2021 sausio 23 d. šeštadienis, 13:52
Reklama  |  facebook

Ką svarbu žinoti apie „šventinių“ atliekų tvarkymą

2020-12-23 10:17
Šv. Kalėdos ir Naujieji metai – didžiausios metų šventės. Jų metu ir po švenčių sukaupiame ir didžiausią kiekį buitinių atliekų – daugiausia maisto ir įvairių pakuočių. SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA) pastebi, kad per žiemos šventes komunalinių atliekų kiekis išauga apie 30 procentų.
nuotrauka
VASA iliustr.


Minimos įmonės
VASA (Vilniaus atliekų sistemos administratorius), savivaldybės įmonė,
Jau šiuo metu sostinėje pastebimai daugėja įvairių kartono pakuočių, kurios ne visada rūšiuojamos arba yra numetamos prie konteinerių. Deja, kaip pastebi VASA, didžioji „šventinių“ atliekų dalis nukeliauja į mišrių atliekų konteinerius, o iš jų – į sąvartynus ir tik dar labiau teršia mūsų aplinką. VASA specialistų nuomone, buitinių atliekų šventiniu laikotarpiu galėtų būti kur kas mažiau, jei gyventojai žinotų, kaip sumažinti jų kiekį ir tinkamai jas tvarkytų.

atliekos

10 patarimų, kaip sumažinti atliekų kiekį savo namuose ir kiemuose

1. Susiruošę į parduotuvę patikrinkite virtuvėje, kokių produktų dar turite pakankamai, o kokių jau būtina įsigyti. Sudarykite pirkinių sąrašą ir apskaičiuokite jų kiekį. Neikite į parduotuvę alkani, kad apsipirkimo „apetitas“ neverstų pirkti gerokai daugiau nei iš tiesų reikia.

2. Švenčių metu prekybininkai siūlo įvairių nuolaidų, ypač jei perkate didesnį gaminių kiekį. Tad renkantis gaminius svarbu atkreipti dėmesį į jų galiojimo terminus („tinka vartoti iki“ ir „geriausias iki“). Be to, verta iš anksto apgalvoti, kur nupirktą didesnį kiekį maisto galėsite padėti namuose, kad jis greitai nesugestų.

3. Pirkdami vaisius ir daržoves naudokite ne plastikinius, o popierinius maišelius, dar geriau – daugkartinius maišelius, pagamintus iš audinio. Šiuo metu daugelyje prekybos centrų jau galima įsigyti tokių maišelių. Galima ir patiems juos pasiūti iš nebenešiojamų drabužių, patalynės, užuolaidų ar kitų audinių.

4. Ruošdami šventinį meniu, gerai apgalvokite, ar tikrai bus iš karto suvaldyti visi patiekalai. Kaip sako mūsų senoliai, geriau nuo stalo atsikelti truputį neprivalgius nei persivalgius. Patiekalus gaminkite tik tiems, kas dalyvaus vaišėse, nekviestų svečių karantino metu neturi būti namuose.

5. Maisto likučius galite panaudoti kitų patiekalų gamybai. Juos galima sudėti į sandarius indelius ir palikti šaldytuve arba vėsioje ir sausoje vietoje. Kai kuriuos produktus galima užšaldyti, sudžiovinti, užraugti ir pan. Internete gausu įdomių idėjų, kaip kūrybiškai ir racionaliai panaudoti maisto produktų ar patiekalų likučius.

6. Įvairias maisto pakuotes galima rūšiuoti, bet prieš išmetant į rūšiavimui skirtus konteinerius jas reikia tinkamai paruošti. Maistu išteptos kartono ar plastiko pakuotės netinka perdirbti. Plastiko indelius reikia išplauti ir tada išmesti į rūšiavimo konteinerį, kitu atveju – įdėti į užrišamą maišelį ir įmesti į mišrių buitinių atliekų konteinerį.

7. Prie mišrių atliekų konteinerių gana dažnai galima pamatyti išbarstytų miltų, kruopų, kiaušinių lukštų, vaisių ir daržovių lupenų liekanas. Birių maisto atliekų nepilkite į konteinerį, jas sudėkite į užrišamą maišelį, o įmetę į konteinerį, būtinai uždarykite jo dangtį, kad vėjas, paukščiai ar benamiai gyvūnai neišmėtytų atliekų aplinkui. Beje, atšalus orams be maišelių išmesti kai kurie maisto produktai prišąla prie konteinerio sienelių ir dugno. Tokiu atveju vežėjams ištuštinant konteinerius, tokios atliekos lieka neišpiltos. Išvalyti prišalusiomis šiukšlėmis užterštus konteinerius prireikia ir papildomo laiko, ir priemonių.

8. Jei yra galimybės, kompostuokite negyvūninės kilmės maisto atliekas: vaisių ir daržovių likučius, kiaušinių lukštus, arbatos pakelius, kavos tirščius. Kompostavimui nėra tinkami mėsos, žuvies, riebalų, kaulų, pieno produktai ir jų atliekos.

9. Kartono pakuotes (dėžes) nuo įvairių pirkinių ir dovanų išardykite, sulankstykite arba susmulkinkite ir talpiai sudėkite į rūšiuojamų atliekų konteinerius (ne šalia jų!). Kokybiškas pakuotes išsaugokite, gal jų prireiks pervežant daiktus į sodybą, persikraustant į kitą būstą, o gal jas galėsite panaudoti kitais metais pakuodami dovanas. Atminkite, kad rūšiuodami atliekas mažinate mišrių atliekų kiekius, taip mažinate aplinkos taršą sąvartynuose ir savo išlaidas už mišrių atliekų tvarkymą.

10. Buitinių atliekų išvežimo paslaugos vykdomos ir šventiniu laitarpiu. Kad atliekos būtų laiku išvežtos, nesudarykite kliūčių vežėjams. Pasirūpinkite, kad didelių gabaritų šiukšliavežės galėtų privažiuoti prie atliekų konteinerių, esančių kiemuose. Pasakykite savo kaimynams, kad patrauktų automobilius nuo važiuojamosios kelio dalies ir konteinerių aikštelių. Asmenys, atsakingi už antžeminių konteinerių išstūmimą iš daugiabučių namų patalpų, turi laikytis atliekų išvežimo grafiko, kad konteineriai nebūtų perpildyti.

Daugiau informacijos apie atliekų rūšiavimą ir tvarkymą.

