2023 spalio 4 d. trečiadienis, 6:13
Reklama  |  facebook

Technologinių procesų organizavimas garantuoja profesionalią pagalbą architektui, inžinieriui ir efektyvią veiklą užsakovui

2017-06-08 12:40
Logistikos, gamybos ar sandėliavimo pastatus valdantiems ir statantiems užsakovams svarbu gauti objektą, kuriame technologiniai procesai vyktų sklandžiai ir efektyviai, taupydami laiką, pinigus ir neapkraudami nereikalingais rūpesčiais, ištikus avarijoms ar kilus kitoms problemoms. Tam, kad architektai ir inžinieriai aiškiai suprastų, ko reikia užsakovui, kad projektuodami numatytų visa, ko reikia efektyviam technologiniam procesui, į pagalbą ateina technologai.
nuotrauka
„Sweco Lietuva“, projektuodama bendrovės „Akmenės cementas“ naują cemento gamybos liniją, pasiekė gerų rezultatų dirbdama sykiu su savo įmonės ir užsienio kompanijų technologais. Bendrovės „Sweco Lietuva“ vizualizacija


Minimos įmonės
Sweco Lietuva, UAB
„Išsiaiškinti užsakovo lūkesčius yra pirmas ir vienas iš svarbiausių projektavimo etapų. Šiame etape technologo dalyvavimas yra svarbus tuo, kad leidžia nustatyti statinio patalpų ar statinių išdėstymo seką pagal gamybos procesų eigą, optimalų įrangos išdėstymą, reikiamų švaros zonų, sprogimo ir gaisro atžvilgiu pavojingų patalpų, privažiavimų kelių išdėstymą“, – sako bendrovės „Sweco Lietuva“ projektų direktorius Valdas Babaliauskas, kalbėdamas apie technologo dalyvavimo svarbą procese.

Būtent šiame etape formuojamos užduotys kitiems projekto dalyviams leidžia nukreipti sprendinius teisinga linkme, taip nulemiant ir statybos kainą.

Kas yra technologas?

„Pagal normalią projektavimo darbų technologiją, nusistatant darbų grafiką ir užduotis tarp specialybių, – tai yra, kas, kam ir ką išduoda, – visada pirmiausia reikia nusistatyti, kas yra technologas, – sako bendrovės projektų direktorius Valdas Babaliauskas. – Tarkim, technologas administraciniam ar viešosios paskirties pastatui yra architektas; jei projektuojama transformatorinė pastotė, elektros skirstykla – bus elektros specialistas technologas; jeigu vandens nuotekų valykla, technologas bus vandentvarkos specialistas ir panašiai.“

Nuotraukoje – bendrovės „Sweco Lietuva“ projektų direktorius Valdas Babaliauskas

Technologijų gali būti įvairių: nuo naftos, chemijos produktų gamybos technologijos iki maisto, farmacinės ar kitos. Šias technologijas kuria atskiros srities specialistai – technologai. Investuotojai, pasirinkę jiems tinkamą technologiją, turi pasirūpinti, kad ta technologija galėtų tinkamai veikti, atsižvelgiant į technologijos keliamus reikalavimus (tinkamas sklypas, inžinerinis aprūpinimas, pastatai ir statiniai ir pan.). 


Jiems į pagalbą ateina architektai, inžinieriai, kurių priešakyje turi būti technologas. Pagrindinis technologo uždavinys yra išsiaiškinti specifinius technologijos poreikius ir suformuluoti užduotis architektui bei inžinieriams.

Kitu atveju, kai nėra sudėtingų technologinių procesų, technologas gamybos technologijos projektą rengia vadovaudamasis geriausia inžinerine praktika, savo ar užsakovo specialistų turimomis žiniomis. Technologas parengia įrangos išdėstymo brėžinius, suformuluoja užduotis tarpiniams skyriams, parengia aiškinamuosius raštus, atlieka kitus susijusius darbus. Paprastai tai yra autoservisai; skystų, birių, kietų medžiagų sandėliai ir saugojimo bazės; priėmimas iš geležinkelių ir autotransporto, elektrinių krautuvų įkrovimo stotys prie sandėlių; skysto kuro bazės, degalinės; dažymo ir miltelinio padengimo cechai; įvairios laboratorijos ir jų moksliniai kompleksai, kartono taros gamybos bei medienos apdirbimo ir baldų gamybos cechai; metalo apdirbimo cechai ir kitos paskirties objektai.
Technologinius procesus – brėžinius, aiškinamuosius raštus ir kitą būtiną informaciją projektavimui – technologijos grandinę tiekiant užsienio firmoms, Lietuvos technologų užduotis yra suprasti pateiktą technologiją, jos esmę ir pritaikyti tai Lietuvos standartams.

Šiuo atveju technologas talkina kaip vietos konsultantas, kuris žiūri, kaip išspręsti priešgaisrinės saugos, darbų saugos, kitus aktualius klausimus, nes sprendiniai privalo atitikti galiojančius normatyvinius dokumentus.

„Nustačius, pavyzdžiui, gamybos kategorijas patalpoms, sprendžiama apie atitikimą mūsų standartams, o jeigu reikia, informuojame technologijos tiekėją ir užsakovą apie reikalingus pakeitimus, – pasakoja V. Babaliauskas. – Mūsų technologas taip pat nustato, ar pakanka informacijos kitoms projekto dalims. Jeigu dar trūksta, užklausia tiekėją arba sprendžiama vietoje, ką daryti.“

Pasitaiko, kad gauta technologija nėra išbaigta. Šiuo atveju technologas imasi darbo pats arba išreikalauja papildymo, t.y. galutinio varianto.

Kai technologiją tiekia užsienio firmos, daugeliu atvejų neatitinka priešgaisriniai atstumai sklypo plane, todėl keičiasi vamzdynų ir kitos infrastuktūros dalys, kurias tenka koreguoti ir papildyti.

Kur slypi klaidos?


„Technologinę dalį galima pavadinti koncepcine, „užduodančia ritmą“ viso pastato sprendimams, kai net ir smulki klaida gali nulemti efektyvų arba ydingą pastato gyvavimą. Kai technologiniai procesai suplanuojami netinkamai arba toks planavimas nukeliamas į statybos etapą, – pastebi V. Babaliauskas, – galimas ne tik pastato priežiūros ir eksploatavimo pabrangimas, bet gali atsirasti ir inžinerinių sprendinių, priešgaisrinės saugos ar aplinkosaugos reikalavimų pažeidimų.“

Patirtis rodo, kad projektuotojo, rangovo ir užsakovo bendradarbiavimas tiesiogiai lemia ir pastato įrengimo, ir eksploatavimo sąnaudas. Technologinių sprendinių keitimas darbo projekto metu, bandymas savarankiškai apspręsti technologinius procesus ir laiku neinformuojant projektuotojų apie pakeitimus, pabrangina inžinerinių sistemų įrengimą, didina išlaidas koreguojant esamus sprendinius, gali turėti neigiamų pasekmių eksploatuojant pastatą.

Technologo vaidmuo

Užsakovas, planuodamas, pavyzdžiui, specifinę gamyklą, yra suinteresuotas gauti pastatą, parengtą efektyviai veiklai, tačiau ne visada architektams, inžinerinių sistemų projektuotojams pateikia pakankamai informacijos apie technologijas. Užsakovas pasirašo sutartį su architektu, tikėdamasis, kad bus išspręsti ir technologiniai procesai. Architektas, nebūdamas technologijos žinovu, ir bandydamas pats surinkti visą informaciją, tikėtina, praleistų detalių, kurios vėliau gali atsiliepti projekto kokybei ir pabranginti statybą ir eksploatavimą.

Todėl būtinas technologas, kuris įgyvendina ir vizualizuoja užsakovo lūkesčius, perteikia juos architektui ir kitiems inžinieriams projektuotojams, kurie dažniausiai nežino, koks, pavyzdžiui, elektros poreikis bandelėms orkaitėje iškepti, kiek sunaudoja vandens betono formavimo įrenginys ir pan.

„Technologas domisi technologiniu procesu, ieškodamas specifinės informacijos, bendrauja su užsakovu, įrangos tiekėju, domisi analogiškomis gamyklomis, eksploatavimo procesais ir kitose šalyse, – dalijasi V. Babaliauskas „Sweco Lietuva“ praktika, nes bendrovė, būdama tarptautine kompanija, turi stiprią technologų komandą, kuri gali konsultuotis su „Sweco“ įmonių grupės technologais. – Mūsų bendrovės projektuotojai, bendradarbiaudami su savais ir kitų kompanijų technologais, pasiekė gerų rezultatų projektuodami įvairių paskirčių gamybinius pastatus ir jų kompleksus, iš kurių būtų galima paminėti: bendrovės „Akmenės cementas“ naują cemento gamybos liniją; gamybinį „Vilniaus pergalės“ pastatą Vilniuje, perkeliant esamą technologiją į naują pastatą; įmonės „Vaderstad“ technikos prekybos ir aptarnavimo centrą Kėdainių rajone; taip pat autoservisus, sandėliavimo, logistikos ir kitos paskirties pastatus.“

Taigi, technologas aktyviai dalyvauja projektavimo procese, taip prisidėdamas prie to, kad komandos darbas būtų sklandus, sustyguotas.

„Taip pat labai svarbu, kad technologo dalyvavimas reiškia ir mažiau klaidų projekte arba jų visai nebelieka. Taip taupomas laikas, pateikiami efektyvūs sprendiniai, kurie užtikrina, kad projektas bus parengtas kokybiškai ir per trumpesnį laiką“, – apibendrindamas sako bendrovės „Sweco Lietuva“ projektų direktorius Valdas Babaliauskas. 

Statinio projekto sudėtyje tarp kitų projekto dalių technologija taip pat yra įvardinta. Tai, anot V. Babaliausko, gerai; tačiau blogai tai, kad technologai – pagal dabar galiojančią tvarką, – yra neatestuoti specialistai, tad šį darbą gali dirbti bet koks specialistas. Bendrovės „Sweco Lietuva“ atstovo nuomone, tokia situacija yra taisytina, nes technologo atsakomybė ir darbo svarba – labai dideli.  

Bendrovės „Sweco Lietuva“ iliustr.

Statybunaujienos.lt



SPRENDIMAI

nuotrauka
2023-10-03 10:39
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) paaiškino, kuo statinio kapitalinis remontas skiriasi nuo rekonstravimo, kada jiems atlikti reikalingas statybą leidžiantis dokumentas (SLD) ir kokia numatoma atsakomybė, jei nesilaikoma teisės ak...
nuotrauka
2023-10-02 07:48
Stogo langai įneša 3 kartus daugiau dienos šviesos negu fasadiniai langai. Kai kalbama apie stogo langus, dažniausiai pagalvojame apie šlaitinius stogus, bet ar žinojote, kad yra sprendimų, praplečiančių erdvės pojūtį namuose bei leidžiančių mėgautis puikiu vaizdu į dangų, ir plokštiems stogams?
nuotrauka
2023-09-26 12:20
Lygiai kaip drabužių ir aksesuarų mados, namų dizaino tendencijos yra cikliškos – tai, kas buvo populiaru prieš kelis dešimtmečius, beveik visada sugrįžta. Panašu, kad taip nutiko ir su tapetais, kurie neseniai grįžo į interjero mados viršūnes.
nuotrauka
2023-09-26 11:17
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno ligoninėje artimiausiu metu bus pradėti Skubiosios pagalbos bei Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrių modernizavimo darbai. Pokyčiai, kurie bus įgyvendinti iki 2024 m. pabaigos, leis užtikrinti paslaugų teikimą didesniems pacientų srautams i...
nuotrauka
2023-09-21 09:30
Pasaulyje gerai žinomas SIKA prekinis ženklas, kuriuo žymimos specifinės cheminės medžiagos, skirtos statybai, turi 113 metų patirtį, kuri prasidėjo Šveicarijoje. Šimtametė kompanijos istorija yra pagrindas, ant kurio kuriami modernios rinkos produktai ir kuris liudija šimtmečio patikrintą patikimum...
nuotrauka
2023-09-20 13:38
Neprižiūrimi balkonai ne tik mažina gyvenamųjų namų estetinį patrauklumą, bet ilgainiui gali tapti rimtos nelaimės priežastimi.
nuotrauka
2023-09-19 11:39
Lietuvoje iškylantys nauji NT projektai įprastai atitinka tarptautinius tvarumo standartus, tačiau tai tik ledkalnio viršūnė – kur kas didesnę nekilnojamojo turto rinkos dalį sudaro senesni, energetiškai mažiau efektyvūs pastatai. Pasak tvarumo ekspertų, senuosius pastatus prikelianti renovacija ar ...
nuotrauka
2023-09-18 15:40
Lietuvos rinkai šiemet pristatyta inovatyvi skaitmeninė namų sistema JUNG HOME taps svarbiausiu akcentu specialiai tarptautinei parodai „Supernamai 2023“ sukurtame JUNG stende. Rugsėjo 29–spalio 1 d. „Litexpo“ parodų centro lankytojai, užsukę į šį interaktyvų stendą, turės unikalią galimybę ne tik i...
nuotrauka
2023-09-13 15:12
Tiek didesnius namų remonto darbus, tiek ir mažesnės apimties būsto atnaujinimo projektus, kuriuos seniau būtų patikėję meistrams, žmonės vis dažniau renkasi atlikti patys. Bent kartą per metus – tokiu dažnumu statybos ir remonto įrankius perka dauguma Lietuvos gyventojų.
nuotrauka
2023-08-22 11:40
Protingi, prie žmonių poreikių prisitaikantys būstai, tampa neatsiejama kasdienybės dalimi. Gausėjant inovacijų vis dažniau svarstoma ne apie pavienius išmanius prietaisus, bet apie visą būstą apimančias, ekonomiškai veikiančias, aplinkosauginius ir individualius žmonių poreikius tenkinančias sistem...
nuotrauka
2023-07-31 14:55
Lietuvoje karštų vasaros dienų pasitaiko ne tiek daug, tad kondicionieriai mūsų namuose vis dar yra retenybė. O pakilus oro temperatūrai lauke, daugelis žmonių ieško būdų, kaip išvengti per didelio karščio savo namuose. Internete galima rasti įvairių gudrybių, kurios iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti...
nuotrauka
2023-07-25 07:58
Gera akustika yra esminė pastato, kuriame malonus patalpų mikroklimatas, dalis. Deja, statant daugelį pramoninių, gamybinių ir komercinių pastatų, apsaugai nuo triukšmo neskiriama daug dėmesio. Kadangi vėlesni patobulinimai gali kainuoti brangiai ir užtrukti, į garso charakteristikas verta atkreipti...
nuotrauka
a+ Fotogalerija
2023-07-01 08:08
Ten, kur susitinka garsas ir architektūra, prasideda kultūra. Statomi spektakliai ir atliekama muzika. Dar daugiau galimybių burtis, bendrauti ir skleisti savo supratimą apie mus supančios aplinkos suvokimą. Nauja erdvė Lenkų kultūros namuose – pagrindinė renginių salė – dar vienas įrodymas to, kaip...
nuotrauka
2023-06-21 12:53
Atnaujindami ar įsirenginėdami namus, visuomet atsižvelgiame ir į tendencijas, kurių dėka galime neatsilikti nuo vyraujančių madų ar tiesiog pasisemti naujų idėjų. Jomis galima pasinaudoti net ir tuomet, jei ketinama pakeisti grindis. Šį kartą aptarsime, kokios jų dangos šiuo metu yra pačios populia...
nuotrauka
2023-05-15 07:32
Visi žinome, kad užterštas lauko oras gali pakenkti sveikatai. Tačiau ar susimąstėme, kad namų oras taip pat gali būti didelė problema? Pasaulinė Sveikatos organizacija nustatė, jog patalpų oro kokybė dažnai būna net 2–5 kartus prastesnė negu oro lauke.
nuotrauka
2023-05-12 07:45
Įvairiems statybos darbams, kuriuos atliekant naudojamos sandarinimo putos, klijai, hermetikai, glaistai, yra imlūs laikui, kruopštumui. Todėl meistrai ieško priemonių, su kuriomis galėtų dirbti sparčiai ir kokybiškai. Atliepiant rinkos poreikius, PENOSIL, kuris yra vienas iš pirmaujančių Europoje p...
nuotrauka
2023-03-20 07:45
„Teriva“ sistema – tai efektyvus sprendimas pigiai, lengvai ir greitai sumontuoti perdangas naujos statybos ir renovuojamuose pastatuose net ir tada, kai pastato išplanavimas sudėtingas, nepatogios montavimo sąlygos.
nuotrauka
2023-02-20 07:47
Aukštesnio energinio naudingumo pastatų nauda apskaičiuojama finansiškai, nes tai lemia mažesnes šildymo sąnaudas. O kaip ekonomiškai pagrįsti akustinio komforto, aukštesnės garso izoliacijos klasės naudą?
nuotrauka
2023-02-16 08:20
Įvertinę LR pastatų energinio naudingumo ir atitvarų projektavimo reglamentų reikalavimus, PAROC gaminių pasiūlą ir jų savybes, „Paroc“ specialistai atnaujino CAD brėžinius ir katalogą „Statau šiltą namą 2023“.
nuotrauka
2023-02-13 07:38
Akustinio komforto poreikis praaugo akustinio STR reikalavimus. Tačiau vartotojai, anot Viktoro Meko, įmonės „Akustika plius“ akustiko, dar nelabai suvokia, kas tai yra – painioja su pastato energinio naudingumo klase arba neskiria patalpų akustikos nuo garso izoliacijos. O statybų specialistams, ku...

Statybunaujienos.lt » SPRENDIMAI