Naujamiesčio perspektyvos: ar ši sostinės dalis taps jos širdimi, o gal – tuščia verslo sala?

Miestovaizdis tarp praeities ir ateities
„Naujamiestis turi didžiulį potencialą, bet šiandien jis vis dar balansuoja tarp industrinės praeities ir gyvybingos, šiuolaikinės miesto dalies. Šiuo metu čia vis dar dominuoja buvę pramonės gigantai, užimantys ištisus kvartalus, platus gatvių tinklas, kuris pritaikytas ne pėstiesiems, o automobiliams“, – pastebi pranešime cituojamas „Tech Zity“ įkūrėjas Darius Žakaitis.
Naujamiestyje gyvenamąjį projektą „Off“ plėtojančios, co-living ir co-working projektus čia valdančios NT plėtros bendrovės „KAITA Group“ vadovo Ugniaus Latvio teigimu, sėkmingiausi Europos miestų kvartalai rodo, kad tvari plėtra prasideda nuo sprendimo kurti vietą, kur žmonės ne tik dirba, bet ir gyvena, augina vaikus, leidžia laiką, kuria bendruomenes.„Londono Shoreditch, Berlyno Kreuzberg ar Amsterdamo Zuidas rajonai įrodė, jog buvusių pramonės zonų transformacija į mišrias erdves, kuriose dera biurai, būstai, kultūra, viešosios erdvės ir paslaugos, sukuria ilgalaikį miesto augimą, inovacijas ir socialinę darną. Priešingai, monofunkciniai kvartalai, kaip Londono „City“ ar Canary Wharf, per darbo valandas pilni žmonių, bet vakare virsta tuščiais, socialiai steriliomis teritorijomis“, – sako pranešime cituojamas U.Latvys.
Ekspertų nuomone, kad Vilnius pasirinktų pirmąjį, sėkmingą scenarijų, būtina kurti aplinką, kurioje miesto gyvenimas ir verslas organiškai susilieja.
„Trūksta infrastruktūros, kuri skatintų gyventi, dirbti ir leisti laiką čia kasdien – daugiau želdynų, mažesnių viešųjų erdvių, jaukesnių gatvių, daugiau kavinių, smulkių paslaugų, vietų pasivaikščioti, susitikti, pasikalbėti. Taip pat multifunkciškumo – kad vienoje vietoje galėtum dirbti, gyventi, užauginti vaikus, nueiti į kiną ar susitikti su bendraminčiais“, – sako D. Žakaitis.
Inovacijų ekosistema reikalauja gyvybingos aplinkos
„Unicorns Lithuania“ vadovė Gintarė Verbickaitė įsitikinusi, jog ne mažiau svarbu ir tai, kad Naujamiestis atitiktų augančios technologijų ir inovacijų ekosistemos poreikius.
„Startuolių bendruomenė skiriasi nuo tradicinio verslo, ji pasižymi itin atvira ir kūrybiška darbo kultūra. Tam, kad vyktų spartūs technologiniai pokyčiai, būtų kuriamos inovacijos, keičiamos senosios taisyklės ir sukuriami nauji, pasaulį keičiantys sprendimai – reikalinga dalijimosi žiniomis, kontaktais, patirtimi atmosfera, taip pat riziką skatinanti kultūra.
Dėl šių priežasčių nauji startuoliai neretai buriasi greta stiprių technologinių įmonių, universitetų ar rizikos kapitalo centrų, bendruomenės auga ir galiausiai tampa geografiškai apibrėžtomis. Naujiems verslams buvimas šalia kitų startuolių suteikia reikšmingų strateginių pranašumų – patiems investuoti į naujos infrastruktūros kūrimą ir priežiūrą reikalauja itin daug pastangų, todėl prisijungimas prie jau sukurtos gali palengvinti jų pradžią. Tai pat bendruomenė sukuria galimybę mokytis iš kitų sėkmių ir klaidų, atrasti bendraminčių, partnerių, investuotojų ar komandos narių. Jose neretai susikuria ir neformalios mentorystės ryšiai, kai patyrę įkūrėjai padeda dar tik startuojančioms įmonėms. Tinklo efektas startuolių ekosistemai yra itin svarbus – kuo daugiau veiklių žmonių susitelkia vienoje vietoje, tuo daugiau galimybių kyla bendradarbiauti, plėtoti idėjas ir kurti vertę“, – sako pranešime cituojama G.Verbickaitė.
Ekspertė pastebi, kad to nepakanka – svarbi ir aplinka, kurioje verslas kuriasi.
„Verslams augant, jų poreikiai keičiasi – reikia gerai išvystytos miesto infrastruktūros, čia pat įsikuriančių pramogų, kasdienių paslaugų centrų, įvairių maitinimo įstaigų ir kitų patrauklių privalumų talentams pritraukti. Naujamiestis jau tampa gyvybingu inovacijų centru: čia telkiasi kūrybinės industrijos, kuriasi technologijų startuoliai ir vystosi jiems pritaikytų erdvių ekosistema. Tačiau tam, kad Naujamiestis galėtų ilguoju laikotarpiu išlaikyti sparčiai augančių technologinių įmonių dėmesį, būtina tęsti kryptingą miesto ir verslo partnerystę“, – įsitikinusi „Unicorns Lithuania“ vadovė.
Vienas iš gerųjų pavyzdžių tokiuose rajonuose – bendruomeniniai būstai nuomai (co-living), skirti jauniems profesionalams, dirbantiems šalia esančiuose startuoliuose. Tokia sinergija užtikrina, kad dienomis Naujamiesčio biuruose dirbanti bendruomenė vakare taip pat lieka čia – grįžta į, pavyzdžiui, šalia esančius „Youston“ butus – taip rajonas išlaiko gyvybę visą parą.
Mišrios paskirties rajonai – tvaraus augimo kelias
Vis dėlto, ekspertų vertinimu, jei plėtra vyks tik biurų statybos kryptimi, Naujamiestis rizikuoja tapti monofunkciniu verslo kvartalu, kuriame po darbo valandų vyrauja tyla ir nejaukumas. Tokia aplinka neskatina kurti bendruomenių, stabdo smulkaus verslo augimą, ilgainiui mažina rajono ir viso miesto patrauklumą.
„Norint to išvengti, būtina aiški strategija mišriam užstatymui, užtikrinanti įvairių būstų, prieinamų paslaugų, švietimo ir kultūros infrastruktūros plėtrą bei gyvybingas viešąsias erdves. Šias pamokas jau išmokome iš lemtingas klaidas padariusių kai kurių Europos bei JAV didmiesčių. Būtent todėl, pavyzdžiui, savo projektą „Off“ tikslingai sukūrėme jaunoms šeimoms – siekiame skatinti Naujamiestyje kurtis ne tik čia dirbančius profesionalus, bet ir platesnę bendruomenę, kuri užtikrintų įvairovę bei rajono gyvybę“, – sako pranešime pacituotas U. Latvys.D. Žakaičio teigimu, itin svarbu Naujamiestyje grąžinti žmogaus mastelį gatvėms, plėtoti patogų viešąjį transportą ir kurti žaliąsias erdves, kurios skatintų likti rajone ir po darbo valandų. Tai yra patikrinta sėkmės formulė moderniuose Europos miestuose, kuri leis Vilniui konkuruoti dėl talentų ir investicijų su pažangiausiomis sostinėmis.
„Jau dabar Naujamiestis – vienas iš geidžiamiausių rajonų Vilniuje. Po 10 metų tai bus ne tik patogi gyvenimui, bet ir strateginė Vilniaus ekonomikos ašis. Čia, mano nuomone, dirbs bent 20 tūkst. aukštos kvalifikacijos technologijų žmonių, o kartu su čia veikiančiomis įmonėmis bus sukuriama bent 10 proc. viso Lietuvos BVP. Apleistos teritorijos virs gyvais kvartalais, o savotiški „išmušti dantys“ miesto audinyje bus užgydyti. Naujamiestis taps gyvu, pilnaverčiu miesto centru. Tai rajonas, kurio identitetą formuos kūrėjai, verslai, startuoliai, bendruomenės – visi kartu“, – teigia „Tech Zity“ įkūrėjas.
Naujamiesčiui, ekspertų vertinimu, abu scenarijai išlieka tikėtini, tačiau svarbu jau šiandien daryti sąmoningus žingsnius, kad po dešimtmečio čia virtų pilnavertis gyvenimas.