2020 rugpjūčio 10 d. pirmadienis, 1:49
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

2014 m. „Lietuvos šviesuolio“ vardas – LSA garbės prezidentui Adakrui Šeštakauskui  1

2014-12-17 22:40
Trečiadienį Taikomosios dailės muziejuje vykusiame M. K. Čiurlionio fondo renginyje „Lietuvos šviesuoliai“ buvo pagerbtas Lietuvos statybininkų asociacijos garbės prezidentas Adakras Vincentas Šeštakauskas. Jam įteikta M. K. Čiurlionio taurė „REX“.
nuotrauka
Adakrui Šeštakauskui įteikta M. K. Čiurlionio taurė „REX“. Nuotraukoje – su Vilniaus Balio Dvarionio dešimtetės muzikos mokyklos styginių kvarteto muzikantais. Portalo nuotr.


Minimos įmonės
LSA (Lietuvos statybininkų asociacija), VŠĮ

Atitarnavo statybai 57 metus – iki garbės prezidento

Adakras Vincentas Šeštakauskas – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino IV laipsnio ordino kavalierius, nusipelnęs respublikos inžinierius, pirmasis Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA), kuriai vadovavo 20 metų, prezidentas.

„Esu statybininkas nuo 18 metų, atitarnavau statybai – iki garbės prezidento“, – atsiimdamas apdovanojimą sakė A. Šeštakauskas. Per tą laiką jis pelnė kolegų pripažinimą ir pagarbą. Prieš dešimtmetį Česlovas Ignatavičius, dabar Polistreninio putplasčio asociacijos vadovas, buvo paklaustas, kokius tris žymiausius Lietuvos statybos inžinierius vadovus jis žinąs. „Neabejodamas pasakiau, kad tai yra Romualdas Sakalauskas, Adakras Šeštakauskas ir Algirdas Vapšys“, – sakė Č. Ignatavičius, sveikindamas nominantą.

Aplinkos ministerijos atstovai (nuotraukoje iš kairės: A. Šeštakauskas, E. Meškauskienė ir E. Radavičienė) A. Šeštakauskui įteikė medinės gervės skulptūrą. „Ši gervė ponui Adakrui – už patį ryškiausią vaidmenį jo gyvenimo skrydyje“, – sakė Edita Meškauskienė, primindama, kad gervės skrydis yra lengvas ir grakštus, kad jos skrenda ten, kur švaru.

M. K. Čiurlionio fondo organizuojamas projektas „Lietuvos šviesuoliai” vyksta nuo 2007 m., siekiant pagerbti šviesius tautos žmones, pristatyti jų svarbius darbus ir veiklą visuomenei. Lietuvos šviesuolio apdovanojimai per nepilną dešimtmetį buvo įteikti įvairių sričių šviesioms asmenybėms: rašytojui Justinui Marcinkevičiui, kinematografininkams Juozui Matoniui ir Vytautui Damaševičiui, filosofams Algirdui Šliogeriui, Leonidui Donskiui ir Algirdui Gaižučiui, dirigentui Gintarui Rinkevičiui ir dar daugeliui kitų, Lietuvai ir pasauliui savo darbais nusipelniusių žmonių. Dabar šioje garbės eilėje yra ir statybos inžinieriaus – Adakro Šeštakausko – vardas.

Asociacijos sėkmę lėmė laikas, nuovoka ir asmenybės

Lietuvos statybininkų asociacija yra viena stipriausių ir įtakingiausių asociacijų Lietuvoje. Ją įkūrė ir prie jos vairo buvo tie, kurie ne tik iš patirties žinojo, kas yra statyba, bet ir gerai išmanė, kaip suktis anoje santvarkoje, kad būtų iš ko statyti. Asociacijos sėkmę lėmė laikas, nuovoka ir asmenybės.

„Asociacijos signatarės buvo 24 įmonės, palikau per 150 narių. Bėgant metams keitėsi asociacijos tikslai, veiklos metodai, prioritetai. Ji tapo statybininkams atstovaujančia grandimi valstybės valdžios ir valdymo institucijose, padėjo išsaugoti ir išplėtoti statybos potencialą, sudaryti palankesnes sąlygas investuotojams, užmezgė tarptautinių ryšių. Buvo akimirkų, kai manydavau, kad ne tuo keliu einu. Tačiau dabar žinau, kad grąžinęs laiką atgal pagrindinių orientyrų nekeisčiau“, – sakė A. Šeštakauskas.

Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) buvo įkurta 1993 m. Jeigu tuomet jos narėmis buvo 24 įmonės, tai dabar LSA jungia 161 statybos, projektavimo, statybinių medžiagų ir konstrukcijų gamybos, mokymo, draudimo, žiniasklaidos ir kitas įmones bei organizacijas. LSA narėmis yra Respublikinė langų ir durų gamintojų asociacija, kurią sudaro 22 langų ir durų gamintojai, bei Lietuvos santechnikų asociacija su 15 įmonių. Neseniai prie LSA prisijungė Polistireninio putplasčio asociacija.

„Cino belila“ Lietuvą pasiekdavo tik Maskvai panorėjus

„Anuometinė Lietuvos statyba vystėsi planinės ekonomikos sąlygomis. Ministerijos, trestai, valdybos – buvo aiški struktūra, aiškus pavaldumas. Visas planavimas ėjo iš viršaus į apačią: resursų skyrimas, mokos fondas“, – pasakojo apie LSA kūrimo ištakas A. Šeštakauskas.

Nors tuometinio TSRS vadovo Michailo Gorbačiovo „perestroikos“ įtakoje 1988 m. buvo panaikinta Lietuvos TSR Statybos ministerija ir Valstybinis statybos reikalų komitetas, Lietuvos statybos ir toliau buvo reguliuojamos, vykdoma statybos valstybinė kontrolė. Tam buvo įsteigtas Valstybinis statybos komitetas, nors visi, kaip prisimena tą laikmetį A. Šeštakauskas, jau norėjo laisvės ir nepriklausomybės.

„Ir visi pamiršo, kad yra tam tikri dalykai, kuriuos reikia išspręsti, – pasakojo A. Šeštakauskas. – Kai sumažėdavo darbų apimtys, džiaugsmo būdavo tik anoje santvarkoje. O dabar reikėjo pradėti ieškoti darbo, apimčių, nes reikėjo gauti atlyginimą.“ Itin svarbūs tapo materialiniai ištekliai. Anais laikais užteko nuvažiuoti į sąjunginę ministeriją, vadinamąjį gosplaną, ir į Lietuvą būdavo siunčiama cemento, metalo, vamzdžių, kurie buvo ypač deficitiniai. Net baltus dažus, vadinamąją „cinko belila“, taip pat skirdavo sąjunginiai viršininkai iš tuometinės valstybės aprūpinimo institucijos („gossnabo“). Daugiabučių namų laiptinės, kitos patalpos, kaip prisimena A. Šeštakauskas, tamsiais dažais būdavo dažomos iš skurdo, iš neturėjimo.

Kiekius ir kaip greitai į Lietuvą būdavo pasiunčiami materialiniai ištekliai, lemdavo Lietuvos pasiuntinių gebėjimas, diplomatija ir dovanos.

Mainai neįvyko

1990 m. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, visos iki tol veikusios struktūros pradėjo birti. „Visi norėjo savarankiškumo, – prisimena permainų laiką A. Šeštakauskas. – Valdybos norėjo būti savarankiškos, nepriklausomos trestams, trestai – nepriklausomi nuo ministerijų.“

Vietoj statybas reguliuojančio ir kontroliuojančio Valstybinio statybos komiteto buvo įsteigta Statybos ir urbanistikos ministerija. Tačiau jos funkcijos pakito – ministerija į gamybą nesikišo. Visi suprato, kad yra klausimai, kuriuos reikia spręsti. Vienas iš tokių – materialiniai ištekliai, kaip juos gauti. „Buvo galvojama: jeigu Rusijai pasiūlysime pieno ir mėsos produktų, už tai galėsime gauti vamzdžių, metalo. Buvo sudaryti indikatyviniai sąrašai. Statybos paslaugos buvo siūlomas kaip produktas, – prisimena A. Šeštakauskas. – Tačiau iš Rusijos pusės buvo nutarta, kad statyba jiems – ne ta paslauga, už kurią jie mainys, duos strateginių išteklių. Taip ir liko pakibusi situacija. Tada visi sukosi, kaip kas išmanė.“

Kadangi oficialūs mainai tarp valstybių nepasitvirtino, reikėjo ieškoti kitų kelių.

Tuometinis ministras pirmininkas a.a. Bronislovas Lubys pasikvietė įmones, kurios dirbo Rusijoje, ir paskatino važiuoti uždirbti šaliai deficitinių statybinių medžiagų.

„Mąstyta buvo paprastai – važiuoti keliolikai ar geriau keliasdešimčiai įmonių, – prisimena tą lemtingą statybos įmonių vadovų susitikimą pas ministrą pirmininką A. Šeštakauskas. – B. Lubys pasiūlė kurti asociaciją.“

Pokalbis vyko 1992 m. rudenį. Visi sutarė – reikia kurti asociaciją. Buvo sudaryta iniciatyvinė grupė, parengti įstatai ir 1993 m. pavasarį buvo įsteigta Lietuvos statybininkų asociacija, jungusi 24 stambias įmones, visus keturis tuomet dar egzistavusius kombinatus, valdybas, vienos ar dviejų bendrovių kelininkus. Asociacijos prezidentu tapo A. Šeštakauskas. Kaip sako pats dabar garbės prezidentas, jis atsidūrė situacijoje, kai pasirinkimo nebuvo. Paskatinęs statybininkus kurti asociaciją, B. Lubys netrukus pažvelgė į laikrodį, pasakė, kad nebeturi laiko, ir vadovavimą susirinkimui perdavė A. Šeštakauskui.

Tokia buvo 20 metų jo vadovavimo Lietuvos statybininkų asociacijai pradžia.

Darbiniai ir asmeniniai ryšiai davė dividendų

Adakras Šeštakauskas nuo pat 1980 m. dešimt ar dvylika metų važinėjo į vakarų Sibirą, kur Lietuvos statybininkai pradėjo darbus, apsigyvenę laikinose būdelėse. Jie statė gyvenamuosius namus, jų kvartalus, mokyklas. „Dabar aš buvau kitose pareigose, bet tęsiau tą patį darbą“, – pasakojo A. Šeštakauskas apie pirmuosius LSA metus.

Darbiniai ir asmeniniai ryšiai davė dividendų. „Tai nereiškia, kad asociacija visiems surado darbo. Mūsų pareiga buvo žinoti įstatymus, kontraktus, jų formas, prasidėjo vizų klausimai. Visus šiuos procesus vykdė ir asociacija“, – pasakojo A. Šeštakauskas.

Asociacija stiprėjo dėl užsienio statybų, žmonės, kurie kreipėsi į asociaciją, galėjo sužinoti, kokia ten struktūra, kokia tvarka gauti leidimus. Statybinė bazė, ypač Rusijos, asociacijoje buvo pakankamai gerai žinoma. Tos įmonės, kurios atėjo iš pat pradžių – buvo statybos ministerijos pavaldumo įmonės, žmonės pažinojo vieni kitus, pasitikėjo prezidentu.

Tai buvo pagrindas, ant kurio gimė ir išaugo Lietuvos statybininkų asociacija, su kurios vardu visada bus siejamas Adakro Šeštakausko vardas.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

žmogus
2014-12-18 12:38
tai yra žmogus, prieš kurį norisi pasitempti. Nuoširdžiausi sveikinimai.

Metų nominacijos

nuotrauka
2020-07-03 11:54
Dešimtajame Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) suvažiavime birželio 30 d. įmonių atstovams buvo įteikti „Lietuvos metų eksportuotojo“ ir Vytauto Andriaus Graičiūno nominacijos apdovanojimai.
nuotrauka
2020-07-01 13:47
Visus 2019-2020 mokslo metus vykęs projektas „Design. Engineer. Construct! Lithuania“ bei netikėtas karantinas įrodė, kad daugiau nei 50 moksleivių ir 13 mokytojų iš KTU Inžinerijos licėjaus, Panevėžio J. Balčikonio ir Vilniaus Žemynos gimnazijų geba rasti išeitį bei kūrybiškai dirbti net ir sudėtin...
nuotrauka
2020-07-01 09:26
Antradienį apdovanoti geriausi 2019 m. Lietuvos skaitmeninės statybos projektai. VšĮ „Skaitmeninė statyba“ ir Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) rengiamame konkurse „Lietuvos BIM projektai” 8-iose kategorijose apdovanojimus pasidalijo tiek viešojo, tiek privataus sektorių statybos projektai, įg...
nuotrauka
2020-06-02 09:19
Šių metų pradžioje pristačiusi visiems atvirą trimatį Vilniaus žemėlapį, miesto savivaldybė sėkmingai naudojasi juo ir pati – tiek planuodama pokyčius, tiek tikrindama projektų kokybę.
nuotrauka
2020-03-09 09:56
Yvonne Farrell ir Shelley McNamara, airių architektės ir „Grafton Architects“ bendrasavininkės, tapo 47-ąja ir 48-ąja Pritzkerio architektūros premijos laureatėmis. Pritzkerio premija – garbingiausias architektūros srities apdovanojimas, prilyginamas Nobelio premijai.
nuotrauka
2020-03-04 12:25
„Reikia atkakliai siekti tikslo, ieškoti būdų įgyvendinti idėją, kuria tiki ir nebijoti“, – sėkmingo verslo paslaptimis dalijasi teisės, buhalterijos, verslo, mokesčių konsultacijų paslaugų įmonės „Justicija“ vadovas Vaidas Šalaševičius. Be darbo savo įmonėje jis įsteigė ne vieną verslininkus vienij...
nuotrauka
2020-03-02 17:18
Europos Komisija įvertino Kauno pastangas darnaus judumo srityje. Kasmetiniuose Europos mobilumo savaitės (angl. European mobility week) apdovanojimuose tarp 36 nominantų iš viso Senojo žemyno Kauno miestas pateko į geriausiųjų trejetuką darnaus judumo planavimo kategorijoje. Dėl tarptautinio įverti...
nuotrauka
2020-02-18 14:16
Iki balandžio 1 d. Lietuvos architektų sąjungoje eksponuojami geriausi 2019 m. Baltijos šalių architektūros mokyklų absolventų – bakalaurų ir magistrų – baigiamieji darbai.
nuotrauka
2020-02-12 15:50
Šiemet „Europos ateities miestų ir regionų“ (angl. European Cities and Regions of the Future 2020/21) reitinguose tarp lyderių – Kauno miestas ir regionas. Tai investicijų reitingas, kurį pateikia „Financial Times“ investicijų ekspertų padalinio „fDi Intelligence“ kasmet leidžiamas žurnalas „fDi Mag...
nuotrauka
2020-02-11 10:09
Bendrovė „Justicija“, teikianti buhalterinės apskaitos, teisines bei ekspertų paslaugas, pernai paminėjo 15-ąsias veiklos metines. Sukaktis buvo paminėta ne tik su gimtadienio tortu, bet ir praplečiant veiklų spektrą – prie jau vykdomų veiklų, susijusių su verslo, teisės, buhalterinių ir kitų klausi...
nuotrauka
2020-02-07 17:01
Apdovanojimas už metų darbą – Klaipėdos miesto vėliava – šiemet bus įteikta vieną didžiausių ir moderniausių Baltijos šalyse bendradarbystės erdvę „Light House“ įkūrusiam Šarūnui Butkui bei visai jo komandai. Tokiam siūlymui šiandien, vasario 7 d., pritarė Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos koleg...
nuotrauka
2020-01-31 14:10
Nacionaliniuose atsakingo verslo apdovanojimuose daugiausiai apdovanojimų pelnė Lietuvos statybininkų asociacijos įmonės: LAYHER BALTIC, CRAMO ir SDG.
nuotrauka
2020-01-27 11:57
Modernus biurų dangoraižis „3BURĖ“ po daugiau nei 10 metų pertraukos užbaigė trijų burių verslo kompleksą Vilniaus Giedraičių ir Krokuvos gatvių sankryžoje. 2018 m. iškilusi „3BURĖ“ iš kitų verslo centrų išskiria įdiegtais inovatyviais sprendimais ir ypatingu dėmesiu ekologijai.
nuotrauka
2020-01-24 07:31
Vienas įspūdingiausių Lietuvoje iškilusių statinių – pasaulines architektūros madas diktuojančio Danielio Libeskindo suprojektuotas MO muziejus – po metų nuo atidarymo jau įvertintas ne tik Lietuvoje – pelnytas „Lietuvos metų gaminio 2019“ aukso medalis, bet ir tarptautinėje rinkoje – įtrauktas į įv...
nuotrauka
2020-01-14 09:29
Įrengiant bendrovės „Lifosa“ Karbamidinio fosfato UP17-44 trąšų gamybos cechą, generalinis rangovas UAB „Montuotojas“ pagamino ir sumontavo apie 700 tonų metalinių konstrukcijų. Toks konstrukcijų kiekis buvo pagamintas ir sumontuotas per metus. Trumpas terminas tokios apimties darbams kėlė nemažai į...
nuotrauka
2020-01-09 13:19
„Įvertini savo įmonės patirtį ir žengi vieną žingsnį į priekį. Tiek, kiek įmonė turi realaus potencialo, – sako bendrovės „Požeminiai darbai“ generalinis direktorius Raimondas Baikštys, akcentuodamas, kad tik toks gerai apgalvotas ir įvertintas žingsnis skatina tobulėjimą ir duoda galimybę siekti na...
nuotrauka
2020-01-07 10:57
Bendra Lietuvos ir Čekijos bendrovė „Grinduva“ jau penkerius pastaruosius metus fiksuoja 1–4 proc. metinį augimą. Specializuotų grindų įrengimo srityje veikianti įmonė nuosaikų augimą pasirinko sąmoningai.
nuotrauka
2019-12-16 11:55
Kasmet pasitikdama didžiąsias metų šventes Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) sukviečia verslo bendruomenę, visuomenės, politikos ir mokslo lyderius į kalėdinį LPK vakarą. Šiemet Pirklių klube gruodžio 12 d. vykusioje šventėje skambėjo palinkėjimai artėjančių švenčių bei naujųjų metų proga ir...
nuotrauka
2019-12-15 10:02
per iškilmes Varšuvos universitete Lenkijos ir Lietuvos bendradarbiavimo ir dialogo forumas pagerbė labiausiai dvišalių santykių vystymui nusipelniusius asmenis ir įmones. Verslo kategorijoje, kuriant teigiamus santykius tarp lietuvių ir lenkų verslo įmonių, apdovanota AB „Kauno tiltai“. Bendrovės v...
nuotrauka
2019-12-12 11:38
Ketvirtadienį, gruodžio 12 d., Pirklių klube 23-ąjį kartą įteikti Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) rengiamo kasmetinio konkurso „Lietuvos metų gaminys” apdovanojimai. Apdovanojimams buvo nominuotos 74 įmonės penkiolikoje vertinimo grupių iš 25-os šalies ūkio šakų. Lyderio pozicijas kaip ir...

Statybunaujienos.lt » Metų nominacijos

nuotrauka

Nutolusi saulės elektrinė. Kaip nemokėti už elektros energiją arba mokestį sumažinti iki minimumo

Gyventi švariau ir mokėti mažiau – kiekvieno namų ūkio siekis. Atsiradus galimybei elektros energiją įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių bei tapti gaminančiu vartotoju, siekis tampa realy...