2021 liepos 26 d. pirmadienis, 7:18
Reklama  |  facebook

Tvari statyba: susitelkus į energijos vartojimo mažinimą, nuošalėje liko energijos poreikis medžiagoms gaminti

2021-06-28 07:14
Vienas iš pagrindinių pastato elementų yra išorinė atitvara arba siena. Todėl suprantamas specialistų dėmesys, ieškant efektyviausių sprendinių. Šios paieškos tapo dar aktualesnės nuo metų pradžios įsigaliojus reikalavimui statyti tik A++ energinio naudingumo pastatus.
nuotrauka
„Mapid LT“ nuotr.


Minimos įmonės
Mapid LT, UAB

„Sprendinių paieškos aktualios ne tik dėl A++ klasės reikalavimų. Dėmesio centre yra žmonės: patalpose jie praleidžia didelę savo gyvenimo dalį būdami, dirbdami, mokydamiesi, sportuodami ar užsiimdami kita veikla. Todėl yra svarbu ne tik statyti pastatus, kurie atitiktų normatyvus, keliamus A++ klasės pastatams, bet statyti tokius, kuriuose žmogui būtų komfortiška, sveika. Svarbus siekinys – statinių santarvė su aplinka, su gamta“, – tvirtina bendrovės „Mapid LT“ statybos direktorius Vladislav Lomeckij.

Šiame kontekste svarbūs aspektai yra tvari statyba, ekologija, pagaliau – ekonominė logika, kuri griežtai brėžia ribą iki per didelių sąnaudų, kai išlaidos neduoda pageidaujamo efektyvumo. Taigi – būtina rasti pusiausvyrą tarp naujų, racionalių statybos technologijų, kuriomis galima įgyvendinti keliamus įstatymų reikalavimus, ir vartotojų lūkesčių, kurie dažnai statybų metu kinta.

Griežtėjantys aplinkosauginiai reikalavimai yra dar viena šio konteksto dedamoji. Pasaulio statybos pramonė ir patys pastatai išskiria apie 40 proc. viso išskiriamo anglies dioksido kiekio. Todėl pastatai ir statyba yra laikomi vienais iš didžiausių planetos teršėjų.

„Projektuojant ir statant pastatus naudojamos labai įvairios statybinės medžiagos. Statybų procese įgyvendinami skirtingi inžineriniai sprendiniai, kurie daro didelę įtaką žmonių saugai, komfortui, darbingumui patalpose. Svarbu atsiminti, kad pastatai – ilgalaikis produktas, todėl būtina atsižvelgti į statinių efektyvumą, ilgaamžiškumą, estetinį vaizdą, būsimas eksploatavimo savybes ir rodiklius, tokius kaip kaina, remonto paprastumas, patikimumas“, – vardina Vladislav Lomeckij.

Sektorius gręžiasi į medžiagų perdirbimą ir tvarių medžiagų gamybą

Miestai plečiasi, tad daugėja ir pastatų. Nuo 2021 m. sausio 1 d. Lietuvoje įsigaliojo reikalavimas, kad projektuojami ir statomi pastatai turi tenkinti A++ energinės klasės pastatams keliamus reikalavimus. Įvertinant tvarumą, griežtinamus energijos taupymo reikalavimus, tampa aišku, kad seni metodai statyboje nebetinka – būtina ieškoti naujų sprendimų.

 

„Mažinant energijos sąnaudas, reikėtų ieškoti tokių konstrukcijų ir sprendinių, kurie ne tik būtų pagaminti iš perdirbtų medžiagų, bet reikėtų rinktis medžiagas, kurios yra mažiausiai nutolusios nuo statybvietės“, –
neabejoja bendrovės „Mapid LT
statybos direktorius Vladislav LOMECKIJ.

„Tam į statybą ir į pastatus būtina žiūrėti kaip į visumą elementų, kurie sudaro sistemą: tad svarbus yra kiekvienas elementas, nes ir vieno elemento tobulinimas arba, priešingai, neįvertinimas, – keičia visą sistemą“, – sako V. Lomeckij, akcentuodamas tvarios statybos konteksto svarbą.

Tvari statyba pirmiausia verčia atsigręžti į aplinkosaugą – statyti taip, kad pastatas būtų kuo mažiau kenksmingas aplinkai ir darytų jai kaip įmanoma mažesnį neigiamą poveikį. Statant tvarius pastatus, vertinama ne tik pastatų eksploatacijos metu sunaudojama energija, bet ir statybos proceso, ir medžiagų gamybai reikalingos energijos sąnaudos. Tvari statyba glaudžiai susijusi su racionaliu sąnaudų naudojimu bei jų mažinimu, tiek kalbant apie energiją, tiek ir apie statybos atliekas.

„Mažinant energijos sąnaudas, reikėtų ieškoti tokių konstrukcijų ir sprendinių, kurie ne tik būtų pagaminti iš perdirbtų medžiagų, bet reikėtų rinktis medžiagas, kurios yra mažiausiai nutolusios nuo statybvietės“, – neabejoja „Mapid LT“ statybos vadovas.

Šią problemą yra įvardinęs ir Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas Dalius Gedvilas, pastebėdamas, kad dabar statybų sektoriaus įmonės nėra įpareigotos elgtis tvariai ir rūpintis žiedinės ekonomikos principais. Jo žodžiais, prioritetas šiuo metu teikiamas estetikai ir pastato išbaigtumui, tačiau situacija turi keistis, o to pasiekti galima šiais būdais: „Pirma, sukurti specialų investicinį fondą, remiantį medžiagų perdirbimą ir tvarių medžiagų gamybą. Antra, teisės aktais numatyti ir statybos medžiagų pasą, žymintį naudojamų medžiagų perdirbamumo indeksą.“

Kodėl pavojinga vertinti vien šilumos izoliacijos sluoksnio storį

Akcentuojant energijos vartojimo sutaupymus, kaip pastebi V. Lomeckij, būtina įvertinti visas dedamąsias, nes kaip tik atskirų faktorių visuma keičia visą sistemą.

Siekiant didelių sutaupymų ir kuo labiau mažinant CO2 kiekius eksploatavimo metu, galima įrengti storą sienos šilumos izoliacijos sluoksnį. Tačiau tokia statyba toli gražu nebus tvari, nes didesniam šiluminės izoliacijos kiekiui pagaminti bus sunaudojama daugiau energijos, tokiu būdu išmetamas CO2 kiekis padidėja gamybos metu.

„Statyboje svarbu surasti optimalų šilumos izoliacijos sluoksnio storį, vertinant ne tik eksploatavimą, bet ir gamybos procesus“, – sako „Mapid LT“ atstovas. Taigi tai yra investicija, kuri turi būti įvertinta keliais aspektais. Ir pastaruoju metu itin svarbiu tampa aplinkosauginis aspektas, kuris rodo, kad geriausia naudoti perdirbtas medžiagas: atliekos ne išmetamos, o perdirbamos, ir nebereikia pradinės žaliavos.

Todėl V. Lomeckij, kaip jaunosios statybos specialistų kartos atstovas, tiki, kad statybos pramonės ateitis yra žalių pastatų statyba.

Abejoja reglamentų racionalumu

Kalbėdamas apie reglamentų ir realios situacijos sąveiką, V. Lomeckij abejoja, ar įstatymuose ir STR nurodyti reikalavimai yra racionalūs, nes nevertinama medžiagų kaina, statybos darbų specifika ar poveikis aplinkai.

„Praktika rodo, kad projektuojant racionalias atitvaras nepakanka vien tik laikytis reikalavimų, nes siekiant kuo didesnio efektyvumo, šilumos išsaugojimas per išorines atitvaras turėtų būti dar geresnis nei numatyta reglamente, – sako V. Lomeckij, pastebėdamas, kad valstybė neskatina rinktis medžiagų su mažesniu poveikiu aplinkai, neriboja medžiagų naudojimo. – Kai valstybė nereguliuoja, veikia rinkos principai ir laimi sprendimas, kuris sukuria didžiausią vertę dabar, negalvojant apie ilgesnį laiką ir poveikį aplinkai. Juk investuotojui nėra poreikio siekti geresnių aplinkosauginių rezultatų, nes eksploatacines sąnaudas ateityje padengs pastato naudotojas.“

Kalbėdamas apie šių metų naujovę – privalomus A++ energinės klasės reikalavimus, V. Lomecij pastebi, kad valstybė turėtų skatinti statybą, kuri darytų kuo mažesnį poveikį aplinkai. Tada statyboje naudojamos medžiagos privalėtų turėti ne tik saugaus naudojimo, bet aplinkosaugos deklaraciją.

„Šiuo metu labiausiai skatinama diegti energijos gamybos priemones, kurios naudoja arba gamina energiją iš atsinaujinančių šaltinių: saulės ir vėjo elektrinės, šilumos siurbliai, šilumos kolektoriai. Tačiau mažai kreipiamas dėmesys į energijos poreikį medžiagoms gaminti“, – pastebi paradoksą bendrovės „Mapid LT“ statybos direktorius Vladislav Lomeckij. 

„Mapid LT“ nuotr.

Statybunaujienos.lt
SPRENDIMAI

nuotrauka
2021-07-16 06:33
Saulės elektrinės montavimo ant namo stogo sąnaudos sudaro reikšmingą dalį visos saulės jėgainės kainos. Specialistai tvirtina, kad turint aiškias instrukcijas, saulės elektrinę ant savo namo stogo paprastai gali susimontuoti kiekvienas nagingesnis žmogus.
nuotrauka
2021-07-14 08:07
Alinant karščiams vis dažniau pagalvojame, kaip būtų gera gyventi namuose, kuriuose žiemą šilta, o vasarą – vėsu. UAB ROCKWOOL techninis vadovas dr. Andrius Buska tvirtina, kad tai tikrai įmanoma – tereikia statant ir įrengiant namus dėmesio skirti ne vien estetikai, bet ir pritaikyti keletą sprendi...
nuotrauka
2021-07-07 07:58
Net energiškai efektyviuose namuose gyventojai kartais priversti klausytis iš kaimyninių butų sklindančių garsų ar gatvės triukšmo. Vienas iš būdų padidinti akustinį komfortą – garsą izoliuojantys langai.
nuotrauka
2021-06-17 07:15
Nuo senų laikų didesnių dvarų, rūmų stogai buvo dengiami vario, žalvario ar cinkuota skarda. Ši šimtmečius menanti tradicija, tik su gerokai patobulintomis medžiagomis, išlieka populiari ir šiomis dienomis – ypač tai pastebima apsižvalgius ne tik po naujai statomų, modernių namų kvartalus, bet ir Li...
nuotrauka
2021-06-15 08:05
Vienas greičiausiai kintančių gyvenamosios aplinkos taršos šaltinių yra triukšmas. Miesto transporto, buitinių prietaisų, garso ir vaizdo aparatūros sukuriamo triukšmo lygis per pastaruosius 15–20 metų padidėjo net 10 decibelų. Žmogaus ausis tai suvokia kaip du kartus didesnį triukšmą.
nuotrauka
2021-06-14 07:18
Statybų įmonės dažnai giriasi A++ energinės klasės pastatais. Tačiau nemaža dalis pastatų realiai neatitinka deklaruojamų savybių. Sumažinti pažeidimų skaičių galėtų griežtesnė sertifikavimo kontrolė ir pirkėjų reiklumas, siekiant įsitikinti, ar gauna tai, už ką sumokėjo.
nuotrauka
2021-06-11 07:20
Garsą sugerianti tekstilė patalpoms – nauja realybė. Iš poliesterio siūlų išaustam ir poliuretanu padengtam audiniui tokių savybių suteikė ypatinga technologija: 250 tūkst. mikroperforacijų 1 kv. m užtikrina, kad akustinės CLIPSO lubos sugers net iki 90% garso.
nuotrauka
2021-06-09 13:14
Triukšmas – viena opiausių mūsų laikų aplinkosaugos ir visuomenės sveikatos problemų. Triukšmas neleidžia susikaupti, vargina, neigiamai veikia leidžiant laiką viešosiose, visuomeninėse erdvėse bei biuruose, todėl būdų, kaip efektyviai slopinti triukšmą, reikia ieškoti jau ankstyvuosiuose pastatų pr...
nuotrauka
2021-06-08 08:37
Šilumos izoliacija naudojama visur, kur siekiama išvengti patalpų mikroklimato kaitos dėl vidaus ir išorės temperatūrų skirtumo, kai šiluma prarandama dėl mainų per atitvaras, besiribojančias su išore.
nuotrauka
2021-06-01 06:47
Netinkamos pastatų konstrukcijos, nesandarumai veikia kaip kanalai, kuriais oru sklindantis garsas gali laisvai keliauti iš vienos patalpos į kitą. Dėl to gerokai sumažėja garso izoliacijos efektyvumas. O ką daryti, kai tokių garso kelių pastate yra ne vienas?
nuotrauka
2021-05-26 07:17
Privačių namų savininkai turi galimybę patys spręsti, kokias nuotekų sistemas nori įsidiegti. Specialistų teigimu, absoliuti dauguma žmonių renkasi įprastas, todėl vėliau ilgus metus gyvena klausydamiesi kanalizacijos šniokštimo. Ar verta investuoti į mažatriukšmes sistemas?
nuotrauka
2021-05-24 07:15
Reikalavimas pastatus statyti tik A++ energinės klasės neretai kelia klausimų, kaip energijos taupymą suderinti su fasado estetika. Svarbu ir kaina – ar ne per didelės išlaidos, jau investavus į energijos taupymą, dar investuoti ir į pastato estetiką.
nuotrauka
2021-05-18 07:14
Laikmetis ne tik diktuoja madas, bet ir apibrėžia sąlygas. Didėjant statybų apimtims ir naujakuriams norint kuo greičiau įsikelti į naujuosius savo namus, spartinami ir statybų tempai.
nuotrauka
2021-05-12 07:18
Vilnietė Irma su šeima jau trečius metus gyvena name, kuriame įrengta „Carbontec®“ infraraudonųjų spindulių šildymo sistema. Šalia Nemenčinės gyvenantys vilniečiai svarsto apie dar vieno namo statybą, kuriame taip pat žada rinktis tik infraraudonųjų spindulių šildymo sistemą.
nuotrauka
2021-05-10 16:07
Tinkuojamos sienos – vienas populiariausių sienų šiltinimo sprendimų tiek gyvenamųjų bei viešosios paskirties pastatų statyboje, tiek ir renovuojant, modernizuojant pastatus.
nuotrauka
2021-05-07 10:47
Nuo konstrukcijų tvirtinimo ir statybinių plokščių montavimo iki grindlenčių ar veidrodžių tvirtinimo – klijavimas dažnai yra vienintelis būdas sujungti medžiagas. Šiuolaikiniai klijų gamintojai siekia ne tik užtikrinti kuo geresnį sukibimą, bet ir nuolat ieško sprendimų, gerinančių produktų atsparu...
nuotrauka
2021-05-06 07:13
Suvaldyti garsą, neleisti jam sklisti patalpoje – didysis galvosūkis. Ir ne todėl, kad tai neįmanoma. Svarbiausia – kad, kuriant akustinį komfortą, nereikėtų aukoti erdvės.
nuotrauka
2021-05-05 07:12
„SLENTEX® Aerogelis“ – efektyviausias sprendimas tuose objektuose, kur šiltinamajam sluoksniui palikta visai nedaug vietos. Jis puikiai tiks ir renovuojant istorinius pastatus su nelygiomis sienomis bei kebliais fasadams keliamais paminklosaugos reikalavimais.
nuotrauka
2021-05-04 16:03
Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) inicijuotuose „Metų renovacijos projekto 2020“ rinkimuose pagrindinis prizas atiteko absoliučiam rinkimų favoritui – Klaipėdoje, Taikos pr. 3 stovinčiam devynių aukštų daugiabučiui namui.
nuotrauka
2021-05-03 07:25
Individualių namų statytojai žino – palengvinti ir paspartinti perdengimo darbus galima tik pasirinkus šiuolaikines perdangas. „Teriva“ sistema leidžia neįtikėtinai lengvai ir greitai sumontuoti perdangas esant bet kokiam, net ir įmantriam pastato išplanavimui ar nepatogioms montavimo sąlygoms – tie...

Statybunaujienos.lt » SPRENDIMAI