2025 sausio 18 d. šeštadienis, 19:33
Reklama  |  facebook

Svarbus žingsnis tvaresnės aplinkos link: Šiaulių rajone pastatytas pažangus maisto ir virtuvės atliekų perdirbimo cechas

2024-12-10 07:10
Šiaulių rajone rugsėjo 24 d. oficialiai atidarytas modernus maisto ir virtuvės atliekų perdirbimo cechas, kurio tikslas – efektyviai mažinti atliekų kiekį sąvartynuose bei sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas. Generalinis objekto rangovas – įmonė „RASEINIŲ STATYBA“, įrangą projektavo ir tiekė „UGIRA“.
nuotrauka
Modernus maisto ir virtuvės atliekų perdirbimo cechas Šiaulių rajone. Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro nuotr.


Minimos įmonės
Raseinių statyba, UAB
Ugira, UAB
ŠRATC (Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras), VŠĮ
Tokio pobūdžio maisto atliekų apdorojimo cechas – jau antrasis Lietuvoje. Atidarymo ceremonijoje dalyvavo svečių, tarp kurių buvo aplinkos ministras Simonas Gentvilas, Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis, Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) direktorius Žilvinas Šilgalis bei projekto rangovai – UAB „Raseinių statyba“ generalinis direktorius Saulius Bekampis ir UAB „Ugira“ vadovas Aloyzas Jurdonas.

Darbus lėmė nepalankūs orai ir technologiniai pokyčiai

Pasak įmonės „Raseinių statyba“ generalinio direktoriaus Sauliaus Bekampio, projekto įgyvendinimas nebuvo paprastas. „Statyba prasidėjo vasaros pabaigoje ir tęsėsi rudenį bei žiemą, kas sukėlė nemažai iššūkių dėl besikeičiančių oro sąlygų. Nusikėlus darbų pradžiai į rudenį, susidūrėme su šviesos trūkumu, dirbti teko lietų keičiant šlapdribai bei žemėjant temperatūrai. Todėl siekdami išlaikyti sutartinius terminus, turėjome neplanuotai didinti darbuotojų skaičių objekte“, – pasakojo S.Bekampis.

SAULIUS BEKAMPIS

UAB „Raseinių statyba“ 
generalinis direktorius
Saulius Bekampis

Vienas sudėtingiausių ir kritiškiausių darbų tiek rangovui „Raseinių statyba“, tiek ir įrangos projektuotojui bei tiekėjui „Ugirai“ buvo gelžbetoninio kesono-rezervuaro, kuriame buvo įrengta pagrindinė perdirbimo įranga, statyba.

100 kub. metrų atliekų kaupimo įrenginys buvo iš karto pagamintas gamykloje kaip vientisas gaminys. Tačiau teko jį grąžinti į gamyklą „pjaustyti“ ir į parengtą gelžbetoninį kesoną kelti bei montuoti dalimis. Tokią situaciją lėmė darbų grafikas ir nepalankios oro sąlygos – statybininkai, iki atvežant kesoną, jau buvo sumontavę kolonas ir uždengę stogą.

Kitas subtilumas – pulpos rezervuarai paprastai yra išoriniai, o Šiauliuose nuspręsta vietoj atskirų cisternų juos integruoti pačiame kesone po pastato grindimis, padidinus jo plotą. Tokiu būdu kesone buvo įrengti 2 rezervuarai pasterizuotai ir nepasterizuotai pulpai, siurblių bei maisto atliekų kaupimo įrenginio patalpa.

Šis monolitinis kesonas buvo liejamas 6 metrų gylyje. „Kad užtikrintume monolitinio betono vientisumą ir aukščiausią kokybę, naudojome nenutrūkstamo betonavimo metodą, net ir iškritus pirmajam sniegui. Tai reikalavo ypatingo tikslumo – tinkamo betono sudėties parinkimo, nepertraukiamo tiekimo, įtrūkių suvaldymo, drėgmės kontrolės bei apsaugos nuo išorinių sąlygų“, – aiškino S.Bekampis.

Pasikeitus aplinkybėms, teko koreguoti projektą

Perprojektavus kesoną ir padidinus jo talpą, jis tapo patogiu įrenginiu supilti atvežtas atliekas – ne tik specialiuoju transportu, bet ir, ko Lietuvoje iki šiol nebuvo, mažais konteineriais, kurie yra išplaunami, dezinfekuojami ir grąžinami.

Šio projekto įgyvendinimo metu prisireikė keisti atliekų perdirbimo technologijas, kurių pokyčiai pareikalavo projekto perprojektavimo. „Dėl pasikeitusios atliekų perdirbimo technologijos užsakovui teko iš naujo peržiūrėti ir koreguoti Techninį darbo projektą. Tačiau kadangi projektas nebuvo rengiamas BIM aplinkoje, t. y. nebuvo skaitmeninio modelio, projekto korekcijos sukėlė papildomų klaidų ir kolizijų tarp atskirų projekto dalių“, – dalijosi kilusiais iššūkiais S.Bekampis.

Sumontuota moderni technologinė maisto atliekų apdorojimo grandinė

Kad maisto ir virtuvės atliekos taptų naudingu produktu – pulpa, ŠRATC buvo įdiegta pati moderniausia, kokia buvo iki 2024 m., maisto ir virtuvės atliekų apdorojimo įrenginių sistema – technologinė grandinė. Ją projektavo ir sukomplektavo įmonė „Ugira“. Technologinės projekto dalies vadovas, įmonės „Ugira“ direktorius Aloyzas Jurdonas pabrėžė, kad cecho įranga yra pritaikyta prie dabartinių atliekų tvarkymo sąlygų ir atitinka dabartinius, nepakankamus visuomenės įgūdžius tinkamai rūšiuoti atliekas.

ALOYZAS JURDONAS

UAB „Ugira“ 
vadovas
Aloyzas Jurdonas

Maisto ir virtuvės atliekas perdirbti į pulpą, o išplautas pakuotes išdžiovinti, smulkinti, presuoti, granuliuoti yra sudėtingas, tačiau efektyvus procesas, leidžiantis maksimaliai išnaudoti biologines atliekas ir pakuotes, tuo pačiu sumažinant jų patekimą į sąvartynus. Šis procesas apima kelis etapus – nuo atliekų surinkimo iki jų perdirbimo į antrines žaliavas.

Atliekos, kurios patenka į cechą, dažnai būna užterštos neorganinėmis medžiagomis, tokiomis kaip plastikas, stiklai ar metalai. Siekiant išvalyti atliekų srautą, jos patenka į pirminio rūšiavimo liniją, kur neorganinės medžiagos pašalinamos rankiniu būdu. Kitame etape į procesą įjungiamas įrenginys (depakeris) maisto atliekų atskyrimui nuo jų pakuočių, pašalinant plastiką ir kitas priemaišas, kad liktų tik grynos organinės atliekos perdirbimui.

„Tolimesnio proceso metu atskirtos pakuotės išplaunamos ir gali būti džiovinamos presuojamos ir/ar smulkinamos, sumaišomos su medžio atliekomis ir granuliuojamos kurui. Visas būtinas procese vanduo cirkuliuoja uždaru ciklu: po pakuočių išplovimo vanduo nuteka į nusodintuvą ir vėl grąžinamas į pakuočių plovimo įrenginį bei į pulpos bunkerį, kur maišyklių pagalba palaikoma vienoda biomasės konsistencija. Visas procesas yra pilnai automatizuotas, valdomas nuotoliniu būdu. Taip paruošiant pulpą galima kontroliuoti visą gamybą“, – aiškina A.Jurdonas.

Pagaminta pulpa turi prekinę vertę – ji naudojama biometanui gaminti įvairiuose technologiniuose procesuose. Norint ją parduoti, būtina pasterizuoti. Pasterizuojant pulpa kaitinama iki tam tikros temperatūros, kad būtų sunaikinti patogeniniai mikroorganizmai ir užtikrintas produkto saugumas. Tai svarbu, norint pervežti pulpą biodujų gamybai. „Išlaisvinus“ maisto atliekose sukauptą energiją, šių atliekų kelias pasibaigia humusu – trąša.

Projekto sėkmės dedamosios – socialinė atsakomybė ir gyventojų indėlis

Ir generalinio rangovo – įmonės „Raseinių statyba“ – vadovas S.Bekampis, ir technologinės įrangos projektuotojo bei tiekėjo – įmonės „Ugira“ – vadovas A.Jurdonas akcentuoja žmogaus atsakomybę tinkamai rūšiuoti atliekas. Pristatydamas ŠRATC sukomplektuotą technologinę įrangą, A.Jurdonas pastebi, kad tokios apimties technologinės grandinės reikia vien todėl, kad žmonės netinkamai rūšiuoja atliekas. „Kuo labiau išprusę vartotojai, tuo mažiau reikia sudėtingų įrenginių. Kol Lietuva dar tik mokosi šių įgūdžių, tokių cechų ir rankų darbo, rūšiuojant atliekas, poreikis išlieka aktualus“, – pabrėžė jis.

ŠRATC

Jam pritaria ir S.Bekampis, išsakydamas nuomonę, kad „jeigu mes, kaip atsakingi piliečiai, pirktume tik tiek, kiek reikia, ir gamintume tik tiek, kiek suvalgome, tokie cechai galbūt nebūtų reikalingi“. O dabar atliekų perdirbimo infrastruktūros plėtra yra būtina, nes žmonės vis dar dažnai nesugeba efektyviai planuoti maisto vartojimo ir nesugeba tinkamai rūšiuoti maisto ir virtuvės atliekų.

„Maisto ir virtuvės atliekų perdirbimas ne tik padeda mažinti atliekų kiekį sąvartynuose, bet ir prisideda prie švaresnės aplinkos. Tačiau norint pasiekti aukštą tokio cecho darbo efektyvumą, būtinas gyventojų sąmoningas požiūris į atliekų rūšiavimą, – pabrėžė S.Bekampis. – Visgi džiaugiamės, kad turime galimybę prisidėti prie tvaresnės aplinkos kūrimo.“

Iš atliekų kuria vertę ir sprendžia aplinkosaugos problemas

Šiaulių rajone atidarytas maisto ir virtuvės atliekų perdirbimo cechas yra pavyzdys, kaip infrastruktūros projektai gali prisidėti prie aplinkos apsaugos ir tvarios plėtros, skatinti žiedinę ekonomiką. Nors projektas buvo įgyvendintas sudėtingomis sąlygomis, rangovų profesionalumas ir atsidavimas padėjo įveikti visus iššūkius. Tikimasi, kad šis cechas taps puikiu pavyzdžiu kitoms savivaldybėms ir įmonėms, siekiančioms spręsti atliekų tvarkymo problemas ir prisidėti prie klimato kaitos mažinimo.

ŠRATC

„Nepaisant apgailestavimo dėl netinkamo maisto ir virtuvės atliekų rūšiavimo, šių atliekų perdirbimas į pulpą ir granules yra ne tik tvarus, bet ir ekonomiškai naudingas sprendimas, padedantis efektyviau tvarkyti atliekas ir kurti vertę iš to, kas anksčiau buvo laikoma tik atliekomis“, – sako įmonės „Ugira“ vadovas A.Jurdonas, pridurdamas, kad nors darbas dėl įvairių priežasčių buvo sudėtingas, painus, bet įgyvendintas projektas kelia pasitenkinimą.

Šiame projekte atsispindi ne tik inovatyvių technologijų pritaikymas, bet ir stiprus dėmesys socialinei atsakomybei, o sėkmė, rangovų žodžiais, priklausys nuo to, kaip gyventojai įsitrauks į atsakingą atliekų rūšiavimą bei perdirbimą. 

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro nuotr. 

Statybunaujienos.lt



Aplinka

nuotrauka
2025-01-16 09:38
Klaipėdos apylinkės prokuratūra perdavė teismui baudžiamąją bylą, kurioje trys įmonės, jų vadovai ir kiti asmenys kaltinami dėl daugybės nusikalstamų veikų, susijusių su dokumentų klastojimu, sukčiavimu, kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimu. Įtariama, kad dė...
nuotrauka
2025-01-13 18:12
Aplinkos apsaugos departamentas primena, kad iki š. m. vasario 15 d. privaloma pateikti mokesčio už aplinkos teršimą ir valstybinius gamtos išteklius deklaracijas ir sumokėti mokesčius už 2024 m. mokestinį laikotarpį. Kaip įprasta, mokesčio mokėtojai deklaracijas teikia ir sumoka deklaruotas mokesči...
nuotrauka
2025-01-08 08:35
2024-ieji Lietuvai tapo lemtingais metais, išryškinusiais klimato kaitos poveikį. Tai buvo šilčiausi metai per visą beveik 250 metų meteorologinių stebėjimų istoriją. Vidutinė metinė oro temperatūra pakilo iki 9,5 °C, net 2,1 °C viršydama daugiametį vidurkį. Beveik visi metų mėnesiai, išskyrus sausį...
nuotrauka
2025-01-07 12:53
Nors Vilniaus oro kokybė geresnė nei kitų didžiųjų Europos miestų, tačiau kai kuriuose sostinės mikrorajonuose kvėpuoti yra sunkiau. Pavyzdžiui, „Vilniaus plaučių" duomenys rodo, oro kokybė prasčiausia Vilkpėdėje ir Žemuosiuose Paneriuose – čia susikerta intensyvūs transporto srautai, o aktyvi pramo...
nuotrauka
2025-01-06 09:45
Trijų Karalių šventė tradiciškai laikoma diena, kai atsisveikiniama su Kalėdų ir Naujųjų metų simboliu – papuošta eglute. Aplinkos ministerija primena, kad šiuos medelius derėtų nupuošti ir pristatyti į miesto savivaldybės nurodytas eglučių surinkimo vietas arba į specialius Žaliųjų atliekų konteine...
nuotrauka
2024-12-31 13:10
Sutinkant Naujuosius metus vis dar įprasta susprogdinti daug įvairių pirotechninių gaminių, tačiau ši pramoga daro neigiamą poveikį ir žmonių sveikatai, ir aplinkai.
nuotrauka
2024-12-31 10:36
Statant europinio standarto greitojo geležinkelio – vieno svarbiausių strateginių projektų Lietuvoje ir Baltijos šalyse – „Rail Baltica“ liniją, daug dėmesio skiriama aplinkosaugai, bioįvairovės išsaugojimui, įskaitant buveinių atkūrimą bei žaliųjų koridorių suformavimą.
nuotrauka
2024-12-30 14:41
Prieš pat šv. Kalėdas, gruodžio 23 d. buvo sutvarkyta 1000-oji atliekomis užteršta teritorija, pažymėta Aplinkos apsaugos departamento sukurtame interaktyviajame žemėlapyje „Tvarkau Lietuvą“.
nuotrauka
2024-12-30 09:35
Aplinkos ministerija primena, kad nuo 2025 m. sausio 1 d. įsigalios Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo pakeitimai, pagal kuriuos mokesčio mokėtojai (gamintojai ir importuotojai) galės būti atleidžiami nuo mokesčio už aplinkos teršimą pakuočių atliekomis tik už tą kombinuotų, plastikinių, PET paku...
nuotrauka
2024-12-27 13:53
Nors šventės dar nesibaigia, bet jau verta pagalvoti, kur teks dėti po švenčių nupuoštą eglutę. Nuo sausio 4 d., vilniečiai jau galės nupuoštas eglutes nešti į artimiausią jų surinkimo vietą. Tokių aikštelių kasmet vis daugėja ir šiemet Vilniuje paruošta apie 115.
nuotrauka
2024-12-18 14:13
Kaune klestinti medicininio turizmo industrija toliau auga – numatoma, kad netrukus šalia jau veikiančios klinikos „Fi Clinica“ iškils naujas užsienio pacientams skirtas pastatas.
nuotrauka
2024-12-17 16:33
Nuo vakar Lietuvą siaubiantis gūsingas vėjas šalies gyventojams atnešė penkiaženklius nuostolius – padaryta žala gyvenamiesiems namams, automobiliams, ūkiniams pastatams bei kieme laikomam žmonių turtui. Vėjas kai kur pasiekė 28 m/s greitį. Meteorologams ir šiandien pranešant apie besitęsiančius iti...
nuotrauka
2024-12-17 08:05
Įmonė STEBULĖ – viena iš pirmaujančių želdynų priežiūros įmonių Lietuvoje, nuosekliai skatinanti tvarumą, estetiką ir bendruomeniškumą. Per 31-erius veiklos metus įmonė ne tik įsitvirtino rinkoje kaip patikimas partneris, bet ir pelnė visuomenės pasitikėjimą, kurdama projektus, kurie ne tik puošia m...
nuotrauka
2024-12-16 09:46
Vilniaus apygardos prokuratūra sureagavo į penktadienį, gruodžio 13 d. portale „15min“ pasirodžiusią publikaciją „Šiukšlių pogrindis: prieš dvejus metus 15min paviešinti aplinkos teršėjai tęsia juodus darbus“ patvirtino, kad dėl straipsnyje minimų nusikalstamų veikų ikiteisminis tyrimas buvo pradėta...
nuotrauka
2024-12-14 06:56
Vieni eglutę Kalėdoms perka supakuotą dėžėje prekybos centre, kiti – vazone, o treti ima kirvį į rankas ir leidžiasi į tobulos žaliaskarės paieškas netoliese esančiame miške. Pastarasis variantas Lietuvoje draudžiamas – už savavališką eglutės ar šakų kirtimą svetimame miške gali grėsti net 300 eurų ...
nuotrauka
2024-12-11 13:18
Statybų sektorius – vienas didžiausių aplinkos teršėjų: prie to prisideda ir naujų statybinių medžiagų gamyba, ir didžiulis atliekų kiekis, kuris neretai atsiduria sąvartynuose. Siekiant mažinti šį kiekį ir užtikrinti pakartotinį medžiagų panaudojimą, Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VILNI...
nuotrauka
2024-12-06 14:26
Aplinkos ministras pasirašė Priklausomųjų želdynų plotų normų tvarkos aprašą, kurio pakeitimai užtikrins sklandesnį, efektyvesnį ir šiuolaikiškesnį atskirųjų želdynų plotų normos apskaičiavimą ir pritaikymą. 
nuotrauka
2024-12-06 13:47
Klaipėdos miesto savivaldybė vis dar sulaukia dažnų pietinės miesto dalies gyventojų skundų dėl nemalonių kvapų. Šiais metais Savivaldybė per nepilnus tris mėnesius (rugpjūčio 1 d. – spalio 17 d.) gavo net 70 pranešimų apie nuolat jaučiamus nemalonius kvapus, kurie priskiriami nuotekų, fekalijų, mėš...
nuotrauka
2024-12-04 09:48
Kiekvienais metais kartu su artimaisiais džiaugdamiesi gražiausiomis žiemos šventėmis, į savo namus pakviečiame ir dar vieną ypatingą viešnią – tviskančią žaliaskarę. Pasiūla – kiekvieno poreikiams: namus dabinsime gyva ar dirbtine eglute, galbūt puošime žaliaskarės šaką ar vazone įsitaisiusią eglę....
nuotrauka
2024-11-28 09:36
Šiandien daugelis gyventojų nori gyventi ne tik patogiame ir kokybiškai įrengtame, bet ir tvariame būste. Tiesa, būsto ir miesto tvarumo suvokimas neretai skiriasi, tačiau daugeliui Lietuvos didmiesčių gyventojų pirmiausiai asocijuojasi su žaliųjų erdvių gausa. Įsigydami būstą, žaliųjų erdvių aspekt...

Statybunaujienos.lt » Aplinka