Šaltinis – VASA

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Miestiečiai

nuotrauka
2021-01-21 11:26
Kiekviena būsto apdailos smulkmena ar, atrodytų, pakoreguota nereikšminga detalė gali būsto šeimininkams sukelti įvairių nepatogumų. Nekilnojamojo turto plėtotojai naujakuriams rekomenduoja būsto apdailos projektą parodyti statybų inžinieriams ir pasikonsultuoti su jais dėl techninių galimybių.
nuotrauka
2021-01-19 09:39
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) apeliacine tvarka išnagrinėjo administracinę bylą pagal asociacijos „Visorių slėnio gyventojų bendruomenė“ (Bendruomenė) inicijuotą ginčą dėl planuojamos tiesti Mykolo Lietuvio gatvės Vilniaus mieste galimybių.
nuotrauka
2021-01-19 07:43
Daugiabučių namų renovacijai skirto finansavimo apimtims padidinti Finansų ir Aplinkos ministerijos bei Europos investicijų bankas (EIB) kartu investuoja ES lėšas į naujai kuriamą Investicijų platformą.
nuotrauka
2021-01-07 08:56
Elektros rinkos liberalizacija vartotojams suteikė ne tik galimybę patiems pasirinkti norimą tiekėją, bet kartu atnešė ir keletą naujovių. Viena jų – klientų kodų pokytis, kurio privalo nepamiršti visi pirmojo etapo dalyviai. „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) atkreipia dėmesį, kad palikus visu...
nuotrauka
2021-01-05 14:24
Aplinkos ministerija iki š. m. birželio 1 d. pratęsė terminą teikti paraiškas daugiabučiams namams renovuoti pagal 2020 m. paskelbtą kvietimą.
nuotrauka
2021-01-04 11:21
Pandemija šiais metais koregavo nekilnojamojo turto (NT) pirkėjų įpročius: pradėjo populiarėti miesto pakraštyje esantys sklypai, namai ar sodo nameliai. Renkantis tokio tipo būstą ekspertai pataria atsižvelgti į vandentiekio ir nuotekų tinklus.
nuotrauka
2020-12-22 12:06
Gyventojai skatinami daugiau naudoti atsinaujinančių šaltinių energetiką, patiems ją gaminti – toms reikmėms priemonei „Saulės elektrinių įrengimas namų ūkiuose“ skirta dar 9 mln. Eur ES lėšų.
nuotrauka
2020-12-18 14:07
„Vilniaus vandenys“ dar 2018 metais investavo 149 tūkst. eurų į mobilią TV diagnostikos įrangą, kuri naudojama vamzdynų stebėsenai. Roboto pagalba nufilmuota beveik 60 000 metrų nuotekų vamzdynų. Juose – įspūdingi radiniai: nuo stambios buitinės technikos, padangų, dviračių iki smulkių dalykų: kolek...
nuotrauka
2020-12-18 10:52
Prieš naujus metus dauguma žmonių iškelia sau tikslą ar kelis tikslus, ką nori nuveikti, pasiekti ar padaryti ateinančiais metais. Rezoliucijomis vadinami siekiai yra savotiškas simbolis ir tuo pačiu pajuokos objektas, nes išsipildo labai maža dalis jų. Tačiau juk galima sau iškelti tokias rezoliuci...
nuotrauka
2020-12-18 10:40
Ar reikia mokėti nekilnojamojo turto mokestį už palėpę, kuri priklauso fiziniams asmenims tam tikromis dalimis, tačiau palėpė nepadalinta konkretiems asmenims, t. y., niekas nežino, kuri palėpės dalis kam priklauso?
nuotrauka
2020-12-18 10:21
KLAUSIMAS. Sodo namelis yra 67 kv. m ploto: įskaičiuojant ir rūsį bei palėpę. Plotas be rūsio ir palėpės siekia apie 20 kv. m. Ar prie namelio – be jokių dokumentų – galima statyti 60 kv. m priestatą?
nuotrauka
2020-12-17 07:30
Keturbučio namo gyventojai įsivėlė į konfliktą dėl kopėčių, kuriomis galima buvo patekti ant namo stogo. Kaimynai nesutaria, kur jos turi būti įrengtos, o dokumentuose kopėčių buvimo vieta niekaip nepažymėta.
nuotrauka
2020-12-16 11:27
Ar keisis ir kaip keisis sunaudotos elektros energijos rodmenų deklaravimas? Kur ir kaip reikės atsiskaityti už suvartotą elektros energiją? Tai – bene dažniausi klausimai, kuriuos kelia į pirmąjį elektros rinkos liberalizacijos etapą patekę gyventojai. Atsakymus į juos pateikia bendrovės „Energijos...
nuotrauka
2020-12-11 08:06
Vilniaus miesto savivaldybės taryba pritarė vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą nuostatų pakeitimo projektui. Patvirtinti pakeitimai tiksliau apibrėžia vietinės rinkliavos apskaičiavimą bei mišrių komunalinių atliekų konteinerių kontrolę. Nuostatuose pateikti ir 2021 met...
nuotrauka
2020-12-10 13:38
Kaip apšiltinti senos statybos individualų namą – greitai, patikimai ir švariai? Danų patirtis rodo, kad pučiama mineralinė vata yra vienas efektyviausių pasirinkimų.
nuotrauka
2020-12-10 11:30
Nuosavo būsto ieškantys žmonės, prieš jį įsigydami, turėtų atsakingai įvertinti ne tik kasmėnesines įmokas bankui, bet ir papildomas būsimąsias išlaidas, tokias kaip komunaliniai mokesčiai.
nuotrauka
2020-12-10 10:52
Savarankiškai atliekami būsto apdailos darbai naujakuriams kartais gali sukelti papildomų nesklandumų, kurių pavyktų išvengti atsižvelgiant į paprastas taisykles ir patarimus. Pirmiausia, nekilnojamojo turto plėtotojai rekomenduoja perskaityti būsto pirkimo sutartį bei priedus ir pasitikslinti, koki...
nuotrauka
2020-12-08 10:39
Iki nekilnojamojo turto (NT) deklaracijų pateikimo Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) termino pabaigos liko savaitė. Gyventojų skambučių ir klausimų, susijusių su jų turimo NT mokestinėmis vertėmis, sulaukiantys Registrų centro konsultantai pateikia 7 dažniausiai pasitaikančius klausimus ir atsa...
nuotrauka
2020-12-08 08:37
Šilumos suvartojimą daugiabučių namų ir kitų pastatų šildymui didžiąja dalimi apsprendžia jų būklė. Geriausias sprendimas, suteikiantis visas galimybes efektyviai vartoti šilumą ir gauti mažesnes sąskaitas, – kompleksinis pastatų atnaujinimas, tačiau ir kol namas nerenovuotas, galima pasirinkti papr...
nuotrauka
2020-12-04 08:55
Vilniaus Naujamiestyje atidariusi sandėliukų nuomos kompleksą bendrovė „Sandėliukų nuoma“ siūlomą nuomai plotą padidino trečdaliu – iki 6 tūkst. kv. m. Tai vienintelės kompleksinių nuomos paslaugų patalpos greta Vilniaus senamiesčio. Jos įrengtos pagal pasaulinius standartus.

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

„Mūsų svajonių įgyvendinimas yra įkvėpimo šaltinis naujiems mūsų sumanymams“ (Orison Swett Marden)

Galima įsigyti ir pasodinti labai dekoratyvių, brangių augalų, tačiau visuma nedžiugina. O galima pasirinkti neryškius, neišraiškingus augalus, tačiau tinkamai sukomponuota jų visuma atima ž...