2025 m. liepos 5 d. šeštadienis, 17:41:58
Reklama  |  facebook

Ar už atkurtą nuosavybę, kurios seneliai nesulaukė, anūkams teks mokėti GPM?

Birutė ŽEMAITYTĖ      2016-02-04 11:24,      Papildyta teisininko komentaru: permoką galima susigrąžinti 2016-02-04 09:45
Daugiau negu ketvirtį amžiaus besitęsiant restitucijos procesui, nemažai žmonių anapilin išėjo anksčiau, negu jiems buvo grąžinta sovietmečiu atimta nuosavybė. Tokiu atveju šį turtą pagal Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymą paveldi velionių artimieji. Ar jiems reikės mokėti GPM, jei nuspręs šį turtą parduoti anksčiau negu po 10 metų?
nuotrauka
Už atkurtą nuosavybę, kurios seneliai nesulaukė, anūkams mokėti GPM nereikės. Portalo nuotr.


Minimos įmonės
TRINITI, advokatų profesinė bendrija,
VMI (Valstybinė mokesčių inspekcija),
Mokestinių ginčų komisija prie LR Vyriausybės,

Nuo šių metų sausio 1 dienos įsigaliojus Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pataisoms, kuriose numatyta, kad tas, kuris parduoda nekilnojamąjį turtą anksčiau nei po 10 metų nuo įsigijimo, turės sumokėti 15 proc. nuo pelno, portalo Statybunaujienos.lt redakcija sulaukė net kelių laiškų su tokiais ir panašiais klausimais. VMI specialistai atsako, kad pagal Restitucijos aktą atkurtam nekilnojamajam turtui GPM pataisos negalioja, net jei savininkas pasimirė anksčiau, negu buvo sugrąžintas sovietmečiu nusavintas turtas.

Kada vertinti ir ką? 

Registrų centro išduotose pažymose nurodoma ne grąžinamo sklypo vertė rinkos kainomis, o vertė, nustatyta remiantis masinio vertinimo duomenimis – ji dažniausiai yra ženkliai mažesnė už realią. Kadangi GPM mokamas nuo turto įsigijimo ir pardavimo kainų skirtumo, norintys jį parduoti, sunerimo, kad valstybei turės sumokėti nemenką dalį nuo parduoto turto.

„Mano tėvai nesulaukė, kol jiems bus atkurtos teisės į tarpukariu turėtą turtą. Kadangi esu jų turėto turto paveldėtoja pagal testamentą, pernai jiems grąžintas sklypas perėjo mano nuosavybėn. Norėčiau jį parduoti, tačiau man patarė prieš priimant šį turtą kaip palikimą paprašyti, kad jį įvertintų nepriklausomi ekspertai ir nustatytų realią tos žemės kainą“, – rašo S. R. (pavardė redakcijai žinoma). Ji prašo paaiškinti, ar apskaičiuojant GPM, jų nustatyta kaina būtų prilyginta turto įsigijimo kainai ir atimama iš pardavimo kainos.

Tačiau ir S. R., ir kito laiško autorei E.Ž. (pavardė redakcijai žinoma), neaišku, kokiu metu buvusią kainą turėtų nustatyti ekspertai.

„Sužinojau, kad paveldimo turto kaina turi būti nustatyta atsižvelgiant į tai, kokia ji buvo paveldėjimo arba žmogaus, iš kurio tą turtą paveldėjau, mirties dieną. Tačiau mano senelė mirė prieš 7 metus, o nuosavybė jos vardu atkurta tik 2015 metais. Vadinasi, tą dieną, kai ji mirė, dar nebuvo ką vertinti, o aš sklypo savininke tapau tik pernai. Ar vertintojai turėtų nustatyti, kiek tas sklypas, kuris tada dar net nebuvo suformuotas, galėjo kainuoti 2008 metais, ar kiek jis kainavo 2015 metais, kai jį paveldėjau?" – klausia E. Ž.

VMI: atkurta ir paveldėta nuosavybė – ne tas pats

Kreiptis į vertintojus nei E. Ž., nei S. R. visai nereikia, nes jiems pajamų mokesčio mokėti nereikės, ramina Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) prie Finansų ministerijos Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė.

Virvilienė

VMI nuotraukoje – Rasa Virvilienė

Nors žmogus, prieš daug metų parašęs prašymą atkurti nuosavybę, mirė nesulaukęs, kol jam bus grąžintas sovietmečiu nusavintas turtas, „toks turtas laikomas ne įsigytu paveldėjimo būdu, o įsigytu atkūrus teises pagal Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymą“.

„Paveldėjimo momentas pagal Civilinį kodeksą yra turto palikėjo mirties diena (arba paskelbimo  mirusiu diena). Kadangi turto palikėjui esant gyvam, nuosavybės teisės jam nebuvo atkurtos ir žemė jam nebuvo grąžinta, jo mirties dieną įpėdinis paveldėjo ne konkretų žemės sklypą, o teisę atkurti nuosavybės teises į turto palikėjo turėtą žemę“, – aiškina ji.

Paveldėtos teisės ir buvo realizuotos praėjus keliems metų po turto palikėjo mirties, kai buvo atkurtas jo valdytas išlikęs nekilnojamsis turtas, todėl „šio turto įsigijimo kaina prilyginama jo pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn kainai“ (Gyventojo ne individualios veiklos turto įsigijimo kainos nustatymo tam tikrais atvejais taisyklės, Vyriausybės patvirtintos 2003 m. sausio 29 d. nutarimu Nr. 133, 6.1. punktas).

„Todėl tais atvejais, kai žemė buvo grąžinta turto palikėjo vaikui, vaikaičiui ar kitam Piliečių nuosavybės  teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo 2 straipsnio 1 ir 2 dalyse nurodytam asmeniui, vėliau šią žemę pardavusiam, įsigijimo kaina yra prilyginama pardavimo pajamoms. Pajamų mokesčio tokiu atveju mokėti nereikia. Kreiptis į turto vertintoją – taip pat“, – pabrėžė R. Virvilienė.

Teisininko komentaras: permokėtą GPM galima susigrąžinti

Ar tie, kurie pardavė pagal Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymą atgautą nuosavybę ir jau sumokėjo 15 proc. GPM kaip už paveldėto turto pardavimą, gali susigrąžinti permokėtus pinigus? Tai paaiškinti redakcijos žurnalistai paprašė teisininkų.

Komentuoja Vytautas KALMATAVIČIUS, advokatų kontoros TRINITI partneris  

 Vytautas KALMATAVIČIUS

„Mokesčių mokėtojo nepagrįstai sumokėti mokesčiai ar sumokėta per didelė mokesčio suma yra laikoma mokesčio permoka, kuri Mokesčių administravimo įstatyme bei Mokesčio permokos (skirtumo) grąžinimo (įskaitymo) taisyklėse nustatyta tvarka yra grąžinama mokesčių mokėtojui. 

Mokesčių mokėtojas, manydamas, kad nepagrįstai sumokėjo GPM ar sumokėjo daugiau mokesčių, nei jam priklausė, turi teisę kreiptis į vietos mokesčių administratorių su prašymu grąžinti (įskaityti) mokesčio permoką. Vietos mokesčių administratoriui (VMI – red. past.) turėtų būti pateikiama užpildyta Prašymo grąžinti (įskaityti) mokesčio permoką (skirtumą) FR0781 forma, kartu pridedant susijusius dokumentus, įrodančius, kad prievolė mokėti GPM jam neatsirado. Šiuo atveju tai galėtų būti dokumentai, patvirtinantys nuosavybės teisės į nekilnojamąjį turtą atkūrimą bei šio turto perleidimo sutartys. 

Atkreiptinas dėmesys, kad mokesčio permoka gali būti grąžinta tik tuo atveju, jeigu ji susidarė ne anksčiau kaip einamaisiais ir prieš juos einančiais penkeriais kalendoriniais metais nuo prašymo grąžinti mokesčio permoką pateikimo dienos. 

Mokesčių administratorius, išnagrinėjęs pareiškėjo prašyme išdėstytas aplinkybes, gali pareikalauti papildomų įrodymų ar nuspręsti atlikti mokestinį patikrinimą. Jeigu yra priimamas sprendimas grąžinti mokestinę permoką, mokesčių administratorius iš grąžintinos sumos visų pirma išskaito esančias mokesčių mokėtojo mokesčio nepriemokas (mokestines skolas), o likusią sumą grąžina mokesčių mokėtojui. Tuomet mokesčių mokėtojas turėtų patikslinti klaidingą GPM deklaraciją ir ją pateikti mokesčių administratoriui. 

Tuo atveju, jeigu vietos mokesčių administratorius priima neigiamą sprendimą (nusprendžia, kad mokesčių mokėtojas GPM sumokėjo pagrįstai ir grąžintinos mokesčio permokos nėra), mokesčių mokėtojas turi teisę šį sprendimą skųsti centriniam mokesčių administratoriui, o pastarojo sprendimą – Mokestinių ginčų komisijai arba teismui.“

Išsamiai apie tai, kokios įtakos GPM įstatymo pataisos turės kitiems, nusprendusiems būstą ar žemę parduoti anksčiau negu po 10 metų, kaip galima sumažinti skirtumą tarp turto įsigijimo ir pardavimo kainos ir mokesčius bei kaip naujosios pataisos paveiks nekilnojamojo turto rinką, skaitykite čia.

Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2025-07-04 09:57
Aplinkos ministerija rengia Socialinio klimato planą – svarbų nacionalinį dokumentą, pagal kurį bus planuojamas Europos Sąjungos Socialinio klimato fondo lėšų panaudojimas Lietuvoje. Šios lėšos bus skirtos padėti tiems gyventojams ir įmonėms, kuriuos gali paveikti pastatų ir kelių transporto sektori...
nuotrauka
2025-07-04 09:48
Šiandien KTU prasideda priėmimo į magistrantūros studijas antrasis etapas. Pasibaigus pirmajam etapui, studijų sutartis pasirašė net 724 stojantieji, o tai yra 18 proc. daugiau nei pernai. Šiais metais daugiausia dėmesio sulaukė informatikos mokslų bei verslo ir viešosios vadybos, elektronikos, elek...
nuotrauka
2025-07-04 09:17
Nuo rugpjūčio 1 d. paslaugos, susijusios su valstybinės žemės valdymu, bus teikiamos ir internetu – per modernizuotą Žemės informacinę sistemą (ŽIS). Nors bus galima pateikti prašymus dėl valstybinės žemės ir seniau buvusiomis priemonėmis, NŽT kviečia gyventojus pasinaudoti galimybe teikti prašymus ...
nuotrauka
2025-07-03 20:05
Skiriasi šalies statybų sektoriaus įmones vienijančios Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) keliai – LSA taryba liepos 3 d. priėmė sprendimą išstoti iš Lietuvos pramonininkų konfederacijos.
nuotrauka
2025-07-03 15:45
Aplinkos ministerija parengė ir derinimui teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo projektą „Dėl Valstybinėje žemėje esančių ir Nekilnojamojo turto registre įregistruotų statinių ir (ar) įrenginių, kurie turi būti griaunami vadovaujantis teritorijų planavimo dokumentų sprendiniais, išpirkimo...
nuotrauka
2025-07-03 15:14
Liepos 2 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybėje svarstytas klausimas dėl branduolinės energetikos plėtros galimybių Lietuvoje. Pasitarimo metu pritarta Energetikos ministerijoje sudaryti darbo grupę, kurioje numatytas Ignalinos atominės elektrinės dalyvavimas rengiant branduolinės energetikos plėtros ...
nuotrauka
2025-07-03 13:11
Gyventojai, kurie jau yra pasikeitę senus, neefektyvius šilumos gamybos įrenginius į modernius ir aplinkai draugiškus šildymo sprendimus, nuo šių metų liepos 1 d. gali teikti paraiškas valstybės paramai gauti. Lietuvos energetikos agentūra paskelbė naują kvietimą, kuriam skirta 8,5 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-03 10:02
Tęsdama ilgalaikį įsipareigojimą remti Ukrainos pokario atsigavimą, Italijos architektų studija „Scandurra Studio" buvo pakviesta pristatyti projektą „Ateities mokykla Ukrainai" 2025 m. Lvivo urbanistiniame forume, kuris vyko birželio 11-13 d.
nuotrauka
2025-07-03 07:16
Naujoji „Geberit FlowFit“ vamzdynų sistema, skirta geriamajam vandeniui ir šildymui, pranoksta klasikines analogiškas sistemas spartesnio montavimo galimybėmis. Ji suprojektuota taip, kad būtų išvengiama montavimo klaidų statybvietėse ir atitiktų pagrindinius montuotojų reikalavimus – patikimumą, hi...
nuotrauka
2025-07-02 12:49
Krašto apsaugos ministerija pradeda vystyti tipines kuopavietes Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) reikmėms Vilniuje, Ukmergėje, Pasvalyje ir Kelmėje. Pirmojo etapo darbus Vilniuje planuojama užbaigti 2027 metų pradžioje. Kuopavietė – tai mišrios paskirties pastatas su štabu, kareivinėmis, admi...
nuotrauka
2025-07-02 12:31
Energetikos ministerija atliko pakeitimus, kurie gaminantiems vartotojams, besistatantiems saulės elektrines, leis efektyviau išnaudoti gaunamas ESO technines sąlygas, o įsirengus saulės elektrinę, energijos kaupimo įrenginį ar prijungus vartojimo objektą, įmoka už techninių sąlygų parengimą bus grą...
nuotrauka
2025-07-02 09:15
Jau liepos mėnesio pradžioje buitinius elektros energijos vartotojus, pasirinkusius nepriklausomą tiekėją, pasieks atnaujintos sąskaitos už birželio mėnesį – jose bus aiškiai pateikiama informacija ne tik apie galutinę kainą, bet ir apie pigesnius elektros energijos tiekimo planus, kuriuos galima ri...
nuotrauka
2025-07-01 16:27
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) įvertino, kaip 2025 m. Lietuvoje vyksta savivaldybių pirkimų centralizacija. Iki šių metų birželio veikė 91 centrinė perkančioji organizacija (CPO), iš jų 85 – įsteigtos savivaldybių tarybų. Jos aptarnauja per 2,5 tūkst. pavaldžių įstaigų.
nuotrauka
2025-07-01 16:19
KTU Studentų miestelis sparčiai modernėja – vykdomi atnaujinimo darbai atspindi universiteto siekį kurti tvarią, inovatyvią ir bendruomenei draugišką aplinką. Nuo žaliųjų erdvių ir sporto infrastruktūros iki apšvietimo – visi šie pokyčiai yra nuoseklūs žingsniai link šiuolaikiško, tarptautinius stan...
nuotrauka
2025-07-01 15:14
Nuo liepos 1 d. daugiabučių gyventojams teks plačiau atverti pinigines – įsigalioja naujas minimalus mėnesinės kaupiamosios įmokos tarifas. Ką šis pokytis reiškia gyventojams, kam bus skiriamos sukauptos lėšos ir ar tai padės pagerinti daugiabučių būklę, pasakoja daugiabučių administravimo ir prieži...
nuotrauka
2025-07-01 11:33
Seimas pritarė grupės parlamentarų Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinojo įstatymo projektui ir leido gėlo požeminio vandens gręžinius užregistruoti Žemės gelmių registre iki 2026 m. liepos 31 d.
nuotrauka
2025-07-01 09:32
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad nekilnojamojo turto pardavimo tarpininkavimo sutarties sąlygos, pagal kurias paslaugos gavėjas privalo sumokėti atlygį net tuo atveju, kai tarpininkas realiai nesuteikė paslaugų, pažeidžia vartotojo teises ir yra nesąžiningos.
nuotrauka
2025-07-01 08:29
Seimas baigė antrąją (pavasario) sesiją, kurioje nuo kovo 10 d. iki birželio 30 d. surengė 50 posėdžių, priėmė 279 teisės aktus, iš jų – beveik 200 įstatymų. Pavasario sesijoje patvirtinta mokesčių sistemos pertvarka, kuria siekiama prisidėti prie tvarių pajamų šaltinių gynybai finansuoti užtikrinim...
nuotrauka
2025-06-30 14:22
Nuo 2025 m. liepos 1 d. įsigalioja Žemės įstatymo pakeitimai, kurie leis valstybinėje žemėje esančių pastatų savininkams paprasčiau ir greičiau sudaryti žemės sklypo nuomos ar panaudos sandorį.
nuotrauka
2025-06-30 14:15
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) iniciatyva nuo š. m. rugpjūčio 1 d. bus įsteigiama smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) ombudsmeno pareigybė. Ji skirta nagrinėti SVV subjektų skundus. Tam šiandien pritarė Seimas.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos