2020 rugsėjo 23 d. trečiadienis, 1:44
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Savivaldybės įspėja: norite remontuoti namus be baudų – palaikykite gerus santykius su kaimynais  24

Agnietė VILKIŠIENĖ      2017-03-20 15:38
Nuo metų pradžios Triukšmo valdymo įstatymas buvo papildytas nauju kontrolės tvarkos aprašu, kuris sugriežtino iki tol galiojusį reikalavimą informuoti savivaldybes apie statybos ir remonto darbus daugiabučiuose. Nuo šiol gyventojai privalės ne tik likus septynioms dienoms iki planuojamo remonto pradžios raštu pateikti pranešimą savivaldybei, tačiau ir rizikuos sumokėti 600 eurų baudą, jeigu keliamas triukšmas erzintų kaimynus.
nuotrauka
Pagal higienos normą, nuo 7 val. ryto iki 19 val. vakaro leidžiamas ne didesnis nei 40 decibelų triukšmas, o 19–22 val. – ne didesnis nei 50 decibelų, 22–7 val. – maksimalus, t. y. 45 decibelų garso lygis. Tačiau nustatytą triukšmo lygį viršija ir siurblys ar moterų vaikščiojimas aukštakulniais. Asociatyvi portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Minimos įmonės
Lietuvos respublikiniai būsto valdymo ir priežiūros rūmai,

Reikalavimas papildytas naujais apribojimais

Kaip sako Vilniaus miesto savivaldybės Saugaus miesto departamento Organizavimo poskyrio vedėjas Gintaras Leperskas, reikalavimas pranešti savivaldybei apie remontą nėra naujas. Jam jau 12 metų ir jis įsigaliojo kartu su 2004 metais priimtu Triukšmo valdymo įstatymu.

„Priimant Triukšmo valdymo įstatymą buvo numatyta, kad asmuo, planuojantis statybos arba remonto darbus, privalo prieš septynias kalendorines dienas pranešti savivaldybei apie planuojamus darbus, darbų pradžią ir pabaigą, triukšmo lygį per parą ir jo valdymo priemones“, – pasakoja G. Leperskas ir priduria, kad iki šių metų pradžios pranešimus pateikdavo ne visi.

Vilniaus savivaldybės duomenimis, praeitais metais pranešimus apie vykdomą remontą pateikė vos 211 žmonių, 2015 metais – kiek daugiau nei 100. Šiemet gyventojai aktyvesni ir tokių pranešimų sulaukta jau daugiau nei 120.

Dėl tokio mažo pranešėjų skaičiaus nesistebi ir G. Leperskas. Pasak jo, savivaldybė įprastu paštu ar per elektroninę sistemą gautus pranešimus kaupia ir dažniausiai reaguoja tik radusi trūkumų, kuomet paprašo juos pašalinti. Paklaustas apie šios prievolės tikslą, pašnekovas primena: „Savivaldybei priskirta triukšmo valdymo ir kontrolės funkcija. Todėl gavus gyventojų skundą mes vykstame į nurodytą vietą ir vertiname, ar yra pažeidimas. Visų pirma kalbame su pažeidėju dėl besiskundžiančiojo teisėtų reikalavimų paisymo, o tuomet sprendžiamas administracinės atsakomybės klausimas.“

Nepateikus pranešimo savivaldybei atsakomybė greičiausiai bus griežtesnė. Administracinio kodekso 46 straipsnis numato baudas nuo 50 iki 300 eurų, už pakartotinį pažeidimą – nuo 280 iki 600 eurų.

Lietuvos būsto rūmų prezidentas Juozas Antanaitis (portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotr.)

Palikta didelė erdvė manipuliacijoms

Lietuvos būsto rūmų prezidentas Juozas Antanaitis pastebi, kad naujame nutarime trūksta konkretumo.

