2025 m. kovo 28 d. penktadienis, 1:23:54
Reklama  |  facebook

Technologinių procesų organizavimas garantuoja profesionalią pagalbą architektui, inžinieriui ir efektyvią veiklą užsakovui

2017-06-08 12:40
Logistikos, gamybos ar sandėliavimo pastatus valdantiems ir statantiems užsakovams svarbu gauti objektą, kuriame technologiniai procesai vyktų sklandžiai ir efektyviai, taupydami laiką, pinigus ir neapkraudami nereikalingais rūpesčiais, ištikus avarijoms ar kilus kitoms problemoms. Tam, kad architektai ir inžinieriai aiškiai suprastų, ko reikia užsakovui, kad projektuodami numatytų visa, ko reikia efektyviam technologiniam procesui, į pagalbą ateina technologai.
nuotrauka
„Sweco Lietuva“, projektuodama bendrovės „Akmenės cementas“ naują cemento gamybos liniją, pasiekė gerų rezultatų dirbdama sykiu su savo įmonės ir užsienio kompanijų technologais. Bendrovės „Sweco Lietuva“ vizualizacija


Minimos įmonės
Sweco Lietuva, UAB
„Išsiaiškinti užsakovo lūkesčius yra pirmas ir vienas iš svarbiausių projektavimo etapų. Šiame etape technologo dalyvavimas yra svarbus tuo, kad leidžia nustatyti statinio patalpų ar statinių išdėstymo seką pagal gamybos procesų eigą, optimalų įrangos išdėstymą, reikiamų švaros zonų, sprogimo ir gaisro atžvilgiu pavojingų patalpų, privažiavimų kelių išdėstymą“, – sako bendrovės „Sweco Lietuva“ projektų direktorius Valdas Babaliauskas, kalbėdamas apie technologo dalyvavimo svarbą procese.

Būtent šiame etape formuojamos užduotys kitiems projekto dalyviams leidžia nukreipti sprendinius teisinga linkme, taip nulemiant ir statybos kainą.

Kas yra technologas?

„Pagal normalią projektavimo darbų technologiją, nusistatant darbų grafiką ir užduotis tarp specialybių, – tai yra, kas, kam ir ką išduoda, – visada pirmiausia reikia nusistatyti, kas yra technologas, – sako bendrovės projektų direktorius Valdas Babaliauskas. – Tarkim, technologas administraciniam ar viešosios paskirties pastatui yra architektas; jei projektuojama transformatorinė pastotė, elektros skirstykla – bus elektros specialistas technologas; jeigu vandens nuotekų valykla, technologas bus vandentvarkos specialistas ir panašiai.“

Nuotraukoje – bendrovės „Sweco Lietuva“ projektų direktorius Valdas Babaliauskas

Technologijų gali būti įvairių: nuo naftos, chemijos produktų gamybos technologijos iki maisto, farmacinės ar kitos. Šias technologijas kuria atskiros srities specialistai – technologai. Investuotojai, pasirinkę jiems tinkamą technologiją, turi pasirūpinti, kad ta technologija galėtų tinkamai veikti, atsižvelgiant į technologijos keliamus reikalavimus (tinkamas sklypas, inžinerinis aprūpinimas, pastatai ir statiniai ir pan.). 


Jiems į pagalbą ateina architektai, inžinieriai, kurių priešakyje turi būti technologas. Pagrindinis technologo uždavinys yra išsiaiškinti specifinius technologijos poreikius ir suformuluoti užduotis architektui bei inžinieriams.

Kitu atveju, kai nėra sudėtingų technologinių procesų, technologas gamybos technologijos projektą rengia vadovaudamasis geriausia inžinerine praktika, savo ar užsakovo specialistų turimomis žiniomis. Technologas parengia įrangos išdėstymo brėžinius, suformuluoja užduotis tarpiniams skyriams, parengia aiškinamuosius raštus, atlieka kitus susijusius darbus. Paprastai tai yra autoservisai; skystų, birių, kietų medžiagų sandėliai ir saugojimo bazės; priėmimas iš geležinkelių ir autotransporto, elektrinių krautuvų įkrovimo stotys prie sandėlių; skysto kuro bazės, degalinės; dažymo ir miltelinio padengimo cechai; įvairios laboratorijos ir jų moksliniai kompleksai, kartono taros gamybos bei medienos apdirbimo ir baldų gamybos cechai; metalo apdirbimo cechai ir kitos paskirties objektai.
Technologinius procesus – brėžinius, aiškinamuosius raštus ir kitą būtiną informaciją projektavimui – technologijos grandinę tiekiant užsienio firmoms, Lietuvos technologų užduotis yra suprasti pateiktą technologiją, jos esmę ir pritaikyti tai Lietuvos standartams.

