeninius pastatus, naudojant iš medienos ir organinių medžiagų pagamintus statybos produktus. Iki šiol maksimalus tokių pastatų aukštis negalėjo viršyti 5 auk...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos