2023 gruodžio 3 d. sekmadienis, 6:11
Reklama  |  facebook

Vijokliai Vilniuje puoš daugiau tvorų ir sienų

2022-10-05 13:31
Vijokliais apželdinto miesto sienos jau nusidažė įvairiausiomis spalvomis – raudona, purpurine, oranžine, geltona. Rudens spalvomis džiuginančių, o vasarą žaliuojančių sienų sostinėje bus daugiau, nes šiemet Vilniuje sodinama kaip niekada daug vijoklių.
nuotrauka
Sauliaus Žiūros ir Vilniaus miesto savivaldybės arch. nuotr.


Minimos įmonės
Vilniaus m. savivaldybė,
Vilniaus miesto parkai, VŠĮ
Želdinamos mokyklų ir darželių tvoros

Sostinėje paskelbus žaliąją bangą, per dvejus metus vijokliais apželdinta dešimtys kilometrų tvorų atitvarų ir sienų. Vijokliai stiebiasi Tūkstantmečio, Drujos gatvėse, prie Žvėryno krantinės laiptų, Upės ir Kalvarijų gatvių sankryžoje prie Šv. arkangelo Rapolo bažnyčios, senamiestyje. Reformatų skvere apvydami specialius karkasus vijokliai suformavo jaukias pavėsines, kuriose įrengti suoliukai sukuria romantiškas poilsio vietas. Taip pat vijokliai puošia daugelį požeminių perėjų įėjimų.

apželdinimas

Ekologai pabrėžia, rašoma Vilniaus savivaldybės pranešime, kad vijokliai padeda kurti ne tik jaukesnę, bet ir sveikesnę aplinką. O miesto tvarkymo specialistai juos naudoja kaip žalius skydus nuo sienas teplioti mėgstančių vandalų. Jie sodinami ten, kur nuolat dygsta nelegalūs grafičiai, ant neišvaizdžių tvorų, atitvarų, garso sienelių, konteinerių, garažų, pramonių objektų ir pastatų. Nuo šio rudens vijokliais sostinėje apželdinamos ir viešojo transporto stotelės. Vijokliais sodinti negalima tik elektros pastočių ir stulpų – tam reikėtų gauti specialų leidimą.

Vijokliais šį rudenį želdinamos mokyklų, darželių apsauginės, dažniausiai tinklinės tvoros. Jos puikiai pridengia mokyklų ir darželių kiemus nuo gatvės triukšmo ir automobilių taršos, vaikai žaidžia sveikesnėje aplinkoje. Vijokliai užtikrina ir privatumą bei saugumą: kiemas pridengiamas nuo pašalinių akių.

Nėra vietos – apželdinamos sienos

„Vertikalaus apželdinimo nauda nėra tinkamai įvertinta. Vijokliais galima kompensuoti trūkstamų želdynų plotą vietose, netinkamose augti nei medžiams, nei krūmams. Jie gali žaliuoti, pavyzdžiui, senamiestyje ar teritorijose, kur nėra vietos įrengti žaliąją erdvę", – cituojama kraštovaizdžio architektė-ekologė Vaiva Marozienė.

Vijokliai gausina miesto želdynus, yra ištvermingi, nereiklūs – gali augti ir skurdžioje dirvoje. Tačiau jiems reikia padėti – surasti į ką nors kabintis. Galima nutiesti lynus, specialias kopetėles (treliažus). Kartais jie apsiveja medžių kamienus, stulpus. Labai paprasta vijokliais apželdinti vielines tvoras. Prie betoninių tvorų reikėtų nutiesti lynus, kad vijokliai kabintųsi į juos.

Šiuo metu savivaldybės įmonė „Vilniaus parkai" išbando naują vijoklių apsaugos būdą. Pasodinti jie uždengiami tam tikra viela, kad galėtų stiebtis ir prižiūrint teritoriją nebūtų netyčia nušienauti.

Augimo spartuoliai

Mieste sodinami penkialapiai vynvyčiai, gebenės lipikės, kurioms Lietuvos klimatas vis palankesnis. Populiariausia mieste auganti vijoklių rūšis penkialapis vynvytis visai nereiklus augimo sąlygoms – klesti tiek saulėtoje vietoje, tiek pavėsyje, yra atsparus oro užterštumui, o ašaknims vietos reikia visai nedaug.

Augalas labai gajus – per metus gali ištįsti 2–3 metrus. Todėl vos per vieną ar du sezonus vynvytis paslėps 2 metrų aukščio sieną. Gebenės lėtesnės, bet taip pat labai atsparios ir gali augti itin nepalankiomis sąlygomis.

V. Marozienė paneigė vyraujantį požiūrį, kad vijokliai gadina pastatų sienas. Tokia nuomonė ypač įsitvirtinusi dėl gebenių, kurios turi orines šaknis ir jomis prisikabina prie sienos. „Orinės šaknelės tikrai nepakenks sienai. Tačiau augalai sukuria drėgnesnę terpę. Norint to išvengti, vijokliams reikėtų pastatyti papildomas medines atramėles, tinklus, į kuriuos jie galėtų kabintis", – patarė kraštovaizdžio architektė.

Jei vijokliai pradeda dengti langus, trukdo į pastatą patekti šviesai, juos reikia genėti.

Palaikydami drėgnesnę terpę vijokliai gali apsaugoti medžių kamienus. Jie ypač efektyviai saugo tamsius medžių kamienus nuo kaitrios pavasario saulės, neleidžia jiems įplyšti ir vėliau dėl to pražūti. Žinoma, aplink kamieną susikuria drėgnesnė terpė. Tačiau jei medis sveikas, tikėtina, kad įvyks sklandi simbiozė – abipusė nauda ir vijokliui, ir medžiui.

Spalio 15 d. vyksiančioje rudeninėje talkoje gyventojai kviečiami sodinti ne tik krūmus, bet ir vijoklius. Jais bus apželdinta viena Žirmūnų gatvės siena. 

Sauliaus Žiūros ir Vilniaus miesto savivaldybės arch. nuotr.  
Statybunaujienos.ltSavivaldybėse

nuotrauka
2023-12-01 10:07
Sostinės Savanorių prospekte esančiame sklype simboliniu kapsulės įkasimu pradedamos pirmųjų socialinių dirbtuvių ir dienos užimtumo centro statybos. Juose intelekto ar psichosocialinę negalią turintys žmonės vykdys socialinį verslą: daigins augalus, gamins biohumusą, lies žvakes, megs šviesą atspin...
nuotrauka
2023-11-29 12:26
Kauno apygardos teismas paskelbė sprendimą, kuriuo patenkino Kauno apygardos prokuratūros prokurorės, ginančios viešąjį interesą, ieškinį ir pripažino negaliojančiomis penkių žemės sklypų Druskininkų savivaldybėje pirkimo-pardavimo sutartis. Taikyta restitucija.
nuotrauka
2023-11-29 10:49
40 šeimų, laukiančių socialinių būstų, jau įsikūrė naujuose namuose. Baigtas įgyvendinti socialinio būsto adresu Rambyno g. 14A, Klaipėda, projektas. Naujos statybos gyvenamasis namas jau yra visiškai apgyvendintas.
nuotrauka
2023-11-28 10:10
Šiandien vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius įteikė apdovanojimus savivaldybių administracijų atstovams už sėkmingiausiai įgyvendintus VRM administruojamus 2014-2020 metų laikotarpiu ir Europos Sąjungos lėšomis finansuotus infrastruktūros projektus regionuose.
nuotrauka
2023-11-27 11:46
Didžiosios dalies Lietuvos savivaldybių faktinės išlaidos beveik kasmet viršija modeliuojamas, o didžiausias išlaidų perviršis patiriamas komunalinių paslaugų, būsto bei aplinkosaugos srityse. Tą parodė savivaldybių išlaidų analizė, atlikta Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) kartu su Finans...
nuotrauka
2023-11-27 09:28
Daugiau nei ketvirtį amžiaus – nuo 1996 metų Vilniaus miestą planavusi ir jo skaitmenizavimo procesus vysčiusi bendrovė „Vilniaus planas“ keičia vizualinį identitetą – nuo šiol ji tampa „ID Vilnius“.
nuotrauka
2023-11-24 09:35
Kauno apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras, savo iniciatyva pradėjęs tyrimą, konstatavo, jog tyrimo metu nustatytos aplinkybės kelia pagrįstas abejones ateityje dėl bandymo keisti Alytaus bendrąjį planą ir miesto centre leisti statyti penkiaaukščius pastatus.
nuotrauka
2023-11-23 13:37
Vilniaus miesto savivaldybė iki metų pabaigos užbaigs grąžintinų žemės sklypų, skirtų nuosavybės teisių atkūrimui, projektavimą. Užbaigti šį procesą itin svarbu, nes pasikeitus įstatymui nuo kitų metų sausio 1 d. miestų ir miestelių teritorijose valstybinės žemės patikėtiniais tampa nebe Nacionalinė...
nuotrauka
2023-11-23 11:10
Augant Vilniui ir žmonių jame skaičiui, didėja ir surenkamų komunalinių atliekų kiekis. Dėl išaugusių jų tvarkymo sąnaudų ir apimties sostinė peržiūri vietinę rinkliavą už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą. Tarybai pritarus, vidutinio 60 kv. m buto savininkui rinkliava už komunalinių atliekų...
nuotrauka
2023-11-23 10:04
Vietoje Pavilnyje esančio avarinės būklės bibliotekos pastato numatyta įkurti naują bendruomenės centrą, atitinkantį vietos gyventojų ir visų vilniečių poreikius. Vilniaus vystymo kompanija visuomenei pristato keturiolika viešame konkurse gautų architektūrinių idėjų pasiūlymų.
nuotrauka
2023-11-22 10:26
Įgyvendinant šiuos projektus, pirmą kartą Lietuvoje pastatams atnaujinti bus naudojami gamykloje pagaminti sienų ir stogų skydai, objekte sumontuojami be papildomo apdirbimo. Tai leis pagreitinti renovacijos procesą, sumažinti darbų apimtį statybvietėje, padidinti pastatų energinį efektyvumą, užtikr...
nuotrauka
2023-11-22 09:42
Gautas statybos leidimas šalia Nacionalinio stadiono įsikursiančiam darželiui. Stadiono su sporto aikštynais statybos prasidėjo gegužę, likę pastatai bus statomi antruoju etapu, o visą Daugiafunkcį kompleksą planuojama baigti 2025 m.
nuotrauka
2023-11-21 13:50
Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje vykdomas Priėmimo-skubiosios pagalbos bei Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrių modernizavimas. Iki 2024 m. gruodžio įgyvendinti pokyčiai sustiprins teikiamų paslaugų kokybę ir padės ekstremaliųjų situacijų atvejais užtikrinti efektyvesnį paslaugų ...
nuotrauka
2023-11-20 13:13
Baigti ežero pakrantės prie Gulbinų kvartalo atvėrimo visuomenei darbai. Vilniaus miesto savivaldybė pasirūpino apie 250 m ilgio medinio tako nutiesimu, taip pat ežero pakrantėje sukurta poilsiavietė, įrengtos grilio vietos su suoliukais. Patogiam gyventojų praėjimui išvalytos nukritusios medžių šak...
nuotrauka
2023-11-16 12:35
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia sostinės verslininkus, įmones, įstaigas ir bendruomenes kurti kalėdinę nuotaiką kartu ir puošti savo vitrinas, langus, pastatų fasadas šventine tematika. Laikinų šventinių dekoracijų suderinti su miesto Savivaldybe ar gauti leidimą nereikia.
nuotrauka
2023-11-16 12:20
Klaipėdos miesto valdžia, vis dažniau sulaukianti gyventojų nusiskundimų dėl statybininkų netvarkos šalia statybviečių, padidino kontrolę. Šiais metais jau nustatyta dvigubai daugiau pažeidimų nei praėjusiais metais.
nuotrauka
2023-11-16 08:07
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimo dėl sostinėje projektuojamų objektų, kurių architektūrinėms idėjoms įvertinti privaloma skelbti projektų konkursus, antikorupcinį vertinimą. Sprendimo nuostatomis galimai nepagrįstai siaurinamas Architektūros įsta...
nuotrauka
2023-11-15 12:11
Slūgstant Minijai situacija dėl potvynio Klaipėdos rajone stabilizuojasi, tačiau tikrieji žalos mastai pasimatys tik nusekus vandeniui. Kol kas kai kur keliai vis dar apsemti, yra ir sodybų, ties kuriomis laikosi vanduo, bet jau galima identifikuoti probleminius taškus bei planuoti, kaip sumažinti p...
nuotrauka
2023-11-15 09:09
Pagrindinis įvažiavimas į Gargždus miesto svečius ir gyventojus dabar pasitinka visiškai pasikeitęs – čia atliktas kapitalinis kelio remontas, įrengti pėsčiųjų, dviračių takai, kitos eismo saugumo priemonės.
nuotrauka
2023-11-14 09:43
Statybos sektoriaus vystymo agentūrai (SSVA) perduodamos Lietuvos bendrojo plano stebėsenos ir jo įgyvendinimo savivaldybių bendruosiuose planuose funkcijos leis sukurti šalies urbanistikos kompetencijų centrą, sako agentūros Urbanistikos padalinio vadovas Mindaugas Pakalnis.

Statybunaujienos.lt » Savivaldybėse