5 dalykai, kuriuos reikia žinoti apie darbo skelbimuose nurodomą atlyginimo dydį
2019-09-26 11:50
Įsigaliojus prievolei darbo skelbimuose nurodyti siūlomą darbo atlygį ar jo intervalą, sutrikę liko ne tik darbdaviai, bet ir potencialūs darbuotojai. Jei pastariesiems tebelieka neaišku, koks konkrečiai atlyginimas siūlomas, tai darbdaviai suka galvas dėl to, kaip įgyvendinti reikalavimą, ir likti patraukliais.

Asociatyvi portalo Statybunaujienos.lt (GRINDA) nuotr.
Minimos įmonės
MAGNUSSON ir partneriai, advokatų profesinė bendrija,
1. „Į rankas“ ar „ant popieriaus“?
Ar nurodomas atlygis, kurį matote skelbime, yra jau atskaičius mokesčius ar su jais? Advokatė sako, kad šiuo atveju svarbiausia, ne kas skelbiama, bet kad neliktų dviprasmybių.
„Konkretaus atsakymo Darbo kodekse nėra, tad sakyčiau, kad čia darbdaviui palikta pasirinkimo teisė. Jis gali skelbti ir vieną, ir kitą dydį, ir esu tikra, kad nei vienu atveju, nei kitu, tai nebus pažeidimas. Tačiau labai svarbu, kad būtų aiškiai nurodyta, kuris dydis yra skelbiamas. Jeigu kalbame formaliai, turbūt turėtų būti skelbiamas visas darbo užmokestis, kuris po to atsidurs darbo sutartyje. Tačiau realiai visi suprantame, kad žmonėms rūpi tai, kiek jie gaus „į rankas“. Tad šiuo atveju tikrai neįžvelgčiau problemos ar įstatymo pažeidimo, jei būtent toks atlyginimas ir būtų nurodomas darbo skelbime“, – cituojama R. Didikė.
2. Ką daryti su priedais ir premijomis?
Kitas nemenkas galvosūkis, ar nurodomas mėnesio atlygis jau įtraukia tikėtinus priedus bei premijas, ar tai yra bazinė startinė suma.
„Šis klausimas tapo tikru galvosūkiu darbdaviams. Kaip nurodyti atlygį, kai didelė jo dalis gali kisti, priklausyti nuo rezultatų? Tai ypač aktualu žmonėms dirbantiems pardavimų srityje, vadybininkams, daugeliui kitų profesijų atstovų. Žvelgiant pagal įstatymą, reikalaujama nurodyti pastoviąją dalį, kitaip tariant, įpareigojama skelbti tą darbo užmokestį, kurį darbuotojas tikrai gaus nepriklausomai nuo jo efektyvumo, darbdavio lūkesčių pateisinimo ar konkrečių pasiektų rezultatų“, – sako advokatė.
Taip pasielgę darbdaviai gali būti tikri, kad nepažeis Darbo kodekso, bet taip pat rizikuoja ir tapti mažiau patrauklūs potencialiems ypač aukštos kvalifikacijos darbuotojams.
„Tikslas yra padėti žmogui pamatyti ne bonusus ar kintamą dalį, priklausančią nuo jo pasiektų rezultatų, bet patį minimumą, dėl kurio jis gali būti ramus. Nusistovi praktika, kad skelbiamas bazinis dydis šalia nurodant ir tikėtiną mėnesio atlyginimą su priedais. Tai tikrai logiškas sprendimas vertinant iš darbdavio perspektyvos ir tuo pačiu suteikiama informacija darbuotojui. Jam tai galimybė pamatyti, kokio masto galimybės atsiveria“, – įsitikinusi R. Didikė.
3. Intervalas ar konkreti suma?
Tai, kad skelbime gali būti nurodoma ne konkreti suma, bet tam tikras atlygio intervalas, numatyta Darbo kodekse.
„Tikėtinas atlygio ribas tikrai galima skelbti, tai numato kodeksas. Ir ribų dydžiui, beje, nėra apribojimų, todėl kartais skelbimuose iš tiesų galime matyti tikrai didelius darbo užmokesčio intervalus. Žinoma, itin platus rėžis vargu, ar yra patrauklus bei informatyvus darbuotojui. Tačiau siūlyčiau į tai žiūrėti kaip į galimų derybų dėl atlygio ribas, suprasti, kad dėl atlyginimo vis viena yra tariamasi ir tos derybos vyks nurodytame intervale“, – pataria „Magnusson“ atstovė.
4. Atlygis – derybų klausimas
Daliai darbuotojų kyla klausimas, ar tuo atveju, kai nurodoma konkreti suma, tai ir yra lubos?
„Panašu, kad nurodant konkrečią sumą kalbama apie žemiausią ribą ir tikėtina kad derybų metu atlyginimas kils, o ne leisis. Iš esmės, svarbu suprasti, kad nurodoma suma nėra iškalta akmenyje ir tikrai nematyčiau pažeidimo, jeigu darbdavys sugeba susitarti su darbuotoju dėl kito atlygio negu nurodyta skelbime. Juk reikalavimas yra siūlomą atlygį paskelbti ir tai padarius jis išpildomas. Todėl tai, kaip vyko derybos ir dėl ko buvo sutarta, jau kitas klausimas“, – aiškina advokatė.
Jei pokalbio ir derybų metu sutariama dėl kitokios sumos nei toji, kuri nurodyta skelbime, svarbu, kad darbdavys galėtų objektyviai ir argumentuotai pagrįsti, kodėl jis siūlo mažesnį atlygį.
„Esant susitarimui ir konkretiems argumentams kodėl jis būtent toks, nukrypimas nuo skelbime nurodytos sumos nelaikomas pažeidimu. Išimtis galbūt būtų tik tuo atveju, jei būtų užfiksuojamas nuolatinis piktnaudžiavimas. Tarkime įmonė skelbia, kad siūlo 1000 eurų „į rankas“ atlygį, bet visiems ateinantiems dirbti į tą poziciją moka 700 eurų. Tokiu atveju darbdavys gali pagrįstai tikėtis Valstybinės darbo inspekcijos dėmesio, o darbuotojai turi žinoti, kad dėl tokio elgesio gali kreiptis į atitinkamas institucijas“, – primena R. Didikė.
5. Kada galima nurodyti klasę ar kategoriją
Dar vienas atvejis, kai atlyginimas paskelbiamas tik formaliai, tai prie darbo skelbimo nurodoma klasė ir kategorija, pagal kurias Valstybės tarnybos įstatyme numatytais principais apskaičiuojamas atlyginimo dydis. Tačiau, specialistės teigimu, tai galima taikyti tik pozicijoms į valstybės tarnybą.
„Darbo kodeksas apie išimtis nekalba ir galimybių neskelbti tikėtino algos dydžio nenumato. Tačiau svarbu suprasti, kad jis kalba apie darbo santykių sritį, o darbas valstybės tarnyboje nėra darbo santykiai. Juos reglamentuoja Valstybės tarnybos įstatymas. Tad reikalavimas skelbti konkretų siūlomo atlyginimo dydį ar intervalą valstybės tarnautojo pareigybei nėra privalomas“, – teigia advokatė.
Tačiau valstybės tarnyboje yra ne tik tarnautojai, bet ir asmenys dirbantys pagal darbo sutartis – ir jų atžvilgiu jau galioja Darbo kodekso reikalavimai.
„Būtent todėl valstybės institucijos, ieškodamos žmonių ir priimdamos į darbą ne tarnautojus, bet darbuotojus, privalo skelbti atlyginimo dydžius. Ir būtent konkrečius skaičius, o ne kategorijas, ar klases“, – primena R. Didikė.
Aktualijos
2025-07-08 09:17
Nuo rugpjūčio 1 d. paslaugas, susijusias su valstybinės žemės valdymu, bus galima gautiir internetu – per modernizuotą Žemės informacinę sistemą (ŽIS). Siekdama užtikrinti sklandžią naujosios sistemos veiklą, Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) surengė intensyvius mokymus 840 specialistų, kurie dirbs su...
2025-07-08 09:08
Kompetentinga institucija pataria, perkančioji organizacija pasinaudoja rekomendacija ir vėliau pripažįstama pažeidusi Viešųjų pirkimų įstatymą (VPĮ) bei patiria finansinių nuostolių. Advokatų kontoros TEGOS (buv. „TGS Baltic“) vyresnioji teisininkė Vitalija Varnaitienė ieško atsakymo, kas tokiu atv...
2025-07-08 09:02
Dar prieš porą metų Kauno tarpukario architektūrai patekus į UNESCO paveldo sąrašą daugelio kauniečių ir miesto svečių akys atsigręžė į jų kasdien praeinamus istorinius pastatus. Visgi, nors kultūrinio paveldo požiūriu tokie pastatai yra vertybė, energetiškai jie gali būti vieni nuostolingiausių.
2025-07-08 07:32
Statinio paprastasis remontas – tai viena iš statybos rūšių, kurios esmė – esamo statinio atnaujinimas, tačiau nekeičiant jo paskirties, neatliekant rekonstrukcijos ar kapitalinio remonto darbų. Ką būtina žinoti imantis paprastojo remonto?
2025-07-07 14:32
Lietuvos darbo rinkoje vis dar vyrauja stiprūs lyčių pasirinkimų stereotipai – moterys ir vyrai telkiasi į skirtingas profesines sritis. Užimtumo tarnybos duomenys rodo, kad statybos sektorius – viena ryškiausių vyrų dominuojamų sričių, kur pokyčiai vyksta labai lėtai.
2025-07-07 13:47
Aplinkos ministerija skelbia konkursą Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) direktoriaus (-ės) pareigoms užimti. Kandidatai prašymus ir dokumentus gali teikti iki liepos 21 d.
2025-07-07 13:35
Nuo š.m. liepos 1 d. įsigaliojo Energetikos ministerijos inicijuoti pokyčiai, kuriais siekiama skatinti gyventojus ir verslus efektyviau išnaudoti ESO technines sąlygas, skirtas saulės elektrinių įrengimui bei energijos kaupimo sprendimams. Nuo šiol gaminantys vartotojai, įsirengę elektrinę ar kitus...
2025-07-07 08:29
Nors kasmet gyventojai išrūšiuoja vis daugiau atliekų, klaidų rūšiuojant vis dar netrūksta. Ekspertė paaiškino, kodėl plastiko konteineriuose atsiduriantys plastikiniai žaislai ar buities daiktai nėra perdirbami.
2025-07-07 07:50
Elektrėnai – raktinis žodis, kuriant Lietuvos ateities energetikos scenarijus. Tuo įsitikinęs energetikos viceministras Arnoldas Pikžirnis, dalyvavęs konferencijoje apie šio miesto ateities scenarijus.
2025-07-04 09:57
Aplinkos ministerija rengia Socialinio klimato planą – svarbų nacionalinį dokumentą, pagal kurį bus planuojamas Europos Sąjungos Socialinio klimato fondo lėšų panaudojimas Lietuvoje. Šios lėšos bus skirtos padėti tiems gyventojams ir įmonėms, kuriuos gali paveikti pastatų ir kelių transporto sektori...
2025-07-04 09:48
Šiandien KTU prasideda priėmimo į magistrantūros studijas antrasis etapas. Pasibaigus pirmajam etapui, studijų sutartis pasirašė net 724 stojantieji, o tai yra 18 proc. daugiau nei pernai. Šiais metais daugiausia dėmesio sulaukė informatikos mokslų bei verslo ir viešosios vadybos, elektronikos, elek...
2025-07-04 09:17
Nuo rugpjūčio 1 d. paslaugos, susijusios su valstybinės žemės valdymu, bus teikiamos ir internetu – per modernizuotą Žemės informacinę sistemą (ŽIS). Nors bus galima pateikti prašymus dėl valstybinės žemės ir seniau buvusiomis priemonėmis, NŽT kviečia gyventojus pasinaudoti galimybe teikti prašymus ...
2025-07-03 20:05
Skiriasi šalies statybų sektoriaus įmones vienijančios Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) keliai – LSA taryba liepos 3 d. priėmė sprendimą išstoti iš Lietuvos pramonininkų konfederacijos.
2025-07-03 15:45
Aplinkos ministerija parengė ir derinimui teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo projektą „Dėl Valstybinėje žemėje esančių ir Nekilnojamojo turto registre įregistruotų statinių ir (ar) įrenginių, kurie turi būti griaunami vadovaujantis teritorijų planavimo dokumentų sprendiniais, išpirkimo...
2025-07-03 15:14
Liepos 2 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybėje svarstytas klausimas dėl branduolinės energetikos plėtros galimybių Lietuvoje. Pasitarimo metu pritarta Energetikos ministerijoje sudaryti darbo grupę, kurioje numatytas Ignalinos atominės elektrinės dalyvavimas rengiant branduolinės energetikos plėtros ...
2025-07-03 13:11
Gyventojai, kurie jau yra pasikeitę senus, neefektyvius šilumos gamybos įrenginius į modernius ir aplinkai draugiškus šildymo sprendimus, nuo šių metų liepos 1 d. gali teikti paraiškas valstybės paramai gauti. Lietuvos energetikos agentūra paskelbė naują kvietimą, kuriam skirta 8,5 mln. eurų.
2025-07-03 10:02
Tęsdama ilgalaikį įsipareigojimą remti Ukrainos pokario atsigavimą, Italijos architektų studija „Scandurra Studio" buvo pakviesta pristatyti projektą „Ateities mokykla Ukrainai" 2025 m. Lvivo urbanistiniame forume, kuris vyko birželio 11-13 d.
2025-07-02 12:49
Krašto apsaugos ministerija pradeda vystyti tipines kuopavietes Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) reikmėms Vilniuje, Ukmergėje, Pasvalyje ir Kelmėje. Pirmojo etapo darbus Vilniuje planuojama užbaigti 2027 metų pradžioje. Kuopavietė – tai mišrios paskirties pastatas su štabu, kareivinėmis, admi...
2025-07-02 12:31
Energetikos ministerija atliko pakeitimus, kurie gaminantiems vartotojams, besistatantiems saulės elektrines, leis efektyviau išnaudoti gaunamas ESO technines sąlygas, o įsirengus saulės elektrinę, energijos kaupimo įrenginį ar prijungus vartojimo objektą, įmoka už techninių sąlygų parengimą bus grą...
2025-07-02 09:15
Jau liepos mėnesio pradžioje buitinius elektros energijos vartotojus, pasirinkusius nepriklausomą tiekėją, pasieks atnaujintos sąskaitos už birželio mėnesį – jose bus aiškiai pateikiama informacija ne tik apie galutinę kainą, bet ir apie pigesnius elektros energijos tiekimo planus, kuriuos galima ri...