2024 birželio 17 d. pirmadienis, 20:59
Reklama  |  facebook

Tvarumas, poveikio aplinkai mažinimas ir ypatingas komfortas žmogui. Ar tai suderinama?

2022-02-02 07:10
Projektuojant biurų pastatą „Sqveras“, buvo siekiama sukurti biurų erdves, kuriose darbuotojams būtų užtikrinta puiki savijauta bei jaukumas. Ne mažiau svarbu buvo sukurti pastatą, tausojantį aplinką ir energiją, podraug mažinantį CO2 išmetimą į aplinką. Šie poreikiai lėmė tai, kad kaip pagrindinė pastato šildymo-vėsinimo sistema buvo pasirinkta „Uponor TABS“ (Thermal active building system).
nuotrauka
UPONOR iliustr.


Minimos įmonės
Uponor, UAB
YIT Lietuva, UAB

„Uponor TABS“ sinergija su žemės gelmių vėsa mažina sąnaudas

„Uponor TABS“ technologija leidžia pagal poreikį įkrauti pastato konstrukcijas šiluma arba vėsa. Tokiu būdu, išnaudojant konstrukcijų terminę masę, vyksta šildymo arba vėsinimo procesas. Pastato šildymui bei vėsinimui sistemoje naudojamo termofikato temperatūra dėl didelio aktyvaus ploto yra artima aplinkos temperatūrai, todėl energijos poreikis yra ženkliai mažesnis, nei naudojant tradicines sistemas. Tai didina šilumos šaltinio efektyvumą ir leidžia panaudoti atsinaujinančius ir nemokamus vėsinimo šaltinius pagal taupios energijos projektavimo principus. 

UPONOR
„Uponor TABS“
šildymo ir vėsinimo sistemos išskirtinumas –
 
• sukuriamas darbui, poilsiui, žmogaus savijautai komfortiškas mikroklimatas – vienodas visame pastate.
• Jį užtikrina sistemos esmė: vėsinimas ir šildymas konstrukcijomis leidžia išvengti ūžesio, oro pūtimo atskiruose taškuose.
• Sistema yra ilgaamžė, nėra jokių detalių, kurios gestų.
• Veikdama sinergiškai su geoterminiais šilumos siurbliais, sistema yra tvari, ekologiška, taupanti energiją ir pinigus.
 
„Verslo centre „Sqveras“ sumontuota „Uponor TABS“ sistema leidžia išnaudoti žemės energiją pastatui vėsinti. Šiam tikslui naudojamas šaltis iš gręžinio, nenaudojant šilumos siurblio kompresoriaus. Tai reiškia, kad vėsinimas šiam pastatui praktiškai nekainuoja“, – akcentuoja UPONOR vadovas Marius Pastarnokas.

„Uponor TABS“ kuria komfortišką mikroklimatą

Šiuolaikiniame pasaulyje žmonės darbe praleidžia labai daug laiko, todėl darbo aplinka ir mikroklimatas darbo vietoje yra svarbūs faktoriai. Tai rodo ir Sveikatos apsaugos ministerijos duomenys.

UPONOR „Uponor TABS“

Evaldo Lasio / YIT LIETUVA nuotr. 

Pvz., padidėjus temperatūrai darbo vietoje, kyla kūno temperatūra, dažnėja širdies plakimas ir kvėpavimas, kurie lemia pablogėjusį dėmesį ir koordinaciją, mažėja organizmo reakcijos į regos ir klausos dirgiklius greitis. Tiek esant per aukštai, tiek ir per žemai oro temperatūrai, žmogaus kūno termoreguliacijos aparatas smarkiai apkraunamas, o tai mažina jo darbingumą.

Taigi tyrimais įrodyta, kad darbuotojai, kuriems yra užtikrinamas komfortas, dirba ženkliai efektyviau, nei tie, kurie turi kęsti karštį, triukšmą ar kitus trikdžius.

Naudojant „Uponor TABS“ sistemą, lubos ir grindys spinduliuoja šilumą arba vėsą visame patalpos plote tolygiai, taip biure yra kuriamas ypatingas komfortas be vėjo, be triukšmo ir be zonų, kuriose niekas nenori būti.

Ar tvarumas apsimoka

Tvarus vystymasis – tai įsipareigojimas pasiekti geresnę žmonių gyvenimo kokybę. Šia prasme tvarumas yra ir atsakingas išteklių naudojimas – neperžengiant jų atsinaujinimo galimybių ir naudojimo tiek ir taip, kad aplinka gebėtų absorbuoti susidarančius teršalus.

„Uponor TABS“UPONOR nuotraukoje –
 „Uponor TABS“ sistema

Pastatai yra laikomi vienais iš didžiausių planetos teršėjų – per visą pastato gyvavimo ciklą. Todėl sektorius kuria naujas technologijas, ieško būdų, kaip sumažinti poveikį aplinkai. Inžinerinės sistemos yra viena šių dedamųjų, kurios turi potencialą kurti tvarumą ir pridėtinių verčių.

Visuomenėje paplito terminas „žaliasis smegenų plovimas“ arba apsimestinis tvarumo demonstravimas. Galima tik nutuokti, kad tai yra verslas arba visuomenės dalis, kurie abu suvokia, kad nuošalėje likti nebegalima, bet nemato realios naudos. Dėl to ir pastatų, kuriuos statant darbuotojų savijautai ir tvarumui būtų skiriamas prioritetas, jau yra, tačiau, kaip pastebi M.Pastarnokas, dar vis mažuma. Dažniausiai einama lengvesniu keliu, pasirenkant sistemas, kurias yra paprasta projektuoti ir montuoti, taip skaičiuojant didesnį pelną.

Tačiau, kaip dažnai būna, tvarūs sprendimai apsimoka visomis prasmėmis. Tvaraus pastato sistemų priežiūra pigesnė, o šildymo ir vėsinimo sąnaudos – mažesnės. Pastato savininkui kur kas paprasčiau moderniam centrui surasti nuomininkų, o nuomininkų darbuotojų efektyvumas, dirbant komfortiškomis sąlygomis, didesnis ir rezultatai geresni.

„YIT Lietuva“ įgyvendintas verslo centro projektas yra išskirtinis šalyje – jame puikiai dera tvarumas ir gera darbuotojų savijauta. Kompleksas pelnė ne tik „Lietuvos metų gaminio 2021“ aukso medalį, bet ir 2020 m. buvo pripažintas geriausiu visuomeniniu BIM projektu šalyje.
Statybunaujienos.ltInžinerinės sistemos

nuotrauka
2024-05-29 14:51
JUNG KNX išmaniųjų namų sistema (angl. JUNG KNX system arba JUNG KNX smart home) iš naujo apibrėžia mūsų santykį su erdvėmis, kuriose gyvename ar dirbame. Ši sistema leidžia ne tik valdyti ir automatizuoti įvairias išmaniųjų namų funkcijas, bet ir padeda ženkliai sumažinti energijos vartojimą bei ku...
nuotrauka
2024-05-24 13:37
Nors elektromobilių naudojimas Lietuvoje kasmet auga, vienas iš didžiausių iššūkių, su kuriuo susiduria daugiabučių namų gyventojai, yra elektromobilių įkrovimo infrastruktūros prieinamumas. Kokias galimybes turi vairuotojai, gyvenantys daugiabutyje, pasakoja daugiabučių priežiūra ir administravimu ...
nuotrauka
2024-05-23 10:39
Nuo 2025 m. daugiau nei du aukštus turinčiuose daugiabučiuose namuose SND balionai negalės būti naudojami. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) primena apie galimybę pasinaudoti valstybės parama ir daugiabučiuose namuose atsisakyti suskystintų naftos dujų (SND) balionų, juos pakeičiant kitais e...
nuotrauka
2024-05-22 17:09
Šiandien šalia Panevėžio aplinkkelio, ties Bliūdžių kaimu, oficialiai paskelbta didžiausio Baltijos šalyse elektromobilių parko statybų pradžia – įkasta laiko kapsulė. Projektą vystys elektromobilių įkrovimo stotelių operatorė UAB „Eldrive“.
nuotrauka
2024-05-21 13:13
Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ verslo centro „Business Stadium Central“ vidaus inžinerinių sistemų montavimo rangovais pasirinko Lietuvos įmones „Aktinis“, „Todera“, „Ivalta“, „PoolPro“. Bendra su rangovais sudarytų sutarčių vertė – 5,6 mln. eurų.
nuotrauka
2024-05-21 12:56
Kada prekybos centras gali vadintis tvariu? Ar tam užtenka deramai surūšiuoti atliekas ir pakeisti lemputes? Vienas iš technologiškai pažangiausių „Nordika“ tvarumo aspektų – R8 tech įrankio, kuris paremtas dirbtiniu intelektu, naudojimas. Ši automatizavimo sistema valdo prekybos centro šildymo, vė...
nuotrauka
2024-05-20 10:26
Ministrai iš Lietuvos, Latvijos, Austrijos, Kipro, Danijos, Estijos, Prancūzijos, Airijos, Graikijos, Liuksemburgo, Maltos, Portugalijos, Slovakijos, Slovėnijos ir Ispanijos kartu kreipėsi į Europos Komisiją raginant parengti Europos Sąjungos strategiją dėl šilumos ir vėsumos ūkio dekarbonizacijos i...
nuotrauka
2024-05-14 09:40
Gegužės 15–17 d. Vilniaus LITEXPO parodų centras taps vieta, kur bus galima susipažinti su pažangiausiomis technologijomis ir inovacijomis, skirtomis pramonei, verslui bei vartotojams. Čia vyks ir nemažai specializuotų renginių. Viename jų – konferencijoje „Ateities energetika Baltijos šalyse 2024“...
nuotrauka
2024-04-16 07:24
KOMFOVENT jau daug metų realizuoja vėdinimo ir šildymo technologijas, o šiandien daromas naujas žingsnis valdant namų mikroklimatą – pristatomas visas šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo funkcijas atliekantis KOMBI.
nuotrauka
2024-04-03 09:39
Atlikus kasmetę A. Goštauto g. estakados virš Geležinio Vilko g. apžiūrą, specialistai nustatė, jog reikia atlikti tilto sujungimo siūlių ir lietaus nuvedimo tinklo remontą. Kol kas remonto apimtys ir trukmė nėra žinomi, tam būtina atlikti detalesnį konstrukcijų vertinimą.
nuotrauka
2024-03-30 08:30
Kai atsirado šviesa, žmonės būrėsi aplink ją. Prisijaukinęs šviesą, 21-ojo amžiaus žmogus nori, kad ji sektų paskui jį ir keistųsi pagal jo poreikius. „LEMONA electronics“ siūlo išmanius apšvietimo sprendimus, kurie atliepia modernios visuomenės poreikį – būste, spintoje, net virtuvinės spintelės st...
nuotrauka
2024-03-29 10:05
„Ignitis", valdanti didžiausią greito elektromobilių įkrovimo tinklą Lietuvoje „Ignitis ON", neapleidžia lyderio pozicijų elektromobilių įkrovimo tinklo plėtros srityje – sudarė sutartį su „Baltic Shopping Centers", valdančia Kaune įsikūrusį prekybos ir laisvalaikio centrą „Mega", dėl iš viso 20 ele...
nuotrauka
2024-03-25 15:47
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" pasirašė 82 mln. eurų finansavimo sutartį su Europos investicijų banku (EIB) ir Šiaurės investicijų banku (NIB) dėl 94 megavatų (MW) Pomeranijos vėjo parko Lenkijoje.
nuotrauka
2024-03-22 12:06
Netinkami pastatų projektavimo sprendimai vėliau gali lemti ne tik dar didesnes išlaidas, bet ir sveikatos problemas. Dėl prastai suprojektuotų vėdinimo sistemų gyventojai gali susidurti su pelėsiu, kurio išnaikinimas neretai tampa neįmanomas.
nuotrauka
2024-02-13 07:46
Šilumos siurbliai jau tapo įprasta Lietuvos gyventojų namų dalimi. Įmonės INDUSTEK ekspertai pastebi, kad vartotojai vis sparčiau atsisako šildymo kietu kuru ir noriau renkasi šilumos siurblius. Bene populiariausi Lietuvoje yra universalieji „Daikin Altherma“ oras-vanduo šilumos siurbliai. Šis šildy...
nuotrauka
2024-02-12 12:12
Išmaniuosius skaitiklius gaminanti ir juos eksportuojanti lietuvių kompanija „Elgama-Elektronika" praėjusiais metais skaičiavo rekordinį grynąjį pelną, kuris augo daugiau nei 14 kartų ir siekė 4,6 mln. eurų (2022 m. – 0,32 mln. eurų), o apyvarta augo beveik du kartus iki 41,37 mln. eurų (2022 m. – 2...
nuotrauka
2024-02-07 07:27
Naujos kartos „hansgrohe iBox universal 2“ – tai patobulintas „hansgrohe iBox universal“, kuris nepraranda populiarumo jau 23-jus metus. Patobulinto įrenginio esmė – novatoriška paslėpta potinkinė technologija „iBox universal 2“, kuri idealiai tinka vonios kambariui įrengti.
nuotrauka
2024-02-06 10:38
Mus nuolat supa galybė ligų sukėlėjų bei bakterijų. Jie aktyvūs būna ten, kur lankosi daug žmonių, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, sporto klubuose, biuruose. Pasak specialistų, ypač šaltuoju metų laiku, kai gerokai padaugėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių, užkrečiamų ligų prevencijai gali būti pan...
nuotrauka
2024-01-26 06:34
Prie nuosavų namų įprastai yra pristatomos ir lauko terasos, nes sėdėti namie užsidarius tarp keturių sienų nusibosta, todėl norisi ištrūkti ir į gryną orą. Vasarą tai nesukelia jokių nepatogumų, tačiau ankstyvą pavasarį ir vėlų rudenį, kai lauke vėsoka, nelabai jauku sėdėti terasoje. Bet vien dėl t...
nuotrauka
2024-01-24 13:40
Prognozuojama, kad iki 2035 m. elektromobilių skaičius pasaulyje išaugs septynis kartus nuo 10,5 mln. (2022 m.) iki 74,5 mln. (2035 m.). Ekspertų skaičiavimu, vien tik elektromobilių įkrovimui elektros poreikis 2030 m. pasaulyje sieks 655 TWh. Apie 45 proc. elektros pastatuose sunaudos elektromobili...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos