2022 gegužės 28 d. šeštadienis, 9:49
Reklama  |  facebook

Verslas kreipėsi į premjerą: naujos Žemės įstatymo pataisos stabdys investicijas

2017-11-08 09:56
Keturios verslo įmones vienijančios organizacijos kreipėsi į premjerą Saulių Skvernelį dėl Seime svarstomų Žemės įstatymo pataisų. Lietuvos pramonininkų konfederacija, asociacija „Investors’ Forum“, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros ir Lietuvos bankų asociacijos tvirtina, kad Seime svarstomos Žemės įstatymo pataisos ne tik prieštarauja konkurencijos teisės principams, bet ir stabdys investicijas miestuose ir regionuose.
nuotrauka
Vilnius. Asociatyvi portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Minimos įmonės
LPK (Lietuvos pramonininkų konfederacija),
Investuotojų forumas,
LNTPA (Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija),
LBA (Lietuvos bankų asociacija),

Kaip praneša Lietuvos nekilnojamo turto plėtros asociacija, jei Seime pataisoms bus pritarta, visi investuotojai valstybinėje žemėje nuo sausio 1 dienos, norėdami vykdyti veiklą, bus apmokestinti nuo 20 proc. žemės rinkos vertės arba turės ją išsipirkti. Tokie staigūs ir reikšmingi mokestiniai pakeitimai brangina investicijas ir mažina pasitikėjimą investicine aplinka, tvirtina besikreipiančių organizacijų atstovai.

Planuojami pakeitimai

„Prievolė be deramo išankstinio įspėjimo sumokėti valstybei bent penktadalį žemės rinkos vertės arba ją išsipirkti taptų reikšminga našta investuotojams. Svarbu ir tai, kad mokestis yra taikomas už žemę, už kurios nuomą jau mokamas nuomos mokestis“, – sako Mindaugas Statulevičius, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius.

Rūta Skyrienė, asociacijos „Investors’ Forum“ vykdomoji direktorė pažymi, kad bet koks verslo aplinkos stabilumo mažinimas menkina ir Lietuvos, kaip investicijoms patrauklios šalies, įvaizdį.

„Net ir nedidelių projektų planavimas ir įgyvendinimas užtrunka ne vienerius metus, todėl investicinius projektus svarbu pabaigti tokiomis pačiomis sąlygomis, kokiomis jie buvo pradėti. Neplanuotų mokestinių prievolių įvedimas gali suduoti rimtą smūgį investuotojų pasitikėjimui valstybe, ypač, kai tokie pakeitimai daromi taip staiga “, – sako R. Skyrienė.

Planuojami pakeitimai galios jau sudarytoms ir naujos sutartims, o naujos nuomos sutartys taip pat nebenumatys galimybės valstybinėje žemėje statyti ir rekonstruoti pastatų. Padalinus ar sujungus kelis sklypus sudaroma sutartis bus laikoma nauja, todėl dažnai plėtra bus galima tik tokią žemę išsipirkus, taip antrą kartą apmokestinant kartą jau išsinuomotą žemę.

„Bankai tiesiogiai nekilnojamo turto vystyme nedalyvauja – dalyvauja mūsų klientai: tiek vystytojai, tiek verslo subjektai. Bankai dažnai finansuoja ir vienus, ir kitus. Kai projektai yra ilgalaikiai (o nemaža dalis jų vykdoma būtent valstybinėje žemėje), ypač reikšmingas yra žaidimo taisyklių stabilumas. Na, o jeigu jau numatyti esminiai taisyklių pokyčiai – būtina juos tinkamai suvaldyti. Reikėtų atlikti šių pakeitimų finansinį vertinimą, skaičiavimus, kiek jie duos naudos valstybės biudžetui, o jeigu žadama įvesti naują mokestį, reikia užtikrinti, kad rinka sugebėtų deramai prie jo prisitaikyti. Visgi žymus reguliavimo pasikeitimas gali daryti įtaką dalies vykdomų projektų, ypač mažiau pelningų, regioninių, mažos apimties, įgyvendinimui“, – pastebi Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Mantas Zalatorius.

Mažiau paskatų investuoti regionuose

Verslo organizacijos ir kai kurių miestų vadovai atkreipia dėmesį, kad tokius pokyčius pirmiausia pajus regionai, kuriems pritraukti investicijas sudėtingiau nei didiesiems miestams. Anot Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidento Roberto Dargio, dėl sudėtingos demografinės situacijos, investicijos atokiau nuo didmiesčių turėtų būti skatinamos, o ne kuriamos papildomos kliūtys.

„Svarbiausias investicijas šiuo metu pritraukia didieji miestai. Naujas mokestis arba prievolė išsipirkti žemę gali atbaidyti nuo noro investuoti regionuose, kur investicijų grąža dažnai ir taip mažesnė. Dar blogiau, kad tai apsunkins sąlygas smulkiajam verslui, nes galimybės pradėti ar plėsti verslą tampa dar sudėtingesnės“, - sako Robertas Dargis.

Anot jo, papildomą apmokestinimą pajus ir gamybinės įmonės dirbančios didiesiems prekės ženklams ir pagal jų reikalavimus atnaujinančios gamyklos linijas ar gerinančios sąlygas darbuotojams – jeigu pokyčiams bus reikalinga bet kokia nekilnojamojo turto plėtra, bus reikalinga sumokėti 20 proc. žemės vertės arba sklypą išsipirkti.

„Paskutinius kelis metus kauniečiai džiaugiasi gražėjančiu miestu, tai lemia privačios investicijos į nekilnojamąjį turtą. Kaune kyla ir verslo, ir gyvenamosios paskirties pastatai. Tačiau šią miesto sėkmę gali pristabdyti nauji suvaržymai. Pavyzdžiui, aplink Kauno centrą yra daug apleistų buvusių pramoninių teritorijų. Labai norėtume, kad šios teritorijos virstų modernaus miesto erdvėmis. Net neabejoju, kad dalis verslininkų dėl didėsiančio apmokestinimo neturės noro arba pajėgumų įgyvendinti konversijos“, – sako Kauno vicemeras Povilas Mačiulis.

Perdėtą skubėjimą sprendžiant jau įsisenėjusias problemas akcentuoja ir Alytaus meras Vytautas Grigaravičius.

„Valstybinės žemės naudojimas turi būti reglamentuotas ir derinamas su bendraisiais planais, tačiau reikėtų išlaikyti protingus terminus ar atsižvelgti į projektus, kurie jau suplanuoti, pradėti, gautas finansavimas“, - tvirtina V. Grigaravičius.

Alytaus sav. atstovai informuoja, kad šiuo metu įstatymo projektas yra pateiktas LR Vyriausybės išvadoms gauti. Verslo organizacijos prašo tokiems sprendimams labiau išdiskutuoti socialinius, ekonominius ir poveikio regionams aspektus įtraukiant daugiau valstybės institucijų, o patį mokesčio dydį pagrįsti dėl naudos valstybei ir poveikio savivaldybėms bei verslui ir pokyčiams pasiruošti taikyti ilgesnį pereinamąjį laikotarpį. 

Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2022-05-27 13:59
Rekonstruotas Druskininkų centre, vaizdingoje Nemuno ir Ratnyčios upių santakoje esantis lenktas tiltelis ir jo prieigos.
nuotrauka
2022-05-27 10:47
Skaidriai dirbančiojo identifikavimo kodą privalo turėti visi statybvietėje statybos darbus atliekantys asmenys: dirbantys pagal darbo sutartį ar vykdantys savarankišką veiklą, pagal civilinę sutartį dirbantys mažosios bendrijos vadovai, taip pat komandiruoti į Lietuvos Respubliką darbuotojai.
nuotrauka
2022-05-27 10:41
Gegužės 1 d. įsigaliojo Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinasis įstatymas, kuris numato 3 metų laikotarpį, per kurį bus galima įteisinti Žemės gelmių registre neregistruotus arba registruotus, tik neturinčius aktualių duomenų apie savininką, gręžinius.
nuotrauka
2022-05-27 09:56
Vilniaus kolegija (VIKO) parduoda pastatą Vilniuje, Naugarduko g. 5. Už gautas lėšas planuojama įrengti biblioteką, chemijos laboratoriją ir atnaujinti bendrabutį. Vilniaus kolegija – kol kas vienintelė Lietuvos kolegija, gavusi tokį turto investavimo projektą. Nurodytą nekilnojamąjį turtą planuojam...
nuotrauka
2022-05-26 12:16
Europos Komisija pristatė pasiūlymą, kaip atnaujinti Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą dėl ozono sluoksnį ardančių medžiagų. Jame numatytos priemonės, kurios leis sugriežtinti kontrolę ir sumažinti šių medžiagų emisijas. Nustatomas naujas reikalavimas ozono sluoksnį ardančias medžiagas surink...
nuotrauka
2022-05-25 11:21
Visi sutaria dėl skaitmenizacijos svarbos. Tačiau skaitmenizavimo sprendimų gausa, gairių trūkumas apsunkina įmonių skaitmeninę transformaciją. Užuot blaškiusis tarp skaitmeninių technologijų ir madų, verta susikoncentruoti į universalių skaitmenizacijos gebėjimų – augmentacijos, integracijos, anali...
nuotrauka
2022-05-24 10:26
Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorė kreipėsi į teismą su civiliniu ieškiniu dėl Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos fiziniam asmeniui išduoto statybą Pajūrio regioninio parko teritorijoje leidusio dokumento panaikinimo ir neteisėtos statybos padarini...
nuotrauka
2022-05-24 09:46
Vilniaus miesto savivaldybė Aplinkos ministerijai siūlo peržiūrėti esamą renovacijos modelį, siekiant išspręsti dėl išaugusių statybos rangos darbų kainų stringančių konkursų problemą.
nuotrauka
2022-05-24 09:20
Pernai aktyvumas nekilnojamojo turto rinkoje mušė visus rekordus – žmonės graibstė būstus net „iš brėžinių“. Nors karas Ukrainoje, brangstančios statybinės medžiagos ir kalbos apie būtinybę kelti palūkanų maržas atvėsino įka-tusią rinką, naujų būstų poreikis didžiuosiuose miestuose vis dar išlieka d...
nuotrauka
2022-05-23 13:53
Reaguodama į Rusijos invazijos į Ukrainą sukeltus pasaulinės energijos rinkos sutrikimus, Europos Komisija pristatė planą RePowerEU, kuriame numato priemones, kaip pertvarkyti Europos energetikos sistemą, kad ji nebebūtų priklausoma nuo Rusijos iškastinio kuro, kuris naudojamas kaip ekonominis ir po...
nuotrauka
2022-05-23 10:48
Europos investicijų bankas (EIB) suteikė bendrovei „Teltonika IoT Group“ 50 mln. eurų paskolą, kad ji paspartintų mokslinių tyrimų, plėtros ir inovacijų veiklą belaidžių tinklų ir ryšių technologijų srityje. Be to, iš šių lėšų bus plečiamos ir atnaujinamos bendrovės gamybinės patalpos, kurios, kitai...
nuotrauka
2022-05-23 07:20
Šiaulių profesinio rengimo centro (Šiaulių PRC) Statybos skyriaus vedėja Jūratė Baltramaitytė cituoja Arthur Asho, kuris sako, kad „sėkmė yra ilga kelionė, o ne galutinis tikslas“. Todėl Statybos skyrius ne tik ieško efektyviausių mokymo ir mokymosi formų, būdų, bet ir kuria aplinką, kuri skatintų m...
nuotrauka
2022-05-23 06:01
Kyjivo priemiestį Borodianką vakar pasiekė pirmoji Vilniaus siunta su 6 tonomis stiklo paketų ir lakštų langams įstiklinti – juos per tris savaites, mero Remigijaus Šimašiaus pakviesti, sudovanojo gyventojai ir įmonės.
nuotrauka
2022-05-20 14:55
Panevėžio apygardos prokuratūra apgynė viešąjį interesą – patenkinus Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorės apeliacinį skundą civilinėje byloje, valstybės įmonės Ignalinos atominė elektrinė (toliau – IAE) turto pardavimo aukcionas ir su juo susiję sandoriai pripažinti negaliojančiais. Pritaikiu...
nuotrauka
2022-05-20 11:57
Lietuvos nacionalinis muziejus gegužės 19 d. pasirašė Gedimino kalno galutinio sutvarkymo darbų projektavimo paslaugų sutartį su metų pradžioje paskelbto atviro tarptautinio viešojo pirkimo laimėtoja UAB „Maspro“. Šis Lietuvos nacionalinio muziejaus žingsnis išjudino teismo procesuose įstrigusį kaln...
nuotrauka
2022-05-20 09:33
Sparčiai augančios žaliavų kainos neaplenkė ir vėjo energetikos sektoriaus – dėl brangstančių metalų, kurie sudaro net 90 proc. vėjo jėgainių turbinų, kyla ir pačių jėgainių kainos. Tačiau tai ne vienintelis iššūkis, su kuriuo susiduria vėjo elektrinių parkų vystytojai – dėl tiekimo sutrikimų nauji ...
nuotrauka
2022-05-20 09:17
VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcija paskelbė viešąjį pirkimą magistralinio kelio A5 Kaunas–Marijampolė–Suvalkai („Via Baltica“) ruožo nuo 72,50 km iki 79 km rekonstravimo darbams. Planuojama, kad sėkmingai atlikus viešųjų pirkimų procedūras, sutartis su rangovu būtų sudaryta šių metų III ketvirt...
nuotrauka
2022-05-19 12:30
Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūrai (MITA) tapus Inovacijų agentūros dalimi, į naująją struktūrą jau perkelta dalis verslo inovacijas skatinančių paslaugų. Inovacijų agentūroje nuo šiol veikia „Smart InoTech pramonei“, „InterInoLT“ ir „TechHub“ projektai, agentūra yra atsakinga už veiklas, s...
nuotrauka
2022-05-19 06:39
VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcija (toliau – Kelių direkcija) jau pateikė pirmuosius pasiūlymus rangovams, kurie kreipėsi dėl sudarytų sutarčių kainų perskaičiavimo.
nuotrauka
2022-05-18 16:35
Įsigalioja išimtys, numatančios, kad iki 2023 m. sausio 1 d. neturintis darniųjų techninių specifikacijų dviejų rūšių armatūrinis plienas – suvirinamasis ir iš anksto įtempiamas – gali būti tiekiami Lietuvos rinkai jų nesertifikuojant Lietuvos sertifikavimo įstaigoje. Tačiau šie produktai turi būti ...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Lietaus nuotekų valdymo sistema: kaip išvengti vandens taršos, didesnių mokesčių ir panaudoti lietaus vandenį

Tinkamas lietaus nuotekų srautų suvaldymas lietaus vandens kaupimosi vietose gali užkirsti kelią potvyniams. Universali Pipelife lietaus nuotekų valdymo sistema „Raineo“ – tai galimybė ne ti...