2024 lapkričio 10 d. sekmadienis, 13:23
Reklama  |  facebook

Tvarumas ir žaliosios sienos didmiesčiuose

2021-10-22 07:40
Miestų želdynai – tema, kuri darosi vis aktualesnė brangstant sklypams, aktyvėjant statyboms, žaliųjų erdvių rekonstrukcijos projektams ir visiems siekiant turėti atgaivos suteikiančias žalias erdves didmiestyje. Jau daugiau kaip du dešimtmečius miestų ir privačių sklypų želdynus ir medžius prižiūrinčios įmonės UAB „Stebulė“ specialistai pastebi, kaip keičiasi požiūris į žaliąsias erdves, jų augalus. Įmonės projektų vadovė Ugnė Guogytė dalinasi įžvalgomis apie pokyčius miestų žaliose erdvėse.
nuotrauka
STEBULĖS nuotr.


Minimos įmonės
Stebulė, UAB
Vilniaus m. savivaldybė,

Užsienyje pastebėtiems įspūdingų spalvų augalams ieškoma vietinių alternatyvų

Natūralumas, vietinės augalų ir medžių rūšys – dar viena tendencija, išryškėjusi pastaruoju metu.

Nuvykę į pietų šalis žavimės, kaip ryškiai viskas žydi ir norime tokių augalų savo namuose ar mieste. Rodos, kaimyno sklype – žolė žalesnė.

„Tokie norai suprantami, jei žmogus yra augalų kolekcionierius ir tikrai nori grožėtis konkrečiu augalu. Tačiau reikia suprasti, kad iš kitokių klimatinių sąlygų atvežtas augalas už save nepakovos – tą daryti teks jums ar augalą prižiūrinčiai įmonei. Tokį augalą reikės nuolat gaivinti. Ir kuo daugiau jis nutolęs nuo savo natūralių sąlygų, tuo daugiau reikės investicijų, kad augalas iš tiesų gražiai atrodytų. Būtent todėl tokie sprendimai nerekomenduojami viešosioms erdvėms. Dekoratyvus augalas, net ir įdėjus daug pastangų, neatrodys taip įspūdingai, kaip atrodo augdamas savo krašte. Kaip pavyzdį galėčiau pateikti visteriją – internete gausu nuotraukų, kaip atrodo jų violetiniai svyrantys žiedai. Tačiau atvežta į Lietuvą ji net nežydi ir atrodo blogiau už paprastą lietuvišką vinvytį, kurį kai kurie laiko piktžole“, – egzotinių augalų mėgėjus įspėja specialistė.

Stebulė

Ji pamini ir unikalų projektą, kuris šiuo metu vykdomas Jablonskio skvere priešais sostinės savivaldybę.

„Ten niekas nesėjama, veja nešienaujama ir tiesiog stebima, kas sužaliuos ir išaugs savaime. Rezultatas stulbinantis – galime jau pasidžiaugti pirmuoju natūraliai išaugusiu saulėgrąžos žiedu. Vietiniai augalai svarbūs mūsų vietiniams vabzdžiams ir paukščiams. Toms pačioms bitėms patraukliausios vietinės gėlės. Todėl pastaruoju metu želdinant miestus ieškoma kuo artimesnių mūsų natūralioms buveinėms rūšių“, – dalijasi pastebėjimais Ugnė Guogytė.

Reikalavimai miesto augalui: ne tik gražus, bet ir ištvermingas

„Tegul būna gražu ir ryšku“, – neretai išgirsta gėlynais besirūpinanti projektų vadovė. Bet kartais mūsų norai prasilenkia su specialisto vizija, kaip teritoriją apsodinti ne tik ryškiai, bet ir tvariai, kad jos priežiūra ateityje reikalautų minimalių išlaidų. Ji siūlo verčiau ieškoti vietinio augalo, žydinčio panašiomis spalvomis. Vis dėlto yra augalų, kurie gali atkartoti ir formą, ir spalvą, kurie dera toje erdvėje, kurioje mes augalą norime pritaikyti.

„Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad augalas daug dėmesio nereikalauja – pasodiname jį ir atrodo, kad tai ekologiška, darnu, – pokalbį tęsia U. Guogytė. – Tačiau labai svarbu, ką sodiname ir kur. Pirmiausia – ar augalas yra vienmetis, ar daugiametis. Daugiametės gėlės – tvaresnis sprendimas, tačiau dar reikia parinkti tokias gėles ar žolynus, kurie atlaikytų miesto gamtines sąlygas. Kartais netgi viename Lietuvos mieste augantis augalas nebūtinai gali augti kitame mieste. Skiriasi klimatinės sąlygos, tad miesto teritorijoje reikia ištvermingų augalų.“

Augalai judriame mieste

Tankėjant gyventojų, rytais ir vakarais gatvėms skęstant automobilių spūstyse, kiekvienam norisi turėti kampelį, kur galima prisėsti ir pailsinti akis žalumoje. 

STEBULĖ Ugnė Guogytė

Pasak „Stebulės“ atstovės, šį rudenį Vilniuje planuojama pasodinti 1000 medžių, formuojant vadinamuosius gamtinius koridorius – žaliąsias erdves palei intensyvaus eismo gatves.

„Viena iš tokio sprendimo priežasčių – kad ateityje mieste, stovėdami prie gatvių, nejaustume drastiško karščio bangų. Šį projektą įgyvendina „Stebulės“ projektų vadovė Eglė Visockė“, – būsimus sostinės pokyčius atskleidė pašnekovė.

Per 2020–2021 metus „Stebulė“ Vilniaus gyvenamuosiuose rajonuose įrengė 100 skverų.

„Žmonės, gyvendami judriame mieste, kartais nori rasti salelę, tinkamą stabtelėti, atsikvėpti, pasislėpti nuo šurmulio – juk medžių ir krūmų juostos mažina ir triukšmo taršą. Tačiau gėlynas turi įsilieti į aplinką, kažką iš jos atkartoti. Negalima skirstyti gabalais: čia – želdynas, ten – keli medžiai, čia – šaligatvis. Visi šie elementai turi formuoti bendrą aplinką. Pastaruoju metu neretai krūmai sodinami po medžiais, o jei jų šakos nesidriekia iki pat žemės – ten daromas dar vienas, žemiausias ardas iš žolinių augalų arba gėlių“, – sako „Stebulės“ projektų vadovė.

Gėlynams, žaliosioms erdvėms naudojamas medžio mulčias – jis sulaiko drėgmę, kurios reikia medžiams, krūmams bei žoliniams augalams, neleidžia daugintis ir keroti piktžolėms. Be to, kuriant gėlyną ar žaliąją erdvę, galima parinkti įvairių medžio mulčio atspalvių.

„Stebulės“ specialistai jau dabar intensyviai kuria sostinėje žaliąsias sienas, sodindami prie pastatų ir kitų statinių vijoklinius augalus. Tai – labai perspektyvus sprendimas, kai trūksta vietos medžiams, nes lianų tipo augalams tereikia atramos, kurią puikiai atstoja pastato siena.

Pelkės mieste gali sutaupyti daugybę infrastruktūrai skiriamų lėšų

Pasak U. Guogytės, šiuo metu visame pasaulyje ieškoma tvaresnių želdinimo sprendimų. Pavyzdžiui, viduryje miestų atsiranda šlapynės arba kitaip – pelkės.

stebulė„Anksčiau visas perteklinis kritulių vanduo buvo nukreipiamas į nuotekų tinklus, ištekėdavo į upes ir nutekėdavo tolyn. Tačiau atėjus sausesniam periodui miesto medžius ir gėlynus reikėdavo nuolat laistyti. Pirmiausia Kinijoje paplito praktika sulaikyti kritulių vandenį ten, kur tie krituliai iškrenta. Tai reiškia, kad tam tikrose miesto teritorijose sukuriamos šlapynės, tarkim, vieno nedidelio rajono lietaus nuotekos nuvedamos į tokią šlapynę. Ši vieta užėjus sausrai drėkina aplink esančius medžius, krūmus, gėles. Šlapynė turi savybę perteklinius kritulius sugerti, o sausuoju periodu – atiduoti. Tai išsprendžia ir gatvių patvinimo problemą“, – užsienio patirtimi dalinosi U. Guogytė.

Gamtiniai sprendimai gali išspręsti problemas, dėl kurių investuojame į didžiulio diametro lietaus nuotekų vamzdžius, betonines sieneles ar panašias priemones. Gamta nuo seniausių laikų turi sprendimą, kaip susitvarkyti su per dideliu kritulių kiekiu. 

Taip pat kai kurie augalai turi savybes filtruoti, išvalyti vandenį bei dirvožemį – matyt, ateities miestams jų reikės ir reikės daug.

STEBULĖ

„Džiaugiuosi, kad, spręsdami miestų iššūkius, žmonės pradeda pasitelkti gamtinius sprendimus, – sako bendrovės „Stebulė“ atstovė. – Kalbant apie darną: miestą sudaro šaligatviai, gatvės, pastatai, žaliosios zonos. Svarbu nežiūrėti į šiuos elementus kaip į atskiras detales. Visi šie elementai turi derėti tarpusavyje, netgi padėti vienas kitam. Siekiant šio tikslo, labai svarbus planavimas. Kiekvienu atveju reikia klausti: ko čia reikėtų? Kodėl to reikėtų? Kas čia dar planuojama ateityje? Vilniaus miestas – išties gana žalias, želdynų srityje daroma labai daug darbų. Visą mūsų komandą džiugina rezultatai, kurie yra akivaizdžiai matomi jau dabar!“

UAB „Stebulė“ nuotr.

Statybunaujienos.lt



Aplinka

nuotrauka
2024-11-06 09:23
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti Klaipėdos apygardos teismo apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo bendrovė bei jos direktorius ir jo pavaduotojas pripažinti kaltais dėl didelės žalos žemei (jos paviršiui) padarymo ir saugomos teritorijos suniokojimo Kuršių nerijos nacionaliniame parke, išpilan...
nuotrauka
2024-11-05 09:50
Žodis „tvarumas“ vis dažniau girdimas tiek žiniasklaidoje, tiek moksliniuose darbuose, nes šiandieniniams iššūkiams reikia efektyvių ir ilgalaikių sprendimų. Tvarumas tapo neišvengiama būtinybe įvairiose srityse – nuo verslo ir politikos iki švietimo bei mokslinių tyrimų. Ne išimtis ir Kauno technol...
nuotrauka
2024-11-04 09:37
Aplinkos ministerija primena, kad nuo lapkričio 1 d. įsigaliojo liepos mėnesį Seimo priimti Želdynų įstatymo pakeitimai, įpareigojantys tam tikrais atvejais informuoti savivaldybes apie ketinamus šalinti medžius.
nuotrauka
2024-10-30 09:56
Šią savaitę Salanto upėje buvo demontuota jau antroji, kone 200 metų, ją kausčiusi užtvanka. Sunkiosios technikos išgriautas užtvankos betono atitvaras išlaisvino natūralią upės tėkmę.
nuotrauka
2024-10-24 10:31
Vienai didžiausių Lietuvoje atliekų perdirbimo bendrovių UAB „Ekobazė“ patvirtintas beveik 10 mln. Eur ES finansavimas Akmenės laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) planuojamam plastiko atliekų ir kietojo atgautojo kuro perdirbimo kompleksui. Viso projekto, kurį tikimasi įgyvendinti 2027 m. pradžioje,...
nuotrauka
2024-10-23 09:23
Vilniaus regiono atliekų rūšiavimo gamyklos operatorius „Energesman" paleido naują stiklo rūšiavimo liniją, kuri iš mišrių komunalinių atliekų atskirs 10 mm ir net dar mažesnes stiklo duženas. Naujoji linija per metus galės išrūšiuoti ir išsaugoti apie 13 tūkst. tonų stiklo – tiek stiklo reikia paga...
nuotrauka
2024-10-22 10:08
Pirmadienį, spalio 21 d., aplinkos ministras Simonas Gentvilas lankėsi Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) sąvartyne Kazokiškėse, kur kartu su vietos bendruomenių atstovais, Elektrėnų savivaldybės meru Gediminu Ratkevičiumi, Seimo nare Edita Rudelienė ir VAATC direktoriumi Tomu Vaitk...
nuotrauka
2024-10-21 14:00
Valstybės valdoma pavojingųjų atliekų tvarkymo bendrovė „Toksika“ baigė reorganizavimo procesą, po kurio naftos produktais užteršto grunto, dumblo ir vandens tvarkymo bendrovė „GVT LT" prijungta prie UAB „Toksika".
nuotrauka
2024-10-18 09:38
Klaipėdos universiteto (KU) mokslininkai šiemet ištyrė klaipėdiečiams ir regiono gyventojams itin svarbaus ir Lietuvoje unikalaus Vilhelmo kanalo vandens kokybės būklę ir galimas rizikas dėl klimato kaitos. Ką atskleidė naujasis tyrimas ir ką turėtume daryti, kad kanalas bei jį supanti gamta būtų la...
nuotrauka
2024-10-11 13:13
Klaipėdos miesto savivaldybė plečia stacionarių oro taršos stebėjimo stotelių tinklą. Stotelės bus įrengiamos 6 vietose, kurios atrinktos atsižvelgus į pramonės įmonių ir didžiausių transporto srautų pasiskirstymą mieste. Šiuo metu rengiamasi viešųjų pirkimų procedūroms, o stoteles numatoma įrengti...
nuotrauka
2024-10-10 14:00
Aplinkos ministras patvirtino Atliekų tvarkymo taisyklių pataisas, kuriose aiškiau reglamentuojama, kas yra atliekų tvarkytojai, bei nustatytos naujos pavojingų atliekų laikymo, surinkimo ir vežimo sąlygo
nuotrauka
2024-10-07 15:43
Tik trečdalis Lietuvos gyventojų yra patenkinti savo gyvenvietėse esančiomis viešosiomis erdvėmis. 42 proc. „Bipa“ tyrimo apklaustųjų pasigenda daugiau poilsio zonų: suoliukų, stalų bendriems susibūrimams. 59 proc. mano, kad infrastruktūra nėra pritaikyta žmonėms su negalia bei 50 proc. pasisako, ka...
nuotrauka
2024-10-07 09:27
Nekilnojamojo turto plėtros įmonių grupės „EIKA" darbuotojai spalio 4 d. Vilniuje, Pašilaičiuose rinkosi į talką, kurioje pasodino 130 medelių. Tokios talkos – bendrovės tradicija, kurioje jie ne tik stiprina tarpusavio ryšius, bet ir gražina aplinką.
nuotrauka
2024-10-03 09:25
Aplinkos ministras patvirtino Nuotekų dumblo tvarkymo ir panaudojimo reikalavimų pakeitimus, užkirsiančius kelią nuotekų dumblą apdorojančioms įmonėms dviprasmiškai aiškinti šį teisės aktą.
nuotrauka
2024-10-02 08:19
Aplinkos ministras patvirtino naują statybos techninį reglamentą „Statybinė klimatologija“, kuris nustato klimatinių parametrų statistines charakteristikas, būtinas teritorijų planavimui, statinių projektavimui ir statybai. Naujasis reglamentavimas leis projektuojant įvertinti tinkamas apsaugos prie...
nuotrauka
2024-10-01 09:57
Vykdydami seismologinį monitoringą, per 2018-2023 m. laikotarpį Lietuvos geologijos tarnybos (LGT) specialistai užregistravo 10 062 vietinius seisminius įvykius, 487 regioninius ir 1 579 teleseisminius. „Kartu atkreipiame dėmesį, kad didelė dalis vietinių įvykių buvo susiję su žmogaus veikla“, – sak...
nuotrauka
2024-09-30 10:56
Aplinkos projektų valdymo agentūra, Lietuvoje administruojanti ES šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) registro sąskaitas, š. m. rugsėjo 27 d. į veiklos vykdytojų sąskaitas ES ŠESD registre pervedė likusius nemokamus apyvartinius taršos leidimus (ATL), skirtus 2024 metams. Taip pat, atsižvelgian...
nuotrauka
2024-09-26 16:54
Aplinkos ir žemės ūkio ministrai patvirtino Nacionalinio vandenų srities 2022-2027 metų plano įgyvendinimo veiksmų plano pakeitimus, į kuriuos įrašyta 14 papildomų apsaugos nuo potvynių priemonių. Didžioji šių priemonių dalis skirta Vakarų Lietuvos regionui, kuriame potvynių problema tampa vis aktua...
nuotrauka
2024-09-18 15:26
Užbaigus antrąjį rekonstrukcijos etapą, darbą pradeda atnaujinta Vilniaus nuotekų valykla. Žiedinės ekonomikos principais veikiančios valyklos rekonstrukcija yra didžiausias įgyvendintas Vilniaus miesto energetikos infrastruktūros projektas per pastaruosius metus ir didžiausias projektas „Vilniaus v...
nuotrauka
2024-09-18 09:35
Vykdydama teismų sprendimus, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) pradėjo nelegalių statinių griovimo darbus Kuršių nerijoje, Preiloje. Trijų nelegalių pastatų griovimo darbus atlieka rangovas UAB „Revekta“, kurių atstovams vakar, rugsėjo 17 d., dalyvaujant antstolei, ofici...

Statybunaujienos.lt » Aplinka