Šiuo atveju technologas talkina kaip vietos konsultantas, kuris žiūri, kaip išspręsti priešgaisrinės saugos, darbų saugos, kitus aktualius klausimus, nes sprendiniai privalo atitikti galiojančius normatyvinius dokumentus.

„Nustačius, pavyzdžiui, gamybos kategorijas patalpoms, sprendžiama apie atitikimą mūsų standartams, o jeigu reikia, informuojame technologijos tiekėją ir užsakovą apie reikalingus pakeitimus, – pasakoja V. Babaliauskas. – Mūsų technologas taip pat nustato, ar pakanka informacijos kitoms projekto dalims. Jeigu dar trūksta, užklausia tiekėją arba sprendžiama vietoje, ką daryti.“

Pasitaiko, kad gauta technologija nėra išbaigta. Šiuo atveju technologas imasi darbo pats arba išreikalauja papildymo, t.y. galutinio varianto.

Kai technologiją tiekia užsienio firmos, daugeliu atvejų neatitinka priešgaisriniai atstumai sklypo plane, todėl keičiasi vamzdynų ir kitos infrastuktūros dalys, kurias tenka koreguoti ir papildyti.

Kur slypi klaidos?


„Technologinę dalį galima pavadinti koncepcine, „užduodančia ritmą“ viso pastato sprendimams, kai net ir smulki klaida gali nulemti efektyvų arba ydingą pastato gyvavimą. Kai technologiniai procesai suplanuojami netinkamai arba toks planavimas nukeliamas į statybos etapą, – pastebi V. Babaliauskas, – galimas ne tik pastato priežiūros ir eksploatavimo pabrangimas, bet gali atsirasti ir inžinerinių sprendinių, priešgaisrinės saugos ar aplinkosaugos reikalavimų pažeidimų.“

Patirtis rodo, kad projektuotojo, rangovo ir užsakovo bendradarbiavimas tiesiogiai lemia ir pastato įrengimo, ir eksploatavimo sąnaudas. Technologinių sprendinių keitimas darbo projekto metu, bandymas savarankiškai apspręsti technologinius procesus ir laiku neinformuojant projektuotojų apie pakeitimus, pabrangina inžinerinių sistemų įrengimą, didina išlaidas koreguojant esamus sprendinius, gali turėti neigiamų pasekmių eksploatuojant pastatą.

Technologo vaidmuo

Užsakovas, planuodamas, pavyzdžiui, specifinę gamyklą, yra suinteresuotas gauti pastatą, parengtą efektyviai veiklai, tačiau ne visada architektams, inžinerinių sistemų projektuotojams pateikia pakankamai informacijos apie technologijas. Užsakovas pasirašo sutartį su architektu, tikėdamasis, kad bus išspręsti ir technologiniai procesai. Architektas, nebūdamas technologijos žinovu, ir bandydamas pats surinkti visą informaciją, tikėtina, praleistų detalių, kurios vėliau gali atsiliepti projekto kokybei ir pabranginti statybą ir eksploatavimą.

Todėl būtinas technologas, kuris įgyvendina ir vizualizuoja užsakovo lūkesčius, perteikia juos architektui ir kitiems inžinieriams projektuotojams, kurie dažniausiai nežino, koks, pavyzdžiui, elektros poreikis bandelėms orkaitėje iškepti, kiek sunaudoja vandens betono formavimo įrenginys ir pan.

„Technologas domisi technologiniu procesu, ieškodamas specifinės informacijos, bendrauja su užsakovu, įrangos tiekėju, domisi analogiškomis gamyklomis, eksploatavimo procesais ir kitose šalyse, – dalijasi V. Babaliauskas „Sweco Lietuva“ praktika, nes bendrovė, būdama tarptautine kompanija, turi stiprią technologų komandą, kuri gali konsultuotis su „Sweco“ įmonių grupės technologais. – Mūsų bendrovės projektuotojai, bendradarbiaudami su savais ir kitų kompanijų technologais, pasiekė gerų rezultatų projektuodami įvairių paskirčių gamybinius pastatus ir jų kompleksus, iš kurių būtų galima paminėti: bendrovės „Akmenės cementas“ naują cemento gamybos liniją; gamybinį „Vilniaus pergalės“ pastatą Vilniuje, perkeliant esamą technologiją į naują pastatą; įmonės „Vaderstad“ technikos prekybos ir aptarnavimo centrą Kėdainių rajone; taip pat autoservisus, sandėliavimo, logistikos ir kitos paskirties pastatus.“

Taigi, technologas aktyviai dalyvauja projektavimo procese, taip prisidėdamas prie to, kad komandos darbas būtų sklandus, sustyguotas.

„Taip pat labai svarbu, kad technologo dalyvavimas reiškia ir mažiau klaidų projekte arba jų visai nebelieka. Taip taupomas laikas, pateikiami efektyvūs sprendiniai, kurie užtikrina, kad projektas bus parengtas kokybiškai ir per trumpesnį laiką“, – apibendrindamas sako bendrovės „Sweco Lietuva“ projektų direktorius Valdas Babaliauskas. 

Statinio projekto sudėtyje tarp kitų projekto dalių technologija taip pat yra įvardinta. Tai, anot V. Babaliausko, gerai; tačiau blogai tai, kad technologai – pagal dabar galiojančią tvarką, – yra neatestuoti specialistai, tad šį darbą gali dirbti bet koks specialistas. Bendrovės „Sweco Lietuva“ atstovo nuomone, tokia situacija yra taisytina, nes technologo atsakomybė ir darbo svarba – labai dideli.  

Bendrovės „Sweco Lietuva“ iliustr.

Statybunaujienos.lt



SPRENDIMAI

nuotrauka
2025-02-28 09:30
Vos nutirpus sniegui miestų erdvėse pradeda plušėti apželdintojai, ir patys pradedame galvoti, kaip atgaivinti namų aplinką. Įprastai ieškome tokių augalų, kurie kuo greičiau sužaliuotų, būtų lengvai prižiūrimi, džiugintų akį, tačiau kraštovaizdžio dizainerė Ingrida Vainauskienė atkreipia dėmesį, ka...
nuotrauka
2025-01-22 16:48
Naujieji metai įkvepia ne tik asmeniniams pasiekimams, bet ir pokyčiams namuose. Kaip rodo „Google“ paieškos rezultatų statistika, informacijos apie namų atnaujinimą ir remontą lietuviai aktyviausiai ieško būtent metų pradžioje.
nuotrauka
2025-01-08 08:34
Lietuvoje jau yra daugiau kaip 124 tūkst. gaminančių vartotojų, didžioji dalis jų – saulės elektrines ant savo namų stogų įsirengę gyventojai. Kiekvieną mėnesį „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prie tinklo prijungia apie 3 tūkst. naujų gaminančių vartotojų, tačiau ne visi elektrines ant stogų ...
nuotrauka
2024-12-27 15:20
Šilumos siurbliai – viena iš pažangiausių ir efektyviausių šiuolaikinių šildymo technologijų, kurią dažniausiai renkasi naujos statybos namus įsirenginėjantys naujakuriai. Tačiau juos kaip ekologiškesnę ir patogesnę alternatyvą vis dažniau renkasi ir senos statybos pastatų savininkai.
nuotrauka
2024-12-06 09:44
Renovuodami senesnės statybos privačius būstus gyventojai susiduria su dvejopu iššūkiu: kaip juos paversti modernesniais ir drauge padidinti energijos vartojimo efektyvumą, kad po remonto namai džiugintų ne tik savo estetika, bet ir mažesnėmis sąskaitomis už dujas?
nuotrauka
2024-11-29 11:26
Lietuvos verslininkai, planuojantys nekilnojamojo turto projektus, dažnai susiduria su iššūkiais jau pradiniuose etapuose. Netinkamai įvertintos sklypo galimybės, apribojimai, biurokratija ar aplinkos veiksniai gali lemti didžiulius finansinius nuostolius ir projekto vėlavimą.
nuotrauka
2024-11-29 11:08
Lauko žaliuzės tarnauja kaip dvejopos paskirties architektūrinis elementas. Pirmoji funkcija – estetinė. Gerai priderintos prie lauko fasado, jos tampa puikia namo ar pastato eksterjero dalimi. Antroji funkcija – praktinė. Lauko žaliuzės apsaugo patalpas nuo perkaitimo ir intensyvios saulės šviesos,...
nuotrauka
2024-11-26 14:03
Vilniaus būsto rinkoje terasiniai butai yra retenybė, sudaranti vos apie 2 proc. visos butų pasiūlos. Šiuo metu iš bendros 4 850 butų pasiūlos sostinėje yra tik apie 100 terasinių butų. Vidutinė terasinio buto kvadratinio metro kaina siekia apie 4 250 Eur – tai yra 25 proc. daugiau nei vidutinė kain...
nuotrauka
2024-11-25 10:17
Periodiškai iškyla atvejų, kai įvykdomos didelės apimties vagystės iš gyvenamųjų namų ir butų, o tai kelia klausimą – ar mūsų namai iš tiesų yra saugūs? Nors statistika rodo, kad vagysčių, padarytų įsibraunant į gyvenamąsias patalpas, mažėja, bendras tokių nusikaltimų skaičius vis dar išlieka reikšm...
nuotrauka
2024-11-04 13:17
Individualių namų kvartaluose priedangų tinklas nėra toks tankus kaip daugiabučių namų rajonuose, todėl svarbu žinoti, kurios vietos namuose yra saugiausios – jau esančias patalpas galima pritaikyti taip, kad jose būtų galima pasislėpti ekstremalios situacijos metu. Vilniaus miesto savivaldybė kartu...
nuotrauka
2024-10-17 07:52
Atvėsus orams sandarinimo darbai, naudojant poliuretano putas, tampa sudėtingesniais. Sandarinami paviršiai yra vėsūs ar net šalti. Tai turi įtakos ne tik sandarinimo kokybei, bet yra labai svarbi ir paties PU putų balionėlio temperatūra, kuri turi būti mažiausiai +5 °C .
nuotrauka
2024-10-16 11:49
Siekdami mažinti poveikį aplinkai ir sutaupyti, vis daugiau namus įsirenginėjančių gyventojų ieško išmanių sprendimų. Ant stogo įrengta saulės elektrinė, šilumos siurbliai ar mažesnes elektros kainas užtikrinantys energijos kaupikliai – šiandien prie poreikių prisitaikantys ir energijos vartojimą op...
nuotrauka
2024-10-15 12:25
Prasidedant šildymo sezonui Lietuvoje vieni gyventojai jo laukia, kiti nerimauja dėl didėsiančių komunalinių paslaugų sąskaitų. Specialistai teigia, kad šilumos energiją galima ir reikia taupyti. Kokios paprastos priemonės namuose gali padėti taupyti šilumos energiją ir sumažinti šildymo sąskaitas p...
nuotrauka
2024-09-20 09:58
Pirmieji vėsūs rudens vakarai negailestingai priminė, kad šiltos ir saulėtos dienos greitai bus tik malonus prisiminimas, ir vis daugiau laiko teks praleisti patalpose. Tad rugsėjį vis dažniau pagalvojama apie namų atnaujinimą, kad būtų kuo maloniau leisti juose šaltus, tamsius vėlyvo rudens, žiemos...
nuotrauka
2024-08-29 11:58
Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama virš 3 tūkst. saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų. „Energijos skirstymo operatoriaus" (ESO) ekspertų teigimu, tapti gaminančiais vartotojais ir taip sumažinti sąnaudas už elektros energ...
nuotrauka
2024-08-26 07:34
Montavimo putos dažniausiai naudojamos montuojant langus ir duris, kai reikia sandarinti ir tvirtinti. Todėl renkantis putas, meistrai įvertina svarbiausius aspektus: šilumos pralaidumą – kiek efektyviai saugo pastate šilumą; antrinį plėtimąsi – geriausias 20–30 %, kad būtų patogu išpūsti į siauresn...
nuotrauka
2024-07-31 08:12
SOUDAL pristato purškiamą termoizoliaciją įvairiems statybos darbams. Tai patogiai ir ekonomiškai naudojamos priemonės, užtikrinančios darbų kokybę.
nuotrauka
2024-07-19 08:32
Aplinkos projektų valdymo agentūros duomenimis, šiuo metu Lietuvoje renovuojama per 1200 daugiabučių, o jau surenovuota – kiek daugiau nei 3700. Tai siekia vos 12,4 proc. šalies daugiabučių, tad norint pasiekti klimato kaitos padarinių švelninimo tikslus, būtina spartinti renovacijos tempą. Atnaujin...
nuotrauka
2024-07-04 07:44
Nuotekų šalinimo garsai, pavyzdžiui, nuleidžiant vandenį tualete ar išleidžiant iš vonios, gali būti itin stiprūs ir trikdantys gyventojų ir net kaimynų ramybę bei komfortą. Pirmaujanti tarptautinė plastikinių vamzdynų sprendimų gamintoja „Pipelife“ sukūrė sistemą „Master3Plus“, kuri itin efektyviai...
nuotrauka
2024-07-01 15:14
Išmanių namų sprendimų paklausa nuolat auga – namų šeimininkai nori gyventi ne tik gražiau, bet ir išmaniau. Viena populiariausių sistemų, galinčių atliepti net ir sudėtingiausius išmanesnių namų poreikius, yra KNX. Tad jei ketinate rinktis būtent tokį sprendimą, šiame straipsnyje sužinosite svarbia...

Statybunaujienos.lt » SPRENDIMAI