2024 liepos 22 d. pirmadienis, 10:31
Reklama  |  facebook

Tvarumas ir žaliosios sienos didmiesčiuose

2021-10-22 07:40
Miestų želdynai – tema, kuri darosi vis aktualesnė brangstant sklypams, aktyvėjant statyboms, žaliųjų erdvių rekonstrukcijos projektams ir visiems siekiant turėti atgaivos suteikiančias žalias erdves didmiestyje. Jau daugiau kaip du dešimtmečius miestų ir privačių sklypų želdynus ir medžius prižiūrinčios įmonės UAB „Stebulė“ specialistai pastebi, kaip keičiasi požiūris į žaliąsias erdves, jų augalus. Įmonės projektų vadovė Ugnė Guogytė dalinasi įžvalgomis apie pokyčius miestų žaliose erdvėse.
nuotrauka
STEBULĖS nuotr.


Minimos įmonės
Stebulė, UAB
Vilniaus m. savivaldybė,

Užsienyje pastebėtiems įspūdingų spalvų augalams ieškoma vietinių alternatyvų

Natūralumas, vietinės augalų ir medžių rūšys – dar viena tendencija, išryškėjusi pastaruoju metu.

Nuvykę į pietų šalis žavimės, kaip ryškiai viskas žydi ir norime tokių augalų savo namuose ar mieste. Rodos, kaimyno sklype – žolė žalesnė.

„Tokie norai suprantami, jei žmogus yra augalų kolekcionierius ir tikrai nori grožėtis konkrečiu augalu. Tačiau reikia suprasti, kad iš kitokių klimatinių sąlygų atvežtas augalas už save nepakovos – tą daryti teks jums ar augalą prižiūrinčiai įmonei. Tokį augalą reikės nuolat gaivinti. Ir kuo daugiau jis nutolęs nuo savo natūralių sąlygų, tuo daugiau reikės investicijų, kad augalas iš tiesų gražiai atrodytų. Būtent todėl tokie sprendimai nerekomenduojami viešosioms erdvėms. Dekoratyvus augalas, net ir įdėjus daug pastangų, neatrodys taip įspūdingai, kaip atrodo augdamas savo krašte. Kaip pavyzdį galėčiau pateikti visteriją – internete gausu nuotraukų, kaip atrodo jų violetiniai svyrantys žiedai. Tačiau atvežta į Lietuvą ji net nežydi ir atrodo blogiau už paprastą lietuvišką vinvytį, kurį kai kurie laiko piktžole“, – egzotinių augalų mėgėjus įspėja specialistė.

Stebulė

Ji pamini ir unikalų projektą, kuris šiuo metu vykdomas Jablonskio skvere priešais sostinės savivaldybę.

„Ten niekas nesėjama, veja nešienaujama ir tiesiog stebima, kas sužaliuos ir išaugs savaime. Rezultatas stulbinantis – galime jau pasidžiaugti pirmuoju natūraliai išaugusiu saulėgrąžos žiedu. Vietiniai augalai svarbūs mūsų vietiniams vabzdžiams ir paukščiams. Toms pačioms bitėms patraukliausios vietinės gėlės. Todėl pastaruoju metu želdinant miestus ieškoma kuo artimesnių mūsų natūralioms buveinėms rūšių“, – dalijasi pastebėjimais Ugnė Guogytė.

Reikalavimai miesto augalui: ne tik gražus, bet ir ištvermingas

„Tegul būna gražu ir ryšku“, – neretai išgirsta gėlynais besirūpinanti projektų vadovė. Bet kartais mūsų norai prasilenkia su specialisto vizija, kaip teritoriją apsodinti ne tik ryškiai, bet ir tvariai, kad jos priežiūra ateityje reikalautų minimalių išlaidų. Ji siūlo verčiau ieškoti vietinio augalo, žydinčio panašiomis spalvomis. Vis dėlto yra augalų, kurie gali atkartoti ir formą, ir spalvą, kurie dera toje erdvėje, kurioje mes augalą norime pritaikyti.

„Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad augalas daug dėmesio nereikalauja – pasodiname jį ir atrodo, kad tai ekologiška, darnu, – pokalbį tęsia U. Guogytė. – Tačiau labai svarbu, ką sodiname ir kur. Pirmiausia – ar augalas yra vienmetis, ar daugiametis. Daugiametės gėlės – tvaresnis sprendimas, tačiau dar reikia parinkti tokias gėles ar žolynus, kurie atlaikytų miesto gamtines sąlygas. Kartais netgi viename Lietuvos mieste augantis augalas nebūtinai gali augti kitame mieste. Skiriasi klimatinės sąlygos, tad miesto teritorijoje reikia ištvermingų augalų.“

Augalai judriame mieste

Tankėjant gyventojų, rytais ir vakarais gatvėms skęstant automobilių spūstyse, kiekvienam norisi turėti kampelį, kur galima prisėsti ir pailsinti akis žalumoje. 

STEBULĖ Ugnė Guogytė

Pasak „Stebulės“ atstovės, šį rudenį Vilniuje planuojama pasodinti 1000 medžių, formuojant vadinamuosius gamtinius koridorius – žaliąsias erdves palei intensyvaus eismo gatves.

„Viena iš tokio sprendimo priežasčių – kad ateityje mieste, stovėdami prie gatvių, nejaustume drastiško karščio bangų. Šį projektą įgyvendina „Stebulės“ projektų vadovė Eglė Visockė“, – būsimus sostinės pokyčius atskleidė pašnekovė.

Per 2020–2021 metus „Stebulė“ Vilniaus gyvenamuosiuose rajonuose įrengė 100 skverų.

„Žmonės, gyvendami judriame mieste, kartais nori rasti salelę, tinkamą stabtelėti, atsikvėpti, pasislėpti nuo šurmulio – juk medžių ir krūmų juostos mažina ir triukšmo taršą. Tačiau gėlynas turi įsilieti į aplinką, kažką iš jos atkartoti. Negalima skirstyti gabalais: čia – želdynas, ten – keli medžiai, čia – šaligatvis. Visi šie elementai turi formuoti bendrą aplinką. Pastaruoju metu neretai krūmai sodinami po medžiais, o jei jų šakos nesidriekia iki pat žemės – ten daromas dar vienas, žemiausias ardas iš žolinių augalų arba gėlių“, – sako „Stebulės“ projektų vadovė.

Gėlynams, žaliosioms erdvėms naudojamas medžio mulčias – jis sulaiko drėgmę, kurios reikia medžiams, krūmams bei žoliniams augalams, neleidžia daugintis ir keroti piktžolėms. Be to, kuriant gėlyną ar žaliąją erdvę, galima parinkti įvairių medžio mulčio atspalvių.

„Stebulės“ specialistai jau dabar intensyviai kuria sostinėje žaliąsias sienas, sodindami prie pastatų ir kitų statinių vijoklinius augalus. Tai – labai perspektyvus sprendimas, kai trūksta vietos medžiams, nes lianų tipo augalams tereikia atramos, kurią puikiai atstoja pastato siena.

Pelkės mieste gali sutaupyti daugybę infrastruktūrai skiriamų lėšų

Pasak U. Guogytės, šiuo metu visame pasaulyje ieškoma tvaresnių želdinimo sprendimų. Pavyzdžiui, viduryje miestų atsiranda šlapynės arba kitaip – pelkės.

stebulė„Anksčiau visas perteklinis kritulių vanduo buvo nukreipiamas į nuotekų tinklus, ištekėdavo į upes ir nutekėdavo tolyn. Tačiau atėjus sausesniam periodui miesto medžius ir gėlynus reikėdavo nuolat laistyti. Pirmiausia Kinijoje paplito praktika sulaikyti kritulių vandenį ten, kur tie krituliai iškrenta. Tai reiškia, kad tam tikrose miesto teritorijose sukuriamos šlapynės, tarkim, vieno nedidelio rajono lietaus nuotekos nuvedamos į tokią šlapynę. Ši vieta užėjus sausrai drėkina aplink esančius medžius, krūmus, gėles. Šlapynė turi savybę perteklinius kritulius sugerti, o sausuoju periodu – atiduoti. Tai išsprendžia ir gatvių patvinimo problemą“, – užsienio patirtimi dalinosi U. Guogytė.

Gamtiniai sprendimai gali išspręsti problemas, dėl kurių investuojame į didžiulio diametro lietaus nuotekų vamzdžius, betonines sieneles ar panašias priemones. Gamta nuo seniausių laikų turi sprendimą, kaip susitvarkyti su per dideliu kritulių kiekiu. 

Taip pat kai kurie augalai turi savybes filtruoti, išvalyti vandenį bei dirvožemį – matyt, ateities miestams jų reikės ir reikės daug.

STEBULĖ

„Džiaugiuosi, kad, spręsdami miestų iššūkius, žmonės pradeda pasitelkti gamtinius sprendimus, – sako bendrovės „Stebulė“ atstovė. – Kalbant apie darną: miestą sudaro šaligatviai, gatvės, pastatai, žaliosios zonos. Svarbu nežiūrėti į šiuos elementus kaip į atskiras detales. Visi šie elementai turi derėti tarpusavyje, netgi padėti vienas kitam. Siekiant šio tikslo, labai svarbus planavimas. Kiekvienu atveju reikia klausti: ko čia reikėtų? Kodėl to reikėtų? Kas čia dar planuojama ateityje? Vilniaus miestas – išties gana žalias, želdynų srityje daroma labai daug darbų. Visą mūsų komandą džiugina rezultatai, kurie yra akivaizdžiai matomi jau dabar!“

UAB „Stebulė“ nuotr.

Statybunaujienos.ltAplinka

nuotrauka
2024-07-19 14:22
NT plėtros bendrovė „Darnu Group“ kviečia į puikiai vilniečiams ir sostinės svečiams pažįstamas vietas pažvelgti nauju bei netikėtu rakursu. Bendrovė sostinės gyventojams pristato du kartu su mokslininkais ir ekspertais paruoštus unikalius bei interaktyvius pasivaikščiojimo maršrutus, kuriuose bus g...
nuotrauka
2024-07-18 10:17
Vis dažnesnė vasaros kasdienybė Lietuvoje: alinantys karščiai, šešėlių paieškos ir vakare kylanti šiluma nuo asfalto bei pastatų. Pastebima, kad miestuose formuojasi karščio salos, kuriose aukštesnė temperatūra ne tik laikosi, bet ir išlieka ilgiau nei priemiesčiuose ar mažiau užstatytose vietovėse.
nuotrauka
2024-07-17 09:38
Seimas priėmė Aplinkos ministerijos parengtas Želdynų įstatymo pataisas, kurios leis optimizuoti ir efektyvinti savivaldybių vykdomą želdynų ir želdinių inventorizaciją bei stebėseną, sumažins administracinę naštą savivaldybių administracijoms ir užtikrins kokybišką, centralizuotą duomenų apie želdi...
nuotrauka
2024-07-16 12:05
VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (toliau – ŠRATC) visuomenei pristatė ilgai lauktą naujieną – naują didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę (DGASA), adresu S. Dariaus ir S. Girėno g. 1D, Šiauliai. Apie 3,7 tūkst. kvadratinių metrų plote įsikūrusioje atliekų surinkimo aikštelėje gyven...
nuotrauka
2024-07-16 09:14
Europos Komisija (EK) patvirtino Ekonomikos ir inovacijų ministerijos 122 mln. eurų vertės pagalbos priemonę, kuri bus skiriama įmonei „Achema“. Šis finansavimas atveria galimybes diegti inovatyvią technologiją, leisiančią sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Tuo tikslu trąšų gamybos p...
nuotrauka
2024-07-15 16:01
Panevėžio miesto savivaldybė primena, kad vyksta gražiausios aplinkos konkursas ir kviečia jame dalyvauti Panevėžio miesto daugiabučių gyvenamųjų namų bendrijas, įstaigas, įmones, privačių valdų savininkus.
nuotrauka
2024-07-15 12:48
Nuo šiandien, liepos 15 d., įsigalioja birželį Seimo patvirtinto Klimato kaitos valdymo įstatymo naujos redakcijos dauguma nuostatų, kuriomis į nacionalinę teisę perkeliamos ir įgyvendinamos naujai priimtų Europos Sąjungos „Fit for 55“ teisėkūros paketo teisės aktų nuostatos.
nuotrauka
2024-07-12 09:45
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" Tauragės rajone baigė saulės elektrinės statybas prie jau veikiančio vėjo parko, taip sukuriant pirmąjį bendrovės hibridinį saulės ir vėjo elektrinių parką ir atveriant didesnes galimybes efektyviau išnaudoti valdomą infrastruktūrą ir ž...
nuotrauka
2024-07-10 13:50
Skundų iš Klaipėdos regiono gyventojų skundų dėl iš įmonių sklindančių nemalonių kvapų savivaldybė sulaukia kasmet. Šią savaitę aplinkos ministras Simonas Gentvilas su uostamiesčio vadovais, bendruomene, miesto ir rajono savivaldybių Aplinkosaugos komitetų nariais bei įmonių atstovais aptarė kvapų p...
nuotrauka
2024-07-10 11:18
Energinis efektyvumas Lietuvos gyventojams vis dar yra svarbiausia tvaraus pastato savybė – šį aspektą kaip svarbiausią nurodo kas antras šalies gyventojas (54 proc.), rodo reprezentatyvi „Spinter tyrimai" apklausa. Tuo tarpu pastato neutralumas klimatui, bioįvairovės apsauga ar turimi tarptautiniai...
nuotrauka
2024-07-10 07:24
Įmonė „Gerbūvio projektai“ įgyja pagreitį. Jau trečius metus sparčiai auga užsakymų portfelis, o nuo 2020 m. apyvarta kasmet auga kone dvigubai. 2023-aisiais įmonė tempo nemažino.
nuotrauka
2024-07-08 14:07
Vilniaus miesto savivaldybė kreipėsi į Aplinkos apsaugos agentūrą (AAA) su prašymu naujai peržiūrėti statybų atliekas tvarkančiai įmonei UAB „Atliekų rūšiavimo centras" dar 2016 m. suteiktą leidimą vykdyti veiklą. Gauta informacija, kad AAA nustatė 20 dienų terminą per kurį statybų atliekas tvarkant...
nuotrauka
2024-07-02 13:47
Šiąnakt apie 1 val. nakties kilo gaisras Kauno regioniniame nepavojingų atliekų sąvartyne Lapių seniūnijoje, Kauno rajone.
nuotrauka
2024-06-28 14:49
„Via Lietuva“ šiais metais didina savo veikloje taikomus aplinkosauginius sprendimus. Dar šiais metais įmonė ant triukšmą mažinančių užtvarų netoli Vilniaus įrengs saulės modulius. Jų pagaminta žalioji energija bus naudojama kelio ženklų apšvietimui.
nuotrauka
2024-06-27 10:11
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtam įstatymų pakeitimų paketui, tobulinančiam atliekų prevencijos ir tvarkymo sistemą. Daugelis pakeitimų susiję su apmokestinamųjų gaminių, ypač padangų, taip pat alyvos, elektros ir elektroninės įrangos, baterijų ir akumuliatorių, pakuočių atliekų, ek...
nuotrauka
2024-06-27 09:35
Būsto pirkėjams labai svarbus aspektas yra žalia namų aplinka ir vaizdas pro langą. Nekilnojamojo turto (NT) plėtotojai pastebi, kad ypač geidžiami yra būstai, šalia kurių yra miškas, parkas, kita žalioji erdvė ar vandens telkinys. Tačiau miestuose natūralios gamtos „pasiūla“ yra ribota, tad urbanis...
nuotrauka
2024-06-26 14:24
Rygos biurų nuomos kompleksui „Elemental Business Centre" suteiktas aukščiausias BREEAM New Construction „Outstanding" įvertinimas. Tai yra pirmasis nekilnojamojo turto (NT) projektas Latvijoje, gavęs tokio aukšto lygio įvertinimą. Tuo tarpu „Outstanding" įvertinimą Lietuvoje jau turi du verslo cent...
nuotrauka
2024-06-13 10:55
Nuo š. m. sausio pradėjusioje veikti Aplinkos ministerijos sukurtoje Nuotekų tvarkymo informacinėje sistemoje (NTIS) jau yra užsiregistravę daugiau nei 1 tūkst. vartotojų: apie 550 organizacijų atstovų ir panašus skaičius privačių asmenų, turinčių individualius nuotekų tvarkymo įrenginius.
nuotrauka
2024-06-07 09:36
Vasaros sezono daugelis neįsivaizduoja be šašlikų ar kitų ant grotelių kepamų patiekalų. Kokias galimybes mėgautis ant grotelių kepamais patiekalais turi daugiabučių namų gyventojai pasakoja daugiabučių priežiūra ir administravimu užsiimančios „Civinity Namai“ atstovas Arūnas Armanavičius.
nuotrauka
2024-06-06 09:30
„Vilniaus duona" pradėjo įgyvendinti šilumogrąžos sistemos projektą Panevėžio kepykloje. Duonos gamybos metu susidaranti energija, anksčiau leidžiama per kaminus vėjais, virs nauda: šildys karštą vandenį ir patalpas. Taip bus taupoma šilumos reikmėms skirta energija ir mažinama CO2 emisija. Į projek...

Statybunaujienos.lt » Aplinka