„Dabartinis reikalavimas, įpareigojantis informuoti savivaldybę apie planuojamus remonto darbus, sveikintinas. Vis dėlto, šiandien yra daug darbų, kuriuos galime priskirti prie remonto, tarkim, keičiu tapetus, bandau perkabinti paveikslus. Tai triukšmas, tačiau apie tokius darbus pranešimai savivaldybei būtų pertekliniai“, – sako J. Antanaitis.

Pašnekovas pripažįsta, kad trūksta nutarime tokių kasdienybėje dažnai pasitaikančių išlygų, kaip avarinės situacijos. Juk avarija šildymo sistemoje, ypač – nakties metu, taip pat laikoma remonto darbais ir gali užtraukti nemažą baudą.

Iki šiol galiojo draudimas atlikti darbus nuo 22 val. iki 6 val. ryto. Anot J. Antanaičio, naujoji Triukšmo valdymo įstatymo redakcija prilygino remontą bute statybos ir kasimo darbams.

Pagal higienos normą, nuo 7 val. ryto iki 19 val. vakaro leidžiamas ne didesnis nei 40 decibelų triukšmas, o 19–22 val. – ne didesnis nei 50 decibelų, 22–7 val. – maksimalus, t. y. 45 decibelų garso lygis. Tačiau nustatytą triukšmo lygį viršija ir siurblys ar moterų vaikščiojimas aukštakulniais.

Užtenka kaimynų parodymų

Policijos atstovai sako, kad gyventojai, kurie nepraneša apie planuojamus darbus savivaldybei, privalo nedelsiant nutraukti remontą, atvykus pareigūnams dėl kaimynų skundų. Taip pat gyvenamųjų namų teritorijose darbo dienomis nuo 22 iki 7 val. bei poilsio ir švenčių dienomis nuo 22 iki 9 val. draudžiama vykdyti statybų, remonto, rekonstrukcijos ar kitokią veiklą, kuri trikdytų, neigiamai veiktų žmonių sveikatą, darbą, poilsį arba miego kokybę.

Vilniaus savivaldybė tokių skundų gauna nuo trijų iki penkių per savaitę ir skaičius išlieka praktiškai toks pat jau net kelerius metus.

„Policija daugiausia skundų gauna dėl viešosios rimties trikdymo vakaro ir nakties metu. Skundų dėl statybų, remonto triukšmo gaunama palyginti labai mažai. Gavus pranešimą apie statybų keliamą triukšmą, į vietą vyksta policijos patruliai. Jie įvykio vietoje nustato triukšmo šaltinį, t. y. asmeniškai įsitikina, ar trikdoma viešoji rimtis. Jeigu triukšmo šaltinis atvykimo metu jau būna išjungtas, tuomet surenka kitus įrodymus – nukentėjusiųjų, liudytojų parodymus. Šių veiksmų pakanka konstatuoti triukšmo faktui“, – sako Policijos departamento Viešosios policijos valdybos atstovas Gintaras Mažintas.

Tuo tarpu J. Antanaitis neslepia abejonių dėl kaimynų liudijimų. Pasak jo, viena iš šio nutarimo problemų yra neaiškios kontrolės funkcijos. Juk žmogus gręžti gali nebūtinai remontuodamas, bet ir meistraudamas, amatus darydamas.

„Įsivaizduokime, atvažiuoja policija. Kaip jie užfiksuoja pažeidimą? Liudytojų parodymai – dar ne viskas. Du kaimynai iš vieno buto gali būti susitarę apšmeižti ar suvedinėti kokias asmenines sąskaitas. Net jeigu yra garso įrašas, kas įrodys, kad jis padarytas būtent čia ir dabar“, – apie gyvenimiškus keblumus pasakoja būsto rūmų prezidentas. Pašnekovas pastebi, kad nedidelis skundų skaičius nereiškia tobulai veikiančios sistemos. Greičiau tai rodo, J. Antanaičio nuomone, kad praktikoje neįgyvendinti nutarimai lieka popieriniais, o gyventojai gyvena remdamiesi sveika nuovoka: žmonės supranta nutarimų absurdiškumą.

Ne kiekvienas garsas yra triukšmas

Anot G. Mažinto, gyventojai turi teisę kreiptis į policijos pareigūnus dėl bet kokio kaimynų keliamo triukšmo ar diskomforto, tačiau ne kiekvienas keliamas triukšmas yra matuojamas. Statybų ar buitinis triukšmas – nematuojamas. Tiesiog remiamasi liudytojų, nukentėjusiųjų parodymais, garso, vaizdo įrašais. Jei kviečiama policija, užtenka vien to, kad atvykę pareigūnai girdėtų keliamą triukšmą.

Vilniaus miesto savivaldybės Saugaus miesto departamento Organizavimo poskyrio vedėjas Gintaras Leperskas (Vilniaus sav. nuotr.)

G. Leperskas pripažįsta, kad nustatyti pažeidimus nėra lengva. Nenuolatinis triukšmas yra nematuojamas. Plaktukas, pavyzdžiui, neturi instrukcijos, kurioje būtų nurodytas sukeliamo maksimalaus triukšmo lygis. Tuo tarpu nuolatinį garsą, tarkim, gręžimą, kuris vyksta bent kelias minutes, galima nustatyti pasižiūrėjus į skaičius, nurodytus ant prietaiso. Specialistas įsitikinęs, kad geriausia kalbėti su kaimynu. Tačiau jeigu kalbėti nepavyksta, neatmetamas ir garso ar vaizdo įrašymo priemonių panaudojimas.

Rekomenduojama įrašyti vaizdą ar garsą

Nors policija apie kaimynų remonto įrašymą vaizdo ir garso technika teisėtumo nekomentuoja, Vilniaus savivaldybės atstovas G. Leperskas atvirauja, kad pats savaime filmavimas ar fotografavimas nėra pažeidimas. Svarbiausia, kokiam tikslui renkama medžiaga. Įvairiuose portaluose ir televizijose dažnai rodomi užfiksuoti pažeidimai, pagal tokius įrašus policija baudžia pažeidėjus. Todėl ir šiuo atveju, jeigu kaimynas piktybiškai remontą atlieka vakarais ar kitaip pažeidžia taisykles, vaizdo ar garso filmavimas ir pateikimas savivaldybei bus puikus pažeidimo įrodymas, į kurį savivaldybė privalės reaguoti. Na, o visų geriausia, su kaimynais gyventi draugiškai.

„Turime gyventi draugiškai, dorai ir laimingai. Jeigu reikia kažką paremontuoti, būtina tartis su kaimynais. Ne pranešinėti reikia apie remonto keliamą triukšmą, o toleruoti norinčius gyventi gražiau“, – sako J. Antanaitis, Lietuvos būsto rūmų prezidentas.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Gvidas
2020-09-20 14:36
Rūta, ar kiekvieną sacaitgali gręžia ir kala? Kaip padaryti remontus be trukšmo ? Ar pažeidžia ramybes valandas ar tai labiau Jūsų didelio ego klausimas.
Ruta
2020-09-12 12:18
Ar normalu duoti leidiamą savaitgaliais darytis remonto darbus nuo 10 iki 18 val. As visa savaite dirbu ir savaitgali turiu eiti is namu, gal ir neturiu kur, o grezia, kala.
na
2020-09-10 13:58
pas mus kaimynai pranese savivaldybei apie "planuojamus" darbus gal menesi po remonto darbu pradzios, nors turejo tai padaryti savaite pries pradedant. savivaldybes tinklapyje paskelbtas pranesimas, taciau nera remonto darbu pabaigos. triuksmas buna toks, kai grezia iskart trimis graztais, kad tenka palikti savo busta ir "eiti pasivaikscioti" - tai vis delto ne muzika, o triju nesuderintu graztu kakofonija. grezia, pjauna (ypac nemalonu kai per radiatorius), beldzia ir t.t. nuo 8:30 ryto iki 16 val. vakaro, taip pat siek tiek ir sestadieniais. niekur del to nesikreipiau. bandau toleruoti, nes vis delto tai daroma vardan geroves, o ne tam kad visus paer inti (kaip kaimynas kur zaidzia kompiuteriu zaidimus pasileides garsiakalbius nuo 22 val. iki vidurnakcio ar dar veliau - nors gal ir jis ne erzinimui tai daro, o tik del savo savanaudiskumo, negalvodamas apie kitus zmones, nes speju, pinigu ausinems tikrai rastu), taciau tai, kad nera nurodyta darbu pabaiga, labai erzina - visu pirma, kaip suprantu, ja privalo nurodyti, visu antra, kai lieki nezinioje kiek dar reikia sedet sukandus dantis, taip pat nemalonu (pvz., kaip ir pasaulio situacijoje siemet). kaimynes turincios vaiku prajuokino, palikdamos pranesima, kad negreztu nuo 12 iki 15 val., nes vaikai miega - na nejau vaikai popieciais miega tris valandas? kas pasakytu is patirties, kiek miega 4-6 metu vaikai - aciu. (jeigu tai labai mazas vaikas, naujagimis, suprantama, kad vaikas miega ne tik popiecio miego, bet dazniau ir ilgiau) jeigu kaimynai pranestu ne tik savivaldybei, bet ir mums, kitiems kaimynams, bent jau palikdami lapuka laiptineje ar lauke prie skelbimu lentos, visai kitos snekos butu. taip pat neaisku, ar palikdami stambiagabarites atliekas prie namo, jie si karta susimokes uz ju isvezima, ar vel ateis isdalinta saskaita kiekvienam butui moketi uz svetimas siuksles.
Vanda
2020-02-11 16:49
kada ir kas nustatys terminus butų remonto darbams.Ar galima remontuoti ir tęsti terminus iki amžiaus pabaigos .Kas sutvarkys tokią nesąmonę
Remontas
2020-01-19 19:45
Nusipirkom butą, norim daryti remontą. Tik pradėjom, prasidėjo skundai, nors mes "triukšmaujam" darbo dienomis nuo 11 val. Iki 16 val. Ir tai ne kiekviena diena. Ką daryti, jeigu bobutės sėdi namuose visa diena. Nedaryti remontą ir gyventi kaip ir jos gyvena, su senom elektros instalecijoms, plytelėms ant grindų?
Ieva
2019-09-30 17:57
Konkretus laikas nustatytas kaip ir visiems suprantamas,bet kaip reaguoti i ta triuksma kai jis tesiasi pusantru metu?daugiau kaip pusmeti griove.Dabar jau antra sunkvezimi smelio atsiveze matyt murija sienas.Net betono maisykle bute dirba...ir tai devynaukscio pirmas aukstas...
Kriste
2019-09-28 09:12
Neidomu cia kaimynams niekas, kaip šeštadienis taip darbai nuo 8val ryto, buna triuksmas didelis ir dienos metu kad savo namuose telefonu susikalbeti net neįmanoma, laukentis leliuko noris tos ramybes, bet... Daugebutis yra daugebutis.
Rasa
2019-08-31 15:48
draugiskai tai draugiskai, bet viskam yra ribos. Kai tave eilini svaitgalio ryta 8 val. pazadina graztas- draugyste baigiasi.
ritulemikuckiene@gmail
2019-06-27 18:16
Gal galit kas patarti kur kreiptis
Rita
2019-06-27 18:14
Nusipirko butus be tualetų ir dabar griauna sienas darodaro ką nori,be leidimų ir kaimynų sutikimų,kreipiausi į busto valdą,tai pasakė,kad jiems viskas galima,tegu atvažiuoja ir pažiūri kas darosi,ne tik sienos ,bet ir lubos išgriautos,o ir tvarka ką noriu tą darau,kur kreiptis
    1 2 3   Kitas

Miestiečiai

nuotrauka
2020-09-16 09:11
Gyventojų susidomėjimas papildomu kvietimu teikti paraiškas Klimato kaitos programos paramai taršiems šildymo katilams keisti didesnis, nei tikėtasi. Šiai paramai buvo skirta 2 mln. eurų, o Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) iki rugsėjo 15 d., kai baigėsi laikas paraiškoms teikti, gavo 987 pa...
nuotrauka
2020-09-15 13:50
Klaipėdos miesto savivaldybė pati pasinaudojo valstybės teikiama parama daugiabučių namų renovacijai. Neseniai eksploatacijai priduotas namas, savivaldybės užsakymu atnaujintas pagal valstybės paramos programą. Trylikos aukštų gyvenamajame name Klaipėdoje, Vingio g. 35, kuriame iš 103 butų 96 nuosav...
nuotrauka
2020-09-15 08:00
Lietuvoje palengva įsibėgėja energetikos sektoriaus reforma, kai buitiniams elektros vartotojams sukuriama galimybė rinktis nepriklausomą tiekėją. Tačiau kokių naudų gali tikėtis galutinis vartotojas, kai dalis paslaugos – elektros tiekimas – perduodamas į privataus sektoriaus rankas? Ir kaip elektr...
nuotrauka
2020-09-14 16:14
Jau nuo kitos savaitės – rugsėjo 21 d. – gyventojai galės teikti paraiškas ir gauti finansavimą nedidelės galios (iki 10 kW) saulės elektrinėms įsirengti arba saulės parkuose įsigyti bei seniems šildymo katilams pasikeisti. Teikti paraiškas bus galima visą mėnesį – iki spalio 21 d. Iš viso šiems kvi...
nuotrauka
2020-09-14 15:10
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi ginčą tarp vartotojo ir UAB „Ignitis“ dėl atsiskaitymo už elektros energiją, pripažino, kad šiuo atveju UAB „Ignitis“ pagrįstai reikalauja apmokėti už suvartotą elektros energijos kiekį.
nuotrauka
2020-09-10 10:21
„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) visiems nepriklausomiems tiekėjams, pasirašiusiems asmens duomenų teikimo ir kitas reikalingas sutartis, išsiuntė į 1 etapą patenkančių elektros buitinių vartotojų, kontaktinius ir elektros suvartojimo duomenis. Šie vartotojai netrukus bus kviečiami iki šių me...
nuotrauka
2020-09-10 08:45
Daugiabučių gyventojai, norintys pasinaudojant valstybės parama pasikeisti suskystintųjų naftos dujų balionus į saugius energijos šaltinius, iki rugsėjo 7 d. kartu su bendrijomis ir namo administratoriais turėjo priimti sprendimus dėl kito alternatyvaus energijos šaltinio – elektros arba dujų. Spren...
nuotrauka
2020-09-09 16:26
Vyriausybės pritarė, kad Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) Vilniaus miesto savivaldybės nuosavybėn neatlygintinai perduotų penkis valstybinės žemės sklypus, kurie bus skirti komunalinių atliekų tvarkymo sistemai įdiegti.
nuotrauka
2020-09-07 10:50
Išsiaiškinti, ar planuojamų naujų statinių statybai reikia gauti statybą leidžiantį dokumentą (SLD), statybos proceso dalyviai ir gyventojai jau gali vos per kelias sekundes – tereikia pasinaudoti Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) įdiegtu ele...
nuotrauka
2020-09-04 07:11
Pakeista tvarka, kuria palengvinama dujų balionų daugiabučiuose keitimo tvarka, pratęsiami numatyti terminai, o gyventojams suteikiama daugiau galimybių priimti sprendimus dėl savo būstų atnaujinimo.
nuotrauka
2020-09-02 10:49
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) pagal paskelbtą papildomą kvietimą teikti paraiškas kompensacijoms individualių namų renovacijai, skirtai sumažinti energijos sąnaudas ir išmetamą šiltnamio dujų kiekį, sulaukė 406 prašymų už 3,88 mln. eurų.
nuotrauka
2020-08-31 10:23
Viena didžiausių šiuo metu jau vykstančio energetikos sektoriaus pokyčio naudų, teksiančių būtent galutiniam vartotojui, yra personalizuoti pasiūlymai, kuriuos teiks tarpusavyje konkuruojantys nepriklausomi elektros tiekėjai.
nuotrauka
2020-08-28 17:38
Vilniaus miesto savivaldybė, siekdama padėti greičiau atlaisvinti metaliniais garažais nelegaliai užstatytą valstybinę teritoriją, pirmoms trims geranoriškoms garažų bendrijoms organizuoja patogesnį atliekų sutvarkymą. Metalinių garažų savininkams nereikės patiems vežti atliekų – pastarųjų surinkėja...
nuotrauka
2020-08-28 11:59
Apie pareigą pasirinkti naują tiekėją liepą informuota per 98 tūkst. šalies namų ūkių, patenkančių į pirmąjį pokyčio etapą. Vis dėlto pirmoji grupė tesudaro vos 6 proc. reformos dalyvių, mat iš viso Lietuvoje yra apie 1,6 mln. privačių elektros vartotojų.
nuotrauka
2020-08-27 13:38
Vieną didžiausių viešojo transporto keleivių srautų Vilniuje sugeneruojančioje Europos aikštės stotelėje vyksta rekonstrukcijos darbai. Panaikinus įvažą ir išplatinus laukimo peroną, įlipti ar išlipti iš autobusų bei troleibusų, o svarbiausia – laukti viešojo transporto – bus kur kas patogiau.
nuotrauka
2020-08-25 12:11
Nukritusi Lazdynuose esančios Architektų gatvės daugiabučio namo penkiolikto aukšto balkono gelžbetoninė plokštė atkreipė visuomenės dėmesį į pastatų konstrukcijų deformacijas ir galimas tokių defektų pasekmes.
nuotrauka
2020-08-25 11:48
Jokių kelionių į biurą ir streso kelyje, daugiau laiko sau – šiuos ir kitus privalumus vardija Lietuvoje dėl COVID-19 pandemijos įvesto karantino namuose įpratę dirbti žmonės. Dalis jų toliau naudojasi galimybėmis kartais pailsėti nuo biuro šurmulio, o kiti susimąsto, ar vis garsiau kalbant apie ant...
nuotrauka
2020-08-24 12:22
Daugelis Lietuvos gyventojų jau yra girdėję apie prasidėjusį elektros rinkos monopolinių sąlygų atsisakymą, sukuriant galimybę kiekvienam rinktis pačiam. Ir išties – pokytis aktualus kiekvienam, mat ilgainiui palies visus buitinius elektros vartotojus. Vienas svarbiausių klausimų: iš ko nuo šiol pir...
nuotrauka
2020-08-24 10:05
Dar sovietmečiu laisvoje valstybinėje žemėje atsiradę laikini metaliniai garažai dėl juose sukauptų atliekų tapo papildomu galvos sopuliu jų savininkams. Atliekų tvarkytojai sako, kad garažuose dūli ir atliekos, už kurių pridavimą galima netgi gauti atlygį ir taip padengti bent dalį laikinų statinių...
nuotrauka
2020-08-19 10:35
2020 m. birželio mėn. elektros energijos tiekimo veiklą vykdė 22 tiekėjai, iš jų 6 tiekė elektrą buitiniams vartotojams* – skelbia Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) parengtoje elektros energijos tiekimo rinkos apžvalgoje.

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

„Grinda“ išaugo Vilniaus rūbą

Vilniaus „Grinda“ užbaigė sostinės judrios T. Narbuto gatvės lietaus nuotekų kolektoriaus rekonstrukciją. Įgyvendinant šį projektą, pirmą kartą Lietuvoje panaudoti inovatyvūs sprendimai aukš...