2025 m. kovo 18 d. antradienis, 21:55:26
Reklama  |  facebook

Tvarumas ir žaliosios sienos didmiesčiuose

2021-10-22 07:40
Miestų želdynai – tema, kuri darosi vis aktualesnė brangstant sklypams, aktyvėjant statyboms, žaliųjų erdvių rekonstrukcijos projektams ir visiems siekiant turėti atgaivos suteikiančias žalias erdves didmiestyje. Jau daugiau kaip du dešimtmečius miestų ir privačių sklypų želdynus ir medžius prižiūrinčios įmonės UAB „Stebulė“ specialistai pastebi, kaip keičiasi požiūris į žaliąsias erdves, jų augalus. Įmonės projektų vadovė Ugnė Guogytė dalinasi įžvalgomis apie pokyčius miestų žaliose erdvėse.
nuotrauka
STEBULĖS nuotr.


Minimos įmonės
Stebulė, UAB
Vilniaus m. savivaldybė,

Užsienyje pastebėtiems įspūdingų spalvų augalams ieškoma vietinių alternatyvų

Natūralumas, vietinės augalų ir medžių rūšys – dar viena tendencija, išryškėjusi pastaruoju metu.

Nuvykę į pietų šalis žavimės, kaip ryškiai viskas žydi ir norime tokių augalų savo namuose ar mieste. Rodos, kaimyno sklype – žolė žalesnė.

„Tokie norai suprantami, jei žmogus yra augalų kolekcionierius ir tikrai nori grožėtis konkrečiu augalu. Tačiau reikia suprasti, kad iš kitokių klimatinių sąlygų atvežtas augalas už save nepakovos – tą daryti teks jums ar augalą prižiūrinčiai įmonei. Tokį augalą reikės nuolat gaivinti. Ir kuo daugiau jis nutolęs nuo savo natūralių sąlygų, tuo daugiau reikės investicijų, kad augalas iš tiesų gražiai atrodytų. Būtent todėl tokie sprendimai nerekomenduojami viešosioms erdvėms. Dekoratyvus augalas, net ir įdėjus daug pastangų, neatrodys taip įspūdingai, kaip atrodo augdamas savo krašte. Kaip pavyzdį galėčiau pateikti visteriją – internete gausu nuotraukų, kaip atrodo jų violetiniai svyrantys žiedai. Tačiau atvežta į Lietuvą ji net nežydi ir atrodo blogiau už paprastą lietuvišką vinvytį, kurį kai kurie laiko piktžole“, – egzotinių augalų mėgėjus įspėja specialistė.

Stebulė

Ji pamini ir unikalų projektą, kuris šiuo metu vykdomas Jablonskio skvere priešais sostinės savivaldybę.

„Ten niekas nesėjama, veja nešienaujama ir tiesiog stebima, kas sužaliuos ir išaugs savaime. Rezultatas stulbinantis – galime jau pasidžiaugti pirmuoju natūraliai išaugusiu saulėgrąžos žiedu. Vietiniai augalai svarbūs mūsų vietiniams vabzdžiams ir paukščiams. Toms pačioms bitėms patraukliausios vietinės gėlės. Todėl pastaruoju metu želdinant miestus ieškoma kuo artimesnių mūsų natūralioms buveinėms rūšių“, – dalijasi pastebėjimais Ugnė Guogytė.

Reikalavimai miesto augalui: ne tik gražus, bet ir ištvermingas

„Tegul būna gražu ir ryšku“, – neretai išgirsta gėlynais besirūpinanti projektų vadovė. Bet kartais mūsų norai prasilenkia su specialisto vizija, kaip teritoriją apsodinti ne tik ryškiai, bet ir tvariai, kad jos priežiūra ateityje reikalautų minimalių išlaidų. Ji siūlo verčiau ieškoti vietinio augalo, žydinčio panašiomis spalvomis. Vis dėlto yra augalų, kurie gali atkartoti ir formą, ir spalvą, kurie dera toje erdvėje, kurioje mes augalą norime pritaikyti.

„Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad augalas daug dėmesio nereikalauja – pasodiname jį ir atrodo, kad tai ekologiška, darnu, – pokalbį tęsia U. Guogytė. – Tačiau labai svarbu, ką sodiname ir kur. Pirmiausia – ar augalas yra vienmetis, ar daugiametis. Daugiametės gėlės – tvaresnis sprendimas, tačiau dar reikia parinkti tokias gėles ar žolynus, kurie atlaikytų miesto gamtines sąlygas. Kartais netgi viename Lietuvos mieste augantis augalas nebūtinai gali augti kitame mieste. Skiriasi klimatinės sąlygos, tad miesto teritorijoje reikia ištvermingų augalų.“

Augalai judriame mieste

Tankėjant gyventojų, rytais ir vakarais gatvėms skęstant automobilių spūstyse, kiekvienam norisi turėti kampelį, kur galima prisėsti ir pailsinti akis žalumoje. 

STEBULĖ Ugnė Guogytė

Pasak „Stebulės“ atstovės, šį rudenį Vilniuje planuojama pasodinti 1000 medžių, formuojant vadinamuosius gamtinius koridorius – žaliąsias erdves palei intensyvaus eismo gatves.

„Viena iš tokio sprendimo priežasčių – kad ateityje mieste, stovėdami prie gatvių, nejaustume drastiško karščio bangų. Šį projektą įgyvendina „Stebulės“ projektų vadovė Eglė Visockė“, – būsimus sostinės pokyčius atskleidė pašnekovė.

Per 2020–2021 metus „Stebulė“ Vilniaus gyvenamuosiuose rajonuose įrengė 100 skverų.

„Žmonės, gyvendami judriame mieste, kartais nori rasti salelę, tinkamą stabtelėti, atsikvėpti, pasislėpti nuo šurmulio – juk medžių ir krūmų juostos mažina ir triukšmo taršą. Tačiau gėlynas turi įsilieti į aplinką, kažką iš jos atkartoti. Negalima skirstyti gabalais: čia – želdynas, ten – keli medžiai, čia – šaligatvis. Visi šie elementai turi formuoti bendrą aplinką. Pastaruoju metu neretai krūmai sodinami po medžiais, o jei jų šakos nesidriekia iki pat žemės – ten daromas dar vienas, žemiausias ardas iš žolinių augalų arba gėlių“, – sako „Stebulės“ projektų vadovė.

Gėlynams, žaliosioms erdvėms naudojamas medžio mulčias – jis sulaiko drėgmę, kurios reikia medžiams, krūmams bei žoliniams augalams, neleidžia daugintis ir keroti piktžolėms. Be to, kuriant gėlyną ar žaliąją erdvę, galima parinkti įvairių medžio mulčio atspalvių.

„Stebulės“ specialistai jau dabar intensyviai kuria sostinėje žaliąsias sienas, sodindami prie pastatų ir kitų statinių vijoklinius augalus. Tai – labai perspektyvus sprendimas, kai trūksta vietos medžiams, nes lianų tipo augalams tereikia atramos, kurią puikiai atstoja pastato siena.

Pelkės mieste gali sutaupyti daugybę infrastruktūrai skiriamų lėšų

Pasak U. Guogytės, šiuo metu visame pasaulyje ieškoma tvaresnių želdinimo sprendimų. Pavyzdžiui, viduryje miestų atsiranda šlapynės arba kitaip – pelkės.

stebulė„Anksčiau visas perteklinis kritulių vanduo buvo nukreipiamas į nuotekų tinklus, ištekėdavo į upes ir nutekėdavo tolyn. Tačiau atėjus sausesniam periodui miesto medžius ir gėlynus reikėdavo nuolat laistyti. Pirmiausia Kinijoje paplito praktika sulaikyti kritulių vandenį ten, kur tie krituliai iškrenta. Tai reiškia, kad tam tikrose miesto teritorijose sukuriamos šlapynės, tarkim, vieno nedidelio rajono lietaus nuotekos nuvedamos į tokią šlapynę. Ši vieta užėjus sausrai drėkina aplink esančius medžius, krūmus, gėles. Šlapynė turi savybę perteklinius kritulius sugerti, o sausuoju periodu – atiduoti. Tai išsprendžia ir gatvių patvinimo problemą“, – užsienio patirtimi dalinosi U. Guogytė.

Gamtiniai sprendimai gali išspręsti problemas, dėl kurių investuojame į didžiulio diametro lietaus nuotekų vamzdžius, betonines sieneles ar panašias priemones. Gamta nuo seniausių laikų turi sprendimą, kaip susitvarkyti su per dideliu kritulių kiekiu. 

Taip pat kai kurie augalai turi savybes filtruoti, išvalyti vandenį bei dirvožemį – matyt, ateities miestams jų reikės ir reikės daug.

STEBULĖ

„Džiaugiuosi, kad, spręsdami miestų iššūkius, žmonės pradeda pasitelkti gamtinius sprendimus, – sako bendrovės „Stebulė“ atstovė. – Kalbant apie darną: miestą sudaro šaligatviai, gatvės, pastatai, žaliosios zonos. Svarbu nežiūrėti į šiuos elementus kaip į atskiras detales. Visi šie elementai turi derėti tarpusavyje, netgi padėti vienas kitam. Siekiant šio tikslo, labai svarbus planavimas. Kiekvienu atveju reikia klausti: ko čia reikėtų? Kodėl to reikėtų? Kas čia dar planuojama ateityje? Vilniaus miestas – išties gana žalias, želdynų srityje daroma labai daug darbų. Visą mūsų komandą džiugina rezultatai, kurie yra akivaizdžiai matomi jau dabar!“

UAB „Stebulė“ nuotr.

Statybunaujienos.lt



Aplinka

nuotrauka
2025-03-14 10:03
Paskelbtas kvietimas teikti paraiškas 2025 m. UNESCO ir Graikijos Melinos Mercouri tarptautiniam apdovanojimui už kultūrinių kraštovaizdžių išsaugojimą ir tvarkymą. Šis apdovanojimas, įsteigtas 1995 m., skatina išskirtinius veiksmus, kuriais siekiama apsaugoti ir puoselėti pasaulio kultūrinius krašt...
nuotrauka
2025-03-13 09:41
Vandenį iš kelių šimtų gyventojų privačių šachtinių gręžinių ir gręžtinių šulinių praėjusiais metais ištyrę „Vilniaus vandenys“ stebi nedžiuginančius rezultatus – higienos normų reikalavimų neatitiko net 51 proc. gręžinių ir 45 proc. šulinių mėginių. Didžiausios Lietuvoje vandentvarkos bendrovės sp...
nuotrauka
2025-03-12 09:45
Kovo 10 d. prasidedančioje Seimo pavasario sesijoje ketinama svarstyti 5 Aplinkos ministerijos pateiktų įstatymų pakeitimo projektus. Tai numatyta Vyriausybės teikiamame teisėkūros plane Seimo pavasario sesijai. Didžioji jų dalis jau pateikta, dar keli projektai bus baigti rengti ir perduoti Seimui ...
nuotrauka
2025-03-10 15:28
Vilniuje netrukus prasidės intensyvūs želdinimo darbai – šį pavasarį miesto gatvėse ir viešosiose erdvėse bus pasodinta daugiau nei tūkstantis medžių, beveik 79 tūkst. krūminių augalų, taip pat sutvarkyta ir naujai įrengta 3343 kv. m. gėlynų.
nuotrauka
2025-03-10 15:13
Baigus paruošiamuosius darbus, Danės upės krante ties Botanikos sodu jau pradedamas tvirtinti šlaitas: įrengiamas apsauginis įlaidas ir formuojama laikanti atraminė sienutė. Šie darbai būtini siekiant apsaugoti šlaitą nuo griūties. Danės krantas šioje vietoje yra stipriai paveiktas erozijos – jis ke...
nuotrauka
2025-03-07 12:32
Daugiabučių ir individualių gyvenamųjų namų kiemuose, soduose ir sodybose vis dažniau čekši sodo žirklės ar ūžia pjūklai: žmonės geni medžius ir krūmus. Aplinkos ministerija primena, kaip tai daryti tinkamai, kad nenukentėtų želdiniai ir nebūtų padaryta žala gamtai, kurią gali tekti ir atlyginti.
nuotrauka
2025-03-06 15:10
Nors atliekų rūšiavimo sistema Lietuvoje veikia jau daugelį metų, gyventojams vis dar kyla iššūkių dėl skirtingose savivaldybėse taikomų nevienodų reikalavimų. Net 8 iš 10 šalies gyventojų mano, kad pakuočių atliekų rūšiavimo sistema turėtų būti vienoda visose šalies savivaldybėse. Tokius duomenis ...
nuotrauka
2025-03-06 14:49
Neteisingai apdorotas ir į aplinką patekęs sunkusis metalas nikelis, be kurio šiandien neįsivaizduojama technologijų pramonė, daro žalą žmonių sveikatai ir ekosistemai. KTU magistrantė, šiuo metu bandymus atliekanti Taivane, ieško naujų šio cheminio elemento išgavimo būdų ir kaip alternatyvą siūlo j...
nuotrauka
2025-03-05 15:38
Tytuvėnų regioniniame parke (tarp Šiaulėnų ir Šaukoto miestelių, Radviliškio r. sav.) esantis Šiaulės apžvalgos bokštas po remonto darbų vėl atviras lankytojams.
nuotrauka
2025-03-05 10:27
Praėjusią savaitę Vilniaus televizijos bokšte buvo įrengta ir išbandyta apledėjimo stebėsenos sistema. Sistemos paskirtis – stebėti aukščiausio Lietuvos statinio konstrukcijų apledėjimą ir laiku informuoti apie ledų kritimo rizikos lygį.
nuotrauka
2025-03-04 12:38
2024 m. Vilniuje vandens suvartojimas išaugo – Lietuvos sostinei buvo patiekta beveik 36 mln. kubinių metrų vandens. Tai yra didžiausias vandens suvartojimas per penkerius metus, o palyginti su 2020 m., vandens patiekta dešimtadaliu daugiau. Didžiausios Lietuvoje vandentvarkos įmonės „Vilniaus vande...
nuotrauka
2025-03-03 08:06
Vilnius yra tarp pirmųjų miestų pasaulyje, kuriame oranžiniais maišeliais surinktos maisto atliekos tvarkomos unikaliu būdu – maitinamos musių lervoms. Į anksčiau šį mėnesį pradėjusią veikti gyventojų maisto atliekų apdorojimo sistemą sostinės partneriai investavo daugiau nei 2 mln. eurų.
nuotrauka
2025-02-28 11:00
Aplinkos ministerija artimiausiu metu planuoja kreiptis į Europos Komisiją dėl Investicijų programos keitimo. Planuojama išplėsti galimybes investuoti į komunalinių atliekų perdirbimo infrastruktūrą. Finansavimas būtų skiriamas ne tik atskirai surinktoms, bet ir iš mišraus srauto atskirtoms atliekom...
nuotrauka
2025-02-28 09:49
Vilniaus miesto savivaldybė planuoja, kad Neries pakrantėje Žvėryne pašalinus invazinius uosialapius klevus, atsirastų gyventojų lūkesčius atliepianti žalioji erdvė, kurioje žmonės galėtų patogiai leisti laisvalaikį, burtis, bendrauti. Kaip ši erdvė atrodys ir kas joje bus – gyventojai bus kviečiami...
nuotrauka
2025-02-28 09:30
Vos nutirpus sniegui miestų erdvėse pradeda plušėti apželdintojai, ir patys pradedame galvoti, kaip atgaivinti namų aplinką. Įprastai ieškome tokių augalų, kurie kuo greičiau sužaliuotų, būtų lengvai prižiūrimi, džiugintų akį, tačiau kraštovaizdžio dizainerė Ingrida Vainauskienė atkreipia dėmesį, ka...
nuotrauka
2025-02-26 08:33
Vilniuje oficialiai atidarytas naujasis „Ecoservice“ rūšiavimo centras, iškilęs vietoje ankstesniojo, kurį 2023 m. suniokojo gaisras. 18 mln. eurų kainavęs rūšiavimo centras yra vienas moderniausių Baltijos šalyse ir, planuojama, leis darbo efektyvumą padidinti pusantro karto.
nuotrauka
2025-02-25 16:07
„Vilnius – Europos žalioji sostinė 2025“ kviečia įmones, organizacijas ir įstaigas prisidėti prie miško sodinimo akcijos „Dovanok miestui mišką“ dovanojant medžius. Šios iniciatyvos metu Batoro gatvėje esančiame sklype bus sodinamas edukacinis miškas, kuris taps gamtine ir edukacine erdve, padėsianč...
nuotrauka
2025-02-24 17:12
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) vasario 25 d. skelbs kvietimą teikti projektų įgyvendinimo planus gamybinių ir paviršinių nuotekų valymo technologijoms diegti. Iš valstybės biudžeto šiai paramos priemonei numatyta skirti 4,59 mln. Eur. Kvietime ir atnaujintos projektų finansavimo atrankos...
nuotrauka
2025-02-14 09:47
Vilniaus regiono buitines ir maisto atliekas tvarkanti UAB „Energesman" pradėjo musių lervų auginimo bandymus. Nyderlanduose pagaminta musių lervų įranga kainavo 1 mln. Eur ir yra pirmoji tokia pasaulyje, pritaikyta gyventojų maisto atliekų apdorojimui. Dar 1,1 mln. Eur UAB „VAATC" investavo į auto...
nuotrauka
2025-02-11 09:26
Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai praėjusių metų pabaigoje patikrinę, ar įvykdyti privalomieji nurodymai sutvarkyti 168,21 t plastiko atliekų Jurbarke ir 27,28 t statybinių atliekų Kojelių karjere Klaipėdos rajone, nustatė, kad atliekos sutvarkytos.

Statybunaujienos.lt » Aplinka