2023 rugsėjo 26 d. antradienis, 7:53
Reklama  |  facebook

Videniškių Šv. Lauryno bažnyčia svečius pasitinka atnaujintais fasadais ir stogu

2023-05-10 13:57
Tradiciškai gegužės pradžioje Videniškių (Molėtų r.) Šv. Lauryno bažnyčioje ir vienuolyno muziejuje paminėta palaimintojo Mykolo Giedraičio diena. Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu pernai buvo atlikti koplyčios ir zakristijų stogų, fasadų tvarkybos (remonto) darbai.
nuotrauka
Videniškių Šv. Lauryno bažnyčia po remonto. KIC nuotr.


Minimos įmonės
KIC (Kultūros infrastruktūros centras, buvusi VĮ „Lietuvos paminklai“),
Vakarų titanas, UAB
Rūpintojėlis, UAB
Paskutinį kartą bažnyčios fasadai buvo tvarkyti 2008-aisiais, prieš tai ji remontuota 1926 ir 1956 metais. Tai vėlyvojo Renesanso stiliaus pastatas, jos architektūra beveik nepakito nuo statybos laikų. Bažnyčia stačiakampė, vienos navos, dvišlaičiu stogu. Bažnyčia priklauso Atgailos kanauninkų vienuolyno ansambliui.

Užduotis – išsaugoti istorinę dvasią

Videniškių Šv. Lauryno bažnyčiai buvo paskolintos lėšos iš kitų objektų, kuriuose darbai vėlavo, pavyko sutvarkyti jos fasadus ir pažeistus stogus. Pagal pirminį planą šie darbai būtų užtrukę šiek tiek ilgiau.

„Reikėjo nuardyti seną stogų dangą ir grebėstus, sutvarkyti ar pakeisti pažeistas medines konstrukcijas ir uždengti stogą nauja skarda. Taip pat teko pašalinti nuo fasadų senų dažų ir atšokusio tinko sluoksnius, sutvarkyti įtrūkimus, tada vėl viską nuglaistyti, nudažyti“, – KIC pranešime cituojamas Jonas Volodko, techninės priežiūros vadovas.

Koplyčios ir dviejų zakristijų stogų danga vietomis buvo kiaura, prarūdijusi; tinkuotos fasadų sienos praradusios ankstesnę spalvą, vietomis tinkas atkritęs kartu su plytomis, vietomis – banguotas, akivaizdu, atšokęs nuo mūro paviršiaus.

Buvo atlikti privalomi bažnyčios tyrimai, tvarkybos darbų projektą parengė architektė Nijolė Ščiogolevienė: suplanuota, kaip tvarkyti stogą, fasadus, duris ir langus. Šie darbai baigti 2022 metų pabaigoje.

Darbus atliko UAB „Vakarų titanas“ ir UAB „Rūpintojėlis“. Bažnyčiai tvarkyti skirtos Paveldotvarkos programos lėšos, prisidėjo ir parapija.

Kunigaikščių Giedraičių statyta bažnyčia

Ruošiant Videniškių Šv. Lauryno bažnyčios tvarkybos projektą, buvo dar kartą prisiminta ir jos istorija. Šalia darbų aprašymo surašyti ir pagrindiniai jos istorijos faktai.

Pirmoji medinė bažnyčia Videniškiuose buvo pastatyta 1547-1549 metais Motiejaus Giedraičio rūpesčiu, XVI–XVII amžiais Videniškių valdos priklausė kunigaikščiams Giedraičiams. 1620 metais jos vietoje iškilo mūrinė bažnyčia. Ji buvo sumanyta kaip palaimintojo Mykolo Giedraičio kulto židinys ir kaip kunigaikščių Giedraičių mauzoliejus. 1631 metais pristatyta koplyčia su rūsiu, kuriame iki šiol ilsisi palaimintojo M. Giedraičio palaikai. Bažnyčios rytinėje dalyje esančiame rūsyje buvo laidojami vienuoliai, kunigai.

Bažnyčia ir vienuolynas smarkiai nukentėjo per 1656-1661 metų karą su Maskva. 1684 metais bažnyčia vėl buvo atstatyta ir konsekruota, o 1801 metais ji buvo atnaujinta, interjeras įgavo klasicizmo bruožų.

XVII-XVIII amžiais prie vienuolyno veikė parapijos mokykla, špitolė, bažnyčioje buvo išlaikoma profesionali giedotojų kapela. Po 1831 metų sukilimo vienuolynas buvo uždarytas, bažnyčia tapo parapine, vienuolyne įsikūrė klebonija.
Statybunaujienos.ltObjektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2023-09-22 12:59
Diskusijose apie kvalifikuotų darbuotojų stoką bei jų pritraukimo galimybes vis dažniau atsigręžiama į emigracijoje gyvenančius ir į Lietuvą sugrįžti svajojančius mūsų piliečius. Juolab, kad grįžtančių į gimtinę ar rimtai ketinančių tai daryti skaičiai kasmet auga. Emigrantų, ypač kvalifikuotų darbu...
nuotrauka
2023-09-22 11:30
Nekilnojamojo turto vystymo bendrovė „Homa Group“ keičia 2021 m. įsigyto viešbučio „Simple Plus“ pastato koncepciją ir pavadinimą. Šiuo metu Ševčenkos g. 21, Vilniaus Naujamiesčio rajone, atliekami paprastojo remonto darbai.
nuotrauka
2023-09-21 09:30
Pasaulyje gerai žinomas SIKA prekinis ženklas, kuriuo žymimos specifinės cheminės medžiagos, skirtos statybai, turi 113 metų patirtį, kuri prasidėjo Šveicarijoje. Šimtametė kompanijos istorija yra pagrindas, ant kurio kuriami modernios rinkos produktai ir kuris liudija šimtmečio patikrintą patikimum...
nuotrauka
2023-09-20 13:35
Tvarių miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT Lietuva“ sostinės Viršuliškių rajone baigiamą vystyti naują 18 aukštų „Sky Office“ verslo centrą savo naujiesiems biurams jau pasirinko keletas nuomininkų.
nuotrauka
2023-09-19 20:06
Viena didžiausių šalies statybos bendrovių „Naresta“ pasirašė generalinės rangos sutartį dėl nacionalinio stadiono komplekso Vilniuje pirmojo etapo statybų. Sutartis pasirašyta su stadiono projektą įgyvendinančiu koncesininku – „BaltCap Infrastructure Fund“ valdoma įmone „Vilniaus daugiafunkcinis ko...
nuotrauka
2023-09-18 13:47
Turto bankas paskelbė du aukcionus ir siūlo įsigyti patalpas Vilniaus Naujamiesčio rajone – Algirdo ir Vytenio gatvėse esančiuose pastatuose – iš viso daugiau nei 1,6 tūkst. kv. m ploto.
nuotrauka
2023-09-18 07:17
Statyba tradiciškai laikoma inertiška, ją sunku įsivaizduoti be sunkiasvorės technikos, kalno medžiagų. Bet statyba taip pat įgyja vis daugiau lankstumo, kurio jai suteikia naujos technologijos. Viena tokių – geopolimerų injekcijų technologija.
nuotrauka
2023-09-15 15:41
2022 m. pabaigoje Lietuvos banko licenciją gavęs Uždarojo tipo informuotiesiems investuotojams skirtas investicinis fondas „Reverest Baltic Opportunity Fund“ pradėjo įgyvendinti nekilnojamojo turto projektus, siekdamas skirti išskirtinį dėmesį miesto pridėtinės vertės kūrimui ir objektų plėtrai be...
nuotrauka
2023-09-15 11:17
Visuomenės nuomonės tyrimai rodo, kad Lietuvos verslui pavyksta auginti pasitikėjimą darbdaviais. Šalies vadybos ekspertai sako, kad šis laimėjimas džiugina, bet kartu ir užkrauna didesnes atsakomybes.
nuotrauka
2023-09-14 14:17
Turto valdymo bendrovės „BRAITIN" valdomai investicijų bendrovei „Verslo trikampis" Šiaulių bankas skolina 25,7 mln. eurų. Bendrovė, Vilniuje valdanti to paties pavadinimo biurų kompleksą, naujai gautas lėšas naudos anksčiau prisiimtų įsipareigojimų refinansavimui bei kasdienės veiklos poreikiams.
nuotrauka
2023-09-14 14:01
Pradedamas įgyvendinti naujas tvarus projektas „Sand Offices". Naujas verslo centras iškils sostinės Žalgirio ir Linkmenų gatvėse esančio seno administracinio pastato vietoje ir pasiūlys modernius inovatyvaus dizaino biurus.
nuotrauka
2023-09-14 13:31
Šią vasarą vos per du mėnesius – liepą ir rugpjūtį – investuotojai į naujus „Estateguru" sutelktinio finansavimo projektus investavo 18,9 mln. eurų.
nuotrauka
2023-09-14 07:57
Nuo praėjusių metų gegužės atsisakyta deklaracijų apie neypatingų statinių statybos užbaigimą tvirtinimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje (Statybos inspekcija), perduodant šią funkciją statinio ekspertizės rangovams. Tačiau pokyčiai įnešė į rinką sumaišties.
nuotrauka
2023-09-12 16:47
Modernizuodama verslo centrą „Europa“, nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ atnaujina ir daugiaaukštę automobilių stovėjimo aikštelę. Tūkstančio parkavimo vietų aikštelės atnaujinimo darbus planuojama užbaigti iki šių metų pabaigos, investicijos sieks apie 6 mln. eurų.
nuotrauka
2023-09-12 16:38
Šalia Vilniaus, Avižieniuose oficialiai pradėtos prekybinių sandėlių (angl. stock-office) projekto „Urban HUB" statybos.
nuotrauka
2023-09-11 12:28
Generolo Silvestro Žukausko poligone Pabradėje pristatytas NATO itin aukštos parengties greitojo reagavimo pajėgų poreikiams skirtos infrastruktūros vystymo projektas.
nuotrauka
2023-09-08 07:10
UKMERGĖS GELŽBETONIS – įmonė, gaminanti ne tik gelžbetonio gaminius, bet ir polistireninį putplastį, kurio gaminimo patirtis – 27 metai. Anksčiau didžiausios įmonės apyvartos buvo susijusios su polistireniniu putplasčiu, o per pastaruosius 5 metus gelžbetonio gaminių gamyba išaugo apie 3 kartus ir d...
nuotrauka
2023-09-07 08:08
Siekiant sudaryti tinkamas tarnybos ir gyvenimo sąlygas sąjungininkams ir Lietuvos kariams Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos batalione Marijampolėje atidaryta nuolatinė modulinė stovykla, kurioje įrengta visa jai reikalinga karinė infrastruktūra. Ši stovykla bus na...
nuotrauka
2023-09-05 12:47
Daugiafunkcio komplekso ant Šeškinės kalno projekte pradedamas naujas etapas: šią savaitę išduotas leidimas statyti Kultūros ir ugdymo centrą. Dar dviejų, į Ozo g. 27 kompleksą įeinančių objektų – Sporto centro su lengvosios atletikos maniežu ir futbolo treniruočių aikšte bei vaikų darželio – techni...
nuotrauka
2023-09-05 10:08
AB HISK stebėtojų taryba rugsėjo 4 d. išrinko naują nepriklausomą valdybos narį Aivarą Čičelį. Jis keičia iki šiol šias pareigas ėjusį Mindaugą Jusių.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas