2025 sausio 26 d. sekmadienis, 0:20
Reklama  |  facebook

Viešieji pirkimai. Kokiais atvejais LSA siūlo atsisakyti solidarios rangovų atsakomybės

2021-02-23 06:51
Siekdama, kad viešųjų pirkimų procesas būtų sklandus ir efektyvus, Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) siūlo atsisakyti jungtinio veiklos modelio ir solidarios atsakomybės principo, kai vykdomi valstybiniai statybos projektai, o partnerių santykius projekte grįsti generalinės rangos – subrangos principu, kaip numato Civilinis kodeksas ir statybas reglamentuojantys teisės aktai.
nuotrauka
Shutterstock.com iliustr.


Minimos įmonės
LSA (Lietuvos statybininkų asociacija), VŠĮ
Vilniaus m. savivaldybė,
Montuotojas, AB
Mitnija, UAB
Active Construction Management (buvusi IRDAIVA), UAB
HSC Baltic, UAB
Axis Industries, AB
Irdaiva, UAB

Lazdynų baseino statybos projekto atvejis atskleidė rimtą viešųjų pirkimų statybos sutarčių ir jungtinės veiklos praktikos ydingumą. Bankrutavus projekto generaliniam rangovui – UAB „Active Construction Management“ (buvusiai – UAB „Irdaiva“) – mažieji projekto partneriai, kurie turėjo atlikti tik tam tikrus specializuotus darbus statybos procese, tapo atsakingais už viso projekto statybą. Ši prievolė atsirado dėl jungtinės sutarties sąlygų. Sutartis buvo pasirašyta, teikiant pasiūlymą viešojo pirkimo konkurso metu, tarp bendrovių „Montuotojas“, „Mitnija“, „HSC Baltic“, „Axis Power“ ir UAB „Irdaiva“. Šios įmonės taip pat buvo įtrauktos ir į nepatikimų tiekėjų sąrašą bei prarado galimybes dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, nors pagal savo veiklos rodiklius patenka į Lietuvos didžiausių statybos įmonių dešimtuką.

LSA nuomone, praktikoje turi būti atsisakyta jungtinio veiklos modelio ir solidarios atsakomybės principo viešosios infrastruktūros projektų įgyvendinime.

„Valstybinių statybos projektų įgyvendinime jau matome ne vieną atvejį, kai jungtinės veiklos pagrindu dirbantys rangovai tampa ydingo teisinio reguliavimo įkaitais. Bankrutavus pagrindiniam projekto rangovui, partneriai yra nelogiškai verčiami prisiimti visokeriopą atsakomybę už jo įsipareigojimų įvykdymą, padarytus nuostolius bei toliau tęsti problematišką projektą, nors patys projekte dar net nebūna atlikę savo darbų“, – teigia LSA prezidentas Dalius Gedvilas, pažymėdamas, kad esama padėtis daro žalą ne tik valstybei, bet ir neigiamai veikia „sveiką“ konkurenciją rinkoje.

Pasak LSA prezidento, jungtinės veiklos modelis su solidaria atsakomybe statybai nėra tinkamas, o partnerių santykiai projekte turėtų būti grindžiami generalinės rangos – subrangos principu, kaip numato teisės aktai.

„Jungtinės veiklos su solidaria atsakomybe taikymas statyboje yra itin problematiškas, nes jungtinė veikla statybai apskritai nėra būdinga. Statyboje turi būti generalinis rangovas ir subrangovai, o ne „lygiaverčiai“ partneriai. Pareigų ir atsakomybės santykiai turi būti nustatomi pagal aiškų piramidės principą: užsakovas, generalinis rangovas ir subrangovai, o ne pagal esamą solidarios atsakomybės principą. Taip numato Civilinis kodeksas ir statybos teisės aktai. Jungtinė veikla gali būti taikoma tik rengiant ir teikiant pasiūlymą viešuosiuose pirkimuose, tačiau po pasiūlymo laimėjimo turėtų būti aiškiai nuspręsta, kuris partneris bus generalinis rangovas, o kurie – subrangovais“, - sako D. Gedvilas.

LSA prezidento teigimu, solidari atsakomybė statybos projektuose dažnu atveju yra tiesiog neįgyvendinama nei fiziškai, nei juridiškai. Partneriai, kaip specializuotus darbus atliekančios įmonės, gali neturėti reikalingų atestatų ir fizinių pajėgumų, atitinkamų kompetencijų, darbuotojų ar įrangos tai darbų sričiai, kurią pagal sutartį turėjo įgyvendinti kita bendrovė.

„Pavyzdžiui, jeigu Lazdynų baseino projektas būtų įgyvendinamas privataus kapitalo lėšomis, tuomet partneriai būtų tipiškais subrangovais, kurie atsako prieš generalinį rangovą, o ne prieš patį užsakovą. Tačiau dabar visi jungtinės veiklos partneriai pagal solidarios atsakomybės principą tapo atsakingi prieš užsakovą ir visus šio projekto statybos rezultatus, nors sutarties įsipareigojimų neįvykdė būtent bankrotą paskelbęs pagrindinis rangovas.“, - teigia D. Gedvilas.

Pažymėtina, kad reikalaujant iš partnerių vieniems už kitus solidariai atlikti darbus, gali būti pažeidžiamos viešųjų pirkimų procedūros ir pirminių pirkimo sąlygų reikalavimai, kadangi pagrindinis rangovas pagal pirkimo dokumentus turėjo atlikti tam tikrą dalį darbų pats.

„Dviprasmybių sukelia ir tai, kad pritaikius finansinę atsakomybę už nebaigtą statyti objektą, šio Lazdynų baseino statybos projekto mažieji partneriai dar buvo įtraukti ir į nepatikimų tiekėjų sąrašą bei prarado galimybes dalyvauti viešuosiuose pirkimuose. Siekiant skaidrumo ir atsakomybės viešuose pirkimuose, šiandien reikia apibrėžti esmingus kriterijus, kurie galėtų riboti įmonių dalyvavimą viešuose pirkimuose, bet tai turi būti nusikaltimai. Pavyzdžiui, kyšininkavimas, sukčiavimas, finansiniai nusikaltimai ir kiti panašūs kriterijai. Jeigu rangovas turi ginčą su užsakovu dėl sutartinių įsipareigojimų, šis ginčas gali lemti finansines baudas, bet vargu ar tai gali būti traktuojama kaip įmonės nepatikimumas. Juo labiau, kad minimos bendrovės yra technologiniu požiūriu profesionalios, stabilios ir dešimtis metų rinkoje veikiančios įmonės. Įgyvendinti jų projektai užtikrina joms ne tik Lietuvos, bet ir privačių užsienio investuotojų pasitikėjimą. Todėl ši tema verta viešo aptarimo“, - komentuoja LSA prezidentas.

Į diskusiją kviečiami LR aplinkos ministerijos, LR ekonomikos ir inovacijų ministerijos, Viešųjų pirkimų tarnybos, Lietuvos statybininkų asociacijos, Asociacijos „Lietuvos keliai“ ir Lietuvos elektros energetikos asociacijos atstovai. 

Šaltinis – LSA

Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2025-01-24 14:24
Vis daugiau Lietuvos gyventojų kasdieniam susisiekimui renkasi elektromobilius, o tai turi įtakos ir būsto pirkėjų prioritetams. Miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovės „YIT Lietuva“ iniciatyva KOG rinkodaros ir komunikacijos mokslų instituto atlikto Tvarumo barometro tyrimo duomenys rodo, kad d...
nuotrauka
2025-01-24 09:24
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN), spartindama dirbtinio intelekto (DI) plėtrą Lietuvoje, papildomai finansuos 12 startuolių projektų, kuriais bus kuriami dirbtinio intelekto, blokų grandinės technologijų, robotikos procesų automatizavimo produktai ir sprendimai.
nuotrauka
2025-01-22 10:10
Sausio 13–17 dienomis Miunchene (Vokietijoje) vykusi tarptautinė statybų paroda BAU 2025 subūrė statybos sektoriaus lyderius, inovatorius ir profesionalus iš viso pasaulio. Ši paroda yra viena didžiausių ir svarbiausių pasaulyje, pritraukianti ne tik architektus ir inžinierius, bet ir politikos bei ...
nuotrauka
2025-01-22 09:29
Vilniaus apygardos teismas kaltu dėl piktnaudžiavimo siekiant turtinės naudos, dokumentų klastojimo bei sukčiavimo pripažino buvusį Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narį Sergejų Popovą. Teismas jam skyrė 15 tūkst. eurų baudą.
nuotrauka
2025-01-22 09:24
Nuo sprogimo viename iš butų nukentėjusiame daugiabutyje Naujininkuose, Vilniuje, prasideda konstrukcijų atstatymo darbai. Pastato administratoriui UAB „Rasų valda" konkurso būdu pasirašius sutartį su rangovu UAB „Telšių Alpina", iki kovo mėn. pabaigos turėtų būti baigtas bendrųjų konstrukcijų – sie...
nuotrauka
2025-01-22 07:53
Įstatyme atskirai nėra nurodoma, kad garantinis terminas taikomas tik įsigyjant naują daiktą, todėl įstatyme numatytas 2 metų garantinis terminas turi būti taikomas ir perkant ne naujos statybos nekilnojamąjį turtą (NT). Garantinis terminas pradedamas skaičiuoti nuo NT perdavimo pirkėjui dienos.
nuotrauka
2025-01-21 15:41
Aplinkos ministras patvirtino dvi pavyzdines formas, kurias būtina pildyti priimant sprendimus dėl daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo). Pirma – butų ir kitų patalpų savininkų sprendimo dėl daugiabučio atnaujinimo protokolo formą. Antra – sutarties dėl daugiabučio atnaujinimo projekto organi...
nuotrauka
2025-01-21 15:13
Lietuvos bankų sektorius 2024 m. trečiąjį ketvirtį aktyviai skolino ir būstui įsigyti, ir vartojimo reikmėms, gerėjo paskolų kokybė, augo kapitalizacija.
nuotrauka
2025-01-21 09:27
Lietuvos architektų rūmai teigiamai vertina lapkritį aplinkos ministro atliktus Statybos techninio reglamento „Pastatų atitvaros. Sienos, stogai, langai ir išorinės įėjimo durys“ pakeitimus, kuriais atsisakoma perteklinio ir pakartotinio vėdinamų sistemų sertifikavimo ir tikrinimo, kuomet sistema yr...
nuotrauka
2025-01-20 12:26
Kredito biuro „Creditinfo Lietuva“ atlikta analizė parodė, kad 2024 m. Lietuvoje buvo užfiksuoti 1 079 įmonių bankrotai – tai yra 16,1 proc. daugiau nei 2023 m., kai tokių atvejų buvo 929. 2022 m. įmonių bankrotų skaičius siekė 1 087, tad lyginant su 2022-aisiais, 2024 m. šis rodiklis šiek tiek suma...
nuotrauka
2025-01-20 09:30
Europos Sąjungos ir Lietuvos teisėsauga atlieka itin stambaus masto tyrimą dėl labai didelės vertės sukčiavimo įgyjant Europos Sąjungos (ES) lėšas. Įtariama, kad apgaulės būdu organizuota grupė per kelerių metų (2018-2024) laikotarpį sistemiškai klaidino VšĮ „Inovacijų agentūra“ bei įgijo beveik 6 m...
nuotrauka
2025-01-17 15:12
Artėjanti šv. Valentino diena – metas, kai įsimylėjusieji ieško unikalių būdų praleisti laiką drauge ir sustiprinti savo ryšį. Trumpalaikės ir ilgalaikės būsto nuomos portalo Lietuvoje Rentu.lt direktorius Igor Petrenko pastebi, kad jau dabar mato padidėjusį svetainės lankytojų susidomėjimą išskirti...
nuotrauka
2025-01-17 09:15
Energetikos ministerija informuoja, kad šių metų pirmąjį ketvirtį planuojamas naujas kvietimas norintiems gauti kompensaciją įsirengus elektros energijos kaupimo įrenginius namuose. Naujajame kvietime, kurį preliminariai planuojama skelbti kovo mėnesį, dotacijoms numatyta 15 mln. eurų. Šįkart dotaci...
nuotrauka
2025-01-16 14:50
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) informuoja, kad kvietimą savivaldybių viešųjų pastatų atnaujinimui planuojama skelbti vasario mėn., o ne sausį, kaip buvo pranešta anksčiau.
nuotrauka
2025-01-16 09:38
Klaipėdos apylinkės prokuratūra perdavė teismui baudžiamąją bylą, kurioje trys įmonės, jų vadovai ir kiti asmenys kaltinami dėl daugybės nusikalstamų veikų, susijusių su dokumentų klastojimu, sukčiavimu, kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimu. Įtariama, kad dė...
nuotrauka
2025-01-15 12:23
Pernai Lietuvoje renovuota 55 daugiabučiais namais daugiau nei 2023 m. Išlieka ankstesnių metų tendencija, kad pagal renovacijos tempus išsiskiria didieji miestai – daugiausiai senų daugiabučių atnaujinta Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, visuose vienodai, po 28 namus.
nuotrauka
2025-01-15 09:36
Lietuvoje neretai nauji ar rekonstruojami pastatai sukelia aštrių diskusijų ne tik tarp įvairių sričių profesionalų, bet ir visuomenėje, tačiau dar daugiau skandalų sulaukia projektai UNESCO paveldo teritorijose, ypač Vilniuje ir Kuršių Nerijoje.
nuotrauka
2025-01-14 17:17
Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) Priežiūros skyriui per 2024 m. buvo perduota atlikti 98 vertinimus. Iš jų 9 vertinimai nutraukti: 7 vertinimai buvo nutraukti, dar neparengus vertinimo išvados projekto, o 2 vertinimai buvo nutraukti po to, kai perkančiosios organizacijos, gavusios vertinimo išvadų pro...
nuotrauka
2025-01-14 17:00
Aplinkos ministerijai praėjusių metų pabaigoje inicijavus Nekilnojamojo turto kadastro nuostatų pakeitimus dėl duomenų tikslumo ir išsamumo, Registrų centras į Nekilnojamojo turto registro duomenų bazės archyvą jau perkėlė beveik 457 tūkst. žymų apie žemės sklypams taikomas teritorijas, kuriose taik...
nuotrauka
2025-01-13 12:12
Latvijoje ir Estijoje dūmų detektorius namuose turinčių asmenų skaičius auga, Lietuvoje – lieka nepakitęs. Tyrimo duomenimis, per metus mūsų šalyje detektorius įsirengė vos 1 proc. gyventojų. Skaičiai rodo, kad Estijoje šiuos įrenginius namuose naudoja net 94 proc. gyventojų, Latvijoje – 76 proc. vi...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos