2024 gegužės 31 d. penktadienis, 2:24
Reklama  |  facebook

Turto vertintojų bendruomenė įspėja: vertinimo rinkai gresia sumaištis

2023-12-19 09:38
Šiandien, antradienį, Seime planuojama svarstyti Privalomojo turto vertinimo įstatymo projektą, kuriam prieštarauja visos trys turto ir verslo vertintojus vienijančios profesinės organizacijos. Jų teigimu, naujasis įstatymas atvers galimybę dirbtinai išpūsti ar sumažinti vertinamo turto kainą bei atneš sumaištį į rinką, kurios paslaugomis kasmet pasinaudoja per 60 tūkst. šalies gyventojų ir įmonių.
nuotrauka
Freepik nuotr.


Minimos įmonės
Lietuvos turto vertintojų asociacija,
Spinter tyrimai, UAB
NŽT (Nacionalinė žemės tarnyba, nuo 2023 m. – prie Aplinkos ministerijos),
Lietuvos turtą ir verslą vertinančių įmonių asociacija,
Lietuvos vertintojų rūmai,

„Projekto autoriai žarstosi skambiomis frazėmis, kad vietoj valstybinio rinkos reguliavimo bus įteisinta profesinė savivalda. Tačiau kokia gali būti savivalda, jei narystė profesinėje savivaldos organizacijoje nebus privaloma. Šios organizacijos nariai privalės atitikti kvalifikacijos reikalavimus ir gauti vertintojų atestatus. Tačiau tie paslaugų užsakovai, kurie norės neobjektyvaus vertės padidinimo ar sumažinimo, sėkmingai naudosis kitų vertintojų, nepriklausančių savivaldos organizacijai, paslaugomis – jokie reikalavimai tokių „vertintojų“ kvalifikacijai nėra keliami“, – stebisi pranešime cituojamas Lietuvos turto vertintojų asociacijos prezidentas Tauras Antanas Tupinis.

Turto deklaracijas patvirtins „savi“ vertintojai?

Lietuvos vertintojų rūmų valdybos pirmininkės Irmantos Krikščiūnienės teigimu, svarstomas įstatymo projektas atvers dvigubą landą korupcijai bei galimybei dirbtinai išpūsti ar sumažinti vertinamo turto kainą.

„Pirma, vertinti turtą ar verslą galės jokios kvalifikacijos neturintys asmenys. Kas gali paneigti, kad tokia „tvarka“ yra suinteresuoti ir kai kurie politikai, kuriems privalu teikti turto deklaracijas – juk patogu, kai deklaracijoje pateiktų duomenų tikrumą patvirtina bet koks vertintoju prisistatantis „savas“ žmogus, kuris ir po neobjektyvių vertinimų galės toliau sėkmingai užsiimti šia veikla“, – sako pranešime pacituota I. Krikščiūnienė.

Antra, projekte numatoma administracinės nuobaudos už netinkamai suteiktas vertinimo paslaugas, I. Krikščiūnienės teigimu, niekaip neatgrasys nesąžiningų rinkos dalyvių.

„Paprastas pavyzdys. Norintys pasipelnyti nekvalifikuoti veikėjai savo vertinimo paslaugą įkainos, pavyzdžiui, 1000 Eur, į šį įkainį jau įskaičiuodami būsimos 200 ar 500 Eur baudos dydį. Net ir „susirinkęs“ keletą nuobaudų, rinkos dalyvis ir toliau galės teikti vertinimo paslaugas. Be to, rinkos priežiūros institucijos skirtą nuobaudą bus galima skųsti administraciniam teismui – teismai savo ruožtu turės skirti ekspertizes ir svarstyti, ar konkretus turto objektas įvertintas laikantis tarptautinių vertinimo standartų“, – teigia Lietuvos vertintojų rūmų valdybos vadovė.

Prieštarauja ir valstybės institucijos

Lietuvos turtą ir verslą vertinančių įmonių asociacijos valdybos pirmininko Kęstučio Kristinaičio teigimu, net kelerius metus Finansų ministerijos brandintas įstatymo projektas LR Seimui buvo pateiktas su gausybe spragų.

„6 puslapių apimties įstatymo projektas sulaukė net 117 puslapių pastabų, gautų iš įvairių institucijų – akivaizdu, kad teisės aktas yra visiškai „žalias“ ir neparuoštas. Projektui gausybę pastabų turi ne tik vertintojų bendruomenė, bet ir valstybinės institucijos – Registrų centras, Nacionalinė žemės tarnyba bei kitos “, – pastebi pranešime cituojamas K. Kristinaitis.

Nacionalinė žemės tarnyba rašte Seimui išreiškė nuogąstavimus, kad priėmus naująjį įstatymo projektą gali būti manipuliuojama nuvertinant valstybės nuosavybėje esančius žemės sklypus. Pagal projektą, ginčyti vertintojų nustatyto turto vertę būtų galima tik teismine tvarka. Tarnybos manymu, toks reguliavimas sudarys prielaidą valstybinės žemės sklypus įsigyti ar išsinuomoti pigiau nei reali turto rinkos vertė, o kaskart dėl abejotinai nustatytos vertės kreiptis į teismą būtų neracionalus resursų švaistymas.

„Valstybės institucijų argumentai turėtų būti vertinami ypač rimtai. Juk su neapgalvotų reformų padariniais susidurs ne tik privatus sektorius – namų ūkiai ar verslas. Turime ir viešąjį sektorių, kuris valdo mūsų visų turtą, sudaro sandorius ir iš anksto identifikuoja grėsmę, kad vertinimai gali būti neobjektyvūs, ne valstybės naudai“, – sako K. Kristinaitis.

Prašo įteisinti profesinę savivaldą

Turto ir verslo vertintojų organizacijų vadovų nuomone, įstatymo projekto svarstymo eiga Seime kelia abejonių dėl kai kurių politikų suinteresuotumo palikti erdvės neobjektyviam turto vertinimui.

„Seimo Ekonomikos komitetas pateikė daug alternatyvių korekcijų projektui atsižvelgdamas į vertintojų bendruomenės pastabas, tačiau Biudžeto ir Finansų komitetas siūlymus ignoravo. Seimo narių Eugenijaus Gentvilo ir Kazio Starkevičiaus iniciatyva įregistruota dar viena įstatymo projekto alternatyva, pagal kurią būtų įteisinta reali profesinė savivalda – šią alternatyvą Biudžeto ir Finansų komitetas taip pat nutarė atmesti. Matome žūtbūtinį norą šventinio šurmulio periodu patvirtinti tokį įstatymo projektą, kuris sąžiningai veikiantiems rinkos dalyviams taps Damoklo kardu. Visgi turime vilties, kad dauguma Seimo narių balsuodami palaikys E. Gentvilo, K. Starkevičiaus ir Ekonomikos komiteto narių siūlomas alternatyvas“, – sako Kęstutis Kristinaitis.

Visos trys turto ir verslo vertintojus vienijančios organizacijos sutinka, kad dabartinis valstybinis rinkos reguliavimas yra neefektyvus, tad jį būtina keisti.

Iš kairės: Tauras Antanas Tupinis, Irmanta Krikščiūnienė, Kęstutis Kristinaitis. Lietuvos turto vertintojų asociacijos nuotr.

Tauras Antanas Tupinis, Irmanta Krikščiūnienė, Kęstutis Kristinaitis. Lietuvos turto vertintojų asociacijos nuotr.

„Deja, naujasis projektas atneš dar daugiau chaoso. Nekart siūlėme, kad valstybinį reguliavimą pakeistų reali profesinė savivalda – vertintojais galėtų būti tik asmenys, priklausantys savivaldos organizacijai, atitinkantys profesinės kvalifikacijos reikalavimus ir turintys vertintojo atestacijos pažymėjimą. Taip būtų įteisinta profesinė savivalda, sėkmingai veikianti daugelyje Vakarų Europos valstybių“, – sako Lietuvos turto vertintojų asociacijos vadovas T. A. Tupinis.

Pasak jo, būtent to trūksta dabar svarstomame įstatymo projekte, kurį priėmus rinka būtų padalyta į dvi dalis: „Vienoje veiktų tik kvalifikuoti turto vertintojai, kurių veiklą prižiūrėtų savivaldos organizacija, kitoje – jokios kvalifikacijos neturintys asmenys, kurių veiklos niekas neprižiūrėtų. Retorinis klausimas – kieno paslaugomis tokiu atveju norėtų naudotis asmenys, kuriems rūpi ne objektyvus įvertinimas, o turto vertės išpūtimas ar sumažinimas?“.

Daugelis šalies gyventojų taip pat mano, kad turtą turėtų vertinti tik kvalifikuoti asmenys. „Spinter tyrimų“ apklausos duomenimis, už tai, kad turtą vertintų tik kvalifikuoti specialistai, pasisako 74 proc. gyventojų. 9 proc. mano, kad turto vertinimo paslaugą galėtų atlikti ir nekvalifikuoti asmenys, o 17 proc. šiuo klausimu neturi nuomonės. „Spinter tyrimai“ apklausą atliko gegužės 19-26 dienomis, joje dalyvavo 1009 asmenys nuo 18 iki 75 metų. 
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2024-05-30 14:52
Nekilnojamo turto (NT) skelbimų portalų statistika rodo, kad lietuviai aktyviausiai būstų ieškoti pradeda pavasarį. Tačiau aukštos bankinės palūkanos lietuvių elgseną koreguoja – šių metų kovo mėnesio metinis naujų būsto paskolų apimčių kritimas Lietuvoje buvo didžiausias nuo 2023 m. gegužės mėnesio...
nuotrauka
2024-05-30 14:38
Sostinės A. Goštauto kvartalas, kur Turto bankas plėtoja didžiausią valstybės biurų projektą, šiuo metu atrodo nykiai, tačiau, pasak vyriausiosios Vilniaus architektės Lauros Kairienės, turi didžiulį potencialą sukurti reprezentatyvią valdžios institucijų būstinę, kokybiškai išplėsti vaikščiojamąją ...
nuotrauka
2024-05-30 09:52
Tikslieji mokslai, tokie kaip matematika ar fizika, nemažai daliai Lietuvos moksleivių yra tapę galvos skausmu, o tai daro įtaką ne tik patikrinimų ar egzaminų rezultatams, bet ir būsimiems profesiniams pasirinkimams. Darbdavių atstovai pastebi, kad moksleiviai retai supranta, kaip šiuos mokslus pri...
nuotrauka
2024-05-30 09:33
Šią savaitę Vilniaus Gedimino prospekte nukritęs balkonas dar kartą priminė apie prastos būklės balkonų keliamas grėsmes tiek praeiviams, tiek daugiabučių gyventojams. Daugiabučių priežiūra ir administravimu užsiimančios „Civinity Namai" statinių techninės priežiūros specialistas Povilas Lysiukas pe...
nuotrauka
2024-05-29 15:09
Kiekvienas savo namuose norime jaustis saugiai, o kur nors išvykę – būti ramūs, kad saugūs išliks ir jie. Interjero dizainerė dalijasi keturiais paprastais ir nebrangiais sprendimais, kurie padės užtikrinti namų saugumą atostogų metu.
nuotrauka
2024-05-29 11:02
Lietuvos oro uostai (LTOU) ir Lietuvos architektų sąjunga pasirašė architektūrinių idėjų konkurso organizavimo paslaugų sutartį. LTOU kartu su šalies ekspertais iki šių metų pabaigos arba kitų pradžioje siekia atrinkti ir vėliau įgyvendinti geriausias architektų idėjas iki 2028 metų pabaigos planuoj...
nuotrauka
2024-05-29 09:45
Stiprindama Nacionalinės žemės tarnybos prie Aplinkos ministerijos (NŽT) prižiūrimų ūkio subjektų kontrolę NŽT nustatė galimus matininko dokumentų klastojimo atvejus ir dėl jų kreipėsi į Kauno apygardos prokuratūrą.
nuotrauka
2024-05-28 10:55
Nuo pat karo Ukrainoje pradžios dažnas nerimauja ir dėl savo šalies saugumo – kaip gintų ją arba kur slėptųsi nuo pavojų, jei iškiltų grėsmė. Viena svarbiausių apsisaugojimo priemonių karo metu yra pastatuose įrengtos slėptuvės, kuriose nuo sprogimo gali slėptis šimtai žmonių. Apie tai, ar įmanoma t...
nuotrauka
2024-05-28 10:35
Valstybės kontrolės Europos Sąjungos (ES) investicijų audito departamentas atliko 2014–2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos įgyvendinimui sukurtos valdymo ir kontrolės sistemos veikimo, sąskaitose pateiktos informacijos ir 2022 m. liepos 1 d. - 2023 m. birželio 30 d. laikotar...
nuotrauka
2024-05-28 10:22
Europos Sąjunga didina kovos su klimato kaita apsukas. Dar 2023 m. priimta nauja Energijos vartojimo efektyvumo direktyvos (ENEF) versija gerokai išplečia šios taikymo ribas, taip pat kelia ambicingesnius tikslus dėl energetinių išteklių nešvaistymo. Įgyvendinti reikalavimus lieka ne tiek ir daug la...
nuotrauka
2024-05-28 09:37
Netrukus prasidės naujos irklavimo bazės Neries krantinėje projektavimo darbai. Šiuolaikiškos ir modernios irklavimo bazės projektavimo darbų sutartis pasirašyta su bendrove „Aketuri architektai“. Naujoji sportinė ir neformaliojo ugdymo erdvė iškils buvusios irklavimo bazės vietoje, netoli Olimpieči...
nuotrauka
2024-05-27 10:34
Praėjusią savaitę „Via Lietuva" pasirašė sutartį dėl paskutiniosios kelio „Via Baltica" nuo Marijampolės iki Lenkijos sienos atkarpos rekonstrukcijos darbų atlikimo. Planuojama, kad intensyvūs modernizavimo darbai šiame kelio ruože turėtų prasidėti jau birželio pradžioje, baigtis – kitų metų antroje...
nuotrauka
2024-05-27 10:04
Aplinkos ministerija informavo vandentvarkos įmones, kad nuo š. m. liepos 1 d. jos galės priimti nuotekas iš nuotekų vežėjų tik jeigu bus pateikti duomenys Nuotekų tvarkymo informacinėje sistemoje (NTIS).
nuotrauka
2024-05-24 16:57
Ketvirtadienį Vilniuje INVEGOS iniciatyva surengta konferencija „Daugiabučių namų modernizavimo fondo ateitis". Joje, be kitų šios srities ekspertų, dalyvavo ir Europos Komisijos atstovas Andreas von Busch, pabrėžęs, kad iki 2030 m. bus siekiama padvigubinti pastatų renovacijos apimtis, ženklias inv...
nuotrauka
2024-05-24 11:36
Per pirmąsias tris savaites nuo finansinės priemonės „Milijardas verslui" starto įmonės suskubo aktyviai teikti paraiškas finansavimui gauti. Nacionalinė plėtros įstaiga INVEGA sulaukė 25 paraiškų paskoloms, kurių bendra prašoma suma viršija 1 mlrd. eurų, tad nuo šiol klientų teikiamos paraiškos sko...
nuotrauka
2024-05-24 11:08
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimo bandymo papirkti Aplinkos apsaugos departamento (AAD) darbuotoją. Įtarimai šiuo metu pareikšti vienam asmeniui.
nuotrauka
2024-05-23 15:43
Vienuoliktajame Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) suvažiavime gegužės 23 d. antrajai ketverių metų LPK prezidento kadencijai išrinktas Vidmantas Janulevičius.
nuotrauka
2024-05-23 10:55
Kaip pranešė Finansų ministerija, VĮ Turto bankas, centralizuotai valdantis administracinės paskirties valstybės nekilnojamąjį turtą, turi naują vadovą. Nuo šių metų gegužės 22 d., laimėjęs Finansų ministerijos paskelbtą konkursą, VĮ Turto banko generalinio direktoriaus pareigas pradeda eiti Gintara...
nuotrauka
2024-05-23 10:39
Nuo 2025 m. daugiau nei du aukštus turinčiuose daugiabučiuose namuose SND balionai negalės būti naudojami. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) primena apie galimybę pasinaudoti valstybės parama ir daugiabučiuose namuose atsisakyti suskystintų naftos dujų (SND) balionų, juos pakeičiant kitais e...
nuotrauka
2024-05-23 10:29
Tvarumas nekilnojamojo turto (NT) ir statybų rinkai šiandien aktualus kaip niekada. Tačiau tvari sektoriaus strategija gali būti sutelkta ne tik į atliekų, neigiamo poveikio aplinkai ir CO2 mažinimą, žaliųjų sprendimų bei atsinaujinančios energijos naudojimą, bet ir teritorijų konversiją. Tai – tars...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos