2025 m. liepos 11 d. penktadienis, 14:47:29
Reklama  |  facebook

Dirbtinis intelektas statybose: nuo gamybos iki planavimo sprendimų

2019-11-21 11:37
Kiekvienais metais vis labiau tobulėjant dirbtinio intelekto ir mašininio mokymosi galimybėmis tam turi ruoštis ir statybos sektoriaus įmonės – nuo didžiausių ir daugiausia darbuotojų turinčių iki vos kelių žmonių startuolių. Tuo įsitikinę Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakulteto (KTU SAF) mokslininkai.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt (BALTERMA) archyvo nuotr.


Minimos įmonės
KTU Statybos ir architektūros fakultetas,

Šio fakulteto mokslininkė Irina Matijošaitienė kartu su Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) mokslininkais kuria dirbtinio intelekto produktą, kuris padės apskaičiuoti jau esamos ar planuojamos teritorijos palankumą nusikaltimams vykdyti.

Padeda išlaikyti darbuotojus, didina našumą

Tikimasi, kad šis savaime besimokančio dirbtinio intelekto pagrindu kuriamas įrankis tiksliai nuspės, kurioms vietoms reikia daugiau priežiūros ir kaip juose užkirsti kelią nusikaltimams.

Tačiau, pasak I. Matijošaitienės, mašininis mokymasis ir dirbtinis intelektas gali labai pagelbėti ir kitoms statybos sektoriaus problemoms spręsti ir mažinti išlaidas.

„Šios technologijos turėtų ypač padėti įmonėms, kurios siekia optimizuoti ar automatizuoti sprendimus, didinti pelną analizuojant savo ir konkurentų duomenis. Jau dabar yra svarbu pasitelkiant mašininio mokymosi ir prognozuoti gebančios analitikos galimybes diegti naujas paslaugas ir produktus. Tai padeda verslui išlaikyti vartotojus, pasiūlyti jiems labiau tinkamus sprendimus. Dar labai plačiai naudojama lėšų optimizavimui bet kuriame statybų/architektūros sektoriuje, subalansuojant išlaidas-pelną, pavyzdžiui, stebint duomenis realiu laiku ir akimirksniu reaguojant, didinant operacinį efektyvumą, gerinant darbo našumą ir mažinant kaštus“, – pranešime cituojama KTU SAF mokslininkė.

Statybų sektoriuje dirbtinis intelektas ir mašininis mokymasis gali būti taikomas bet kuriame pastato gyvavimo cikle, nuo idėjos iki pastatymo ir priežiūros, pastato stebėsenos.

Pradedant nuo projektuojamų pastatų vietos parinkimo, analizuojant geografinius ir kitus duomenis, prognozuojant, kurie pastatai yra didesnės rizikos grupėse pagal, pavyzdžiui, užtvindymo pavojų, gaisro, apleistumo ir nepriežiūros. 

Padeda prognozuoti statinio elgseną

Kaip tikina KTU Išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centro vadovas Darius Pupeikis, cituojamas KTU pranešime, statinys ir jį supanti aplinka yra kaip „gyvas organizmas“, kuris nuolatos yra veikimas įvairių poveikių ir priklausomas nuo itin daug faktorių. 

„Dirbtinis intelektas gali būti naudingas atliekant įvairaus pobūdžio analizes ir simuliacijas: energijos srautų kitimo (šilumos, elektros, vandens, nuotekų), žmonių judėjimo, statinio lokalizavimo, užtvindymo, saugumo, elgsenos gaisro atveju, konstrukcinės būklės, ar net ekstremalių situacijų planavimo“, – cituojamas pranešime D. Pupeikis.

Jo teigimu, paminėtos analizės atliekamos dar statinį projektuojant, tačiau nemažiau svarbu yra prognozuoti statinio elgseną jo eksploatacijos etate, pvz. numatyti planą ekstremaliomis situacijomis (angl. disaster planing). 

„Kaip parodė pastarųjų dienų įvykiai Alytuje, kuomet degė didelis kiekis padangų, nesame tam pasiruošę. Statybos sektorius yra milžiniškas savo apimtimis, todėl duomenų analitika ir dirbtinio intelekto taikymas itin greitai atsiperka, įtakodamas statinio išlaikymo kaštus“, – tikina KTU SAF mokslininkas.

Taupo lėšas gamybos srityje

Ne ką mažesnės šių technologijų panaudojimo galimybės ir supaprastinant procesus vartotojui.

Pasak I. Matijošaitienės, JAV dirbtinis intelektas jau dabar taikomas kuriant personalizuotą būstą, kur kliento neklausiama, kokio būsto jis ar ji nori, bet visi kliento pageidavimai surenkami iš duomenų, atskleidžiančių kliento pomėgius ir prioritetus, gyvenimo būdą ir užimtumą bei daug kitų aspektų, apie kuriuos sunku pagalvoti, norint atskleisti visa tai įprastos apklausos būdu.

„Toks duomenų surinkimas ir personalizavimas padeda architektams ir projektuotojams atsisakyti tradicinių projektų ir paieškoti labiau personalizuotų sprendimų kiekvienam klientui“, – tikina KTU SAF mokslininkė.

Mokslininkai pastebi, kad daug lėšų sutaupyti dirbtinis intelektas ir mašininis mokymasis gali gamybos srityje. Jį galima pritaikyti nuo kokybės tikrinimo automatizavimo iki gamybos proceso optimizavimo, ieškant būdų pagaminti greičiau, kokybiškai ir su mažiau išteklių. 

JAV dirbtinis intelektas jau dabar taikomas kuriant personalizuotą būstą, kur kliento neklausiama, kokio būsto jis ar ji nori, bet visi kliento pageidavimai surenkami iš duomenų, atskleidžiančių kliento pomėgius ir prioritetus, gyvenimo būdą ir užimtumą bei daug kitų aspektų, apie kuriuos sunku pagalvoti, norint atskleisti visa tai įprastos apklausos būdu.

Statyboje šios technologijos taikomos nuo darbų saugos, statybos aikštelės stebėjimo ir priežiūrai iki pastato patikros, prieš jį pripažįstant tinkamu naudoti. Galiausiai stebint apstatą ir laiku nustatant atsiradusius trūkumus be pastato apžiūros vietose, tai užtikrina reagavimą realiu laiku, signalo šeimininkui išsiuntimą.

Pirmieji, bet tvirti žingsniai

I. Matijošaitienė pastebi, kad dirbtinis intelektas bei mašininis mokymasis dar tik įsitvirtina rinkoje, tačiau technologijų galimybės ir atnešama nauda, bei surenkamų duomenų kiekiai jau dabar skatina investuoti į šių rūšių specialistų mokymą, statybos ir kitų sričių inžinierių kompetencijų kėlimą. 

„Šiuo metu rinkoje jaučiama didelė žinių ir specialistų stoka, valstybės investuoja ir skatina universitetus integruoti dirbtinio intelekto ir mašininio mokymosi programas į studijų tinklelius, kad kuo daugiau specialistų turėtų reikiamų žinių. Mes taip pat kviečiame jau esamus specialistus baigti savaitės trukmės kursus“, – sakė KTU SAF mokslininkė, cituojama KTU pranešime.

Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2025-07-11 06:44
Europos Komisijai pradėjus viešąsias konsultacijas dėl karinio mobilumo paketo, Lietuva aktyviai sieks daugiau Europos Sąjungos (ES) investicijų strateginiams projektams, gerinantiems Baltijos šalių regiono susisiekimą ir karinio mobilumo jungtis su Europa.
nuotrauka
2025-07-10 12:42
Per pirmuosius šešis šių metų mėnesius tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ pardavė 218 būstų ir komercinių patalpų Vilniuje ir Kaune. Šis skaičius beveik pasiekė visų 2024-ųjų metų rezultatą, kai buvo parduoti 239 objektai, ir gerokai viršija visų 2023 metų pardavimus, k...
nuotrauka
2025-07-09 06:55
Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) sprendimas nutraukti narystę Lietuvos pramonininkų konfederacijoje (LPK) sulaukė viešo dėmesio. Liepos 3 d. LSA paskelbė apie išėjimą iš organizacijos, su kuria ją siejo net 35 metų partnerystė. Po šio žingsnio abi pusės pateikė savo vertinimus – LSA akcentavo...
nuotrauka
2025-07-08 09:02
Dar prieš porą metų Kauno tarpukario architektūrai patekus į UNESCO paveldo sąrašą daugelio kauniečių ir miesto svečių akys atsigręžė į jų kasdien praeinamus istorinius pastatus. Visgi, nors kultūrinio paveldo požiūriu tokie pastatai yra vertybė, energetiškai jie gali būti vieni nuostolingiausių.
nuotrauka
2025-07-08 07:34
Pasibaigus Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) organizuotiems Metų renovacijos projekto rinkimams, paaiškėjo, kad vienas iš trijų daugiausiai visuomenės balsų surinkusių projektų – penkiaaukštis daugiabutis Marijampolėje. Pastatą atnaujino generalinis rangovas UAB „Coner“, o jo transformacija...
nuotrauka
2025-07-07 08:17
Naujamiestis – vienas iš greičiausiai augančių sostinės rajonų ir strateginė Vilniaus teritorija, kur sprendimai dėl plėtros šiandien gali nulemti ne tik šio rajono, bet ir miesto gyvybingumo ateitį, sako NT ir verslo ekspertai. Sparčiai besikeičiantis buvęs pramoninis rajonas vis dar neturi aiškaus...
nuotrauka
2025-07-03 20:05
Skiriasi šalies statybų sektoriaus įmones vienijančios Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) keliai – LSA taryba liepos 3 d. priėmė sprendimą išstoti iš Lietuvos pramonininkų konfederacijos.
nuotrauka
2025-07-03 15:36
Kaune, A. Juozapavičiaus pr. 57, duris atvėrė atnaujintas Turto banko administracinis pastatas, kuriame patogesnėmis darbo sąlygomis jau džiaugiasi 6 valstybės įstaigos. Atlikti darbai leido reikšmingai pagerinti pastato energinį naudingumą nuo F iki A klasės. Teigiami pokyčiai leidžia energijos sąn...
nuotrauka
2025-07-03 09:52
2024-ieji Elinta Charge komandai tapo kryptingo virsmo metais. Reaguodama į rinkos pokyčius ir augančius klientų lūkesčius, įmonė perorientavo pardavimų strategiją, sustiprino fokusą į B2B segmentus ir performavo komandą. Šie sprendimai tapo pagrindu investicijoms į produktų kokybę, sertifikavimą, n...
nuotrauka
2025-07-02 13:13
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) pasirašė 19-ąją stambaus investicinio projekto sutartį su bendrove „Pentasweet“, kuri Vilniuje plėtos gamybos projektą, paremtą pažangiomis biosintezės technologijomis. Įgyvendinant projektą planuojama investuoti 44 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-02 12:07
Vilniaus oro uostas tęsia keleiviams skirtų erdvių modernizavimo darbus – senosiose išvykimo erdvėse prasidėjo pertvarkos. Nuo keleivių atitvertose patalpose vyksta pasiruošimo rekonstrukcijai etapas. Planuojama, kad po maždaug pusantrų metų senoji erdvė pasikeis neatpažįstamai – terminalas taps ne ...
nuotrauka
2025-07-02 11:59
Nacionalinis plėtros bankas ILTE skyrė kiek daugiau nei pusę milijono eurų Kėdainių rajone esančio Kalnaberžės dvaro atnaujinimui. Pasak projektą įgyvendinančios UAB „Rangon“ vadovo, siekiama atgaivinti nykstantį kultūros paveldą ir pritaikyti jį šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.
nuotrauka
2025-07-02 09:55
2025 m. pirmąjį pusmetį Vilniaus pirminė būsto rinka demonstravo įspūdingą atsigavimą – pardavimų apimtys išaugo daugiau nei dvigubai, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Aktyvumas fiksuotas ne tik sostinėje, bet ir Kaune bei Klaipėdoje. Rinkos dalyvės „EIKA Development“, „Citus“ ir „Realco“ v...
nuotrauka
2025-07-02 07:31
Jei esate architektas ar interjero dizaineris ir jaučiate, kad technologijos sparčiai keičia jūsų profesiją, greičiausiai esate susidūrę su klausimu: kaip suspėti su pokyčiais ir tuo pačiu dirbti efektyviau? Šiandien mokymai – tai ne tik naujų mygtukų pažinimas, bet visos darbo kultūros atnaujinimas...
nuotrauka
2025-07-01 16:19
KTU Studentų miestelis sparčiai modernėja – vykdomi atnaujinimo darbai atspindi universiteto siekį kurti tvarią, inovatyvią ir bendruomenei draugišką aplinką. Nuo žaliųjų erdvių ir sporto infrastruktūros iki apšvietimo – visi šie pokyčiai yra nuoseklūs žingsniai link šiuolaikiško, tarptautinius stan...
nuotrauka
2025-06-30 14:15
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) iniciatyva nuo š. m. rugpjūčio 1 d. bus įsteigiama smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) ombudsmeno pareigybė. Ji skirta nagrinėti SVV subjektų skundus. Tam šiandien pritarė Seimas.
nuotrauka
2025-06-30 09:31
Šiemet prekės ženklą atnaujinusi „PST Group" tęsia strateginius pokyčius: įmonėje įsteigtas Tvarumo skyrius ir paskirtas pirmasis tvarumo vadovas. Anot pranešime cituojamo bendrovės vadovo Tomo Stuko, šis struktūrinis sprendimas atspindi įmonės siekį sistemingai į kasdieninę veiklą integruoti tvarum...
nuotrauka
2025-06-27 14:34
Naujausias Turto banko užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad, renkantis darbdavį, kas penktam gyventojui svarbi ergonomiška darbo vieta. Psichologas-psichoterapeutas Erikas Siudikas pritaria – kai darbo erdvė jauki, yra oro, šviesos, darnos, kūnas atsipalaiduoja, imama giliau kvėpuoti, mąstyti ir ku...
nuotrauka
2025-06-27 07:29
Architektų ir interjero dizainerių darbe technologijos vis dažniau tampa nebe pagalbinėmis, o pagrindinėmis darbo priemonėmis. Jos keičia ne tik projektavimo eigą, bet ir pačią profesinę tapatybę. Duomenų analizė, dirbtinio intelekto (DI) įrankiai, CLOUD sprendimai, generatyvinio dizaino algoritmai ...
nuotrauka
2025-06-26 15:07
Tarptautinės rinkos tyrimų kompanijos „Kantar“ (UAB „TNS LT“) Vilniaus biuras praėjusią savaitę persikėlė į naujas patalpas baigiamo rekonstruoti Šv. Jokūbo komplekso teritorijoje. Atskirame 19 amžiaus pabaigos pastate bendrovė suderino istorinį paveldą su šiuolaikiniu darbo organizavimu.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas